Jak jste vy, maminky, zvládly nástup dítěte do školky?

kyti
23. srp 2010

Zdravím vás maminky. Chtěla bych poprosit zkušenější maminky o tipy a rady jak zvládnout tuto situaci. Čeká nás týden do nástupu do školky a já už mám z toho šílenýho nerva a je mi zle, jen na to pomyslím. ☹ Předem děkuji za optimistické rady 🙂

verbalinka
5. říj 2011

@laaala ja byla taky dost prekvapena, kdyz mi syn rekl, ze mel 2 bonbony. Tak jsem se zeptala a dostavaji jen na cestu ven na hriste. V tvem pripade je to divny, hlavne ten duvod. To by mi vadilo :-/ Zkus jit za uc, aby je aspon davala v jinou dobu a nepodminene.

anta
5. říj 2011

Abych to uvedla na pravou míru, taky doufám, že jim ty bonbonky nedávají za to, že krásně jí, to by mně taky vadilo. 😒 Jste mě nahlodaly, se přiznám 😅 😅 😅 😅

samsa
5. říj 2011

@babulinkab u nás prý asi taky alergie. Akorát teda nevím z čeho, dcera se nikdy po ničem neosypala a ve školce nejdeli nic neobvyklého 😕 Vyrážku už nemá. A nikdo z rodiny to nechytil.

majatob
6. říj 2011

ahoj holky, nas nejstarsi dnes sel poprve do skolky a me uz je smutno 😀 hystericka matka kvocna, hahaha 😀 😀 😀

evaviki
6. říj 2011

hmm, tak my ideme k dr. Sebik uz ma od 20.9. rymu, sem tam kaslal, potom mu bolo lip, zase sa to zhorsilo.. nechapem, nema ani zelene sople, bez teploty.. ale rano zacal kaslat a tak, ze sa az poblinkal.. tak do skolky nesiel, uvidime, co mi povie doktorka..

mamkamarketa
6. říj 2011

holky cetla jsem nektere prispevky a neda mi to nereagovat-
to jako nekolikrat denne davaji detem bonbony jen tak??? 😕
syn teda sladke dostava,ale snazim se kupovat kdyz uz tak ''lepsi''. ale prijde mi prinejnsim zbytecny jim to cpat i ve skolce? 😨 je jasny,ze kdyz cela trida dostane bonbon,tak ho zakazat vlastnimu dite,aby necitilo krivdu,ale uplne souhlas s @laaala vsude se pise jak obezni sme narod,jak cukr je skodlivy,jak je spatny na zuby,jaky problem je detska obezita a cpat do deti jeste takhle bonbony???? me to prijde fakt zbytecny a jsem rada,ze u nas ve skolce to nedelaji.. pac me se to nelibi 🙄

verbalinka
6. říj 2011

@majatob jojo, taky jsem to tak měla a trpěla jako zvíře 😀 Zvykneš si, až začne nosit výkresy a bude mluvit o kamarádech a ty si odpočineš 😉 Aspoň trošku 😀
@evaviki Will má rýmu s mokrým kašlem už přes týden a stále stejný. Dr doporučila nechat ho doma, dávat sirupy do krku a odsávat. Toť vše 😒 Ale doma by se za chvilku zbláznil, tak chodí každý den aspoň na procházku, aby dýchal čerstvý vzduch. Mám takový pocit, že tohle je bude provázet celý první rok ve školce 🙄 Už byl lepší, dala jsem ho tam v úterý a odpoledne se zase rozkašlal, protože tam byly i jiné kašlající a smrkající děti. Je to, dle mě, neřešitelný ☹

majatob
6. říj 2011

@verbalinka on bude chodit jen jeden den v tydnu, tak to nebude takova hruza 😀 ale musim na neho furt myslet jak to tam zvlada, jestli uz si nasel kamarady... 😅

mamkamarketa
6. říj 2011

@verbalinka s tim pitim to je hloupe ☹ u nas ve skolce davaji vodu z te filtrovaci konvice,coz nas kluk proste pit nebude ☹ ucitelky nemaji absolutni problem,ze si deti nosi sve piti 😵 akorat prosi at je pokud mozno v lahvicce,kterou nema kazde druhe dite (viz lahve kubik) pac potom hlidat ci lahev je ci,je problem. nas kluk ma lahev od kubika,ma ji bez etiekety podepsanou lihovkou a s nalepkou masinky aby si ji sam poznal 😉 ve skrince ma nahradni piti,ucitelky to vi,takze pokud to vypije dolejou mu z nahradniho,ktere ja potom vymenim 🙂
jako davat detem odmeny za jidlo? 😨 😕 to je jen otazkou casu,kdy to dite zacne vyzadovat doma 😠

verbalinka
6. říj 2011

@mamkamarketa u nás je to 1x denně, doufám. Prý to dostávají před odchodem ven. Nadšená z toho nejsem, ale já řeším spíš jeho nepití a nejezení, takže tohle mi přijde jako drobnost 😅

mamkamarketa
6. říj 2011

@verbalinka to nepiti by mi fakt vadilo 😠 jednou mu tata zapomel vzit piti a nahradni ve skrince nebylo, psala jsem to ucitelce,ze mu zkusi dat neco-dali mu vodu-nepil-sojove mleko-nepi-dali mu do lahvicky s tomasem masinkou (jeho idol) nepil. takze od pul 8 do 13 nic nepil.... takze kdyby nam zakazali svoje piti,tak to nevim co bych delala 😒

sisstin
6. říj 2011

u nás ve školce si děti můžou nosit vlastní pití. Mají tam k dispozici čaj celý den +třeba k svačině či obědu mléko, Granko atd. Ale syn pije pouze jedno svoje pití, takže mu normálně dávám Jupíkovou flašku. Má to tam takhle víc dětí, co jsem si všimla. Ale vím, že v některých školkách je to problém.

Co se týče jídla, tak tam jí svačiny (když není sladká), občas polévku - jí jenom vývary nebo zeleninové, druhé nejí až na výjimky vůbec. Ale syn nejí ani doma, takže v tomto směru tam jí možná i trošku lépe, jako doma..i když v porovnání s ostatními dětmi je to katastrofa. Učitelky to respektují, když nechce jíst, nemusí 🙂

mamkamarketa
6. říj 2011

@sisstin nas kluk ji jedine ve skolkce 🙄 vcera pry snedl i hrusku 😕 😨 (doma sni z ovoce max banan)
ja jsem teda zasadne proti,aby deti nutili do jidla 😠 dodneska si pamatuju,jak me ve skolce NUTULI mlecnou polivku,nechtela jsem nakonec jsem ji vyzvracela na stul 😝

sisstin
6. říj 2011

@mamkamarketa tady fakt nenutí vůbec...asi záleží i na domluvě s rodiči 😉 já jsem řekla, at nenutí, že prostě syn je extrémní nejedlík a nemělo by to žádný význam, akorát by z toho měl stres 😉 takže spíš naopak se učitelky radují, když něco sní a hned mi to hlásí 😉 No ale on chodí do logotřídy, a tam prostě celkově ta ochota, ohleduplnost nebo nevím jak to nazvat, fakt funguje. Když pak třeba čtu, jak to chodí v některých školkách, tak mám husí kůži 😨

evaviki
6. říj 2011

@verbalinka tak je vraj v poriadku... maximalne nejaka mierna viroza.. mame davat iba morsku vodu a to je vsetko.. do skolky moze, ked nebude kaslat (odkedy sa rano poblil, tak zakaslal tak 3 krat)
u nas bonbon dostaval pri adaptaci, ked neplakal, tak pri odchode zo skolky.. ale to sa ma spytali, ci mu mozu dat.. neter dostavala bonbony v statnej skolke, svagrina sa stazovala, ale ako to dopadlo, to neviem.. tiez ich davali za odmenu za jedlo, vychadzku a pod..

mamkamarketa
6. říj 2011

@sisstin je super,ze maji pochopeni 😵
syn teda chodi do soukrome,takze tam ti snesou modre z nebe,ale plati se za to 😒 my doma bojujeme s kazdym soustem (teda ani neni takovy extrem jako tvuj kucina) ale me to staci 😅 no a vzdycky kdyz se ptam jestli jedl koukaji na ma jak na blazna 😨 pac nas Tomas je pry prvni u stolu a div nelize talir 😅 🙄
jojo nekde to je extrem,treba pry v nekterych skolkach davaji piti POUZE k jidlu. coz je sileny,pokud ma dite dopoledne zizen nic nedostane ☹

mamkamarketa
6. říj 2011

jako bonbony za odmenu mi fakt hlava nebere 🙄 podle me to je jen otazkou casu az to dite bude vyzadovat doma po jidle,prochazce... 🙄 copak nestaci dite pochvalit? 😨

berenika39
6. říj 2011

U nás chaos, učitelky se střídají, dvě ráno, dvě odpoledne, takže té ráno zkusím říct, jestli by zjistila, jestli petr jí hlavní jídlo, jenže ta odpolední to neví..informační šum 😝 . Je tam dětí moooc, a já se petra záměrně nevyptávám, stačí okolí s otázkami (jak se ti líbí ve školce, co jste dělali, co jsi papal, je paní učitelka hodná blabla bla) , reaguje klasika: ne, nevím, nepapal, není. Nechci ho odradit od spontánního vyprávění, večer to pak z něj padá samo, ale o jídle si vymýšlí, jídelníček vidím jednak na tričku, jednak na nástěnce, ale on má pořád tovinky (těstoviny) a maso🙂. To má rád, tak si to ordinuje🙂. Musím to nějak vypátrat, když ho vyzvednu, jen jí, takže má hlad, asi tomuobědu moc nedá, a když připočítám rizoto s jáhlami a cizrnou nebo čočku, lečo, a podobné věci, které nezná, nevím nevím🙂.

sisstin
6. říj 2011

tak bonbony nevím, jestli dávají...ale syn je nejí, ani žádné jiné sladkosti..takže u nás je to pasé 😅 😅 😅 😅

mamkamarketa
6. říj 2011

@sisstin zavist 😀 ten nas by latko (lizatko) a bonbonky porad 🙄

berenika39
6. říj 2011

@sisstin přesně, petr se sladkého nedotkne, tak ani nevím, jetli dávají, v kapsách nic nemívá 🙂

sisstin
6. říj 2011

@mamkamarketa on je asi jediný dítě na světe, který ječí a zdrhá, když se ho zeptáš, jestli nechce zmrzlinu 😅 😅 😅 on jí teda tic tacy a Brumíka, to jo...ale nic jinýho...jako na logo dostává čtvereček čokolády za odměnu, to si dá..ale že by to byl nějaký vyžadovač sladkostí...tak to ani omylem. Bonbon neměl v životě v puse 😅 atd. Ale jako netvrdím, že to je nějaká moje zásluha...to vůbec, on je prostě nejedlík ve všem... 😉

mamkamarketa
6. říj 2011

@sisstin tak brumika neji ten nas,neji ani cokoladu. ''jen'' bonbonky a lizatka,ale to booohate staci 😅

anta
6. říj 2011

@majatob - nejsi hysterka, já to měla taky takhle, chodila jsem po bytě a řvala jak želva 😀 To přejde a budeš si pískat, věř mi 🙂

sisstin
6. říj 2011

@mamkamarketa třeba když mají k svačině loupák, občas mají "domácí pečení", nebo koblihový rohlík a tak..to mívají teda ale tak 1x za 14dní k svačině..tak celý dopoledne tam nejí nic, pokud teda není aspon polívka, kterou jí...ale fakt jak píšu, žádná změna...doma ráno něco sní a pak jedl třeba až něco v jednu, ve dvě odpoledne...takže jako to není tak, že by přišel ze školky domů a snědl půl špajzu..vůbec..nemá hlad, neřeší to 😉

berenika39
6. říj 2011

@majatob jestli tě to uklidní, tak já měsíc předem bulila tajně do polštáře, že nechci konec mateřské, že nechci do procesu (a to mám práci fajn, baví mě), nechtělo se mi odlučovat ☹ . první dva týdny jsem ještě slzela , když jsem ho dala do školky. nestydím se za to 😉 . Kliiiid.

babulinkab
6. říj 2011

u nás ve školcejsme dostali při nástupu takový dotazník a bylo tam právě okolo jídla - zda dítě dokrmovat, dohlížet jak jí, nebo nechat na dítěti kolik sní, možná tam bylo ještě víc variant, už si to nepamatuju.
jsu za to ráda, zatrhla jsem, ať nechají na něm kolik sní, protože aby nad ním stála paní uč. a přikazovala mu ať ještě jí, mně přijde scénka z našeho dětství 😝 😝 a krom toho, když synovi třeba není dobře a oni ho budou nutit jíst, může to třeba skončit tím zmiňovaným poblinkáním, o což rozhodně nestojím

sisstin
6. říj 2011

ty jo, já seděla pravidelně každej den nad plným talířem a čekala na mámu, až mě přijde vysvobodit 😅 😅 😅 😅

babulinkab
6. říj 2011

to já si zabalila maso do kapesníku, strčila do kapsy, abych mohla jít 😀 😀

mamkamarketa
6. říj 2011

@sisstin tak to ve skolkce nemaji. jedi krupky,chlebik s pomazankou, tvaroh,obcas puding nebo sojovy dezert. ani sladka jidla (zemobaba,buchticky se sodo) nedelaji. oni delaji hodne takove ty aletrnativni potraviny (bulgur,kuskus, cizrna,barevna cocka) coz my doma nejime..