Jak jste vy, maminky, zvládly nástup dítěte do školky?

kyti
23. srp 2010

Zdravím vás maminky. Chtěla bych poprosit zkušenější maminky o tipy a rady jak zvládnout tuto situaci. Čeká nás týden do nástupu do školky a já už mám z toho šílenýho nerva a je mi zle, jen na to pomyslím. ☹ Předem děkuji za optimistické rady 🙂

jave
9. zář 2011

@verbalinka děkuji za radu! Dnes jsem malou brala domů po obědě, aby se aspoň trochu uklidnila a chtěla mi do školky chodit. A učitelka si opět stěžovala. Neustále něco přidává! 😠 Myslela jsem si, že aspoň řekne něco pozitivního. Vím, že není malá dokonalá, ale vždyť je to 3 leté dítě a nemůže chtít, aby byla okamžitě samostatná a nebála se. Doufám, že se to zlomí a bude všechno v pohodě, jelikož doma o školce mluví v pohodě! 😉

petja
9. zář 2011

No stěžovat si na prcka,který se rozkoukává v nově nastoleném řádu,samo vyděšené a zmatené mi přijde total mimo mísu.Ani minulý rok,ani tento od začátku jsem nebyla svědkem žádných extra stížností na dětičky ve školce.O všech jen že jsou šikovné,snaživé.Učitelka by se měla zamyslet,co tím může způsobit

zofinecka
10. zář 2011

@jave já sama jsem učitelka. A vždy jsem rodičům říkala že prvních pár dní nebo i týden, by malé děti měly chodit do školky jen na chvilku aby si zvykli a postupně jem dobu prodlužovat. Je zcela normální když si dítě pobrečí a navíc někdo si to obrečí hned na začátku a někdo začne až po týdnu a někdy i až po měsíci. JIné děti zase se straní kolektivu a nechtějí nic dělat a nemluví s nikým, ale to taky přejde. Měla jsem takovou holčičku, která jak nastoupila do školky, tak nemluvila a nehrála si s nikým a rodiče a babička to strašně řešily, ale já jsem jim to vysvětlila, že se to mlže stát a že to chce čas aby si zvykla. Jiné dítko zase nechtělo jíst, ale postupem času se to zlepšilo a chce to jen trpělivost.
Ne každá učitelka umí být upřímná k rodičům a to je potm špatné. Je fakt třeba si s něma o tom promluvit a někdy ani učitelky mezi sebou neumí mluvit a nezdělí si základní informace o dítěti. 😉

blandik
10. zář 2011

@zofinecka - v naší školce právě tohle taky doporučují - první den jen 10min (my nechtěně protáhli kůvli jídelně na 60min), aby zážitek byl pozitivní a bez rodičů. Z toho pak dítě dále čerpá a doba se prodlužuje...Nám se zatím nedaří moc prodlužovat. Byl tam max 1hodinu, nejprve si zvykal na jednu učitělku, která ho moudře první dny měla u sebe (je tam jediný ani ne tříletý, ostatní dětí maj kolem 4 a více se mi zdá) a pak už vydržel bez ní...a pak tam byla nová učitelka, tak to pak začal i ráno bulet, první den probulel (tedy asi 30minut) a druhý den jen sputil při odchodu a pak prý už lepší...takže příští týden se chystám nechat déle a prodlužovat...A sice ráno bulí, ale zatím se tam těší...tak snad to půjde, protože do kolektivu se zatím moc nezpapojuje a spíše pozoruje, ale takový byl od miminka...

zofinecka
10. zář 2011

@blandik naše Eli taky nemá ještě 3 roky a dítě se vždy na začátku většinou upne na jednu učitelku a když se střídají tak má problém,a le časem si zvykne neboj. Znám to zvlastní zkušenosti. Je to hodně o přístupu učitelek 😉

blandik
10. zář 2011

@zofinecka - děkuji. Chtěla jsem se jetšě zeptat na jednu věc a to, jestli je lepší malého raději stále ještě nechávat ve školce jen cca onu hodinu, když zatím si ještě ne úplně zvykl nebo raději už zkusit přidávat i s tím, že možná tam pak bude bulet...Mám čas do prvního týdne v říjnu, aby si zvykl, ale pak tam bude muset nejspíše i spát po obědě...zdá se mi to hodně dlouhá cesta...

zofinecka
10. zář 2011

@blandik no ono to chce vyzkoušet. Můžeš ho nechat delší dobu. Ono když ty děti tam jsou déle, tak jim to více prospívá než jen tu hoďku. Zvyknou si rychleji než za tu hodinu a mají více času se rozkoukat. Zkus si ho třeba vyzvednout než půjdou děti ven. Určitě bych ho nenechávala moc brzo na celý den. POkud budeš mít možnost, tak bych ještě v říjnu si zařídila vyzvedávání po obědě. Přece jenom jsou to malé děti a chce to více času a hlavně trpělivost. A taky se na tom spaní zkus domluvit s učitelkou 😉 Já ho neznám a nevím jak se chová ve třídě, takže mé rady jsou spíše jen teoretické, kdybych byla učitelka z jeho třídy, tak bych to určitě s tebou řešila, podle toho jak se chová a jak dllouho mu trvá než se uklidní. 😉

blandik
10. zář 2011

@zofinecka - taky to tak cítím, jestli to jen půjde, budu mít 4hod úvazek, ač se na to netvářili na jaře...Potěšila mě tvoje rada, že delší pobyt po určitém čase přivykání více ukáže, více ho může zaujmout, protože posledně se mi zdál takový veselejší a zdá se mi, že by ho mohl program po svačnce zaujmout a tak se právě chystám ten pobyt o něco prodloužit...jen to chce vystihnout ten správný den, kdy ho nenaštve něco hned ze startu...Ale víš, říkala jsem si, že ve školkách chybí jedna důležitá věc a to možnost koukat do třídy, aniž by byl člověk viděn 😀 To by se mi líbilo...tak sedím venku v autě nebo stepuji v šatně a dumám, jestli je happy nebo truchlí, kdy asi mám přijít...Malý je takový individualista spíše, myslím, že spíše čeká, že učitelky si budou všímat jeho než že by se spontánně k nim vydal, že chce obejmout, že mu je smutno nebo prostě, že není v pohodě. Od malinka mu trvá déle než se rozkouká, než se zapojí, ale zase myslím, že děti ho už zajímají a posledně si tam s něma vehementně mával při odchodu a ne a ne odejít. Každopádně děkuji moc:o)

zofinecka
10. zář 2011

@blandik jo tak to abych mohla vidět do třídy bych taky chtěla. Ráda bych věděla co ta naše cácora dělá. 😉 Ale příští rok se mi to vyplní 😀 . Budu na třídě vedle ní 🙂 . Ono to hodně záleží na učitelce jak se k dítěti zachová. Já jsem se třeba s dětma mazlila a hlavně s těma nově příchozíma a tímpádem mezi námi vznikl hezký vztah a samozřejmě že následně i mezi mnou a rodiči, což je hodně důležité. Vždy když bly nějaký problém tak rodiče za mnou přišli a nebáli se to se mnou řešit a já jsem jim vždy vše řekla a nesrkývali jsme nic před sebou. Dej mu čas a uvidíš že se brzy zapojí. Je to pro ně velká změna. 😉

anta
10. zář 2011

Holky, jsem asi divná, ale já bych raději nekoukala, já nevím, ale jsem ráda, že od Honzíka "uteču", aby nezačal plakat a to bych strašně nerada viděla i přes špinavé sklo 😀 😀 😀

blandik
10. zář 2011

@zofinecka - přesně tak bych to taky řešila, podle mě je naprosto klíčové na začátku, aby se dítě co nejvíce poznalo s paní učitelkou a pak hned s dětmi. Docela mi vadilo ,že první den se mu paní učitelka nepředstavitla - že mu neřekla - já jsem tvoje paní učitelka a když budeš něoc potřebovat, jsem tady pro tebe...A pak bych si předtravovala, že provede děti po třídě - tady jsou záchody, když budete chtít čůrat, kakat, řeknete mi a postaráme se o to.Jakoby říct pravidla školky. Aby se cítily děti v novém prostředí bezpečně...A pak taky trošku seznamovací hry...ale jinak jsem se školkou moc spokojená...V říjnu už mají něco jako třídní schůzky s rodiči a dětmi, tak se i více poznáme...
@anta - víš, v naší školce mají strategii, aby na začátku byly pokud možno pozitivní zážity ze školky, že aby děti byly krátce a viděly, že si tam těch 10min užily dobře i bez rodičů...že je to krásné místo, kde se jim líbí i bez maminky...a to se pak prodlužuje...ale těžko se mi to realizuje, když nevím, jestli dítě bulí nebo ne...tak bych viděla, jestli se mu tam líbí nebo ne...a když tak bych přišla...a pokud by se mu tam líbilo, zůstal by tam mnohem déle než si na začátku troufám...

lenka25
11. zář 2011

Tak u nás je nemocno ☹ Jeden z kluků chytil virozu, co tam ve školce teď řádí. Horečka a zvracení. Přišel s tím už vpátek ze školky, měl už teplotu, učitelce se prý zdál plačtivý a unavený, ale nezměřila ho, táhli ho ven a všude 😒 . Jsem teda naštvaná, půjdu si s nimi na tohle téma popovídata, že musí jakmile se jim nebude kluk nebo oba kluci zdát, musí mi hned zavolat. Radši zbytečně, než aby tam byl celý den v horečce... Jen se hrosím toho, že to chytí druhý z dvojčat a budeme mít dvojnásob veselo 😢 . Tohle tam řádí prý už od začátku, jedna maminka na hřišti říkala, že jí to holka přinesla ze školky hned první den, tak to museli mít taky radost... Jen mě udivuje, že tam u nás nechají klidně nemocné dítě mezi 20ti zdravými a vůbec je to netrápí. Holt asi čím míň dětí, tím líp pro učitelky 😠

anta
11. zář 2011

Tak holčiny, domluvili jsme se s mm, že půjdu pracovat na zkrácený pracovní úvazek - tříčtvrteční, nemám nějak to srdce Honzu nechávat ve školce až do čtvrt na pět, odpadne tím i spousta starostí, co a jak, aspoň pro ten začátek, nevíte, od kdy by mi to mohli povolit? Myslíte, že mi to povolí od dalšího pondělí?

zofinecka
12. zář 2011

@anta myslíš jako ten úvazek jo? Já mám pocit že až od nového měsíce, ale nevím to jistě. Mě čeká nástup do práce příští rok v září, teda pokud mi to zdravotní stav dovolí 😉

anta
12. zář 2011

Tak dítě jsem našla na zahradě ve školce a zrovna zahradničilo. Učitelka si ho vcelku chválila, že je šikulka prý tam strašně moc rád papá 😀 😀 😀 😀

anta
12. zář 2011

Tak holčiny raport z prvního dne v práci 😀 😀 😀 Dneska to šlo, normálně jsem za ty tři a půl roku skoro nic nezabudla, pár maličkostí ju. Jedna státní zástupkyně, jak se dověděla, že přijdu, tak si mě hned zamluvila na 10 let dopředu, nechápu to, ale má mě ráda a já ani nevím, proč. Říkala mi, že se jí na mě líbí, jak jsem rázná a že se umím dobře o sebe postarat a to je teda fakt. 😀 😀 😀 Dneska tam se mnou šel mm a vedl mě tam jak do školky, já jsem nechtěla, rvala jsem s ním a přesto mě tam dotáh, kde je nějaká spravedlnost 😀 😀 😀 😀 Jo a dítě se před odchodem ze školky na zahradě pro jistotu počůral a učitelka říkala, že není divu, že se tam prý pořád nalejvá 😀 😀 😀 Donesl mi kelímek s vodou a já myslela, že jí tam vzal ze sudu, že je to napršená a tak jsem mu řekla, ať mi nedává napít a Honzík se hned jal, že se napije sám, tak jsem mu to chtěla vzít a učitelka říkala, že to není voda ze sudu, ae že si jí tam čepuje sám 😀 😀 😀

anta
12. zář 2011

Dítě si vzalo tu školku takto: "Školka je taky domov" a v podstatě má pravdu, takovou objevnou myšlenku bych teda od něj nečekala! 😅 😅

jitafol
13. zář 2011

Ahoj Tomášek nastoupil do školky poprvé 1. září. První den tam byl cca 1,5 hodiny bez nás rodičů a docela plakal. Je to spíše takový introvert, nechce moc k dětem, spíše je jen pozoruje z povzdálí a nezapojí se. Nevím jestli má z nich strach nebo co. Druhý den začal přímo řvát jen jsme vlezli do třídy a to bylo pro mě těžké ho tam nechat a jít do práce (mám už plný úvazek). No byla jsem tam s ním snad 20 minut a střídavě plakal a držel se mě. Pak ho paní učitelka zabavila a já zmizela. Bylo to pro mě krutý ho tam nechat když vim, že bulí. Ale myslim, že jinak to prostě nejde a že si zvykne. To stejný mi dělal, když byl menší a hlídal mi ho děda. Taky mě nechtěl pustit a trochu poplakával a to byl u dědy, kterýho zná! A taky se to srovnalo, tak jsem si řikala, že teď se to taky srovná dřív nebo pozdějc.
Prvních sedm dní jsme ho nechali jen cca od 8-10 hodin a hezky si zvykl a už neplakal, sám papal a maličko se začal i zapojovat a hrát si s dětma. Sice je nevyhledává sám, spíš čeká když ho dítě osloví a pak teprv se zapojí. Tak to už i pro mě bylo lepší a oddechla jsem si že to zvládne🙂 Jinak každý den jsem byla jak na trní co a jak to bude.
Včera byl poprvé do oběda. Mile mě překvapil, jelikož byl dobrej. Ráno jen trochu tvářička našpulená k pláči, ale nespustil. A celé dopoledne ani slzička říkala paní uč. Byli venku na písku a to ho chválila, jak si hezky hrál.
No a dneska ráno mi dal pusu a šel za hračkama, ani se neotočil....já jen zírala🙂 Tak si myslím, že už to bude dobrý a už jsem v pohodě, když nejsem s ním. Vím že už je tam spokojenej.
Další týden chci zkusit nechat ho tam celý den i na odpolední spinkání cca do 15hod. Teda jestli to takhle půjde jako dneska. Uvidíme, každopádně malej mi udělal radost. Očekávala jsem ze začátku, že nám to bude trvat měsíc, dva než se zaběhne, ale zatím to vypadá mnohem lépe.

terezt
13. zář 2011

@jitafol To ti tak zavidim!!! My jsme zacali chodit do skolky vcera a je to naprosta krize. Vasik to pry probrecel cele. Skolka je pomerne daleko a Vasik po obede normalne spi, tak jsem ho tam nechala i na spani. Usnul pry uz u obeda, nic nejedl (ani svaciny) a nebrecel pry jen na prochazce. A to jsme si myslela, ze se mu tam bude libit, protoze to neni introvert. Je spis i akcnejsi a rozhodne si nenecha nic libit. Na deti je zvykly, chodili jsme do hernicky, ale vsude s maminkou. Mam ted strasny vycitky svedomi, ze jsem ho tam dala, i kdyz mohl byt doma se mnou a mladsi sestrickou. ☹

makak21
13. zář 2011

Nebojte, zvyknou si všechny dětičky. Syn začal chodit v půlce srpna, hned jak otevřeli školku po prázdninách...první 3 dny prořval už probuzení, cestu autem, přezouvání a odvod do třídy taky...tam jsem ho dala paní učitelce, pohladila, dala pusu a že přijdu po obědě. Jelikož mi tohle dělal už na jaře, tak jsem zvyklá a nijak mě to netíží 😀 Vím, že jemu to prospěje a hlavně, až půjdu do práce, stejně to bude nutnost...začal chodit ve středu a v pátek už se ke mě hrnul docela s úsměvem 🙂 Paní učitelka sice říkala, že pobékává během celého dne, ale nijak extra...pak byl víkend a dobrý a v pondělí repete 😀 Jenže to na něj asi něco lezlo, prořval to až do středy, nic ve školce ani nechtěl jíst a pak čtvrtek pátek byl doma s teplotou a průjmama 😖
No a v pondělí....naprostá pohoda, už skoro neplakal a bylo to v pohodě. Od 1.9. jsem ho tam začala nechávat i na spinkání a od té doby už ani slzička, užívá si to, hraje si a ráno mi dá pusu, řekne že až si odpočine tak přijdu a hotovo, jde si hrát 🙂
A to podotýkám, mám docela introverta a hlavně závisláčka na mamince 😀 Ale zvládnul to skvěle...ale je fakt, že je to taky o personálu, protože v naší školce jsou samé úžasné učitelky...je to maličká školka, takže pořád potkávám i ředitelku, ta pomáhá i při obědě s těma nejmenšíma, je to takové rodinné a fakt super 🙂

jitafol
13. zář 2011

@terezt já si právě řikala, že začneme jen na ty dvě hodinky denně (naštěstí mám v práci možnost si to přizpůsobit jak potřebuju), že to je na něj dost. No a asi mu to prospělo, že tam nebyl dlouho a uteklo mu to.
Uvidiš, on se taky srovná, všichni s dětičkama mi řikaj, že se srovnali. Uvidiš po týdnu až dvou že to bude lepší. Já z toho měla taky strach co bude, protože Tomášek právě na děti není vůbec zvyklý.
@makak21 taky máme dobrý pani učitelky. Máme míchanou třídu a paní uč má těch nováčků tím pádem míň než kdyby bylo 20 malých tříleťáčků. Bála jsem se i oblíkání a svlíkání (zvládá sám tak na 80%) a to mi řekla ať si nelámu hlavu, že to berou jako samozřejmost jim pomoci.

jitafol
13. zář 2011

@terezt Tomášek první dva dny taky nejedl, jen seděl a koukal na svačinku a plakal a to podotýkám doma se nají na 99% sám. Pak už to bylo lepší a včera papal sám i oběd, akorát mu to dlouho trvalo, tak paní učitelka dokrmovala.

makak21
13. zář 2011

@jitafol Tak ten můj se umí max svlíknout a oblíknout si tepláky a obouvá si bačkůrky 😀 Nikdo nikdy nic neříkal, i tak tam dělá víc než doma 😀 Nemám občas nervičky čekat, než se do něčeho nasouká. Taky máme smíšenou třídu, od 3letých po předškoláčky, což je fajn, protože vedou ty starší, aby pomáhali těm mladším 🙂

Opravdu si zvyknou všechny dětičky, jen některých to bude trvat dýl...taky už jsem po týdnu a něco, když mi pořád učitelka říkala, že během dne bulíkuje, začínala dostávat strach, aby tam tím pláčem neprudil celý rok 😔 ale najednou bylo všechno dobrý a s tím spánkem se to všechno hezky uklidnilo a už nebere školku jen jako nutnost, ale docela se i těší...na kamarády, co si našel, na paní učitelky, na procházku atd...hezky se to zlomilo 🙂 Pevné nervy, ty začátky umí být dost krušné...

eva.85
13. zář 2011

zdravím a děkuji za vaše reakce, teď jsme týden marodili, zítra zase mažeme do školky. Rozhodla jsem se, že všechno nechám na vyšetření psycholožkou (jdeme 16.11.), jinak jsme měli třídní schůzky a musela jsem malýho vzít sebou a nevěřila jsem vlastním očím jak se choval, byl jak vyměněný, takový malý terorista, hold to budou muset učitelky vydržet do toho vyšetření 🙂, doufám, že se malej časem trošku zklidní, přece jenom tam chodil jen týden, no uvidíme

jave
14. zář 2011

Ahojky!!! Děkuji za rady!!! Malá teď dva dny nebyla ve školce. A dneska, když jsme šli, tak plakala, že do školky nejde. Došli jsme do šatny a ještě trošku poplakávala a potom v okně viděla vystavené výtvory z plastelíny a byla celá nadšená. Tak do třídy šla a ani neplakala. Jsem zvědavá, jak to zvládne. Domů půjde po obědě. Jen doufám, že se to zlepší a krizi překonáme.

jitafol
14. zář 2011

Tak po 10 dnech ve školce můžu říct, že si Tom zvyknul a chodí tam rád. A to jsem se toho tak moc bála - po prvních dvou dnech, kdy to probrečel ☹
Dnes jsem se zmínila (při odchodu po obědě), že některé děti ve školce spinkají a jestli by to taky nechtěl zkusit. "Maminko já tam nemůžu spinkat, já musim spinkat doma!" a slzy v očičkách. Tak nevím zda to od příštího týdne zkusit nebo ještě ne, aby se zase nezasekl když už si tak hezky zvykl a je tam spokojenej a už se i více zapojuje mezi děti. Zítra nejdeme (jdeme po doktorech) a v pátek si ho chci vyzvednout ještě po obědě.
@jave oni je ty barevný věci přitahujou a odváději pozornost od bolístek a starostí v jejich hlavičkách. Schválně jak to zvládla? Bez pláče? My jsme na tom byli tak, že první dny nevnímal nic moc okolo, co je tam hraček a zajímavejch věcí, ale prostě viděl jen to že nebude s mamkou a taťkou a dětí se doslova bál řekla bych. Postupně se rozkoukával a tento týden už je jak mazák. Akorát s tím spaním nevím jak jsem už psala.

jave
14. zář 2011

@jitafol tak malá školku zvládla dneska asi celkem v pohodě. Jenže se hodně nachladila a ještě k tomu kašle. ☹ Takže zřejmě zítra se asi školka konat nebude. A my asi budeme pokračovat ve zvykání až po víkendu. A to jsem si přála, aby se jí to vyhlo a v klidu si na školku zvykla. Klasický začátek ve školce!!! Pokud malý zatím nechce ještě o spaní ani slyšet, tak bych možná ještě chvilku počkala. My jsme to rozjeli ve velkém a zjistili jsme, že to byla chyba. Takže teď na to musíme jít pozvolna.

anta
14. zář 2011

ahojky, chtěla jsem se zeptat, Honza, co chodí do tý školky, tak je doma děsně neposlušný a hrozně řve jako ječí, ne pláče, vůbec nechce poslouchat a já se přiznám, že vůbec nevím, co s tím. Ve školce seká dobrotu, ale doma je děsně rozjívenej, jak byste tohle řešily?? Nezarazí ho nic kromě toho, že po něm už napůl vyjedeme a on pak pláče, že na něj řveme a říká mi "mámo, buď zticha a tak", je drzý, odmlouvá. Já vidím problém v tom, že tím, jak chodím do práce a on do školky, tak nad ním nemám takovou kontrolu a skoro nic nemůžu (kromě víkendu) ovlivnit. Do školky chodí pořád rád, ráno i říká, že se tam a dneska říkal, že tam nějak nechce, ale pozor - neplakal! 😵 😵 😵 Jsem na něj pořád pyšná!!! Moc moc moc.

verbalinka
14. zář 2011

@anta my mame doma to samy. Je dost mamanek a prosazuje si svou. Jeci, hada se... Zkousi, kam az muze. Podle me za to muze ta obrovska zmena a ve skolce proste musi poslouchat, tak ten pretlak musi ven aspon doma. Ale je to sileny a ja jsem behem chvilky vytocena do nepricetnosti. Rada je - vydrzet a doufat, ze to prejde 🙂

berenika39
14. zář 2011

@anta
@verbalinka
Jo, souhlas. petr je také jiný, dává najevo, že neví, co se děje, je zmatený, doma si to ventiluje. Všelijak, hodně se snaží prosazovat, i to, o čem ví, že neprojde🙂. Vystihl to jeho brácha, neřekl to před ním, ale před námi doma, omluva za výraz, ale je to tak: Mamčo, klid, on je nasranej na celej svět 😒 .
Musí asi tu změnu prožít, uvědomit si všechny ty novoty, a že jich je najednou moc a moc....
Přeji nám pevné nervy.