Hlásí vám učitelka z mateřské školy, že vaše dítě zlobí?

eloana
15. zář 2011

Ahoj holky.) chtela jsem se zeptat, zda vam vase ucitelka ve skolce hlasi, ze vase dite zlobi?
Dcera 5,5 let -do ted ve skolce naprosto bezproblemova - nyni je ve skolce jedna z nejstarsich a je proste mazak, takze zacala se trosku projevovat...
Ucitelka mi to okamzite hlasila, ze hrozne zlobi.... ja mlcela nevedela jsem co ji na to rict🙂 asi cekala nejakou reakci...
muj nazor, ze by si to mela srovnat sama. Kdyby neco provedla jinemu diteti nereknu, ale jen blbly s kamaradkou...
mozna to prehanim))) ale tak uci deti, ze nemaji zalovat

eloana
autor
17. zář 2011

@ufo8 me zas vtipne nedovolili jit kdyz se spalo na zachod tak jsem se po......taky na to nemam hezke vzpominky
nastesti ted je ta skolka trosku nekde jinde nez kdysi
nic mene pani ucitelka je mlada... ted se vdala a poznamenala, ze uz chce dite ,ze uz ji to nebavi.)))

ufo8
17. zář 2011

@eloana 😀 taky dobrý 😀 😀
no ale nechtěla bych tu učitelku potkat, až jí bude 50, do důchodu daleko, děcka protivný v pubertě, manžel ji bude prudit... ta teda bude, když už teď "zamlada" ji to nebaví 😒

blandik
17. zář 2011

@eloana - nemám pocit, že tohle je učitelka, kterou bych snesla.. nějaké staní na hanbě nebo žalování rodičům /zde mi jde o formu, ne o to, že učitelka něco probrere..) je něco snad z prehistorie, z dob, kdy jsme do školky chodili my...Můžu se zeptat, jak je učitelka stará? Je to přístup - korekcí a ponižování, donášením a výhružkami, kříkem - vás donutím poslouchat...

danfal
17. zář 2011

Mě by spíš jako učitelku zajímalo, co podle vašeho názoru a tím myslím všech, které nějak reagovaly, učitelka vlastně může. Kde je hranice mezi žalováním a informováním? Taky by mne zajímalo, jestli jste nikdy nebyli protivné na své dítě nebo vás neštvalo, že třeba nechce spát, když vy byste to zrovna potřebovaly.

eloana
autor
17. zář 2011

@blandik je ji kolem 25 let..... nevim jak ji maji radi ostatni deti, ale dcera ji rada teda nema, ze pry nan e furt rve-ostatni ucitelky jsou hodne

eloana
autor
17. zář 2011

@danfal tak ja mam 2 deti a chapu, ze to neni jednoduche... nic mene je to jeji prace vybrala si ji dobrovolne...me prijde, ze je nan i videt, ze ji to ted moc nebere a chtela by rychle otehotnet a vypadnout...
ale je mi jasne, ze to neni jednoduche- deti mam moc rada ,ale ucitelku bych asi delat nemohla🙂 a proto ji taky nedelam

evulinkab
17. zář 2011

Jinak teda u nás ve školce musi min.3/4 hodiny po obědě ležet i předškoláci.Když pak neusnou, tak jdou do tridy a tam neco delaji-pracovní listy, pomáhají strouhat ppastelky, atd atd...Ale v te 3/4hodine musi ležet, poslouchat pohadku a pak vydržet být alespon pul hodky na lehátku a nerušit!Byla jsem pred prázdninami 14dni v práci a tam mi spalo 19detí, z toho 12 předškoláků...Kdyby si tam tech 12 předškoláků povídalo a treba jen potichu..tak jak by to vypadalo?Takže bych je napominala a kdyby nekdo podesáte neuposlechl, tak bych se také zminila rodičum,protože jak jinak si má uč. udelat autoritu.V MŠ je nejaký režim a protože se o obede chodi spát, tak se chodi spát.A ty deti to musi vydržet alespon chvili ležet a nerušit, vzdyt ve škole pak taky budou muset sedet celý dopoledne v lavici.

blandik
17. zář 2011

@eloana - čekala jsem něco kolem 50. Myslím, že učitelka, která po dětech kříčí, nemá co dělat v téhle profesi...
@evulinkab - nevím, kdo o tom rozhoduje, ale trošku nechápu, proč by děti měly ležet, když nechcou....no ale ia tak bych to řešila tak - že bych si dětmi promluvila mimo to spaní, třeba předtím, že je nutný klid, ticho, když se odpočívá. Děti které pak chtějí spát, tak nemůžou a proč je ten odpočinek nutný i pro ty, kteří neusnou ...a dala bych někam hodiny, aby děti přesně věděly, jak dlouho ještěi budou muset potichu ležet než budou moci vstát...A pak bych se dětí zeptala, jestli tomu rozumí, proč to tak musí být a jestli s tím souhlasí...pokud by souhlasily, pak bych při odpol. klidu už jen udělala odkaz na dohodu - př. Maruško, ticho. Naše dohoda.....Myslím, že to funguje více než - já to povím mamince, musím tě zase napomínat (tady si dítě připadá špatné, kdežto v prvním případě si bude připadat jako součást týmu, nebude si připadat špatné a pokud předtím všechny děti souhlasily, tak se jim tak dohoda bude i lépe plnit...a tohle je to, co řeším - nějakou důstojnost dítěte, autoritu učitele, která nemusí být vynucená jen výhružkami, hanbou nebo napomínaním, dělením na zlobivé a hodné děti...).

eloana
autor
17. zář 2011

@evulinkab jasne -no u nas spi predskolaci zvlast.... nez deti co chodi spat hned po obede.. tim to tedy nechci omlouvat...ona mi pani ucitelka nezdelila co dcera provadela, jem mi rekla, ze strasne dneska zlobi.... vic nic neb ja to nekomentovala

bulinka
17. zář 2011

@evulinkab Ono je docela rozdíl sedět v lavici a něco dělat (malovat, psát nebo poslouchat výklad) než ležet v posteli a koukat do stropu. Kvůli tomu bych určitě rodičům nežalovala, jak se má pak dítě naučit, že se nežaluje

eloana
autor
17. zář 2011

@evulinkab s dcerou jsme si pak povidala a ona mi to rekla co vse provadely s tou kamaradkou...to ,ze jsme trosku rada ,ze se zacina projevovat jsme ucitelce radeji nerikala))))

ufo8
17. zář 2011

@danfal já si teda z pohledu rodiče myslím, že učitel by informovat měl, u vážnějších přestupků okamžitě a u těch menších třeba vyrušování nebo tak, když třeba 3x napomene a dítě stále neposlechne. Učitel by ale měl být autorita a na nás rodičích je, abychom tomu dítěti nenásilně vnukli, že učitel opravdu autorita je (teda měl by být, a přirozená, né vynucená) a to dítě by to mělo respektovat, že existují nějaký pravidla, nějaký lidi, kteří se musí poslouchat. Kdyby všichni neposlouchali a dělali si co chtějí jak by to tady vypadalo?

Jako žalování to rozhodně nevidím, žalují snad malý děcka a ještě u toho říkají ono pověstné "já to na tebe řeknu mamince" a pak běží to vyslepičit 😀 😀 . Dospělí už snad proboha!!! nežalují.

Já teda všechny učitele obdivuju, sama bych to dělat nemohla, protože jsem cholerik a počítám tak za 3 dny bych tam ty děcka dobila do jednoho

bulinka
17. zář 2011

@ufo8 Já tedy větu typu Já to na tebe řeknu mamince ...., považuji tedy za žalování. A to, že tam na děti paní učitelka křičí je děs. To by si tedy dovolovat neměla, jak pak má mít autoritu

ufo8
17. zář 2011

@bulinka no však já tuhle větu za žalování považuju taky, navíc ji přisuzuju jen malým dětem. dospělým už do úst podle mě nepatří.
A učitelka by křičet neměla, o tom není debat.

blandik
17. zář 2011

@danfal - podle mě je rozdíl mezi tím, když je máma protivná na své dítě, navíc zde je citová vazba a mezi profesionálem - učitelkou, která je v práci a do jisté míry svým řvaním a jendáním může ovlivnit další tři, čtyři roky daného dítěte, jestl bude do školky chodit rádo nebo ne, jaké hodnoty si odnese (podle mě je učitel něco jako vzor, který by měl mít takové chování, které by bylo vzorem pro děti, protože děti prostě chování svého okolí napodobují - můžou se tam děti naučit bu'd spolupráci, pocitu sounáležitosti s kolektivem, pocitu, že jsou hodnotné a dobré bytosti - nebo to, že jsou zlobívé, že nemají do čeho co mluvit...) .... U lékaře by se nám taky nelíbilo, pokud by nás zastrašoval rakví, křičel na nás, nedal nám informace nebo nás za trest neposlal na nemocenstkou...S prominutím je to placená služba (ať už rodiči nebo státem).
Já myslím, že rozdíl mezi žalováním a informováním je ve formě sdělení a ne obsahu. Rodiče chtějí informace a ne žalování, při žalování si dítě připadá špatné a nemá ani chu't k nápravě, vidí, že to žalování ani nikam moc nevede, je to o dítěti bez dítěte, bez jeho zapojení do hovoru...

evulinkab
17. zář 2011

@blandik 🙂 🙂 Je videt, že jsi nikdy v kolektivu tolika deti nepracovala.Rozumným a hodným detem to vysvetlis, ale když máš ve třídě FAKT zlobivce-a mnohdy stačí jen jeden takový hyperaktivní, neposlušný kluk, tak ti naruší uplne všechno.Když jsem nastoupila do práce, první rok...upozornila me ředitelka, která mela za sebou 40letou praxi, že mám ve třide predškoláka, se kterým si ani vlastní rodíče neví rady.Absolutně neposlouchal, dělal si co chtel a když meli deti spát, tak mi skákal po lehátkách ostatních deti.Chtela bych videt, jak by jsi to takovému spratkovi vysvetlovala.On by ti to možná i pred spaním odkýval, že jako jo, bude hodný.Ale sotva by ses otočila, rázem by na to zapomnel a dělal by ti tam stojky.
A další vec, nevim co nechápeš na tom, že deti musi ležet, když nechteji..To by ses mohla ptát na všechno-proč to díte musi cvičit, když nechce.Proč to díte musi jist, když nechce.Atd atd..Ve školce funguje neco jako lavinová reakce.Jeden rekne, že ho to cvičení nebaví a okamžite se přiřítí ostatní a VLASTNE je to taky nebavi.Samozřejme že by si ty deti nejradeji celý den hrály, ale školka má nejaký rámcový vzdělávací program, kde je stanoveno, co by mely v MS zvládnout a co by se melo delat, co by se meli naučit.TAkže může to 24dětí bavit, jedno bude otrávené, tak mu dovolím: Ano , běž si hrát s autičky, nemusíš se tu s námi učit novou básničku...A můžu ti zaručit, že ostatní deti(možná s vyjimkou pár) by ho následovaly.Takže kde bychom to byli?To bychom mohli pozavírat školky a misto toho otevřít nejaké opičárny, kde by si deti delaly co by chtely...

bulinka
17. zář 2011

@blandik Plně s tebou souhlasím

eloana
autor
17. zář 2011

@bulinka
@ufo8 me to jako zalovani taky prijde.... byla jsem svedkem, ze uci deti nezalovat... takze toto mi prijde netaktnost... osobne bych to resila pouze s rodici -to dite bych z toho vynechala.

blandik
17. zář 2011

@ufo8 - víš, já si myslím, že děti se naučí žalovat od dospělých - však kolik dospělých říká - to se bude babička zlobit, až příjde, že jsi tohle rozbila...a učitelky taky často používají - jestli toho nenecháš, já to na tebe povím mamince (co to tedy jiného jen - než žalování). Bohužel děti od nás okoukají všechno, naše chování kopírují. Z 80% přebírají to, co děláme a jen z 20% to, co říkáme...takže pro mě má být učitelka vzor a ta, která po dětech křičí, napomíná, žaluje není přirozená autorita....Děti potřebájí znát jasně pravidla ve školce, co a jak funguje a proč to tak je..

bulinka
17. zář 2011

@evulinkab Zajímavé je, že u nás, už před 25 lety když jsem chodila do školky já, tak ten kdo nechtěl spát, tak měl ve vedlejší místnosti náhradní program. Mně to přijde jako, chvilka klidu pro učitelku, nechci se nikoho dotknout.

evulinkab
17. zář 2011

@bulinka jo když si v lavici maluji, tak to potom jo.Ale když budou mít hodinu výkladu, tak co si pamatuji za sebe, vic jak polovina z nás sedela oppřená o lavici, výklad nám šel jednim uchem tam, druhým zpět a nudili jsme se...Ale sedet jsme tam museli.Pokud mají mit učitelé najkou autoritu a pokud má školka a škola nějak fungovat, tak tam musí být nejaký režim a ten se musi dodržovat ze všech stran.A to mají dnešní deti-ty předškolní- jeste výhodu, leží pul hodky a jdou do tridy, pokud nespí.Za nás se leželo celou hodinu a pul a nikdo se neodvážil pipnout.

evulinkab
17. zář 2011

@bulinka u nás to tak nebylo

ufo8
17. zář 2011

my jsme teda taky museli ležet bez jakéhokoli náznaku pohybu.

@blandik máš pravdu, děti potřebují znát kdo je autorita a vědět, že pravidla se respektují. A je fakt, že 75% lidí v týhle naší zemi to nedělá, kolikrát mám pocit, že 90% lidí je negramotných a neumí ani číst. Od koho to ty děti pak mají odkoukat, že jo, je to začarovaný kruh

blandik
17. zář 2011

😉 @evulinkab - co vím, tak někde to funguje i tak, že se děti na spaní sdruží, a ty co spát nechtějí, tak jsou v jiné třídě a něco dělají...Ale to je jiná věc. Co vím, tak na velmi problematické děti funguje to, že si člověk všímá jen toho dobrého a to pak říká nahlas- že vidím, že už tady čekáš až začneme říkat básničku. a ignoruje se to, co dělají špatně...Podle mě s tím klukem "zlobivcem" nepůjde hnout dokud to bude v očích okolí spratek, změní se asi jen když mu někdo pomůže uvidět svou vlastní hodnotu a přestane s ním bojovat. Protože podle mě tyto problematiké děti, na které nic neplatí, prostě jen bojují se vším a jde jim jen o ten boj - typu - nedonutíš mě. A pak nemá cenu se s němi do boje pouštět, ale je třeba si k nim nejprve najít cestu, naladit je na příjem a pak je začít formovat..
Já si osobně myslím, že výchovný program ve školce má probíhat tak, aby to ty děti bavilo a ne aby pokukovaly po autíčkách...

bulinka
17. zář 2011

@blandik Přesně tak, já mám doma taky hyperaktivnější holčičku a když jí chválíme a snažíme se na ni jít rozumně, tak je to bezproblémové dítě. Ale když jsem třeba unavená a nemám už v pohodě nervy 😝 , tak s ní nehnu a je zatvrzená, prostě to dělat nebude a basta. Tydle děti potřebují, aby se na ně koukalo jako na normální dítě, které je jen trošku živější. A ne, aby jim každý říkal jakej je to lump a jak moc zlobí

blandik
17. zář 2011

@ufo8 - tak nějak, když jsou špatné příklady...Já si ale myslím,že nejen režím a aboslutní aturita, ale i spolupodílení na pravdlech a objasnění, proč ta pravidla jsou taková...A pak - nemyslím, že děti si mají zvykat na to, že ve škole bude vyučování nudné...ale škola má být taková, aby to děti bavilo, aby to rozvíjelo jejich myšlení a zvídavost, ale bohužel naše školy jsou jako vyluštěná křížovka, kde je třeba přijít na systém, jak projít se slušnými známkami......s prominutím, děti jsou zvídavé jako opice, když jdou do první třídy, ale náš stupidní školský systém je vede jen k tomu, aby se staly sběratleli známek, přirozenou touhu po poznání v nich zabíjí...ale je to o úhlu pohledu - můžu se na děti dívat jako na "špatné", a tyto se snažit vychovat na základě korekce jejich chyb, veřejného pranýřování, chválení správného chování a oce'novat poslušnost a bezproblémovost. Anebo se na děti můžu dívat jako na dobré, jako na lidi, kteří se učí fungovat v určitém systému, kteří potřebují pochopit pravidla, jak to tady funguje, na malé lidi, kteří potřebují správné vzory chování kolem sebe.............Já hledám to druhé, ale často narážím na to první.

blandik
17. zář 2011

@bulinka - taky myslím, sice nemám hyperaktivní dítě, spíše velmi klidní a "rozumné", ač nemám ráda tohle škatulkování a snažím se k němu přistupvat tak, že oce'nuji dobré chování zpětnou vazbou (že tady jsi dal autíčka na místo, ano, ráno je tam najdeš, a můžeš si zase začít hrát...) a když dělá něco, co se mě nelíbí - tak jen řeknu, jak věci fungují, aniž bych mu nutila, že je špatný, že je nemehlo...a světe div se, dítě to udělá podlě mě...a pokud na něj zatlačím, že tohle musí tak a tak...hned se bouří...
Já myslím, že to je hrozně podstatné, aby se ve školských zařízeních neškatlukovalo - že tohle je zlobivé dítě...dítě pak ani nebude jiné, a proto mi taky vadí to probírání chování učitelů a rodičů před dítětem..A taky aby se ani nevypichovalo - ty jsi ale hodná holčička, přesně tak děti, Maruška si vzorně myje ruce...tohle narušuje soudržnost, spíše pomáhá při mytí říct obecně - děti, ruce se myjí tak, že si umyjeme dlaně, pak každý prstík na ruce, pak hřbet ruky, a o samé pak na druhé ruce..pak je pořádně opláchneme...a děti udělají v rámci svého denního optima maximum. Nikdo není dobrý ani špatný a dětem se dobře dýchá, jsou všechny dobré mezi dobrými...A tohle čekám od školství, ale myslím, že se nedočkám.

evulinkab
17. zář 2011

@blandik Já zase myslím, že pokud jsi nikdy nedelala ve školce, tak ani nemužeš mit jiný názor.U nás by sppojování nespících dětí do jiného oddělení nešlo..z organizačních duvodu.A k tem autičkum..Víš, 3leté děti neudrží pozornost déle jak 10-15min.A když máš ve školce takových 3letých deti 14náct, do toh tam máš 4-6leté, tak by me zajimalo, jak by jsi to udelala, když by ti takový 3letý prcek rekl, me už to nebavi, chci ci jit hrát.A nejde o to, že ty jako učitelka je máš zabavit, aby nemely cas na autička.Proste jejich mozek ješte neni schopen soustredit se dele jak tech 15min.Takže se mužeš snažit jak chceš..Když je učíš poznávat ovoce a zeleninu, musis si s nimi o tom povykládat, musis jim ukázat obrázky, všechno to děláš formou hry..přiřazováním k obrázkum zeleniny a ovoce, atd Ale ty ses tam jen jedna učitelka a nemužeš se rozkrájet.Takže zatimco ty 5,6leté to bavi, přiřazují, rozdělují, tak ty 3leté se ti začnou válet po zemi a je vymalováno.Jeden rekne, už to nechci delat, chci si vzit panenku a už se to veze a ostatní se přidávají..a je jedno jestli se přidá 5 dětí nebo deset.Ty to jednou dovolíš a na druhý den toho využije jiné dítko, treba ráve to starší a řekne nechci, vcera jste to dovolila tem, tak dnes chci zase já si hrát s čím chci.Proste je težké to vysvetlovat nekomu, kdo v tom nedelá..Takhle napsat, já bych to udelala tak ci onak..to umí každý, ale v praxi je to uplne jinak.TY deti jsou osobnost a ty je musis nejak vest, naučit, ale zároven i hlidat.

ufo8
17. zář 2011

@blandik teď teda budu chvíli nesouhlasit 😀 já si zase myslím, že je důležitý někdy říct "podívejte jak si Maruška hezky myje ruce" a mělo by se to říkat tak, aby se u každýho dítěte vyskytla nějaká pochvala, aby i ten zlobivec byl někdy pochválenej, protože z lidský přirozenosti je každej tuze rád chválen. A pokud chválíš, tak pak můžeš i napomínat

@evulinkab on je právě rozdíl v tom, hlídat jedno nebo 2 děti a hlídat jich 25 a každý to děcko je jiný, má jinou náladu, jiný zájmy, i když tam jste ty učitelky třeba dvě

vercaberca
17. zář 2011

@blandik nic není černé nebo bílé. ještě nikdy jsem nepotkala učitelku, která by byla jenom taková, jakou tady popisuješ, že by neměla být. v našem městě jsem prošla 3 školky a viděla všechen personál. všechny učitelky do jedné byly moc příjemné paní. pochybuju, že by v dnešní době byla učitelka nesnášenlivá k dětem. ale jsou to taky jenom lidi. takže kočírovat třídu nějak musí. a tím, že někdy je podrážděnější víc a někdy míň je pro děti taky škola života. i ti malí cvrčci už umí pochopit, že ne vždy je na ty jejich bejkárny vhodná doba.

ještě ke křičení na děti. teď jsem slyšela od maminek, že děti nechtějí chodit do školky, tak si vymýšlí, že je tam učitelky bijou. samozřejmě je to nesmysl. starší děti už to vědí, tak klidně můžou říkat, že tam na ně křičí. tím nechci @eloana nějak urazit. moje dcera mi taky říkala, že ve školičce tety křičely. na konci rozhovoru jsme došly k tomu, proč. - kluci jezdili jako divočáci na odrážedlech. to by se asi klidným hlasem moc k utišení divoké skupinky dětí uvysvětlovaly. dcerce jsem vysvětlila, že to bylo ok. ona nic nedělala, tak se nemusí bát.

@eloana, docela bys na to sdělení učitelky měla nějak reagovat. já teda manželovi "prohřešky" dětí říkám před dětmi. tedy to, co chci, aby bylo jakoby řešeno. a hned chceme vědět PROČ se to stalo. a proč my nechceme, aby to dělala. např. "tatínku, leje vodu na podlahu. proč to děláš? to je moje koupaliště pro mravenečky. dobře, ale to není dobrý nápad, mohla bys ty nebo někdo jiný uklouznout, poranit se, nemocnice,......" = příklad slátanina, ale ukazuje to princip. a i před dětmi chválíme.

oponuji tomu, že chování dítěte je moje vizitka. v mojí přítomnosti asi ano. ale pokud tam nejsem, tak za to opravdu neručím. vím, co dokáže davová psychóza....