Jak jste vy, maminky, zvládly nástup dítěte do školky?

kyti
23. srp 2010

Zdravím vás maminky. Chtěla bych poprosit zkušenější maminky o tipy a rady jak zvládnout tuto situaci. Čeká nás týden do nástupu do školky a já už mám z toho šílenýho nerva a je mi zle, jen na to pomyslím. ☹ Předem děkuji za optimistické rady 🙂

mamkamarketa
6. říj 2011

@babulinkab to je fajn,ze se ptaji! 🙂 fakt jsem proti nuceni. muj bratr od skolky nemuze videt mliko a puding

kukasa
6. říj 2011

Ahoj,já si holky musim taky postěžovat 🙂 malá je říjnová,takže v září byla jen 5 dní a ted nastoupila až od října na celodenní docházku.Můžu říct,že jsem teda hrozně rozčarovaná,malou už mám po třetí doma,je opět nemocná,nedotáhla zatim ani jeden týden v kuse,aby nelehla.:( Ráno mi jí přebírá jedna učitelka a odpoledne předává každý den jiná,nemám šanci ani zjistit,jestli jedla,spala,protože se to tam střídá,jelikož jim jedna uča onemocněla.Včera mě dostala jedna z učitelek,šla jsem si pro malou po spaní,ani nevěděla,jestli spala,pak teda ,že jo,ale pochybuju,malá byla uplně vyřízená a učitelka mi jí předala unudlenou,špinavou od jídla,neučesanou a nejvíc jí trápilo,že se pořád ráchá ve vodě v umývárce,že se nemůže ani otočit,aby tam neběžela.TO mě fakt naštvala,jako tak se jí mají věnovat,aby neměla čas utíkat k vodě.NO můžu vám říct,že jsem teda hrozně naštvaná,protože si i myslim,že jí špatně oblíkají,už se mi stalo 3x,že měla venku oblečení v kterém jí ráno přivádim,a oblečení na ven zůstalo v igelitce netknuté.Mají tam jenom 5 nových 3 letých dětiček,tak jsem si myslela,že se jim budou víc věnovat,přeci jen ty 4 a 5 letý už jsou samostatnější.Přemýšlim jak to řešit,nechci si hned stěžovat,ale jestli to půjde takhle dál,tak budu muset 🙄 JO a ještě k tomu jídlu,to je teda děs co jim tam dávají,včera měla česnečku a ve úterý čočku,chudák malá,je nafouklá jak blázen 🙂a ty jejich pomazánky,čekám,kdy se z nějaký osype

babulinkab
6. říj 2011

@kukasa s tím oblečením už se mi to taky stalo několikrát, venku běhá v tom, v čem přišel a igelitka visí plná oblečení na zahradu na háčku

Jinak já mám trochu výhodu, protože můj syn chodí do třídy, kde je jedna z učitelek moje teta, takže od ní se něco dozvím, když tam je, jak jedl, zda si přidal atd. od ostatních se nedozvím taky nic.

berenika39
6. říj 2011

@kukasa představ si, že já jsem do skřínky na dveře nalepila ceduli s šipkou: na zahradu🙂. Je to u dolní police, kde má věci na písek. Ostatní - to v čem přijde a jde domů, má na ramínku na takovém tom kapsáři. Nic. Co v té skřínce najde, oblíkne si. 😀 😀 cedule pro paní učitelky nezabrala, a to nás samy prosily, abychom nějak to oblečení na ven dávaly viditělně jinam 😀 .
Neřeším, peru, mají toho fakt alespon unás hodně, jsou třída jen tříletých, zmatek a chaos. pro mě je důležitější, aby se k nim chovali hezky, a to u nás je fajn.
Ono se to zaběhne, je teprve říjen.

kukasa
6. říj 2011

@babulinkab mě by to ani tak nevadilo,že je oblečená v čem přišla,ale většinou jí ráno dám lehčí mikinu a vestu,protože jezdíme autem a když v tom jde pak ven,tak ji v tom musi byt zima,přeci jen ještě je dopo zima,tak se pak nediviim,že je pořád nemocná,to mě na tom štve,musim příští týden do práce a jestli bude pořád nemocná,tak nevim,jak to budeme dělat. 😢 To máš teda velkou výhodu,přeci jen chci aspon vědět jestli spala a jedla,ale je to hrozný,nemám šanci 😖

kukasa
6. říj 2011

@berenika39 tak pokud tam mají samé tříleté,tak to to chápu,že toho mají dost,ale u nás je tam jen pět 3letých,takže si myslim,že by to mohli odhlídat.jak už jsem psala bublince,nejde mi ani tak o ty věci,ty veperu,ale o to,že ty věci nebyli moc teplý,aby v tom lítala venku 😢 to jsi to krásně popsala,to jsem taky přemýšlela,že tam dám ceduli :D já doufám,že se to zlepší

babulinkab
6. říj 2011

@kukasa s tím osypáním, syn byl osypanej minulej týden z tresčích jater 😝 😝
no mně do teď to oblíkání taky až tak nevadilo, ale taky mám strach z toho, jak se teď má ochladit, zda dohlídnou, aby měl čepici atd.

mamkamarketa
6. říj 2011

@kukasa zkus dat neco na imunitu my davame mesic imunoglukan. jinak nas kluk chodi od brezna a porad dokola,v pondeli jde do skolky,utery vecer zacne smrkat-kaslat ve stredu je doma ...cerven,cervenec,srpen do pulky zari super od pulky zari zase nanovo...

kukasa
6. říj 2011

@babulinkab to jsem tu četla,mají to taky ve školce,tak právě taky čekám,kdy něco takovýho bude.
no právě,toho se taky bojim,že jí neohlídají,až bude větší zima a takhle bude pořád nastydlá. 😢

kukasa
6. říj 2011

@mamkamarketa ten jí už přes měsíc dávám a zatim nic 😢 a to nikdy takhle nemarodila,neměla ani jednou antibiotika,max.rýmu a kašel,a ted během měsíce už potřetí nemocná,to jsem nečekala. 😢 no,to se teda máme na co těšit,akorát je nejhorší,že nevim,kdo s ní bude doma,babičky pracujou a jestli s ni budu každý tyden doma,tak mě za chvíli vyhodí 😖

mamkamarketa
6. říj 2011

@kukasa on ma ucinkovat az po 2 mesicich 😒
no ja si nemyslim,ze je to tolik zimou,spis je to tim,ze hodne deti prijde do skolky s kaslem a rymou...a pak si to akorat davaji dal...
ja chapu,ze musi rodice do prace,ale nemocny dite do skolky proste nepatri 🙄

babulinkab
6. říj 2011

@mamkamarketa dnes manžel vedl syna do školky a říkal, že tam chrchlal každej

mamkamarketa
6. říj 2011

@babulinkab takhle proste budou ti deti nemocne nostop ☹

babulinkab
6. říj 2011

@mamkamarketa no tak to bohužel je

kukasa
6. říj 2011

@mamkamarketa jo aha,tak proto,myslela jsem,že to učinkuje rychleji 🙂 no právě, je to o tom,že tam stačí jedno nastydlý dítě a hned to mají další.a pořád dokola,takhle se nedivim,že jsou pořád nemocný.
dřív to za nás taky šlo,prostě nemocný dítě do školky nevzali,nechápu proč to nejde i ted 🙄

berenika39
6. říj 2011

@kukasa přidám se, petr dostal takovou nějakou malu rýmu asi pátý den ve školce. nic z tohonebylo, přes víkend dobrý, ve středu trochu kašel, zase nic, o týden později malá rýma, nic z toho...absolutně nemám hlídání. obě babičky daleko, jedna pracuje, druhá je neslyšící, takže lehký problém 😉 , děsím se, co bude, až zůstane doma, týden, dva 😝 . nejhorší to bývá od ledna, petr taky není nemocný, doted nic, ale i minulé zimy jsme celá rodina prochrchlala dva měsíce. Dávám od července Pikovit, původně na chut k jídlu, to zabralo, fakt 😀 , až jsem se divila, ale je to i směs vitamínů, které chybí ve stravě, tak aspon rpo ten pocit. Moc na to nevěřím 😒

verbalinka
6. říj 2011

@mamkamarketa
@sisstin tak Willík poslední cca 3 měsíce moc nejí (předtím bez problému) a začal zvracet, takže nechci, aby uč nutily a ony naštěstí nenutí. Ale on třeba ráno sní rohlík a celý dopo do tý jedný, než ho vyzvednu, nevezme nic do pusy. Ale vypozorovala jsem, že když má k snídani třeba jen jogurt, tak má hlad a něco sní. Ale pokud má štěstí a ke svačině je rohlík s medem, marmeládou apod., tak se nadlábne a oběd zas nic. Ale mě to jídlo moc netrápí. A mají tak malé porce, že je skoro jedno, jestli to sní 😀 Ale štve mě to pití. On prostě ještě nepochopil princip pití ze skleničky, takže to by se spíš polil, než napil a ten čaj je fakt děsný přežitek. Ale ke svačině mají třeba i bílou kávu, občas ty granka apod. Ale z principu to prostě nevypije. On ani neochutná.
Je vidět, že soukr školka je o něčem jiném a taky spešl třída 🙂 Ale hodně záleží na učitelce a všechno jde, když se chce 🙂 Jo, pití jen k jídlu je ještě dobrý. Máma je bývalá uč a říkala, že dřív dokonce za celý den děti dostaly jabko a tím se vyřešil celodenní pitný režim. Takže díky bohu za současnou snahu.
Willík taky moc sladký nepotřebuje a ani si třeba několik dní nevzpomene, ale to by nesměl mít babičku, která je schopná ho nacpat sladkým pitím a čokoládou (klidně celou) před obědem, a pak je naštvaná, že nejí. A završí to tím, že mu s větou "ať se aspoň trošku nají" dá další čokoládu 🙄 Už je to trošku lepší, ale byly to boje a teď už to neřeším a omezuju jen, když jsem v blízkosti (jinak to nemám šanci uhlídat). Proto mě jeden bonbon ve školce, pokud není vyloženě za odměnu, netrápí 😀

verbalinka
6. říj 2011

@majatob jenom jeden den v týdnu? To si moc neodpočineš 😀 Já trpím ještě teď a říkám si, že on by ve školce být nemusel, ale když vidím, jak moc mu to dává. Jak se rozmluvil (zatím jen doma 😀 ), co všechno se naučil. Je tam ochotný sedět a poslouchat pohádku, to doma neznám. Modeluje, maluje... Takže jsem nadšená a výčitky zasouvám do pozadí 😅

sisstin
6. říj 2011

@verbalinka no on může být problém, když je 25 dětí ve třídě a ted by tam všichni měli flašky s pitím 😕 jako tady jich je 14, navíc ne všechny děti to pití chtějí...všimla jsem si, že i s naší flaškou jsou tam většinou jen tři 😉 Tygr ze skleničky pít umí, ale prostě nepije ten jejich čaj 😝 ani Granko apod., mléko neměl asi od 7m v puse 😝 ale i tak tam toho moc nevypije, většinou jde domů skoro s plnou flašku a pak to dohání odpoledne 😝

ohledně toho jídla, já jsem jako i ráda, že se tam naučil normálně stolovat...tj. sedí s dětma u stolu, přichystá si svačinu, s pomocí namaže chleba nebo housku, donese si prostírání...když nejí oběd, tak aspon ostatním dětem odnáší talíře 😝 děsně ho baví seškrabovat jídlo do toho kyblíku, kam se dávají zbytky....jí tam lžící a vidličkou atd. To jsou věci, který já jsem ho nebyla schopná doma naučit, páč jenom slyšel, že by měl jíst a už řev a zdrhal někam pryč, natož, aby s náma seděl u stolu....a ve školce v pohodě, i když nejí, tak tam s nima prostě sedí a tak 🙂

mně říkala učitelka, že u nich není problém na obědy vůbec nechodit a brát si ho před obědem (syn tam nespí), ale já jsem to nechtěla...aby se aspon naučil, že stolování je normální věc 😉

majatob
6. říj 2011

@verbalinka to by ses divila....se normalne nudim jen se dvema 😀 😀 😀 ja jsem ho do skolky letos nechtela davat vubec, prisel s tim sam, ze chce a zrovna jsem zjistila, ze je tu nova skolka, ktera se mi zatim moc libi, tak jsem ho tam teda s tezkym srdcem prihlasila 😢 ale uz se na neho tesim, je tu takovej divnej klid 😅 😅 😅

verbalinka
6. říj 2011

@sisstin máš pravdu, že u nás je 26 dětí, ale chodí jich jen max. 10. Jednou výjimečně jich bylo 15 a uč jsou dvě, takže by to šlo. A hlavně, zrovna to pití mi přijde jako úplná prkotina to řešit. A já nemám ráda, když pije hodně odpoledne, protože se pak v noci pročůrá 😅 Soukromá školka je prostě něco jiného. Platíte a tak máte právo vyžadovat. A přístup je samozřejmě úplně jiný. A ohledně toho jídla - naprosto s tebou souhlasím. Je super, že děti se učí nápodobou a autorita učitelky je něco jiného, než naše, pokud nějakou máme 😀 Prostě školka je pro ně výborná škola a byla by škoda, aby o to přišly. Akorát v našem případě dořešit ty detaily 😅
@kukasa no,s oblíkáním jsme měla problém za začátku taky. Když jsem zjistila, že byl dopo venku v tričku s krátkým rukávem a venku dopo max. 15C, tak jsem mu začala dávat triko s dlouhým a je v tom i uvnitř. Když jsem se zeptala, jestli je převlíkají na ven, tak mi řekla, že až to budou umět, tak je budou převlíkat. Mně je to jedno, že v teplácích od písku je pak i uvnitř - je to jejich problém a uklízečka má víc práce. A taky učitelka udělala to, že poprchávalo a ona mu nedala pláštěnku, nechala ho jen v bundě a bylo to proto, že na pláštěnce bylo jméno Lubošek a on je William (má to po bratranci). Jiné dítě toho jména tam není, měl to ve své přihrádce, tak je to snad jedno. Ona ho klidně nechá zmoknout 😠 Jó, školky 😀 To mě mrzí, že je tvoje malá pořád nemocná. Ale to tak prý bývá. Will byl měsíc a těď ho mám doma 10 dní a doufám, že pak zase ten cca měsíc vydrží 😅

verbalinka
6. říj 2011

@evaviki to je dobře, že je v pořádku. Náš taky, ale na školku to není. Musím pořád odsávat a ve školce mu nikdo nos utírat nebude ☹ Ale je překvapivě hodný, tak to jde 😀

sisstin
6. říj 2011

@verbalinka no Tygr do soukromý nechodí, ale zas je to spešl třída..ale myslím, že to pití a tak není problém v celé školce, která je "standartní" 😉 jinak u nás děti chodí ven v tom, v čem přišli do školky..já vlastně až tady čtu, že někde chodí děti ven v oblečení na zahradu 😕 ale oblíkají je dobře, spíš se mi zdá, že někdy až moc...třeba ráno máme tričko, mikinu a bundu...a odpo by stačila jenom ta mikina..a oni mu dají i bundu a tak 😉

jinak v té naší třídě nemocnost prý není nějak velká, jednak jich tam je mín a jednak drtivá většina dětí je tam 5+, syn je tam druhý nejmladší..takže už jsou děti promořené a nejsou marodi tak často 😝

verbalinka
6. říj 2011

@sisstin já jsem si tě popletla s mamkamarketa 🙂 Ale dle mého je spešl třída skoro to samý jako soukromá. Prostě se tam dětem víc vychází vstříc 🙂 Já si právě taky myslím, že to pití jde domluvit úplně všude. A oblíkání máte zodpovědný, já kalhoty (tepláky) neřeším, jen ten vršek. Ale už jim dávají i mikiny a bundy. A právě jsem hned učitelce říkala, že on se svlíkat a oblíkat umí, jen to po něm musí chtít (teda kromě mikiny a trička - to umí jen svlíknout) a i doma už volá "já umím sám", prostě školka je super vynález 🙂 Jen doufám, že si něho kvůli tomu pití nezasedne 😖

mamkamarketa
6. říj 2011

@verbalinka tak pokud je tam deset deti,tak to ma ucitelka ''hawaii'' 😅 s tim pitim je to fakt blby,jak rikam, u nas se akorat resi to,aby nemeli vsichni stejnou lahev,potom si je navzajem ''ocucavaji'' a perou se ci je ci...
je fakt,ze ucitele nam vychazli vstric,ale zase si za to nechavaji zaplatit. syn zacal chodit do skolky ve 2r2m byl plne na plenach,malo mluvil, sam se nenajedl ani lzici. po 8 mesicich kdy chodil 2-3 tydne na pul den se zbavil plen,umi smrkat, ji vidlickou a nozem, doma mi ukazuje jak cvici jogu a zpiva,nosi vyrobky z keramiky a my s manzou se roplyvame 😵 rozhodne nerikam,ze je statni skolky jsou spatne!!!! me se proste desne libi,jakou maji (narozdil ode me trpelivost) a syna nenasilne vedou k samostatnosti a nic pro ne neni problem 😵 ale opravdu je to na ucitelich,pokud delaji praci s laskou,je to znat 🙂 s tim jablkem,to je mazec 🙄
s tou plastenkou bych se nastvala 😠 i kdyby nebyla tveho syna,to je takovy problem mu dat ''cizi''? to je lepsi aby zmokl??? 🙄
@sisstin to je fajn,ti starsi si to odmarodili driv a ted jsou imunni,coz je super 🙂

majatob
6. říj 2011

jeee, holky, me se ulevilo, prej se mu tam moc libilo a uz se tesi na pristi tyden 😵 moc jsem se nedozvedela, jen ze tam byli tri kluci a dve holcicky, byli v parku a lezli po stromech, co bylo na obed a ze po O spinkal (coz jsem teda necekala 😀 )... a ja su tady celej den jak na trniabymi tam neplakal 😀 😀 😀

bramburka
6. říj 2011

tak my mame problém, celý minulý rok chodila do dopolední školky a bez problémů, ted nastoupila do klasický, 3 dny super a 4. den zásek, že už tam nejde! ach jo ☹

ria80
6. říj 2011

Ahoj, tak se k vám přidám. taky jsem z toho rozhozená. Michalka už chodila minulý rok do miniškolky a do dětskýho koutku ve městě a byla tam moc ráda, ale to bylo jen jednou za pár dní. Tak jsem si říkala, že když nemá sourozence, že by jí to prospělo, a třeba se i něco novýho naučí a tak. Tak v září nastoupila.
V pondělí jde, v úterý začne smrkat a ve středu nebo nejpozději ve čtvrtek už je doma. A takhle pořád dokola. Je vlastně nepřetržitě nemocná, jen trochu víc nebo trochu míň. Už ale vidím, že ji to začíná vyčerpávat, dost zhubla, co tam začla chodit a protože je strašně malá a slaboučká, tak každý gram dole je tragédie. Je unavená, má kruhy pod očima. Pokaždý jakoby byla nemocná čím dál víc. Chodit tam nechce, nechce se jí, přemlouvá mě, nezapojuje se do aktivit, necvičí společně, s dětma si nehraje, vyhýbá se jim a hraje si se svým plyšákem. Ani neví, jak se děti jmenují. Nechce ani společně malovat nebo něco vyrábět, vždycky řekne, že ne a jde někam do kouta. Takže ani tento přínos to nemá.
Doteď byla taková v pohodě, všude se ráda nechávala hlídat a tak, ale od září se ode mě nehne na krok, když měla jít k otci, ztropila hysterickou scénu, poprvé v životě. Takže tady jsme se vrátily spíš zpátky, izoluje se od lidí ještě víc než předtím, ona nikdy nebyla společenská a k dětem. Ale ted už nechce ani k dospělým.
Naposled jsem se dozvěděla, že si tam už na ni děti začínají dovolovat, protože vycítí, že se jich bojí.

Jsem se rozepsala, ale už mě to nějakou dobu trápí, když to vidím a nevím,co mám dělat.

mamkamarketa
7. říj 2011

@ria80 ahoj,ty asi chodis do prace,vid? pokud ji kolektiv nedela dobre,ja bych to pres koleno nelamala ☹ ale chapu,ze do prace se chodit musi 😒
ale zase bych ucitelky poprosila at si tvou malou vezmou pod sva kridla,pac deti muzou byt zle,tak aby ji nikdo neublizoval 😔

jitafol
7. říj 2011

@ria80 máme to s Tomíkem trošičku podobný. Taky se bojí dětí a moc se nezapojuje, není zvyklý na dětský kolektiv. Ale začal chodit do školky až letos v září. Naštěstí u nás teda to není v takovým měřítku jak píšeš ty. Tom se do školky těší a pořád mluví kladně. Papá tam hezky, spinká tam a už má i jednoho kamaráda, o kterým hodně mluví. Nevím co ti poradit, připadá mi,že na školku Michalka ještě není zralá. Asi by to chtělo, aby se jí učitelky více věnovaly a snažily se jí zapojovat. Tomíkovi teda tohle hodně pomáhá, když je mezi ty děti jaksi popostrčenej.
S rýmou je to u nás taky podobný. Od září jsme byli jen asi týden zdravý. Jinak pořád nudle, ale nic jiného, akorát se mu to vždycky táhne až 10 dní. Do školky chodí normálně i s rýmou. Vím, že je to blbý, ale sama s tím něco těžko nadělám. Ptala jsem se, jestli si ho mám nechat doma, bylo mi řečeno, že je to zbytečný, když smrkaj všichni tak jeden se tam už ztratí. Navíc musím do práce takže to je jaksi problematický být s ním doma 14 dní v měsíci. To bych o tu práci brzo přišla☹
No dneska jsem ho dávala do školky, včera nebyl a navíc se špatně vyspinkal. A to jsem si zas připadala jak nejhorší matka, slzy měl na krajíčku a smutný pohled, ale neplakal. Šla jsem rychle pryč, ale těžko se mi odcházelo. No budeme to mít ještě asi hodně těžký my maminky i ti prckové.