Jak jste vy, maminky, zvládly nástup dítěte do školky?

kyti
23. srp 2010

Zdravím vás maminky. Chtěla bych poprosit zkušenější maminky o tipy a rady jak zvládnout tuto situaci. Čeká nás týden do nástupu do školky a já už mám z toho šílenýho nerva a je mi zle, jen na to pomyslím. ☹ Předem děkuji za optimistické rady 🙂

anta
13. říj 2011

@jitafol - na noc plínu má, ale přes den na spinkání to ne a přesně, jak píšeš, učitelka ta ho omlouvá jako by byla v mé roli 😅 😅 😅 Taky mu nenadávám, stane se mu to občas i doma a no a co, proč ho stresovat ještě tím, že? I když ze školky mi streslý nepřijde, chodíme tam jak dva opilci, Honzík zpívá, já zpívám, no sranda, už čekám, kdo si na nás bude stěžovat, že děláme bordel na ulici 😀 😀 😀

anta
13. říj 2011

@samsa - jojo, já se kvůli tomu netrápím, dětičky nejsou roboti, panebože 😉 , máme fakt štěstí na učitelky, že se nezlobí, nenadávají dětem, jsou vlídné a ještě ty děti před rodiči omlouvají, to je dobrý jev 😀 😀 😀 😀

evulinkab
13. říj 2011

Ahojte holky, malý práve zacal chodit do školky-podotýkám, že mu jeste nejsou 3roky. Tři roky mu budou až za tři mesice, v lednu.Chodi na 5 dni v mesici.
Hned první den mi učitelka "vytkla", že at trenujeme sebeobsluhu, že má ve tride 25det a nemuže se každemu takto venovat.Že se neumi obleci, atd..
Äbych to uvedla na pravou miru, malej je hrozne šikovný chlapeček, umi se vyslíct(samozřejme že ne vsechno, neco mu delá problémy), oblect si umí kalhoty, nekdy se mu podaří i triko, ale stejne je to treba cedulkou dopredu..Už se nepočurava a ani na noc už nemá plinu-ve školce se samozrejme pocural, protože se stydel rict.Tak jsem se vás chtela zeptat, jestli sebeobsluhu vase deti-3lete deti- zvládaly?Protože já si ted pripadám jako neschopná máma, že to Bořeček jeste neumí...

jitafol
13. říj 2011

@evulinkab tak my teda sebeobsluhu nezvládáme na 100%. Zvládne toho dost, ale taky mu to dost dlouho trvá. Jo a u nás jsou míchaný třídy, takže těch 3leťáčků máme ve třídě tak nevím 5-8 a ty starší děti jim pomáhaj. Tomáškovi pomáhá nejvíc holčička co má skříňku vedle. A naštěstí u nás teda přístup učitelek v pohodě. Když jsem se na začátku školky na to ptala - odpověď byla ať si s tím nelámu hlavu, že s tím počítají, že maličký děti neumí všechno. Hlavně když se učí a je vidět pokrok, což u nás myslim je velkej pokrok, šikulka můj 😀

evulinkab
13. říj 2011

@jitafol No práve my máme také smišené tridy a ted v te tride mají 12 deti 3letých a zbytek starší.Jako prislo mi to celkem netaktní od te ucitelky.Já jsem totiž také učitelka v MŠ a nikdy by me nenapadlo řict mamince, at trenuje s ditetem sebeoblushu jelikož nemám ve tride jen jeji díte(po prvním dnu ve školce), protože ty deti jsou vykulené a i to co umí, tak tam treba ty první dny nepredvedou kvuli novým pocitum, strachu atd...

fim
13. říj 2011

@evulinkab Abych řekla pravdu, docela ráda to čtu. Když nás v květnu nabírali a ptali se, jestli není problém, že by šel už v září, tak jsem říkala, že já ho rozhodně nemám a pokud to nebude vadit jim, že leccos ještě neumí, tak O.K. Bylo mi řečeno, že stačí, aby uměl jíst lžící a stáhnout a natáhnout tepláky kvůli čůrání. Celé léto jsem měla trochu nerva, ale ten stejně ničemu nepomohl, uklidňovala jsem se tedy slovy paní učitelky.
V září jsem neustále poslouchala, jak je nesamostatnej, pomalej, svéhlavej...... Měla jsem stejné pocity. Chápu, že to nemohou zvládnout - oblékat všechny děti. Máme třídy podle věku, takže většina dětí je malých, nových, třebas i uplakaných a nespolupracujících. Ale neměli tvrdit, co v květnu....
Musím ale podotknout, že co Toník ve školce spinká, hodně se zlepšil ve všem - sebeobsluze, spolupráci i pomáhání s nějakýma drobnostma. 😵

mamkamarketa
13. říj 2011

@evulinkab ahoj, muj syn je o mesic starsi nez tvuj chlapecek. sice chodi do soukrome skolky,ale chodi od jeho .2r3m. to ze se takhle male dite na zacatku pocura je snad normalni,ne? je v novem prostredi,nebo zabran do hry, stydi se. nas kluk se naji vidlickou a nozem (za predpokladu,ze mu nakraji maso) ale oblikani? sunda si vse,ale s oblikanim,to je horsi.kalhoty si oblekne stylem,ze da obe nohy do jedne nohavice, triko to neumi vubec,bundu obcas dobre,obcas zipem dozadu. u nas to nehroti,preci jen je tam mene deti na ucitele
ale myslim,ze v tohle veku ma narok na '''pomoc''

sisstin
13. říj 2011

@evulinkab no myslím, žes spíš narazila zrovna na neochotnou učitelku. Jsou v tom dost rozdíly, někde chtějí po tříletácích vše...někde není problém ani o rok déle 😉 Tygr je o rok a kousek starší, a úplně oblíct se neumí doted 😝 prostě se snaží, ale nejde mu to, víc trénovat už fakt nemůžeme.

Když jsem se na to ptala učitelky, tak mi řekla, že není problém, že je snaživý a naučí se to. Že by bylo horší, kdyby jen stál a čekal, až ho někdo oblíkne 😉 no ale Tygr je ve třídě nejmladší, takže pomáhaj jenom jemu, zbytek jsou téměř výlučně předškoláci a je jich tam mín.

Rozhodně není Bořeček nějak mimo, dovednosti má naprosto k věku 😉

bramburka
14. říj 2011

@samsa máme to stejný, ráno plakala, ne řev, ale opravdu v koutku byla neštastná, i mi přišlo že to nedělá proto že to na nás zkouší, pak přišla do školky, zjistila, že je tam ta 2. pani učitelka a bylo to OK. U nás je ještě problém, že její kamarádka jí straší, že ta druhá učitelka je zlá, ona teda je děsná, ale ta Terezka to ještě připomíná

verbalinka
14. říj 2011

@evulinkab neber si to osobně. Já jsem se po pár dnech učitelky ptala, jestli se na ven převlíkají a ona mi odsekla, že se budou převlíkat, až to budou umět. Tak jsem jí řekla, že on to umí, jen se to po něm musí chtít a neumí číst myšlenky, že je malej a novej 🙂 A víc jsem to neřešila. A to chodí do třídy jen 3letých. On si umí svlíknout všechno, kromě trika - to se někdy zasekne, oblíct zase skoro vše, kromě vršků a ponožek. Prostě je ještě malej a nemá tak dobrou koordinaci. Po pár dnech ve školce chce vše dělat sám, sám si obuje a sundá boty (dřív chtěl u všeho asistenci), i oblíkání a svlíkání se zlepšilo. Neboj, Bořeček to dožene 😉 Učitelka jen chce, abys to s ním doma zkoušela a chce tě k tomu, dost blbým způsobem, donutit.

berenika39
14. říj 2011

@evulinkab to nebylo od učitelky moc taktické, možná to ani tak nemyslela, určitě se čerstvý vykulený tříleták nebude samoobsluhovat jako profík, neřeš to, má na to nárok - potřebuje pomoct, hlavně v začátcích. u nás řekli, a jinde je to podobně, že potřebují, aby se dítě snažilo a jen nesedělo a nečekalo, až to za něj někdo udělá. že se to naučí během krátké chvíle. tak jen aby prcek věděl, že snaha se cení, ostatní přijde postupně🙂.

anta
14. říj 2011

@evulinkab - Honzík samoobsluhu nezvládal, protože měl maminku, ale ve školce se to naučil, učitelky by měly být trochu tolerantnější a ne to dítě stresovat, to je hloupé jednání 😖
Mám pro vás frk, včera jsem si šla pro dítě do školky a holky, nebudete věřit, byl obutý normálně tak, že levou bačkůrku měl na pravé noze a pravou na levé 😠 No já nemohla uvěřit vlastním očím. Jinak Honzík si nosí ze školky básničky, předvádí nám cvičení a taky zpívá, co se naučil nového 😀 😀 😀 😀

verbalinka
14. říj 2011

@anta to popleteni bot je normalni 😀 Wilik si to strasne dlouho pletl a porad si je obouval opacne - pravou na levou a levou na pravou. Ve skolce to mel taky jednou obracene, ale uz to zvlada a poplete jen vyjimecne 🙂

samsa
15. říj 2011

@anatanka chtěla jsem se zeptat, jak to s vámi a se školkou vypadá. Dcera je na mě taky dost fixovaná a začala mi vyvádět až teď po víc než měsíci.
Nejhorší je, že je pořád nahromadě, ve čtvrtek měla zase horečku a od začátku školky pokašlává ☹, takže už 6 týdnů, poslech ok, výtěr taky ok. Od začátku roku už třetí nemoc +pokašlávání. A nejnověji si poslední týden ráno stěžuje, že ji bolí bříško, přitom jí normálně, myslím, že to má psychosomatické. 😒 Nějak si už nevím rady.

samsa
15. říj 2011

@bramburka a nemohla by Xenuška chodit do té školky, co chodila předtím a líbilo se jí tam? Já si nedovedu představit, že by chodila k nějaké "zlé" paní učitelce, to bych ji tam nedovlekla.
Holky, není to lehký, já si dneska po dlouhé době pobulela, děsí mě ty dceřiny nemoci a to, že začíná do nich utíkat, bojím se, že když ví, když je marod, že je doma, aby si stále něco nevymýšlela.

bramburka
15. říj 2011

@samsa ja jsem ji to i navrhla, ale ja ji vysvetlovala celé prázdniny, že to byla malá školka, pro malé děti a že pujde do velké školky pro velké děti a ona to bere jako prohru že by šla mezi ty malý. Takže to nejde. Bohužel. Zatím se tam těší, ty rána jsou jen hrozný.

samsa
15. říj 2011

@bramburka tak to je jasné. Škoda, že tam ta učitelka je. U nás nevím, co se stalo, učitelky hodné, děti mají dceru rády, já fakt nevím ☹ Je celá taková bledá, ach jo. O školce raději doma už nemluvím. U nás taky rána blbý a fňuká i tam, ale nejvíc mi teď vadí, že začala, že ji bolí břicho a hlava, takhle to bylo celý týden. Už jsme z toho vyčerpaná.

anta
15. říj 2011

Tak holky, musím pochválit našeho Honzuláka. Dneska krásně vyprávěl pohádku. Např. byla jednou jedna ovčí a ta měla hrozný hladík a tak se napapala travičky, pak potkala medvídka, který měl taky hrozný hladík a tak si šel pro med, který vyrábí včeličky a napapal se, pak potkali koníčka a ten měl hrozný hlad a tak se napapal travičky a pak potkali dvě včeličky, který měly taky hrozný hlad a tak si daly nektar (ten jsem mu teda poradila, ale to předtím ne) a všichni se tam prostě nažrali 😀 😀 😀 😀 😀 Je vidět, že mu ty pohajdy nevyprávím nadarmo a to mě fakt těší 😵 😵 😵 😵

jitafol
21. říj 2011

Nejlepší kamarád Toma je Vojtíšek! Hrají si tam spolu (ty starší kluci je mezi sebe moc neberou☹ ), že o nich uč. skoro nevědí, to jen když se něčemu důležitému začnou chechtat na celé kolo🙂 Včera se takhle prochechtali i na procházce venku.
Tak už jsem docela v klidu, že je ve školce TOmík spokojen. Jo a příští týden máme prázdniny, tak jsem zvědavá a trochu se obávám, jestli ho to pak zase nerozhází, když už si tak pěkně zvykl.

bramburka
21. říj 2011

my mamem taky prazdniny, tak se Xenda uz těší, už fnuká jenom v šatně, takže posun k lepšímu, každej den o malinko líp, já mam pocit, že se ji spis rano nechce vstavat, ani se nedivim.

samsa
21. říj 2011

@jitafol
@bramburka Holky, to je super, máte šikovné děti. my jsme marod, už týden doma a další ještě bude, schvátila ji hnusná laryngitida, tak uvidíme co po 14 dnech, ale už doma fňuká, že chce do školky, tak snad to bude ok.

bramburka
21. říj 2011

@samsa to je dobrý znamení, upřímně, mě se ráno taky nikam nechce 🙂

samsa
21. říj 2011

@bramburka , to se ti nedivím, mně se taky nechce. Kéž by bylo pořád jen jaro a léto, nesnáším podzim a zimu. Holky, já vám závidím, že vám děti chodí takhle hezky do školky, my jsme vydrželi nejdéle 14 dní v kuse, většinou po týdnu lehne ☹

bramburka
21. říj 2011

@samsa my to měli stejné loni, v prosinci nebyla ani jednou, v polovině listopadu lehla a konec. Sla až v polovině ledna.

samsa
21. říj 2011

@bramburka tak to je síla a co jí bylo? A letos už je to lepší?
Malá se moc těší na Mikulášskou a Vánoční besídku, pořád mají ve školce prima akce a místo toho doma marodí ☹ Doufám, že příští rok už na tom bude líp.

bramburka
21. říj 2011

@samsa to jsou prostě porad ty rýmy a kašle, ale letos zatím ještě nic tuk tuk tuk

bramburka
23. říj 2011

a tak už taky rýmujeme, ale přišel s tím Ondra - mladší - takže to chytil když byl s tatínkem...to je radosti

berenika39
27. říj 2011

ahoj, jestli to zakřiknu...tak.... 😎
Konečně po dvou měsících (z toho 6 dnů byl doma s rýmou) se petr ráno při rozloučení nerozpláče...školku dává v pohodě od začátku, chodil jednou týdně do jeslí, tak věděl, o co jde, ale to loučení...moje noční můra. ted už řekne, že to zvládne, že jde do třídy, nebrečí, a at přijdu brzo🙂.
Ulevilo se mi.

jitafol
27. říj 2011

@berenika39 vidíš, je šikulka, to už bude dobrý🙂
Náš Tomík má teď celý den prázdniny - maluje se a rekonstruuje jejich třída. Předtím už chodil v pohodě, má už velkýho kamaráda Vojtu. Tak jsem zvědavá, jak to bude vypadat v pondělí. Snad nám to ty prázdniny nezkazí☹

jitafol
27. říj 2011

Jsem chtěla napsat správně celý týden prázdniny.