Jak jste vy, maminky, zvládly nástup dítěte do školky?

kyti
23. srp 2010

Zdravím vás maminky. Chtěla bych poprosit zkušenější maminky o tipy a rady jak zvládnout tuto situaci. Čeká nás týden do nástupu do školky a já už mám z toho šílenýho nerva a je mi zle, jen na to pomyslím. ☹ Předem děkuji za optimistické rady 🙂

petra.v
24. zář 2010

@faflina Já bych to teda určitě řešila skrze učitelku,tohle bych nenechala jen tak ani náhodou.když vědí,že tento klučina je takovej zmetek že ubližuje dětem,tak se na něho mají více zaměřit a nedovolit aby k něčemu takovému vůbec došlo 😠 držím pěstě ať už se to neopakuje 🙂

berynka
24. zář 2010

@faflina , taky bych neváhala a řekla bych to učitelce. My zrovna včera měli první třídní schůzky (byl tam teda manžel 😅 ) a učitelky mimo jiné povídaly, že když si dítě bude stěžovat, že mu někdo jiný ubližuje, tak se vůbec nemáme bát to nahlásit. Ony samo nemůžou uhlídat všechno a pak to může vést k tomu, že dítě bude do školky chodit nerado 😒 . Ale taky si myslím, že učitelka by si nějakým způsobem měla umět s takovym agresorem pedagogicky poradit 🙄 😀 .

draga
24. zář 2010

@faflina něco podobného se dělo u nás loni v jeslích...byl tam Honzík a škrábal a kousal, vždycky v šatnice se rodiče ptali dětí...co to máš kdo ti to udělal? a odpověď dětí Honzík...jednou se to stalo i nám, tak jsem se ptala a Dála, že ho škrábnul Honzík, tak jsem to řekla učitelkám a oni, že to vědí, že to řekly už i mamince, že jsou na Honzíka stížnosti ale nijak víc to neřešily....pak se to nějak srovnalo....a teď je ve školce taky takovej jeden chlapeček (Péťa i se tak jmenuje) a už ho přeřadili loni z jiné školky, rodiče sepsali petici...no a letos už sepisujou petici i v téhle školce...takže asi se poptat i rodičů, zda je toho víc a případně i sepsat petici...je to sice asi dost tvrdý ale pokud je to nezvladatelný dítě nedá se jinak...nejdřív se ale asi poradit s učitelkama...

faflina
24. zář 2010

@berynka
@petra.v děkuji za reakce, Dneska jsem to teda učitelce řekla a malej kůli tomu nechtěl do školky, teda ráno chtěl, ale jak mě slyšel o tom mluvit, tak se rozbrečel, evidentně ho to sebralo. Dneska ten Péťa ve školce není tak snad to bude OK. Učitelka teda o ničem nevěděla, ale samozřejmě to oznámí rodičům, ale asi teda až v pondělí. Včera ráno tam totiž byla druhá p. učitelka a tahle co byl dneska ráno tam byla až od asi 10hodin. Takže říkala, že se ještě zeptá i druhé p. učitelky. Dneska jsem se ještě dozvěděla, že jeden chlapeček o nás ze školky odchází, protože to nezvládá a pořád pláče, toho jsem si teda nevšimla, ale kéžby to byl péťa, né že bych to rodičům prála, to né, ale pro blaho mého dítěte bych udělala cokoliv 😀 .

faflina
24. zář 2010

@draga Jo dneska jsem to říkala mamkám ale asi jen 3 a všechny jsou se mnou, že doma slyší taky jenom péťa to a ono. takže do budoucna se to určitě řešit bude. Navíc sem se zapovídala i kterýsi den s péťovou maminkou, je to dobrá ženská, myslím že říkala něco o tom, že navštíví psychologa. tak aspoň nějaká snaha na začátek. Prý to ví že je takový ale bohužel je asi pořád u babičky z dědou a ti ho prý brání, že je hodný a nic nedělá.......

draga
24. zář 2010

@faflina tak to buď ještě ráda, že maminka je taková pohodová, tahle maminka co má toho Péťu s peticí...ta je slepá...ona to prostě nezvládá, protože nemůže...a to je smutné ☹

bramburka
26. zář 2010

@faflina hustý s tím kousancem, ukázala jsi to přímo učitelce, to je smutné, vědět, že někdo ubližuje tvému dítěti. Ach jo. No jo život. My jdeme zítra po 14 dnech rýmy do školky, tak se děsím. Sice říká, že se jí chce a že se těší, ale nevim nevim, cítím, že to bude problém-

faflina
27. zář 2010

@bramburka Jo to víš že ukázala, vím taky moc dobře že můj kluk je taky raubíř, a tak jsem v prvé řadě zkoumala co mu honzík udělal, že ho péta koust, ale prý nic.... a tomu zatím věřím, protože ještě neumí lhát...
Dneska tak strašně prší, ale co dítě je ve školce, dneska to bylo úplně v pohodě, tak doufám, že jak pro něj půjdu, tak se nedozvím něco hroznýho. zítra zase volno tak to ty děcka mají docela pohodu.

bramburka
27. zář 2010

Xenuška po 14 dnech doma do školky skoro běžela, pro forma zkusila říct že nejde, pak tam byla jají paní učitelka, ta je super, vyzvedla jí do náručí a vítala, jééé už jsi tady Xenuško, nám se stýskalo a ona se jí chytla za ruku a šla do třídy, já byla 5. kolo u vozu, při odchodu nechtěla domů. Jsem ráda. Ale ve středu tam bude ta "zlobivá" paní učitelka, ale i tahle hodná, tak jsem zvědavá.

martinka79
27. zář 2010

Ahojky můj drobek šel dnes poprvé do MŠ ráno nemohl dospat a ve školce si sbalil kartáček kapesníky a bonbony a hurá do divu školky... odskočil se vyčůrat a už jsem slyšela jak to tam dirigoval... 😀 takže prima hodný prý 😀 😀
asi mám obě děri školkové maniaky

bramburka
30. zář 2010

Xenuška už zase řve jak tur ve školce. Tak nevím, jestli to na nás opětovně zkouší nebo je nějakej problém ☹ asi je to fakt tou učitelkou, dokud tam byla jiná, bylo to v pohodě, myslíte že si zvykne nebo mám řešit přestup do jiné třídy?

med
30. zář 2010

@bramburka Já myslím, že si ještě Xenuška zvykne, chce to asi čas. U nás je to taky furt tak nějak nic moc.... Ráno dělá doma scény, ve školce prý brečí chvíli ... a odchází nadšená a tvrdí, že vůbec nebrečela, tak nevím... A od zítra jim tam má přijít 10 nových dětí, co jdou poprvé a budou si zvykat, tak se bojím, aby jí nestrhly a nebyly scény ještě větší... A dneska tam spí po o, tak jsem zvědavá.

faflina
30. zář 2010

Holky
@med
@bramburka my byli řešit školku už v srpnu u psycholožky a říkala, že zvykání trvá až do 3 měsíců. Takže teď je to teprv měsíc. Takže pokud by to trvalo déle jak 3 měsíce, tak bych buď pouvažovala o jiné školce nebo vůbec do školky nechodit, záleží kde by ten problém měl být, ale pokud vidíte, že jiné děti jsou ve školce spokojené a to vaše brečí neustále, tak nemá cenu měnit školku, ale spíše do ní vůbec nechodit, pokud by dětí ve školce vrečelo vícero, tak bych zvážila škloku jinou. Ato i dřív než za 3 měsíce. Protože pak si dítko musí znovu zvykat na jiné děti jiný režim, a to by mohl být další problém.
A my dneska školka úplně v pohodě, ráno už povídal že chce jít už do škloky ach jo, říkal mami poj´d už, on v 7 oblečený a já ještě v pyžamu, a pořád do mě husti, jdeme, jdeme. evidentně se to zlomilo a jsem strašně ráda. Akorád mě štve že se trochu zhoršil v chování doma je na zabití a takový teda nebyl. No jo paní učitelk yjsou holt strašně hodné a pak to zkouš i na mě doma. Taky se doma začal vozit po kolenách a dneska jsem mu rovnala věci ve školce a zjistila jsem, že má špičky na botech totálně sedřené, asi jak jezdí venku na vozítkách, je to něco jako odrážedlo....... Hm a ty boty jsou vydřený tak, že mu za chvíli polezou i palce ven....... Ale to jsou malé věci boty se kupí druhý, hlavně že je spokojenej.

med
30. zář 2010

@faflina My máme dokonce v rozhodnutí o přijetí, že je 3-měsíční zkušební doba, která se automaticky prodlužuje na dobu neurčitou... Nemyslím, že by to u nás byl takový problém, že bychom měnili školku, hlavně, tady je všude totál narváno, takže není ani kam přestoupit... jsem ráda, že se vůbec dostala. Ale prostě to na nás zkouší, jestli musí nebo nemusí... jen nesmíme povolit. Jde o zvyk, jen ty rána, kdy nás vydírá, že nechce do školky, to je prostě tvrdý i pro nás... :(

mates22
1. říj 2010

@med tak tohle znám, to byl případ naší malý, ráno fňukání a scény a odpoledne ke mě přiběhla veselá holčička, švitořila, co všechno dělali a tak.... asi po 2 a půl měsících přestala ráno frfňat, jen občas to zkoušela. Od ledna začala jezdit do školky s tatínkem a to bylo ještě víc v pohodě - mávala mi z auta a prej hrozně pospíchala ze šatny do školky. Teď jezdí ráno s kamarádkou, takže taky v poho. Jen spát tam nechce, asi že ví, že jsem doma s malým. Zkusili sme to, ale paní učitelka říkala, že na to není moc zralá, že se s tím nemůže nějak srovnat - a začala se ráno šprajcovat a dokonce se jednou v noci počůrala, prý se jí zdálo, že ve školce spí. Takže to jsme vzdali, snad do toho sama nějak doroste. Ono jí neva být tam dlouho, ale že musí ležet a bejt v klidu, od roku a půl není zvyklá po o spát.

@bramburka, taky si myslím, že si Xenuška zvykne, dej jí čas, ona je vlastně ještě dost malá , ale pokud by to trvalo nějak moc dlouho, myslím i přes vánoce, tak bys asi musela pořešit přestup do jiné třídy. Já mám nahnáno na příští rok, vypadá to, že dostanem paní učitelku, ke které se bojí i otrlejší děti - tak jsem zvědavá. Naše paní ředitelka navíc neuznává přestupy,....

Takže holky, to se určitě srovná a hlavně buď te v klidu, ono se jim ve školce líbí, to jen ráno to zkouší

bramburka
1. říj 2010

holky, ono je to těžké, zase se jí spustila rýma, takže byla ve školce 3x...hahaha takhle si nezvykne nikdy. ☹ ale učitelky říkaj že je dobrá, já ji rikala totiž, že si ji vyzvednu po malování a ona pak maluje a pak prej najednou začne brečet, myslim, že jsem jí blbec dala do souivslosti malování a muj příchod. Takže si na mě vzpomene a je to silnější než ona. Tak to nejak prehodnotíme-. Ale jinak mě spíš zaráží to, že dokud tamta úča druhá měla dovolenou, xenuli se tam strasne libilo a kdyz tam je, tak prostě špatně- takže nekde problém vznikl, i když do ní hustím horem dolem, že paní učotelka Blanka už se polepšila a bude hodná 😒

tereza1980
1. říj 2010

ahoj holky, tak dcera šla do školky ve středu po 10 dnech nemoci a naprostá pohodička 😀 zvládá to tam ok, dobře jí, naučila se už sama na ten jejich záchod, jenom od včera jí zase chrčí v nose, takže sotva jsem zaléčili jednu rýmu, klube se další, mývá odpo studené ruce když jí vyzvedávám, dnes se manžel učitelky ptal, jestli je kontrolujou než jdou ven, podolky, čepice atd. tak říkala, že jo, požádal jí, aby na ní v tomhle dohlídli, aby byla dost oblečená, nechci aby zase hned nastydla ☹

tereza1980
1. říj 2010

@bramburka tohle my jsme měli v soukromé školce taky, Tonička milovala tetu Milušku, která školku vede a je učiněný anděl, ostatní tety taky docela zvládla ale pak nastoupila teta babí, starší paní a to byl horor, plakala tam, ráno když tam byla tak nechtěla atd. ale hodně nám v tom pomohla ta Miluška, která ani nevím jak nakonec ten vztah mezi dcerou a tetou babí dokázala vytvořit a po pár týdnech bylo zapomněno 😉

bramburka
1. říj 2010

@tereza1980 jo přesně naštěstí tam máme Ilonku 😀 snad to pudje no

elkat
4. říj 2010

ahojky holky, také se přidávám ... první zkouškovej den ve školce byl u nás v pátek ... ráno se super vstávalo, malej se děsně těšil. Vše v pohodě v šatně se převlékl a do třídy šel taky v klidu. Rozloučila jsem se a on dal učitelce ruku a šla mu ukázat hračky... ::: písnu ještě níže, jak to bylo po příchodu do třídy :::
Šla jsem pro něja v 8:45 a on tam už pofňukával a ještě další chlapeček s ním, vůbec si prý nechtěl hrát, jen pozoroval děti ... Učitelka říkala, že to bude nějakou dobu trvat než si zvykne, že je upjatej hodně na mě. No, ale o čůrání si řekl a když ho učitelka posadila na záchodd, tak začal prý plakat, že chce čůrat s taťkou venku bobík ☹ bylo mi ho líto a sama jsem to ofňukala, ale ne před ním. Když jsem se po té hodině a půl objevila mezi dveřma, tak jsem na něj koukala jak stojí uprostřed třídy a žmoulá v ruce kapesníček a jen kouká okolo sebe ☹ učitelky absolutně nic nezajímá, jen dřepěj na zadnici 😠 Když mě viděl, rozběhl ke mě skočil kolem krku a šeptal mi, že chce domů. Prý se mu tam nelíbí 😒 já jsem z toho sama smutná, učitelky tam seděj a čučej a to i při příchodu, místo aby to nové dítě vzaly a provedly ho co kde mají apod. a ne že tam mamina dítě vpustí a dělej co uznáš za vhodné, ty děti jso uz toho vyjukané a nevědí zda si mají jít hrát nebo co dělat, já jsem s ním stála a něvěděla co mám dělat sama, kam ho poslat, když je ve zcela novém prostředí ... koukala jsem na ty mrňouse a pak říkám Kubíkovi nahlas, pojď paní učitelka ti ukáže jaké jsou tu hračky, tak pak se teprve učitelka zvedla a vzala ho za ruku a on šel a nevydal ani hlásku což jsem se teda divila, jelikžo je opravdu taky šílenej mamánek ... no holky, tohle přivítání první den v e školce mě tedy naštvalo a je mi z toho smutno ještě teď ☹ Ke všemu v pátek byl poprvé a jelikož si v pátek odpoledne vyvrkl ruku a o víkendu měl teplotky a s rukou jsem jeli na pohotovost, tak je tento týden doma než ruku rzozcvičíme, tudíž ten první den ve školce je zcela na prdlačky 😒 a od příštího pondělí jedeme od znova. Kubík mi stále říká, že tam už nechce a že mám přinést domů olečení co si nechal v šatně ve školce... no, ale nechávat ho doma to se mi nechce, chci aby sio zvykl na děti a kolektiv a nebyl na mě již tak upjatej, když budeme mít další miminko to bych se pak z toho zbláznila 😖 máme domluveno s učitelkou, že těch 14 dnů nebo dle potřeby bude chodit pouze 1-2hodiny denně pak se dle potřeby a jak bude reagovat bude čas prodlužovat ... no ale jinak jsemse s učitelkou bavila, že tam je spousta dětiček, které to prostě nezvládají a dělají tam šílené scény denně i měsíc v kuse, tím pádem se pak musejí učitelky s rodičema domluvit, aby tam dítě nebylo celý den nebo školku zcela přerušit :-/

med
4. říj 2010

No tak my jsme měli scénu pro jistotu už v neděli večer... Vůbec nemohla usnout z toho, že jde ráno do školky... A dneska opět celé ráno prořvala, že tam nechce, ale ve školce jako vždy - 10 min pláč a pak pohoda... aaach jo, snad to brzy přejde :(

@elkat u nás teda učitelka přijde ke dveřím a buď jí vezme za ruku nebo do náručí, protože jinak by jim asi za mnou zdrhla... chudák malej, když má trauma hned po prvním dni ve školce :(

elkat
4. říj 2010

@med no tak on neřval a ani nedělal nějaké scény, pak dal učitelce ruku a šel s ní, ale když jsem pro něj přišla byl z toho chudák mimo a mě teda zaskočil přístup těch učitelek, přijde jim první den nové dítě a ony dřepí a absolutně žádný zájem 😠 😒 ta učitelka by měla to dítě povzbudit a malinko odreagovat od toho odchodu té maminky pokud tedy dítě nevyvádí... tady jsem ani já nevěděla zda mám jít ze třídy a nechat ho tam jen tak stát ☹ 😖 no snad se to změní a ve školce se mu bude líbit, jdeme zase v pondělí a dnes povídal, že půjde až se mu zahojí ručička a odvede ho prý taťka, ale že prý bude plakat 😒 no snad si ty naše dětičky brzo zvyknou, někomu to trvá délé někomu ne, učitelka mi říkala, že mají opravdu 1 dítě z 30 které nastoupí první den a je naprosto v pohodě, nezabrečí a do školky se hned těší dál ale většina to je právě opak a je to prý zcela normální než si to dítě zvykne na nový režim a odloučení od maminky se kterou vlastně trávilo před nástupem celé dny...

petja
6. říj 2010

Ahoj maminky,píšu po delší době,amlýho sem si teď týden nechala doma,měl lehkou rýmu,tak sem ho nechtěla vodit do kolektivu.No nemůžu to saméí tvrdit o jiných rodičích,já vím,že někdo nemá ty možnosti,ale vyloženě zasoplený děcko přivést ráno do školky je myslím dost nezodpovědný.
No takže jak byla týden pauza tak dobrý,v pondělí v e školce v klidu a včera ráno nechtěl jít,že se bojí,že ho Nicolas bil.To mi i potvrdila jiná mamina,že u nich se furt mluví o Nicolasovi,že malýho Kubíka bije.Tak sem včera počkala až bude mít na mě učitelka čas a nechtěla sem to říkat rovnou Nicolasove máme,něž to proberu s učitelkou,přece děti povídají leccos,tím nechci ale říct,ale že bych malýmu nevěřila.No učitelka mi potvrdila,že Nicolas je nezvladatelnej,ještě tak to docela funguje když je ve školce a s dětmi už teď dělší dobu,tak už to jde,ale jak pro něho přijde mamka,okamžitě všecko pouští a začíná se z něj stávat neomezenec.No tak co k tomu dodat?!Co mám jako té matce říkat,když ve třech letech je to sígr a nevidí neslyší?!Copak s ním jako zmůže?Pokud by vůbec chtěla 😒
Oproti tomu b\lo příjemnéí slyšet,že Filípek je velice šikovnej,má velice dobrou paměť a moc se snaží všecko dělat sám,je vidět,že má záklday a doma se mu věnujem.Prostě jsem pyšná mamka

faflina
9. říj 2010

ahojte holky, tak co jak děti pokračují ve zvykání, tak to tak vypadá, že mi už jsme si definitivně zvykly. Dneska byl celý zklamaný, že bude doma. Od rána jen poslouchám půjdeme do školky ach jo, já chci do školky, já nechci být doma, ach jo.
No na tenhle zlomový okamžik ses se strašně těšila, ale že to bude až tak.....
No i když má pravdu, co doma? Vždyť ven se už moc jít nedá, je příšerná zima, pak třeba když vařím, tak si s ním stejně nehraju a stejně má puštěnou televizi jen jako kolisu- takže ve školce je mu teda rozhodně líp. Tak se mu učitelky věnují a naučil se za ten měsíc tolik nových věcí, úplně žasnu, co všechno se dá s dětma stihnout. Některé písničky zná i z domu, ale že by si je pak prozpěvoval půl dne to se nestalo nikdy, až teď... To poslouchám celý víkend. No a teda jak vy ostatní?

rosanela
9. říj 2010

@faflina To je super, že se Honzík takhle zadaptoval.. 😉
Terezka už je tam taky spokojená, těší se tam..min. týden jsme tam začaly i spát, neboť byla po o hrozně utahaná a dojít domů byl někdy nadlidský výkon..a i já se nemusím tolik honit, s Lucinkou si přes oběd odpočinu a pak pro Terku jdeme pěknou klidnou procházkou..prostě v tom vidím pozitiva na všechny strany.. 😉 jsem tak ráda, že mi ji tam nakonec vzali..(bylo to na odvolání), když je doma, tak se za chvílí už nudí, vymýšlí jen lumpárny, s Lucinkou se perou a já pěním.. 😀
Tento týden chytly obě holky rýmu, tak tam Terka několik dnů nebyla, bylo to náročný je obě zabavit..
jak u vás, tolerují hodně rýmu nebo strikně dají zákaz?
Si říkám, až budu pracovat a měla bych být doma s dcerou jenom kvůli rýmě třeba týden, tak mě zaměstnavatel asi brzy pošle někam..pracovala jsem v soukromé ck a šéf byl dost pedant..no za 2 roky to budu řešit, co a jak dál..bylo tam hodně přesčasů, tak si ani dost dobře neumím představit, jak bych to skloubila s dětmi..bude to ještě zajímavý..
A co vy ostatní, jsem taky zvědavá na vaše postřehy ze školky.

faflina
10. říj 2010

@rosanela U nás se rýma toleruje, učitelky utírají pořád nosy všem, taky když jsme nastupovali jsme museli donést každý pakl kapesníčků. ostatně si nedovedu představit, kdybych kůli rýmě měla být s děckem doma, na to mi nikdo paragraf nedá- tak dokud nejsou teploty tak je to v pohodě, já jsem teda teď doma, ale kdybych byla v práci tak prostě musí do školky a donést akorád od doktorky, že to není nakažlivé (ale to asi jen kdyby to ve školce považovali za problém).
Tak to je taky super že jste si zvykly. A u vás tu rýmu netolerujou?

rosanela
10. říj 2010

Dobré ranko!
@faflina u nás právě je s tím trošku problém..Terka tam 2 dny nebyla, pak už jsem jí tam dala, měla už moc energie, doma se nudila, měla jen tu rýmu, jinak fit..má trošku zvětšené krční mandle, tak když spí, tak se jí hůř dýchá a trošku chrápe..tak si toho učitelka všimla a v pátek mi říkala, jestli se toho úplně nezbaví, ať jí tam v pondělí nedávám..jsem byla z toho trošku rozhozená..vždyť je to jen rýma, ne už silná, tak co..
Do školky jsme taky nesly kapesníky, ale jak je vidět, dávat jim vysmrkat se učitelkám moc nechce..

bramburka
10. říj 2010

my máme rýmu furt, celej podzim, pokud enní teplota, tak do školky jde, jako to by tam nechodila...nedá se nic dělat, já pracuju sice z domova, ale jsem rada, ze enco udelam kdyz Ondra usne.

JInak Xenuška teda porad bohužel pláče. Celý týden a prý se jí tam nelíbí, i když trauma z toho nemá, neví, co přesně se jí nelíbí a pláče až ke konci, ale bohužel se to nejen nezlepšuje, ale pláče čím dál víc. Resp. v pátek už brečela i hodinu v kuse a nebyly jí učitelky schopny utišit. Když pak přijdu, začne být veselá, ukazovat mi kde co a kde koho a nechce domu, opravdu to vypadá, že se jí stýská.
@elkat no u nás pláče více dětí, takže prostě se jí taky moc nevěnují, bnemůžou tam bát jen s plačícím dítětem a holt když nemá hysteráky, je na to taky holka sama. Je to bohužel takovej život prachbídnej. Uvidíš. Požádej zda tam můžeš být s ním a uvidím jak moc se mu věnují

bramburka
10. říj 2010

jinak nejvíc xenušce vadí, že jí paní učitelka nevysmrkala... no uvidime co zitra 😖

rosanela
10. říj 2010

@bramburka To je mi líto, že tam Xenuška pláče...snad se to brzy obrátí k lepšímu. 😉