Hlásí vám učitelka z mateřské školy, že vaše dítě zlobí?

eloana
15. zář 2011

Ahoj holky.) chtela jsem se zeptat, zda vam vase ucitelka ve skolce hlasi, ze vase dite zlobi?
Dcera 5,5 let -do ted ve skolce naprosto bezproblemova - nyni je ve skolce jedna z nejstarsich a je proste mazak, takze zacala se trosku projevovat...
Ucitelka mi to okamzite hlasila, ze hrozne zlobi.... ja mlcela nevedela jsem co ji na to rict🙂 asi cekala nejakou reakci...
muj nazor, ze by si to mela srovnat sama. Kdyby neco provedla jinemu diteti nereknu, ale jen blbly s kamaradkou...
mozna to prehanim))) ale tak uci deti, ze nemaji zalovat

blandik
17. zář 2011

@evulinkab - chápu,že to není jednoduché a taky to, že cokoliv napíšu, je bez praxe. Mě jen příjde nesmyslné se snažit přimět třileté děti věnovat pozornost zelenině po dobu delší než 15min /pokud ji déle neudrží, jak píšeš/, jakoby je nutit vydržet se věnovat něčemu, co je už nebaví stejně dlouho jako šestilé, pětileté...Přeci děti se nejvíce naučí, pokud je to 100% baví a taky se pak k tomu rády vrátí, takže pětilétí a šestiletí se budou věnovat déle, tříletí jen těch pár minut...Vím, že v naší školce, jsou po desáté hodině přítomny dvě učitelky, je to taky smíšená třída o 24 dětech od 3-7 let...takže nějaké rozdělení, ale já nechci tady pouštět nějaké umělé rozumy o tom, jak by se dala organizace řešit lépe...
Spíše tady řeším to, že si myslím, že takovým tím škatulkování nebo povídáním dětem, že jsou zlobivé nebo hodné, že to dětem hodně ubližuje.

blandik
17. zář 2011

@ufo8 - víš, já si myslím, že zlobivec je tak smířený a tak často slyší, že je zlobivý a špatný a pokud se pustil už do boje, tak nestojí o pochvaly a pohrdá jimi...navíc, to že učitelka maručku pochválí takto veřejně podle mě narušuje integritu dětské skupiny...děti pak se chovají "správně" proto, aby je učitelka pochválila a ne proto, že si chtějí pořádně umýt ruce. a stejně tak - zlobivec si neumyje ruce pořádně proto, že je špatný a jako takový nemůže udělat něco, zač učitelka chválí...takže v obou připadech je motivace dětí pro mytí rukou špatná...dětí ze své podstaty chtějí dělat věci správně, a my jim těma pochvalama a vytýkáním v tom děláme guláš, ony pak dělají spíše věci proto, aby byly hodné holčičky nebo nedělají, protože jsou stejně zlobiví chlapečci...

ufo8
17. zář 2011

@vercaberca davová psychóza je z vizitky vyloučena 🙂 a u malých dětí obzvlášť, to už by bylo na jíný téma. Ale v případě standardních situací, který ve školce většinou jsou "děti běžte si umýt ruce, budeme obědvat"... "děti hrejte si, aniž byste komukoliv ublížili" "slez z toho okna" by mé dítě i bez mé přítomnosti mělo prostě udělat a tohle je mojí vizitkou, že jsem dokázala tohle dítě naučit. Pokud je dítě stržené davem tak to se opravdu těžko ovlivňuje

ufo8
17. zář 2011

@blandik no ale ty musíš toho zlobivce nějak přimět, aby pochopil, že existuje něco, v čem je dobrý i on a že třeba ta Maruška nakreslí mnohem hnusnější obrázek než on, nebo si neumí tak krásně zavázat tkaničku. Nemyslím tím ale porovnávání - to je špatný, to by se dělat nemělo. Ale pochvala v pravý okamžik, dokáže dělat zázraky. to dítě pak ví, že i když něco udělá špatně, tak pořád existuje něco za co může být pochválený, že ta pochvala může být i pro něj a i tohle může být motivace

vercaberca
17. zář 2011

jo a taky už mě docela prudí, že hodné děti mají ustupovat zlobivcům. protože zlobivec je přece taky mazlik. a co se na to podívat z druhé strany. hodné dítě spolupracuje a chce se soustředit na učení s učitelkou, ale má smůlu, protože ta musí citlivě vysvětlovat zlobivcům, že nemají zlobit. každému dospělému vadí být rušen při soustředění. a po dětech se chce, aby byli ok, když účitelka musí mít trpělivost se zlobivcema.

nejsem učitelka, práci s dětmi nikdy mít nechci. ale plně jim dávám důvěru v udržování pořádku ve třídě. příliš hodně liberalismu k ničemu nevede. nebo vede, ale tam jít nechci.

berenika39
17. zář 2011

@ufo8 jenže ty děti pak plno věcí dělají jen pro tu pochvalu ..

ufo8
17. zář 2011

a v případě těch pochval může dítě klidně být stržený davem. Učitelka pochválí jedno jak si krásně zaváže botu a ostatní už se taky snaží, aby ji měli krásně zavázanou a mohli se taky pochlubit

blandik
17. zář 2011

@vercaberca - já si nemyslím, že je to černé nebo bílé, všichni jsou jen lídé - a nemám v podstatě problém, pokud učitelka zakřičí -kluci na těch odrážedlech dost a všichni sem. Už se zlobím. Okamžitě....a pak jim řekne - můžete jezdit pomalu na těch odrážedlech nebo je tady položit a najít si něco jiného - pak nemám proti tomu nic. To je jasně nastavená hranice, která musí být. Ale pokud na ně zakřičí - kluci, to snad není možné už s váma. Jste nejzlobivější dneska ve třídě. Jestli toho nenecháte, řeknu to na vás rodičům. Hlavně ty pepíku, tebe napomínám tento týden pořád...tak to už nevídím tak v pořádku.

ufo8
17. zář 2011

@berenika39 no ale o tom to je. V životě přece všechno děláš pro něco, na začátku pro pochvalu, pak pro svůj vlastní dobrej pocit, pak chodíš do práce pro peníze nebo pro nějaké uspokojení z práce (jak kdo...)

blandik
17. zář 2011

@ufo8 - jasně, přesně o tom mluvím - zlobivci bych právě říkala jen to, co se mu daří, aniž bych ho porovnávala s ostaními - jakoby bych si všímala, co dělá správně - ano, vidím, že frantík už má oblečnou bundu. Frantíku, ty sis dokázal sám obout boty....A myslím, že jinak děti nepotřebují slyšet, že maruška si umí vzorně umýt ruce, podle mě to zbytečně zavádí rivalitu mezi děti, děti mají být dobré proto, že chtějí být dobré a ne si mýt ruce tak dobře jako maruška...potřebují návod, jak to udělat, slovní a ne srovnání.

ufo8
17. zář 2011

skoro každý musí být nějak motivovaný, aby něco dělal. Jinak by mě zajímalo, kolik lidí by chodilo třeba do práce jen tak bez ničeho (to je snad idea pravého komunismu ne?)

blandik
17. zář 2011

@vercaberca - o tom jsou právě dohody předem - děti musí vědět, že bude program - každý den po svačince třeba a že v té době se nevyrušuje..pokud ano, tak odkaz na dohodu - žádné dlouhé vysvětlování - franto, máme program. Věnujeme se zelenině. Vidím, že máš problém se uklidnit: Támhle u toho stolu vedle se můžeš uklidnit a pak příjt za námi...jakoby já bych ho vykázala mimo, aby nerušil, ale byl na očích...

evulinkab
17. zář 2011

@blandik No ale to je práve to..6leté bys to nechala dělat déle a ty 3leté jen pár minut-.Jenomže-nemužeš se rozkrájet, takže jak bys to řešila..Ty 3leté bys taky musela nejak zabavit, ale mezitim se venovat i tem starším..My práve máme tu hlavní činnost(a myslím, že tak je to ve vetšine školkách) mezi 9 a 10ranní.A na tu činnost je tam jen jedna učitelka.Po 10 prijde druhá a jde se rovnou ven.Takže chte nechte ty prcky máš na straosti jen TY jedna v tu dobu, kdy máš hlavni cinnost a mela bys je neco naucit, ci s nimi neco namalovat, zacvičit, ...Možná si to ani nedokážeš predtavit, ale 25deti je opravdu dost a aby jsi je odevzdala odpoledne rodičum zdravé a živé, tak se nejaký režim a poslušnost musi dodržovat a musis o nich mit prehled.Takže nemužeš jim dovolit vše, co chteji oni..Práve naopak-oni musi vedet, co mužou, co nesmi, jak se maji chovat...a ty je k tomu musis nejak dovest a jak bylo psano výše..nekdy je i potrebný krik-v adekvátni situaci.
Já si myslim, že já příjemná učitelka jsem, práci mám rada a mužu rict, že deti me meli rádi a stejne tak rodice, které když doted potkám, tak me zdraví a že na me radi vzpominaji...Takževěř mi, ale neni to tak lehké, jak to vypadá..

vercaberca
17. zář 2011

@ufo8 no právě by to moje dítě udělat taky mělo, ale jednoho napadne tam vodou stříkat po ostatních a ruku do ohně nedám, že při takových samozřejmých věcech se moje dítě nepřidá. skoro bych vsadila, že ano. to stejné s obědem. jedno dítě začne prskat a vyzkouší to dalších 5. skolkaři jsou malé opičky. vyzkouší všechno, co vidí u druhých dětí. a bohužel nebudou zkoušet to, že si maruška hezky umyje ruce. ale vyzkouší to, že maruška hází ručník na zem.

berenika39
17. zář 2011

@ufo8 je to trochu složitější, asi není k tématu se tady do toho pouštět 😉 . je pochvala, a je hodnocení.
Děti, když se teprve všechno učí, tak potřebují vědět, proč to mají dělat, aby je to bavilo. to je jejich přirozenost. Tkaničku si přece potřebuje zavázat, aby mu nespadla bota, a ne proto, aby paní učitelka řekla, že je šikovnej, ne? Logika. Ono pak má důsledky později, děti se někdy díky rodičům pachtí, aby je rodiče chválili, aby byli v jejich očích dobří, ale uvnitř se trápí, protože je ta činnost nebaví.....(třeba nějaké sporty, kroužky)....dá se o tom dost přemýšlet.
K tématu: CO JE TO ZLOBENÍ????

blandik
17. zář 2011

@ufo8 - ano v životě většina lidí dělá věci za něco - tak nás vychovali v systému pochval a odměn. A taky to tak vypadá, že spousta lidí nehne prstem, pokud za to nic není...Myslím, že pokud by se přestalo překládat, jak si maruška umí krásně zavázat botu a ostatní děti se přestanou pak snažit si ji zavázat taky tak krásně, aby je učitelka mohla pochválit, tak by ty děti si prostě chtěly zavázat tu botu dobře proto, že z toho budou mít dobrý vnitřní pocit, že to už zvládly...nepotřebují zkopírovat marušku, aby je učitelka mohla taky pochválit...jakoby jde mi o to, že to nemají dělat pro tu pochvali (a později pro peníze), ale proto, že to tak chtějí, vídí v tom samostatnost a vlastní schopnost...

ufo8
17. zář 2011

@evulinkab rozhodně, máš pravdu. Ale myslím, že situaci těch dětí různýho věku můžeme klidně srovnávat s nějakou dvoutřídkou, kdy učitel má vlastně děcka ze 2 ročníků dohromady a taky to funguje, musí to fungovat. Takže pak je asi víc potřeba tu práci rozdělit, vymyslet víc aktivit pro ty menší a ty větší ať si tam kreslí a až je přestane bavit kreslení tak ať jdou za váma zpívat. Ale nastavit jim ten mantinel, teď se buď kreslí, zpívá nebo dělá z plastelíny, jiný činnosti nejsou povolený.

blandik
17. zář 2011

@evulinkab - já s tím souhlasím, s tím, co píšeš - ano musí být pravidla, musí rozumět, co a jak se dělá a nemyslím,že je tam místo pro velké diskuze a že je to veliká zodpovědnost...Myslím, že hodně pomáhá, pokud jsou dětem pravidla jasná a že stojí za to, si udělat čas na jejich objasnění a taky toho, že te'd při společném programu je nutné, aby nikdo si nešel hrát a všichni poslouchali, co se jim povídá a nerušili ostatní...Já asi spíše řeším formu a ne obsah. A bavím se obecně, ano nevadí mi ani pokud učitelka zakřičí, ale pokud v tom je už hodnocení dítěte, jako zlobivce, hodnocení jeho trvalých charakteristik, to mi vadí...myslím, že pak vznikají problémy s kázní i z tohoto důvodu (a fakt se bavím obecně, ne konkrétně)...Obsahově musí více méně všechny školky jet stejně, ale forma sdělení se hodně liší...

ufo8
17. zář 2011

@blandik no ale to dítě to prvotně nedělá pro tu pochvalu, ta pochvala je až nějaká přidaná hodnota

blandik
17. zář 2011

@berenika39 - 😉 zlobení - člověče do dnes jsem nepřišla na to, kdy naše dítě zlobí a co to vlastně je . ..ale kolem nás v tom má dost lidí jasno u svých dětí.

blandik
17. zář 2011

@ufo8 - ano, to je přesné - dítě to z počátku nedělá pro tu pochvalu, ale proto, že to vnitřně chce...a tou naší pochvalou ho postupně naučíme, že to má dělat pro tu pochvalu. Každé dítě je silně závislé na svých rodičích, ten vliv postupně slábne s věkem, a tak dítě moc rádo slyší, že je pro maminku šikulka, že maminka ho pochválí a jak...ale dítě postupně přestává dělat věci proto, že je chce dělat, že je samo chce zvládnout, ale proto, že maminka pochválí --- vychovávají se závisláci na pochvalách...tedy cizím hodnocení jejich výkonů...a to se mi nelíbí...Je rozdíl, jestli dítě přinese obrázek se slovy - mami, tohle se mi povedlo, chci ti to ukázat...nebo - mami, řekni, mám to hezké? Pro mě je v tom velký rozdíl.

berenika39
17. zář 2011

@ufo8 jasně, jenže hodně rychle se to změní - proč by si čistilo zuby samo od sebe... ale za pochvalu, to je jiná...a pak už je čištění vopruz a aby máma tedy neremcala, tak já si je vyčistím...chápeš? to není jen o batoleti, to se táhne dál. jakmile bude dítě na táboře, nebude si čistit zuby, bo tam není máma, nevidí to. hurá,vítězství! ale zuby si prostě musí čistit i puberták, sám od sebe, i na táboře.

vercaberca
17. zář 2011

@evulinkab 25 dětí si fakt představit neumím. mě stačí dovolené s přáteli a smrady bych pozabíjela 3. den všechny 😀 😀 😀 . proto mi nevadí, že učitelé křiknou. i tříleté děti vědí, že už dělají něco, co dělat nemají.

mně ale české školství připadá úžasný a já ho budu hájit vždycky. princip je ok a učitelé jsou jako v každém odvětví dobří a méně dobří. se zahraničním vzděláváním bych neměnila ani za nic. tedy z toho mála, co vím). mám veliké štěstí, že v našem městě jsou školky i školy dobře vybavené a pro děti je docela široký výběr kroužků. jsem tomu moc ráda. a holky, učitelky, díky za vás.

evulinkab
17. zář 2011

@ufo8 jasný, s tim souhlasim...já se snažila vzdy ty deti nejak zabavit a rozdelit cinnsot, ale proste vždy to nejde..Ve školce bývá tělocvik, dělají se tam opičí dráhy, kdy jim musim delat záhranu a deti to obyvkle baví.Ale práve u tech malých je ten problém, že proste zničehonic se jim nechce.Treba dve holčičky(3leté)mi řeknou, že si chteji jit hrát s kočárkama.Ti třiletí prcci, zvlášt první mesice ve školce, jeste nevedi, že nemužou delat všechno co chteji.A já v tu chvili, kdy delám jiným detem záchranu a mám tam po celé herné rozestavěné pomucky atd...mám začit s tema dvema resit, že už nechteji cvičit a chteji si vzit panenky?Mne by to samozřejme ani tak nevadilo, kdyby si vzaly kočárky a šly s nimi do tridy.Ale z principu nemužu, protože se ti to další den vráti jako bumerang..kdy toho využije treba starší dítě a řeknou ti"Paní učitelko, já nechci modelovat z plasteliny, ja si chci jit hrát do herny."..Když jednou dovoliš tomu, tak pak budeš muset dovolit i tomu..tak to proste chodi.

blandik
17. zář 2011

@evulinkab - víš, já pořád myslím, že když se to dětem předem řekne - oficiálně - te'd bude program, takto to bude každý den - po svačince máme společný program, kdy se nehraje s hračkama. Nikdo nemůže odejít a jít si hrát s hračkama, protože jsem tady s váma jen já a nemůžu byt tady i v herně...a když se pak nějakému dítěti nebude chtít už se účastnit programu, tak mu jen říct - dobře, nechce se ti. Můžeš si tady sednou a až se ti bude chtít zase se přidat...Jakoby trvat na tom nastaveném pravidle....?

eloana
autor
17. zář 2011

@vercaberca rozhodne tady nedelam hon na ucitelky materske skolky:D ja tu nikdy nezminovala, ze mi vadi, ze na deti krici a byla jsem toho parkrst svedkem. Jen jsem konstatovala, ze ji dcera kvuli tomu nema rada....Netvrdim o pani ucitelce, ze na deti pouze krici... nic mene ona sama rekla, ze uz ji to moc nebavi a je to tam trosku znat oproti drivejsku... (pred tim ji dcera zboznovala)
Me osobne to vzdy docela srazelo , kdyz na me nekdo jeste predemnou v uvozovkach zaloval...
Ono neco jineho si zdelovat neco doma a neco pred temer cizimi lidmi a ostatnimi detmi...Me se to osobne nelibi kdyz to rozhlasi pred celou tridou. Pritom to podle me bylo nebylo hrozne zlobeni 🙂

maximka33
17. zář 2011

ahoj holky, taky se přidám. naše dítě chodí do školky od dvou let a skoro každý den se ptám, "jak to šlo". chodí do jednotřídky. učitelky si na něj nikdy nestěžovaly, spíš ho chválily, maximálně řekly, že se ten den počůral, což je v těch letech normální. na druhou stranu vím, že syn teda zlobit umí, doma to dává dost najevo. takže bych se rozhodně nečertila, kdyby mi řekli, že ve školce zlobí. výchova je jedna věc a povaha dítěte druhá. náš syn je živý, aktivní, prostě divočák, takže přemíra energie s ním občas pěkně mlátí. a já opravdu obdivuji naše paní učitelky, které to s ním tak krásně umí 🙂 jen jsem chtěla napsat, že dítě není obrazem svých rodičů, je to prostě originál, s kterým se pořád dá pracovat...

evulinkab
17. zář 2011

@blandik Já ti rozumim, jak to myslis..chápu i jak jsi psala, že ti jde o formu sdelení(např. jak jsi psala, když jezdí kluci na odrážedle, tak klidne na ne muže uč. zakřčičet-ale ne ve smyslu, jsi neposlušný, bla bla bla)Já jsem se teda jeste nesetkala s uč., která by takhle jednala s detmi, vetsinou se to řeší, tak jak ty píšeš:"KLuci, jezdete opatrne, pomalu, popř. si mužete jit hrát s necim jiným"Takhle to podle me bežne funguje(pokud neni učitelka nervní baba).Já to taky vysvetluju detem takhle.
A stejne jak píšeš, deti vedi a já jim to říkala, stejne tak kolegyne-ted se bude delat to a to...jenomže teorie je teorie a praxe je praxe.Deti jsou nevyzpytatelné,takže ačkoliv s nimi mužeš uzavřit jakoukoliv dohodu a oni ví, že ted bude následovat to, tak ony se stejné řídí tim, co cítí v tu chvili.Takže i když vedi, že ted se cvičí, tak stejne za tebou přijdou, že už je to neba.(neříkám, že vždy to tak je...ale zkrátka stává se to a pak to musiš řešit)A v te školce se stane každý den tolik veci-co díte, to jiný nápad..to jiná povaha, výchova, proste je to v tu chvili na tobe a TY jsi ta, kdo to musí nějak ošefovat a pokud možno ve prosspěch všech.

blandik
17. zář 2011

@eloana - 🙂 Já bych za sebe řekla asi to, že mi nevadí, pokud se v akutním případě zvýší hlas ke sjednání pořádku, ale vadí mi, co se na děti křičí a často z jakých důvodů...Podle mě se může zakřičet, že mají přijít se, nechat toho + probrat další možné chování - bu'd se přestanou tahat nebo si na chvilku sednou k učitelkce než se sklidní - to nikomu neublíží, a sjedná se pořádek...ale pokud se objeví obsah typu - vy jste zlobiví kluci, tohle přeci hodně děti nedělají,aby se takhle tahly, to už musím říct rodičům - mám s tím problém....

eloana
autor
17. zář 2011

@blandik jasne - no ja nemuzu soudit -nejsem tam s nimi cely den... samozrejme na kluky a nekdy i na holky je potreba houknout, aby se sjednal poradek ja proti tomu opravu nic nemam. Ale je pravda, ze tam jsou jeste 3 ucitelky a krici jen tato🙂)))