Jak jste vy, maminky, zvládly nástup dítěte do školky?

kyti
23. srp 2010

Zdravím vás maminky. Chtěla bych poprosit zkušenější maminky o tipy a rady jak zvládnout tuto situaci. Čeká nás týden do nástupu do školky a já už mám z toho šílenýho nerva a je mi zle, jen na to pomyslím. ☹ Předem děkuji za optimistické rady 🙂

verbalinka
14. zář 2011

Jinak si Wilik zvykl a chodi dobrovolne. Teda kazdy den odpo rika, ze uz nepujde, ale da si to vysvetlit a my k tomu pristupujeme tak, ze je to jeho povinnost a dneska rano nadsene bezel a maval z okna 🙂 Akorat ma ve tride nadrzlou holku a ta uz je tam masakruje. Jednu holcicku mlatila kladivkem do hlavy a dneska Wilika otravovala u obeda a poskrabala mu nos. Ucitelka rikala, ze ji absolutne ignoruje a nic na ni neplati. Jsem dost nastvana a doufam, ze s tim ucitelka neco udela :-/

terezt
15. zář 2011

Tak to vam zavidim. My jdeme do skolky pokazde s brekem, konci to tim, ze ho ucitelka musi ode mne odtrhnout. ☹ ☹ ☹ Pak mi ale jina maminka rikala, ze uz byl dobry, kdyz jsem odesla, jen pofnukaval. Ale ze se pry po mne cely den pta... a vyhlizi... Ted se dokonce v noci vzbudil a povida, maminko, ja uz do skolky nepujdu a porad me tim masiruje. ☹ A pritom, doma hezky zpiva, co se naucili ve skolce - za 1 den snad 4 pisnicky... Nevim, jestli to chce cas, aby si zvyknul, nebo jestli mu mam povolit a nechavat ho doma treba jen patky... Nebo ho brat po o (ale to by asi bez spani nedal, protoze to mame do skolky daleko a on doted vzdycky po obede spal).

terezt
15. zář 2011

@romca3 Ahoj, chtela jsem se zeptat na nejnovejsi zkusenosti. Porad rano brecite?

samsa
15. zář 2011

Ahoj holky, u nás dcera v pohodě, až na to, že je už nemocná. Loni to byla katastrofa, 3 dny a nemoc, do toho tam nechtěla být a plakala, nakonec jsem ji musela kvůli nemocem nechat doma, co byla doma, tak neměla ani rýmu. No a teď....už to zase začíná, už jsem zoufalá ☹

@terezt a když si pro něj odpoledne jdeš, tak pláče? Možná mu vadí ty ranní odchody, známé dcerka plakala měsíc v kuse a pomohlo, když začal vodit tatínek.

terezt
15. zář 2011

@samsa Jsme tam zatim ctvrty den. Prvni den ucitelka rikala, ze cely probrecel. Ted rikaji, ze se po me porad pta a vyhlizi me. Ale kdyz prijdu uz neplace. Vcera teda byl rozcileny, ale to proto, ze mu chlapecek vzal krabicku na bonbonky. Ale kolem oci to ma zarudle a je celkove nespokojeny. Odpolko se mnou uz je v pohode. Jo, rani odchody mu urcite vadi, ale nevim, jak to udelat jinak. Tatinek to ma na opacny konec mesta...

samsa
15. zář 2011

@terezt určitě si zvykne a bude chodit rád. je ještě malinkej, přijde mi, že hodně těch tříleťáčků tu školku ze začátku špatně nese (děti kamarádek i moje dcera). Teď má 4 a nástup do nové školky zvládla úplně v pohodě. Až teda na ty nemoce ☹

terezt
15. zář 2011

@samsa Ja bych celkove rekla, ze kluci jsou na tom hur. No, snad to zvladnem, jestli me teda do te doby neklepne a nebo tu skolku proste nezrusime a nepockame do pristiho roku. Ale zas si rikam, ze je blbost to vzdavat po tydnu...

samsa
15. zář 2011

@terezt Ještě vydrž, moje dcera vyváděla 2 měsíce (teda s přestávkama na choroby). Brečela skoro celý den. Ale je to hrůza a strašné psycho na nervy. Já to vždycky obrečela. ☹

simlenka
15. zář 2011

ahoj holky, občas vás pročítám, ale zatím nekomunikuju, ale dneska už musím - minimálně se vypovídat... naší terce je 3,5r. mamánek šílenej, spí se mnou v posteli, jen se na ní někdo podívá špatně, tak fňuká... - no a školka - každý den pláč a fňukání (ráno), odpoledne dobrý, to se jí ani nechce domů, ikdyž vždycky když mě vidí, tak má slzičky v očích...

do školky chodila ty první dva dny, pak byl víkend, pak pondělí-úterý a pak byla doma, pže měla šílenej kašel a rýmu, včera šla po týdnu a s pláčem, dneska ráno se řevem. utíkala učitelkám ze třídy za mnou, že tam být nechce, já se nenápadně vytrácela ven...

... já nevím jestli v tom pokračovat ☹ hlavně nemusím, jsem na MD s maldším synkem a rve mi to srdce ji tam nechávat, ale všichni kolem mě (manžel, babičky, učitelky, okolí) jsou pro to, že si prostě musí zvyknout...
fakt nevím co dělat, nejradši bych to odpískala a zkusila to znovu třeba v lednu, jenže manžel je proti a tak ráno pláče terezka, pláču já... jen mladší jakub se raduje, že mě má jen pro sebe ☹

paja1975
15. zář 2011

jave já to mám s malým také tak. Nejdřív byl ze školky úplně nadšenej, protože mu nejsou tři, tak měl chodit jen na pět dní v měsíci. Doma plakal, že tam chce. Tak jsem ptala ředitelky jestli je možné aby chodil normálně každej den na celej den, když už na něj neberu rodičák. a prý ano...tak začal chodit jako velkej kluk 🙂 a začal ráno doma trochu brečet ☹ a učitelka mi taky každá řekla něco jinýho. tak jsem se přestala ptát, až budou mít oni problém at mi to řeknou sami. Malej si ráno zaknourá ale ze školky chodí spokojenej. tak to neřeším. Ale jsou to nervy když ho vidim plakat ☹

terezt
15. zář 2011

@simlenka Presne jako u nas. Prave to, ze tam nemusi, kdyz ma mladsi sestricku. A kdyz vidim kazdy rano ten zoufaly pohled, ubrecene oci, a "maminko, bud tady se mnou jeste chvilku". Je to HROZNY.

terezt
15. zář 2011

@samsa 2 mesice je fakt dlouha doba. Pokusim se to vydrzet mesic, jestli bude brecet asi to odlozim a skolku budu platit, protoze jsme tak bojovali, abysme ji dostali.... 😒

simlenka
15. zář 2011

@terezt jj, maminko, počkáš tam se mnou chvíli než mi přestane být smutno?

fakt se za to nesnáším a hlavně nejsem už tolik přesvědčená o tom, že je to pro ni to nejlepší 😔

samsa
15. zář 2011

@simlenka
@terezt Holky, já tu chybu udělala vloni, nebyla jsem přesvědčená, že je to pro ni nejlepší, byly jsme ve stresu obě, to dítě to vycítí. Zkuste se hodit víc do klidu, věřit tomu dítěti, že to zvládne. Ta psychická nepohoda matky se na dítě strašně přenáší, ono to cítí a pak si není jisté. Letos jsem na to šla jinak a ani jedna slza, úplně v pohodě. Ale je pravda, že je o rok starší než vaše dětičky a mají lepší učitelky, jsou strašně hodné a příjemné. Akorá nám to budou komplikovat ty nemoci.
@terezt no, ty dva měsíce, to bylo 3 dny školka a pak jsme 2-3 týdny lečili nějaký bakteriální hnus, za 2 měsíce měla 3x atb, do té doby nic.

fim
15. zář 2011

Holky, vydržte to!!!!! Přece to těm dětem neuděláte, že je necháte projít tím stresem teď a za rok úplně nanovo znovu?
Mně se to možná mluví, ale logicky si říkám, že každý den by to mělo být o slzičku lepší. A věřím, že pokud z toho budete dělat tragédii vy, tak ty děti taky. Naopak když to bude jasná věc, braná nikoli lítostivě, ale s nadšením, odměnama a parádou, tak to musí klapnout.
Vím, děti jsou někdy mamánci a já takové nemám, tak třeba nevím, o čem mluvíte - ale myslím, že jo. když vídám totiž maminky uplakánků v šatně, jak lítostivě hladěj, utěšujou a tvářej se jak trpitelky, že vlastně tam to dítko vůbec nechat nechtěj....... proč? Vždyť se jim tam nic nestane, paní učitelky je ohlídají, postarají se o ně, udělají jim pestrý program, pohrají si v kolektivu... a odpoledne tradá k mamince a pochlubit se, co měli k obídku, co malovali, s kým si hráli...... A ty děti to vidí, cítí a trpí podle mě tím víc. Nehledě na to, že kolikrát je to podle mě jen hereckej výkon zkoušející, jestli ta maminka ustoupí nebo ne.
Měli jsme chviličku, kdy hlásil celou cestu do školky, že tam nepůjde. Ale jak uviděl bránu, tak už by nejraději letěl za dětma. Naprosto zapomněl, co na mě zkoušel. A když ty dětičky přestanou, sotva zmizíte, není to trochu totéž?
Někdo mi navrhoval, abych ho nechávala ve středu doma, aby se mu zkrátily ty intervaly. Že prý ve Francii to tak dělají..... ale myslím si, že bych mu v tom dělala akorát hokej - půjde, nepůjde, půjde, pak víkend..... To už jsem si myslela, že bych ho nechala doma v pátek. Ale rozhodně bych to nezdůrazňovala, že je to proto, že si to zasloužil nebo vybrečel. Dny děti ještě nerozlišují nebo bych si vymyslela nějakej "strašně důležitej" důvod, čím praktičtější tím lepší. Ať si nezvyknou, že budou rozhodovat samy, jestli půjdou nebo ne.
Jó ty nemoci, to je hnus. To je několik začátků za sebou, pořád a pořád "poprvé". Tak držím pěsti, ať nám moc nemaroděj a ať se jim tam co nejdřív všem líbí. 🙂
Snad mě tu nikdo neukamenuje, ale to jsou mé postřehy, nápady a názory. 😎

jave
15. zář 2011

@paja1975 taky jsem se přestala ptát. Když jsem se ptala, tak mi vždy jedna učitelka řekla něco a druhá zase opak. Tak doma mi dali radu, ať se neptám. Tak jsem to tak udělala. Malou jsem brala ze školky a v pohodě. Ona byla spokojená a já taky. Pokud by bylo něco špatně, tak by mi to řekli. Samozřejmě, že se občas budu informovat, ale určitě ne každý den. To je potom náročné na psychiku. A už jsem měla chuť ji odhlásit ze školky, ale vím, že by nás to čekalo nanovo. Rozhodně ze školky jí odhlašovat nebudu. Jen to chce mít trpělivost a pevné nervy.
Souhlasím s názorem, že pokud už jste děti dali do školky, tak je nejlepší vytrvat a neodhlašovat ze školky. Taky si procházíme tímto obdobím zvykání a je to celkem náročné. Ale určitě si zvyknou. Pokud si děti všimnou, že pláčem si všechno vydupou, tak toho budou ještě více zneužívat. Taky mi to nedělá dobře, ale prostě dali jsme se do boje, tak musíme bojovat. Ještě mi bylo řečeno, že pokud dítě nezvrací nebo nemá průjmy, tak ten pláč je to nejmenší problém, který po čase překonají. Ovšem pokud by byly větší problémy, tak potom se to musí řešit a až v té chvíli se má uvažovat o odhlášení. Ale toto rozhodnutí je opravdu individuální!!! 😉 Rozhodě je pravda, že důležitá je i psychika a rozhodnost rodičů, pokud dítě uvidí, že váháme, tak potom nevědí, jestli je to pro ně to správné. A tak i oni se možná dostávají do situace, že něvědí, co je správné!!!
Malou mám teď sice dnes a zítra doma, jelikož je dost nachlazená a kašle. A když jsme byli u dr. tak ta mi řekla, že v pondělí může jít s klidem do školky, že prostě nachlazené děti nenechávat doma. Pokud bych jí chtěla dát do školky úplně zdravou, tak se mi to podaří možná 1x za rok. To jsem zůstala celkem překvapená!!! No ale stejně doufám, že přes víkend se dá dohromady a pak si budeme dál zvykat na školku.

fim
15. zář 2011

Já se hrozím první choroby, kdy mlaďas pochopí, že tehdy tam nemusí. A to se mu tam líbí. Jen je mi jasný, že to zas bude zkoušet. 😀

anta
15. zář 2011

Tak holky, už kašleme 😒 , Honzík se vzbudil ráno v 5,30 hodin a kašlal a tak, ještě jsme ho dali do školky zatím s tím, že kdyby něco, ať volají a Marcelka říkala, když jsem si pro Honzu šla jako normálně, že se jí ten kluk vůbec nelíbí, že jí přišel i horkej a kašle, má i rýmu, tak zítra pokvačíme k dr., to tak vidím. Byla jsem to slušně osobně nahlásit vedoucí v práci a ona mi na to řekla "mně teda nemocnej nepřipadá", tak jsem jí odvětila ", "no víš, já svý dítě znám!" 😠 a šla jsem pryč s tím, že případně ráno zavolám, jak to vypadá 😝 😝 😝 Jo a musím ještě podotknout, že ani tak ve školce vůbec neplakal 😵 😵 😵

alti
15. zář 2011

Taky souhlasím s názorem, že když jsme ty naše dětičky už (hodili do vody) začali zvykat na školku, nové prostředí a prochází si tímto stresem, mělo by se už vydržet (pokud to nejde do opravdu psych. strachu-pomočování-noční děsy). Na druhou stranu pokud bych nemusela do práce a byla doma s mladším dítětem tak bych toho svého mamánka do školky ještě nedala a počkala do těch 4-5 let je to opravdu lepší. Dcera šla o rok později a byla líp vpohodě. 😒

paja1975
15. zář 2011

fim u nás se někdy vstupem do třídy taky na slzy zapomíná. A první chorobička u nás už byla. Teda jen rýmka, ale nudle jak řemeny. Tak jsem ho nechala doma a už to zkusil. 🙂 🙂 to ho bolí zoubek, tu bříško, najednou je to noha a během 10ti minut ho vlastně bolí celej Matýsek 😀 jooo jsou mazaní, víc než si myslíme a pálí jim to roštákům našim 😀 😀

paja1975
15. zář 2011

A také souhlasím - vydržet!!! Jen vydržet, život je těžkej a čim dřív se naučí mrňousové odolávat tím lépe pro ně. Je to kruty, ale je to tak...myslím. Pokud to samozřejmě nevyustí v psych. problémy jak píše alti, Jen vydržet a pobrečet si až když se zaklapnou dveře od školky 😒

anta
15. zář 2011

Holčinky, ráda bych se vás zeptala, co se děje, když člověk dostane OČR - ošetřování člena rodiny. Tak otázky zní 😀 😀 😀 1) musím papír o OČR donést do práce hned ten den, kdy OČR začíná nebo to stačí, když to donesu, až přijdu po nemoci dítěte do práce? 2) Smím já jako matka, na kterou je OČR napsáno, jít ven v době nemoci dítěte? Díky, za každou odpověď máte u mě bod 😀 😀 😀

verbalinka
15. zář 2011

Souhlas - vydrzet. V pripade nemoci zkuste spis vymyslet neco o zavrene skolce, nebo jiny duvod a nerikat, ze nejdou, protoze jsou nemocny. Ted si budou vymyslet a casem to muze prerust v psychosomatiku a budou doma porad a jeste trpet nemoci ☹ A fakt je dulezite to presvedceni, aby necitili nejistotu 😉

anta
15. zář 2011

@paja1975 😀 😀 😀 Dobrá hláška "bolí ho celej Matýsek" 😀 😀 Tak doufám, že našeho Honzíka nebude bolet celej Honzík 😀 😀 , ale myslím si, že ne. Protože ráno jsem se ho ptala, jestli mu není blbě a on řekl, že ne a nechal se do školky odvést jak ovečka, no je to čudla, že neřekne 😒

alti
15. zář 2011

@anta 1) u OČR záleží na firmě (zaměstnavateli). Měl by se dávat hned, ale protože tam vyplňuješ ještě faktické datum nástupu do práce (můžeš nastoupit i dřív) tak u mého zaměstnavatele pokud nebyl zrovna konec měsíce (kvůli vyúčtování-proplacení) byla dohoda a dávali jsme až po nástupu zase do práce (jen jsem zavolala ved. že jsem na OČR). U známé zase dali ihned - vedoucí si to nechala na stole jako potvrzení a odevzdala na mzdovku až po nástupu zase kvůli doplnění data nástupu. Radím jak budeš mít papír zavolat vedoucí a zeptat se jaká je praxe u vás.
2) samo můžeš na OČR nejsi nemocná ty, ale ošetřuješ a to jasně musíš i živit! 🙂

jitafol
15. zář 2011

@jave tak dneska jsem se mu zase zmínila o tom spinkání ve školce, že by to jako mohl zkusit a on mi to v klidu odkýval - jakože "mámo proč se mě na to vůbec ptáš, to je samozřejmý že tam budu spinkat" což nejsou jeho slova, ale vyznělo to tak. Každopádně zítra jde po obědě domů a uvidíme jaká bude další strategie, zítra se ukáže. Dneska totiž nebyl, byli jsme u zubařky a nemělo cenu ho tam dávat na hodinku.
@anta @verbalinka @berenika co popisujete o klukách mě doteďka ani nenapadlo dávat se školkou do souvislosti. Ale je fakt když si to přeberu zpětně, že asi stejnou dobu má Tom jiný chování než dřív. Příde mi, že se za každou cenu snaží poutat na sebe pozornost, hodně často pláčem - ba přímo řevem. Někdy mi "drze" odsekne a to mu byly 3roky v červnu, že by už puberta 😖 Snažím se mu teď hodně věnovat, když máme na sebe jen odpoledne a víkendy. Taky mě napadlo, že to chování vidí u dětí ve školce - jsou míchané třídy a je dost těch starších, který už bývají i "držkatý". Tak nevím, jen dofám, že se to zase srovná 🙂

simlenka
15. zář 2011

no, u nás se právě stalo, že se teď terezka 2x po sobě v noci počůrala - nevím jestli stresem ze školky nebo z nastydnutí, ale už to mi dělá starosti... navíc já si nemyslím, že je správné to lámat přes koleno, ale... zase odpoledne je spokojená, hravá, ani domů se jí nechce a říká jak to bylo fajn.

ale to ráno je zkrátka strašně strašne smutné 😢
taky mě trochu trápí, že třeba vůbec nemluví o dětech - teda o konkrétních dětech, nepamatuje si jejich jména, bojím se, aby ji třeba nebraly jako tu uplakanou a pak si sní proto nehrály. Terča je uplakánek, ale podle mě nepláče proto, aby si něco vynutila, ale proto, že je jí ouzko, smutno, bojí se - i dospělý přece pláče, když je mu smutno, ne?

kosarka
15. zář 2011

@simlenka Ahoj, pročítám si tu stránky a narazila jsem na tvé zkušenosti s dcerkou. Koukám 😕 že máme asi povahově stejné děti. My šli taky čt-pá, docela v pohodě, s brekem to jo, ale ještě se tolik nekroutila, i když venku jsem slyšela její hysterický pláč, že chce za maminkou a ať mi zavolají, že chce maminku a nic jiného, v poledne když jsem si pro ní šla, když mě uviděla, měla slzičky v očích. Další týden jí vodil manžel, jednou za nim utekla asi 3x, ráno peklo. Sotva vstane, tak hned, že do školky nechce že se jí tam nelíbí, oblíkám jí násilím a taháme jí ze dveří. Pláče až do školky. Učitelky říkají , že pak přepne, že je z ní najednou chytrá a velká holka, ale co mě to ráno stojí trápení. Navíc když jdou na hřiště, tak si s dětma prý moc nehraje. Říkala mi doma, že trucovala a byla naštvaná. Jednou seděla a sbírala mi tam kaminky, které mi pak opravdu donesla. Jsem taky s malým doma a tak si říkám, jestli jsem to neuspěchala a neudělám líp, když jí tam dám až za rok. Zkusím ale asi ještě vydržet a jestli to po měsíci nepřestane asi to vzdám. ☹ Je to prostě složitý a já nevím, co je v tuhle chvíli pro ní to nejlepší. Teď jsme přes týden doma, páč jsme marodili, nastupujeme opět v pondělí a už teď se toho zase děsím. Na druhou stranu ale vidím, žei těch pár dní jí pomohlo a začíná být samostatnější. 🙂

blandik
15. zář 2011

@simlenka, @kosarka - u nás ve školce jsou pro to, aby si děti postupně zvykaly. Aby tam na začátku chodily na chvilku, třeba jen dvacet minut, a postupně se to prodlužovalo. Já jsem s malým momentláně na cca dvou hodinách. Dneska byl déle a byly slzy..já si myslím, že pokud člověk má ty podmínky a nemusí do práce, tak že tohle je pro děti šetrnější...na začátku si vytvoří pozitivní zkušenost, že se jim ve školce líbí i bez mámy, jsou tam chilku, to už zvládnou..a ta chvilka se prodlužuje a ony si to ani neuvědomí, už tam pak znají děti i učitelky...a mají spoustu dobrých zkušeností...není to jako když tam zůstanou hned první den dlouho, samozřejmě se jim stýská a potom si myslí, že je to hrozné místo a chcou být s maminou doma...

Náš je taky citlivý, nemá ještě tři roky (ale od tří jdu do práce, tak není jiné řešení)...nedovedu si představit, že by tam zůstal od začátku dlouho, to by bylo peklo..zatím občas pláče, asi dva dny plakal hodně ráno při příchodu do třídy, ale doma problém s odchodem není...a tak nějak cítím, že kdyby tam zůstal od začátku dlouho, aT si zvykne, že by to bylo stejné, jako u vašich holčiček...Snažím se mu povídat, že to je jako s dědou a babi, když byl malinký, tak tam taky nechtěl zůstat, a dneska tam je klidně celý den...a že ve školce se taky seznámí s dětma i učitelkama a když mi řekne, že byl smutný beze mě tam (což mi říká každý den), tak mu řeknu, že já jsem byla taky trošku smutná a že to je normální...

Tak třeba vám to taky ve školce umožní. U nás není problém přivést kdykoliv a kdykoliv vyzvednout.

blandik
15. zář 2011

@simlenka - já jsem ho jednou přivedla do školky, plakal a slyšela jsem jednu holčičku - už zase pláče (naštěstí tak soucitně)...Někdy mám pocit, že tam pláče jen náš...ale zase je to smíšená třída věkově, ostatní děti jsou o rok starší a více, takže jsou všechno v klidu...a pořád si říkám, že to tam je asi fajn, protože když si pro malého příjdu po svačince, tak se mi nezdá žádné dítě, že by bylo smutné, že pro něj maminka ještě nepřišla..