Jak jste vy, maminky, zvládly nástup dítěte do školky?

kyti
23. srp 2010

Zdravím vás maminky. Chtěla bych poprosit zkušenější maminky o tipy a rady jak zvládnout tuto situaci. Čeká nás týden do nástupu do školky a já už mám z toho šílenýho nerva a je mi zle, jen na to pomyslím. ☹ Předem děkuji za optimistické rady 🙂

med
23. srp 2010

Přidávám se, taky nás to čeká.... Teď se mi pořád zdá o tom, jak jdeme první den do školky a jak jsem nechala doma bačkory nebo oblečení... no děs 🙂) První den jdeme jen na 2 hodinky a další den už bych to chtěla zkusit do oběda... uvidíme. Naše se do školky těší, spíš se bojím toho, že bude bít děti, protože je to taková divoženka a nenechá si nic líbit, takže bude možná za grázlíka, ale třeba se mýlím...
Malovani, tak to já mám přesně strach taky z toho, že to nepřekousnu já!!! Jsem doma těhu na neschopence a vůbec netuším, jak budu přežívat to dopoledne sama... asi to taky obrečím... panáka si dát nemůžu a do posilky taky ne 🙂))
Chtěla jsem začít chodit někam na těhucvičení, ale ty jsou všechny tady poblíž odpoledne, tak nevím, asi se začnu učit nějaký jazyk nebo nevím 🙂 Nebo to vidím na nákupy, ale to bude drahý 🙂))

malovani
23. srp 2010

@med Jo, ty nákupy by nebyly od věci, ale kdo by na to vydělával, že 😀 😝 ...

med
23. srp 2010

Od toho máme ty tatínky... My si musíme vytrpět nervy se školkou, tak co 😝 😀 😀

samsa
23. srp 2010

Ahoj holky, přidám taky zkušenost, i když ne moc dobrou. Dcera začala chodit do školky v květnu. Je to mamánek, nikdy nespala mimo domov, nechce k babičkám, hlídá jí jen občas moje mamka, s tou je spokojená, ale vždy jen pár hodin, v noci chce být se mnou. Děti má ráda, cizí dospělé ne. Měla jsem děsné nervy, první den šla s nadšením, přišla jsem pro ni po obědě a dobré. Druhý den řev, prořvala celé dopoledne, třetí den ji už ze mně strhávali, taky celé dopoledne řev. Ten třetí den už měla večer horečku (volala jsem do školky, že je nemocná, řekli mi, že to má možná od nervů), no, houby nervy, dostala angínu jako hrom a ATB. Pak šla po nemoci zase, první 2 dny řev, opět ji ode mně odtrhávali, já šla ubrečená domů, pak 2 dny pohoda (šla dobrovolně, už neplakala a po obědě mi hlásila, že už je velká holka a brečet už nebude) no a už ten čtvrtý den jak jsem ji vedla ze školky byla divná, doma dostala teplotu, do rána už horečku 40 st. a buch druhá angína, skončily jsme na pohotovosti, nemohla vůbec nic polknout a 2 dny nejedla. Po 14 dnech šla opět do školky, celkem v pohodě, jenže po dvou dnech dostala horečku a kašel, v noci se dusila, táhlo se jí to 3 týdny do konce školního roku (kašel, píchané ucho, dusila se...fakt hrůza). Takže já už se nebojím toho, že by si nezvykla, věřím, že jo, ale bojím se strašně těch nemocí, ty dva měsíce byly hotový očistec, do té doby byla naprosto zdravá, prakticky jsme neznali ani rýmu. Od té doby má panickou hrůzu z doktorů, začala se bát i naší obvodní a nechce na polokliniku ani doprovodit mladší sestřičku. 2 měsíce skoro nic nejedla, takže hrozně zhubla. Jo a ta mladší od ní vše chytla taky, nejhorší to bylo teď naposled, v noci se mi dusila kašlem a nic nezabíralo. Už se jí tam bojím dát, protože tohle teda byla smršť a jestli to v tomto duchu bude pokračovat, tak nevím, bojím se hlavně o tu mladší, v důsledku těch nemocí se jí objevil virový ekzém a je mi jí moc líto, když vidím, jak se trápí nemocema.
Jinak pokud dítě ječí a učitelky ho odtrhávají, tak je nejlepší neprodlužovat loučení, dát pusinku, říct, že maminka přijde a jít pryč, ony ty učitelky jsou na to zvyklé a poradí si a pokud ne, tak by vám zavolaly. Učitelky mi říkaly, že každé dítě si na to zvykne, ta jedna mi říkala, že za celou kariéru zažila jen jedno dítě, které se neadaptovalo.
Mně pomáhalo říkat si, že se jí tam nic hrozného neděje, ale stejně jsem za celé dopoledne byla k ničemu a pořád jsem přemýšlela, co tam malá dělá a chodila jsem pri ni s břichabolem. A taky bych se u mamánků přimlouvala za postupnou adaptaci, pokud to školka dovolí.

martinka79
24. srp 2010

dcera nastoupia do školky zcela přirozeně a já se tak nějak se systémem smířila tím, že adaptace byla přirozené bez scén tak to šlo.
Uvidím co bude te´d u syna... 😉

martinka79
24. srp 2010

my nastujele až za měsíc tak jsme zatím stres vytěsnila... čekajá nás operace a mě nástu do práce, ale mamánek to bude mít těžké....
syna budu brát asi po obědě jak to jen půjde... a vodit ho max. bude manžel jelikož to vidím jako méně bolestné řešení, mně by asi plakal...a já taky 😢

sylvar
24. srp 2010

zany, naše školka má taky smíšené třídy, což beru jako výhodu, pač si radši právě hraje se staršíma dětma, co jí už umí věci ukázat, povídat jí...dává jim přednost před těma ,,malýma,, tříletýma 😀
ve školce máme psáno na celý den, tj. do 16hod...no, budu ji vozit tak na 8,15 a přítel vyzvedávat v 15,40...první měsíc bych chtěla po obědě, uvidím, jak to bude zvládat...třeba po 14 dnech už ji necháme do odpoledne...jenže ji nemá kdo vyzvedávat, babi pracuje krátký/dlouhý týden, takže to může po o, já musím být v práci...Sofinka je zvyklá, že ji hlídala od roka teta(2roky), teď o prázdninách druhá teta párkrát, snad to dá, musí, nic jiného nezbývá 😝

sylvar
24. srp 2010

martinko, u nás tatínek nemůže, apč i kdyby mohl, nevodil by, by si ji snad vzal radši do práce 😀 by kníkla a už by šli zpět...to musím já, tvrďačka 😀 😎 pravda, do práce jezdí před šestou, to by ani nebylo možné, dávat malou do školky, já to mám flexibilnější 🙂 ale zase budu v práci dřepět déle, když přijdu později...to si člověk nevybere...hlavně aby se tam malé líbylo
v dubnu byla 3 týdny na Moravě s babi a dědou, v červenci dva týdny a vždy v poho, vzpomenutí na rodiče jednou, naši jí řekli, že jsme v práci a dobrý 😉

sylvar
24. srp 2010

Takže ji tam první den odvedu a hnedka půjdu do práce?to zní divně drsně, vždyť jí to tam musím přeci ukázat, kde co je atd?

malovani
24. srp 2010

Taky nevím, jak to bude probíhat, jsem na to zvědavá...

sarkaa
24. srp 2010

Dle mého názoru je nejlepší tam dítko prostě přivést, dát mu pusu, říct, že pro něj za pár hodin nebo ze začátku hodinku přijdu, předat učitelce, zavřít dveře a jít... Když bude plakat nebo "hysterčit" prostě se otočit a jít, nevšímat si. Já vím, že je to drastické ale jinak to nejde a určitě to neznamená, že své dítě nemiluju. Učitelky dětičkám určitě všechno sami ukážou a školku jim představí. Já si hysterické scény zažila s malým a trvalo to celý týden.... to jsem cestou domů brečela a byla z toho na nervy. Pak se uklidnil a všechno bylo v pořádku. Nejhorší je prostě polevit na i třeba se otočit a vrátit se, uklidňovat... to dělala jedna maminka ve třídě a holčičku musela učitelka doslova trhat z náručí což byl teda extrém. Prostě nám učitelka řekla, zamávejte, rozlučte se, otočte se a jděte - zavřela dveře a když jsem se vrátila po 4 hoďkách nadšeně vyprávěl co ve školce dělal a jaké tam mají hračky 🙂

sylvar
24. srp 2010

Takže představení školky provede učitelka...takže ji přivedu, převlíknu, předám, opusinkuju a jdu...fajn, to jsem potřebovala vědět...

lusi80
24. srp 2010

elema tak já myslím že to malá zvládne,to jsenom my si myslíme že ne,ale oni potom pochopí že pro ně maminka přijde a je to dobry,mě vždycky učitelka říkala když jsem se ptala jestli brečí,že chvilku jak odejdou rodiče,a potom ani neví,že se tam sice najde někdy dítko ketrý chce maminku,brečí,a potom se přidají ostatní,ale u nás jsou hodny učitelky a zabaví je 🙂 Ok kamarádky malá jde do 2.třídy,do školy,a ve školce brečela od 3,5let co nastoupila až do 6 než šla do školy,uča jí řekla že je to v matce,že je na ňu měkká a nejraději by ju nechala doma,musí ju tam dát a odejít.Je to lepší pro zaměstnany matky,spěchají do práce,odevzdají dítě a musí letět,vím,drasťárna ale dřív to tak bylo taky,a přežily to všichni 😀 Starší syn jak si zvykl,chtěl chodit o víkendu i svátcích.A stim brečení,já řvala jak želva celou cestu dom 😀 potom jsem si zvykla,ale ten začátek byl hroznej,hlavně pro děti co nejsou hlídány.My máme tchyni pod námi,bydlíme v jednom domě,a kluci tam nechcou spát ani za boha,a nezlomím je 😝 ale školka jim prospěje!!!!!!!!!!Lepší dát teď,než jak to bylo dřív,moje mamka šla ve 3měsích věku do jeslí,hrůza!!!!!!!!!!!! ☹

elema
24. srp 2010

Ahoj holky,
fakt jsem ráda, že je nás víc s mamánky, co to ve školce zvládli dobře.
Budu taky tvrdá a nepolevím, to vím, ale bude to pro mě těžké.... stejně jako pro tisíce dalších. Ale zvládnem to, jen už bych to chtěla mít za sebou. Z nemocí, jak píše Samsa, mám taky trochu strach- budu mít novou práci, tak bych nerada byla věčně na paragrafu, ale myslím, že tohle co popisuješ, je extrém.
Inu, budu se utěšovat tím, že z toho dělám drama jen já a že to prostě v pohodě dáme, jako byse nic nedělo. Snad to zabere 😀
Dík za podporu a rady 😉

lusi80
24. srp 2010

@elema tak ono je to fakt,s nemocema musíš počítat,starší syn byl na hromadě pořád,než šel do školky nemocnej nebyl,začalo to rýma,kašel,to bylo každých 14dní,potom angína,ve školce vydržel tak 14dní a pak byl 14 dní doma takže ze začátku děs,ale já byla doma tak to bylo dobry.Potom už v otm druhym pololetí to bylo trochu lepší,ale ne o moc teda,ale jak neměl teplotu tak šupal,to by byl doma od října až do dubna,on chtěl naštěstí sám,když měl 4 tak s mu narodil bráška,to bylo už trochu lepší,ale 6ti nedělí byl doma radši,ale nepomohlo to,od 2měsíců byl nemocnej i malej,co donesl chytl ☹ a teď poslední dva roky nemocnej kromě angíny 10ti denní nebyl.S nemocema počítej,ale malá od kamarádky ráno trpěla i průjmama a zvracela,nervy,ta její druhá zase v pohodě,každy dítě je jiny 🙂 ZVLÁDNEŚ TO!!!!!!!!!!!!

elema
24. srp 2010

@lusi80 Dík 😉 musím ať tak nebo tak, nemám na vybranou a zvládnout to musíme, stejně jako mnoho dalších. Kéž bychom ale měli aspoň štěstí s těmi nemocemi 😖 atak vůbec, no. Uvidíme. Zítra se jdem domluvit na datum prvního nástupu, tak pak už budu stříhat metr ☹

martinka79
24. srp 2010

@sylvar jj odvedeš do školky předáš učitlkám a páááááááááá
my mále malotřídku a všechny děti jsou spolu...
Nikol neřváývala nikdy spíše nechtěla ze školky.. 😀 a těsně před školou mi dělala vyrválky... ale jen mě tatinovi ne takže to byla hra na city... 😀 já ale neustoupila... ovšem trpěla jsem jak pes.... 😝
u nás to je možné odjíždíme s MM stejně do práce, uvidím jak to bude vše nakombinované... dcera dojíždět, já, MM, syn do místní školky... nějak to dopadne... důležité je, že víme, že tam bude o dítko dobře postaráno... 🙂

draga
24. srp 2010

už tady sice podobné téma je...ale nevadí 🙂 víc zkušeností víc nervů 🙂))
taky jdeme do školky ale Dála chodil už minulý rok do jeslí...tam to zvládal kupodivu dobře...akorát to ranní vstávání a Dneska nechci do školky....to asi bude přetrvávat...a pak ve školce jsou větší nároky, musí se sami oblíkat, papat (z toho mám též hrůzu @kristi 🙂) no a nestraj se o ně tolik jako tety v jesličkách...
u nás se první den jde jen na zvykačku na hodinku...pak postupně se přidává ...

malovani
25. srp 2010

Já doufám, že ze začatku to budeme moct rozjet pomalu, že nebude muset tam být až do dopoledne, že jako, když celodenní docházka, tak na celý den, no 😨 ...

jeudi
25. srp 2010

@kyti neboj se nic malej se tam bude urcite libit najde si nove kamarady uvidi nove zajimave hracky,a bude se ji tam libit.ja nemam tu zkusenost ze by malej nechtel do skolky tak tezko muzu radit,tesil se tam a bylo to bez problemu..predem malej rekni co tam bude hezkeho atak aby se tam tesila.vim ze muj braska kdyz byl malej a sel poprve do skolky tak pokazde strasne brecel a ucitelka rikala ..jdete ono ho to prejde sice to mamine rvalo srdce ale bylo to tak ucitelka odlakala jeho pozornost na neco co ho zabavilo a byl klid pak se to jeste parkrat opakovalo a kdyz zjistil ze tam stejnak musi tak se to uklidnilo a zvykl si..tak neboj se nic ..urcite se ji bude libit a drzim pesti 😉

kyti
autor
25. srp 2010

jeudi, děkuji za podporu. Jak bylo již psáno - každé dítě si zvykne. Jsem zvědavá, co si budeme psát za týden 🙂 .
Ale bojím se, bojím. 😢 V červnu malé píchali obě uši a od té doby má nedůvěru k doktorům. Před 14 dny měla angínu a co ta vyváděla u doktorky!!! Tak se bojím, aby takové hysteráky nebyly při předávání ve školce. Ještě k tomu jsem těhotná, tak se bojím hormonů, že budu plačtivá...nebo taky ne a pošupajdí. 😉
Nemáme to teda vůbec jednoduchý, co? Mít ty drobky 9 měsíců pod srdcem, porodit je, pak být s nimi 3 roky doma a teď tohle...
Holky, držte se! Držím všem palečky a přeji nám ty nejklidnější možné začátky.

malovani
25. srp 2010

@kyti Ano, každé dítě si zvykne 🙂 , jde jenom o to, jak to zvykání bude probíhat, že 😅 ... Přeju nám všem, aby si v pohodě zvykli naše děti a abychom si v pohodě zvykli i my, maminky...

luckaa
25. srp 2010

No,tak my taky jdeme poprvé do školky,nějak moc se to blíží,malá se teda těší,připravuju jí na to,že tam bude beze mě,ale na druhou stranu,že tam bude spousta dětí a hraček a bude si hrát a malovat,papat s dětma,tak uvidíme...zatím se těší.Já mám taky strach z těch nemocí

martinka79
29. srp 2010

budu na vás mysletjak ty vše ratolesti přišli spokojené a samo jak to vše zvládáte vy maminy. 😉

misi78
29. srp 2010

Ahoj holky, tak drzim palce at to vasi drobci zvladnou v pohode. Me malej nastupuje od rijna do jesli. Ale tam je 5 dni postupneho zvykani. Kdyz jsme se tam ted byli podivat tak byl spokojenej hral si ani po me nevzdechl, ale to bylo jen na hodku. Tak mam taky trochu strach, ale musim se vratit do prace. To me urcite zabavi, tak na nej nebudu tak myslet. Holky vracite se nektera do prace? Nebo jste vsechny jeste doma?

elema
30. srp 2010

Tak holky, poslední 2 dny si užijte dětičky doma a držíme palečky ať ty první dny ve školce zvládáte vpohodě 😉
Nezapomeňte napsat první dojmy atd, ať vím, s čím mám nakonci září (až půjdeme my) počítat. ☹

@misi78 já se taky vracím od října do práce, na plný úvazek, od 7 do 15:30, takže mám taky strach jak to skloubit a psychicky to vydržet ( moje dítě se narozdíl od tvého netěší a je závislák na mamince ☹ ) Hodně štěstí a ať jste vpohodě 😉

martinka79
30. srp 2010

tak jsem volala do Mš a my nic krom zaplacení obědů a školkovného nemusíme mít...
chystají se na myšáka a těší se všichni. Míša od soboty mluví, jdu do školky muší mít batoh na záda... 😉 tak to asi nakonec bude Ok.(je to taky mamánek,a le děti a lidičky kolem také miluje)

martinka79
30. srp 2010

@misi78 já nastoupial do práce naštěstí jsem učitelka tak budu snad brzy doma... nechala jsem si dát úvazek na ruku...

misi78
30. srp 2010

Tak to mate fajn. U nas bude vyzvedavat manza, dela do 15:45. Bohuzel prarodice jsou daleko, navic jedni pracuji.
Elema no nevim jestli se tesi 😀 , spis nevi co ho ceka, ale to postupny zvykani je bezva. Nastesti neni uplnej zavislak.

janulle22
31. srp 2010

tak jsem se tesila, jak tu budu zitra popisovat co a jak a nakonec nas nevezmou protoze nemame potvrzeni od dr... 🙄 ve skolce to chteji max 5 dni pred zacatkem roku, ale nase dr ma dovcu... 😒 takze jdeme az dalsi tyden...tak se tesim zitra na vase prispevky... 😉