Jak jste vy, maminky, zvládly nástup dítěte do školky?

kyti
23. srp 2010

Zdravím vás maminky. Chtěla bych poprosit zkušenější maminky o tipy a rady jak zvládnout tuto situaci. Čeká nás týden do nástupu do školky a já už mám z toho šílenýho nerva a je mi zle, jen na to pomyslím. ☹ Předem děkuji za optimistické rady 🙂

bramburka
10. říj 2010

@rosanela ona už tyden nebrečela, pak přišla rýma a byla tam čtvrtek, pátek a pak celý min. týden a vždy plakala, takže byla 7x od nemoci, takže snad se to během příštího týdne zlomí, někdy už to vypadalo fajn, někdy hůř, celkově to není tak zlé, ale tak jako poplakává, no

bramburka
12. říj 2010

no tak včara děs, proplakala to c elé, ona etda nepláče nějak hystericky, normálně pracuje ale u toho tak jakoby bučí a kňučí a pláče. Přitom se tam ráno těší a je to OK. odpoledne nadšeně vypráví o školce, jako já už teda nevím, co s ní.

kristi
12. říj 2010

nase vsechno dobry, akorat proste neji, do haje a ja si myslela, ze se tam nauci a dneska prej prskala file po cely jidelne 😲

luckaa
12. říj 2010

@kristi Měli jsme stejnej problém,tak jsem malý domluvila,že to nesmí plivat(naše teda zpátky na talíř) a že má paní učitelce říct,že to nejí a učitelkám teda ráno manžel vždycky nahlásí co malá asi jíst nebude a ať jí kdyžtak dají jen ochutnat a že si řekne sama,že se kdyžtak nají doma se mnou....a od té doby v pohodě,buď jí a nebo to ochutná,ale scény už se nekonají

jandalinka
13. říj 2010

Ahoj všem,,,potřebuji poradit...nevím,do jaké diskuse zařadit a jelikož se to týká školky,tak se optám Vás tady 😉 ...Sem tam Váš čtu,přidám příspěvěk,ale vlastně tu pořádně ještě s malou nepatříme,jelikož než jí nastanou 3roky v půlce listopadu,tak chodí na 5dní v měsíci do školky zatím. 😉 ...ale napadlo mě tak,že slýchávám,že některé děti mají právo jen na 4hodiny denně docházet do školky a vůbec nevím pro koho to platí?!Dne před vánoci nastupuji na mateřskou a napadlo mě,zda nebudou ve školce problémy a bude moci chodit každý den na celý den do školky?!předem děkuji za odpověď,pokud někdo ví... 😉

lusi80
13. říj 2010

jandalinka
tak u nás platí,a to asi u všech,že dítě na 4 hodiny neboli na dopoledne chodí jenom to, co má maminka mateřskou na 4 roky,vzhledem k tomu že čekáš druhé dítě,tak od Vánoc na starší nebudeš mít mateřskou,(nebo od jejich 3 narozenin,pokud máš na 3 roky)tak pak může chodit na celý den.Ode dne jejích 3 narozenin může chodit na celý den,nemusí,záleží na tobě,ale platíš si celé školné a stravu na celý den 😉 Aspoň u nás to tak funguje.Prostě kdo má mateřskou na 4 roky,dítě chodí na 4 hodiny ,jinak by mu mateřskou vzaly.

jandalinka
13. říj 2010

@lusi80 díky za odpověď,jen trošku nechápu,že nebudu mít na starší dítě mateřskou?!...já nastupuji ještě do práce od 15.11.,kdy malá dovrší 3let a na mateřskou jdu zase na 3roky od 23.12.,takže tu pobírat budu,ne?! 😖

lusi80
13. říj 2010

jandalinka
mateřská ti skončí jak dovrší starší dcera 3 let,a potom jí budeš zase pobírat od 23.12. na mladší dítě do jeho 3 let,ono záleží jestli máš s malou na 3 nebo 4 roky,pokud na 4 roky,tak jí budeš pobírat do 23.12.na ni,a na mimi od 23.12.,a když má někdo třeba na 3 roky mateřskou,a mladší sourozenec se narodí když má starší 2 roky,tak se to zruší,a bere se automaticky mateřská jen na mladší dítě,tak je to prostě udělany,že si to někdo neuvědomí,a přijde tím o peníze když se mu druhé dítě narodí mezi 3 lety pobírání mateřské 😉 takže tobě to vyšlo,v pohodě máš za sebou placeny 3 roky,a potom další 3 roky 😉

jandalinka
13. říj 2010

@lusi80 díky za odpověď,,už mám jasno 😉

med
14. říj 2010

@jandalinka Je to přesně tak, jak píše lusi80, jsem podobný případ 😉 😀
Jinak u nás se to tento týden trochu zlepšilo. Už ráno nejsou tak hrozný scény... Spíš mi připadá, že říká, že nechce do školky jen ze setrvačnosti, jestli se náhodou nenachytáme. Zítra má svátek, tak se celý týden těší, jak bude dětem rozdávat sladkosti 🙂)

bramburka
15. říj 2010

tak my jsme pokročili, uz je hodná, jen ráno pláče, stejnak je to psycho...zavidim všem co už to zvládly...

sylvar
15. říj 2010

Tak my už jezdíme pro Sofi v 1545hod a pohoda, první den učitelka říkala, že trochu odpo už natahovala,ale dobrý

faflina
17. říj 2010

Tak a jsme nemocní, jsem zvědavá co udělá týden doma. máme laryngitidu, snad se dáme brzy do kupy.....

monstri
18. říj 2010

Ahoj holky,
Tak jsem právě odvedla poprvé dcerku do školky, Anetka se hned vrhla do kuchyňky, že musí vařit... a mám smíšené pocity, radost, že nebyly žádné slzy a scény (možná jsou ale ted už u toho nejsem..) a teď tady sedím, v bytě divný ticho a říkám si, že ty 3 roky strašně utekly ... že už nemám miminko ale velkou slečnu, kterou bych někdy vzteky roztrhla a která maminku už skoro nepotřebuje ☹
Asi se vrhnu na úklid... vždycky nadávám, že nemám na nic čas a ted, když je, tak tady truchlím, místo abych žehlila 😉

Ale taky si nedělám iluze, že to takhle hladce půjde i zítra, asi si mě víc bude hlídat, tak to bude horší nějak zmizet z dohledu...

zuzik.3
18. říj 2010

@monstri třeba to bude v pohodě i zítra, moje dcera taky vůbec neplakala 🙂 A první den jsem se z nudy taky vrhla na uklízení a teď ty 4 hoďky tak rychle utečou, že mnohdy ani nic nestihnu, zvláště když se zapomenu někde v obchodě 😀

petja
21. říj 2010

Ahojky,tak u nás malej standartně hodnej,jak říká paní učitelka a už se asi otrkává,páč začíná zlobit u jídla a říkala, mi že to musíme ještě vypilovat.S jídlem máme problém dost,sedět a soustředit se na to,že mám jíst,neotáčet se,nehrát si,nevymýšlet za každou cenu něco,proč nemusím jíst.Nevím,proč je takovej

petrule28
21. říj 2010

@petja My to máme stejné....naprosto...s jídlem...to bude dobrý 🙂 jsou to prckové 🙂

monstri
22. říj 2010

Ahoj, tak u nás bohužel již od druhého dne hysterické scény ráno, že nikam nejde, že chce bejt doma s maminkou... dokonce jsem do školky začala jezdit autem, protože jsem jí za sebou táhla jak kačera a cesta jinak 1/4 hodinová trvala půl hodiny ☹ učitelka mi jí musí doslova rvát z ruky, no děs, ted ještě ty moje těhu hormony, mám vždycky taky na krajíčku a nejraději bych se i s ní otočila a vzala jí domů ale vím,že je to i pro její dobro aby se trošku otrkala, že nebude furt s maminkou... ale prej je to zhruba stejné každej den, že se to nehorší, prej si tak půl hodiny pobrečí, pak je sváča, tak se trošku uklidní, pak něco dělaj, cvičej , nebo tak něco, tak to prý docela jde ale pak když jdou ven, tak zase brek ale po procházce se uklidní, protože už ví, že bude oběd a pak maminka přijde... ale nejhorší je, že ona je taková kňouralka, že si prej někde smutní v koutku, nebo kouká z okna a nepomůže chování, hračky... ( ona nikdy nebyla chovací, musí přijít sama, jinak je jak hádě a nechce se tulit) prej když jsou venku, tak někde stojí sama za stromem a tam brečí ☹

Snad nastane brzo zlom, protože když jsme někde v koutku, nebo v supermarketu, tak tam vezme čáru a maminku vůbec nepotřebuje, povídá a hraje si s úplně cizíma dětma a tady takhle vyvádí, asi je to tím, že vidí tu mámu odcházet...

monstri
22. říj 2010

Jo a ještě s tím jídlem... já se divila, že malá není vůbec špinavá od jídla, protože ona je furt děsný čuně, doma jí dávám ještě malej bryndák 🤐 a včera jsem z ní dostala, že jí učitelka krmí... to se divím, že se nechá,protože doma furt, sama, sama, asi jak je v tom transu, tak je jí všechno jedno... 😉

monstri
22. říj 2010

Jo a málem bych zapomněla, včera nám paní učitelka oznámila, že mají ve školce vši, at prohlížíme vlásky, tak super po 3 dnech... 😉 ale jednou to přijít muselo...🙂

klimesovahana
22. říj 2010

Ahojky, To u nás je to takový složitý. Malej má 2,5 roku, takže chodí na 5 dní v měsíci, ale jen na dopolko. První dva dny byl úplně v pohodě, dal mi pusu a mazal za děckama a strašně se tam těšil. Třetí den si říkám, že je mu tam fajn, tak ho tam nechám spát. A v tom byl zlom. Odpolko jsem si pro něj došla a paní učitelka si mně vyloženě stěžovala, že tam řve a nechtěl ležet v postýlce, že pořád vstával, nakonec ho mi ho uspala s řevem, ještě si postěžovala, že jí venku pořád někam utíkal. Samozřejmně, že když se vzbudil, tak brečel pořád. Když sje jsem si pro něj došla seděl sám u stolečku a před sebou nedotčenou svačinku. Když mě uviděl, rozběhl se s šíleným řevem a běžel za mnou. Od tý doby nechce o školce ani slyšet. Pak tam šel po týdnu zase a to už mi ho rvali z náručí. Venku prý dobrý, ale jak se měli vracet zpět do školky, tak zase spustil. To jsem ho vyzvedla raděj po obědě. Tak jsem se domluvila s druho paní učitelkou, že to zkusíme pokaždý těch pět dní v kuse.

Tento týden je první dlouhej, ale zase jen na dopolko na zvykačku. Hned v pondělí mi řekli, že si tam našel oblíbenou paní učitelku, bohužel je z jiné třídy. Zrovna jsem totiž chytla týden, kdy byly obě třídy spojený. Mají tam totiž výskyt virovýho zápalu plic. Ale každopádně už něměl problém s docházkou a zase se do školky těšil, tak jsem byla ráda. Dneska už jsou zase ve své třídě. Bohužel si pro něj šla ta paní učitelka, co mi ho uspala s řevem. Jen ji zahlídl, tak řev jako blázen a jsme zase na začátku. Onehdá mi ještě řekla větu, ža absolutně neví, co na něj platí. Tak jsme s manželem řekli, že je potřeba ho něčím jiným zaujmout a vysvětlit. Ona na nás spustila, že zkoušela všechno, ale nic nezabralo, až na něj zvýšila hlas, tak to pomohlo. Dokončila tou onou větou: " No když mi řve 6 děcek najednou, tak co mám jako dělat?" V tu ranu mi bylo jasný, kde ta chyba je.

Jsem zvědavá, co mi řekne dnes, jak si pro malýho dojdu. Celej týden s ním totiž nebyl žádnej problém a všechno šlo hladce...

monstri
22. říj 2010

@klimesovahana tak to Ti taky nezávidím... my taky chodíme jen na 5 dnů do oběda, na spaní jsem si netroufla 😉 ale naštěstí jen tento měsíc, takže dnes konec, příští týden budeme doma a od listopadu každej den... ale taky se právě bojím, že po tom týdnu to bude ještě horší až tam zase půjdeme, tak jsem ráda, že na těch 5 nemusíme víckrát, je to vlastně pořád zvykání... ještě že jsem doma, kdyby tam měla i spát, tak jim tu školku asi zboří
ale naštěstí my jsme chytli učitelky dobrý, na nic si nestěžujou, spíš je jim jí líto, že tam někde v koutku brečí a právě taky na ní nic neplatí... musí se vybrečet a pak prej přijde sama 😒 tak at si ty naše dětičky brzo zvyknou 😉

klimesovahana
22. říj 2010

No já tam malýho dávala jednou týdně, ale pak byl ten zlom. Teď jsem došla s prckem domů ze školky. Naštěstí vše v pohodě. Akorát teď mám obavy co bude zase to příště, jak tam půjde. Hrozně blbý je to, že tam nemůže chodit na 4 hoďky denně. To by bylo ideální. Já nastupuju do práce až na konci dubna, tak to budem muset nějak překousat 🙂 snad to bude už ok

faflina
22. říj 2010

@klimesovahana tak s tímhle už za mnou uča nechodí, to je jen její problém, že jí dítě neposlouchá, ona je tam od toho aby je zvládla jestli tam má 25 dětí nebo 10. Jednou je to učitelka, tak to ví, že tam to prostě jinak nejde. Ale každopádně chtěj vědět co se děje a taky úči řekni, že ,,jako,, musíte se nějak na to dítě domluvit, co platí. Ale jasný důkaz je, že on j e hodný když byl s oblíbenou p. učitelkou. potom je tato oblíbená učitelka na pravém místě. Další radu, ale to jen v krajním případě, si vyžádat vyšetření u psycholožky, ona sam ařekne jaké dítě je a podle toho se musí přizpůsoubit i učitelka. Ta potom by se měla spojit s psycholožkou a ona s ní probrat, co to dítě jí vlastně dělá a domluví se o postupu výchovy ve školce. A tohle není nic neobvyklého, normálně psychologové spolupracují, teď jen záleží na učitelce. mi máme už vyšetření někdy v srpnu hotové a máme posudek, že naše dítě není hyperaktivní, takže když mi úča řekla že jí venku utíká nebo se jí schovává...... No tak to není můj problém ale její problém. Ona mi řekla , ale já tam mám 20dětí..... A co jako však si snad neMyslela že jich tam bude jen 5 a nebo že budou všechny sedět! vždyť jsou to děti!!!! a MÁM KLID UŽ NIC NEŘÍKÁ, ONY JSOU TOTIŽ NA TY DĚCKA HROZNĚ HODNÉ A PAK SE DIVÍ, ŽE S NĚMA LOMCUJOU A NEPOSLOUCHAJÍ............Naštěstí už chodíme rádi a trvalo to asi měsíc, ta zvykačka, ale když vy chodíte jen na 5 dní tak to bude asi trvat dýl a too dost....

onbar
22. říj 2010

ahoj holky strasne moc zavidim tem co to maji ve skolce v pohode a moc soucitim s tema co si protrpi kazdy vsedni den,... u nas je to bohuzel stale ten stejny pripad - teda - malej do skolky nechodi jiz 2tyden dnes konci s antibiotiky mel anginu a pristi tyden maji prazdniny takze budou slucovat tridy a z jeho tridy tam temer nikdo neni takze tak nepujde tj. v pondeli 1.11. pujde po 3tydnech!!! Jsem na nej zvedava protoze ted kdyz je 14dni doma se me kazdy den pta co bude rano co budeme delat az se vyspinka a napapa tak pak co maminko??? Kdyby se porad neptal - nevim vubec jak na to jeho ujistovani se ze si pro nej prijdu a nenecham ho tam... :( nemate doma take nekdo takovehleho neverivce a ujistovace?? On se nepta jen rano ale i vecer v poledne porad! Myslela jsem ze se to uz nejak zlomi...

klimesovahana
22. říj 2010

@faflina no právě...díky tomu, že jsem měla možnost dneska porovnat jeho chování, tak vím, že je chyba někde jinde, než v Ondráškovi. Ta oblíbená učitelka má typuju kolem 40 let a ta druhá s bídou 30 let. Takže soudím, že je to otázka praxe. Ale celkem mě to její chování dostalo.
Když jsem pro prcka dneska došla, tak tam byly učitelky dvě a sotva mě pozdravily. Ale to už je zase jejich věc. Důležitý je, že pravděpodobně šly na malýho jinak, protože tentokrát za mnou neutíkal s brekem, ale zase seděl sám u stolu a před sebou plnej talíř jídla a dělal hovadiny..ani jedna si ho nevšimala, až jsem došla tak na něj obě - Ondrášku papej...jinak nic

To ani nemluvím o tom, že když jsem pro něj v týdnu chodila tak se mi krom jednoho dne stalo, že učitelka došla za mnou na chodbu s tím, že malej nechce jíst, abych ho šla nakrmit. Ani mě to už nepřekvapilo, jelikož to byla zase ta mladší. Si říkám jestli ho nemám zkusit dát do druhé třídy...ale co z toho? příští rok se můžou prohodit a bude to to samý?

klimesovahana
22. říj 2010

@onbar no já teda ještě takový zkušenosti nemám, ale tento týden se mi osvědčilo když jen uviděl parkoviště u školky a spustil, tak jsem mu pokaždý opakovala, že půjde s dětma na vycházky a pak se nají a potom si pro něj přijdu...pochopil a šlo to...ono to chce trošku trpělivosti a opakování, dokud si na to to dítě nezvykne...až zjistí, že to tak vážně je, jak to ta mamka řekne, tak si zvykne a taky to tak vezme

takže můj názor - chce to čas a pevný nervy 😉

med
22. říj 2010

@klimesovahana Souhlas - chce to čas a pevný nervy.
U nás se konečně trochu situace zlepšila a to chodíme od 1. září.... Ale každý den stejně doma slyším - maminko, já nechci do školky... ale já už na to buď nereaguju a nebo jí na to řeknu: Já vim, to nám říkáš furt... 🙂 Protože vím, že to říká jen ze setrvačnosti a jestli se náhodou nenachytáme...
Ale taky se neustále ujišťuje, že tam nebude spát 😒 I když by se mi to občas hodilo, aby tam byla do odpoledne....

bramburka
2. lis 2010

čau už jsem tu dlouho nebyla, nebyl důvod, Xenušce ve školce říkají malý zázrak, ze dne na den přestala plakat a je uplně v pohodě, ale trvalo jí to přes měsíc, ale nenechte se odradit, protože ted si to tam strašně moc užívá!

zuzik.3
2. lis 2010

Taky jsem tu dlouho nebyla....nebyl důvod, dcera chodila do školky od prvního dne ráda a bez breku. Bohužel jsme se nyní zařadili do kategorie těch dětí, které začnou stávkovat až později. Dcera byla teď více než 14 dní doma nemocná. Včera jenom prohodila, že nechce do školky ale šla bez problémů. Odpoledne říkala učitelka, že hodně plakala až se pozvracela. Dnes po 4 se vzbudila a plakala, že nechce do školky a už neusnula. Do třídy šla s pláčem. Poprvé za ty 2 měsíce ☹