Jak jste vy, maminky, zvládly nástup dítěte do školky?

kyti
23. srp 2010

Zdravím vás maminky. Chtěla bych poprosit zkušenější maminky o tipy a rady jak zvládnout tuto situaci. Čeká nás týden do nástupu do školky a já už mám z toho šílenýho nerva a je mi zle, jen na to pomyslím. ☹ Předem děkuji za optimistické rady 🙂

anta
2. zář 2011

@bebela - hele, já už neřvu, zvykla jsem si na to, že nemám dítě na krku, panč byl se mnou opravdu celé tři roky, a teď jsem v pohodě 😀 😀 😀 😀

jajkaz
2. zář 2011

Ahojky,
já jsem tohle zatím zažila jen z té druhé stránky - učitelka..... a můžu říct, že začátky, první měsíc, to je mazec.... Upřímně, jsem teď ráda na mateřské 😀 Ale i tak chování té ředitelky fakt nechápu 🙄
Je to hodně náročné, visí na vás 5 dětí naráz, do toho chtějí něco řešit rodiče, ostatní děti také potřebují vaši pomocnou ruku, když jedno dítko rozbrečí druhé, které už by to docela zvládlo. Pak už to vypadá fajn, příjde bacil, týden dítě není a může se začít znovu......
Někde brečí děti, zažila jsem i brečící maminku, která byla v šoku, protože jí malá dala pac a pusu, šupajdila za dětmi a na mamku už se málem ani neotočila 😉
Až povedu svou malou poprvé do školky, bude ve mě malá dušička... ale holky, počkejte, až toho svýho prcka uvidíte poprvé na besídce - kapesník je nutná výbava. I když tam bude jen stát a zamává vám 😵
Jsou to malí šikulové a svůj krok k samostatnosti prostě nějak udělat musí. Tak jim to neztěžujme větami: Bude mi moc smutno... Jak já to bez tebe zvládnu... Stýská se mi.... Ale chce to povbuzení: Tak se měj krásně... Hezky si pohraj... Ať se ti daří.... 😉 😵
A když už jednou příjde to rozlouční, tak už běžte, protože situace - tak ještě jednu pusu a ahoj, která se opakuje 10x to dítěti opravdu hodně ztěžuje a rozlítostňuje jej 😉

Takže přeji všem mrňouskům, ať se jim ve školce líbí, mají hodné kamarády i paní učitelky... a maminkám, ať mají ze svých broučků radost 😉

berenika39
2. zář 2011

@jajkaz přesně jsem to viděla oba dny, jak píšeš - uplakané děti, děti, které už trochu "blbly" a potřebovali "nasměrovat" 😉 , do toho tři maminky, které se ptaly, kolik mají přinést čeho, už byl čas na odchod do jídelny na svačinku a chudák paní učitelka neměla vůbec šanci to nějak zorganizovat - bylo mi jí fakt líto, ale máme moc hodnou, trpělivou a laskavou...
To o tom nepříjemném výroku ředitelky směrem k mamince bylo opravdu extrémní, to by se stát nemělo, možná je to její názor, ale dalo se to říct ohleduplně a s citem.
U nás moc pomáhají ty studentky na praxi, věnují se nováčkům 😉

blandik
2. zář 2011

@berenika39 - ahojky, u nás mají ve školce strategii - první den deset minut sám, druhý den o deset mínut déle a postupně se to prodlužuje...Sice nám to vyšlo tak, že první den tam zůstal hodinu, druhý den už nám učitelka říkala, že to bylo trošku dlouho, že už bylo na něm vidět, že mu to vadí, že neplakal, ale kříčel...ale malý druhý den šel do školky rád, ale zas pak f'nukal u svačiny, že mu nechutná...No jedu tam vždycky s tím, že co bude...ale zatím je to fajn. Učitelky vypadají moc hodné, malý je tam snad jediný takový prďola tříletý, pak jetšě jeden chlapeček, který ale bude chodit jen 5x za měsíc...Největší starosti mi dělá jídlo, protože z toho malý 80% nejí - a mají tam takové m'namky jako krůtí játra, na svačinu langoš s kečupem a sýrem, rybičkovou pomazánku s pórkem, tavený sýr s celerem (ten mu dneska nejel)...

berenika39
2. zář 2011

@blandik ahoj, to je fajn, že to jde takhle postupně v klidu....pořád na na to myslím...oni si ještě neumí uvědomit, co bude - nevidí moc daleko dopředu.....petr už zná z jeslí ten systém, jak funguje harmonogram dne, jakmile se rozloučí , pohltí ho to a je spokojený, my neumíme to ráno - rozchod ☹ . Moc přeju, aby se Míša brzo okoukal, jsou chytří, přijdou na to, chce to čas.
Jídlo v tom duševním zmatku ani ještě neřeším. Petr má tak strašně konzervativní jídelníček, že počítám, že co nesní doma ráno a odpoledne, tak nebude. Jogurt jí jen bílý - zásadně mají sladké smetanové dezerty - dělá, že bude blinkat. Klasická česká jídla moc doma nemíváme, včera měli čočku a dneska vepřo knedlo - tak to taky nula ☹ . Játra nevaříme, neví co to je, neochutná to. Paštiku nekupuju, takže to taky nic. ryby miluje - ale pomazánku z nich ne. Mlíko pije, ale mají kakao nebo něco obarveného - takže nic. Sýry jí - všechny, je ne ten matlavý tavený - ano, přesně ten dostávají na svačinu.
A to nějak zásadně nešílím doma s nějkaou zdravou stravou, může jíst, co chce - skoro - ale on si prostě vybral takovou tu jednoduchou cestu, maso s přílohou, rýži, zeleninu, všechno dost jalové, hlavně ne sladké....a sladké jídlo je jednou týdně, takže bez oběda. Ale fakt je, že když jsou děti spolu, jedí všchny, třeba to zkusí.
ještě si budeme mít o čem povídat, vid?
držte se, myslím na vás🙂.

blandik
2. zář 2011

@berenika39 - taky myslím, že si to moc neuvědomuje. Ale nějak ze mě vylezl popis toho, jak to funguje - že když jsou dětí starší, jsou do školky, a pak když vychodí školku, a jsou zase jetšě více starší, jdou do školy. Tak pak z něj začalo lézt na dotaz - co ve školce - už starší, už starší...Nevím, co od něj tam čekat, jak se to bude vyvíjet. Je dost svéráz. Ruce si mýt nešel ani jednou před jídlem (myslím, že moudré učitelky ho zatím nechávají), poslední dobou má tendence křičet to, co chce aby bylo nebylo - jako v obraně. Zatím mi tam připadal jako vyplašený ptáček, co pozoruje, ale hlavní je, že zatím chodil s tím, že to bylo dobrý ve školce.
To jídlo máme podobné a tím, že do dvou let toho spoustu nemohl, a stále asi vadí mléčné věci, když se přepískne míra, v životě nepil mlíko, natož ochucené (kakao doma odmítl) a ani nechce ostatní př. jogurtové nápoje aspol., a taky vlastně nevařím tradiční jídla. Našemu taky stačí pokud možno nemastné, neslané - typu příloha a zelenina + občas maso. Nic smíchaného, zvláš't. Nesnáší cokoliv vařeného z rajčat. Játra neví, že existují. Ryby to máme stejně - má je rád pečené, ale rybičkovou pomazánku do pusy nevložil. Sladké miluje. Tavené sýry nekupuji, to tam mají taky 3x za týden - s celerem, ředkvičkou a samotné...hm, pro malé děti. No, uvidíme. A vadi mi taky, že tam nemají k dispozici vodu k pití po celý den. Dostanou čaj se sirupem / mlíko ke svačině. Něco podobného k obědu a druhé svačině...Malý pije vodu, sirup nesnáší. Mlíko nepije...Nevím, co tam bude pít...Ale vyvrbí se to. Asi toho bude dost, jak píšeš.

anta
2. zář 2011

@jajkaz - krásně jsi to napsala, děkuji 😉 🙂

anta
2. zář 2011

Tak holky, abychom se tématicky doma neodlišovali, tak manžel pustí na DVD "policajta ze školky, dobrý ne? 😀 😀 😀

rampouch
2. zář 2011

@malovani Já jsem to tak mněla. Dokonce tam moje holka byla od půl sedmé do pěti. Učitelky mi to stále vymlouvaly, že je to moc dlouho a ať s tím něco udělám. Nakonec jsem ten tlak neunesla a změnila práci, abych ji mohla vyzvedávat ve tři. Musím říct, že to prospělo hlavně dceři, byla pak vyrovnanější, klidnější.

berenika39
2. zář 2011

@blandik u petra ve třídách jsou zásobníky s pitnou vodou, mají kelímky, každý donese balení jednorázových, a můžou si pít kdy a kolik chtějí - čisté vody. za to jsem ráda.

lenulle81
3. zář 2011

Ahojky, tak náš Lukášek zvládl nástup do školky báječně. Ve čtvrtek prostě ráno vstal s tím, že jde do školky. Ve školce si to v rychlosti omrkl a už šel za dětma, já jsem mu dala rychlou pusu, aby si to náhodou nestihnul uvědomit. Je fakt, že Lukášek je takový přizpůsobivý lidem i prostředí, takže asi i proto to bylo celkem v pohodě. Také včera šel do školky úplně v pohodě. Paní učitelka říkala, že ani jeden den neplakal, tak uvidíme. Už od prvního dne ve školce i spinká, jelikož já chodím do práce na plný úvazek a nemůžu si pro něj prostě chodit dřív. Všechny dětičky jsou šikulky, zvládají to myslím lépe než my maminky, které odcházíme ráno ze školky se slzami, že nemůžeme se svým drobečkem být......ale oni ten kolektiv i režim potřebují. Držím všem palečky, ať je co nejmíň slziček🙂

kiara81
4. zář 2011

ahojda děvčata mohu se přidat?
my jsme také úspěšně začali ale ty nervy co jsem měla fuj fuj...a Páta mi řekl že at s ním nechodím že ví kde je škola a řekl mi hoj...no koukala jsem jako puk tak my tady všichni nervy a děti jsou v pohodě tak snad i v pohodě zvládnem 1 třídu

anta
4. zář 2011

Tak holčinky, koupila jsem Honzíkovi čupr polštářek s ovečkou, on má ovečky moc rád a tak si ho ve čtvrtek vezme s sebou do školky, panč tam bude poprvé "spát", tak ať se mu to líbí 😉

berenika39
4. zář 2011

@anta super, dobrej nápad...
Petr v pátek řekl paní učitelce, jestli si k němu hajne do postýlky.... 😀 😀 . Tak prej u něj alespon seděla, když jim četla pohádku...oba dny tam spal jak dudek.
Tak zítra at se mu hezky chrní.

anta
4. zář 2011

@berenika39 - zítra tam spát nebude, až ve čtvrtek 😉 Snažím se mu to ulehčit, jak to jde 😉

berenika39
4. zář 2011

@anta aha, to nevadí, tak si to přání schovejte na čtvrtek, nooooo 😀

anta
4. zář 2011

@berenika39 - schováme, schováme, díky 😉 🙂

anta
5. zář 2011

Ahoj holčinky, tak dneska blbý, dítě vstalo dřív s tím, že má nudli a byl uřvanej už od rána, ačkoli se mi ho podařilo uklidnit, tak v šatničce začal plakat zas, tak jsem ho šoupla do třídy a tam taky plakal, tak vsázím na paní učitelku, že ho z toho dostane, tak uvidíme, ale je to fakt hrozný vidět to dítě plakat, ale Honza dneska vstal zadkem napřed, to bylo vidět 😉

verbalinka
5. zář 2011

ahoj, tak se pridavam s novym skolackem 🙂 Zacal chodit uz od prvniho a v pohode. No a dneska cely muj odchod probrecel, az jsem po odchodu brecela i ja. Jeho "ja chci domu" bylo tak srdceryvny, ze jsem ho skoro domu vzala. Ale celou dobu jsem se snazila byt optimisticka a pry par minut po mem odchodu uz nikdo nebrecel. Doufam, ze si zvykne ☹

anta
5. zář 2011

@verbalinka - jojo, my měli to samý, první dva dny v pohodě a dneska vstal nejspíš prdkou napřed, tak mi to dal trošku vyžrat v šatničce a ještě plakal ve třídě, když jsem odcházela, tak jsem ho slyšela, to víš, to je hrozný to slyšet, jak tam pláče, ale já jsem statečná, i když mi z toho zrovna ejchuchů není 😅 😅 😅

bufina
5. zář 2011

@anta Moc hezkej ten polštářek 🙂 Snad si malej brzo zvykne, my tam máme taky pár uplakaných dětí, ale učitelky ví jak na ně, tak se neboj, určitě to zvládnou 🙂 Já mám zase problém malou dostat ze školky dom. Ten první den jsme ju vyzvedli o půl 4 a brečela že nechce dom. Tak v pátek jsem pro ni šla až v 16.15, aby odcházela jako poslední, ať vidí že všechny děti už šly taky domů. Ale stejně se jí nechtělo. Tak su zvědavá co bude dneska 😀

anta
5. zář 2011

@bufina - já si nemyslím, že by se mu tam nelíbilo, ale jemu vadí to vstávání, to je vidět, než se rozkouká, ale dneska se teda nerozkoukal, myslím, že kdybych ho měla doma, tak by byl pěkně protivný 😀 😀 😀

anta
5. zář 2011

@bufina - já jen doufám, že tam nepláče případně sám, ale on tam chodí se čtyřletými dětmi a i staršími, co jsem koukala. No zatím ze školky nevolali, tak snad tu krizovku zvládli. 😉

bufina
5. zář 2011

@anta A na kolikátou ho vodíš? Já se snažím tak na 7.30 -8, aby tam nebyla až úplně poslední a vstáváme kolem sedmé. Teda malá, my s prckem jsme vzhůru už od půl 6. Dnes Nikča vstala sama, ale minulej týden sem ju taky musela budit, ale naštěstí jí to nevadí. Ve třídě je taky se staršíma dětma. Nových brali jenom 7 a to už bue mít za 3 týdny taky 4 roky.

verbalinka
5. zář 2011

@anta toho place nekde v koute se taky bojim. Je to horsi, nez ten klasicky vzdorovity plac pri predavani. Nase dnesni chyba byla, ze jsem sla dovnitr. Mela jsem ho rychle predat ve dverich a zmizet. Jinak budit nastesti nemusime, vstava kolem sedmy sam, pripadne budime klasickym rannim provozem 🙂

anta
5. zář 2011

@bufina - chodíme z domova v 7 hodin, od dalšího týdne budeme chodit z domova 6,50, protože pracuji od 7,30 a musím to nějak stihnout. 😉
@verbalinka - no já dovnitř chodím, ale můžu v klidu odejít, dneska jsem vyloženě utekla, aby to nebylo ještě horší 😉

berenika39
5. zář 2011

U nás taky nic moc🙂. Všechno v poho, těšil se, ale pusa a pláč....a to jsme ještě zapomněli gorilu, co si nosí, v autě. Tak jsem mu jí tam pak hodila a byl už úplně ok, hrál si jakoby ni.
U nás jsou třídy podle věku, paní učitelka říkala, že dneska brečelo 12 dětí z patnácti, byla chudinka úplně grogy, ale trpělivá, hdná, to jsem ráda. Chce to fakt pomalu, aby si zvykli. Taky je mi z toho smutno.

anta
5. zář 2011

@verbalinka - já se s ním v šatničce nemuckám, prostě ho převléknu, šoupnu do třídy, ale dneska tam učitelka "nebyla", ona byla v kuchyňce, tak jsem tam vlezla i s Honzou, ale pak se otočím a jdu.

anta
5. zář 2011

@berenika39 - no však to nedělají první rok a jsem ráda, že ta učitelka, kterou Honzík má, je zkušená 😉

verbalinka
5. zář 2011

@anta my se taky nejak nemuckame. Prevleceme, predame, dame pusu a jdeme. Jenze dneska se uz doma tulil, ze bude brecet. Vysvetlila jsem, vse ok. Jenze v satne brecel jinej kluk, k tomu jsem vlezla dovnitr a jemu vse doslo a zacal vzlykat ☹ To chodi dost brzo, v tomto pripade buzeni chapu. My bychom to nedali 🙂)
@berenika39 ze by byl dnesni den ubreceny? Doufam, ze i ten muj se pak zklidnil 🙂