Jak jste vy, maminky, zvládly nástup dítěte do školky?

kyti
23. srp 2010

Zdravím vás maminky. Chtěla bych poprosit zkušenější maminky o tipy a rady jak zvládnout tuto situaci. Čeká nás týden do nástupu do školky a já už mám z toho šílenýho nerva a je mi zle, jen na to pomyslím. ☹ Předem děkuji za optimistické rady 🙂

katiz
6. zář 2012

@jajina.c už se to změnilo... dva dny v pohodě, včera a dnes řev jak při loučení ráno tak při odchodu ze školky, muzika, šílené... dneska jsem stála před školkou a přemýšlela jestli se pro ni nevrátit, slyšela jsem ten jekot ještě na cestě ☹ před spaním mi řekla že se těší zítra do školky ale mam pocit že to bude zase s brekem... ☹ ☹

zofinecka
6. zář 2012

@2hanah já sama jsem učitelka a nikdy jsem se ještě s takovým přístupem nesetkala. Je pravda že je učitelka a UČITELKA. Každá je jinačí a má jiné priority a sanozřejmě i vztah k dětem. V dnešní době je to o to horší, že samy maminy neví komu dítě svěřují a soucítím se všema mamina, že mají o svá dítka strach. Kdyby se stalo něco takového mi, tak bych měnila školku. Vždy se dají najít reference na jednotlivé školky a jejich učitelky. Neříkám, že jsem na děti někdy nezvýšila hlas, ale to už muselo být hodně zle a na začátku je to vždy nejhorší. HOld učitelka musí být jak přísná tak i hodná. Nic se nesmí přehánět. 😉 😀

zofinecka
6. zář 2012

@katiz pokud můžu poradit, tak jak už jednou dorazí dítko do školy a kdyby sebevíce prosilo že chce jít domů, tak nepovolit. Povolí se jednou a je zle a dítko si to zapamatuje a pak už se toho nezbaví. Ony dělají povyk, ale za chvilku je to přejde a jsou v pohodě. 😉

zofinecka
6. zář 2012

@betelgeuzz vůbec b\ch se netrápila tím že jsem krkavčí matka. Můj syn má přes 2 roky a od konce srpna chodí do jeslí, jelikož já jsem musela nastoupit do práce. Je praqvda že jsem mohla ještě zůstat půl roku doma s ním, ale už jsem byla doma dost dlouho a potřebovala jsem změnu. Taky jsem se tím trápila, že ho někde odkládám, ale není to tak. Ráno pláčeme že tam nechce atd, ale jelikož ví že to není za trest a že zase odpoledne bude s náma a se svou sestřičkou, tak jde a za chvilku přestane a je v poho. Celý minulý týden ani nejedl ani nepil a teď už je to v poho a den ode dne je to lepší. 😉

eeefffaaa
7. zář 2012

tak u nas dneska rev ☹ toto jeste protahoval ze chce jit s emnou curat a ze si tam mam s nim jit hrat,sel podat ucitelce ruku a hned zase ke me bezel,no a ucitelka si ho vzala a on rval ☹ vcera tam spal,byl uplne nadseny a ze tam dneska chce spat taky,i pred skolkou dobry...a pak tohle,ja to nechapu...nejradsi bych pro nej sla zas po O,ale zase nechci kdyz uz tam vcera spal a dobry,mu to nejak rozhazovat...co myslite??co byste udelaly vy??

nae
7. zář 2012

@2hanah ahojky, ja by som asi zmenila skolku, toto by bolo psycho aj na mna - davat dieta ku nervnym zenskym... to radsej ostat doma nezamestnana a venovat sa dietatu...myslim, ze slusne a pohodove deti si to pri takychto osobach odtrpia najviac, pretoze "raubiri" su taki splachovaci a asi sa lepsie vyrovnaju s autoritativnym pristupom, ako maly slusnacik...

nae
7. zář 2012

@eeefffaaa ahojky, ked ti tam vcera spal a bol nadseny, uz by som ho tam na tvojom mieste nechala. Podla mna cim vacsi stereotyp, tym lepsie, tzn. bud ho bravat kazdy den po obede, alebo ho tam nechavat spinkavat, ked je spokojny. Tie stereotypy pomahaju detom pochopit casove suslednosti a vyrovnat sa s tym, co bude nasledovat.

@katiz Tak, ako ti to pisala @zofinecka (dakujem, ze sem pises nazory a rady z druhej strany "barikady", je to pre mna psychicka podpora 😉 ), mi to vravela aj pani ucitelka v skolke - nepovolit, pretoze potom je to len a len horsie pre to dieta. Aj u nas v skolke som videla, ze sa jeden chlapcek vyslovene zavesil mamine na nohu a kricaaaaal, az sa hory zelenali. Pani ucitelka si ho odtrhla, mamina rychlo zmizla, a za chvilku bol chlapcek v pohode - vodil si pani ucitelku za ruku, ale neplakal a dalsie dni uz neplakal.
U nas kazde rano plac pri luceni, ale dnes ho viedol manzel, a ze uz to bolo o nieco lepsie. A ze pani ucitelka vravela, ze inak je cez den usmievavy, komunikativny a sikovny. No, je mi smutno z tych slziciek, ale stale si vravim, ze to moze byt aj horsie... vcera vecer uz vyjednaval, ze radsej na ihrisko, ako do skolky, aj rano. Tak sa mu snazil vysvetlovat, ze deti z ihriska su v skolke a tak dalej a ze ked mu je smutno, moze drzat pani ucitelku za ruku atd. Tak uvidime.
Uf. Ale je to pre mna psychicka zaberacka, aj ked viem, ze je to naozaj dobra skolka. A ked si predstavim, ze mladsi tam vlastne bude musiet byvat hned cely den, lebo ja uz vtedy budem chodit do prace....

crca
7. zář 2012

Vzhledem k tomu,že je Matěj doma,tak dneska to vyvrcholilo ☹ Míša po cestě dobrý,ale u dveří začala že se jí tam nechce,držela se mě jak klíště,brečela a brečela a doma jsem to neunesla už i já a řvala jak želva 😢 Chyba byla že jsem jí tam vezla samotnou když je Matěj doma,teď už to vím a prostě jak bude doma jeden bude i druhý 😢 ,ale volala jsem tam asi za hodinku a že je v pohodě a že si hraje,že brečela asi 10min.Holky teda na to jak byl nástup super,tak to jde k horšímu,jsem zvědavá na pondělí ☹ Mám nějaká kila na víc od porodu,ale tímhle stylem budou rychle dole 😅

tlap.ka
7. zář 2012

tak se přidávám k maminám, co si užívají nástup do školky :( Matějovi je už 4,5, jezdíme na tábory, jsme v kontaktu s dětmi - první den ve školce pohoda, vysmátej, ale prej už všechno zná, tak už tam nemusí, další dva dny pláč ráno v šatně a včera a dneska už jsme šli s pláčem už z domu :( paní učitelka říkala, že včera měl krizi a brečel i přes den, pak dokonce usnul, takže po probuzení protivnej a ubrečenej, no když jsem ho viděla, odpo s rudýma kruhama pod očima, tak jsem chtěla školku zrušit, ale doma večer vyprávěl, jak stavěl hrady, atd Doufám, že to nebude trvat dlouho a budeme chodit bez pláče, nějak to nedávám ☹

hanka.knizkova
7. zář 2012

Holky u nás je to stejný,první 3 dny v pohodě,včera brečela po svačině a jakmile sem přišla tak pláč no a dneska začla už v šatně a at tam sem s ní ☹ dneska tam teda byla celkově nějaká krize brečeli tam 4 děti ..tak uvidíme jak po víkendu..
tenhle týden tam byla jen na 4h dopo.příští týdne bych chtěla zkusit i spaní,ale uvidim 😒
držim všem palečky at se to zlepší a prckové si brzo zvyknou 😉

zanulav
7. zář 2012

Holky myslim si že to je vše o času než si zvyknou, samik prvni den brečel chvilku, 2 dny byl ok mel velkou pochvalu od učitelky, včera poplakaval trochu jak maji jit na obed, nemusi nejak ty přechody. a dneska se rano vzbudime a kašel a ryma už v noci se vrtel. tak po 4 dnech nachlazen ponděli ho necham ješte doma. a v utery jdem. zas do školky. 😎

zofinecka
7. zář 2012

nebudu odpovídat každé zvlášť. 😉 Je pěkná blbost rušit školku a odlhašovat dítka. Některé děti první dva dny jsou v poho a pak to začne a nejhorší je jak začne jedno dítko plakat, tak začnou další. To je řetězová reakce, ale ony za chvilku přestanou. Malým dětem vadí i přechody z jedné činnosti do druhé a chvliku trvá než si zvyknou. Naše ELi chodila loni celý půlrok jen po obědě, ale já jsem byla doma se synem, tak jsem si to mohla dovolit a pak od nového roku chtěla ať pro ní chodím i s Danečkem,ale to tam musela spinkat a tak jsem ji to vysvětlila a bylo to a sama od sebe začala spinkat. A navíc nové děti špatně snášejí když mají na zástup jinou učitelku, tak to potom když jsou už v poho a stane se toto, tak je zase pláč, ale ony si zvyknou a je to dobré. 😉
A to že jak děti nastoupí do školky, tak to budete muset být připravené na to že na začátku budou často nemocné. Potřebují si získat nějakou imunitu vůči dětským nemocem a to trvá hodně dlouho. každé dítko je jinak choulostivé. 😉

jajina.c
8. zář 2012

@katiz U nás je to taky horší, ráno katastrofa, přes den prý o.k., někdy brečí, když pro něj přijdem, ale jak nás vidí, tak nasadí úsměv, odpoledne doma je úplně v pohodě, začíná to zase ráno hned, jak ho vzbudíme:(

hanka.knizkova
8. zář 2012

Já bych školku nerušila,vždyt mě to dalo takové práce než sem jí vůbec někam dostala..akorát včera odpol.jí začla téct nudle takže v pondělí zůstane doma určitě a pak uvidíme,to se mám na co těšit jestli bude týden ve školce a pak týden doma 🙄

verka12
8. zář 2012

Ahoj, tak já to mám z dvou stran🙂 Z jedné jako maminka a zdruhé strany jako učitelka. Honzík nastoupil do školky občas přiběhne s pláčem ale jinak OK. Každý má adaptačku jinou , ale souhlasím s romana29 nepolevit jim. I když věčím, že je to mnohdy těžké. Protože moje zkušenost je i taková, že neskutečné scény a mamina ještě není u branky a dítě v poho a manina na nervy. Takže se držte 🙂

radka_h
8. zář 2012

@2hanah A co jiné maminky, jak těm se to líbí? Zkuste na ní jít všechny společně. Věřím, že špatný přístup a chování učitelek děti od školky odradí. Je to smutný, že takoví semetriky dělaj s dětma 😠

2hanah
8. zář 2012

Bohužel... Jsme na vesnici a úroveň školky je trošku znát, ikdyž teď ji opravili, ale zůstal stejný personál, který je tam od dob komunismu (není nadsázka, ale fakt) a slýchávám více stížností, tak budu obíhat maminy, ať mám šťastné dítě. Jinde ve školkách není místo a tuhle mám navíc skoro za rohem, takže to není problém, když mi druhé mladší dítě spinká doma a taky je tady menší nemocnost.

radka_h
8. zář 2012

@2hanah Bejt tebou tak opravdu oběhnu ostatní maminky a optám se, jak jejich děti to maj s učitelkou a vlítnu tam na ní. nesnesla bych ,aby můj syn kvůli nějaký kravizně nechtěl chodit do školky a aby se stresoval a já s nim

pajule
9. zář 2012

Holky vydržte to!!!!!!Možná jsou v těch školkách učitelky, které vám třeba nesedly a nejsou sympatické, ale vydržte to už kvůli těm dětem, za půl roku budou chtít chodit poslední ze školky.
Je pravda, že děti, které ze začátku nebrečí mohou po pár dnech začít, ale tím spíš bych jim nedala šanci a prostě to je život......školka - škola- práce. Pokud jim začnete ustupovat hned od začátku budujete si základy pro malýho tyrana co s vámi bude manipulovat. a to ty zlatíčka dokážou. Vím, že to rve srdce když vás pevně drží a brečí že chce vás, je to i lichotivé...ono mě to moje velký mimino najednou potřebuje, ale těmhle výlevům se snažíme dělat krátký konec ne protože bychom vám nedopřáli těch pár minut lásky, ale proto že to jen zbytečně prodlužuje úzkost a utrpení, co dítě prožívá.
Nejlepší je moc to nerozebírat v šatně klapky na uši a u tídy pusu ahoj a rychle do práce. Pak si dítě 30 vteřin fňukne a jde sii hrát s vláčkodráhou:D Matky bulej za školkou a myslej na dítko celej den jak to tam asi zvládlo a věřte, že většina dětí tu komedii utne a celej den jsou v pohodě. DRŽÍM PĚSTI!!!

2hanah
9. zář 2012

@pajule To je jasný, že neustupovat rozmazleným dětem, ale konkrétně můj syn se do školky moc těšil a těší každý den, takhle nadšený ještě pro nic nebyl, ale já to na něm pozoruju, že je takový zakřiknutý a že se paní učitelky bojí, pak to i řekl. U nás tyhle dvě učitelky už problémy měly kvůli chování k dětem a jsou tím pověstné roky ☹

pajule
9. zář 2012

Hmmm hanah tak to je smutný, já jsem od začátku na druhý straně byrykády a nevím jestli bych práci učitelky mohla dělat kdybych jí nedělala s láskou. Ale vím, že některé "kolegyně" hrají před rodičema divadýlko a na děti jsou jak fůrie - bohužel i to je odvrácená strana školství u nás. A to jsou ve stejný třídě ty dvě bestie? Nejsi náhodou od nás?:DNe dělám si srandu....
Šla bych to řešit s ředitelkou.......třeba se jich chce zbavit a kápneš jí do noty.

betelgeuzz
10. zář 2012

Ve čtvrtek jsem tady psala, jak malá školku zvládá špatně, ráno řev už doma a ve školce to ještě nabralo na síle. A dneska úplná změna, ráno sice kňourala, že tam nechce, ale pak se uklidnila, po cestě jsme si vykládaly, i říkala, co budou dělat ve školce, v klidu se převlíkla a nakráčela do třídy s úsměvem. byla jsem z toho v šoku. Doufám, že jí to vydrží.
Držím všem palce, aby se to taky u nich uklidnilo. 🙂

zofinecka
10. zář 2012

jak už jsem tady psala, tak jsou učitelky a učetelky. Hold učitelka je poslání a ne povolání. Děti velmi vycítí když je na děti učitelka škaredá a pak si to přenášejí i domů a stěžují si. I učitelka musí být občas přísná, ale musí ukázat i tu vlídnou stránku a ne se přetvařovat před rodiči 😉

mistrulka
12. zář 2012

ach jo,popřečtení vašich příspěvků jsem si myslela že mě bude líp,že nejen moje dítko nezvládá školku,ale líp mě fakt není i brečet se mo chce z toho když čtu že to může trvat i několik týdnů...
Moje Terezkla bude mít 3 roky 16.10 a od září nastoupila do školky.První týden dobrý,sice prý občas poplakala,ale nic hroznýho,ale teď...druhej den hned po probuzení řve že do školky nechce,že se ji tam nelíbí...ve školce ji musí ode mne odtrhávat.Domů chodí po obědě,protože mě doma nechce spát,tak ji nechci stresovat ještě s tím že by měla spát ve školce.Všechno je to jakési teď horší i doma,je fakt že si začala sama pěkně hrát co chodí do školky,ale na druhou stranu mě odmítá večer sama usínat a každý den je to s řevem,myslíte že bych si s ní měla večer chodit zase lehnout???

nae
12. zář 2012

@mistrulka Bolo by fajn zaspávať s ňou - školka je obrovská zmena a citlivým deťom trvá dlho, kým si zvyknú. Moj syn je tam tiež najmladší, ale doma vyslovene potrebuje viac fyzickej blízkosti, odkedy chodí do školky...

lamarika
12. zář 2012

Hodně sem nakukuju abych se ujistila, že to co prožíváme my je normální a mají to i ostatní. . . Syn nastoupil od září do školky a nevím kdo z nás dvou to nese hůř. Jestli já a nebo on.
Chodili jsme minulý rok do předškoličky (jednou týdně na hodinku taková příprava na školku), takže prostředí, učitelky i děti zná. Původně ho do školky nevzali, tak to obrečel, že do ní chce chodit. Nakonec ho přijmuli dodatečně, tak byl šťastnej jak blecha.
První den paráda. Druhý už ho ode mě odrhávali (opravdu doslova). Zbylé dny to bylo jakž takž. Po cestě do školky je v pohodě, ale dojdem do školky a začne brečet. Dá mi 4 pusinky a odchází do třídy s brekem, že chce se mnou domů.
Ve školce je dopoledne v klidu a během oběda začíná opět brečet, že chce za mnou. Na radu učitelek a mého okolí ho nechávám ve školce spát. Spává i doma, takže když bych ho vyzvedla dřív, tak by stejně šel doma spát.
Do třídy s ním chodí synovec. Je to nerozlučná dvojky, jsou jak dvojčata. I on zůstává na spaní, takže tam není úplně "sám".
Co mě nejvíc zaráží je to, že mi doma špekuluje nad tím co musí udělat proto aby do školky už nemusel. Např.: Mami, když budu ve školce zlobit, tak už tam chodit nemusím? Nebo: Mami, já chci být nemocnej abych už nemusel do školky. . .
Přitom říká, že se mu ve školce líbí, že se tam má dobře. Ptala jsem se ho na učitelky a je spokojený. Večer a ráno mi ale říká, že už tam nechce.
Tak já nevím. . . Mám výčitky svědomí, že tam "trpí", ale nedávám mu to na sobě znát. Snažím se ho namotivovat, nerozebírám s ním proč nechce do školky a ani to, že by tam teoreticky (i prakticky) vlastně nemusel. . .
Jsem z toho celá špatná, čekala jsem, že ho spíš budu ze školky tahat násilím ☹

hanula11
24. zář 2012

Taky mám doma skoro tříletou slečnu. Asi sem k vám trochu víc začnu nakukovat, narozeniny má až za měsíc (a nástup), ale už si trochu zvykáme 🙂 😵
@nae, mně tam malulka taky připadá nejmenší, asi se na to zeptám, zítra mají zase "hrací odpoledne" (po dvou týdnech).
Adélku bude vozit tatínek (má v místě i práci) a odpoledne asi většinou i vyzvedávat, snad to on i malá "ustojí", když si Aďka občas postaví hlavu, docela mu tečou nervy.

zofinecka
17. lis 2012

@lamarika ono to tak je a někdy to trvá i dlouho než si dítko zvykne na školku a hlavně na nový režim. Naše ELi taky brečela jak nastoupila do školky a docela dlouho a nejhorší to bylo když byla nemocná. To si vždy za určitou dobu zvykla a pak po delší době šla zase do školky a zase jsme jeli na novo, ale ono se to zlepší. HOld to chce vydžet a ustát to. Určitě mu ve školce není špatně a určitě tam netrpí. HOld každé dítě je jiné a potřebuje určitý čas aby si zvyklo. Někomu to trvá krátko a někomu dlouho. 😉

mistrulka
19. lis 2012

Tak jsem tu zas ☹ naše malá chodí od září do školky,má 3 roky,ráno si tam vždy chvíli poplakala a pak už dobrý ale jednou jsme byli skoro 3 týdny doma nemocní a od té doby je to v p... Je fakt,že k nám dorazilo období vzdoru a je to fakt mazec.Ale teď ve školce prý jen řve a řve,prořve tam celé dopoledne,prý se nechce držet za ruku,přestala tam jíst i pít a paní učitelky si stěžují že přes její řev nejsou schopné nacvičovat besídku a že nějaké výkony ukazovat musí a dnes jako bonus mě řekli,ať ji nechám doma zkusím ji přivést až v lednu.Jsem z toho fakt hotová,to je přístup.Doma jsem to obrečela a nevím jak se k tomu postavit 😢 😢 😢 😢 😢 😢

berenika39
20. lis 2012

@mistrulka nezlob se, že se tak ptám, ale nejsi doma s druhým? pokud malá evidentně není na školku připravená, prostě potřebuje ted víc tebe nebe než odloučneí, jen to chce čas, trpělivost, a ty tu možnost máš, tak co řešíš? nebo chodíš do práce a mimčo ti někdo hlídá?
nechci ti křivdit. ale dávat dítě do školky přes jeho nevoli, navíc když je to pro ní takové trápení, pokud nemusíš, to mi přijde úplně zbytečné. počkej půl roku, rok, a bude to o něčem úplně jiném, něco jiného je, když dítě do školky musí, protože maminka musí do práce, musí vydělávat. ale tři roky? ideální čas na to, strávit ještě rok doma s mámou, a to platí pro hodně velkou část dětí.