Jak jste vy, maminky, zvládly nástup dítěte do školky?

kyti
23. srp 2010

Zdravím vás maminky. Chtěla bych poprosit zkušenější maminky o tipy a rady jak zvládnout tuto situaci. Čeká nás týden do nástupu do školky a já už mám z toho šílenýho nerva a je mi zle, jen na to pomyslím. ☹ Předem děkuji za optimistické rady 🙂

sisstin
31. srp 2011

tak se přidávám...ze zítřka už mám taky žaludeční neurozu...syn bude chodit na 4h, jsem v domácnosti. Plánuju ho tam zítra a v pátek dát jenom na hodinu, vezmu si ho před svačinou domů. Mám obavy, že kdyby hned zjistil, že se tam jí, tak už bych ho tam nikdy nedostala 😝

co mě trošku uklidnuje je to, že bude chodit do třídy s menším počtem dětí (14),a jsou tam věkově smíšení (od 3-7let), takže zítra těch malochů tam bude málo, 4 i se synem. Jsou tam dvě učitelky, takže předpokládám, že jedna bude mít na starost nováčky. Syn nemá problém být beze mě, z domova má hodně slušné pracovní návyky, je spolupracující....ale bojí se hlučnějších dětí, má šílené problémy s jídlem 😝

jde do logopedické třídy s prvky Montessori, takže tam jsou učitelky zvyklé na různé "exoty", ty děti s vadami řeči mají vždycky většinou nějaké "úlety", no tak snad to nějak půjde no 😝

petja
31. srp 2011

@sisstin JJ,určo to půjde,jak píšeš není to klasická školka a určo ho tam zaměstnají.S jídlem určo nenutí,tak nebude jíst no...a jaké problémy s jídlem konkrétně má? Malej nechce extra moc jíst,tak to neřeším a až si sám řekne,dostane najíst.Nic do něho necpu,nemá to cenu aje to tak o 100% lepší.

sisstin
31. srp 2011

@petja no problémy má asi takový, že nejí vůbec NIC 😅 😅 😅 jeho jídelníček čítá Brumíky, jeden typ jogurtu, suché pečivo, občas salám, papriku, hrozny, jí dvě polívky a cheese a hranolky z Mekáče, a tím to hasne...nejí ani sladké - zmrzlinu, bonbony atd. 😉

oni jako prý nenutí, jen dítě musí ochutnat, a když nechce, tak nemusí 😉 máme donést papírek s tím, co děti fakt nemají rády...no já bych tam spíš měla donést papírek s tím, co jí 😅 😅 😅 ona jako ředitelka říkala, že s jídlem mají problémy všechny děti - je to běžná školka, jen jedna třída je ta logo a 2 jsou Montessori, zbytek jsou "běžné" třídy. Jenže jako on Tygr fakt nejí nic, vím, že spousta dětí je vybíravých, jedí třeba menší porce...no ale experta jako je Tygr fakt neznám 😝

trošku mě uklidnuje, že od známé kluk tam chodil (jinak to samý jak Tygr, expresivní dysfázka, bál se dětí a nic nejedl), a prý trošku líp tam jedl. Jako ne, že by snědl polívku a druhý...ale jedl aspon NĚCO 😅 😅 😅

petja
31. srp 2011

@sisstin a to si vypěstoval jak,ten styl jídla?To doma nevaříš? Když mu doma namažeš rohlík s máslem a když jej nesní na snídani,nedostane nic jiného,to nepomůže?Asi ví,že vždycky dosáhne svého...U nás taky divočina,ale pomohlo právě to,že když nesnědl snídani na snídani,dostal to na oběd apod.Přece mu vyhládne a musí to sníst

sisstin
31. srp 2011

@petja no u nás je to trošku jinak, když třeba někde jsme...a není tam to "jeho" jídlo, tak nejí třeba 3-4 dny vůbec nic 😉 jemu to je prostě jedno, nemá pocit hladu..jídlo k životu nepotřebuje, musím mu nutit i ty věci, co jí...sám by se o jídlo nikdy nepřihlásil 😉

nějaké vyhladovění atd., nepomáhá.....stejně mu z jídla, co nejí navaluje, pak má šílený stresy - klepe se atd., a stejně do něj nic nedostaneš 😉

řešíme se třemi psycholožkami, byli jsme i u poradkyně RP přes jídlo a nic...Krejčířová mi napsala, že bohužel u komunikačních poruch je toto dost běžné, těmhle malým jedlíkům stačí drobeček, aby zas dalších 12h neměli vůbec hlad....a že mě teda může uklidnit, že časem tyto problémy mizí a trošku se eliminují. Ale nebude z něj nikdy dospělý, pro kterého by bylo jídlo potěšení a nutnost 😉

sisstin
31. srp 2011

@petja jinak nejedl od narození, mlíko přestal pít úplně okolo 4.měsíce, do té doby to byl neuvěřitelný boj...jako miminko nejedl třeba 16h, 30ml cucal klidně hodinu 😉 pak s příkrmy se to výrazně zlepšilo, ale nikdy nepozřel nic domácího, okamžitě mu navalovalo...zvládal jenom skleničky....ale jedl tak nějak bez zájmu, prostě jsem to doněj nasázela jako do husy...pomalu to ani nežvejkal, jenom polykal...sám se o jídlo nehlásil...a pak v 18m šlus i s tímto jídlem, a začlo takové to úzké profilování, že jedl třeba jenom to a to...pak za měsíc zas to a to...

máme období lepší, kdy jí aspon na množství....ale i období horší, kdy za den sní třeba půl rohlíku 😉 hodně je to v psychice, stačí, aby to jídlo vypadalo trošku jinak, a už se odmítá toho byt dotknout...třeba doma jí hovězí polívku, od babičky to nedá do pusy - vypadá jinak.... jí jogurt se straciatelou, ale pouze jedné značky...od jiné značky by to nedal do pusy a takhle můžu pokračovat do aleluja 😉

jinak v životě nebyl nemocný, je aktivní, není pobledlý, vypadá normálně...testy máme všechny v pořádku (kupodivu 😝 )

sisstin
31. srp 2011

@petja samozřejmě každý den má k dispozici vařené jídlo, snažím se dodržovat, že jíme spolu....ale efekt nula, jakmile to jdu dělat, tak už ječí, že to nebude....že nechce...tak si to u toho stolu chvíli odsedí, ale nesní bud vůbec nic...nebo jedno sousto a šlus 😉 jak píšu, do něj nedostaneš ani zmrzlinku, bonbonky a tyhle věci, co většinou děti vyžadují.....u nás neexistuje, nedal by to do pusy..ani by si nelíznul...pije jenom čistou vodu nebo lehce ochucenou, nenapije se čaje, nenapije se kakaa, mlíka, džusu 😉 s pitím teda problémy nemáme, pije normálně 😉

příklad ostatních dětí nepomáhá, většinou spíš přestanou jíst ostatní děti 😅 😅 😅 😅 těch anxiet měl teda mnohem mnohem víc, postupem času jsme všechno odbourali, zůstalo nám "jen" to jídlo..v poslední době hodně velké zlepšení, co se týče dětí.... jinak ale stále tíhne k dospělým, v jejich přítomnosti je aktivní, komunikativní (teda samzřejmě v rámci jeho poruchy), je až extrémně spolupracující, poslušný.... Krejčířová ho označila jako velmi milé a komunikativní dítě 🙂

takže u nás bude problém zejména ve volné hře s dětmi, a s tím jídlem 😝 nejlepší asi budou různé aktivity na rozvoj, to ho baví, je v tom velice šikovný...počítá, má výborný logický myšlení, baví ho ty "didaktické" hračky typu Logico Primo, Záhadný hrad, různé pracovní sešity atd. 😝

já ho do školky dávám hlavně proto, aby se naučil ty sociální vztahy mezi dětma, a aby tam aspon zkusil jíst...jinak co se týče toho rozvoje atd, to jsem mu schopná zajistit dost dobře doma, do školky by nemusel, jsem doma a ještě dlouho budu 😉

hlavně tam mají logopedickou péči každý den, my chodíme na logo 1-2x týdně, psychoterapie ted od září budeme mít co 14 dní, tak snad ta adaptace na školku bude co nejvíc v rámci možností, v klidu...doufám 😅

petja
31. srp 2011

@sisstin Tak to je síla,on nemá základní pud sebezáchovy?

berenika39
31. srp 2011

@anta jojo, pronásleduju ho nebožáka smutným pohledem....
Dokonce se mi včera podařilo vyrobit doma problém, který ani nebyl 😀 , manža nenápadně koukal do kalendáře, jestli není vysoké datum před MS 😀 , protože to vždycky dost prudím...ale ne, to všechno ta školka a tak.
Tak na zítra taky přeju pokud možno pohodu a napíšem si, kdo brečel víc, jestli kluci, nebo my🙂
Petr už chodil jednou týdně do jeslí, takže ví, co ho čeká, akorát netuší, že to bude den co den. Uvidíme...

sisstin
31. srp 2011

@petja no to je asi ten rozdíl mezi normálníma dětma, a dětma s diagnozou, respektive s dětmi neurotypickými, s dětmi s poruchou autistickýho spektra atd. 😉 on má pud sebezáchovy až moc dobrej, je na sebe extrémně opatrnej....ale holt to jídlo...jako předpokládám, že kdyby 14dní nic neměl v puse, tak by snědl cokoliv...ale takovýhle experimenty vzhledem k jeho váze fakt vypouštim 😉 řídím se tím, co mi poradili odborníci - zejména teda Krejčířová s tím, že nemám čekat zázraky, že je to běh na dlouhou trat 😉

berenika39
31. srp 2011

@sisstin tobě přeju pevné nervy , myslím na vás 😉

sisstin
31. srp 2011

@berenika39 jj, díky paní...no zatím říkal, že si tam bude hrát s dětma...ukecala jsem ho na to, že tam budou mít vláčky a mosty a klouzačku 😅 😅 😅 ale prej tam musím bejt s ním, a rozhodně nic nebude jíst.. - tomu poslednímu věřim 😅 😅 😅 😅

on jako řve, když odcházím, ale co mám zkušenosti, tak pak okamžitě přestane a je v pohodě 😉 jako ptá se na mě asi co minutu 😅 , ale dobrý.... hlavně on dost respektuje autority, takže před cizíma si nedovolí dělat nějaké scény atd, to samozřejmě doma jo... takže ani neuvažuju o tom, že bych tam byla na zvykačku s ním...to nemá cenu, to jsem viděla na tom Dni otevřených dveří, jak jsme byli se podívat na dvě hodky do třídy...nehnul se ode mě ani na krok, a jakmile se ho učitelka zeptala, jestli si dá svačinu....tak byl úprk 😅 😅 😅

oni jsou tam fakt zvyklé asi na dost věcí, tam ty děti jsou většinou vždycky v něčem divné (jak to u těch vad řeči fakt je), takže nepředpokládám, že by tam byl Tygr největší exot, jakýho tam kdy měli...doufám 😅 😅

berenika39
31. srp 2011

@sisstin jsem ráda, že se ti podařilo najít takovou školku...určo je to pro tygra dobře, pochopí, jak to funguje, že se pro něj budeš vracet...
Petr taky vždycky v šatně začal knourat, že chce se mnou domů, ale než došel do třídy, byl úplně veselej a celý den fungoval v pohodě. On je pro ně problém to rozloučení, pak se zabaví, mají plno podnětů, ale v tý šatně, když máma jde pryč, to je blbý, no.

sisstin
31. srp 2011

@berenika39 no a ještě ji máme před barákem 😀 😀 takže cesta tam asi minutu 😝 jinak já jsem v tomhle "otrlá", já to nijak zvlášt neprožívám, když jdu pryč a řve 😉 bylo to tak pokaždý ze začátku, než si prostě zvyknul, že je sám na logopedii, že je sám v RP s tetou a musí pracovat....a pak už dobrý... mně by jako mnohem víc vadilo, kdyby to tam pak prořval celý...nebo kdyby byl prostě smutnej a tak 😉 ono je blbý, že jak zatím málo mluví, tak verbálně s ním moc nevykomunikuješ, co mu třeba vadí, nebo co v té školce bylo a tak..to je zatím fakt na strašně jednoduchý bázi, že ti třeba řekne, že tam jezdil na skluzavce, že tam někdo brečel nebo tak...ale nic víc z něho nedostaneš 😝

berenika39
31. srp 2011

neboj, já vás čtu, vím, že tygr dělá pokroky, takže bude jenom líp...nemáš to jednoduchý, ale jste na dobrý cestě...tak zítra napiš...hezký den.
btw - k narozkám jsem petrovi koupila (díky tobě) Záhadný hrad, a na logicu frčíme každý den, zatím máš samý dobrý nápady. Hrad je pro něj oříšek, ale pommaličku to dává....předloha leží=hrad leží. Předloha je opřená o květináč=hrad stojí 😀 😀 . Ještě nevidí souvislost - obrázek-prostor. Ale baví ho to, mě taky 🙂 . Takže díkes. Jsme mimo téma. končím vysílání, zpět ke školkám 😀
Jo a my to máme do školky 33 km 😀 😀 .

sisstin
31. srp 2011

@berenika39 no tak dojíždění by u nás nešlo...já právě řešim, jak bych to dělala, kdyby náhodou teda ta řeč ještě nebyla dobrá ani s odkladem...páč tady logo základka není, je až v Hradci..a to máme 5minut busem na vlak, 25minut vlakem do HK, a pak ještě MHD po HK..no šílený...to bych se fakt do tý práce nevrátila asi nikdy 😝

no nic, to už je mimo téma...tak já se zejtra ozvu, jak to dopadlo 😝

martasek
31. srp 2011

Holky a nosí se první den do školky kytička pro učitelku? Taky zítra jdeme poprvé.....

berenika39
31. srp 2011

@martasek nevím, to mě nenapadlo....

sisstin
31. srp 2011

já teda nic nenesu 😕 😅

anta
31. srp 2011

Já teda taky nic nenesu, o tom jsem ještě neslyšela, aby se ve školce nosila první den kytka, nic nedostanou 😀 😀 😀 😀

tigr211
31. srp 2011

@martasek mě to taky napadlo.Koupila jsem gerberu,ale ještě si to rozmyslím,aby jsme tam nebyli jediní a nebyli za blbce.

martasek
31. srp 2011

Já jsem se rozhodla, že taky nic nepřinesu, tak snad nebudeme jediní, černé ovce 😝

anta
31. srp 2011

@tigr211 - možná nebudete a uděláte si očko 😅 😅 😅

akras
31. srp 2011

Ahoj, tak my už máme první den za sebou, chodí už od pondělí. Jsem učitelka, takže jsem musela na přípravný týden a od 29.8. byla MŠ v provozu.
Musím to zaťukat, že zatím dobrý. první 3 dny jsem jí chtěla brát po obědě, ale když jsem tam přišla pro svůj oběd (jíme v MŠ), tak uč. říkaly, že s ní mluvily a chce tam hajat. tak jsem se obrátila a přišla až po spinkání - museli jí budit, protože usnula pozdě, tak pak byla trochu mrzutá a rozplakala se, když mě viděla. Ale druhý den už úplně v pohodě, dneska prý trochu poplakávala dopoledne, ale jak se šlo ven, tak OK. Taky se jim tyto 3 dny točily všechny učitelky z MŠ, protože fungovala jen jedna třída (ze 2 😉 ), ty svoje učitelky má Barunka moc ráda, tak jsem ráda, že od zítra už bude mít jen je.
Takže zatím super, ani jsem netušila, že to v 2,5 letech takhle skvěle zvládne. Ale uvidíme po víkendu, jak se jí bude chtít. je fakt, že jsme si celé prázdniny (i víc) stále hrály s plyšáky na školku, šíleně se tam těšila a přesně má naučený z těch našich her ten harmonogram...,tak to možná zabralo.
Moc držím palce, aby to i u vás proběhlo takhle celkem v pohodě. Hodně mi to ulehčuje nástup do práce.

anta
31. srp 2011

@akras - to je super, gratuluji, máš šikovnou holčičku a ty jsi šikovná máma, když jsi jí na to tak krásně připravila 😵 No a děkujeme za přání, tak snad se to povede 😉

akras
31. srp 2011

@anta Já byla týden před nástupem taky na prášky, ale je fakt, že poslední dva týdny mi přišlo, že udělala veliký vývojový skok a začala jsem ve skrytu duše doufat, že by to mohlo vyjít - no, ona stejně není cesta zpět, ale hrozně bych si vyčítala, kdyby z toho měla mít nějaké trauma, furt by ve mě hlodalo, že kdyby nastoupila až v těch 3 letech, že by to bylo lepší... Tak snad se to ještě nezvrtne.
Tak zítra tfuj tfuj tfuj, i pro mě je to opravdový nový začátek po rodičovské a taky mám trochu bobky, co bude 😉 tak ať se daří všem.

anta
1. zář 2011

Ahoj holčinky, tak dítě už je ve školce. Ráno jsme ho budili, tak měl slzičky v očích, že ee, že se mu nikam nechce, ale za 10 minut už začal, "Já se tam těším, už půjdeme? Já se tady nudím" a tak jsme pak šli, dítě od nás odešlo a vůbec se neohlédlo. Zprznili mu na tabulce příjmení, má žlutý pruhovaný fusak s modrým letadýlkem, má to blbě v rohu, tak se tam těžko dostávám, ale jinak dobrý, hned tam vlítl, podal učitelce ruku, řekl, že se jmenuje Honzík a šup do herny. Chudák až si uvědomí, že tam nejsme, tak chudák učitelka, ale tak třeba to nebude tak dramatický, mám si pro něj přijít po desáté hodině, holky, tady je klid, najednou si nemusím hrát, nemusím lítat a můžu si dělat, co chci. 😀 😀 😀

anatanka
1. zář 2011

@anta Tohle slysim vsude kolem sebe, ze dite proste nakonec prekvapilo... U nas podle ocekavani neprekvapilo ani trochu. Tragicky brek a nasilne odrhovani ucitelkou ode me.... ☹

anta
1. zář 2011

Tady máte pár foteček 😉

sisstin
1. zář 2011

Ahojky, tak Tygr teda rozhodně překvapil dnes 😝 šel tam s úsměvem, normálně se převlíknul...a šel do herny (už si to pamatoval ze Dnu otevřených dveří), sednul si k nějakýmu chlapečkovi, co měl vláček...řekla jsem, že přijdu za hodinu, on že jo a šla jsem 😅 ted jsem tam byla kuk (školku mám asi 30s od baráku), tak prej si hraje, pije čaj!!!!! - doma by se ho nedotknul, a je v pohodě. Je prej teda vidět, že je to ocásek za dospělýma, ale nemají s tím problém. V deset ti pro něj jdu, bude tam přes svačinu, ale nutit ho nebudou, když nebude chtít...

uf, spadnul mi kámen ze srdce, tak aby to ještě vydrželo 😀

@anta super fotečky 🙂