Jak jste vy, maminky, zvládly nástup dítěte do školky?

kyti
23. srp 2010

Zdravím vás maminky. Chtěla bych poprosit zkušenější maminky o tipy a rady jak zvládnout tuto situaci. Čeká nás týden do nástupu do školky a já už mám z toho šílenýho nerva a je mi zle, jen na to pomyslím. ☹ Předem děkuji za optimistické rady 🙂

draga
3. zář 2010

@lalial já se divím, že to ty učitelky ustojí... 😀

petra.v
3. zář 2010

rioko,díky za povzbuzení to se moc hezky čte 😉 zkusím se s naší učitelkou domluvit,jakože aby dohlídla aby Áňa měla suchý ponožky apod..třeba když přijdou v holinkách apod...a co se týče úrazů jak píše elem...kolikrtá ani neuhlídáš dítě své natož větší počet dětí...tak to asi člověk musí brát 😉 holky třeba se tomu za chvilku zasmějeme,že jsme plašily zbytečně,kéž by to tak bylo 😖 🙂

rioko
3. zář 2010

@petra.v určitě to tak bude uvidíš já měla takových vystrašených rodičů spoustu - často to nesli hůř než děti ale to je asi běžné, no nakonec si zvykly nejen děti ale i rodiče, hlavně učitelkám věřte, myslím že tuhle práci dělá většinou člověk, který má děti opravdu rád a umí to s nimi - jinak by s tolika prockama nevydržel za ty peníze 😉

mady
3. zář 2010

ahojky všemmmm 🙂 tak teda hlásím že malej šel dnes bez pláče 😉 večer teda kníkal že nikam nejde a ráno se normálně oblíkl a šel a ve školce mi nedal ani pusu a už letěl 😉 jsem si pro ni šla a ona už ho tulila učitelka 😀 smraďoch mrňavej 😉 😉 ale když sjem přišla tak už čekal v šatně a říkal že mu bylo smutno 😉 no ale jinak dle toho co vykládá mi ho rozmazlují 😉 paní učitelka obula boty, nasadila čepici najednou chce nosit 😉 přitom se obleče sám smraďoušek malej vyčůranej 😉 jj ale to nosení mě moc mrzí ráda bych ho nosila a těším se až malá bude z bříška venku abych si to svoje velké mimi zase mohla pomuchlat ve vzduchu 😀 😀 😀 vidíte tak sjem se těšila na mimi a teď když si říkám bude mít vánoční besídku budu moc jít s miminkem? karneval atd. ach joooo nechci o to přijít ☹

třídní schůzky taky už máme ale nevím kdy jsem ztratila lístek 😉 tak jsem psala kámošce ať mi to řekne ať nemám trapas 😉 😉 no a jinak malej teda chodí na 3,5 hodiny a já za tu dobu neudělám vůbec nic 😉 sednu k pc a telefonuji všem co mají na mě zadarmo volání 😀 😀 sednu k pc a najednou jdu pro malého 😉 😉

no a jinak co se týká úrazů tak toho se moc bojím a jelikož sjem neslyšela nic vyprávět doufám že paní učitelky to zvládají ale jinak já jsem tak úzkostlivá že jsem malého ještě nepůjčila na hlídání 😉 teda tchýni dolů o poschodí níže ale ven na výlet nebo tak nikdy nikomu 😉 a taky sjem se hned ptala zda ho někdo nebije paní učitelka říkala že ne 😉 u nás je 1 paní učitelka 10 dětí (7kluků a 3 holky) a paní účetní která vede předškolku protože nemá hudební sluch tak není paní učitelka což je škoda je skvělá 😉

takže pondělku zdar!!!!!!!!!!!!!!

petra.v
3. zář 2010

@rioko jsi hodná,moc děkuji 😉 já vím,že po nich nemůžu chtít nemožné a že nemají na starost jen dítě mé,ale narovinu asi všichni tady chceme aby náš prcek se měl fajn,že? 😉

petra.v
3. zář 2010

@mady to je dobře,že to Viky zvládnul..je to šikula 😉 a s tim že nic neuděláš to jsi mne pobavila 😉 se skoro vidím jak každýmu volám a líčím dojmy 🙂

marti457
3. zář 2010

Tak já se přidávám, jen jsem myslela, že u nás to bude v poho, protože moje mamka dělá ve školce, ale vedle ve vesnici a někdy si bere moje kluky do práce a v poho tam kluci i spí po o, ale je to asi něco jiného, když tam mají babičku 😅
Kubik mi dělá starosti, večer to u nás začne, že nechce chodit do školky, v noci brečí (asi ze spaní) a říká pořád dokola JÁ CHCI K MAMINCE a ráno zase pláče, že nechce do školky ☹
Když si pro něj jdu po o do školky tak je vidět, že brečel, protože je celý červený, ale to na mě skočí a pusa se mu nezavře jak mi všechno vypráví 😝 Tak nevím jak dlouho u nás bude to brečení a jak dlouho to vydržím já 😖

petra.v
4. zář 2010

@marti457 teda máš to taky pěkně náročný...to bych asi nedala,to je strašnej záhul na psychiku pro Tebe samotnou 😔 ale děti jsou kolikrát chytřejší než my sami a zkouší to na nás...většinou se zklidní,jakmile odejdeme,ale když píšeš že je malý celý rudý i když pro něho přijdeš tak to je vážně asi chudák v pěkném stresu 😒 tak snad bude líp 😵

marti457
4. zář 2010

@petra.v To víš, že je mi ho hrozně líto ☹ ale byl tam teprve 3x tak snad bude líp 😒
Učitelka mi řekla, že je citlivý (ale to začal být teď co chodí do školky) jen mu něco řeknu, že ne tak hned natahuje - je úplně jinej než byl předtím 😕 Předtím mu nevadilo, když mi třeba ujely nervy a zařvala jsem na něj nebo na oba kluky tak to s ním ani nehlo, až jsem si říkala, že já bych se rozbrečela, kdyby na mě někdo zařval a on byl takový "silný" v tomhle a teď mě to trochu děsí, jak je jinej 😨

petra.v
4. zář 2010

@marti457 je to pro něho asi silnej zážitek ta školka a od toho se asi odvíjí vše ostatní 😒 chjo,mám z toho všeho depku a neustále o tim přemýšlím....asi z toho dělám víc,než ve skutečnosti je ☹

draga
4. zář 2010

@marti457 jo tak citlivku mám doma taky, přesně to mi říkali, že mu něco vytknou a on hned natahuje, pusa do podkovy...ale snad nám z nich i tak vyrostou chlapáci 😉

marti457
4. zář 2010

@draga Já třeba znám děti, které jsou takové od mala - jen někdo zvýší hlas tak hned nakrabujou a takový Kubik právě nikdy nebyl 😖 Já se divila, že mi učitelka říkala, že je takový citlivý a co mi teď doma předvádí za ty 3 dny co je ve školce tak s ní souhlasím, že je cíťa 😝 Nám hned 2. den říkali na rodičáku, že se nám budou děti měnit před očima, ale mysleli tím, že budou sprostější a tak a tohle by mě zrovna u něho nenapadlo ☹

niega
4. zář 2010

Ahoj holky, můžu k vám? Nějak se nám ten nástup do školky nevydařil, je mi na zvracení, když na to pomyslím. A přitom to začalo naprosto skvěle.
1. září byl Edík moc nadšenej, letěl do školky, po obědě se sice spolu s ostatními dětmi při čekání na rodiče rozplakal, ale bylo to vlastně celkem v pohodě. Domů šel po obědě.
2. září ráno pohoda, Edík zase vystřelil nadšeně ze šatny, že si jde hrát. Vyzvedla jsem ho po spaní. Ale už to bylo zlý - paní učitelka říkala, že plakal dopoledne na zahradě, odpoledne místo spaní, musela ho chovat a mazlit se s ním.
3. září ráno trošku odporoval, ale došel do školky, v šatně se ale rozplakal, odvedla jsem ho paní učitelce, ta ho vzala do náručí a Edík pořád plakal. Odešla jsem na schody a slyšela pořád ten jeho pláč. Odpoledne jsem ho vyzvedla po spaní, uplakaný nebyl, i když dopoledne prý plakal. Byl vyspinkaný, spokojený a říkal, že se mu ve školce moc líbí.
Sobota 4. září - Edík večer z ničeho nic řekl, že do školky nechce chodit, že paní učitelka není hodná atd. Povídala jsem mu, jak je to tam hezký a podobný pozitivní kecy. Ale asi je to nanic. Jsem z toho úplně zničená. Nechci ustupovat. Ale taky vím, že Edík je cílevědomej kluk, tj. když si zamane, že nebude do školky chodit, nenechá se obalamutit nějakou hračkou. Já myslím, že průšvih je i to, že máme dvouměsíční miminko a že toho je teď na něj moc.
Kdo jste na tom (nebo dříve jste byly) podobně?

coxa
4. zář 2010

@niega my jsme na tom uplně stejně. Jak kdybych tenhle příspěvek psala já.... Úplně stejný průběh den po dni, akorát s tím rozdílem, že já vyzvedávám po obědě prcka každý den. Už včera večer se děsil toho, že půjde do školky, dneska zase.... Ze všech stran slyším, že je to normální průběh, ale je to děs teda. Taky bych si ráda přečetla nějakou "zkušenější" maminu s podobným případem, jak dlouho to může trvat, co pomohlo a tak. Prostě nějakou podporu!

kristi
5. zář 2010

holky, Mia jde zitra poprve, pac jsme jeste byli pryc. Nebojim se, ze to neda,ale nevim, co vse ma mit prvni den s sebou????
sla bych se mrknout na nastenku, ale dnes ma skolka zavreno

poupe
5. zář 2010

ahoj,no u nas to probehlo docela v klidu,driv chodila do miniskolky,takze je zvykla,jen ji zatim nezajimaji moc deti,ale hracky 😉 jsem zvedava jak se ji bude chtit zitra 😕

@kristi veci dovnitr(teplaky),veci nahradni(kalhotky,ponozky,triko,teplaky) a veci na ven(starsi) a nektera skolka chce papirovy kapesniky,toaletak,...

kristi
5. zář 2010

@poupe ok, dik...tak to vezmu radsi uplne vsechno, aj kapesniky jsem ji koupila vceera

jandalinka
5. zář 2010

Ahoj holky,taky se přidávám 😉 .Naše malá byla 1.záží poprvé ve školce,ale měla chodit každý den,ale jelikož jsem otěhotněla a zaměstnavatel odmítl mě vzít dřív než po rodičovské do práce,tak bude chodit malá jen na 5dní v měsici zatím do listopadu,pak na každý den. 😉 .
Když jsme vešli do školky,tak jsem byla v šoku,nevěděla jsem,kam jít,kde se hlásit,všude moc mamin,tatínků,dětí,no hrůza,když jsme našli svou šatnu a pak i třídu,tak jsem chtěla oznámit nějaké detaily ohledně malé paní učitelce,např,že nespí po obědě,že at jí pomůže např.obléci se ven apod,Malá sice umí se obléci částečně,ale prostě vymrčuje,že jí to nejde a že neumí 😅 .Ale paní učitelka toho měla moc,do toho další maminy a jí to šlo vše druhým uchem ven 😒 ..tak jsem vyšla ven a začala bulet a to jsem jí šla pak vyzvednout až kolem 15:00.Chtěla jsem aby viděla,že se ve školce i spí a musí se sama najíst apod.Takže jsem celý den probrečela a byla na telefonu,kdyby volali ze školky 😕 .Ale v pohodě,malou jsem šla vyzvednout,prý vůbec nebrečela,přidala si u oběda a v pohodě,tak jsem byla mile v šoku.Jen aby jí to vydrželo i pak,jakmile bude chodit každý den. 😉

jandalinka
5. zář 2010

jj,my musíme mít vše popsané,a také papírové kapesníčky a toaleťák...a dokonce letos i změna,že musí každý dítě mít svůj hrníček na pití 😉

lendy1
5. zář 2010

kristi, všude to je trošku jinak, myslím, že když vezmeš náhradní oblečení + věci na ven, tak to na 1. den stačí a pak uvidíš, co dál budou chtít. My měli info schůzku už v červnu a tam nám řekli, co je potřeba a vše kolem nástupu a že na spoustu věcí přijdeme až za "provozu".
U nás ještě chtějí kapesníky, kartáček a pastu. Bačkůrky, holínky a pláštěnku podepsanou, ostatní oblečení mít podepsané nemusí.

S tím zvykáním, co vím od kamarádek, tak je lepší tam dát dítko co nejdřív na celý den, aby si zvykli na ten režim. U nás ve školce třeba není žádné zvykání na hodinu, dvě a tak...Už na té info schůzce nám ředitelka říkala, že doporučuje též dávat na celý den, že si nakonec zvyknou všechny děti, hůř to snáší maminy než ty děti. Některým to zvykání trvá pár dnů, některým pár měsíců. Sestřenky malá plakala prý každý den 1/2 roku a kámošky kluk zase jen 14dní. Ve školce vědí jak na ně, aby si na maminku vzpomněli co nejméně a neplakali.

A nepomohla by třeba nějaká oblíbená hračka s sebou? Nějaký plyšák...?

Já dávala D. teď jen na 1/2 dne a od po tam bude na celý den. Do školky se těší, už tam má jednoho staršího kamaráda, s pláčem to bylo den ode dne lepší-pláče prý už jen před jídlem, jak je asi v klidu, vzpomene si na maminku, když prý mají nějaký program, tak nepláče vůbec. Připravovali jsme ho teď na to, že tam bude i spát a zatím v pohodě.
Jinak u nás funguje to, že když si přijdu pro malého, tak si se mnou učitelka sedne a řekne mi, co dělali, jak David jedl, jestli plakal, jak to zvládá, s čím potřebuje pomoct a tak...Ale je fakt, že chodí do třídy, kde je 9 dětí na 2 učitelky, takže mají na ně více času se jim věnovat.

niega
5. zář 2010

@coxa No nevim, normální průběh... V týhle diskusi jsme spíš výjimky. Nezaložíme si téma "moje dítě nenávidí školku"? 😀 No a aby toho nebylo málo, Edík dneska v noci přiběhl z pokoje (to nikdy nedělal) a plakal. Pak ještě jednou. Šla jsem spát k němu, samozřejmě jsem si to zase vyžrala od toho mladšího. Ráno jsem celý probulela, chjo. Snažím se s Edíkem o tom povídat, on mě jakoby ignoruje, nejvýš řekne, že do školky nechce, ale že chce rovnou do školy. Zítra ráno si asi oba projdeme slušným peklem...
Plánuju to tak, že se vrátíme k vyzvedávání po obědě. Na odpoledne vždy vymyslím zajímavý program, na který se bude moct těšit. Víc mě fakt nenapadá.

niega
5. zář 2010

@lendy1 Ten počet dětí ve třídě je fakt luxus. U nás je to něco pod 30 dětí a 2 paní učitelky. Ale ty učitelky jsou snad andělé, moc se mi líbí.

zany
5. zář 2010

@kristi - Honzík má ve školce náhradní tepláky, tričko, slipy, ponožky 😉 Pak pochopitelně bačkůrky, tenisky na ven, tepláky a mikinu na ven. A ještě pyžamo 🙂 Pak jsem nesla kartáček a pastu (tu pak ještě nějak nosíme), papírové kapesníky (tahací, ale je to jedno) a pak vlhčené ubrousky 🙂

draga
5. zář 2010

@niega neboj to bude dobrý, asi máš doma podobnýho ukecánka jako já, Dála taky pravil, že do školky už nikdy nepůjde a že paní učeitelky nejsou hodný 😀 chce to vydržet, moc se nestresovat (já vím jde to těžko) pořád si říkám, zlvádly to před náma jiný zvládnem to taky 🙂 když jsme začli loni chodit do jeslí, bylo to hodně časté, že zkoušel kde co...nakonec jsem vymyslela takový ranní rituálek cestou do jeslí...koupili jsme rohlík, povídali si, sbírali klacíky..., a máme ho i letos (i když do školky to máme minutu 🙂 chodíme oklikou) ono to je lepší, že si jako cestou popovídáme co bude a pod. a přesně jak píšeš něčím ho zaujmout...až půjdeme ze školky půjdeme třeba na zrzlinku apod. 😀

niega
5. zář 2010

Draga, coxa: Tak pozor. Byla jsem s Edíkem na návštěvě u kamarádky, co má holčičku - Edíkovu oblíbenou kamarádku. Opravdu to je Edíkova kamarádka a je to moc hodná holčička. Edík se těšil. Po příchodu byl nesmělý - budiž. Pak mu ta holčička něco vzala z ruky, ale fakt nic ve zlém. Edík spustil brek, že chce domů, že tam nebude, že se mu tam nelíbí. A pověsil se na mě. A vytrvale plakal a nenechal se ukecat, odvést pozornost k hračkám atd. Kamarádka je naštěstí učitelka zvyklá na podobné případy, tak nevyměkla (narozdíl ode mě - já držela v náruči miminko a po tváři mi tekly slzy), odváděla jeho pozornost, moc to nešlo. Nakonec, asi po 30 minutách (ale asi to trvalo dýl) se trochu zabavil stavebnicí, kterou jsem s ním začala skládat, kamarádka mi zatím chovala miminko, který bylo naštěstí chvilku zticha. Návštěva nakonec proběhla dobře, Edík se postupně osmělil a choval se normálně, ale čas od času opět plačtivě pronesl, že už chce domů atd. Řeknu vám, holky, že to se mnou brutálně zamávalo. Tohle Edík nikdy, ale opravdu nikdy neudělal, naopak dřív byl hodně samostatnej. Byla jsem z toho v šoku, ale potěšilo mě, že se to zlomilo. ... Tak a zejtra do školky. Asi půjdu zvracet 😝 ..

petra.v
5. zář 2010

@niega Ty voe promiň ten výraz ale jinej mne nenapadl 😕 ...to mi je líto,že Edík takhle špatně snáší školku a je mi z toho špatně i za Tebe ☹ čím víc se u nás blíží začátek školky tím víc jsem taky naměkko,dnes jsme byly na pouti,koukala jsem tak na ty děti co tam běhaly,pak na Áňu a chcělo se mi bulit....asi jsem z toho vážně rozhozená a vůbec nevim jak na tim budu na konci září až tam Aničku povedu.Tohle je tak strašný stres pro matku že jsem si myslela,že to ustojíme v pohodě teda alespoň já a já jsem normálně v pr.... 😒 .Ať jste zítra ráno pokud možno s Edíkem v poho a má to co nejhladší průběh 😉
@lendy1 -Davídek je teda šikula,že školku zvládá a je super,že si s paní učitelkou takhle sednete a vždy proberete celý den,já jsem zvědavá jak to bude u nás 😕 😅
Holky držte se 🙂

janulle22
5. zář 2010

teda holky, jak vás tak čtu tak nemám dobrý pocit... 😒 v úterý nás čeká první den ve školce a docela se bojím... já jsem taková cít´ta, že budu určo brečet... 😅
všem moc přeji aby ten zítřejší den proběhl v pohodě a klidu... 😵

draga
5. zář 2010

@niega nojo tak možná u vás je to víc změn, koukám, že máš maličkatý miminko, do toho školka, třeba se Edík bojí, že se ho chceš zbavit...chudáček...tak ještě jedna rada od psychologa (vyčtená 🙂) když máš malý miminko a takhle malý dítě, vždycky upřednostni to starší, protože to víc chápe, miminko prý *počká* se mi to píše co 🙂
každopádně na zítra všem pevné nervy, já teď uspávala a Dála mi řekl, že do školky půjde ale jen na maličkou chviličku, že se mu tam nelíbí.... 😲

rosanela
5. zář 2010

Hezký večer!

Tak Terka už má rýmu a kašel, to zítra školka asi nehrozí..jsme to dlouho nevydrželi.. 😒
Mě už taky začíná škrábat v krku..chjoo..

rosanela
5. zář 2010

@niega Držím moc palce, ať to zítra zvládnete ukočírovat..u vás je to o to těžší, že máte malé miminko..u nás před rokem to bylo drsný, Terezka dost žárlila na Lucinku, dělala naschvály, musela jsem se jí hodně věnovat a miminko třeba muchlovat, až když Terka nebyla v naší přítomnosti..spíš pořád mluvit na staršího..
A vychvalovat tu školku, jaké tam mají krásné hračky, co se toho naučí atd. a doma že je nuda, že o nic nepřijde..

Já jsem moc ráda, že Terka je ve školce ok, už se tam těší, jen teď ta choroba..později bych chtěla zkusit i odpol. spaní, ale to bude asi zážitek, od 2 let nespí po o a i říká, že na spaní ve školce je ještě malá..tak uvidíme, jak to půjde dál..