Dyspraxie, máte zkušenosti?

meleri
16. říj 2012

ahoj, je tady nekdo jehoz dite ma problem s dyspraxii? Jak postupovat, jake jsou vase zkusenosti?
Neni to uplne jiste, ale hodne napovida k tomu ze muj syn tim trpi...chtela bych co nejdriv natom zacit pracovat, pomoci mu.....kdybyste na tom nekdo byli podobne jako ja, dejte vedet prosim...
🙂

sisstin
16. říj 2012

@meleri rehabilitace motoriky a ergoterapie 😉 ale ty problémy už tam ve větší či menší míře budou napořád 😉

meleri
autor
19. říj 2012

@sisstin dekuji. jsem domluvena na pristi mesic s pedopsychiatrem. ergoterapie je co? a rehabilitace motoriky? koukala jsem na netu na nejake stranky ale tak nejak nevim jak na to...zatim chodim jednou tydne na neco jako hipoterapii, pani je fakt sikovna a synovi to hodne pomaha....jen me stve ve skolce ucitelka...

sisstin
19. říj 2012

@meleri ergo je nácvik těch sebeobslužných dovednosti-jako oblikani,jídlo atd. A na rehabilitaci motoriky se cvičí např.seskok snozmo,skok po jedné noze,rovnováha,jemná motorika atd. My chodíme k jedné paní,která s ním trénuje vše-jemnou a hrubou motoriku,sebeobsluhu,malují,stříhají,lepí atd. Trénují pravo-levou orientaci,motorickou napodobu apod. Záleží,s čím má tvůj syn problém.

meleri
autor
19. říj 2012

@sisstin ahoj, to je super ta pani. ja doufam, ze po navsteve pedopsychiatra ze nam tam neco taoveho nabidnou. zatim mateda ty kone, pomaha mi kone ocistit, osedlat, nauzdit a potom ta pani vymysli ruzne hry na rovnovahu na mirny klus, ovladani atd...
syn nezvlada absolutne drzet tuzku jak se patri, nenakresli panacka ani nic, jen cmara, nenapise sve inicialy jak je uci ve skolce...nedokaze se soustredit na jidlo dyl jak tri minuty, musim ho pak "prilakat" pohadkou aby jedl, dost se spini pri jidle, ,ma problemy s manualnimi vecmi, nejde mu moc tvorit, z rukou mu vsechno dost pada, do toho je jeste levak.
dve reci zacina zvladat pekne, mluvi obema, hur nez jeho vrstevnici, ale zase zna na spoustu veci dve slova....
ale musim rict, ze ho vse zajima, rad se mnou pece, vari, rad micha, naliva veci, jenze je to vetsinou pohroma v kuchyni, do toho se jeste mota jeho mladsi bratr takze na to obcas nemam nervy.... 😅 nejsem moc trpeliva na tyto veci ale snazim se fakt prekonavat kvuli nemu.
oni mi rekli ze do peti let to jeste neni jiste ale proste neco tam asi bude....

meleri
autor
19. říj 2012

@sisstin po jedne noze jsme zkouseli a zatim to nejde, proto mu ani moc nejde kolobezka a nebavi ho.

sisstin
19. říj 2012

@meleri no ono musíš pátrat sama, mně taky nikdo nic nenabídl. Naštěstí naše logo (kterou si platíme) mi dohodila tuhle paní, kterou si taky platíme 😅 😅 😅 ale je fakt super. U nás je problém s tím, že třeba syn doma to oblíkání atd. trénovat nechtěl, ale u té paní ho to baví a nedovolí si odporovat 😅 Taky se toho hodně naučil ve školce, chodí do logo třídy a tam jsou trpělivé paní učitelky. Když nastupoval do školky (necelý 4 roky), tak se sám nenajedl (pouze rukou), neuměl si téměř nic obléct ani svléct, neuměl si obléct boty atd. A fakt se vše v té školce i pomocí té rehabilitace naučil.

Momentálně už střídá nohy ze schodů, to teda trénoval půl roku, umí seskočit i z vyvýšené překážky, skákat na jedný noze, grafomotorika se dost zlepšila atd. Jako extra šikovný na pohyb a ruce nebude nikdy (to patří k jeho diagnoze), ale řekla bych, že ted je v takovým tom slabším průměru v tomto, dřív byl úplně někde pod 😝

sisstin
19. říj 2012

@meleri tohle třeba dělali minule a tenhle týden:
minule:
- chůze do schodů a ze schodů
- svlékání, oblékání
- otáčení do licu, skládání oblečení
- přenášení korálků levou a pravou nohou
- mačkání kapesníku levou a pravou nohou
- posouvání plosky nohy
- opakování cviků dle nápodoby
- stoj na jedné noze
- seskoky snožmo
- šroubování
- říkanky s motorickým doprovodem

v úterý:
- chůze do schodů a ze schodů
- svlékání, oblékání
- otáčení oblečení do licu, skládání oblečení
- zapínání a rozepínání zipu
- rozvoj jemné motoriky - hledání stejných předmětů zašitých v sáčcích
- stoj na jedné noze
- předávání míče nad hlavou a mezi nohami
- tleskání před tělem a za zády
- šroubování

meleri
autor
19. říj 2012

@sisstin ahoj, ja jsem kdysi jak jsi mi psala, tu navstevu logopeda odlozila, protoze se rozmluvil, ale taky jsme se nakonec objednali, jen ze tady me vezmou az za mesic, ale hlavne ze aspon uz je datum. zeptam se i te pani od koni. prave ze syn taky moc nechce, i ty hry s tim konem, musi to byt ta pani, se mnou to delat nechce...jo taky si myslim ze skolka je fajn, akorat ta ucitelka je dost prisna, a nevim jestli to neni na neho moc. syn prave taky porad ji rukou, nechce moc pouzivat pribor, chvili se snazi a pak stejne zacne patlat rukama...

aha tak se schody moc problem nemame, a jak jste na tom s reci? ale to se asi porovnavat neda, kdyz jste cesi...
dik za informace, zacnu s tim neco delat....tady na to lidi dost prdi, vetsinou proste rikali ze jsme neschopni ze ho to nedokazem naucit, ze je zaostaly, desne me to stvalo...dospeli lidi dokazou byt fakt dost zli...

meleri
autor
19. říj 2012

@sisstin to je super. ale jaksi si nedovedu predstavit, ze to bude chtit delat se mnou...ale aspon vim o co jde, snad tu taky neco takoveho je!

sisstin
19. říj 2012

@meleri no já tohle s ním doma nedělám, to s ním dělají ve školce a na tý rehabce, já s ním doma dělám spíš ty kognitivní a intelektový činnosti 😉 to ho baví a dělá to rád, na tu motoriku by mi doma prdel 😝

jinak v řeči je kompenzovaný jak ve slovní zásobě, tak v gramatice, u nás ta dysfázie přetrvává v naprosto katastrofální výslovnosti 😉

meleri
autor
19. říj 2012

@sisstin me ve skolce rekli, ze to ma umet z domu. 😒 zkousime ale on fakt se mnou nechce, vetsinou to skonci tak ze s jekem utece, ja ho honim s kabatem a nakonec ho stejne oblikam ja. nekdy si da rict.....

sisstin
19. říj 2012

@meleri nj, tak v běžných školkách to fakt neřeší 😖 v tý logo jsou zvyklé učitelky, že děti s vadami řeči mají špatnou motoriku, takže tam to nikdo nikdy neřešil. Fakt první dny ho i dokrmovaly, komplet oblíkaly atd. A ted už je samostatná jednotka, max. mu pomůžou oblíct bundu nebo tak, ale jinak zvládá vše v pohodě. I tam začal celkem slušně jíst (jako na výběr jídla), naučily ho tam jíst příborem, normálně už krájí atd.

Ale doma, dokud to neuměl, tak to prostě se mnou odmítal dělat, jakmile se to naučil, tak už není problém....

meleri
autor
24. říj 2012

@sisstin ahoj tady bohuzel zadna jina skolka neni...uz tak jsme vybrali "lepsi", soukromou..bohuzel na venkove je to tady dost omezene, ty sluzby.
tak ja taky doufam, ze to muj syn vsechno dozene...zatim jsem se obrnila trpelivosti , rekla jsem mu, ze bych mu chtela vic pomahat atd, a on je ted trochu klidnejsi, prijde mi ze se vic snazi..ve skolce jsem to rekla, ucitelka na to nic moc nereagovala, mlela si sve, ze je jeste na nejake diagnozy maly, ale snad trochu pochopeni z jeji strany bude. ted si ve skolce musi sam oblikat kabat, ja tam nemam pravo vkrocit. s priborem je to u nas marne, max lzickou, ale prevladaji porad ruce...u jidla proste neposedi. muj druhy 19 mesicni syn vydrzi jist sam dyl nez on.
kazddopadne cekam jeste co rekne ten logoped a pedopsychiatr...ale taky si castecne myslim ze spoustu toho dozene a i kdyby byly problemy s tou dyslexii taky tak se budem vsichni moc snazit mu pomoct..tajne ale doufam ze to nebude....
dik!

rezetka
12. čer 2013

Zdravím, jak přesně mohu sama, jako rodič identifikovat dyspraktika?

sisik025
13. srp 2015

@meleri Ahoj v případě dyspraxie pomáhá nácvik. Mamka semnou chodila od malička na různé kurzy, co se týče těchto poruch většina pedagogicko - psychologických poraden má programy. Já jsem navštěvovala kurz pro nápravu grafomotorických obtíží (jedná se o nácvik správného úchopu pera, o procvičení a uvolnění svalstva horních končetin a celkové zlepšení jemné i hrubé motoriky související se psacím, úprava rukopisu, zrychlení pracovního tempa), pak mi hodně pomohlo, že mě učili jezdit na kole, na lyžích, na bruslých, plavání .... Chce se to hlavně obrnit trpělivostí a hlavně se připravit do budoucna.

mari28
24. lis 2020

Ahoj všem, prosím, v jakem věku vašim dětem diagnostikovali dyspraxii? Jak se to projevovalo a co bylo příčinou? A je tu někdo, komu se podařilo to vycvičit tak, ze je dítě zcela bez potíží? Děkuji za info.