Jak jste vy, maminky, zvládly nástup dítěte do školky?

kyti
23. srp 2010

Zdravím vás maminky. Chtěla bych poprosit zkušenější maminky o tipy a rady jak zvládnout tuto situaci. Čeká nás týden do nástupu do školky a já už mám z toho šílenýho nerva a je mi zle, jen na to pomyslím. ☹ Předem děkuji za optimistické rady 🙂

malovani
23. srp 2010

Já jsem na tom úplně stejně...

kristi
23. srp 2010

taky nás to čeká, myslím,že to zmáknem. Mia je na děti zvyklá, ráda si hraje, tak si myslím, že to bude fakt v pohodě. Až na jídlo, z toho jsem trošku na rozpacích, naše malá prostě nejí

sylvar
23. srp 2010

nás to taky 1. čeká...já se nebojím, že bude třeba plakat, že s ní nejsem, na to je celkem zvyklá, na hlídání chodila k tetě...ale spíš je taková pozorovatelka, mám strach, že se nezapojí a děti ji nebudou chtít přijmout, potřebuje většinou vzor staršího dítka, jinak sedí, pozoruje a třeba po půl hodině si jde teprv hrát, připadá mi k cizím(dospělým, dětem) nedůvěřivá...no a jídlo, zásadně jí jen na návštěvách, doma trošinku, možná ji školkové děti strhnou s sebou a když je uvidí, bude jíst taky

já jen přemýšlím, jak probíhá první den ve školce?jako jsou tam rodiče s dětma nebo je tam dají a odejdou?

kristi
23. srp 2010

já myslím, že se to zkouší....prostě odejdeš a kdyžtak zavolaj....

my půjdeme až 6.9 - předtím jsme ještě pryč

malovani
23. srp 2010

Rodiče s dětma tam určitě nejsou, zavedeš do školky, dáš pusu, zamáváš a nazdar 😕 ... Evi si půjde hrát s dětma a já asi někam na panáka 😅 ... Evi má společnost dětí ráda, i paní učitelky jí teda dost berou, snad to bude v pohodě, horší to bude možná se mnou, vůbec nevím, kam půjdu, co budu dělat (do práce nemusím)...
Jídlo taky netuším, jak bude probíhat, to se nechám překvapit...

malovani
23. srp 2010

Holky, a v kolik tak budete děti vyzvedávat?

petapete
23. srp 2010

Tak se přidávám do klubu, taky nás to teď v září čeká. My teda máme domluvený, že zpočátku tam půjdu se synem, aby si tam zvykal postupně, budeme tam třeba dvě hodinky a uvidím, jak bude reagovat. Já mám rodičák do jeho 4 let, to bude mít v březnu, takže minimálně to první pololetí máme na zvyknutí. Navíc tam stejně zatím nebude ani chodit každý den (spíš zatím počítám dva-tři dny v týdnu, který bude pravidelně chodit do školky a dva, resp. tři dny v týdnu si necháme "pro nás", chceme pokračovat v návštěvách hudební školy Yamaha, příp. do mateřského centra, takže toho se nechci vzdát a chci si ten čas, který se mu můžu věnovat, náležitě ještě užít...

petapete
23. srp 2010

a s jídlem se teda taky malinko bojím, naše dítko je značně "střídmé", on by jídlo vůbec nemusel, to by byl nejspokojenější😀. Ale je fakt, že když jsou tu nějací jeho kamarádi a jedí, tak se nechá strhnout a jí taky víc než normálně, tak třeba v tomhle příjemně překvapí...

kristi
23. srp 2010

@malovani ja po obede, a nekdy pokud pujdem s muzem na golf, tak tam bude pres obed a spanek

jinak mam na VZP napsano, ze ji mam v peci, ze chodi jen na 4 hodiny

kristi
23. srp 2010

@malovani já jsem si teda nechala koupit členství na Brumlovce a každé všední ráno odvezu Miu do školy a půjdu se zušlechťovat cvičením atd...., to mi vychází cca do 11, pak nákup, vyzvednou dítko a domů

elema
23. srp 2010

Ahoj holky,
i my jdeme v září prvně do školky, sice jen na 5 dní v měsíci, ale od října už na denní docházku a navíc od rána do odpoledne, vracím se do práce.
Takže těch pár dní v září jakože na zvykačku a pak děj se vůle boží.
Navíc dcera je mamánek jak prase, jen jednou za 3 roky jí hlídala babička ( a to tuhle sobotu), takže to bude mazec. Už teď z té představy mám žaludeční vředy. ☹
Taky by se mi šiklo pár rad jak nato 😉

kristi
23. srp 2010

@elema a proč jste jí nezvykali? proč jí více nehlídala babi nebo někdo? my se snažili ji naučit,že může být i s jinými lidmi a je to fajn, někdy ji ani nechybíme

elema
23. srp 2010

@kristi ona je od mala hodně fixovaná na mě, nikdy s nikým nechtěla být, nenechala se ani pochovat, cizí lidi ( dokonce i kamarádky co se snimi vídáme pravidelně od narození, babičky ...) na ní nesměli ani promluvit, jinak řev a nosit. No do dnes je strašně stydlivá a navíc babička je 100 km od nás a dávat jí tam na hlídání je vzhledem ke vzdálenosti docela obtížné, takže jsem sní prostě ve dne v noci já a teď nás čeká myslím dost těžké období. Snad se to ale poddá, v kolektivu dětí je vpohodě, spíš ti dospělí jí nesedí ☹

kristi
23. srp 2010

@elema tak to držím pěsti, ať je to bez pláče. My máme také babičku 120 km, teď za prázdniny tam byla 2x celý týden, jednou měsíčně bývá na celá víkend, prostě dovezeme a jdeme si po svým- jsme rádi, že nám někdo pohlídá a že Mie je u babi dobře, dělá tam jiné věci než doma. jasný,že to je dítko od dítka, některý prostě bez mamky nemůžou být, to naprosto chápu. Tak snad Máje děti pomůžou překonat to období 🙂

nety
23. srp 2010

Mucínek nastupuje taky do školky a bojím se strašně. Malá je mamánek, sice je zvyklá být u babičky přes noc, i často, ale tam má s sebou sestřičku. ve školce bude sama ☹ Takže první den bude asi horší pro mně jak pro ni. Nějak si nedokážu představit dát ji "cizím" lidem a nazdar.

elema
23. srp 2010

@kristi díky, doufám, že to přežijeme. Obě. 😅
No už aby byl tak prosinec, to už budeme mít, myslím, nejhorší za sebou....

@nety mám podobné pocity, taky si neumím představit, že celý den nevím, co sní kde kdo dělá a zda je v pořádku. Snad jde ale jen o zvyk. Myslím, že závislost máme vzájemnou ☹

nety
23. srp 2010

@elema právě že u nás taky, sice bude chodit jen na dvě hodiny, ale i tak to bude nekonečný ☹

elema
23. srp 2010

@nety tak to máš moc pěkné, jen na 2 hodky, u nás od 7 do 15:30 !!!! takže mazec. No jo, nic nenadělám, musíme to zvládnout 😖 , dějou se i horší věci než školka... 🤐

petapete
23. srp 2010

@kristi - a tak třeba Lukáše odmalinka hlídali i babi s dědou/prababi s pradědou, ale přeci jen si myslím, že je to hooodně jiný, jestli jsou to prarodiče nebo cizí paní učitelka + ten kolektiv...netvrdím, že to bude problém, ale myslím, že v tom to, jestli zvládá hlídání babičkama není až tak úplně směrodatný...

@elema - třeba to bude lepší než si troufáš doufat a bude malá v pohodě. Hlavně před ní nedávej najevo svoje obavy, nějaký pesimismus...myslím, že tím bys akorát zadělávala na problém, ony ty děti to vycítí a pak je to o to horší...Lukáš teda zatím se do školky těší, snažím se ho zpracovávat, že to tam bude príma, budou tam kamarádi, budou si hrát,...tak doufám, že z té masáže v té hlavičce něco zůstane a půjde to v rámci možností hladce...

lusi80
23. srp 2010

ahoj holky,taky se přidávám k diskuzi,tak my to zažijeme už pod ruhé,první syn chodil v září,říjnu na 5dní v měsíci a už bych to neudělala,za těch 5dní mu to nic neřeklo,v listopadě nastoupil naostro a konec,první týden v poho,druhej týden mi ho rvaly z krku,ječel,nechtěl ale musel ☹ ☹ ,a po měsíci si zvykl a potom nechtěl chodit ani domů 😀 první měsíc je asi nejhorší bych řekla,a víkendy a svátky,to si děti ze začátku odvyknou a v podnělí zse na novo jekot,ale jsou tam takový všichni a všichni si zvyknou,s jídlem byl hroznej,nechtěl jest pomazánky,ty tam mají po obědě na svačinu každej den,oběd jak co,ale naučil se tam hodně,odkoukal to od druhých.Ten druhej je sice povahově jinej,ale taky počítám že bude řev,první den,dva budou nadšení z nových hraček a kamarádů,a potom zase tam nebudou chtít chodit,potom přijdou na to,že tam maminka pravidelně po obědě přijde,a nenechá je tam 😀 s jídlem je ten mladší lepší,ale uvidíme v kolektivu,spíš mám obavy z toho,aby nikomu neublížil,staršího bráchu bije jak nezraly žito 😖 😠
elema-tan starší byl taky mazánek,ale pak jak chodil ze školky tak byl jinej,ba naopak se mnou nechtěl moc být,a to mi teda dosta vadilo ☹ ale určo to zvládne!!!!!!!!!!!!! jsou jiní než my!!!!!!!!!! 😀 😀 😀

zany
23. srp 2010

Honzík zvládnul nástup do školky celkem v pohodě a to i díky tomu, že tam měl bratrance 🙂 Ale první den, když šel, tak tam jeho bratranec nebyl a v pohodě 🙂 Jen párkrát šel s pláčem, ale jinak dobrý 🙂 Prvních pár dní chodil od 8 do půl 10 a pak na dopoledne. Asi po 14 dnech jsem ho tam musela nechat i spát, protože bych ho nemohla vyzvednout a zvládl to dobře, takže tam od té doby spal a pro mě to byla úleva, protože Eli chodila spát už jen po obědě a usínala mi v autě... 😒
Teď jsem zvědavá na to jak nastoupí po prázdninách, tvrdí, že nechce jít do školky a chce být s námi doma.... 😝 Ale myslím, že si zvykne... I když bratranec už jde do školy, tak to zmákne 🙂
Co se týče jídla, tak ve školce jedl snad všechno, nevím o ničem co by nejedl... Akorát asi nechtěl kakao, protože to nepije ani doma... Nevím, nic jsem neslyšela, že by něco vyloženě nejedl... Myslím, že se děti nechají strhnout ostatními 😵

@sylvar - naše školka má smíšené třídy, prostě jsou mladší děti se staršími, takže ten vzor tam funguje a školce se ten model osvědčil 😉 Mladší okoukají od starších spoustu věcí (pochopitelně i těch nechtěných 😀 ) a starší se učí mladším pomáhat 🙂

@elema - to ti tu situaci vůbec nezávidím ☹ Snad ten nástup zmáknete bez větších problémů... Ale prý si děti během měsíce zvyknou... Hlavní je nebrečet, být nesmlouvavá a rychle mizet 😉 Kamarádky malá chodila do jeslí a hysteráky prý trvaly chvilku, během 5 minut byl klid 🙂

elema
23. srp 2010

Holky, dík za podporu 🙂
@petapete neboj, tajně doufám, že se ve všem mýlím a malá mě překvapí a zvládne to vpohodě. Taky jí vyprávím, jak to tam chodí a že kamarádi co snimi vyrůstá jdou taky do své školky v místě bydliště( nejde ani jeden, protože kamarádky mají všechny druhé dítě ☹ ) a jak to bude super atd, nedávám jí najevo,jaký z toho mám depky a že se mi dělají už měsíce předem žaludeční vředy...
Snad to opravdu nebude tak horké... Kéž by.

No a na pět dní v měsíci věřím, že je to na prd, ale my jdeme posledních 5 dní v září a pak nato hned navážeme denní docházkou, takže jakoby začala chodit normálně, jen těch prvních 5 dní budu ještě doma a budu ji vyzvedávat poo nebo jak bude třeba. Pak už naostro a bez milosti doodpolka 😢

Jsem ráda, když slyším, že máte doma taky mazánky a jak to dobře zvládli 😵

elema
23. srp 2010

@zany tobě se to řekne, nebrečet a být nesmlouvavá... když to je právě to, co asi neumím a proto ji prakticky nikdy (krom 1 dne) nikdo nehlídal 😠 můžu si za to sama, já vím...
ale zvládnem to, ono mi totiž nic jiného nezbývá 😕

zany
23. srp 2010

@elema - já vím, že se to lehce říká, ale ono to dítě vycítí a pak to bude zkoušet dál, protože ví, že maminka povolí 😝 Ale věř, že si zvykne 😉 Třeba jí strhnou děti, budou tam pro ní neokoukané věci, jiná činnost než na jakou je zvyklá a kterou s tebou třeba nedělala 🙂
Eli je na mě taky trochi víc závislá... ☹ Na hlídání moc nechodí a když už jde, tak jde s brekem. Nedávno jí hlídala mamka a než jsem došla 4. patra dolů, tak bylo po pláči a byla v pohodě 🙂 Prostě to zkouší 😖

elema
23. srp 2010

@zany já vím, Mája nás má taky omotané kolem prstu, vím to moc dobře, že v tom jsme vždy chybovali. Vše co píšeš je moje tajné přání a tím vším se utěšuji. Máma i tchýně říkají totéž, tak budu doufat, že máte pravdu 😉 a slzičku zamáčknu a raději rychle vypadnu, než budu bečet víc než to dítě... 😔

malovani
23. srp 2010

@kristi Jj, taky to vidím na nějakou posilovnu nebo tak něco, budu makat, až se ze mě bude kouřit a nebudu myslet na Evi, jak je ve školce...

malovani
23. srp 2010

@elema Evi taky nikdy nikdo nějakou dobu nehlídal, naši jednou přes noc s tím, že jsem ji dala spát a ráno, když se vyspala, už jsem tam byla... párkrát třeba půl odpoledne, jednou teta dopoledne... Evi to vždycky zvládla perfektně, já hůř, ani kafe v kavárně jsem si v klidu nevypila...

malovani
23. srp 2010

Holky a máte to některá tak, že dáte dítko do školky ráno třeba v sedm a vyzvednete je až třeba fakt v těch pět?
Tak by to totiž bylo u nás, kdybych šla do práce, nemáme nikoho na vyzvedávání...

elema
23. srp 2010

@malovani my chtěli jednou spát u tchýňovců a Mája tam ani pořádně nedokázala zabrat, pořád se budila, brečela, že chce domů... takže jsme to nakonec nevydrželi a jeli po 22 hod. domů. A to jsem tam byla sní!!! navíc ona se ještě v noci budí, ne na jídlo, prostě v noci (prakticky každou noc) občas brečí. jestli se jí něco zdá, nevím, někdy na mě jen volá, někdy řve jak píchlá... jak tam nejdu já, ale třeba manža, tak ještě přidá a neuklidní se dokud na ní nemluvím já.
A já to budu mít od října tak, že malá půjde od 6:45 do školky a vyzvedávat budu v 15:40+- pokud se nezadaří a manža nebude mít volno nebo třeba že by babička vyzvedla poo když bude mít dovču.... taky musím do práce a nemá jí kdo vyzvedávat ☹

romana29
23. srp 2010

Tak já taky nevím, jak to bude Daník od září ve školce zvládat, ale věřím, že to zvládne a já taky 🙂.
Chodil každé pondělí do jesliček, které tu u nás jsou, takže na kolektiv i učitelky je zvyklý. Do školky se těší, bude tam ale od rána (podle toho, jak se vzbudí malá) a hned od prvního dne tam bude i spávat a chodit pro něj budu kolem třetí. Osobně jsem za zkušenost z jeslí ráda, protože se tam hodně naučil a taky už trochu ví, do čeho jde.
Ale třeba známé kluk -takovej mamináč (né, že by náš malej nebyl, to asi skoro každej kluk 😀 ), mamka strach, jak to bude zvládat a úplně v pohodě, dokonce tam chodil i ve státní svátky, když mohl být doma 😀 .
Druhej chlapeček ale zase extrém, už od rána řval, v deset si lehat do postýlky, aby už maminka přišla.....a tak to bylo skoro celý školní rok, matka na nervy, ale co nadělá.
Nejhorší věc, co jde udělat, je polevit a dovolit jim, aby do školky nemusely chodit - můj názor. Protože pak do školy budou muset chodit, i když se jim tam líbit nebude a co jednou uvidí, že půjde, budou zkoušet znova a znova 😉