Hlásí vám učitelka z mateřské školy, že vaše dítě zlobí?

eloana
15. zář 2011

Ahoj holky.) chtela jsem se zeptat, zda vam vase ucitelka ve skolce hlasi, ze vase dite zlobi?
Dcera 5,5 let -do ted ve skolce naprosto bezproblemova - nyni je ve skolce jedna z nejstarsich a je proste mazak, takze zacala se trosku projevovat...
Ucitelka mi to okamzite hlasila, ze hrozne zlobi.... ja mlcela nevedela jsem co ji na to rict🙂 asi cekala nejakou reakci...
muj nazor, ze by si to mela srovnat sama. Kdyby neco provedla jinemu diteti nereknu, ale jen blbly s kamaradkou...
mozna to prehanim))) ale tak uci deti, ze nemaji zalovat

zuhur
6. dub 2014

@krizecek ale já si naopak myslím, že se to @marecek4 snaží řešit. Syna objednala do pedagogicko- psychologické poradny a dokonce i na alergologii kvůli stížnostem na kašlání. A to, že se jí zdá divný opravdu propastný opak chování se nedivím.

apacheee
AMBASADORKA
6. dub 2014

@marecek4 Ono podle pravidel MŠ se třeba taky nesmí rodiče informovat o tom, kdo jejich dítěti ublížil (jsou to děti a nepředpokládá se, že by to dělaly nějak cíleně se zlým úmyslem) a ty jako učitelka vždy musíš chránit soukromí všech dětí a rodin, takže i z toho důvodu je možné, že to rodiče neřeší. Nebo je možné, že to vědí, ale nehledají za tím zlý úmysl a přece jako dospělí lidé si nepůjdou tvého syna podat (i když nám to třeba jeden tatínek udělal, že napadl holčičku, která údajně ubližovala jeho dceři - jen se pak nestačil divit, když se ukázalo, že si to jeho hodná holčička vymyslela:( ) . Jinak pokud tvůj syn ubližuje ostatním, nepřipadá mi, že by výjimečná izolace od ostatních dětí byla na závadu (pokud tam tedy nemusí být pořád. Ze své praxe ti mohu říct, že velká spousta dětí jsou ve školce opravdu úplně jiné než doma - já jsem se zatím nesetkala s dítětem, kde bychom si problémy nezvládly vyřídit spolu v MŠ a na děti rodičům nežaluji - jediné, kdy probíráme problémy je, když ubližují ostatním dětem a nebo když se mě rodiče sami ptají na chování svých dětí, ono totiž ta jednota rodiny a školy je opravdu velmi důležitá a problémy se pak řeší lépe a hlavně trvaleji. Zkus trochu paní učitelkám věřit, pokud opravdu nemáš pocit, že si z jakéhokoliv důvodu vymýšlí a synovi domluvit - taky bys přece nechtěla, aby ti malého někdo ve školce tyranizoval. Velký kolektiv má tzv. svůj vlastní svět, kde se děti chovají jinak než v kolektivu malém nebo doma - třeba tvůj syn hledá způsob, jak na sebe strhnout pozornost nebo prostě jen nerad poslouchá autority - i pro něj i pro tebe bude lepší, když se naučí vnímat nastavený řád a věř že především ve škole oceníš, že bude schopný poslouchat paní učitelku. Jinak přeju hodně štěstí, ať se situace v klidu vyřeší a máte se školkou jen samé příjemné zážitky🙂

krizecek
6. dub 2014

@zuhur z příspěvků bych spíše řekla že to řeší, ale je přesvědčená že chyba rozhodně není u syna.. Jen mě prostě zaráží ten přístup, né vždy je chyba u někoho jiného, souhlasím s příspěvky tady že mnohdy není ve školce boj s dětmi ale s rodiči.. Pokud učitelka za toto může, tak si myslím že určitě s ní musí mít problém více rodičů.. Jak jsem psala u nás byl taky problém s chlapečkem, rodiče taktéž tvrdili že doma problém není, je hodný, poslouchá.. ve školce bil děti, nadával, kopal do učitelek, měl neustále konflikty.. učitelky na něj nakonec zanevřely protože rodiče to řešit nechtěli (ano objednali ho do poradny kam nešli) a hádat se s nimi nechtěly.. Prostě není vše tak černobílé a můžu ti říct že kolikrát žasnu jak se dítě promění: Do školky přijde miláček a ve školce je to úplně jiné dítě nebo naopak.. Kdybych to neviděla také bych nevěřila 😉

zuhur
6. dub 2014

@krizecek jasný, chápu, že se dítě ve školce může změnit. Já prcka ve školce bohužel zatím nemám, ale vím, že i v miniškolce se dokáže docela projevit. Byť ani tak se z něj nestalo násilnické dítě - jen je divočejší. A ani si nemyslím, že by to bylo černobílé. Já bych zkusila nejdřív promluvit s učitelkou, doma s prckem a pak teprve ho třeba objednala do poradny.
Ale třeba ze své vlastní zkušenosti vím, že my jsme např. měli učitelku, která nesnášela děti a byla na nás zlá. Padáka dostala až se ozvala moje máma a to bylo štěstí, že do stejné třídy chodil i vnuk ředitelky - on to totiž také potvrdil. Takže není vždy chyba na straně učitelky, ale i ona může být ten "problém".
Tento problém mě zajímá už proto, že místní školce prý takovéto dítko máme také - jen tam je to dané situací v rodině - aspoň podle toho co jsem zaslechla 😠

martiina_k
6. dub 2014

Já ze svého laického pohledu bych problém (i když nevím jeslit se to dá nazvat problémem, spíš jako jádro pudla) viděla v tom, že doma - jak už marecek4 psala, jsou na chlapečka čtyři dospělí a pořád se mu může někdo věnovat ve chvíli, kdy chlapeček chce. Což pochopitelně ve školce nejde. Má tam z jeho pohledu málo pozornnosti a nějak si ji chce získat, ale dělá to špatným způsobem. Navíc byhc řekla, že doma když je "něčím zaujatý", tak ho nikdo od toho neodtrhává, což ve školce také nejde. Když se má jít ven, tak se musí jít ven a to, jeslit jedno dítě je zaujaté hrou a odmítá se od ní odtrhnout je asi problém.

tkanicka
6. dub 2014

mně to teda zase tak divné nepřijde, že se chová jinak doma a jinak jinde... prostě reaguje na situaci, u nás je to teda naštěstí naopak, doma je jak deset čertů, v "hlídárně" prý naopak hodná a stejně tak u babičky. Když se nad tím člověk zamyslí, tak taky se dospělí chovají jinak doma a jinak v práci nebo v jiné společnosti. Tresty formou vyloučení na okamžik z kolektivu mi teda přijdou normální a možná i nejúčinější. A s tou poradnou, já nevím, nebyla jsem nikdy v situaci, kdy bych musela řešit, že je moje dítě "divné", ale spíš než to, aby to rodiče brali jako nějakou špatnou věc, by to měli brát jako pomocnou ruku. Ono totiž nejde o to převychovat a označkovat dítě, ale spíš o radu rodičům, jak s ním jednat a co vyzkoušet, aby to šlo co nejvíc hladce.

marecek4
6. dub 2014

@krizecek právě že ostatní maminky si na nějaké špatné chování nestěžují,a ráda by jsem teda vysvětlení,pokud doma není žádný problém-a že by jsme se mu nevěnovali se taky říct nedá,jsme na něj čtyři,tak co mám řešit,já s ním ve školce nejsem,a učitelkám jsem dala volnou ruku-ano,ale rozhodně to neznamená,že ho budou někam zavírat a pohlavkovat-na zadek prosím,ale bít dítě po hlavě?????s dětmi mám už své zkušenosti-nejen s těmi svými,ale cca 20 let jezdím po táborech-kde se taky najdou pěkný kvítka a vždycky jsme se dokázali domluvit a děcka spolupracovaly-ať v kuchyni,kam jezdím přibližně polovinu doby,nebo v oddíle,ano na každýho platí něco jinýho,ale za dva roky by už mohli k malému najít cestu a měli by vědět jak na něj,ono domlouvat mu po nějaké době je asi tak nějak celkem k ničemu-učitelka mi ani neřekla kdy se to mělo stát,a pokud na něj kouká a čeká co vyvede-je to opravdu na ní,že ho nezaujala něčím jiným,a že bouchnul učitelku do břicha-proč ona ho tahala-to se mi taky nelíbí a nevím jestli by se to líbilo někomu druhému

martiina_k
6. dub 2014

@marecek4 tábor bych moc nesrovnávala, jezdím na tábory už asi deset let jako vedoucí a některý rok jsem byla i na dvou, takže zkušenosti z táborů mám a tam vedoucí nefunguje stejnou autoritou jako učitelka nebo jako maminka. Ta autorita vedoucího na táboře je založena na oboustranné důvěře a na víceméně kamarádském vztahu.
Jak už jsem psala, podle mě je "problém" v tom, že je vás na něj moc a chlapeček má doma pořád pozornost, což ve školce není. A jak píšeš o tom tahání jinam - když jdou děti jíst, nebo jdou na procházku, nebo malovat, cvičit nebo co já vím a tvůj chlapeček se zasekne, že si bude stavět kostky nebo jezdit s autíčky (nebo já neívm co ho baví), tak paní učitelka ho tam přece nemůže nechat a pochybuju, že má čas nad ním deset minut stát a přemlouvat a přesvědčovat, aby položil autíčko a šel se oblékat protože se jde ven. S pohlavkováním je to teda divné, v našem městě je hodně školek, jak už jsem psala - s dětma pracuju i když né ve školství, maminek mi pod rukama projdou mraky a neslyšela jsem, že by paní učitelka dítě praštila. To že ho "vyloučí"z kolektivu a z konkrétní zábavy mi přijde adekvátní trest. Však doma taky člověk řekne - běž do pokojíčku, vyvztekej se a až budeš hodný, tak přijď 😅 Netvrdím zavírat do sklepa nebo podobné historické praktiky, ale vyloučit z kolektivu mi nepřijde špatný trest.

marecek4
6. dub 2014

@tkanicka poradnou chci pořešit potřebu nebo nepotřebu navrhovaného asistenta-bohužel se v mém okolí nachází dítko,které asistenta možná bude potřebovat do školy a má asistenta ve školce a pokud mají učitelky náhled,že ho potřebuje i Mára,který se dokáže obsloužit ve všem sám-oblékání,hygiena,nají se všecko bez problémů,tak nevím k čemu by byl potřeba,ale jak říkám,ve školce s ním nejsem a učitelka si stěžovala až teď,takže nemůžu říct kde je zakopaný pes ☹,jestli se ve školce něco stalo,nebo je chyba v nás?doma je všecko pořád stejný,taky to nepřičítám tomu,že jsme se pře půl rokem odstěhovali od tatínka,protože i tak se každý den vidí-dokonce bych řekla že víc jak když jsme spolu bydleli,to ho viděl věčně napitého a nevěnoval se mu,teď si ho bere a věnuje se mu daleko víc než předtím-a že by začal kvůli tomu peklit po takové době?

marecek4
6. dub 2014

@cervenakarkulka rozhodně nesouhlasím,alespoň v místním případě-co při tom hovoru vyplynulo,tak mají na starosti dvě učitelky 20 dětí a k tomu jsou tam asi čtyři asistenti-takže na jednu učitelku je kolik dětí-osm?a stížnosti-ty zatím nebyly,takže mě fakt překvapilo,že tak najednou se vyskytl až takový problém-nota bene pokud je to s tím kopáním pravda,že se neozvali už rodiče?a že mi to učitelka neřekla hned-já se totiž do školky nedostanu každý den a tatínkovi taky nikdo nic neřekl,ale kvůli tomu že malý kašle a má rýmu a přitom je úplně v pořádku mi zavolat umí a tohle je dle mého názoru závažnější než kašel,který je ze strany učitelky už několikrát vymyšlený,takže se nedivte,že se mi nechce věřit,že by se takto choval-i když ruku do ohně nedám,umí být pěkné kvítko

marecek4
6. dub 2014

@martiina_k tábor se srovnávat nedá,to je fakt,ale zkušenosti jak na děti ano,a pokud chci aby se dítě zařadilo do kolektivu,tak mi přijde vyloučení z něj jako neadekvátní,navíc když vidí že tohle na Máru neplatí a začne se vztekat

martiina_k
6. dub 2014

@marecek4 no a co bys brala jako adekvátní trest pro Máru - aby to bylo v kompetencích paní učitelky? To že se při vyloučení z kolektivu začne vztekat je asi známka, že to na něj naopak platí, že se mu to nelíbí a od toho by asi potrestání za nějaký prohřešek být mělo ne?

saminomimino
6. dub 2014

Ne nehlásí a to vím že zlobí,syn je divoch 😉
Teď poprvé si prý ztěžovali rodiče že je jim syn " bije " děti,no a od syna vím ,že ty děti ho pěkně provokují,ne jednou mi říkal že jak ho ten a ten chlapeček zlobí a syn se nebojí bránit si své.
Učitelky asi taky vědí své a nic neřeší,co je mezi dětmi je složité,ony samy žádné konflitky neuvádějí.Tak že já jsem s přístupem ve školce spokojená

marecek4
6. dub 2014

@martiina_k jenže by si pak na něj neměly stěžovat,ne?dobře potrestají ho,že se pak vztekne je asi předpoklad a nebudu si na něj stěžovat,a pokud to dojde až k pohlavkování pak je asi fakt chyba v učitelce-ale pořád říkám,nebyla jsme u toho,nemůžu soudit,jen mě zaráží to,že mi sama řekla že mu ten pohlavek dala,a s tím kopnutím-že se na něj v klidu dívala sledovala co se bude dít-pokud vidím,že něco vymýšlí,tak ho z toho vyruším-stačí jen oslovit-nebo zavolat-a to na něj platí taky-což by za ty dva roky mohly vědět,ale spíš mě fakt zajímá to,že si nestěžovaly dřív,ale až teď najednou takový sígr?s ředitelkou to můžu řešit až teď po neděli,měla dovolenou

apacheee
AMBASADORKA
6. dub 2014

@marecek4 No a co říká syn, třeba ohledně toho mlácení paní učitelky nebo kopnutí kamaráda. To jsou závažné problémy - vezmi si třeba, že já jsem teď s dětmi ve školce jako těhotná a takové bouchnutí do břicha by pro nás mohlo mít závažné důsledky:(

martiina_k
6. dub 2014

@marecek4 já bych na to koukla asi z druhé strany, paní učitelce ulítla ruka, třeba toho má doma dost, něco řeší, do toho děti ... a sama se "přiznala", protože děti všechno prozradí a vykecají 😅 takže se tím chtěla jak kdyby omluvit, že přestřelila. No a taky by mě zajímalo, co ti řekne Mára doma, když se ho na to zeptáš. A Mára je předškolák, nebo jak je starý?

marecek4
6. dub 2014

@apacheee no na to mi řekl,že nic neudělal ☹,no a když jsme tak byli u té rozmluvy o školce,tak po té,co mi dcerka popsala střetnutí s jeho kamarádem ze školky,který ho při setkání -pozdravil?-slovy no nazdar pošuku,jsme se ho ptali i na to jak on říká dětem a jak říkají děti jemu-takže pokud používá-tak prý jménem,jinak Márova perlička je že děti oslovuje kluku a holko,a oni mu prý říkají blbečku-co si z toho vybrat?asi to bude někde na polovic,protože on si zas taky nenechá všecko líbit,a v tomto má opravdu školu starších dětí ☹ i když jak začal chodit do školky tak chodil se zajímavějším slovníkem a dalo pěknou práci ho to odnaučit

marecek4
6. dub 2014

@martiina_k bude mu pět a učitelku celkem chápu,taky se mi kolikrát nedaří nechat domácí problémy doma a pracovní v práci,a zrovna jsem mluvila s tatínkem-a prý i na přímou otázku nic ve školce neřekly,že je všecko v pořádku,takže je to asi fakt problém cca poslední týden,možná 14 dní,takže pro mě záhada,doma beze změn a jestli se stalo něco ve školce co tomu předcházelo?

cervenakarkulka
6. dub 2014

@marecek4 Komentovala jsem zde všeobecnou debatu, ne váš případ. Upřímně řečeno, debatovat tu můžete jak chcete, ale problém se tím stejně nevyřeší. Opět všeobecně myšleno 🙂. Jděte radši všichni ven, je krásně 🙂

marecek4
6. dub 2014

@cervenakarkulka já vím,že se tím problém nevyřeší,spíš jsem čekala,jestli někdo neřešil něco podobného,a venku už jsme byli,jen se tu hnusně zatáhlo a celkem dost ochladilo,že by konečně zapršelo?i tady prosím,máme tu už pukliny v zemi jak v létě ☹

pear
6. dub 2014

@eloana Nečetla jsem reakce ostatních. Jsem učitelka MŠ a pokud se nejedná o závažný či opakovaný problém, nehlásíme to rodičům.
"Žalujeme" opravdu jen když se něco stane (když chlapeček jednu holčičku naschvál kopl do hlavy a ona krvácela).

pear
6. dub 2014

@marecek4 Nečetla jsem všechno, ale jako učitelka MŠ odpovím. Rodiče pokopaného dítěte se ti neozvali, protože v 99% případů se to rodičům pokopaného dítěte neříká, pokud nejsou následky (krev, boule, modřina) a pokud jsou, tak jen říkáme, že děti měly takovou a takovou nehodu - neudáváme: to udělal támhle Franta. Pokud by to chtěli vědět, tak se to bude řešit oficiální stížností, ale ještě se mi nikdy nestalo, že by se rodič zeptal: a kdo toho mého miláčka pokopal, shodil, strčil,...
Co se týče mlácení do paní učitelky (jestli jsem správně pochopila) tak kolikrát jsem byla plácnutá, kousnutá, kopnutá, ale teda nikdy jsem to s rodiči neřešila - vysvětlila jsem si to s dítětem - já jsem si s ním urovnala vztahy, já mu ukázala, že takhle se chovat ke mně nebude, já mu uložila trest a přišlo mi zbytečné si jít stěžovat rodičům. A to jsem teď těhotná a i přesto bych to s rodičem neřešila. Řešila bych to v případě, že uvidím, že dítě to dělá s radostí nebo záměrně - pokud se jednou rozmáchne a bouchne mě a to v jeho očích oprávněně, tak si to s ním prostě vyříkám sama. Ale já jsem se s tímto zatím nepotkala a to máme ve školce malé "násilníky", ale ke mně si prostě nic nedovolí (a to musím upomenout, že k mamince si to v pohodě dovolí, kolikrát vidím, jak dítě bouchá do rodiče v šatně a jen zírám s otevřenou pusou, protože ke mně si to teda nedovolují).
Takže udělala si dobře že jdeš do poradny - tím uspokojíš paní učitelky. Ale bohužel ti nedokážeme ani jedna z nás říci jak postupovat, nebo jestli je to takhle správně, protože v té školce nejsme.
Jediná záchrana je změnit školku - pokud se to tam bude opakovat, je chyba v dítěti, pokud najednou bude klid, tak si prostě s paní učitelkama nesedl (to se stát taky může).

Ale jinak co můžu říct, tak jak začalo jaro tak jsou děti k nepoznání!!! Křicí, mlátí se, odmlouvají - opravdu na ně působí jaro, jinak si to neumím představit - takže pokud to trvá jen určitou dobu, tak to hned neznamená, že to takhle bude pořád.

marecek4
6. dub 2014

@pear konečně jedna fakt adekvátní a trošku uklidňující odpověď,že na něho vlezlo jaro-no nedej bože aby to byla pravda,protože co bude pak dělat v 15 ti?
a bohužel jinou školku tady nemáme a tahat ho ve čtyři ráno do města,aby jsem ho o půl sedmé zavedla do některé školky tam mi moc rozumné taky nepřijde,takže asi jedině přeřadit do jiné třídy,třeba za jeho původní učitelkou,jenže ta je zase specializovaná-logopedická,no uvidíme s jakou přijdeme z poradny,za chvíli budou prázdniny a pak jde do předškoláčků,učení ho zatím baví,tak doufám,že tohle intermezo,mu nenechá v dušičce nějakou paseku,nebo že to je opravdu to jaro a zas ho to přejde

pear
6. dub 2014

@marecek4 Opravdu jsou teď děti divoký - nevím možná předtím jak jsme chodili na vycházky tak tam byl řád a disciplína a teď jak jsme na zahradě a můžou si hrát volně, tak divočí? Netuším čím to, ale tak já mám taky více energie než v zimě, tak proč ne děti - tak si to vysvětluju (nebo se tím uklidňuju) a učitelky obecně si říkají, že od května už nemá cenu s dětma něco probírat, protože už cítí prázdniny 😀 (samozřejmě s nimi nadále pracujeme, ale je úplně vidět změna v jejich chování).
A je taky možné, že si prostě nesedl s dětmi bohužel, někdo z toho pláče, někdo se brání - ale to je bohužel na učitelce aby toto rozeznala a případně zasáhla nějakou činností či něčím takovým. Máme ve školce holčičku (3 roky) a neumí moc mluvit, ale zato bránit se to ona umí - no co, tak to o ní prostě víme a když vidím že se snaží udeřit (protože se jí posmívají, chce zrovna tu hračku co mají ostatní) tak na ní zavolám jménem (výhružněji) ona v 80% stejně to dítě plácne, pak jí dám trest, ona se vzteká - ale je mezi námi jasno, pak si to vysvětlíme i s ostatními dětmi a já jí zase vpustím do kolektivu - některé děti prostě musím více hlídat a některé méně.
Já nevím no, já bych se asi uklidnila, zašla do poradny, počkala si na výsledek a pokud by se stížnosti vršily, tak pak bych to začala řešit s vedením školky a šla tam v dobrém úmyslu - v klidu si s nima sedla, vysvětlila bych jim jak se chová doma a že vůbec netušíš proč se takto chová ve školce a jestli oni mají nějaký nápad - a opravdu si k nim přijít pro radu - nejít se tam hájit a za své dítě bojovat ale přijít pro radu a snažit se vykoumat problém, oni třeba řeknou, že není v kolektivu oblíbený a najednou už budeš mít důvod, proč je mezi známýma nebo doma úplně jiný.

pear
6. dub 2014

@marecek4 Jinak co v 15ti? Radím sport 😀 nejlepší a nejúčinější - šup s ním do fotbalového/hokejového týmu 😀

tarra27
6. dub 2014

@marecek4 jedna vec je ucit maleho kompromisum a druha, ze by se ucitelka svijela v krecich...ten popis mi prijde divny..kdyby rekla, hodne me bouchnul nebo kopnul do bricha,to si nesmi dovolit...ale svijela v krecich a utrhne nohu...
at ho zabavi,jsou ucitelky, maji psychologicke vzdelani...ja bych treba ve skolce delat nemihla, ja bych na to nervy nemela...ale ony tam jsou a mely by si umet poradit...a jeste jak se chova syn na hristi? V jine skupine deti? Je vzdy po jeho, jak vychazi s jinymi detmi mimo skolku? Bratranci,sestrenice,sourozenci,deti na hristi,na dovolene apod?

tarra27
6. dub 2014

@marecek4 ty uvazujes o poradne?? Holka ja bych se svym ditetem do poradny kvuli tomu ze dva tydny zlobi nesla....uz se to s nin potahne...to je ten co byl v poradne ze zlobi...kdyby to bylo puk roku nebo rok....ale po dvou tydnech??!

amallie
6. dub 2014

@marecek4 tak je taky možný, že se mu ve školce nelíbí vůbec, nebo třeba učitelky (s tebou to nedělá, neb je tam rád) a tímto způsobem to dává najevo, možná i kašle, neb ví, že pak půjde domů? a učitelky samozřejmě moc rády zavolají, jen aby se ho zbavily……. může to bejt tak? nebo mu vadí, že nemá pozornost, tak se jí snaží upoutat

tarra27
6. dub 2014

A jeste ona ho ucitelka placla?? Nevim,zda tomu rozumim spravne ale to by si dovolila jen jednou

marecek4
6. dub 2014

@pear do oddílu berou od pěti,takže nám to hezky vychází-narozeniny má o prázdninách,takže dostane kopačka a na hurá na hřiště,už to máme domluvené 🙂 a pak postupně případně něco i přidáme,počítám,že nebude trpaslík,takže volejbal,košíková... možná lodě,a protože má i hudební sluch a rád zpívá tak zkusíme i lidušku-kytaru mi bere už teď jen chudák má krátký prstíky i ruce 😀