Jak jste vy, maminky, zvládly nástup dítěte do školky?

kyti
23. srp 2010

Zdravím vás maminky. Chtěla bych poprosit zkušenější maminky o tipy a rady jak zvládnout tuto situaci. Čeká nás týden do nástupu do školky a já už mám z toho šílenýho nerva a je mi zle, jen na to pomyslím. ☹ Předem děkuji za optimistické rady 🙂

berynka
31. bře 2011

@martin15 , tak my měly samo taky motivaci... za hezky zvládnutý týden ve školce dostala Little Petshop 😉

evulinkab
18. srp 2011

Ahojky holky, chtela bych trošku obnovit tohle téma.Malej bude mit 3 roky až v lednu, ale vzali mi ho do školky už ted od září-na 5 dni v mesici.Na jednu stranu ho tam chci dát, aby se trošku otrkal, protože je děsnej mamánek a takové citlivé trdýlko.Na druhou stranu když se na něj podívám, tak si říkám, že on ještě do školky nemuže, že je to porad ješte takové moje malé miminko, jsme na sobe závislí navzájem.On je fakt hrozne hodný, klidný chlapeček, taková moje citlivka.A říkám si, jestli nebude lepší to nechat až na ten leden, kdy bude mit tři roky a NAVIC-já nastouim do práce- jsem učitelka ve školce a malej vlastne bude chodit do školky, kde já učím.Akorát ho nebudu mit u sebe v oddělení, ale u kolegyně...co myslite, mám to nechat až na ten leden?

petja
19. srp 2011

@evulinkab Ahoj a těch 5dní v měsíci by tam byl jen do oběda? Kolikrát to chození 5dní v měsíci a pak zbytek měsíce nic děti daleko víc rozhodí,než když chodí denně,to máš taky možnost vybrat buď 5dní nebo denně do oběda,tam ale musíš přijít přesně na čas,jinak někde dělají problémy,páč to musí sedět hodinově.Osobně bych si ho nechala doma až do ledna,já kdybych mohla znova volit,dala bych malého do školky až od letošního září(v listopadu mu budou 4roky),nic by mu neuteklo a já jsem stejně doma,to manžel měl názor,že od tří let,že se pak bude hůř přizpůsobovat,ale já toho názoru nejsem a vyčítám si to dodnes...jako ve školce se mu líbí,ale myslim že rodina je rodina.Zůstává jen do oběda a stejně tak to plánuju i po prázdninách,on jinak stejně nechce.Pokud má doma zábavu a ty si s ním vyhraješ,malujete,hrajete si,chodite na procházky,plavat,jezdíte na kole apod.dle mě není nic lepšího než rodina.

alti
22. srp 2011

@evulinkab to je složité, záleží samo na každém dítěti jak se dokáže rozkoukat v kolektivu, zda je pro něj lepší si to okoukat a vyzkoušet na dopoledne a vědět, že maminka za chvilku přijde nebo ho v lednu "hodit do vody" bez možnosti být druhý den doma. 😒 Ty znáš svýho chlapečka nejlíp jestli se na něj musí pomalu - byť po hodince, půldnu nebo radši nastolit hned pevný řád. Můj synek má tři až v březnu, ale taky se vracím do práce a tak máme od září zamluvenou soukr. školku a budeme zkoušet na dopoledne a kolikrát za týden se právě ukáže jak se mu bude ve školce líbit. Mám pěkného divocha co je na dětský kolektiv zvyklý a stejně mám obavu jak se mu bude líbit se přizpůsobovat a poslouchat "cizí", hlavně u nás se dělit o hračky ap. 🙂 Určitě bych, alespoň vyzkoušela jak na něj bude školka působit a pokud to nebude stresující začala přivykat. 😉

petja
22. srp 2011

@alti Ahojky,tys zažila dítě které reaguje dobře na 5dní v měsíci a pak zbytek měsíce doma?

cimlik
22. srp 2011

Ahoj, starší syn chodil půl roku do školky na 5 dní v měsíci a byl úplně v pohodě - ale on je celkově takový pohodář, nic ho nerozhází 😀 , 1. 9. nastoupí do školky druhý syn, normálně na celý den, trochu se bojím, jak to zvládne.

alti
22. srp 2011

@petja ano zažila starší dcera chodila pondělky 2,5 měsíce po nástupu do práce pak chodila celodenně. Poprve jsem do školky dávala já a to začala při odchodu plakat a tak ráno začal vodit tatínek a bez problémů. 😉

berenika39
22. srp 2011

Asi je rozdíl pět dní v měsíci v kuse a pak doma, Petr chodil rok každou středu a docela to pochopil, ze začátku ráno v šatně nebyl nadšený, ale pak pochopil, že odpo přijdu a ok. Měl to tam rád, tety byly super, našel si tam první kamarády, měl tam spoustu jiných podnětů než ostatní dny doma, takže ve výsledku nám to vyhovovalo, já pracovala ten jeden den. Ted ví, že jde do školky, a co ho čeká, ale netuším, jak bude brát, že je to den co den.

petja
22. srp 2011

@alti Tak to jo,u nás na vesnici co jsem tak byla svědkem a následně mi potvrzovaly maminky totiž pravý opak.Děti pak byly rozmrzelé,uzlobené,umíněné.Potom mamča zkusila denně 8-12 a v pohodě.Ale jak jsem napsala,pokud mamča nemusí,není kam spěchat 😉
Když musí do práce,tak není na výběr,ale když je...

alti
22. srp 2011

@petja určitě ve většině případů děti odloučení od maminky snáší špatně je to něco nového a co si budeme říkat ta maminčina péče a láska už nikde nebude! 🙂 Jak jsem psala moje dcerka to snášela vpohodě, ale je fakt, že šla když měla 3 roky a 4 měsíce - syn půjde skoro o rok dříve a tak uvidíme. Já zase se sousedství mám příklad konkrétně holčičky, které jsou 3 roky a vyhledává děti a s každým odchází je velmi společenská, u babičky byla 14 dní a na maminku si ani nevzpomněla a doma se nudí.Takže určitě jsou děti, které láká kolektiv a nové hračky, prostředí k objevování a jsou ty které to protrpí. Bohužel my co jdeme do práce si vybrat nemůžeme, maminky (nebo spíš děti) co jsou doma ještě s menším sourozencem mají tuto výhodu výběru. 😉

petja
22. srp 2011

@alti no jo, stejně ale je to poslední narozené dítě to,které musíme nástupem do práce ošidit o jeho místo doma

rozarka65
23. srp 2011

Ahojky, ta nás to čeká od září....Aninka by ještě nemusela,když jsem doma,ale chce....i když kdoví,neví,co ji čeká...pokud se jí tam nebude líbit,tak si ji samozřejmě nechám doma...🙂

gabka32
24. srp 2011

ahoj
@petja dcerka je v jeslích od 2 let na 5dní v měsíci, je tam až do odpoledne, kolikrát ráno čekají než se jesle v 6 otevřou 😀 a nevidím rozdíl ve dnech kdy je v jeslích a kdy doma... střídavě zlobí a je hodná jako obvykle. dávali jsme ji jeden měsíc i častěji a taky dobrý. jen si asi 2měsíce na jesličky zvykala, ty slzičky při předávání "tetám" mi hodně rvaly srdce, ale ted se do jeslí těší, někdy ani nemůže usnout 😵
a od září jde do školky, už na celodenní, i když by ještě nemusela, ale myslím že to všem prospěje 😵

olinkavaci
24. srp 2011

Ahojík holky,
nemám vše přečtené,ale nás to 1.9.taky čeká,dcera má teda už 4roky a do školky se moc těšila.když jsme šly na zápis a podívat se pak do školky tak mě poslala dom pro bačkory a že dom nepujde,tak jsme jí pak vysvětlila,že půjde až po prázdninách atd.No,ale jenže,v červenci jela s našima na dovču a od té doby se ode mě nehne,jen je pořád semnou,nejde nikam s manžou,s našima prostě děs.a ted začínám mít obavy jak to zvládne ve školce,jelikož jsme malí městečko,tak u nás jsou zvláštní kriteria pro přijetí do školky a jedno z toho je,že tam dítě bude celý den ikdyž na jednu stranu chci,aby tam byla celý den,vzhledem k tomu,že mám ještě 20měsíční dceru,která chodí po obědě spát a na dopoledko je to málo sotva bych došla dom a zase šla pro ní,druhou dceru bych musela přestat dávat spát,nebo jí spaní posounout a zase by šla spát pozdě,tak,že tam jde hned od prvního dne na celý den,tak jsme zvědavá a taky se toho dost bojím... ☹ 😕 😨

myscha
24. srp 2011

@olinkavaci No pokud by to dcera nezvládala na celý den, tak bych jí školku odložila třeba až na leden, nebo klidně až na to, kdy jí bude 5 let.
Já bych tedy dítě do školky, kde musí být celý den, nedala (pokud by to nebylo nezbytně nutné). Syn jde taky teď ve 4 letech a bude tam jen na dopoledne, tady zase maminky na mateřské nemohou nechat starší dítě na odpoledne, protože rozšířili školku, ale je málo učitelek. Mně to nevadí, mladší dcera bude spát v kočárku venku, když zrovna vyzvedávání vyjde v té době, někdy zaskočí babička a já navíc plánuju školku jen tak asi 3x týdně, pokud to bude synovi vyhovovat.

veruska007
25. srp 2011

Malýho jsem dala na jeden den v týdnu (9-15h) do soukromé školky krátce před 1,5 rokem (umřelo nám miminko, potřebovala jsem začít aspoň maličko pracovat, abych se doma nezbláznila). Malý tam chodí už rok, je nadšený, plakal potřetí a počtvrté, co tam byl, ale stejně tam chtěl 😅 , nejraši by chodil každý den, ale to neunese naše peněženka. Já se zpočátku cítila trochu blbě, že dávám pryč tak malé dítko, ale první měsíc jsem měla dost co dělat sama se sebou a pak už se tam malýmu tak líbilo, že to neřeším 😉.

rampouch
25. srp 2011

My letos půjdeme do školky už druhým rokem. Malá je mamánek a je hodně na mně fixovaná. Má to v povaze. Loni to bylo příšerný. Celý šk. rok ráno pláč. Nastoupila jsem do práce, ale po měsíci jsem zůstala raději doma, protože hodně stonala. Přesto jsem ji do školky dávala, aby si zvykla. No mám pocit, že i po roku si ještě na školku nezvykla. Letos zase zkouším práci, tak doufám, že to bude lepší. Je to hodně náročný na psychiku.

anatanka
28. srp 2011

Miri nastupuje taky ted ve ctvrtek, tak nejak pocitam, ze to nepujde a ze se budu muset podle toho zaridit. Uz mame par zkousek z jara za sebou, takze vim presne, jak to bude probihat a nic hezkyho to neni. Vedela, ze jsem ji nedala ve trech, tak ma navic rok, ale ve ctyrech jde, protoze do prace opravdu musim, ale nevypada to, ze by byla nejak pripravena. Uz ted mi casto hlasi, jak se tam netesi. Ona beze me nikde nevydrzi, nema problem s detma, ale musim byt u vseho i ja.
Zatim si kvuli tomu nechavam otevrenou i praci a budu cekat, jak to dopadne... 😒 Kdybych ale nemusela, tak ji tam urcite davat nebudu. Porad hledam cesty, jak by to slo udelat.

dagina
28. srp 2011

Ahojky maminy, a tak dle zkušeností..., je lepší mít dítě hned od začátku i na spaní, nebo ze začátku jen do oběda a pak si jí vyzvednout..... .
Naše se chvíli těší, pak zase říká, že do školky nechce....mamánek teda rozhodně není, někdy mám divný pocit, že ji přes půl dne neuvidím - pokud by byla i na spaní. Jak se vůbec změní dítě školkou??? K lepšímu, k horšímu...co mám čekat 😅 ?!

petja
28. srp 2011

Pokud je na výběr,nechala bych rozhodnutí,zda chce být ve školce i po obědě ,na dítěti.Malej jde ve čt.do ´´druháků´´ a pořád chce chodit po obědě domů.Prostě chce s námi trávit co nejvíc času,autority ho moc neberou 😀 takže do školky kdyby bylo na něm,by ani nechodil 😀

kristi
28. srp 2011

@dagina za me je ta zmena super, spolupracuje, spoustu se toho nauci a pac je jich vetsina holek, tak ani nezlobi a je fakt v pohode. Moc se tesi do dalsi tridy a na kamosky...

minuly rok nespala,letos bude 2x v tydnu

berynka
28. srp 2011

@dagina, tak předně bych tam hned dítě nenechávala na spaní, pokud je to možné 😉 . I když samo třeba řekne, že tam chce zůstat celý den, tak si to stejně neumí představit a mohlo by se zbytečně otrávit. Také učitelky doporučují zvykací dobu. Ta má být přiměřeně dlouhá. U jednoho dítěte je to týden, u některého dva, nebo tři.
Loni jsme se školkou začínaly a já si neuměla moc představit, co to bude všechno obnášet 😅. Narovinu musím napsat, že ze začátku tam plakali všichni prvňáčci a obdivuji učitelky, jak to všechno zvládly a také mnozí rodiče. Na konci školkového roku jsem zase slzela já, protože musím přiznat, že ten celý rok byla pro naši rodinku velká událost!!! Dceři to nesmírně prospělo, navázala rozmanité vztahy a přátelství s cizími dětmi, dnes se umí přizpůsobit jiné autoritě i kolektivu a naučila se krásně malovat 🙂 .

bufina
29. srp 2011

@dagina Naše malá jde taky ve čtvrtek poprvé do školky a říkám jí že tam půjde ráno, po obědě se tam vyspinká a pak zase půjde dom. No uvidíme jak to nakonec dopadne. Povahově je to taková potvůrka prodejná, takže si myslím že si tam zvykne hned...

poup
30. srp 2011

Ahoj holky, tak nás to taky ve čtvrtek čeká poprvé....jsem nervózní jak sáňky v létě. Chodím už sice skoro 2 roky do práce a malou mi hlídala mamka, ale to bylo jiné, byla u babi a teď jde mezi cizí děti a paní učitelky....Zná už ze školky asi dvě děti, trochu jsme malou začali seznamovat, ať se tam necítí úplně cizí, ale i tak je to mazec. Snad to všechny zvládnem a za pár měsíců budem v tomhle profíci. Těším se, na vaše zážitky ze čtvrtku 🙂. DRŽTE SE!!!!

berenika39
30. srp 2011

@dagina nevím, co je lepší, záleží na dítěti....skoro si myslím, že lepší hned od začátku - pokud pochopitelně není nějaký velký problém - ukázat dítěti ve školce celý den, jak probíhá, že to je jako doma, hraní, jídlo, chvíle spaní nebo odpočinku....hraní. něco jiného je to asi u jeslí, kde ty děti nechápou, o co jde, nevidí dopředu....ale ve třech letech bych to zkusla hned celý den (plánuji to tak s petrem, nebude tam od sedmi do sedmi 😝 , ale dám ho v devět, přijdu ve tři....). Mám pocit, že bych ho tím motala, že někdy se jde domů po jídle, někdy po spaní, když vím, že budu pracovat do čtyř ☹ . Má rád svůj řád, všechno stejně co to jde, potřebuje vědět, co bude....
Ale tedy vůbec, vůbec se mi to 1.září nelíbí, je mi z toho smutno. Neumíte někdo zastavit čas? 😉 😉

anta
30. srp 2011

@berenika39 - taky nás to ve čtvrtek čeká, holky, bojim bojim, dneska jsem z toho měla depky a v duchu se s malým loučila jako bych ho dávala někam do lágru, jsem vůl a beru si to 😅 😅 😅 Nám všem, kterým jdou dětičky do školky, moc moc držím palce a přeji nám, aby to co nejdříve naskočilo do nových kolejí (do starých těžko, když jdeme do práce 😀 😀 ) a ať jsme všichni včetně dětiček spokojení 😉 😉 😉

berenika39
30. srp 2011

@anta upřímně? už dva tejdny normálně bulím do polštáře, když to na mě přijde...jsem rozlítostněná jak šestinedělka, furt ho mazlim, všechno mě rozhodí....jak kdyby školka byl konec světa, ale mě to všechno přijde tak strašně líto...jako že už to nebude nikdy tak hezký, že ho dávám od sebe někomu cizímu...no blbnu. jsem racionální, ale tentokrát mi to moc nejde..

evi3
30. srp 2011

Myslím, že v prípade, že sa maminka vracia do práce, je lepšie od začiatku aj so spaním, aby si to nejako zafixovalo, že školka je takto, aby po 2 týždňoch vyberania pred spaním nebol problém a matka nechodila do práce vynerváčená.
Čo možno potom príde neskor - dcéra nastúpila vlani od novembra, ale nastupovala z jaslí, tak zvykanie bolo o inom. Do Vianoc úplná pohoda a potom celý január ranné scénky, že tam nechce, že chce ísť so mnou do práce ... zvláštne ale je, že len čo som zašla za roh, plač prestal a zvyšok dňa úplne v pohode a ako bonus sa jej potom zo školky nechcelo domov, trávili sme v šatni aj polhodinu... Po "O" ju beriem len keď niekam cestujeme alebo máme niečo naplánované.

petja
30. srp 2011

@berenika39 Měla jsem úplně stejné pocity a moc tě chápu,pro mě to byl mezník,že už to není moje miminko,že začíná už nějaká povinnost ve smyslu,že už začnou autority,zvykat si že život není jen hraní si na písku od nevidim do nevidim,že najednou někdo cizí bude můj čas trávit s mým chlapečkem.No,bylo toho moc,čeho všeho mi bylo líto

anta
31. srp 2011

@berenika39 - upřímně? Prožívám úplně to samé, jen nepláču 2 tejdny, ale včera jsem už měla pěknou depku. Nemůžu se na malýho ani podívat, abych nebrečela, je mi všechno líto úplně stejně jako tobě 😢 a to jsem taky racionální 😅 😅 😅