Hlásí vám učitelka z mateřské školy, že vaše dítě zlobí?

eloana
15. zář 2011

Ahoj holky.) chtela jsem se zeptat, zda vam vase ucitelka ve skolce hlasi, ze vase dite zlobi?
Dcera 5,5 let -do ted ve skolce naprosto bezproblemova - nyni je ve skolce jedna z nejstarsich a je proste mazak, takze zacala se trosku projevovat...
Ucitelka mi to okamzite hlasila, ze hrozne zlobi.... ja mlcela nevedela jsem co ji na to rict🙂 asi cekala nejakou reakci...
muj nazor, ze by si to mela srovnat sama. Kdyby neco provedla jinemu diteti nereknu, ale jen blbly s kamaradkou...
mozna to prehanim))) ale tak uci deti, ze nemaji zalovat

blandik
17. zář 2011

@evulinkab - já moc obdivuji, když to někdo zvládá a moc mě potěšilo, že jsem si přečetla, že to s tím křičením tak většinou funguje, že jen na usměrnění, nastavení pravidel a ne na snahu manipulovat stylem -. jsi zlobivý, tohle hodné děti nedělají atd....protože tohle se pak už dotýká přímo dítěte,

ale občas jsem svědkem právě opačného chování. Dostávají se ke mě story o puntících za rychlost při čůrání před spaním, za pomalost černý (takže děti si nemyjí ruce, a jeden myje, tak má spustu černých puntíků), za tresty za počůrání....

Asi ano, si to představuji zjednodušeně, ale asi ta pravidla se nedají naučit jinak než tím, žese budou opakovat...asi je normální, že některé děti to přestane bavit a půjdou ti to říct, pak právě pokud se předem vysvětlí, tak se dá jen říct znova - můžeš si tady sednout a až budeš chtít, tak pokračovat...než si děti ta pravidla zažijí...

eloana
autor
17. zář 2011

@blandik kamaradka byla svedkem kdy deti skemraly, ze chteji napit a oni jim rekli, ze se jde ven, ze uz vsechno vypily a dalsi bude az k obedu- pak si ji vsimli a hned je vzali napit

eloana
autor
17. zář 2011

@blandik to mi teda vadi vic nez kriceni a zalovani.....

vercaberca
17. zář 2011

@eloana nejdou mi slova, ale necchtěla jsem k tobě nějak negativně psát. a to žalování. nemyslím si, že je žalování, pokud se sděluje obsah dne. chci děti naučit rozlišovat, co je vhodné "hlásit" a co je zbytečný. já věděla, že ten příklad je hovadina a tady to mám 😀 . drobné prohřešky si vyřídím sama, ale zažila jsem asi 2x takovou neposlušnost, že jsem dceři dala trest. a o tom trestu jsem jejího tátu informovat musela. a taky neberu jako žalování, když mi starší dcera řekne, že malá dělá něco nebezpečného (např. leze ke schodům). tímto se jí snažíme ukázat, co je ok a co ne.
v tvé situaci bych se úči zeptala co a jak. a pak to s malou probrala. při převzetí ze školky bych mojí dceru taky nepeskovala za to, co dělala tvoje. jen bych jí řekla, aby příště vydržela při spaní nepovídat, protože by mohla vzbudit jiné děti = vysvětlit ty důvody, proč to tak má být.

eloana
autor
17. zář 2011

bohuzel to bylo proto, aby deti na vychazce moc nepotrebovaly curat:((

eloana
autor
17. zář 2011

@vercaberca jasne v pohode🙂 me jen vadilo, ze to rekla predevsemi detmi... .a zas to tak desne zlobeni nebylo .... u jinych ddeti by se to asi ani neresilo, ale ona do teto doby naprosty vzornak.... ve skolcve mi nechteji verit, ze zlobi a ze doma tedy obcas zlobi a to dost.)

blandik
17. zář 2011

@eloana - no to mě vadí tohle všechno jako skupina, upřít nějaké základní funkce typu - napít a čůrat, převlíknout, veřejné zostuzení před dětmi za počůrání (to se ke mě skutečně dosatlo - že děti pojdtě se podívat, kája se nám počůral....a dtíě začalo z toho koktat).

eloana
autor
17. zář 2011

@blandik ano to bohuzel nekde jeste je.........ja jsem ze skolky koktala.....takze vim o cem mluvis..... a zarekla jsem se, ze svoje dite pred timto ochranim.

blandik
17. zář 2011

@eloana - je to hrozné, myslím, že právě školka je ten nejdůležitější článek výchovy dětí, protože děti jsou ještě neskutečně zranitelné...Já si pamatuji, jak u nás ve školce zase jedna hočička občas něco někomu vzala, tak ji pak učitelka řekla, že ji ty prsty bude muset ušmiknout, jestli jetšě jednou něco někomu vezme...

lucisa
17. zář 2011

Zajímavá diskuse, přidám svou zkušenost.
Většina z vás má své názory, k některým se kloním víc, jiné mi pod nos nejdou, ale takový je život.
Nejsem učitelka (i když jsem kdysi chtěla být, dnes jsem ráda, že jsem si to rozmyslela, je to řehole), ale jsem předsedkyní Klubu rodičů při naší ZŠ a Š, tak mám celkem blízko k dění ve školce i škole. Jsme vesnická jednotřídní školka a malotřídní škola (spojované ročníky).
Než jsem byla předsedkyní, chodila má nejstarší dcera do školky, kde učila p.u., která je dnes už na důchodě a s ní jsme neustále bojovaly. Dcera je dost osobnost, chtěla vše sama, nerada se podřizuje, má autoritativní sklony (teď v téměř 9 letech jí diagnostikovali ADHD, takže docházíme na terapie), prostě svéhlavička.
A já jsem přímo nesnášela, když jsem denně při přebírání malé slyšela od oné p.u. stížnosti, ale na úplné blbiny, nejdřív jsem se snažila reagovat, doma jsem dceři domlouvala. Pak jsem ale zjistila, že ona v necelých 3 letech (nastupovala ve 2 a 3/4 letech) nedokázala pochopit, o čem jí vykládám, protože ta věc ve školce se stala před 5,6,7 hodinami a pro ni už to byla minulost, nevěděla, o co mi jde.
Pak už jsem začala s p.u. diskutovat, že ji nemůžu trestat za něco, u čeho jsem nebyla a stalo se "dávno", že to musí vyřešit ona hned, ne já až po x hodinách.

Pak odešla do důchodu a od té doby klid. Kdybych se učitelek nezeptala přímo, nedovím se téměř žádnou stížnost, a i po zeptání mi spíš jen naznačily, že se něco stalo, ale že oni si to už spolu vyřešily atp. Já pak doma z dcer tahala, co provedly, ony v naivním věku se mi přiznaly, že třeba vyrušovaly u toho, nebo že se s někým pošťuchovaly, až shodily a to atd.

Musím se taky zastat učitelek v tom, že ony ten systém nevymyslely a dnes jsou na školkové děti kladené tak velké nároky, že jsem zírala. Viděla jsem pracovní listy i agendu, kterou musí hlavní učitelka vést ke každému dítěti, chodí jim na to kontroly, jestli s dětmi plní osnovy, fakt to není jednoduché.
U nás není oddělená ložnice od třídy, denně se vytahují lehátka, spí se 2 hodinky - všichni. Ale pokud jsou tam předškoláci, kteří vydrží u nějaké činnosti a zvlášť na jaře, kdy je velké světlo, tak jim bylo dovoleno sedět u stolečků a třeba si vystřihovat, malovat, skládat puzzle apod.

A davová psychoza funguje třeba i u jídla. Prostřední dcera jedla v pohodě všechno, v posledním roce školky se šíleně zhoršila, začala frflat. Když jsem se ptala učitelky, jestli to dělá i ve školce, potvrdila mi to, ale že není sama. Jedna holčička zničehonic řekne, že jí to maso nechutná a v ten moment přestaly všechny předškolačky jíst maso. Jiný zase řekl, že pomazánky jsou blééé a už to jelo.

A co se týká naší školy. Jsem hodně spokojená, děti se naučí pracovat samostatně, když vědí, že mají činnost a uč. se věnuje jinému ročníku, učí se společně pomáhat si, třídní schůzky u nás probíhají individuálně zásadně za přítomnosti dítěte. Když se třídní něco nelíbí nebo chválí, dítě u toho je, aby se mohlo hájit, vysvětlit, domluvilo se společně s rodičem, učitelem i dítětem, co zlepšit, jak na tom pracovat atd., žádné zprostředkované prohřešky.
Pořádají společné nocování ve škole - na Halloween a karneval, děti se na to těší, jak zalehnou ve spacácích ve své třídě, maminky jim nachystají občerstvení, ze kterého si udělají švédské stoly a dlabou a blbnou.

Učí se formou nového systému, kdy se propojuje učivo různých předmětů, čeština s prvoukou, matika se zeměpisem apod., děti nesedí celých 45 minut v lavici, ale přechází do čtecího koutku, hracího, sedí na polštářích, výuka není vedena jen výkladem, ale i diskusemi.

Máme otevřené pondělky, kdy může kdokoliv přijít kdykoliv během dne do vyučování podívat se na své dítě, vnouče, synovce, jak mu to jde, jak se s dětmi pracuje, a to nejen v jeho třídě, ale třeba i v jiné.
Loni se rodiče střídali, kdo mohl, přišel v určený den a celé třídě přečetl kapitolu z knížky, kterou společně četli. letos se v tom bude pokračovat.
Na začátku každého týdne se sejdou všechny děti společně, proberou důležitá data, program týdne, poblahopřeje se oslavencům k svátku nebo narozeninám, zazpívají si společnou písničku a pak se jdou učit.
Mají běhací přestávky, jak to jen umožní počasí, běhají mezi hodinami po zahradě.

A to není žádná soukromá, ale státní vesnická škola, letos oceněná titulem Ekoškola. Je to všechno o lidech, máme perfektní učitelky a ředitele, kteří spoustu věcí dělají ve svém volném čase (viz třeba nocování), není to samozřejmost, i když si to spousta rodičů myslí.
Já bych to dělat nemohla, obdivuju všechny kvalitní a dobré pedagogy. A upřímně, zvýšený hlas nebo nějaký adekvátní trest byl pro mě jako dítě i pro mé holky lepší, než nějaké poznámky v žákajdě a řešení doma. Všechno se vyříká hned a jede se čistý stůl.

Možná mě tady někdo ukamenuje, ale jen jsem vyjádřila svůj názor a napsala naši zkušenost.

lucisa
17. zář 2011

@blandik u nás ve školce je právě fajn, že učitelky učí starší děti, aby pomáhaly mladším, takže jim pomůžou při umývání, uklízení hraček, ukážou jim, kde co patří, když jdou na vycházku, jsou velké děti rychleji oblečené, tak třeba pomohou sousedovi zapnout knoflík, nebo přidržet kličku na tkaničce. Na procházky chodí vždycky velké dítě s malým.

A co jsem zapomněla napsat. U nás ve škole jsem neslyšela, že by na sebe děti pokřikovaly příjmením, jen jmény, příp. ti větší třeba vole ( 😀 ), kluci běžně chodí odpoledne na návštěvu k holkám, nebo opačně, na vesnici je to asi o něčem jiném, lidé mají k sobě blíž. To já si ze svých školních let nepamatuju, my se s klukama mimo školu zásadně neba 😅

Jen škoda, že máme jen 5 ročníků. 😒

evulinkab
18. zář 2011

@blandik to ano, když se pravidla budou opakovat, tak si to zapamatují..Ale to nejakou dobu potrvá a až si to ty deti KONEČNE zapamtují, tak tam nastoupi po Vánocich treba dve nové deti, na jaře další dítko...A po prázdninách pak nastoupí treba dalších deset(misto předškoláků, co odešly do školy nastoupi 3letí)..takže zase se začíná odznovu...Proste clovek, který v tom nepracuje, to opravdu vidí jednodušeji...asi by chtelo si to nekdy zkusit.I s temi základnimi potrebami, jako je čurani atd..to bývá nekdy složite.Když ti leží na lehátku 20deti a ty jim jasně řekneš, běžte se vyčurat pred spaním VŠICHNI, at se vám pak nechce na lehátku(protože logicky s nemi nemužeš tady domluvit pravidla, že ted se bude spát a žádný záchod nepřichází v uvahu...to jaksi nejde, co když by se fakt nekomu chtelo čurat a pak by se ti tam pocural, že)Takže ty jim řekneš, bežte se vyčurat..jenomže v prubehu toho odpocinku to deti "zkouší" a najednou jeden se přihlásí, že chce čurat.Já ho pustim a najednou se zvedne vsech 19deti a chce najednou taky hrozne curat.Takže já jim to pak zakážu a řeknu "lehněte si, nepřichází v uvahu"..Kdyby u toho byla nejaká maminka, která zastává názor jako vy tady na MK, že zákl. potrebě prece musim vyhovet, tak už by na me byla stížnost.Jenomže je rozdil, když se nekomu chce opravdu čurat a když nekdo to delá jen proto, že ten druhej sel na wc a já chci NAJEDNOU taky.Vetsinou totiž i tohle se už pozná, kdo si vymýšlí a kdo ne.

eloana
autor
18. zář 2011

Jinak bych tedy jeste rada podotkla, ze ja jsem az na nejake detaily spokojena s nasi skolkou.
Vim, ze to neni jednoduche... v soucasne dobe u nas maji 50 deti... a to jsme docela mala vesnicka🙂) takze je mi jasne uhlidat 50 deti neni az takova legrace.... A nejsem snad matky tipu, kdyz mi nekdo houkne na dite, tak bezim si stezovat.) jen mi to prislo v teto konkretni situaci zbytecne, proto jsme se ptala co hlasi ucit
lky ve skolce vam
Samozrejme kazdy znas ma jine naroky a predstavy o vychove...

marinka
18. zář 2011

U nás učitelky říkají, když prckové dělají něco, co nemají, ale ne tak, že by řekli, že zlobí. Třeba kamarádky chlapeček bořil stavby z kostek ostatním dětem, tak jí podala tak, že má hodně energie, a že by bylo fajn si o tom popovídat i doma, že se to nedělá, že jsou pak kamarádi smutní apod. Prostě, to bylo stylem, že kamarádka neměla pocit, že je nějaká strašná matka a má nevychované dítě. Je moc důležité, jak se to podá!
Jinak taky souhlasím s tím, že za výchovu jsou odpovědní rodiče, školka s tím má akorát pomáhat. Takže když se něco učitelkám nedaří, je správné rodiče na to upozornit..

verbalinka
18. zář 2011

Ja teda napisu svou zkusenost. Pokud jde o blbnuti, tak to je "malickost". Ale muj syn chodi do skolky tyden a uz prisel s poskrabanym oblicejem. Jedna podobne stara holka je naucena z rodiny, ze vse muze a dost si dovoluje. Jinou holcicku mlatila do hlavy. Jedna maminka zna jeji maminku a pry vychovava tim stylem, ze vsem muze - krast hracky, byt drza... Sama ucitelka mi rikala, ze nevi, co s ni. Ze absolutne nema respekt, neposloucha. V pripade, ze by se situace opakovala, tak bych sla za reditelkou a chtela vylouceni drzeho spratka ze skolky. Takze ano, jak se dite chova, je nase vizitka a nevidim duvod, proc takove chovani tolerovat a nechat ublizovat svemu diteti.

blandik
18. zář 2011

@evulinkab - já samozřejmě nemůžu fundovaně psát, co a jak se dá dělat...to je jako diskutovat s lékařem. Já řeším jen tu formu sdělení, myslím, že pravidla všude musí být cca stejná, jde o to, jak se dají nastavit a jak se na nich trvá, jestli se přitom jde do osotnosti dítěte jakožto donucovacího prostředku k postlušnosti, nebo se dokáže využít potenciál, který dítě v sobě má - tedy potenciál být dobrý, pokud se na něj jako na dobrého bude pohlížet (tedy řeší se konkrétní chování, konkrétní věc...)Samo, souhlasím, nemůžou jít davově čůrat po ulehnutí...Nechci, aby to vyznělo, že šiju do tebe, bavím se obecně o tom, co jsem kde viděla, co se ke mě dostalo, co bylo za mé doby a co tady ostatní napsaly. Samozřejmě si nepřeji, aby učitelka křičela na mé dítě, nějak ho trvale označila za zlobivce, uplakánka nebo hodného kluka, který krásně poslouchá (ani tohle nechci)..nebo ho pranýřovala, že se počůral, nutila ho jíst, co mu nechutná nebo když nemá hlad...
Jen za sebe, jsem s naší školkou moc spokojená, učitelky jsou velmi lidské. Je to jako všude, někde to je dobré a jinde horší...
@marinka - přesně o tom píšu, o té formě sdělení a jednání s dítetem.
@lucisa - máme taky takovou školku, smíšené třídy, moc se mi to líbí s tím, že si pomáhají...zní to, že máte moc fajn systém u vás pro MŠ i ZŠ, dobře se to čte.

danfal
18. zář 2011

@blandik Jedná tvá věta mne pobavila. Rodič může křičet a učitel nemůže. Ano, rodič může skoro všechno a učitel bohužel nic. Pokud dítě nemá stanovený řád a hranice z domu, tak je to docela průšvih. Souhlas s tím, že jsi asi nikdy nebyla v kolektivu, kde by jsi musela usměrnit více dětí.

johnatanka
18. zář 2011

já se tedy i ptám na syna ve školce, je to kluk, je to raubíř, ale taky umí být zlatíčko, hrozně rád do školky chodí a je to jeden z těch živějších, loni když začal, tak mu to chvíli trvalo než se srovnal a i učitelka se mně ptala, jak na něj má jít, jak ho doma zklidňuji apod...ale vždy jsme se domluvili, byl nadšenej ze školky od začátku, miluje děti a kolektivní akce, takže než se srovnal, tak byl prý nejvíc slyšet (což mi říkala už i sestra v porodnici 😅 ) a nejvíc vidět...během roku mi asi 2x říkala, že něco někde provedl, ale taky mi ho i chválila a i jsem viděla jak na něj umí houknout a nebo i přišla k němu a pohladila ho a chytla ho kolem pasu, takže nechávám to plně na nich a věřím, že to s nimi není lehké a když mají ve třídě opravdu raubíře - což u nás ve třídě je holčička, která je neustále štípá, bouchá apod...čehož jsem i byla svědkem, pak mi syn doma říká, co ona mu dělá apod...tak jak reagovat na toto - je stejně stará jaky syn, ještě jsem učitelkám nic neříkala, děti ji nemají rády a je hůře zvladatelná, sama jsem viděla parkrát scénu ve školce a i jedna učitelka říkala, že neví co s ní ....zatím synovi vysvětluji, ať holčičce rázně řekne, ať to a to nic nedělá, syn je spíš takový průbojný, nemám strach, že by se "neubránil", ale spíš nechci ho učit vracet násilí holce........zatím je klid, ale až začne, tak taky nevím jak reagovat....

danfal
18. zář 2011

Já sama jsem učitelka, ale ne ve školce, ale ve škole. Rodičům říkám otevřeně všechno, co se mi líbí i nelíbí a totéž čekám od nich. Děti taky vedu k tomu, aby se slušnou cestou nebály vyjádřit svůj názor. Ale přiznávám, že na ně i zakřičím, ono upoutat pozornost 30 dětí ve třídě, pokud se baví ani moc jinak nejde 🙂. Takže buď zařvu nebo úplně mlčím. Jsem taky rodič a vždycky jsem byla ráda za jakékoliv zprávy ze školky a pokud mi paní učitelka řekla, že maloch zlobí, zeptala jsem se jak a doma jsem se mu to snažila vysvětlit. Vojta chdil i do jeslí a vždycky se dalo s paní učitelkou domluvit.
Taky si myslím, že to není o tom, že by vám paní učitelka ukazovala, že jste špatní rodiče, když vaše dítě zlobí, jenom ve vbás možná hledá oporu, aby vaše dítko vědělo, že vy si paní učitelky vážíte a respektujete ji a taky se vám nelíbí, že vaše dítko neposlouchá.

marselina
18. zář 2011

tak u nás ve školce nic neříkají,pokud se sám rodič nezeptá.
Já jsem si hned na začátku domluvila s oběma učitelkama,že chci denně vědět jak se Jakub ve školce choval,zlobil li,ublížil li někomu atd.
Mám totiž zkušenost,že můj syn,je hodně živý,do školky začal chodit ve dvou letech a jedna z učitelek mi syna už v těch dvou letech ve školce bila.
Jednou za to že schodil papíry ze stolu,podruhé zase za něco jiného,trvalo to zhruba tři roky,než jsme tomu udělali přítrž,nejhorší je že mi to nikdy učitelka sama neřekla,vždy jsem se ptala,vše v pořádku??jo neměla jsem problém,večer jdu na cvičení a jedna maminka mi vmetla,víš že Jakub dneska od paní učitelky dostal???
a co nás nejvíce mrzelo,věděla o tom i ředitelka školky,její reakce??jako že o ničem neví,přitom jiná učitelka mě sama odkázala na ředitelku že nám o tom poví víc.
a řešení ředitelky??napiště stížnost na konkrétní učitelku,to jsme neudělali,ona to má vyřešit a ne naše písemné stížnosti.
Teď je jakub v jiné třídě a bez problémů. 😀

blandik
18. zář 2011

@danfal - nemám pocit, že jsi četla, co jsem výše psala ve svých příspěvcích, protože tohle není můj názor, že rodič může křiček a učitel ne...Mě jde o to, co křičí - o tu formu. Nemám celkem nic proti, pokud učitel v adekvátní situaci (kdy jde o bezpečnost, majetek) zakřičí - už dost. Všichni sem. Takhle to nejde a dá jasné možnosti, co se může a co se nemůže (můžeš dál jezdit na koloběžce, pokud do sebe nebudete vrážet nebo můžeš koloběžku tady nechat a jít dělat něco jiného). Zde beru křik jako prostředek k bezprostřednímu zamezení nějakého "neštěstí, k potlačení potenciálně nebezpečné situace", kde další komunikace už pak probíhá v klidu...ale vadí mi, když si škatulkuje děti jako zlobivce, posluš'náky, když křičí kvůli všemu možnému - tedy pokud křik nebo výhružky používá jako donucovací prostředek k vytvoření pořádku ve třídě (tedy možná něco jako neurotický učitel?). Souhlasím, že děti potřebují hranice, z domu mají na to být zvyklé...a pak ve školce si hranice vytváří učitel - a jde o to, jak je dokáže vytvořit - jestli křikem, vyhrožování, škatulkování mezi zlobivé, neposlušné - nebo jestli dokáže vyjasnit pravidla a na těch trvat, zasáhnout tak, aby dětem zachoval důstojnost...Řeším tady,že se dá s dětmi komunikovat tak, že chtějí být dobré, součástí kolektivu (tedy pak ale na ně musí být nahlíženo jako na dobré ) ....tohle tady řeším.
Já věřím, že situace s právy učitelů je složítá - příjde mi to, že se učitelům vzala práva zasáhnout, vzaly se jim nástroje, ale nedala se jim alternativa, jak tedy s dětmi vycházet, aby byly lepší...jsou z různého prostředí, sociálního, s různými návyky a to vše krát 25 najednou ve třídě...Byla bych ráda, aby učitelé ty nové nástroje měli, protože takhle to je taková křeč - nemají "bič" na děti, ale současně setrvávají hodně ve starých modelech typu - nátlak k postlušnosti, místo rozvíjení vnitřní motivace dítěte k tomu být dobré samo od sebe...Ano, nemám v tom praxi, proto mě taky docela zajímají přístupy dnešních učitelů...

pellullinka
18. zář 2011

náš 2,5 letý syn jde příští týden poprvé na chvilku do školky (bude chodit 1x v týdnu) a je hrozně živý, ale na druhou stranu zlobí když se nudí.pokud má nějakou činnost která ho baví je moc hodný. Ale bojím, se jaké zprávy uslyším od učitelek, hlavně se kuba neumí úplně sám obléknout, obout atd. tak doufám, že paní učitelky budou vstřícné.
Jinak zakazování základních činností znám ze své osobní zkušenosti. Když sem chodila do školky já tak sme během spaní nesměli chodit na záchod - na mě se to podepsalo obrovským strachem (utíkali jsme na záchod tajně když učitelky krafaly vedle ve třídě) a také tím, že jsem se začala počůrávat a občas sem měla nehodu ještě jako docela velké dítě.
Jinak myslím, že když učitelka nějak normálně mamince řekne že dítě zlobí je to asi normální, a pokud vaše dcera byla doted zlato tak to samozřejmě udivuje i učitelku, ale na jednu stranu s tím rodič nic udělat nemůže pokud se tak jeho dítě nechová i doma a paní učitelka by si to měla umět vyřešit sama. Ale informovat o tom mi nepřijde špatné...

danfal
18. zář 2011

@blandik Všechno je o situaci, řešíme tady věc, u které nikdo z nás nebyl. Pořád je to o tom, kdy něco ano a něco ne. Prostě nikdo není stoprocentní a může se stát, že ujedou nervy každému. Já se v takové situaci omluvím, ale stane se mi to taky. Občas si taky postsknu, že jsem raději nešla dělat neco jiného, ale to asi každý. Práce učitele není jednoduchá, ale je krásná a já svou práci miluju a budu jí dělat do té doby, než se začnu rodičů bát a věřte tomu, že spousta učitelů se bojí.
Jaké máme možnosti trestů? Celkem žádné, ale pokud jsou fajn rodiče, ty já naštěstí mám, tak stojí při mě a dítěti to vysvětlíme. Jinak může dát nějaký kázeňský postih, ale to už jsme na základní škole, ve školce nic takového nemají, ale myslím, že mohou dítě ze školky vyloučit, pokud se chová výrazně špatně.

blandik
18. zář 2011

@danfal - já chápu, co myslíš. Já řeším ty učitele, kteří používají křik, výhružky, zostuzení před ostatními, označování za dobrého nebo špatného kvůli nějakému činu, bití jako klasický nástroj, jako něco, o čem nepochybují, že má poztivní výchovné účinky, o čem vůbec nepochybují, že může být špatně...Neřeším situaci, kdy ujednou nervy...

evulinkab
18. zář 2011

@blandik já už to tedy nechci moc řešit, ale když vlastne porad mluviš o tom "nastavení pravdidel"..Jak by jsi to řešila, kdyby to díte ty pravidla nerespektovalo??Já mela teda hodné deti ve třide a mela jsem tam s detmi jen min. problémů.Ale jak jsem psala, tak uplne prvni rok jsem mela ve školce kluka, který byl fakt nezvladatelný.Presne jak bylo psano výše, tak mel uplne volnou výchovu, své vlastní máme přikazoval, co má delat.Např. máma pro nej prisla a on nechtel jit ze školky domu a asi po 20min ji řekl:"Až 10x poskočíš, tak pujdu."..No a matka tam ve dveřích 10krát poskočila, aby ji synek odešel domu.Byl to rozmazlený spratek a nejaká pravidla mu nic neříkala...A jestli mysliš, že když bys mu rekla, že jsme se domluvili na nejakých pravidlech, tak bud je budeš respektovat a nebo mužeš sedet např. na židličce ve tride a kreslit si...tak je jasné, že zrovna on byl ten typ, který by si´vybral tu židličku a kreslení, přičemž by stejne nekreslil a skákal tam ve tříde pomalu po stolech.A ty jako učitelka víš, že nemáš tam na starosti jen jedno díte, ale mnohem mnohem vic a musis se venovat všem.A ne jen jednomu na ukor tech slušných.Proste ty pravidla u nekterých deti opravdu fungovat nemusi...Já teda popravde se už zamotávám tady do všeho a nevim vlastne, co tu řešíme konkretne, každopádne me dokážou celkem dostat názory typu-Nevim, proc by mely deti ležet, když nechteji...Proč bych k nemu mela přistupovat jako k zlobivci, když on jen potrebuje slyšet, že je šikovný a že tohle delá dobře(??a on přestane zlobit, když mu řeknu, že se mu povedl výkres??).Nepřestane, možná bude potěšen, ale druhý den prijde a bude zlobit nanovo.Učitelka by mela mit pristup ke vsem detem stejný a nepovyšovat nekoho nad jiné, neponižovat před ostatními, ale pokud nekteré díte/zvlášt to 6leté/ nerespektuje ty pravidla, ubližuje jiným, atd..Tak pak učitelce nezbyde ni jiného, než ŽALOVAT rodičum, protože oni jsou jeho rodiče a né ona.

vercaberca
18. zář 2011

mě už blandik tou teorií taky docela unavuje... ☹ ale nejde být ke všem dětem stejně hodný. nástupem do školky se děti zařazují do sociálního života a tím pádem si musejí zvykat na zařazení do života. my doma je něco naučíme a ve školce se zase naučí, že se s ním nikdo nebude desetkrát babrat, pokud nebude spolupracovat. a je to to nejlepší! odmítám, aby raubíř měl stejný přívětivý přístup jako rozumné dítko. proč? co pak se takhle někdo sere s kriminálníky? ukradneš jednou - budiž, odpustíme ti. podruhé už asi jenom pár lidí. po třetí už jenom blázni. je to asi tvrdý přirovnání, ale nechala jsem se vyprovokovat paní blandik. dvě takové maminky na rodičáku a vezou mě 😀 .

a zpět k tématu - to jsem ještě nestihla 😅 u nás učitelky nic neříkají. jenom, když se zeptáme. a pořád, jací to jsou miláčkové a jak jsou šikovní, ale po pěti minutách rozhovoru z ní taky vypadne nějaká veselá historka o "poslušnoti". čekám, že víc info přijde časem, až se naše holčička ve školce víc zabydlí a projeví. stačí s čím chodí domů 😀 😀 😀
např. jedna veselá - moje holčička je slušné vychované děvčátko 😀 😀 😀 a chodila čůrat normálním dívčím stylem. chlapečci mají ve školce mušli a lup večer se ve sprše drží za pipinku a čůrá jako kluk (leckterá maminka by zaplesala, protože má postoj výborný - počůrané nohavice nehrozí 😀 😀 😀 )

a pro zakladatelku tématu. včera jsem ti ještě zapomněla napsat, že možná, kdyby učitelka věděla, jak nad tím přemýšlíš, tak by mlčela 😉 .

zuzzie
18. zář 2011

@eloana mně nastupoval syn do školky ve 4 a něco letech a měla jsem z toho velikej strach,protože je hodně akční a chytlavej na každou ptákovinu,případně i velice vynalézavej ohledně blbin 😀 ze začátku jsem se ptala a akorát řikali,že je živej,ale že dobrý,že občas vymyslí nějakou svou vylomeninu,ale že si to tam vyřeší domluvou sami a s rodiči se řeší až závažnejší prohřešky.A asi tak v půlce školního roku mi pani učitelka oznámila,že Filípek ubližuje dětem.Byla jsem z toho docela v šoku,protože dětem nikdy neubližoval a to i když ho třeba sousedka něčim flákla a tak,akorát jí řek že se to nedělá.Učitelka řikala,že to schválně řiká před nim,aby si to uvědomil,že to je prostě ošklivý a dělat se to nesmí.Pak jsem se dozvěděla,že ho nějakej kamarád štípal a on mu to začal vracet.Takže jsem reagovala tak,že učitelkám jsem řekla,z čeho to pramení a jemu vysvětlovala,že se to dělat nemůže a když mu bude ubližovat,bud jít za učitelkou a říct jí to nebo si sednou do blízkosti učitelek a to dítě si to před učitelkama nedovolí,ale nemůže mu ubližovat zpátky.Myslim si,že tohle "povídání" by si měli urovnat hlavně učitelky,i když u nás třeba povídáním si o tom že to nemůže a proč má taky velkej vliv.

mamkamarketa
18. zář 2011

tak jsem vsechno docetla 🙂
souhlas s @evulinkab deti proste musi respektovat pravidla, ted se cvici a basta,ted se lezi a nemluvi. pokud dite brbla,odmlouva je drze (opakovane) znamena to,ze neuznava autority (coz zase je vychova z rodiny) pokud dite neposloucha vlastni rodice (proc by si melo cistit zuby? proc nemuze veceret zmrzlinu?) mimochodem deti s takovouto vychovou je vic nez dost. Pokud neuposlechne (opakovane) ucitelku a vylozene se ji '''vysmivat'' co ma asi ucitelka delat? Jako zalovani to neberu. kdyz dite chodi do skoly a v zakajde ma spatnou znamku maji to brat rodice jako bonzovani,ze jejich dite neumi danou latku? 😕
trosku nesouhlasim s @blandik ze po dobrem jde vse. jsou dnes rodice co delaji co jim deti prikazou, takze takove dite se na pravidla z vysoka vyprdne 🙄 syn chodi do soukrome skolky od svych 2 let, nedavno,kdyz jsem si pro nej prisla,chtel pred odchodem curat,vzala jsem ho na wc. vedle cural starsi kluk (evidentne predskolak a ''mazak'') nezvednul prkenko,pocural ho,nesplachl a neumyl si ruce. Napomenula jsem ho a odpoved? ''dej mi pokoj'' a odkracel 🙄 malem jsem mu vlepila.
soulas s @verbalinka ja bych opakovane agresory a nenapravitelne zlobily (ty co zamerne ublizuji) bych vyloucila. nevim proc ma byt 24 deti ''bito'' tim,ze pani ucitelka vetsinu dne ;''domlouva'' zlobivemu klukovi?
viz muj prisvek na 1 strane. syna agresivne napadl o 3 roky starsi kluk. melajsem 100 chuti toho spratka zmlatit. ono nejde porad jenom domlouvat. ze 5ti leteho ''zlobila'' vyroste za 5 let agresor,co bude chodit za skolu a bude clenem gangu,co prepadava duchodce. (vim,je to extrem,ale podivejme se do Vansdorfu)
@lucisa nejsem moc zastanem, starsi-mladsi. pokud predskolak chce,tak pujde pomoci mladsimu se zipem a pod ok,ale rozhodne by nemely byt deti nuceny do toho. treba to je spatne,ale tak to vidim ja. treba s tema tkanickama muze pomoci pani ucitelka a ne nutit starsi deti. ale zase nevim jak presne to u vas chodi,tak radsi mlcim 🤐
souhlas s @marinka,ze hodne zalezi jak se to poda. Ja treba kdyz si prijdu pro Tomase pani ucitelka rekne,dneska to bylo super mamino,malej si krasne hral se starsima klukama (ukaze na ne a pochvali je nahlas,ze vzali meho (o 3 roky mladsiho) syna k nim do hry.
pak prijde jiny tatinek a rekne ''no tatinku dneska to nebylo ono, Beatce se vzdycky zachtelo nejvice te hracky,se kterou si hral jiny kamarad'' (deti nejsou deti,ale kamaradi) timpadem tatinek vi,ze jeho dite bere hracky ostatnim

evulinkab
18. zář 2011

@vercaberca
@mamkamarketa naprostý souhlas s vámi...

lucisa
18. zář 2011

@mamkamarketa mlčet nemusíš, klidně napiš svou zkušenost, svůj názor.
Asi jsem to nenapsala přesně. Ta pomoc starších mladším není povinná ani nucená. Ty děti se skoro předhánějí, kdo pomůže, až je kolikrát učitelka mírní, že nemůžou pomáhat moc, aby se ti mrňousi všechno postupně naučili.
Tam je to spíš dáno tím, že se těm starším říká, že malí jsou ve školce nováčci, je jim smutno po mamince, tak se jim vymyslí nějaká zábava nebo hra, s něčím se jim pomůže, ať vidí, že tam mají kamarády a ti starší si pak připadají strašně důležití, když už nepláčou, znají písničky a básničky a různé hry, cvičí ve dvojicích s malými, jsou prostě mazáci a rádi pomůžou.
Dokonce mi vždycky naše p. uč. říkala, že je jí vždycky líto, jak odcházejí předškoláci, že jsou to takoví vůdci a táhnou ty menší a že zase bude trvat pár měsíců, než noví předškoláci "převezmou" jejich roli.
A taky je tam pak poznat, když je třeba slabší rok narození, kdy odejde 6-7 předškoláků, ale další rok jich je třeba 3-4, a to je poznat......