Jak 3,5 letýmu vysvětlit, že není důležitá barva kůže?

pepibubu
8. bře 2012

Začalo to včera. Kluci byli s babičkou venku a jak to tak bývá, přichomýtla se taková ta, co vnucuje voňavky a bůhvíco. Máma je odmítla, s tím že nic nechce, ženština byla neodbytná, tak prý máma zvedla hlas (vím to zprostředkovaně, já u toho nebyla) a dost možná pronesla i něco o černejch sviních, máma rasistka je a to dost velká. No nicméně dneska Pepa říkal, já jsem bílej, nic víc dál, ale je mi jasný že to je z toho, jak mám špuntovi, kterýmu je tři a půl, vysvětlit, že bílej, černej nebo zelenej, je to jedno, důležitý je, jak se ten člověk chová?

No a mámu bych samozřejmě přetrhla jak hada.

mamkamarketa
8. bře 2012

@pepibubu ahoj. tak,to,ze si uvedomuje barvu pleti na tom neni nic spatneho,ale dulezite je jak k tomu dosel 😒
co nejakou detskou encyklopedii a ukazovat,ze tam ziji cernosi,tam asiati... ja mam o fous mladsiho kluka. (3r3m) a ve skolce si adoptovali na dalku cernou holcicku. a cely tyden si vypraveli o africe,ze tam ziji cerni a tak. musim rict,ze to pobral celkem dobre. proste ho seznamit,ze ne vsichni jsou bili jako on,ale ze to neznamena,ze i clovek s jinou barvou je hned spatny.

verusa.j
8. bře 2012

TAky bych s ním probrala, že nezáleží na tom, jak člověk vypadá, ale jak se chová k ostatním, jaký je...

xaverov
8. bře 2012

Tyjo, Pepibubu, koukam, ze mamku jsi "vyhrala" v loterii. Takova moudra stara pani, ze jo asi 😅 Jak psala mamkamarketa, sla bych na to pres encyklopedii a atlas. Ukazat, kde ziji ti a ti a ze kdyby on treba prijel do Asie nebo Afriky, tak zase tam bude jinej on, ale vsichni na svete maji srdce a dusi, ktera citi smutek i radost stejne atd. Vsak to jiste vsechno vis. A mozna se opet vratit k ty situaci a sdelit mu, ze s jeho babickou nesouhlasis a ze te tyhle jeji reci "delaji smutnou".

kammka
8. bře 2012

no ono je jasný, že na každým kontinentě žijou trochu zevnějškem jiný lidi..ale asi by měl vědět, že je naprosto ok, když se sem přistěhuje černoch, že tady s náma samo být může, že takové ty pokřiky jako zpátky do Afriky,Vietnamu, Indie atd.... nejsou absolutně v pořádku.. no jsou i písničky na toto téma, ale teď si bohužel pamatuju jen tu od Nohavici V Africe tam žijou sloni a podobná zvířata, mezi stromy je tam honí Afričančata....atd..akortá na konci je tam cosi o tom, že je průšvih, když se Afričanče narodí naší Anče.. ovšem hlavně že nám nemarodí a že mu u nás chutná...prostě se různě barevní lidi vyskytují všude.. a maminka má nějaké osobní neblahé zkušenosti???

akras
8. bře 2012

hezká je francouzská písnička CHANSON FRANCOPHONIE - je to francouzsky, ale zpívají tam děti různých národností a barev pleti, speciálně černoušek a asiat jsou k sežrání, tak třeba by se mu to mohlo líbit...naší Báře se to líbí děsně...a je to teda právě písnička o tom, jak jsou to děti z různých zemí, ale srdce jim zpívá stejně... (jen ten učitel, co s nimi zpívá mi úplně nesedí 😅 )

https://www.youtube.com/watch?v=c1vuo1TgqkY
pepibubu
autor
9. bře 2012

jo, holky, maminka je moje "výhra," celoživotně mi vyčítá že jsem víc po "fotrovi", rozvedli se když mi bylo 5... Celej příběh, i když v kostce, by byl na samostatný téma. Ale řekněme, že tahle "tolerance" je jí vlastní, podle ní jediní správní jsou Pražáci, tehdy jsem se jí zeptala, zda si uvědomuje, že tím vlastně říká, že 88% obyvatel naší republiky jsou burani, a ona řekla no jistěže...

Ale tenhle rasismus má asi kořeny v jejím, resp. našem, dvouletém pobytu na Kubě, kde táta byl pracovně, a od té doby nesnáší neg.. (její výraz, já tak o nich nikdy nemluvila) a vždycky říkala, buď radši teplá než aby sis přivedla neg.. (homosexuály taky vyloženě "miluje), a jedním dechem dodá, že bejt teplá, tak se ke mně nezná. Občas lituju že nejsem, měla bych od ní klid. 😀 😔

ale víte co, 62 letou bábu nezměním, ať si je jaká chce, jen ať mi neblbne dědi, nebo bude mít utrum.

jop
9. bře 2012

@pepibubu no potěš, to je teda maminka - dáreček 🙂 Moje máti je taky divná, i když jiným způsobem, ale to sem nepatří.
Klučinovi vysvětluj, vysvětluj a vysvětluj, synovi taky ukazuju obrázky černochů v časopisech, aby si zvykl, že to je normální věc. Aby to nedopadlo, jako když jsem jela se svým pětiletým synovcem do Prahy (jsme z jižní Moravy z malého města a černochy tu nemáme), no a sotva jsme uviděli prvního černocha, tak synovec hned začal nadšeně povykovat - "jéééé, černoch!!!!! Jéééé, další černoch!!!!" Naštěstí ho to asi tak po 10. černochovi přestalo bavit 😀

marooshka
9. bře 2012

@pepibubu ještě třeba Teletabies jsou na tohle dobrý. Pro rodiče asi opruz 🙂 , ale děti to baví a jak jsou tam ty jako miniscénky hraný s dětma, tak tam se často objevujou černoši, asiati atd. jakože si tam spolu hrajou, tancujou a tak různě. No ale každopádně prostě nějak říct mámě, ať se před dětma zdrží komentářů 😀 děti fakt vše vnímaj, já jsem jednou před nejstarším klukem v zoo když mu byly právě asi tak 3 roky řekla fuj když se k nám blížila žirafa se slinou u huby a on se pak nějakou dobu bál žiraf 🙂 Nebo to nadávání na homosexuály, když to doma děti slyšej, že buzeranti to a to, tak to je pak to, že se chudáci často ženěj (kluci) a nechtěj (bojej) se to přiznat kvůli rodině.

esterka610
13. bře 2012

@pepibubu souhlas s @marooshka a pak ještě Svět Elmo, nedávno jsem na to koukala s dětma a strašně se mi líbilo, že tam vystupují děti všech barev, postižené děti, třeba na vozíčku, takže jsme to rozebrali, že má holčička nemocné nožičky, že chlapeček žije v Africe, kde jsou sloni atd... 😉

pepibubu
autor
13. bře 2012

@esterka610 to vypadá dobře. Matka se včera dušovala, že nic takovýho neřekla, ale bůhsuď proč, jí to nevěřím.

Kdy a kde ten svět elmo dávaj, máme jen "normální" tv, žádný satelity, tak jestli to máme šanci taky vidět 🙂

bocinka
13. bře 2012

@pepibubu tak koukám, že to budu muset taky začít řešit, moje mamka je v poho - ale babička(taky 62 let) je šílená rasistka.... I když jen proti cikánům.... Ale asi jí budu muset vysvětlit jak se chovat, a to bys měla říct i Tvojí mamce, že malej s "jinýma" bude chodit do školy a jestli bude mít vypěstovanou averzi, tak to může dopadnout blbě.... My koukáme taky na Svět Elmo a malá zatím teda vidí jen děti, žádné rozdíly neřeší, prostě chlapeček a holčička.... 😕 😕 😝

bocinka
13. bře 2012

@pepibubu kukni na youtube.com tam je všechno 😉 😉 😉 jinak to bývalo na jedničce, plus je tam i Sezame otevři se a tam jsou přímo medailonky o dětech z různých zemí, různých vyznání i barvy kůže

bledulka
13. bře 2012

@pepibubu existuje tato hra (je od 3 let) nemáme ji,ale uvažuju .. https://www.modrykonik.cz/fotoblog/bledulka/alb...

jinak, kdykoliv syn poukáže na jakoukoliv odlišnost, tak hned mu to odsouhlaím s vysvětlením.. Např.
jsme potkali černocha a on t hned samozřejmě komentoval.. tak jsem řekla "ano, on je má tmvou kůži aby mu neublížilo slunčko,já ji mám zasše hodně světlou s pihama, protože moje kůže nemá sluníčko ráda.. a někdo má oči hnědý, někdo modrý a tak je to v pořádku.. každý jsme jiný"

to samé,když upozorní na to, že je někdo moc malý vzrůstem, na vozíčku.. hned to okomentuju vysvětlením, že je např, nemocný a že jsme každý jiný a že to tak je správné..ukážu mu i rozdíly mezi ním a bráchou- brácha má světlejší vlásky atd..a on už docela automaticky vnímá, že je správné, že jsme každý jiný...

když vidí někoho kouřit, tak mi říká "maminko, hele paní kuří..ona bude nemocná, že jo? " a já na to holt reaguju, že ano, že kouření není správné a zdravé, ale že to té paní nemůžeme zakazovat..
dokonce v jednu chvíli dost nahlas říkal "pán kouří,on pak brzo umře, že jo?" a tak jsem holt vysvětlovala, že se může stát, že díky cigaretám opravdu může onemocnět a i umřít..

děti si odlišností hodně všímají,ale nemyslí to ani zle..(pokud nemají teda doma špatný příklad) takže vysvětlovat a vysvětlovat.. ano, tam je někdo hodně hubenej, tam zase tlustej, hodně starej, vrásčitej..ty děti ta odlišnost zaujme,ale věřím, že je člověk může naučit, že odlišnost není nic špatného..

bledulka
13. bře 2012

ještě jsem vlasně chtěla.. syn je docela pohybově "naladěn" a tak i rád občas koukne na sport.. u dědy teď o víkendu sledoval na ČT4 sport- přenos z halového mistroství..a tam teda např u běhu jsou hodně černoši a zpravidla i vyhrávaí..a hned se samzřejmě řešilo, že jsou šikovní na běh, že k tomu mají dispozice větší.. no prostě viděl, že každý je na něco dobrý vlastně toho černocha pak obdivoval jak je dobrej, že zvítězil 🙂

dendisa
13. bře 2012

Ahoj, my měli zase problém ten, že ve školce jedna mulatka mlátila děti, má nějakou poruchu a je hrozně agresivní. Takže naše první setkání s kolektivem a rovnou dostala na budku, chudák. No, školkovou "černošku" už rodiče radši nechali doma, moje dcera však má od té doby dojem, že jsou černoši zlí a obávám se, že se jich normálně bojí. Jsme z malého města a nemám možnost vzít ji do nějakého kosmopolitnějšího kolektivu, takže vysvětluju, vysvětluju... jestli je to k něčemu, se uvidí 😒

ined77
13. bře 2012

ahoj 🙂 ,
také vysvětluju co to jde a zatím je to naštěstí v pohodě. ve školce mají několik vietnámků a nad tím se synek ani nepozastavil......spíš ho zaujme vozíček a pod.i když potkali jsme černocha, tak na něj samozřejmě zůstal zírat...ale řekla jsem mu proč a jak, pobral to a byl spokojený 😉
naprosto souhlasím s @bledulka ...vysvětlovat a vysvětlovat.a stejně tak i babičkám a všem kteří se kolem dítka intenzivně pohybují a mohli by dát špatný příklad.

meleri
15. bře 2012

@pepibubu syn se na to taky ptal protoze maji ve skolce cernocha a tak jsem mu rekla ze bydlel daleko kde moc sviti slunce a proto je tak tmavy no nevim jestli to pochopil, neco podobneho mu rekla i moje kamaradka ktera je velmi tmava, ze je jeji zemi moc teplo a proto je tak tmava a u ni to myslim pochopil lip....