Jak jste vy, maminky, zvládly nástup dítěte do školky?

kyti
23. srp 2010

Zdravím vás maminky. Chtěla bych poprosit zkušenější maminky o tipy a rady jak zvládnout tuto situaci. Čeká nás týden do nástupu do školky a já už mám z toho šílenýho nerva a je mi zle, jen na to pomyslím. ☹ Předem děkuji za optimistické rady 🙂

jitrulka
17. led 2011

Ahojky... naší malé budou v srpnu 3 roky, takže se už ted v dubnu chystáme k zápisu. Jen jsen chtěla vědět, jaké je zvykání dětí první den až týden ve školce a současný nástup do práce? Dá se to zvládnout? Jak jste to s nástupem do školky a do práce zvládly vy?

berynka
17. led 2011

@jitrulka, v naší školce je ten první týden takový zvykací. Děti tam jsou víceméně jen do oběda a první hodinu dvě tam jsou i rodiče, aby to nebyl tak velkej šok 😉 . Já práci řešit nemusela, protože jí mám z domova a docela hodně libovolně si jí můžu měnit. Ale všimla jsem si, že některé děti byly ve školce už od druhého týdne na celý den (třeba už po té šesté hodině). A z těch dvacetipěti tříletých dětí není snad ani jedno, co by si nezvyklo! 🙂
Nástup do práce nemusí být úplně jednoduchý, co se týká nemocnosti. Naše Hedu se celý podzim celkem držela. Ale od začátku prosince má odchozený tak týden 😒 . Nejdřív rýma a zánět středního ucha, pak neštovice a teď zase rýma a na ORL mi řekli, ať jí nechám raději doma.
Takže pokud někdo nemá hlídání a zázemí u babiček, tak by se měl poohlížet po nějaké au-pairce a mít jí přinejhorším v záloze 😉 .

evi3
25. led 2011

Ahoj, chcela by som sa poradiť, či ste niekto niečím podobným neprešli.
Dcéra chodí do školky od novembra, predtým bola spokojný jasličkár. V jasliach a ani tie 2,5 mesiace v školke nebol absolútne žiadny problém, bez problémov ostávala v školke od začiatku.
Minulý týždeň začala robiť ráno v školke cirkus, plač, ona tam nechce, chce ísť so mnou do práce. Na otázku prečo, neodpovedá, s deťmi žiadny problém nemá (ak by mala, povedala by mi to ona, alebo učiteľky), keď odchádzam, reve ako drak, keď zmiznem z dohľadu je v pohode. Minulý týždeň som šla pošmírovať cez okno zo záhrady a už tam spokojne vyťahovala hračky zo škatul (minútu po tom divadle).
Poobede ju zase nemožem dostať domov, lebo ešte musí kde čo dokončiť, potom v šatni vymenovať komu patria ktoré obrázky - pravidelne odchádzame po pol hodine pobytu v šatni.
Je mi jasné, že to je asi len nejaké prechodné obdobie, je celkovo temperamentná, ale nejako to zle znášam 😝

draga
29. led 2011

@evi3 ahoj evi 🙂 jj podle mě to prostě zkouší, Dála taky měl období kdy ráno začal, že mě nepustí do práce, nebo že půjde se mnou...ale nedá se jinak a holt to musíme vydržet hlavně my maminky...pokud jsi viděla, že nemá problém, že pak už nepláče a hraje si, tak si myslím, že to je opravdu jen to období *zkoušení*... a Dála taky nechce domů, musím pro něj chodit až kolem půl 4 jinak je řev, jednou jsem přišla hned ve 3 po svačině, šťastná jak jsme to stihla brzo... a normálně sebou začal mlátit o zem a brečel, že domů nepůjde, učitelka koukala, já si připadala jak nejhorší matka, s kterou nechce dítě domů jít, kdo ví co mu doma dělám, že? ...no děs.... 😀

evi3
29. led 2011

@draga ahoj, dík za ukľudnenie 😉

martin15
17. únor 2011

Mohu se přidat k Vám do diskuze? Psala jsem už tady více příspěvků, ale nikdy se mi nedostavilo odpovědi ☹ . Od února jsem malého 2.5 roku začala dávat do jeslí, protože od dubna nastupuji do práce. Jen to prostě nedávám. Malý tam chodí 2xtt (jedná se o soukromé jesličky) a každé ráno je cirkus. Doma pláče, že tam nechce, nechce se oblékat a bojkotuje. Když už tam pak je , tak v šatně je ještě scéna, ale pak tety říkají, že když odejdu, tak si už hezky hraje. Nechávám ho tam zatím na 2-4 hod. 1.den se tam těšil a plakal jen u svačinky. 2. den šel bez problémů a neplakal tam vůbec. 3. den už začal cirkus. Byl tam zatím 7x a dnes ráno jsme měli jít zase, ale probudil se s horečkou a kašlem, takže jdeme k dr. Zjistila jsem u něj i změny v chování. Vždy se nechal na hod. i více (ne na spaní) hlídat babičkou nebo tatínkem. Teď už ne. Pořád mě hledá a hlídá. V pondělí jsem si potřebovala něco zařídit a hlídala ho má mamka. Bylo to asi na hodinku a on po 20min. co jsem odešla začal plakat. Holky moc bych potřebovala poradit, zda to přejde nebo já už neví. Jsem psychicky vyčerpaná a je mi z toho smutno. Mám dát výpověď a zůstat s ním doma nebo já už fakt nevím. ☹

berenika39
17. únor 2011

@martin15 ahoj. těžko raadit, každé dítě to má jinak, ale sama za sebe:
pokud si tam má zvyknouta a pohopit, že pobyt v jesličkách je normální součást dne, že to patří k životu, že ho máš pořád ráda, že se vždyky vrátíš, chtělo by to, aby tam chodil nějakou dobu denně. jakmile je tam den, a pak s tebou doma, je jasný, že si vybírá to "být s tebou doma" a jesličky bojkotuje a snaží se navodit tu lepší variantu. nemáš možnost ted třeba celý měsíc chodit s ním denně, na chvíli, prodlužovat to, ale prostě aby pohopil, že se ráno jde do jeslí? já jsem to tak udělala, dva měsíce jsem ho dala na denní chození, i když jsem věděla, že budu potřebovat od ledna jen 5 dní v měsíi. Pobral to, a ted chodí v pohodě každou středu. Přivykání dětí může trvat i měsíce, ne jen pár dnů.
Druhá varianta je ta, že prostě je ještě na jesličky malý, že je to na něj moc a bylo by lepší půl roku, rok počkat. Ale to musíš zvážit sama, možná ti řeknou v jeslích, jestli se snažit o adaptaci nebo počkat. KAždopáddně, nebuď z toho smutná, není to pro prcky jednoduché, doteď byl jen s tebou....nerad se toho vzdává. Není to rozhodně žádná tvoje chyba, jsi hodná a trpělivá...kdyby to mělo přinést jen problémy, počkala bych. Aby neudělal špatnou zkušenost, a neměl pak problém začlenit se do školky.
Moc jsem ti asi neporadila, ale to asi nejde, mám to taky za sebou a vím, jak ti je.

martin15
17. únor 2011

@berenika39 Ahoj, moc děkuji za příspěvek. Na denní docházku nemáme finance. Chcou 6000Kč a to jsou jedny z těch levnějších jesliček tady u nás. Od září bych ho pak už dala do normální státní školky, pokud ho vemou. My jsme volili tuhle variantu, protože jsou vždy 2dny v týdnu, kdy je i manžel celodenně v práci. Jinak ho bude hlídat on nebo babičky. Nemáme je blízko. Dnes jsem s malým byla u dr. a tak máme virózu, takže zase týden nepůjde. Myslím si (stále nad tím přemýšlím), že pokud by byl na jesle malý, tak by řval celé dopoledne i tam, ale on jde z jeslí natěšený, že se mu tam líbí a při odchodu se loučí s tetou, dává ji pusu a je v pohodě. Jen prostě ty rána jsou zlé. Nevím, taky nechci ,aby ho to nějak poznamenalo do budoucna, ale o práci přijít si nemohu dovolit. Však to všechny znáte, jak to v dnešní době je ☹

berenika39
17. únor 2011

@martin15 já vím, těžko se radí, není to jednoduchý. ale docela si myslím, že pokud je tam už v pohodě a není tam celý den smmutný, že jen řeší ten mment odloučení, nechce se mu se tě vzdát. třeba to pochopí. u nás je taky rozdíl v ceně měsíčních a pětidenních jeslí propastný, ale tak drahé jako u vás to není. ty dva měsíce, kdy jsem ho vodila denně, jsem nechodila do práce, rodičák už nula, měla jsem dvouletý, a ještě jsme to platili. ale nebylo to 6000,- to je hodně, to uznávám. tak ti fakt držím palce, ted se hlavně uzdravte a pak to zkusíte znovu.
nevím, už jsem ti to asiněkde psala- oni fakt bezpečně poznají, když jmse my nervozní, když se my budeme bát toho rána, jak zase bude pláč a tak. nemáš možnost, že by ho vodil táta? to někdy pomůže.

martin15
17. únor 2011

@berenika39 no tatínek by ho občas vodit mohl, ale on chce semnou, když už teda jde. No párkrát jsem tam přišla a než se mu ukázala, tak jsem ho pozorovala přes okénko a hrál si hezky. Smál se a byl spokojený, jen poprvé byl uplakaný, protože měl jíst a chyběla maminka. No uvidíme, snad se brzy vzpamatuje a bude se těšit, jinak se asi zblázním já a utrápím ☹ je mi ho hrozně líto ☹ .

berenika39
17. únor 2011

netrap se. tohle řeší spousty maminek, věř tomu. on to vycítí. nějak si zkus říct, že jsou horší věci, bud ráda, že je zdravý, a nakonec - jestli půjde do jeslí ted nebo do školky později - svět se nezboří. jen ta práce, to je problém, vím. nebo zkusit nějako opatrovatelku na tu přechodnou dobu? nevím, kolik by to stálo, ale když budeš chodit do práce, tak by to třeba šlo? u nás v diskusi má jedna mamča pro syny v našem věku opatrovatelku anemůže si to vynachválit, taky se moc bála, a je to fajn.
hlavně si nic nevyčítej, to je přirozené, že nechce od tebe pryč, to není ničí vina, jsi jeho jistota, s tebou stojí a padá pro něj svět 😉

draga
19. únor 2011

@martin15 když Dalí chodil do jesliček bylo tohle hodně časté v šatně skoro u všech dětiček, náš prcek se občas ráno taky vztekal, že tam nepůjde a pak tam byl celý den v klidu...ale jeslti tě můžu uklidnit 😎 tuhle ranní akcičku zažívám i teď a to už chodí do školky, prostě to zkouší... a určitě to oceníš i jako jeho zkušenost až začne chodit normálně do školky...už nebude tak vykulený co se děje...nám jesle prospěly ... 😉

martin15
21. únor 2011

Tak jsem dnes byla poprvé v práci na 5 hod. malý celou dobu řval a to byl s tatínkem doma. Pak šel spinkat a jak se probudil, tak řval opět, dokud jsem nepřišla a řval i když už jsem byla doma. Holky, já to opravdu nezvládám ☹

bramburka
21. únor 2011

@martin15 ahoj, ja jsem nakoukla, protoze jsem mela nezvladatelnou dceru a bylo nám doporučeno školku odložit, když tam šla poslední den, najednou z ničeho nic se jí tam zalíbilo a přestala plakat a oni jí ted říkají malý zázrak, nkdo to nechápal, opravdu to celé vždy proplakala a pak mávnutím proutku přestala. To bylo v září. No a ted uz to zpětně chápu, bylo to neuvěřitelný divadlo, tak to hrála, slzy byly, já byla v prd...prostě pak jsem řekla, už do školky nemusíš, budeme spolu doma a ty se budeš nudit, nikdo si s tebou nebude malovata cvičit na písničky, s dětma si nemůžeš doma hrát. Vím že to byla síla, ale byla jsem naštvaná...no a ona si to prostě asi rozmyslela. A schválně jsem ten den odpoledne si s ní vubec nehrála aby se co nejvíc nudila. Tak jestli to bylo tím...? kdo ví.

martin15
21. únor 2011

No já si nedovedu představit, že bych musela dát v práci výpověď v dnešní době, kdy se práce špatně hledá. Ve firmě jsem už 6 let. Jsem ráda, že mi vůbec drželi místo 2,5 roku. Fakt nevím co dělat. Zda to odpolední řvaní byl truc za to, že jsem ráno odešla nebo fakt nevím.

bramburka
22. únor 2011

@martin15 drž se zkus to vydržet, Xenda brečela asi 14 dní v kuse, pak byla nemocna, pak zase 14 dní...a pak prostě najednou ne, tos měla dnes vidět ten řev, že jsem ji do školky nedala (neměl ji kdo vyzvednout)

martin15
22. únor 2011

@bramburka dnes večer jsem si s ním povídala. Říkala jsem mu, že ve čtvrtek budu muset zase do práce a on bude zase s tatínkem doma. Říkal mama do práce a já za miminkama (jesle). Tak jsem říkala, že když tam chce ,tak že tam půjde a on hned, že tam bude s miminkama spinkat. (zatím tam vždy byl na 2-4 hod. a nespal tam). Má trochu rýmu, tak jsem mu večer chtěla kápnout do nosu kapky a nechtěl. Tak jsem mu řekla, že jestli si nenechá kapnout, tak mu ta rýma nepřejde a nebude moct jít do školky. V tu ránu si sedl a ukázal na kapky. Tak jsem mu kápla a on mami miminka jo?? Neraduji se, protože vždy když měl jít do jeslí, tak tohle říkával, že se tam těší apod. a ráno cirkus. Proč to ty naše dětičky tak dělají ? No uvidíme, jak se zachová v ten čtvrtek. Nechápu, že on řve doma i s tatínkem. Ach jo.

bramburka
23. únor 2011

@martin15 tak to bude dobrý 😉 některé děti mají každý den cirkus, mají to jako takový rituál 😉

martin15
23. únor 2011

@bramburka tak a máme ráno a malý opět říká, že zítra do školky ne, že bude doma s maminkou, takže bude opět cirkus jak v jeslích jestli půjde nebo doma s taťkou jestli zůstane.

draga
23. únor 2011

@martin15 musíš to překonat je to opravdu takový teror od našich dětiček, ale nedivím se jim, jsou s náma od rána do večera a pak takový změny...navíc tvůj prcek je fakt ještě malinkej...Dalíček byl taky takový miminko, když začal chodit do jeslí...ale neboj ..helavně na sobě nesmíš dát znát jak tě to trápí dětičky to vycítí a využijou...no není doba abysme s nima mohli být do 10let doma...i když bylo by to pěkné 🙂)) držím ti palečky...bude to ještě asi pár týdnů trvat 😉

martin15
23. únor 2011

@draga ahoj, a kolik bylo tvému malému, když nastupoval do jeslí a jak to vše probíhalo? Malý dnes večer usínal a opět fňukal, že maminka bude doma apod., takže ráno opět čekám cirukus. U nás je ten problém, že co začal chodit do jeslí, tak nechce být s nikým (taťkou, babičkou apod.).

draga
24. únor 2011

@martin15 ve 2,5...chodil nejdřív na 5 dní v měsíci a pak od února od 3let na celý den se spaním...začátky byly všelijaké ráno se mu nechtělo, někdy šel normálně, jindy fňukal ale v šatně v jeslích dělaly skoro všechny dětičky scénky...fakt neboj to přejde a kdyby opravdu ne, protože některé dětičky to opravdu nezvládnou...tak bys asi musela začít tu situaci řešit jinak, ale nevzdávej to...je to skoro všude podobné 😉

mkr
25. únor 2011

oni si ty děti zvyknout, podle mě si tím projde každé dítě i matka, my jsme plakali na zvykačce a když si zvykla, že chodí do školky, tak onemocněla byla skoro 2 m doma a teď to máme znovu, ale zlepšuje se to každým dnem, jen co se za mnou zavřou dveře, tak nepláče, začátky jsem oplakala i já, jinak my se tam taky těšíme, ale ráno, jak když ji tam přecvakne a vymýšlí, jak by mohla zůstat doma 🙂

pani1
27. únor 2011

@kyti hlavne je dulezite, abys jako mamina byla ty v pohode, protoze ten prcek to vyciti ... a jestli je zvykly na deticky a bude mit fajn pani ucitelku, tak si myslim,ze to bude bez problemů ... deticky jsou prizpusobive .. a i kdyz ukapne nejaka ta slzicka, tak bych se toho nebala 😉 kazda nova vec je narocna 🙂

bramburka
1. bře 2011

holky Xenda řvala, dokus se doma nezačala nudit se mnou a miminem! takže nudu na ně doma!

berynka
2. bře 2011

Ahoj holky, tak mi dnes máme školkovou premieru ve spinkání 😅 . Tak jsem zvědavá. Hedvika nespí přes den od dvou a půl, ale učitelka říkala, že když neusne, že to neva. Hlavně aby nelítala kolem lehátka a tak 😀 .

martin15
29. bře 2011

Tak se po dlouhé době ozývám. Byly jsme 14dní nemocní, takže dnes byl po nemoci v jeslích. Ráno se těšil, ale v šatně opět pláč a pak klid. Domů šel po obědě. Ve čtvrtek jde znovu, ale premiérově se spaním. Toho se dost obávám. Mají tam postýlky a on v ní spinkat nechce, spí s námi ☹

martin15
31. bře 2011

Holky já jsem tak nervózní. Dnes Martin poprvné v jeslích spinká. Hypnotizuji telefon ať to zvládne a ať nevolají. Kdyby tam spinkal moc by nám to pomohlo vzhledem k práci...

berynka
31. bře 2011

@martin15 , to bude dobrý 😉 . Děti pochopí, že spaní ve školce je prostě nutné zlo a je to taky o zvyk. Hlavně ten celý den ve školce má i svoje výhody, s hezkým počasím jsou aktivity pestřejší. A když jde dítě hned po obědě, tak si nestihne ani pořádně vyhrát 🙂 . Naše Hedvička chodila celý pozim po "o" a pak vždycky mrmlala, že nemá skoro žádné výkresy a neví, co se odpoledne ve školce dělo 😀 .
Jak už jsem tady psala, Hedu přes den nespala hodně dlouho a teď samozřejmě ve školce většinou usne, tak máme "zábavný" večery 😅 .

martin15
31. bře 2011

@berynka no malý má slíbené, že když bude hezky spinkat a neplakat, tak pojedeme z jeslí rovnou na bazén