Jak jste vy, maminky, zvládly nástup dítěte do školky?

kyti
23. srp 2010

Zdravím vás maminky. Chtěla bych poprosit zkušenější maminky o tipy a rady jak zvládnout tuto situaci. Čeká nás týden do nástupu do školky a já už mám z toho šílenýho nerva a je mi zle, jen na to pomyslím. ☹ Předem děkuji za optimistické rady 🙂

fim
5. zář 2011

Ahoj holky, tak i my jsme do 1. září školáčkem. 🙂 A teda konečně jsem ocenila, že je malej takovej samorost, co maminku k ničemu "nepotřebuje". 😀 Zatím každý den jsem sotva dostala pusu, do třídy vlítl sám, až se možná paní učitelka bála, že jsem se ani nezastavila pozdravit - no než to tam poskládám, uklidím, proberu a přetřídím...... prostě rychlovka.
A jak jsem to zvládala já? Celý srpen jsem se těšila na dopolední "prázdniny" jen s jedním prckem, které najednou nastaly, takže jsem ani nijak neslzela (já jsem teda asi taky otrlík už od porodu, když to tu tak občas čítám 😅), ale nakoupila jsem mu věcí, jako že už je velkej, až hrůza. 😲 😀 A když šel první den ze školky a strašně důležitě si prohlížel Sluníčko, tak jsem byla taky celá naměkko. 😵
A jak tady psala paní učitelka na MD o té besídce, tak se mi sevřelo hrdlo už teď. To budu měkejš, to je jasný už teď. 😀 A taky se strašně těším na výtvory ze školky a vyprávění z výletů, to budu nejpyšnější mamina. 😵 Jen prostě to loučení jsme nikdy moc neprožívali. 😉

anta
5. zář 2011

@verbalinka - no musíme brzy, když pracuji od 7,30, no jo no. Je mi ho taky líto, nemůžu nic dělat, pokud nechci přijít o práci 😒

lenka25
5. zář 2011

Ahoj,
tak u nás dnes dobrý. Ve čtvrtek šli taky nadšení, ale jeden pak prý před sváčou plakal, druhý to ustál prý jen s třesoucí se bradičkou.. V pátek jeden při předávání se otočil, že tam chce být se mnou a nechtěl zpátky... To jsem tedy byla v koncích, naštěstí pomohla učitelka, pro jistotu jsem tam dopoledne volala a ona se divila, že volám prý ani slza... Tak jsem byla šťastná. Dnes se kluci vzbudili už v 6, do školky odjíždíme až tak 7:35, tak celou dobu kdy prý pojedem už do školky. Ze šatny vypálili rovnou do třídy, přivítali se s uč. a rovnou k hračkám, tak jsem se otočila a šla... Doufám tedy, že si to potom zase neuvědomí a nebudou plakat, jak v ten čtvrtek. To byl odchod v pohodě, ale jak si to uvědomili, tak bylo smutno. V pátek jak kňučel při mém odchodu, tak bych řekla, že si to uvědomil v ten moment, že odcházím a pak už to ustál. Ach jo, asi to moc řeším 😒 😒 . Snad to bude dobré, protože jinak mi to rve srdce ☹

lenka25
5. zář 2011

@anta já jsem ráda, že nemusíme brzo, protože pracuju až od 8:30, ale kluci by klidněm mohli odcházet v 6:30 z domu, protože už jsou vzhůru 😀

fim
5. zář 2011

Holky, ale když si tak promítnu, že druhej je mazlíček, co je zvyklej nejen na moji, ale i bráchovu společnost, navíc je ještě kapánek mladší a ten až půjde do školky, tak bych nejlíp potřebovala, aby tam šel už poslední týden v srpnu, navíc od 6 na celej den.... tak ten to teda nebude mít vůbec jednoduchý a to asi s řevem (u obou) mít budeme. 😅 Mno uvidíme.....

anta
5. zář 2011

@lenka25 - já už to srdíčko mám děravý, jsem hrozná a prožívám a která mamina ne? 😉 je mi ho líto, že musí z domova, ale na druhou stranu mu to určitě prospěje, protože on měl období, kdy se dětem vyloženě vyhýbal a teď? Skočí do pískoviště po hlavě a už si hraje 😀 😀 😀

anatanka
5. zář 2011

Holky, ja vam tak zavidim tyhle klidny nastupy do skolky. Vedela jsem uz z nejakych predchozich zkusenosti, ze u nas to bude tezky, ale nejak na to nemam nervy. Dnes treti den ve skolce - budila me nekolikrat za noc, jen aby mi rekla, ze se netesi na rano, rano plac uz doma, proseni, celou cestu do skolky jsem ji musela nest, drzela se me kolem krku jak klistatko, ve skolce silenej brek, rvala mi trko, valela se po zemi, dve ucitelky ji ode me musely odtrhavat. Slysela jsem ji strasne brecet jeste po deseti minutach venku daleko od budovy...
Nevim, jestli to nemam vzdat... ☹ Ale jsou ji uz 4...

anta
5. zář 2011

@anatanka - no dneska jsem si to taky "užila", já to rozhodně nevzdám, i když mi to srdce málem taky utrhlo, jestli můžu radit, nevzdávej to 😉

verbalinka
5. zář 2011

@anatanka chudák malá 😢 ale je už velká, i když pokud nepotřebuješ, tak si jí klidně nech ještě rok doma 😉 Zkus cca měsíc vydržet a poradit se s učitelkama. Jak se zapojuje, jestli brečí i během dne. Myslím, že pro nás je to ještě horší než pro ně ☹

fim
5. zář 2011

@anatanka Když já si myslím, že teď už máte našlápnuto a bylo by škoda se vracet zpět a za rok tím procházet znovu celým..... Nevím jestli ten rok by pomohl. 😔

lenka25
5. zář 2011

@anatanka tý jo, tak to je teda fakt smutný, já bych byla teda hotová. Ale je fakt, že už jí jsou 4. Jsi doma nebo chodíš do práce? Pokud bys byla doma, tak bych možná třeba počkala a zkusila zase třeba za týden jenom já nevím na 10 minut a postupně protahovat (ale nevím zda to ve školce umožní). Pokud chodíš do práce, tak na výběr asi moc není... no, ještě bych vydržela, kdyby to mělo být třeba měsíc, tak bych to asi vzdala, ale to jen proto, že jsem na tyhle věci hodně měkká. Kdyby jí byly 3, asi bych to vzdala i dřív, ale je fakž, že čtyřletá už není zas takový drobeček a věk už na školku rozhodně má. Tak přeju pevné nervy ☹

lenka25
5. zář 2011

@anatanka a taky třeba pak už nebrečí, jen třeba tu chvilku po tvém odchodu... Neptala ses na to učitelek, jestli už je pak třeba v pohodě a hraje si...

anatanka
5. zář 2011

Dekuju moc za reakce. Ve trech jsem ji nedala, protoze jsem vedela, ze neni absolutne pripravena, ale ze pujde ve ctyrech uz vedela cely ten rok. Do prace zatim nechodim, ale pujdu od rijna, ten mesic jsem si chtela nechat jeste prave kvuli skolce.
Ona je na me extremne zavisla (je to tedy celkem oboustranne), jsme spolu samy, takze to tak nejak vyplynulo... 😉 Ma celkove problemy byt s nekym jinym.
Breci prave i kdyz odejdu, nepatri mezi deti, ktere delaji sceny, ale jak se za maminkou zavrou dvere, tak si bezej hrat. Zname dcera s ni chodi do tridy a ta znama mi rikala, ze ji holcicka povidala, ze tam pry Miriam breci skoro porad a ze vola maminku.
Mne Mirinka v patek rikala, ze tam cely den myslela jenom na me... ☹
Ja bych si jinak to dopol docela dobre uzila, ale tohle me fakt trapi.... Kdyby clovek aspon vedel, co je dobre...

anta
5. zář 2011

Ahoj - Honzík to zvládl, učitelka říkala, že v pohodě 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

berenika39
5. zář 2011

Jen pro zajímavost - jaké se kde platí školkovné? Myslím bez jídla....dík.
Nějak jsme se zásadně rozešly se švagrovou 🙂 - ona daleko od Prahy cca 350,- a já v Praze 3x tolik, běžná MŠ, zřizovatelem je MČ.

berenika39
5. zář 2011

@anatanka možná by stálo za to nějak ji postupně připravit - jen hlídáním u tebe doma, jen jednou osobou, pak třeba u někoho jinde, pak mezi dětmi jen v hlídacím koutku a tak, postupně prodlužovat dobu, kdy bude bez tebe. Nic si hlavně nevyčítej, každý má jinou povahu, tohle se nedá naučit, nedá se na to připravit. Máte spolu hezký vztah, jste spolu tolik roků jen vy dvě, tak je to prostě moc velká změna.
Moc držím palce.

sisstin
5. zář 2011

@berenika39 u nás 490, já na poloviční platím 2/3 školkovného 😉

jinak u nás zatím adaptace dobrá, líbí se mu tam...vůbec nebrečí, prý se zapojuje...no prostě žádný problém...ale co jsem čekala - jídlo. Svačiny ještě jakž takž jí, ale oběd prý ani omylem, že chytal úplně paniku, ale nenutily ho vůbec. Učitelka mi nabídla, jestli ho teda nechci brát před obědem, abych je zbytečně neplatila, že mu to nechtějí nutit, aby se mu to tam kvůli jídlu nezhnusilo.

Tak jsem řekla, že ne...že at to jako zkouší, určitě ne nutit, ale prostě aby aspon u toho jídla seděl a snědl třeba pár soust...páč on by fakt jinak nezačal jíst...doma teplý jídlo nejí skoro vůbec, až na dvě polévky...

tak uvidíme, ale jinak zatím fakt super, vůbec jsem to takhle skvělé nečekala...tak snad se to časem neposere 😝

berenika39
5. zář 2011

@sisstin ani nevíš, jakou mám s tebou radost....bezva. Určitě ho tam nech s nima jakoby jíst, super je, že když to vědí, nebudou ho nutit, ale on uvidí, jak je normálka a třeba časem okouká i to teplé jídlo...někdy natrefí na něco, co mu bude chutnat...je to jen o čase, až na to přijde.

berenika39
5. zář 2011

u nás se platilo ještě vloni 950,- šup - letos 1100,-. K tomu tedy to jídlo, ale to je super, 30,- kč denně, takže celkem 1700,- měsíčně.... beru to, neřeším, jen se švagrová divila, co je na té pražské školce jiného.... 😉 😉

kristi
5. zář 2011

@berenika39 to je divný, u nás školka 600 a jídlo stejně jako u vás. Praha 2, státní školka.

berenika39
5. zář 2011

@kristi no, umím si vybrat 😀 . hlavně já mám tuhle školku v ulici, kde pracuju, takže peníze jsou fuk, hlavně aby tam byli hodný a máme to jednoduchý, peta by mohl chodit ráno i odpoledne sám 😀 , je to 200m 😉 .

kristi
5. zář 2011

@berenika39 jj, ja vzala prvni co tady, stejna ulice jako bydliště 🙂

petja
5. zář 2011

Tak mě dnes Filípek řekl,že se mu ve školce moc líbí a že je to tam bombastic.Tak to bylo pro mě úžasný sdělení,jsem šťastná

cimlik
5. zář 2011

@berenika39 u nás (Pardubice) je školkovné 400, celodenní jídlo 600.
Jinak Vojta ve školce stále poplakává, ale den ode dne je to lepší, tak uvidíme 😉

anta
5. zář 2011

My máme školku 460 + jídlo, to stojí svačinka - 6 kč a oběd 30 Kč 😉 Jinak jsme byli informativní schůzce a učitelky proti Honzíkovi nijak zvlášť nic nemají, to, že se mu zasteskne, chápou a zvládají ho v pohodě. Tak se přiznám, že se mi fakt dost ulevilo 😵

paolin
5. zář 2011

@sisstin u nás problém i svačinky. zatím to řeším tak, že chodím před obědem a co Adam nechce, beru domů.
zárověn u toho pomáhám s dětmi, protože na dvě učitelky je toho na začátek roku až až 😉
dnes Adam usnul na zahradě na lavičce.. vstával před 6, tak to nějak nedal 😒
@anatanka rozhodně to nevzdávej! Vítek řval snad do vánoc..říkala učitelka, že Adélka - takové klidné vyrovnané děvčátko - první tři měsíce řvala v kuse a ztichla jen, když se potřebovala nadechnout. a po 3 měsících ze dne na den přišla usměvavá holčička v pohodě a celá nadšená školkou. oni to na nás zkouší, lumpíci malí 🙂

evi3
5. zář 2011

@berenika39 u nás Praha 12 - celodenné 600, znížené 400, strava 28/deň

anta
5. zář 2011

Jo a když jsme z té informativní schůzky šli, tak Honzík dal učitelce pusu a řekl jí "ahoj" 😀 😀 😀 Zeptala jsem se, jak se jim Honzík jeví a ony říkaly, že v pohodě, že rozhodně vystreslý není, že se nemusím bát 😉

fim
5. zář 2011

Tak jak jsem Toníka dopoledne chválila, tak dneska prý prořičel celou vycházku - že chce domů. Ale spíš se vztekal, což si dovedu nakrásně představit. Prostě mu někdo určoval směr, kterým má jít.
Zítra se zkusíme paním učitelkám omluvit a uvidíme. Podle mě to byla opravdu jen zkouška, jestli mu to projde. Jak ho znám.... 😝
A školkovné máme do 300,-. Ani nevím přesně. Jídlo máme 27/den. 😉

berynka
5. zář 2011

@anatanka, já bych na tvém místě ještě vytrvala 😉 . Třeba to ještě probrala s učitelkama, jaký mají názor. Hlavně řada dětí, které jsou z počátku školky ok, to začnou hůř snášet až za pár dní, nebo týdnů. U dcery loni ve třídě taky byly dvě holčičky, které se neadaptovaly tak rychle, prostě to chtělo víc času, aby si zvykly a nakonec si školku oblíbily.

Jinak u nás je školkovné kolem Kč 500-550 a strávné Kč 29/ den.