Používáme cookies. Více informací zde. OK

Drobné dítko dáme do školy o rok později. Špatný nápad?

keckemet
21. srp 2014
Maminky, zvazujeme, že dáme syna ( v breznu bude mit 6 let) do první tridy o rok později. Je strasny drobek...Myslite, ze je to spatny napad? Obe deti mam ještě při MD doma, skolku navstevuji jen na zpestreni, párkrát za mesic. dekuji za pripadne připomínky.Katka
juldaska
21. srp 2014
No já nevím, ale kvůli vzrůstu bych nástup do školy neodkládala..
wendy_
21. srp 2014
A jak moc je drobny? Ja bych se spis poradila treba s ucitelkama apod. A dnes se jen tak snadno odklad nedava ne?
U nas to mame naopak, syn ma teprve 4,5 a meri 115cm. Neni to nijak zavratna vyska, ale nadprumerne vysoky je a kazdy mu hada o rok vic. Coz je obcas na skodu, protoze po nem chteji vic veci.
juldaska
21. srp 2014
Spíš bych řešila, jestli není ještě hodně hravý, jestli má vyhraněnou ruku na psaní,.. atd. Výška přece nehraje v ničem roli, nebo snad jo??
konidana
21. srp 2014
@juldaska Jenom unést plný tác v jídelně je pro drobné prvňáky dost fuška...
keckemet
autor
21. srp 2014
ma 14,5kg
juldaska
21. srp 2014
@konidana No jo, tak to mě vůbec nedošlo.. a co teprve unést tašku?? Hm, tak to asi poradí maminky, které mají už doma školáčka 😉
lenicka07
21. srp 2014
@keckemet Pokud je jinak šikovný, jiné důvody odkladu nemá a je jen drobný, tak bych mu odklad nedávala. Ale je to tedy fakt drobek, tuto váhu měla naše holka ve dvou letech...
bajana
21. srp 2014
Ja by som ho dala do skolky normalne na cely den a teraz by som nastup do skoly neriesila, mate este vela casu na rozmyslenie...
verusky
21. srp 2014
@keckemet
Pokud nechodil poctive jako predskolak do MS, tak to pro nej bude asi zatez. Je opravdovy drobek. Co rekly ucitelky pri zapisu? Ja myslela, ze se to resi v kvetnu, cervnu a ne az na konci prazdnin, to neni moc fer pro skolu, ktera s zakem pocita.
Nevime o nem nic, ale vzhledem k te nepoctive navsteve skolky (samozrejme ze na tom to nestoji) a vaze bych nastup odlozila. Ja resila starsi dceru, je na konci cervence, ale byla zas po tatovi velika, tak jsem ji do skoly vrzla. Je fakt, ze to dohani, ona je flegmatik, ale co zas rok navic ve skolce. Verim, ze je to tezke rozhodnout. Ale jen me mrzi, ze se to resi tak na posledni chvili.
bajana
22. srp 2014
@verusky ale chlapcek ma len 5 rokov a zakladatelka riesi nasledujuci sk.rok, nie ten, co zacina o par dni 😉 ... ale suhlasim, ze do skolky by chodit mal, ze mu to da po vsetkych strankach viac ako byt doma a mozno to bude posobit aj stimulacne na jeho rast
madulinka
22. srp 2014
@keckemet ahoj, sama mám drobné dítko (v necelých 3 letech 9,5 kg a 85 cm) a odklad jí určitě dám. Soudím to podle sebe. Já jsem byla ze třídy nejmenší, ale třeba o celou hlavu oproti ostatním (moje babička měřila 148 cm 😃). A na začátku školy to byla fuška.. Nejenže díky těžké aktovce mám problém se zádama - byly děti, které si třeba nechávaly učebnice ve škole a nosily jen sešity, ale já tenkrát nosila vše jako ostatní.. na věšáček v šatně, kde se věšela bunda jsem téměř nedosáhla, na obědy jsem teda naštěstí chodila domů, ale fyzicky to byla fakt fuška.. Možná díky tomu jsem školu nesnášela.. Nehledě na to, že se mi děti ve vyšších ročnících smály, že jsem zabržděná, když jsem mrňavá (nezapomenu na hlášku v prváku při focení, když šel okolo jeden "donchuán" a křičel, že musím mít prasklý vejcovody, když jsem tak mrňavá), ale s tím člověk nic neudělá. Bylo to náročný.. Moje mladší ségra měla odklad o rok, a asi jen z toho důvodu, že byla mrňavá. Školu miluje, ten rok udělal opravdu hodně.. Studuje několikátou VŠ ještě teď (je jí 28 let). Nechápu její nadšení, ale já bych pro ten odklad byla, pokud vám to dr. schválí.
krystalka
22. srp 2014
@keckemet - já bych si s tím teď hlavu ještě vůbec nelámala, dala bych ho do školky na každý den dopoledne, aby si zvykl na ten řád, s předškoláky už se ve školce různě pracuje na věcech, co se pak budou hodit do školy, odpoledne už je většinou volný program, tak to klidně může být s vámi, když jsi doma....jinak do zápisů je ještě půl roku, za tu dobu se klidně může vytáhnout a zesílit, takže k zápisu bych taky klidně šla, pak máte ještě až do května čas zažádat o odklad, kdyby nebyl ještě zralý....
terkaz
22. srp 2014
Holky nas Filda mel v prvni tride 16kg, je sice nejmensi, ale je to chytry kluk. Odklad kvuli vysce by u nej byl doost mimo. Je pravda, ze s tacem mu ze zacatku pomahaly pani ucitelky, nebo starsi spoluzaci, ale zvladlo se to a za par tydnu si nosil tac uz sam. Ted pujde do druhe tridy ma 19kg a v pohode. 😉
Ja mela v prvni tride 14 kg 😃
terkaz
22. srp 2014
Jinak do skoly i ze skoly mu tasku nosime, ve skole si ji nosi sam 😉
petraludvikova
22. srp 2014
@keckemet Dělám učitelku v MŠ,takže trochu sleduji,jak je to s odkladama - nástup do školy se řídí (by měl) určitými pravidly.
Mám pocit,že do ZŠ mohou nastoupit jen ty děti,kterých výška přesahuje 120cm a váha 20kg.
Pokud je tvůj synek drobnější-psala jsi,že váží 14,5kg, je třeba i víc hravý -taky bych zažádala o odklad 😉 vzdyť na tom nic neni-u nás mělo hodně předškoláků odklad,dokonce jeden i ze stejného důvodu 😉
Ve školce kolikrát slyším od maminek,že když má mít někdo odklad,tak je ,,blbej". Což je úplný nesmysl-každé dítě je jiné a má své potřeby.Naopak si myslím,že většině ten rok v MŠ neublíží,vyspějí a více se připraví na školu. Tak to doma zkuste probrat [i s malým] a určitě pak dojdete na správné řešení 🙂
Školce se nevyhýbejte-naopak je pro dítko velkým přínosem-hodně se tam nauči a hlavně-naučí se žít s dětmi v kolektivu! 🙂
berenika39
22. srp 2014
@petraludvikova že by se děti třídily podle velikosti a váhy? tak doufám, že je to nějaký vtip🙂. syn by asi nenastoupil ani v deseti letech🙂. to je přece nesmysl, jako odvod na vojnu🙂). rozhodně by mělo být dítě fyzicky zralé, ale centimetry určovat, kdo ano, kdo ne?
@keckemet
já nevím, z mojí zkušenosti - petr žížala, prcek, dalijsme odkad a věř nebo ne, polsední půlrok jí jak pubetrák, přibral 4 kila vyrostl o pět cm. já bych to ted nechala úplně plavat, nepřidělávej si starosti, uvidíš jak na tom bude malý za půl roku uzápisu, pak je čas ještě dalších pět měsíců na odklad - v té době budeš mít relevantnější informace k rozhodování.
petraludvikova
22. srp 2014
@berenika39 Netřídí se,jen by měli mít předškoláci splněny všechny body školní zralosti-a tam je bod tělesná zralost (splňovat výšku a váhu:120cm a 20kg),a pak tam jsou ještě další body zralosti (emoční,mentální..apod.).

Dívala jsem se i na internet a je to tam pěkně vypsané.
Jinak ještě někde píšou u tělesné zralosti váhu-od 17-20kg 😉
Taky by se právě mělo hledět na to,že taška prvňáka je opravdu těžká..no a když by pal mělo mít 15kg dítě na zádech aktovku,co važí několik kilo,tak chudák -pak proč mají děti problémy s páteří 😞
ivular
22. srp 2014
@berenika39 Tak tenhle příspěvek vůbec nechápu - a tím míň, že jsi ho psala Ty. Nevěřím tomu, že nevíš, že se děti třídí do jednotlivých percentilů podle měr všeho možného - mj. i tělesné výšky a hmotnosti. Znalost statistického rozdělení a fyziologických odchylek těchto měr je obrovským pomocníkem moderní medicíny! Je na ní založena dětská antropologie a obory jako endokrinologie, diabetologie, neurologie a spousty dalších ze znalostí těchto statistik opravdu velmi těží, jelikož umožňují včas podchytit různé anomálie a patologické jevy.
A k té školní zralosti - to je velmi komplexní pojem a spadá tam i zralost fyzická. K jejímu určení jsou tělesné míry velmi nápomocné a pakliže je určen nějaký pomocný záchytný bod (např. výška a hmotnost :120 cm a 20 kg), pak to jistě bude výsledkem nějakého statistického pozorování.
Ale jak jsem psala na úvod, nechce se mi věřit, že bych Ti sdělovala nějaké novinky..
kamila297
22. srp 2014
@berenika39 @petraludvikova Tak mi to nedalo a podívala jsem se na wikipedii na téma "školní zralost". Je to tam docela podrobně popsané, ale mám dojem, že pokud by se mělo těchto pravidel striktně držet, tak do 1. třídy ZŠ jde jen polovina dětí... :-|
kamila297
22. srp 2014
@petraludvikova co se týče nacpané aktovky, tak přece ji dítě nevláčí celý den po škole, věci má uložené v lavici nebo ve skříňce - ráno ho doprovází rodič a odpoledne vyzvedává, tak minimálně pro 1. tř. ZŠ zrovna v tomto problém nevidím
marton
22. srp 2014
@ivular Ale Berenika nepsala,že nezná percentily,grafy a jiné různé parametry 😉 .Vyjádřila to,s čímž se ztotožňuji také..výška by neměla být rozhodujícím kritériem pro nástup do školy.Jasně,pisatelka zmiňuje váhu ne výšku,ale i drobné děti,a kor když mají dispozice,mohou být šikovné.Přikláněla bych se k denodenní docházce do školky a do zápisu se uvidí 🙂 .
berenika39
22. srp 2014
@ivular ok, ja jsem to mozna spatne ve spechu napsala,omlouvam se. Slo mi jen a jen o to, ze jen ten fakt,ze by dite nedosahlo cm a kg ,by nemohlo nastoupit do tridy. Mlcim, jsem posledni,kdo by chtel virit vody a priste budu psat opatrneji,slibuju🙂
ivular
22. srp 2014
@marton Vždyť Berenika psala "že by se děti třídily podle velikosti a váhy? tak doufám, že je to nějaký vtip". No a proto odpovídám - samozřejmě, že se třídí a díky moderní medicíně za to! Protože např. u mého syna se jen díky centimetru přišlo na zdravotní problém!
No a ce se týče toho pojmu "rozhodující kritérium"- tak těl. výška samozřejmě není JEDINÝM rozhodujícím kritériem, to by bylo na hlavu. Ale pokud říkáš, že by neměla být ani jedním z rozhodujících kritérií (a je jich spousta), potom se neshodneme 😉
marton
22. srp 2014
@ivular taky vím o čem píšeš.Mám s jedním z dvojčat stejný problém.Je mrňavý,chodíme na endokrinologii do Motola 😞 .Představa,že mi za 2 roky někdo řekne,že proto že je mrňous bude mít odklad :-| .Ale jsem ráda za tuto diskuzi,zase jsem o něco chytřejší 🙂 .
keckemet
autor
22. srp 2014
@marton nooo, on se maly leci v FNOL s hypothyreosou, to jsem ještě mela dodat...proto je asi i takovy drobek
Jinak vsem mamkam moc a moc dekuju za jejich názory 🙂 jste mile, diky
marton
23. srp 2014
@keckemet 😞 .Chtěla jsem v předešlém příspěvku dodat,že pokud je k tomu nějaká diagnoza,tak bych se poradila i s lékařem a popravdě dala nejvíce na svoji intuici.Ty malého znáš nejlépe.Ale už jsem to nechtěla rozebírat a zaplétat se,psané názory vyznějí jinak než ústně a pak jsou zbytečné dohady :-| .Nicméně jsi mě posunula dál i s mojím synem.Přečetla jsem si příznaky vaší dg.a ač je to to nejhorší porovnávat s internetem,tak mi jich spoustu sedí na našeho Matýska.Vám přeji ať jste co nejvíc v pohodě a malý to zvládne 🙂 .
kamino
23. srp 2014
Dovolim si prispet. Jsem starsi generace a za nas byla hranice 18 kg pro noseni tasky. Jak tu bylo psano kvuli pateri. Spoluzacka toto nedosahovala,tak ji temer rok musel nosit tasku bratr. Holka byla chytra,soustredena,jedna z nejlepsich ve tride...jen byla drobna. Opravdu zalezi hodne na tom,jak je dite vyzrale psychicky a jake jsou moznosti pomoci pri ukonech ( viz.ten tac v jidelne ). Cas jeste mas,treba je prcek jeste vytahne a nebudes to resit 😉
dzejnab
24. srp 2014
Evidentně to tu komentovali lidičky, kteří tomu rozumí, ale já to teda vůbec nechápu ... když já šla do 1. třídy tak jsem 120cm a 20kg neměla ani náhodou ... oproti tomu dnes je ve školách již možnost nechávat si knihy tam, tak nerozumím, proč by váha a výška měli být kritérii ... a jen mimohodem náš Lukýš nyní nastupuje do 1. třídy s 15,5kg. .... V dnešní době by jakási tabulka na míru a váhu vůbec neměla existovat ... mělo by jít o vyspělost dítěte ... zároveň si myslím, že všude to asi úplně vážně neberou a tajně v to i doufám, protože dcerka je vzrůstově po mě ... to by školy šla nejdříe v 10 letech a to by ještě musela mít klíče v kapsa (aby těch 20kg měla)
anushka111
24. srp 2014
ahoj naší malé bude 6 koncem příštího srpna. Chytrá je dost, ale teď má 104 cm a 14,5 kg,dle všech speciálních vyšetření je zdravá, akorát holt drobek. Má ještě jeden "problém" je citlivější a perfekcionistická. Takže já se budu snažit dát ji odklad. Jak píšou holky, poradila bych se s doktorem a pak zvážila, jak moc si myslíš že je syn na tu školu vyspělý celkově 😉 .
smirda
15. zář 2014
Ahoj, dítě ještě nemám, ale asi bych klidně odložila. Zaprvé se nic nestane, zadruhé snížíš pravděpodobnost šance na nějaké "šikanování", netvrdím, že hned v první třídě, ale i později bude lépe, pokud bude srovnaný se spolužáky.

Sem začni psát odpověď...

Odešli