Jak jste vy, maminky, zvládly nástup dítěte do školky?

kyti
23. srp 2010

Zdravím vás maminky. Chtěla bych poprosit zkušenější maminky o tipy a rady jak zvládnout tuto situaci. Čeká nás týden do nástupu do školky a já už mám z toho šílenýho nerva a je mi zle, jen na to pomyslím. ☹ Předem děkuji za optimistické rady 🙂

sylvar
9. zář 2010

Sofinka nespí od roku a půl, jako spát prý nemusí, jen chvilku ležet

tereza1980
9. zář 2010

@draga to je určitě problém a mě se to od začátku nelíbí, že tam ráno je jen jedna a musí utišit plačící děti a zároveň se věnovat ostatním, na druhou stranu, např. u nás jsme ve smíšené třídě a má tam nováčky asi 4, z toho tedy naše Tonička a jeden předškoláček nepláčou, tak má 2 nové dětičky ráno k utišení a ostatní děti, které do té školky už minimálně půl roku chodí a většinou !! problém nemají, myslím, že převzít od maminky plačíčí dítko a dovézt ho ke stolečku s kostičkama mezi ostatní prostě zvládnout musí, kdybych na vlastní oči neviděla, že to jde tak bych to taky brala jako nadlidský úkon, ale ve školce kam chodila Tonička od ledna bylo ráno přibližně 5 dětí ve věku 2-3 roky a téměř každé ráno se tam při předávání plakalo, a naše teta (učitelka z MŠ na mateřské) to prostě krásně zvládla je zabavit, pochovat atd.

monstri
9. zář 2010

Ahoj holky, tak se k vám vloudím do diskuze 😉
Nás tohle čeká až za měsíc, protože se nestihla opravit školka... tak v říjnu na 5 dnů a od listopadu každej den, jen zatím bez spaní, jsem doma, tak až jak to tam bude zvládat..
Taky se toho bojím, protože kromě mojí mámy s kterou bydlíme v jednom domě, jí nikdo nehlídal, tchýně 2x v létě, když jsem musela k doktorovi a malá má z nich do dnes "trauma", protože tam 4 hodiny řvala a prej se nedala uklidnit ale spíš jí oni neuměly nějak zaujmout a nechali brečet, dřív měla babičku s dědou moc ráda a od té doby, když přijedou, tak zaleze, nebo jí mám na klíně drží se mě jak klíště.

Ale zatím furt říká, že se do školky moc těší,když jsme tam byly na pohovoru, tak ani nechtěla domu, no
uvidíme, až jí dojde , že tam bude bez maminky ale jak tady tak čtu bude hodně záležet na učitelce, jestli jí dokáže zabavit, tak se nechám překvapit 😉
Nečetla jsem celou diskuzi ale doufám, že to většina dětiček zvládla dobře 🙂
Já dám později vědět, jak to u nás probíhalo.... 😲

draga
9. zář 2010

@tereza1980 tak víš jak vždycky se najde nějaká učitelka která je lepší a která horší... 😉

tereza1980
9. zář 2010

@draga no právě, my měli v první školičce učitelku anděla, takovou jako jsem si pro dceru vždycky přála a právě proto jsou pro mě od prvního dne tyhle "státovky" trochu horší na skousnutí a první den jsem to řádné obrečela 😖 mám štěstí, že mi dcera opravdu nepláče a není tam smutná, je to hodně velká citlivka, klasická rybička, snílek a potřebuje opatrný a citlivý přístup, aby si u ní někdo získal důvěru, kdyby v takovéto školce teprve začínala byli by to hororové scény každé ráno a mít učitelku s takovým přístupem jako má kyti by mi hodně vadilo

draga
9. zář 2010

@tereza1980 nevím já si zase říkám, že děti nebudou mít cestičku životem vystlanou, to je na nás na rodičích, školka, škola jim dá režim a musí si zvyknout, že ne všechno je krásné a v pohodě, sice se o tom všude mluví jak děti mají mít jiný přístup než před x lety...ale když si to vezmu všeobecně, když dneska vidím ty hajzlíky co stojí o přestávce před školou, co si dovolí a jak mezi sebou mluví.....říkám,si, že něco nebude úplně tak jak má být...ovšem netvrdím, že když pláče malé dítko první dny nástupu do školky tak by je učitelka nemohla poňuchat...na druhou stranu ale už lze vypozorovat, že některé děti jsou celkem rozmazlený a to co předvádí v šatně je výstup a ne klasický pláč ze smutku...to by asi měly učitelky rozlišit ... 😉

jancaa
9. zář 2010

@petamarketka mě se ta zvykací doba zdá jako dobrý nápad, nám to dost pomohlo. Stačilo pár dní.

Ahoj holky přidám i svou čerstvou zkušenost s nástupem do školky. Náš první den ve školce byl katastrofa, vůbec jsem to nečekala, protože jsme s Jájou chodili do různých kroužků, plavání... od malička a kolektiv miluje. Ale maminka je prostě maminka.
Já jsem taky citlivka, takže když jsme se ve středu dozvěděla, že tam furt plakal byla jsem rozhozená, sem to nečekala. Učitelka mi sama navrhla (jako jediné mamince), ať ho dám druhý den jen od 8-10, ale nakonec jsem tam s ním byla čtvrtek i pátek ty dvě hodinky i já s mým druhým synem. A to myslím dost pomohlo, prostě si tam zvykl, v klidu si okoukal prostředí... a to že tam s ním nebudu mu vadí, už jen díky té zkušenosti z prvního dne (mám takový dojem).
Teď už je to den ode dne lepší. V pondělí jsem tam s ním byla půl hodinky a tam byl hodinku a půl sám. A od včerejška už v pohodě až do oběda. A už hlásí: dneska mi maminko nebylo vůbec smutno. 😉
Vím, že všichni takovou možnost nemají a každé dítko je jiné, ale chci napsat jen vlastní zkušenost. 😵

Ta zvykačka pomohlo i mi (minulý týden jsem byla ve stresu ze školky a nemohla jsem v noci vůbec spát), poznala jsem učitelky, jaký tam mají řád... Teď vím co můžu Jájovi o školce povídat, co mu můžu slíbit, že ho tam čeká... Dost se divím, že ještě po týdnu chození některé maminky od nás neví, jak se jmenují paní učitelky, které se jim o děti starají... 😕

Taky se mi osvědčilo (někde jsem to vyčetla) neslibovat za školku dobroty nebo hračky, ale nějakou činnost. Jako že odpoledne po školce zajdeme do knihovny, na vláčky, na hřiště...

Všem držím palečky, ať to děti zvládnou. A jsem ráda za příspěvky, že v tom nejsme sami. 🙂 Janča







@petamarketka

jancaa
9. zář 2010

Mě se snažila jedna z učitelek přesvědčit, abych počkala, až se Jája zabere do hry a já pak ať zmizím. My jsme ale zvyklí jednat na rovinu, tak jsem jí řekla, že ji chápu, ale já se vždycky se synem rozloučím.
Nám dokonce pomáhá, že mi ještě z okna zamává, ale to si myslím, není pro všechny. 🤐

A to jak tady někdo psal, že učitelky říkají, že maminky jsou vedle v místnosti... to mi přijde taky jako totální blbost. Buď tam být chvíli s ním a pak odejít nebo odejít hned. 😉

pár info, co jsme vyčetla:
tohle je jiná školka než naše, ale mají pěkné stránky...
http://www.msuzbecka.cz/?page=info
a
http://www.mesicnikzdravi.cz/vztahy/maly.htm

bera28
9. zář 2010

@draga, ono u dvojčat je ta adaptace jiná, než u jednoho dítěte. Dvojčata mají ohromnou výhodu v tom, že jsou dvě. A dle naší zkušenosti nepotřebují mámu ani tátu, ale hlavně jeden druhého 😉 Takže mi příjde naprosto normální, že budou ve školce hned na celý den. A co jsem kontaktu s maminama dvojčat, tak to valná většina řešila stejně jako já.
Jo a už jsem zjistila, jak je to s těmi dny:
"Podmínkou nároku na rodičovský příspěvek je, že dítě mladší 3 let nenavštěvuje jesle nebo jiné zařízení pro děti předškolního věku déle než 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci.
Dítě, které dovršilo 3 roky věku, může pravidelně navštěvovat mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně nebo nejvýše 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci."

draga
9. zář 2010

@bera28 a jo já jsem si nevšimla, že máš dvojčátka...tak to se omlouvám 😉 taky máme ve společným termínu maminku s dvojčátkama a je fakt, že když je dávala loni do jeslí byli kluci úplně v pohodě 🙂

hanule05
9. zář 2010

Ahoj, tak my máme taky doma školkařku.

Zvládá to úplně na jedničku, ani jsem to tak nečekala.

Ve středu prvního, jsem ji tam odvedla, skoro ani neměla čas mi dát pusu na rozloučenou a už šupajdila k hračkám 😀 . Šla jsem pro ni po obědě a to už mi rovnou řekla, že zítra chce ve školce spinkat (doma po obědě nespí asi od roka a půl) 😀 , no a od té doby tam zůstává do půl třetí. V úterý měla trošku krizi - na procházce prý pořád říkala, že chce domů za maminkou, ale neplakala. Ve středu to už bylo zase v pohodě. Tak doufám, že ji to vydrží a žádná krize už nepřijde.

Jenom mi paní učitelka říkala, že se moc nehrne do kolektivu a nemluví, jenom to co potřebuje, vo to si řekne. Tak snad časem se trochu rozváže. Ale jinak je moc šikovná, musím ji pochválit.

bera28
9. zář 2010

@draga, v pohodě 😉 Jedna z mála výhod dvojčat 🙂 Např. rodičovský příspěvek mám jen jeden 😠 😠

draga
9. zář 2010

@bera28 no to vůbec nepochopím ty peníze jak můžou počítat nějaké minimum a pak to ještě dát i na dvě děti...mazec 😝

elema
9. zář 2010

@monstri Ahojky, jsem na tom stejně, jen stím rozdílem, že nás nástup čeká už za 2 týdny, 5 dní, pak 5 dní běhen 2 týdnů a od 13.10. denně, do odpoledne. Mám stejného mamánka, taky jí nikdo prakticky nehlídal.... no mám strach, hrozně plaším a tajně doufám, že to proběhne tak hladce, jako u některých děvčat tady. Jenže Mája, už když jsme se tam byli představit, tak se chtěla jen nosit, vůbec si nechtěla stoupnout na zem, prostě jen maminka, takže mám fakt obavy a už bych to chtěla mít za sebou, tohle čekání mě ubíjí... Pevně doufám, že budeme mít štěstí na učitelku, co bude mít trpělivost a bude taková ta správná "mamina"... na tom strašně záleží. Nezapomeň dát vědět, jaké byli začátky 😉

Jinak všem držíme palečky ať si uplakánci brzy zvyknou a maminkám pevné nervy 😖

elema
9. zář 2010

@petra.v Ahojky, tak už jsi se rozhodla, který den půjdete do školičky prvně?? 😕

monstri
9. zář 2010

@elema > Ahoj, tak to máme opravdu podobné... 😖 jen, že Anetce se ve školce poprvé líbilo už u zápisu tam s dětma zpívala, jen každou chvilku přiběhla, "ona mi nepůjčí kočárek" a furt něco chtěla řešit, tak jsem jí vždycky řekla, že si musí poradit sama, že tam jsou i jiné hračky... s tím hlídáním je to těžké, já 2 roky ráno kojila, tak přes noc nikde bejt nemohla a pak už nikde spát nechtěla, ani u té babičky co je v baráku a je u ní celé dny, tak to bylo vždycky se řevem, až skončila zase ve své posteli doma 😉
Ty to máš trošku horší, že musíš do práce, já jsem těhotná a půjdu na rizikové, tak když by bylo nejhůř ( doufám, že NE) tak jí zas nechám doma ale to jen v nejhorším případě...
Budu sledovat, až dáš vědět o vašem nástupu 🙂

petra.v
9. zář 2010

@elema Ahoj Elem,vidím to na konec září aby nám to navazovalo na ten říjen 😕 😉 strašně to letíííí... 😨 co Vy?nějak mi vypadl termín kdy nastupujete prvně Vy?

lendy1
9. zář 2010

rosanela, před školkou už moc doma nespal, spíš jsme ho nechali v postýlce odpočívat a ve školce zatím spal každý den více jak hodinu. Vstává o hodinu dřív a taky je to pro něj dost záhul být ve školce, takže je tak unavený, že usne.
On má lehký pohybový potíže, proto je v té malotřídce, kde je jen 9 dětí. Celé dopo něco dělat je pro něj hodně unavující, proto spí jak dřevo, i večer doma pak usíná dříve než usínal před školkou.

tereza1980, no, doufám, že takový pohodový nástup bude trvat i nadále 😀

Učitelky v naší třídě jsou moc fajn, ale třeba, co jsou vedle v té větší, tak jedna mi je obzvláště nesympatická už od pohledu a když tam je, tak to je mazec u nich ve třídě - hotový eldorado. A pokaždý, když tam je ona, tak nechá děti otevírat telefonem hl. dveře rodičům. Jsem si poprvé říkala, co se mi to ozvalo za dětský hlas, když jsem chtěla pustit dovnitř a pak, když jsem u nich čekala na D., tak jsem zírala, že zvoní telefon a ona říká dětem, aby to vzali a otevírali dveře 😲 Možná je to pro děti zábava, ale mě to nepřijde moc bezpečný, ty děti prostě otevřou komukoliv, kdo se ozve v telefonu a učitelka by snad měla hlídat, koho si pouští do školky.

petra.v
9. zář 2010

@elema Už vidím příspěvěk viz výše.Tak to máte sakra na houbelec když se malá chtěla jen chovat 😕 to Ani se tam zapojila s dětmi pěkně...tak snad jí to vydrží a jak říkáš,hodně dělá jaká je učitelka 😔

petra.v
9. zář 2010

@lendy1 Tak to s Tebou souhlasím s tim otevíráním dvěří..a kor v dnešní době 😠 no prostě školku si nevybereš a dle mého vždy se všude najde někdo s kym prostě nejsi spokojená 😲 a jak Davídek zvládá školku,chodíte denně?nedočítala jsem zpět,tak nejsem v obraze 😉

elema
9. zář 2010

@petra.v tak my jdeme poprvé 23.9. ve čtvrtek,pak pátek a celý další týden ( ale v úterý je svátek,takže to je školka zavřená) pak v dalším týdnu jen 2 dny ( víc už se nevejdeme do těch 5 ti dní v měsíci) a od 11.10 denně. Už aby to bylo
@monstri Aha, tak to máš dobrý, aspoň máš zadní vrátka... U nás prostě nekompromisně nastupuje do školky a zvyknout si bude muset... ☹

lendy1
9. zář 2010

@petra.v
jj, denně od 7.30 do 15.30 a zvládá to skvěle 🙂
Ono se v dnešní době ani moc vybírat s tou školkou nedá 😖 My potřebovali malou, speciální třídu, kde mají zkušnosti s dětma s malým handicapem a na 100.tis město je tu jen jedna školka, co to nabízí. Děs...Jinou možnost jsme prostě neměli 😖

petra.v
9. zář 2010

@lendy1 Tak to je šikulka,že to krásně zvládá,jen tak dál 🙂
Koukám,Ty jsi z LBC?to se docela divím,že jen jedna školka pro takovéto děti 😕
A co s prací?Už se zadařilo něco najít?

petra.v
9. zář 2010

@elema Tak to jsme na tom stejně,já bych chtěla již od toho 22 🙂 a u nás to samé jako u Vás..prostě zvyknout si bude muset 😒

lendy1
9. zář 2010

S prací to je hodně blbé, nevím, jestli je to krizí či co, ale je to hrůza...dřív jsem si práci vždy do pár týdnů sehnala a teď sháním od července a nic...žádné pořádné nabídky, ani na pohovor mě nikdo nezve, málokdo se z těch firem vůbec ozve. Jsem tohle ještě nezažila. Přitom jsem schopná, životopis, průvodní dopis mám zkouknutý od profíků personalistů a jsou o.k. a práce pořád nic...Vím, že když se dostanu na pohovor, tak tam se už dokážu prodat, ale dostat se vůbec na nějaký pohovor je fakt fuška.
V Lbc jsou spíš logopedický speciálky, s očními vadami nebo pro děti na vozíčku, ale pro ty, co potřebují jen větší dohled nebo mají ADHD nebo jiný menší problém tu fakt nic není.

elema
9. zář 2010

@lendy1 To jsi měla myslím i štěstí, že jste se umístili. Fakt je, že školek tu strašně zrušili a malotřídky nejsou. Ale co vím z vyprávění, tak právě v té školce co je Davídek, jsou prý samé bezva "maminy". Já taky chtěla aby Mája šla do tohohle odloučeného pracoviště, ale nechali si nás v kmenové školce a když teď tady čtu o té "fajn a sympatické" paní učitelce, tak jsem vlastně ráda, že to tak dopadlo ( teda ještě může být i hůř....)
@petra.v hele a když nastoupíte 22.9. tak některý den pak vynecháte?? to by ti vycházelo na 6 dní do konce měsíce 😕

petra.v
9. zář 2010

Lendy a Elem Vy jste obě z LBC? 😉
S tou prací Ti to nezávidím já se naštěstí vracím zpět do firmy jako před těhu,ale co vím od spousty holek a od mé švagrové tak sehnat práci je celkem umění...o to hůř ještě když máme děti ☹ držím palce ať brzy něco najdeš 😉 druhé mimčo neplánujete?
Elem,asi bych nechala pak malou pondělí doma když je úterek svátek 😉

elema
9. zář 2010

@petra.v aha, taky mě to takhle napadlo, ale zase mám strach nechat jí 4 dny v kuse doma, aby si moc neodvykla 😖 takže jdeme ve čtvrtek 😲 Tak mi pak musíš hned napsat, jak to u Vás prvně probíhalo....
A s prací to fakt nezávidím, mě to stálo taky pěkné nervy, sice pracuji už na úvazek při mateřské, ale původní smlouva je na směny a teď jsem sháněla jen na ranní. Naštěstí se usmálo štěstí a práci mám a vlastně stejnou a na stejném místě.Uf.

petra.v
9. zář 2010

@elema je to síla s tou prací...každý se ptá jak to máš s hlídáním v případě nemoci apod...chápu to na jednu stranu ale na druhou co máš jako dělat,že? 😕
Je fakt,že 4.dny jsou dlouhá doba,tak uvidím zda nakonec nepomaže taky ve čtvrtek 😅 každopádně dám vědět jak to probíhá 😕

lendy1
9. zář 2010

elema, jé, ty jsi taky z Lbc? No, nebýt té malotřídky, tak bych ho tam asi nedala. Myslím, že před 2-3 lety jim tam 2 děti odešli ze školky za maminkou a ve školce to zjistili až za pár hodin. Děti se naštěstí našli a právě proto mě i zaraží to otevírání dveří dětmi, by si to měli více hlídat, nebo budou zase v TV 😀 A kam nakonec jdete to školky?

petra.v, já až do jara předpokládala, že se vrátím na své původní místo a ejhle, i když se šéf snažil tam pro mě i vybudovat nějaké nové místo, aby o mě nepřišel, tak se nedalo nic dělat a dostala jsem výpověď ☹ Ale věřím tomu, že snad časem nějakou práci seženu...už chci mezi lidi 😀