Do kolika školek se může podat přihláška?

lenkazdenek
11. led 2010

Ahoj,omlouvám se jestly tady stejný téma je. Maminky nevíte do kolika školek se může podat přihláška? Někdo říká jen jedna a počkat na vyjádření někdo že klidně do víc,jak to teda je? U nás přichází v úvahu víc školek,jenže jelikož malý budou 3 roky až v listopadu tak nevím kde jí vezmou.

helcenka
17. čer 2010

ahoj,
nás nakonec do školky taky vzali. Ale malej může od září nastoupit jen na 5 dní v měsíci, abych nepřišla o rodičák. V lednu nastoupí už normálně, to mu budou 3. A školkovné je u nás rozdělené podle toho, jestli jsou děti přihlášené na 4 hodiny denně nebo na celý den. My jsme na celý den, protože kdyby jsme malýho přihlásili na 4 hodiny denně, museli by jsme pak příští rok znovu k zápisu. Takže celý den stojí 320,- + jídlo.

gabiku
22. čer 2010

Ahojky, malej (v únoru tři roky) může také nastoupit od září do školky na 5 dní v měsíci. Je možné tuto docházku do školky rozdělit tak, aby byl syn ve školce jen čtyři hodiny denně- tedy jen půl dne a pak by mohl do školky chodit deset dní po 4 hodinách nebo tato kombinace není možná. Jde mi o to, aby mi nevzali rodičák a jelikož mám možnost nastoupit zpět do práce na částečný úvazek, tato varianta by byla pro mě asi nejlepší kvůli hlídání. Mám celkem i obavy, jak malý bude školku snášet, také z toho důvodu se přikláním, že by byl ve školce jen čtyři hoďky.

malovani
22. čer 2010

K placení školkovného: u nás 500kč/měsíc + 26kč/den jídlo + 1500kč/rok SRPŠ

pekkra
23. čer 2010

@gabiku Já mám pocit,že jsem někde četla,že dětičky do tří let můžou chodit do školky pouze těch 5 dnů v měsíci. A je jedno,jestli jsou tam 4 hodiny,nebo celý den. Teda pokud ti je o rodičák 🙂

Takhle je to psáno na stránkách MPSV.
Podmínkou nároku na rodičovský příspěvek je, že dítě mladší 3 let nenavštěvuje jesle nebo jiné zařízení pro děti předškolního věku déle než 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci. Dítě, které dovršilo 3 roky věku, může pravidelně navštěvovat mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně nebo nejvýše 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci.

martinka79
23. čer 2010

@gabiku tato varinata není přínosná... může jen na 5 DNŮ V MĚSÍCI... 🙂 nejde to nijak měnit, ale možná by ti vyšla vstříc ředitelka školky a uvedla do dokládajícího appíru jen těch 5dnů v měsícia zybtek by byl jako.....

crca
29. črc 2010

Ahoj maminky,chtěla bych se zeptat,jak je to se zápisem do školky? 😅 V kolika se máme jít přihlásit a jak to funguje,asi to bude možná všude trochu jiné,ale hlavně mě jde o to kdy bych jě měla jít nahlásit.Jsme sice ještě malý 😅 ,ale ono to tak letí,tak abych věděla co a jak 😅 Děkuju.

xkolie
31. črc 2010

Ahoj, nás čeká zápis v lednu, proto se chci zeptat jaké jsou kritéria pro přijetí dítěte do školky? Nebo je to v každé školce jinak? Jsem svobodná matka, tak mám strach, aby mi jí vzali a já mohla jít do práce.

muminek
4. srp 2010

Já byla na zápisu letos a to bylo malýmu dva v květnu. U nás je zápis vždy v květnu a příští rok už potřebuji nastoupit tak aby vlastně už byl jako přijatej na tenhle školní rok co začne v září netvrdím že bude chodit hned od začátku, ale postupně ho zapojím. U nás mají přednost předškoláci a svobodný matky bez partnera. A i když nebude Martínek chodit tak seč musí platit školný což mě teda nevadí hlavně když máme místo.

pajdula
26. srp 2010

Hurá, hurá, včera volala paní ředitelka ze školky a Ondru vzali a to jsme byli až 7 pod čarou. ALe pár dětí odpadlo do jiných školek, jedna maminka otěhotněla a jedna holčička se stěhuje... já jsem tak ráda, že to tak dopadlo. Zítra si jdu pro rozhodnutí a další info. Je to tedy s tím, že platit budeme od září a nástup má až v prosinci, ale to všechno beru, hlavně že je umístěný a já můžu do práce. Snad se mu tam bude líbit 🙂

kamcatko
27. srp 2010

Tak my se taky hlásíme k těm štastlivcům,dnes nám volali ze školky a už máme potvrzení o přijetí !!!!! 😀

pajdula
27. srp 2010

Tak už máme taky rozhodnutí o přijetí a paní ředitelka říkala, že jsme poslední na koho se dostalo. Další děti, které jsem narozené od ledna 2008 už bohužel nemají kam umístit. Od začátku prosince budeme chodit na zvykání a v polovině prosince už nastálo 🙂
Kamčatko, taky gratulace 🙂

theresa
5. led 2011

Ahoj holky, ráda bych se zeptala, zda si můžu dát přihlášky do více školek? Ještě se nějak nemůžu moc zorientovat v tom, kdybych byla na mateřské s druhým dítětem, můžu dávat malého do školky třeba i na celý den? Je to možné nebo si ho musím vždy po obědě vyzvednout? Předem moc děkuji za rady.

jjaanca
13. led 2011

@theresa Dcera sice do školky ještě nechodí, ale už jsem se o toto zajímala. Myslím že je to všechno na zřizovateli. U nás se nesmí dávat víc přihlášek. Ředitelky sejdou a jednotlivé přihlášky se evidují ze všech skolek (máme to napsané na stránkách Prahy 11) a přijde se na to.
S tou mateřskou nevím, ale vyčetla jsem tady na koníkovi, že tě nikdo nemůže nutit brát dítě ze školky po obědě, ale je to dobrým zvykem.

marjama
13. led 2011

@theresa Ahojky,řešila jsem stejnou věc. Do více školek dát přihlášku nemůžeš, přesně jak píše jjaanca, přišlo by se na to. Kamarádka mi říkala, že na zadní straně té přihlášky jsou nějaké kolonky, kam můžeš napsat ještě asi další 3 školky, o které bys měla event. zájem, kdyby vás nevzali do té první. Ředitelky se pak prý sejdou a snaží se nějak umístit děti, které jinde nevzali a různě to kombinují. Ohledně té druhé mateřské bohužel neporadím, to taky nevím.

didi07
14. led 2011

@ theresa - když jsi na mateřské s druhým dítětem, záleží pouze na tobě kdy si budeš první vyzvedávat ze školky, na to první už žádné dávky nepobíráš, takže může být ve školce bez problémů celý den (pokud ti jej vezmou).
podat víc přihlášek můžeš - resp. není to protiprávní, jen zbytečné - všechny přihlášky v jedné městké části se totiž sejdou na jednom stole na úřadě a tam se ty duplicitní vyřazují - pokud ti vyřadí zrovnu tu školku, kam bys chtěla nejvíc, není odvolání.

jjaanca
20. led 2011

Holky kolik se platí doktorce za potvrzení přihlášky? Já to zaplatím, podám přihlášku a pak mi dítě nevezmou, takže to budou vyhozený peníze? Nedělá se to třeba tak že se tam potvrzení od Mudr. dodá v případě přijetí?

berynka
20. led 2011

@jjaanca, my museli dávat přihlášku spolu s potvrzením od dr. Bylo to, myslím, padesát korun za všechny přihlášky dohromady (dávala jsem celkem do tří školek) 😉 .
Ale ono to asi může být všude různé. Vím, že zase v úplně jiné školce chtějí hlavně potvrzení před nástupem do školky né starší než dva dny (o bezinfekčnosti). Což je trochu problém, pokud dítě nastupuje po svátcích nebo po víkendu. To ten první den tam vlastně nemůže, když se neletí hned ráno k pediatrovi pro razítko 😅 .

alti
24. led 2011

Ahojky chtěla jsem se zeptat jestli je tu někdo komu vzali do školky 2,5 leté dítko? My budeme mít 3 roky až v březnu, ale chtěla bych kvůli práci malého zvykal od září tak jednou týdně a popř.od listopadu dát na celý den - kvůli práci ☹
Vím, že jsou školky přecpané tak mě zájímá jestli se to někomu vůbec podařilo. Díky za info.

kacab
24. led 2011

... záleží z jak velikého města jsi.... ve větších je problém s kapacitou... většinou se udělá pořadník dle věku dítěte a čára podle počtu volných míst... Tuším ale, že mamka říkala (je ředitelnou Mš) že děti, kterým jsou v září tři musí nově dostat místo ze zákonného nároku a zřizovatel města je jim povinen to místo sehnat či zajistit.... 2,5 leté Ti pravděpodobně nevezmou, to by museli mít fakt nedostatek dětí - a ty by jsi už od září musela asi platit udržovací školné.. a pokud to není fakt nutné, tak využívat školku na těch 5dní v měs. je blbost..... pro dítě to je jen stres, žádný režim a nezvykne si tím.... u mamky to maminkám rozmlouvají.... děti to převážně proplakávají klidně celý měsíce.... když na tom ale maminka trvá... vezmou ho... Pokud dítko potřebuješ nutně umístit, zkus obvolat školky na okolních vesnicích, tam jsou rádi i za 2,5leté, jen budeš muset jezdit autem.....

megan2
24. led 2011

AHoj,prosim-muzete mi nekdo vysvetlit,jak to mam chapat?
vydaní zadost 22.3,vráceni zadosti 5.4,nahlednuti do spisu 27.4??
to jako 22.3 si vyzvedneme zadost,tu odevzdame 5.4 a 27.4 bude vysledek??

loni jsme bydleli jinde a i tam to zkouseli-proste se treba mesic dali vyzvednout prihlasky,ty se pak urcity datum odevzdali a pak prislo postou vyrozumeni...ted z toho moc moudra nejsem....

paolin
24. led 2011

@alti jak píše kacab záleží na tom, kde bydlíte. některým maminkám tu vzali 2,5 leté děti. u nás brali děti, které měly 3 roky až listopad/prosinec. ale s úplatkem samozřejmě...

berynka
24. led 2011

@alti, je to různé. Záleží na ředitelce a školce, jak to má řešené. Když jsou ve školce třídy, kde jsou stejně staré děti, tak je šance, že mezi ty tříleté vezmou i to dítě, kterému tři budou třeba za pár měsíců. To už není takový rozdíl. A pak se v příhlášce můžou objevit kolonky, z jakého důvodu je nutné dát dítě do školky. Je jasné, že má mít přednost maminka, která nastupuje do práce před takovou, která třeba čeká druhé mimčo a bude vlastně dál doma. Povinnost dát a brát dítě do školky je až ten poslední rok před školou 😉 .
S tím taky souvisí druhá část mojí odpovědi. Pak jsou školky, kam chodí do tříd různě staré děti a když se při zápisu sejde hodně těch 4 a 5 letých, tak zpravidla dostanou přednost tyhle děti.

Platit si místo ve školce nebo jít k zápisu o hodně dřív v některých školkách běžně funguje a jinde zase prostě nevezmou dítě mladší tří let ani náhodou, protože je s nimi větší práce 😉 .

Nejlepší je, zajít nebo zavolat do více školek, informovat se u ředitelů a uvidíš! 🙂

@megan2 , my to měli, jak ty píšeš. Při zápisu jsme dostali papír, který jsme museli do několika dní vyplnit, myslim, že tam byla i ta část pro potvrzení od dr., zanesli zpět do školky. A pak přišlo vyrozumění, jestli dítě berou, nebo ne. A pak byl ještě nějaký datum (možná dřívější?), kdy bylo možné náhlédnout do spisu.

alti
24. led 2011

Díky za odpovědi, vím, že záleží na konkrétní školce (ředitelce) a hlavně na kapacitě. Jen mě zajímalo jestli vůbec máme teoret. šanci na školku (zda je tu konkrétní maminka, které se to povedlo), aby do mateřské školky vzali dítě před dovršením 3 let. Tedy jestli nemám spíš hledat jesle. 😒
Bydlíme na vesnici, máme krásnou školku, ale slyšela jsem, že berou radši děti z jiných vesnic (prý dostáva naše obec za tyto děti příspěvky od jejich obcí) a je to pro ně finan. výhodné. Jinde v okolí zase trvají na trvalém pobytu - mají svých dost.
Tak asi takhle, dřív se dost školek zrušilo okamžitě a teď nejsou schopný a hlavně ochotný otevřít další třídy a to tahle situace neumístěných dětí trvá už dost dlouho a bude snad ještě hůř. 😔
Promiňte za slohovku musela jsem si ulevit. Doufám, že najdeme řešení. Držím všem podobně hledajícím pěsti ať se nám to podaří. 😉

berynka
25. led 2011

@alti, tak to chce tlačit na obecní zastupitelstvo, aby obec, jako zřizovatel školky, dala prioritu místním dětem!!! 😉 Celkově se můžete domluvit maminky od vás z vesnice, ať to má větší váhu.

Jinak v našem městě je tak pět klasických školek (každá má jiná kritéria) a zrovna v té naší, do třídy, kam chodí moje dcera, vzali tak třetinu dětí, kterým ještě nebyly 3 roky. Ale všude se přísně dodržuje těch 5 dní v měsíci do dovršení tří let. Pokud bys potřebovala na víc dní, tak bys asi opravdu měla řešit jesle nebo nějaké soukromé zařízení 😉 .

kacab
25. led 2011

@berynka nějak musím reagovat... nedá mi to.... ještě se na to musím přeptat mamky, ale jistě vím, že dětí maminek co jdou do páce rozhodně nemají přednost před dětmi jejichž maminka čeká nebo již porodila druhé dítko.... A tam kde by to takhle bylo, určitě by se nově dalo nějak odvolat či přeptat asi na školní inspekci či zřizovateli....(to se Vám holky ještě zeptám přesně mamky, kdo by to řešil přesně.... a připíšu to ještě dnes...) Řeší se to jako otázaka diskriminace.... Některé dítě nesmí být znevýhodněno před druhým jen kvůli tomu, že má sourozence... Práva pro všechny děti jsou stejná... Mamka na to měla loni inspekci a dostala pochvalu, že brala čistě podle věku.. Měla jedinou vyjímku, kdy vzala přednostěji dítě matce - čerstvé vdově samoživitelce a to konzultovala nejdříve "nahoře" ... Pokud se podle počtu míst vejdou všechny tříleté děti - a zbyde místo i na mladší...100% rádi je vezmou... rozpočet školky je danej i obsazeností a aby měli na platy a provoz, rozhoně budou dělat všechno proto, aby naplnili kapacitu a i když je s 2,5letými více práce, fakt je rádi vezmou... Pokud je ale naopak málo míst je to problém.... Každé 3 leté dítě (když mu jsou dovršeny 3 roky na začátku školního roku) má nyní nárok na místo ve školce a pokud kvůli omezenému počtu míst nebylo umístitelné, podá se odvolání a zřizovatel - tady město - musí zajistit "někde" místo.. v sousední školce, či vesnici....
@alti Pokud je tvému dítku i když ve vaší vesnici na začátku školního roku "jen" 2,5 - ze zákona na místo nemá nárok a je logické, že školka vezme raději 3leté z vedlejší vesnice, který na školku nárok má.... jako mamince by se mi to nelíbilo, ale tak to prostě.... ne každé 2,5 leté dítě je na úrovni, aby zvládalo školku a vše spojené s tím a na to školky a kapacity tříd prostě nejsou zařízené.. 2,5leté dítě patří do jeslí a to že je školky berou je pro ně jen čistě ekonomická záležitost a většinou hodně hodně práce!!!
a ještě... ten nárok na školku máte jen když podáte žádost v řádném termínu...

kacab
25. led 2011

@berynka ... těch 5 dní v měsíci není do dovršení 3 let... 5 dní v měsíci je pokud jsi s dítětem na mateřské (rodičovské)... Pokud jí třeba ve 2,5 letech ukončíš , podaří se Ti sehnat školku a nastoupíš do práce, může být dítě ve školce denně...

alti
25. led 2011

@berynko, @kacab děkuji za názory, vím, že bude záležet čistě na kapacitě naší školky a ochotě paní ředitelky jen z důvodů výše popsaných je mi jasný výsledek. 😒 Poptám se po jesličkách v okolí - i tam je bohužel nedostatek míst. Každopádně si podáme přihlášku a doufat, že bude místo i pro našeho divocha. 😉

aja123
25. led 2011

@kacab myslím, že to není úplně tak jak píšeš. Zrovna jsem se o to zajímala, protože jdu letos s dcerou na zápis a na oficiálních stránkách našich MŠ je toto. Vkládám přímo ze školního řádu:
Pokud počet podaných žádostí překročí limit, rozhodne ředitelka školy přijetí dětí podle
Kriterií v dané posloupnosti:
K předškolnímu vzdělávání se přednostně přijímají děti v posledním roce před zahájením povinné školní docházky, (dosažení věku dítěte 6 let v období od 1.9. do 31.8. následujícího kalendářního roku, včetně dětí s odkladem školní docházky). Pokud nelze dítě v posledním roce před zahájením školní docházky přijmout z kapacitních důvodů, zajistí obec, v níž má dítě místo trvalého pobytu, zařazení do jiné mateřské školy
a) Dosažení věku dítěte 6 let v období od 1.9. do 31.8. následujícího kalendářního věku, včetně dětí s povoleným odkladem školní docházky
b) Zaměstnanost zákonných zástupců v souvislosti s délkou pobytu dítěte v mateřské škole
c) Děti zákonných zástupců na mateřské dovolené, starající se alespoň o jedno mladší dítě
d) V mateřské škole se vzdělává již sourozenec
e) Trvalý pobyt dítěte v obci, ve které se mateřská škola nachází
f) Děti na 4 hodiny denně – docházka od 8:15 do 12:15 hod.
Zdravotní stav
O přijetí dítěte se zdravotním postižením rozhodně ředitelka mateřské školy na základě písemného vyjádření školského poradenského zařízení, popřípadě také registrujícího praktického lékaře pro děti a dorost.
Při umístění dětí do tříd je brán v úvahu zájem rodičů a především jsou zohledněny potřeby dětí.

berynka
25. led 2011

@kacab, nezajímala jsem se o "oficiální pravidla" podle čeho se dá přijmout, nebo naopak odmítnout dítě ve školce. Vycházím z toho, že jsem měla v ruce několik přihlášek, kde byly prostě kolonky na vyplnění důvodu umístění dítěte do předškolního zařízení. A přednost měly prostě ty děti, jejichž matky se vracely do zaměstnání, nebo byly právě samoživitelky. Když k zápisu přišla maminka s břichem, tak jí hned ve vší slušnosti oznámili, že šance je mizivá 😉 .
Píšu, jak to chodí u nás a v sousedních vesnicích. Nepřu se, že jinde je to tak nebo tak 🙂 .

Vedení školky má velké pravomoci o tom rozhodovat, koho vezme a koho ne 😅 . S tím i může souviset to, že vezmou téměř tříleté samostatné dítě a né to, které je ve 26 měsích ještě s plínou 😉. Máš asi pravdu, že ty omezené dny v měsíci se vážou na rodičák. Já automaticky brala, že většina to má prostě na tři roky 😉.

@alti, neklesej na mysli, švagrová se synovcem během pár měsíců ve státních jeslích přeskočili cca 30 dětí a bez protekce!! 😎

kacab
25. led 2011

@aja123 v něčem Ti musím dát za pravdu.. odpoledne jsem se stavila u mamky ve školce a mluvila s ní znovu... do teď si pravidla a kritéria určovala ředitelka - vedení školky - s povinností vzít ty předškoláky... ale teď se snaží to sjednocovat, aby pravidla byla celorepublikově stejná... letos a možná příští rok to bylo vydané pouze jako DOPORUČENÍ, tutíž ne každá školka se tím musí řídít a povinně to bude sjednocené až se to sepíše a schválí.... Takže moje chyba, omlouvám se....

ale pokud nevezmou třeba3,5leté dítě, tak stojí zato to odvolání zkusit podat.... jinak teď jsem to na stránkách ministerstva školství načítala ve školském zákoně a tam jsem se toho opravdu moc nedočetla.....

ale v dotazech a radách na těch stránkách MSMT bylo alespoň toto...

"Může ředitelka mateřské školy dát do kritérií, že přijímá děti až od tří let?

Školský zákon používá sice slovo zpravidla, ale dle vyhlášky 398/2009 Sb., o obecných technických požadavcích na bezbariérové stavby, spadají děti do věku 3 let do skupiny osob s omezenou schopností pohybu. Jak bylo řečeno odborníkem z oblasti BOZ a PO byl by to v případě většího počtu dětí velký problém, protože v současné době budovy neodpovídají požadavkům ve vyhlášce.
Dle ust. § 34 odst. 1 školského zákona se předškolní vzdělávání organizuje pro děti ve věku zpravidla od tří do šesti let. Platný právní stav tedy umožňuje, aby k předškolnímu vzdělávání bylo přijato dítě mladší tří let, když pevně neupravuje spodní věkovou hranici, ke které mohou být děti do mateřské školy přijaty.
Při přijímání dětí k předškolnímu vzdělávání je však třeba respektovat i další zákonné požadavky, zejména ust. § 33 školského zákona. Z tohoto ustanovení vyplývá, že cílem předškolního vzdělávání je výchova a vzdělávání, nikoli "pouze" péče o děti v době, kdy se o ně nemohou postarat rodiče či jiné osoby. Dítě přijaté k předškolnímu vzdělávání již proto musí být způsobilé plnit požadavky, které jsou stanovené rámcovým a školním vzdělávacím programem (ust. § 4, § 5 školského zákona). Tato skutečnost tedy minimální věk dítěte fakticky určuje a ten se v praxi obvykle třem rokům věku blíží.
Současně dle dikce ust. § 34 odst. 1 školského zákona, dle něhož se předškolní vzdělávání zpravidla organizuje pro děti od tří let od šesti let, soudíme, že je pouze možností, nikoli povinností ředitele mateřské školy organizovat předškolní vzdělávání i pro děti mladší. V kompetenci ředitele školy je dle ust. §164 odst. 1 písmo a) školského zákona rozhodovat ve všech záležitostech týkajících se poskytování vzdělávání, dle našeho názoru tedy též o skutečnosti, že daná mateřská škola poskytuje předškolní vzdělávání pouze pro děti od tří let věku. S ohledem na nedostatečnou kapacitu mateřských škol se však současně domníváme, že tato konstrukce nebude v praxi příliš obvyklá, neboť na základě přednostního přijímání dětí předškolního věku (ust 34 odst. §. 4 školského zákona) a na základě v kriteriích zakotveného přednostního přijímání dětí starších (před mladšími) bývá reálná šance dítěte mladšího tří let na přijetí minimální."