Jak jste vy, maminky, zvládly nástup dítěte do školky?

kyti
23. srp 2010

Zdravím vás maminky. Chtěla bych poprosit zkušenější maminky o tipy a rady jak zvládnout tuto situaci. Čeká nás týden do nástupu do školky a já už mám z toho šílenýho nerva a je mi zle, jen na to pomyslím. ☹ Předem děkuji za optimistické rady 🙂

petja
6. zář 2011

@sisstin taky mám moc radost,myslela sem na vás

eva.85
6. zář 2011

Ahoj, taky se k vám přidám. Jsem docela nešťastná, na tříleté prohlídce jsme dostali doporučení na logo (málo mluvíme) a k vyšetření k dětské psycholožce (podezření na hyperaktivitu), ve školce nepláče, ale každý den si od učitelek vyslechnu jak nespolupracuje, neposlouchá, dělá si co chce a nezapojuje se do cvičení ☹ , tlačí na mě s tím vyšetřením, ale objednaní jsme až na listopad. Každý den odcházím do práce s hrozným pocitem a je mi ho docela líto, doma je pak protivný a náladový.

romca3
6. zář 2011

Tak u nás je to boj. Malá pláče už večer a ráno co se probudí to začína nanovo. Ve školce ji ze mne musejí sundat a pak tam brečí celé dopoledne. Hrůza mám vždy po náladě a doufám, že si snad brzo zvykne nebo mě klepne.

navi
7. zář 2011

@eva.85 tak nevím jestli to učitelky s tou spoluprací moc nehrotí 😒 Náš malej třeba začal cvičit s ostatníma až včera a to už je druhák! Přišel s tím jako s velkou slávou a že ho paní učitelka moc chválila. První rok necvičil vůbec, nechtěl a nikdo ho nenutil, jen se díval na ostatní a doma nám to pak všechno hezky odcvičil 😅

sisstin
7. zář 2011

@eva.85 no tak to si myslím, že pro vás by byla ideální školka, jako chodí syn - logopedická s menším počtem dětí 😉 a dvěma učitelkama 😉 jestli má chlapeček ADHD, tak k tomu se poměrně často pojí opožděný vývoj řeči...nebo naopak, pokud má dítě vadu řeči, tak poměrně velké procento může mít k tomu ADHD 😉 tak uvidíš, co ti řeknou u psychologa...ale jestli se to potvrdí, tak bych uvažovala o změně školky...což teda chápu, že je někdy dost velkej problém 😔

my dneska dobrý, sice při vstupu do herny chtěl začít natahovat, ale pak uviděl u stolku dvě děti s Logicem Primo, který miluje...takže ho to rychle přešlo a už mastil za nima 🙂 😀

verbalinka
7. zář 2011

ahoj, u nás dneska překvapivě dobrý 🙂 Ani nebrečel a bežel do herny 🙂 Teda bylo vidět, že je trošku smutnej, ale zvládl to.
@sisstin gratuluju, že se mu ve školce líbí a vycházejí vám vstříc 🙂
@eva.85 přístup se mi zdá dost podivnej 😖 Vždyť už dávno je překonaný názor, že by se děti měly zapojovat. Pokud nevyrušuje ostatní, tak si může dělat, co chce. Já jsem ráda, že syn zvládá adaptaci. Učitelka vůbec nic o zapojování neříkala, a to si myslím, že právě Willík se asi moc nezapojuje 😅 Asi bych si na učitelky trošku dupla, protože jejich požadavky jsou přemrštěné 🙄
@romca3 chudák malá. My doma pořád chválíme a dost pomohlo, když přinesl ze školky svůj první výtvor - ježka 🙂 Byl hrdej a všem ho ukazoval.

berenika39
7. zář 2011

@eva.85 ahoj, taky se mi to zdá trochu natvrdo, chtít po pár dnech, aby se prcek "zapojoval", cvičil, spolupracoval, vždyt oni mají co dělat sami se sebou, musí se rozkoukat....a tím, že ho budou nutit a ještě před tebou pomlouvat, ho jedině odradí...můžeš s nimi v dobrém zkusit promluvit, jestli by něj nebraly ohled a nenechaly ho jen zatím pozorovat, co se děje. Psychologa bych se nebála, pokud narazíte na dobrého, poradí vám, jak s malým pracovat a budete klidnější. Školku změnit nemůžete? nebo ještě počkat s docházkou, až po těch vyšetřeních? Zapsaní jste, nic by se nestalo. Nemáš nějaké hlídání? Bylo by to jen dočasně.

Petr už v pohodě, ani ho nenapadlo nějaké kňourání, už viděl, že to jde všechno v klidu, tak je ok.

anta
7. zář 2011

Ahoj holčinky, my byli s Honzíkem u zubaře v Praze a dobrý, zase držel jak helvétská víra. Oni mu tam v podstatě jen vyměňují ty plombičky, co má, protože se rády odlupují, ale je to šikula ten Honzík 🙂
@eva.85 - prosím tě, co by po něm chtěly po pár dnech, aby už cvičil? To je nějaký narychlo, vždyť dítě se tam nejdřív musí taky rozkoukat. U Honzíka ve školce zatím nic takového nezavádí, dávají dětem čas a však jo, nic jim neuteče, vždyť tam budou chodit další 3 roky, ne? Že nespolupracuje, no jak by mohl, když se mu stýská, to by měly ty učitelky taky respektovat, předpokládám, že tam supermany nemají 😝 Je to i ošklivé z toho hlediska, že malej je prostě malej a hned si takhle stěžujou, to chápu, že máš špatný pocit ☹

judit22
7. zář 2011

Ahojky ve spolek. V lednu náš Ondra nastupuje do školky, teď mám možnost od října aby chodil pět dní v měsíci, chci se zeptat na vaše zkušenosti, zda je to pro dítě dobré či nikoli, jestli ho radši nemám dát až v lednu, kdy nebude jiný východisko, nastupuju do práce. Slyšela jsem na to odlišný názory, někdo je pro, někdo proti. Podotýkam, že Ondra je hodně špatně přizpůsobivej na nový věci, je to mamánek, děti moc nevyhledává, tak jsem si myslela, že by pro něj bylo dobrý, aby se trošku adaptoval a zvykl si než tam bude muset být každý den, ale slyšela jsem názor, že než si stačí za těch pět dní zvyknout, tak pak bude zas měsíc doma, tak já opravdu nevím. Nebo máte zkušenost dávat např.jeden den v týdnu?

evulinkab
7. zář 2011

@judit22 Ahojky, já mám presne to stejné, malej je mamánek, taky moc deti nevyhledává...Bude mit 3roky v lednu a do školky jsem ho dala na 5 dní v mesici ted od řijna.Ať si zvyká.A co jsem se bavila s ruznými lidmi, tak je dobre to díte dávat spíš na jeden den v týdnu než na celý týden vkuse a pak měsíc zase nic.Takže já malého budu dávat každou stredu..myslim, že to bude dobre pro obe strany, protože v lednu bude muset nastoupit a to normálne, na celý mesic.A vím, že by to zvládal hodne tezko...takhle bude mit sanci si zvykat na prostredi, učitelky atd..

anta
8. zář 2011

Ahoj holčinky, tak dneska jsem dítě musela budit, to já hrozně nerada. On se totiž Honzík vzbudil už ve 4,48, že má nudli, pak si zalezl a já ho musela pak chudáka vzbudit. Ráno doma dobrý, ale pak v šatně to zase pochopil a pořád se ptal " a kdy přijde máma", tak jsem mu řekla, že tam ještě jsem, taky jsem ho převlékala 😀 😀 No, ale pozor, žádné slzičky, jen mu to bylo líto, že jdu pryč. Dnes si ho beru po spinkání, měla jsem jít k zubařce, ale nepůjdu, protože bych to prostě časově nestíhala, byla bych z toho nervózní. Takže jí musím zavolat, že nepřijdu. Pro Honzu jdu až ve 14,15 hodin, to je nezvyk, ale ono to utíká pěkně. Tak doufám, že to zvládá 😉 Učitelka ho hned zahnala do brlohu, ať si jde ještě lehnout 😀 😀 😀

berenika39
8. zář 2011

@judit22 mě i petrovi vyhovovalo jeden den v týdnu. já šla do práce, peta byl v jesličkách (od svých 2 do 3 let).
Ale doporučili mi tam, a já to tak udělala - že na adaptaci, prostě na to, aby dítě pobralo, že je to jen jiné prostředí, ne nic nepříjemného, je lepší si nějak vyhradit ten čas a určitě měsíc ho dát na denní docházku. První týden jsem byla s ním, hodinku, pak sám hodinku, pak dopoledne, prostě postupně...když jsem po tom měsíci viděla, že je tam v klidu, hraje si, komunikuje, byl už dlouho bez plínek, tak jsem ho začala dávat jen každou středu.

Školka úplně dobrý, už pobral, že se ráno rozdělíme a odpo zase sejdeme, je tam jak doma, jenom si myslí nějak, že paní učitelky jsou tam výhradně pro něj a neustále do nich něco hustí - jako náš program doma, co jsme vařili, co kdo říkal, kde byl brácha a s kým...no myslím, že z něj musí mít díru v hlavě. S tím ovšem nic nenadělám... 😉

anta
8. zář 2011

@berenika39 - tak to máš fakt dobrý, ale prostě jsi se tomu věnovala a Péťa ti to krásně vrací 😵

verbalinka
8. zář 2011

ahoj, tak Willik vydrzel ve skolce tyden a uz je nemocny :-/ Teda, je jen nachlazeny, ale volala jsem do skolky a pani mi rekla, ze skoro vsechny deti jsou nemocne a maji anginy. Dost me vydesila, doufam, ze Will bude mit jen rymu...
@judit22 je lepsi davat dite jen jeden/dva dny v tydnu, nez tyden v kuse, a pak nic. Deti potrebuji pravidelnost 🙂

berenika39
8. zář 2011

@anta no jo, ale to brzo na nás přijde sociálka, protože třeba včerejší story případně petrem ještě zkomolená může vyvolat pocit, že žijeme v cirkuse 😀
(petr dostal takové ty plastové kuželky, plus kouli. povídám: super místo na kuželky je předsíň. jistě, postavili si je v kuchyni, proti kuchynské lince. koule je prý moc lehká, zkusili tenisák. po zemi - nuda, tak si vzali na to florbalovou hokejku. na lince nahoře - jak jinak - bráchova plná sklenice cocacoly,velká. Tatínek 😀 😀 😀 pálil, zvedl tenisák dost nad kuželky, ty zůstaly všechny stát, akorát ta sklenice dostala přímý zásah. Cola tekla proudem po lince dolů, do šuplíků, dvířek, střepy na 3m2 a peta nejdřív zařval: netrefil!!! a za vteřinu: trefil! kokolu!!)
Takže jestli se naučil včera peta nějaké hodně peprné výrazy, já za to nemůžu 😀

lenka25
8. zář 2011

@verbalinka Tý jo, to je teda rychlý 😲 Já z toho mám taky hrůzu. My máme kdyžtak v záloze chůvu a ty první dny rýmy bych je nechávala doma, protože hlavně Máťovi vždycky první dva dny strašně teče z nosu i z očí, nepřetržitě utíráme, tam bych ho takto nenechala. Mmch potřebují fakt kvalitně smrkat kvůli uším a to si myslím,že by ve školce nebylo... Jinak jsou tam spokojení, včera už spinkali, takže jsme najeli na celodenní režim, chodí tak od 8 do 15 hodin. Já jsem včera před tím prvním spaním vůbec skoro nespala, celý den jsem byla v práci jak na trní... no magor 😀

hanicka21
8. zář 2011

@eva.85 Dobrý den Evi,naše malá taky nemluví,Sárinka má 3 roky a řekne tak 4-5 slov a to je vše,jinak se dorozumívá po svém,chodíme se starší dcerou k logopedovi a bereme vždy sebou i Sáru,logoped říkal,že to bude dobrý,že je to jen opožděný vývoj řeči,že to ještě nemusíme řešit vyšetřením atd.,že máme počkat do 3 a půl let a pak by jsme vyšetřili sluch,doktorka říkala to samé,pokud dobře slyší a rozumí ,tak to máme ještě nechat být,hlavně doma hodn mluvit,zkoušet jednoduchá slovíčka ,zvuky......že to půjde,ve školce nemáme problém,holky tam jsou spolu,v jedné třídě,takže super,učitelka říkala,že to nevadí,že nemluví,že si poradí a že mi budou hlásit každý náznak nového slovíčka,že se Sárinka určitě pěkně rozmluví,takže to bude určitě ok.. Evi,chce to velkou trpělivost,také mě to někdy drtí,že malá ještě nemluví,ale pokud logoped řekl,že teď je takových dětí moc a rozmluví se a to samé řekla i doktorka,tak to bude dobrý. Malou určitě dřív jak za půl roku brát na vyšetření nebudu....Takže vám přeji trpělivost a sílu a uvidíte,že to půjde 🙂 Hanča

hanicka21
8. zář 2011

@berenika39 Dobrý den,tak naše holky zvládly první den skvěle,Elinka měla odklad do školy,takže je ještě ve školce,Sárinka šla do školky poprvé,holky jsou spolu v jedné třídě 🙂 takže super. Učitelka říkala,že takovou sourozeneckou lásku tam ještě neměli 🙂 Že se Eliška o Sárinku pěkně stará a se vším ji pomáhá,tak jsem moc ráda a hlavně klidná,že je tam vše ok. Jinak už teď holky dopuji,aby jsme prošli školkou bez nemocí nebo maximálně s obyčejnou rýmou,najeli jsme na bylinkové produkty a co Elinka měla dřív častý zánět nosohltanu a stále se u nás točily antibiotika,tak teď nic,už ani nepamatuji,kdy naposledy zánět měla,obě holky se dost obrnily,bylinky dáváme pravidelně a nedám na ně dopustit! Na imunitu,hlavně pro děti do školky a školy,jsou úžasné,doufám,že i tento rok se bacilům úspěšně vyhnem. Ve školce holky pěkně spinkají a do školky se těší,tak jsem šťastná .-) Jinak co jde o výrazy ze školky,tak těch Elinka tak pár donesla,takže pravidelně vysvětluji holkám,co se říká a co ne a že to co slyší ve školce,není vždy to,co by se mělo normálně říkat ,když vidím kolikrát rodiče,že je dítě na ně drzé a rodič nereaguje,tak jak to ty naše děti mají pak vzít,je jasné,že si pak myslí,že takové chování je normální a pak nám dá doma práci,vysvětlit jim,že se tak k rodičům nechová......

berenika39
8. zář 2011

@hanicka21 my doma nemluvíme vulgárně nebo nějak neurvale, spíš jsme pořád samý vtípek, ironie, srandička a petr to všechno nasává...rozhodně nejsem zastánce nějakého hrubého slovníku 😒 .

anta
8. zář 2011

@berenika39 - no tatínkové jdou příkladem, to se nedá nic dělat 😀 😀 😀
@hanicka21 - já drzost nestrpím 😀 😀 😀 Ale Honza si přinesl ze školky slovo "parádička" 😀 😀

judit22
8. zář 2011

Díky moc za odezvy, dneska jsem byla s malym za ředitelkou ve školce v domnění, že mi poradí, ale nebyla tam☹ Malej mě překvapil, strašně chtěl jít do třídy, že si tam chce pohrát, ale učitelka se na to netvářila, tak jsem mu řekla že ne a pomalu z toho byla hysterická scéna 😀 . Jenže až tam bude muset beze mě a nastálo, tak to nadšení určitě odpadne, no uvidíme, třeba překvapí.

Nakonec jsem se rozhodla, že ho tam tedy budu dávat na jeden den v týdnu a uvidíme.

judit22
8. zář 2011

@hanicka21 co dáváš za bylinky??Já mam objednané Colostrum, s tím mám dobré zkušenosti a dávám preventivně Rakytníkový sirup, ale ráda si poslechnu co zabírá jinde. Taky bych ráda Ondru nadopovala než pofrčí do školky.

judit22
8. zář 2011

Jinak kamarádky malá chodila do školky tři dny a už přišla domů s obrovskou rýmou, teplotama a zvracením☹ Tomu se asi první rok nevyhnem,no.

anta
8. zář 2011

@judit22 - holky a jak se to dává ty bylinky? Jako čaj nebo jsou to pilulky? To mě musíte poradit a kde to seženu, já se v tom vůbec nevyznám, ono to zklidňuje nebo co? Poučte mě prosím. Pomůžete mi tím 🙂

judit22
8. zář 2011

@anta Já mam zkušenost jen s rakytníkovým sirupem, je přírodní, hodně obohacený na vit.C, ten se dává normálně jedna lžička spolknout a Colostrum je přírodní produkt, je to hodně drahý, ale nám to hodně pomohlo z věčných zánětů průdušek. Dává se jedna polévková lžíce denně. Já kupuju jednu lahvičku za 680Kč a je to tedy na 14dní.

http://www.lr-czech.com/colostrum/c-2929/?utm_s...

No a na bylinky jsem taky zvědavá!

anta
8. zář 2011

@judit22 - díky ti moc, ještě to prostuduji a podívám se na to 🙂

lenka25
8. zář 2011

Ahoj, já dávám Imunoglukan, ten doporučují hodně i lékaři. Tak ho zkoušíme, bereme ho měsíc, tak uvidíme. A když začíná rýma, začnu dávat 3x15 kapek Sinupret, ten nám taky doporučila mudr. Jsou to bylinné kapky přímo určené na rýmu.
To colostrum jsem taky už slyšela, ale já mám ty dvojčata, tak bychom to balení skoro za 700 kč měli na týden, a to už je tedy hodně. On i ten imunoglukan stojí 400 kč, ale vydrží déle.

pitryska
8. zář 2011

Ahoj holky,
mému Matějovi budou 3 roky v prosinci a do školky ho vzali teď od září. Zatím chodí od pondělí na 2 hodiny denně a dnes mi volala učitelka ze školky, že by měl jít zítra naposledy v tomto měsíci, abych nepřišla o mateřskou..
Což mě dost udivilo, protože já myslela, že "dnem" se myslí min. 4 hodiny, resp. celé dopoledne. To kdybych ho dávala na 4 hodiny denně, tak se ty "dny" zase zkráti, či co? Nevím, jestli se ptám srozumitelně, jde mi o to, zda je jedno, jistli těch 5 dní v měsíci stráví ve školce denně 2 hodiny, 4 nebo i víc, nezdá se mi to potom moc logický 😕

pitryska
8. zář 2011

tak už jsem to zjistila, je to 5 dní bez ohledu na dobu ve školce strávenou.., jen mě ještě zajímá jestli to musím hlásit na sociálku, když malému ještě nebyly 3 roky?

petka28
8. zář 2011

@pitryska můj Kája má 3 až 27.10 a taky chodí na 5 dní v měsíci myslím že nic hlásit nemusíš že to dělají ve školce(nevím), já ho dávám od 7 a po obědě si pro něj přijdu