Jak jste vy, maminky, zvládly nástup dítěte do školky?

kyti
23. srp 2010

Zdravím vás maminky. Chtěla bych poprosit zkušenější maminky o tipy a rady jak zvládnout tuto situaci. Čeká nás týden do nástupu do školky a já už mám z toho šílenýho nerva a je mi zle, jen na to pomyslím. ☹ Předem děkuji za optimistické rady 🙂

blandik
15. zář 2011

JInak u nás taky mluví o tom, že chce ve školce spinkat a že se mu tam líbí a básní o nějaké holčice /jména si taky nepamatuje/, a pak příjdu po dvou a půl hodinách a je uplakaný...takže to chce čas. Já jsem moc ráda, že zatím o školce mluví hezky, sice říká, že je smutný...tak snad si zvykne.

anta
16. zář 2011

Ahoj holčiny, tak jsme evidentně nemocní, v noci kašlal jak blázen a teď jsem ho změřila a má teplotu 38,3, takže pomažeme k doktorce, Honzíkovi jsem řekla, že školka je zavřená a že až bude otevřená, tak tam zase půjdeme, ale teď že to nejde. 😉

terezt
16. zář 2011

Tak dneska musim zatukat, ale sli jsme bez brece!!!!! Rano teda zacinal knucet a fnukat, ze tam nepujde, ale ja jsem ho zarazila. Jak se jednou rozknuci, uz neprestane. Pomohly mi docela clanky, co jsem si precetla na internetu (napr. babyweb). U nas teda zafungovalo neprodluzovat dobu odlucovani - dat pusu, zamavat a jit. A od rana zvesela, rikat, ze to krasne zvlada, ze strach se naucime prekonavat, jak ho pani ucitelka chvali a co vsechno budou delat - prulezky, zpivani, hracky. Ja si myslim, ze musel poznat sam ze svoji zkusenosti, ze to neni nic hrozneho, ze tam vydrzi a ze pro nej kazdy den prijdu. Kdyz jsem mu to rikala a vysvetlovala, vubec to nebral na vedomi...

terezt
16. zář 2011

Fungujeme teda na systemu odmen a odpoledne ho ceka sladkustka...

anta
16. zář 2011

@terezt - to mi moc rozumné nepřijde dávat odměnu za školku. Tomu dítěti takto naznačuješ, že to musí tzv. "protrpět" a staráte se o to, aby začalo tu školku vnímat negativně, a to není dobré a taky za chvilku přijdete na buben, za chvilku Vašíka odměny typu sladkost přestanou bavit a pomalu přejdete na autíčka a pak bůhví na co 😀 😀 😀 To dítě musí pochopit, že školka není za trest ani za odměnu, já být vámi, tak to ale rychle zkrouhnu tento způsob, fakt. 😉

martin15
16. zář 2011

Ahoj, já jsem nešťastná a utrápená. Martínek chodí do školky a každé ráno když odcházím pláče. Jinak se těší. Trápí mě spíš jiná věc, která dnes vyvrcholila. Martínek je od roku bez plín. Doma se nepokaká a tam jo. Dnes se mu stal úraz. Nějaký chlapeček ho bouchl venku klackem a má pod nosem mašličku. No učitelka mi volala do práce, že mi to musí oznámit a že se omlouvá , že ho neuhlídali, ale že je v pohodě, tak jsem tam nejela, ale když jsem si pro něj přišla, tak jediné co jí zajímalo tak to, že se dnes opět pokadil. Nevím co si počít. Prvně jsem měla námitky na to, že chodí v papučkách špatně obutých a od té doby se to veze. Pak měla připomínky, že vše vylévá a že nechce jíst sám. Když se manžel ptá té druhé uč. ,tak je vše v pohodě.

sisstin
16. zář 2011

@martin15 a nestydí se syn si říct, že se mu chce kakat? 😉 My máme občas problém s čůráním, když se jde hromadně, tak se mu třeba nechce a nejde...a pak, když se mu chce, tak se stydí si říct 😉 zatím se teda nepočůral, ale už 2x to měl tak tak...že jsem si pro něj přišla a hned jsme valili na záchod, kde vyčural půl litru 😝

takže by bylo možná dobrý, aby se ho učitelky ptaly, jestli nechce kakat třeba 2x za den 😉 nic jinýho mě nenapadá...syn ve školce nekadí, kadí zásadně doma...on by tam ani kakat nemohl, jsou mu velký záchody a propadává tam 😕

anta
16. zář 2011

@martin15 - a pláče jen u té učitelky, která si na něj stěžuje? Hele, mě taky Honza chodí od jedné učitelky vyloženě jako prasátko, už jsem to tu psala, má mladou učitelku a ta ho po jídle snad ani neutře! Půl dne tam lítá s cibulí od guláše nalepenou na ruce! A chodí mi domu asi se špatně utřeným zadkem, panč mívá normálně na zadku "čárkový kód" 😀 😀 od hovínka, nevím, jak to napsat jinak. Věčně špinavý slipy! A to se nepokakává a nepočůrává. Oni si dávají podmínky, ale sami je v určitých případech nedrží 😠 😠 😠

anta
16. zář 2011

@martin15 - přijde mi to, že mu prostě nesedla jedna z učitelek. Honza se zase nepočůrává ve školce, ale doma dělá naschvály 😝 😅 😅 😅 Tak mu asi nesedíme my haha

martin15
16. zář 2011

@anta no myslím si, že mu uč. nevadí, protože ráno pláče u obou, ale pak se uklidní a odpo, když se ho ptám, tak je má rád obě. Myslím si, že si ona spíš trénuje na nás. Ví , že se trápím, že tam ráno pláče, tak mi to ještě osoluje. Dnes mi uč. řekla, že tlačil na lehátku, když usínali, tak ho rychle vzala na záchod a tam se vykadil. On taky většinou kadí jen doma, jen prostě se to stalo 2x a to den předtím nekadil. No a jednou se to stalo, když ho uč. poslala samotného na záchod a on si bobek špatně sedl a pokadil si pyžamko. Myslím si, že tohle je ten problém, že se bojí, že se mu to zase nepovede, protože pak ho dala pod sprchu a tu on nesnáší. Je naučený na vanu.

sisstin
16. zář 2011

@martin15 no tak posílat tříletý dítě samotný na záchod mi přijde dost divný...už jenom proto, že tyhle maloškové nejsou ani schopní fyzicky si ten zadek utřít, mají krátké ruce 😕 u nás chodí samotné na záchod jen ty větší děti (5-7let), jsou věkově smíšení...s těmi malými vždycky chodí učitelka 😕

martin15
16. zář 2011

no tenhle názor mám i já...

jitafol
16. zář 2011

Tak u nás je to tak, že Tom ve školce na velkou nechodí zatím (doufám, že se to změní časem). Ze začátku to zkoušel, ale hned jak zjistil, že jsou na něj velký ty záchody, tak tam nechce. Zkoušela jsem mu vysvětlit, aby se podepřel na rukách, chvíli jako tlačil, ale hned že to nejde a že to zkusí příště (myšleno doma asi). Možná bysme měli doma uklidit to malý prkýnko a trénovat i doma na velkým záchodě. Teda zase se ale bojím ,aby se nezasekl uplně s kakáním.
Co se týká utírání po velký, tak mě nějak nenapadlo po něm chtít, aby to dělal sám. Podle mě to fakt nemůže sám zvládnout. A kdyby to i zkusil, tak to asi jen rozpatlá....to by pak z toho měl zas jiný problémy tak to fakt neé.

sisstin
16. zář 2011

@jitafol tak to jsi první člověk, co píše, že jsou dítěti taky záchody velký...já se ptala všech, a všichni říkal, že pohoda...no syn tam propadává...ale on je na svůj věk fakt malej a hubenej, má za měsíc čtyři roky a ještě nemá míry ani jako průměrný tříleták 😝

jitafol
16. zář 2011

@sisstin Tom je zvyklej právě na to malý prkýnko, tak proto asi mi to připadá, že je mu to velký. Příjde mi taky že by tam propadl. Věřim ale že se to naučí, je šikovnej a snaživej.

terezt
18. zář 2011

@anta Nedavam mu odmenu za to, ze neco protrpelo, ale za to, jak ho ucitelka chvalila, ze byl sikovny a samostatny. Osobne si myslim, ze jeden bonbonek denne, nebo lizatko, kolacek mu neuskodi a na buben snad kvuli tomu taky neprijdu. Na auticka, mobily, pocitace rozhodne prejit nehodlam. Naopak si myslim, ze casem se bez toho obejdem uplne...

anta
18. zář 2011

@terezt - a co když ho ta učitelka nepochválí? Aby jí třeba nepřestal mít rád proto, že ho nepochválila a tudíž nedostane odměnu 😀 😀 😀 Netvrdím, já taky občas HOnzíkovi něco koupím, no kdo by nekoupil, že? Ale striktně se bráním slovu odměna, vždy mu říkám, že to je jen tak, rozhodně ne za doktory, za školku a tak. Jednou jsem mu něco koupila za zubařku a pak podruhé nechtěl nic koupit a chtěl se tím pojistit, že k té zubařce už nepůjde, tak že raději žádné autíčko nechce 😅 😅 😅

jitafol
18. zář 2011

@terezt @anta taky občas používám, že má kluk odměnu za to když byl hodný a něco zvládl nad očekávání. Že by toho kluk "využil" že tu odměnu radši nechce nebo že by chtěl stále víc....tak toho se fakt nebojím. Tom prostě takovej není a to sem si jistá, znám ho.
Jinak holky zítra bude TOmášek poprvé ve školce i na spinkání, tak nám držte palce. Chci to zkusit, přestože na moji otázku jestli bude ve školce spinkat, reagoval ne uplně kladně 😖 ....přesto ale to zkusíme. Myslím, že problém by mohlo být až se půjdou převlíkat do pyžamka. To doufám, že nebude řev. Jinak paní uč. říkala, že je nenutěj, pokud nespinká tak se nic neděje. Jenom nesmí rušit ostatní a to snad nebude problém.
No já budu v práce nervózní do těch 15hod ani nevíte jak 🙂

luckahr
18. zář 2011

@anta ja bych to s tema odmenama nedramatizovala, i my jsme Anicce nosili casto do skolky nejaky prekvapko a Vasik taky obcas dostane "odmenu" za to, ze je ve skolce hodnej. Zacal chodit v breznu, to jsme casto sli koupit neco dobryho (uprimne, sli bysme i tak, kdyz jdeme na hriste) a ted si na nejakou "odmenu" ani nevzpomene. Takze holky, klidne odmenujte 😉 .

anta
18. zář 2011

@jitafol @luckahr - já jsem starej dramatik, holčiny oukej 😵 😵 😵 😵
@jitafol - budu moc držet palečky a neboj, to zvládne, taky jsem se bála toho spinkání a když ti povím, že tam se naučil spinkat hned, tak tomu neuvěříš. Honza občas ráno vypadá jako by chtěl natahovat a pak mi učitelka oznámí, že celý den nezaplakal, takže bych se zas toho tolik nebála. Tomík to určitě zvládne a když ne, tak se taky nic neděje, učitelky si s ním poradí, uvidíš 😉

berenika39
18. zář 2011

@anta víš, co to znamená "mama cink cink tototo" ? Tak to znamená "až pro mě máma přijde, zazvoní a přinese mi vajíčko". Petr dlouho vajíčko říkal tototo. Když začal chodit do jeslí, bylo mu dva a dva měsíce, ještě mluvil jak tatar, jen tak z lásky jsem mu první den donesla kinder, a pak už pořád.....normálně se ráno ptal ne jestli přijdu já, ale jestli bude kinder. A to nejí čokošku, jen ta hračka ho brala 😀 . Ale v klidu se to odbouralo. Ted už chce, abych pro něj přišla já a je spokojený 😀

terezt
19. zář 2011

@jitafol Tak jak jste to dneska zvladli? My docela dobre. Fnukal jen pry, kdyz se slo na prochazku. Uz jsem tam zahledla i jine deti, ktere breci po ranu. Predtim me pripadalo, ze jsme to jen my.... Zacinam verit, ze se to obratilo v dobre. Fakt radsi vsechno tukam... 😉

anta
19. zář 2011

@terezt - taky mám dojem, že mi ve školce čas od času pláče jen Honza, ale to je asi tím, že se člověk soustřeďuje pouze na svoje dítě 😀 😀 😀 Vašík je šikulka 😵 . Nás nástup čeká ve středu po nemoci, tak uvidíme, jak to půjde. Občas Honzík prohodí něco takového, že z toho vyplývá, že máma, táta a paní učitelka patří do jeho života 😉 🙂

evaviki
19. zář 2011

ahojte, Sebik bol prvy tyzden v skolke len na 10tich zvykacich hodinach, to ani nechcel odist.. dalsi tyzden uz zacal plakat, potom sme boli na dovolenke a zajtra ide znova do skolky.. odkedy tam place, tak sa ku mne doma strasne tuli, stale po mne lezie a pusinkuje ma, pripadne hladka.. cokolvek mu vytknem, tak povie: "uz to nebudem robit".. mam pocit, akoby bral skolku za ´trest.. vecer som mu citala a stacilo spomenut, ze ide zajtra do skolky, tak zacal protestovat a potom uz len ticho lezal a pozeral do blba, ani nechcel dorozpravat pohadku.. tak to nejak zle znasam, som zvedava, co ma caka zajtra rano ☹((

jitafol
20. zář 2011

@terezt @anta tak jsme to zvládli (musím zaťukat) dobře. Tomík jen trochu pofňukával, když se šlo spinkat. Podle mě byl trochu zmatenej, jelikož to byla pro něj zas nová situace a nevěděl jak se chovat a co dělat. Dostal na spinkání méďu, což mu asi bylo dost příjemný 🙂 Jinak teda usnul a museli ho vzbudit. Když jsem pro něj ve tři hod přišla, v pohodě si hrál. A hned mi radostně hlásil "mamko já spinkal" a byl fakt nadšenej. Jen byl trochu smutnej, že tam nebyla oblíbená paní učitelka Maruška, tu miluje 🙂 Pak ještě v autě říkal, že zítra bude zase spinkat s dětma.....no asi to fakt bude u nás v pohodě. Miluju ho broučka mojeho, dělá mi radost.
Jinak Tomík se poslední dobou opět děsně rozpovídal a pusu nezavře. Vykládá neustále, co ve školce dělali, kde byli a tak. Já jsem zatím spokojená, jak se to vyvíjí, teď jen abychom nebyli nemocní a neměli jsme pauzu.

jitafol
20. zář 2011

@evaviki uvidíš, že až bude chodit pravidelně, tak si taky zvykne. Já myslim, že dřív nebo pozdějc si zvyknou všechny děcka.....chce to trpělivost (vím to se mi to teď radí, když my to zvládáme tak dobře 🙂
Hodně pomůže, když bude ve školce celý týden v kuse. To je můj názor. Tomík poznává nový aktivity, který doma se mnou a s manžou neměl a tím se mu hodně zalíbilo. Taky si hodně pochvaloval, když byl poprvé na celé dopoledne a bylo krásný počasí a šli s dětma na hřiště. To se prý vyhrál na písku a byl spokojenej.
Oni jak poznaj, že to není jen sedět ve třídě, ale že i ven se chodí a dělá se všechno možný, tak se jim začne líbit. Taky je to samo o přístupu učitelek, nevím jak u vás, ale my máme příjemný paní.

anta
20. zář 2011

Ahoj holčinky, tak dnes ještě doma. Chytla jsem tu rýmu od Honzíka, to jsem celá šťastná, kapesník nepustím z ruky. Dítě se prý ve 3,15 odstěhovalo s dekou do obýváku a spalo na sedačce, co to je? 😕 😅 😅 Byli jsme na nákupu, teď půjdeme do knihovny a odpoledne do Berušky 😉

myscha
20. zář 2011

@terezt @kosarka Napíšu vlastní zkušenost, syn byl ve 3 letech ještě na školku nezralý, kdybych ho tam dala, tak by řval a myslím, že by se mu tam nelíbilo a jen by to protrpěl. Děti v té době vůbec nevyhledával, kolektiv nepotřeboval.
Šel teď ve čtyřech letech a zatím vcelku bez problémů, nebrečí, s dětma si už hraje a do školky jde dobrovolně. Sice máme smůlu na učitelku, tak doufám že hoto neodradí, ale to je jiná story.

Takže za mě, pokud jste doma na mateřské, tak bych to s tříleťákama a školkou nehrotila, pokud se jim tam nelíbí. Podle mě to děti za půl roku nebo až čtyřleťáci zvládají úplně jinak a nic jim neuteče. T je jen takové místní dogma, že do školky se prostě chodí ve třech.

anta
20. zář 2011

@myscha - ono se to řekne, jenže, když dojdou peníze, tak člověk do práce musí a aspoň tě nemůžou vyhodit, to se nedá nic dělat. 😉
@jitafol - tak moc velký šikula je to, vidíš 😵

myscha
20. zář 2011

@anta Jasně, ale já mluvím jen o situaci, kdy jsou maminky na mateřské s mladším dítětem.