Jak pomoct synovi, aby se nebál jít do školky?

matulinda
10. kvě 2013

Dobrý večer, chtěla bych poradit. Přijali nás do školky. Syn se strašně těšil, vyptával se proč nechodí do školky atd. byl celý na těšený až si bude moct hrát s dětmi. Po týdnu chození chtěl už ve školce spát. Koupili jsme nové pyžamko, pro lepší pocit. ještě jsem se ho ve školce znovu ptala jestli opravdu bude spinkat. Druhý den už tam spát nechtěl a další den měl ráno horečky.Jestli se tam něco stalo, nevím. P.uč. mi řekla, že spal, a byl šikovný. Teploty se nějakou dobu opakovaly, 2 - 3 dny ve školce , týden doma s horečkama.Od té doby byl párkrát. Nyní je to týden co nebyl ve školce, protože nechce.Ani ,,úplatky ,, nepomáhají. Pár metru od školky začne usilovně brečet a vztekat se,vzpříčí se a nejde.Do školky nechce, že je to tam ošklivé, že se mu tam nelíbí atd.. Přitom p. učitelka ho chválí, že se ty první dny hezky zapojil ,že je šikovný. Prosím o radu jak ho přesvědčit, aby do té školky šel bez pláče. Měli jste něco s dětmi podobného a jak jste to řešili.
Moc děkuju za radu, jsem z toho neštastná ☹

lasewa
10. kvě 2013

Ahojky, nevím jestli poradím, ale přidám svou zkušenost. Náš malý ze začátku vydržel ve školce tři dny a pak následovaly dny pláče a vztekání se. Byla jsem zoufalá, vždycky jsem se snažila být silná, ale jakmile se zaklaply dveře, tak jsem to obrečela, je to těžké.. Bojovali jsme asi dva měsíce, horečky nás teda netrápily, ale často jsme byli nemocní (bylo to i tím, že nastoupila zima, smog) Takže týden ve školce, dva týdny doma, zas týden ve školce, tři týdny doma..
Co nám pomohlo? Nastolila jsem doma jiný režim, spát jsme chodili už v sedm, aby se ráno bez problémů sám vzbudil (abych ho nemusela budit a nebyl z toho protivný), ráno všechno pomaličku, žádný spěch.. To trochu pomohlo. Scény přestaly být tak urputné, a hlavně je malý dělal jenom mi, manželovi už ne, asi vycítil, že jsem citlivější. Učitelky jsme se pak ptali co a jak, a řekla nám, že jakmile se rozkoukal, tak začal řádit, dokonce si tam našel kamarádku, která byla naše spása, díky ní už chodí do školky rád. A taky co jsem odpozorovala, že když si chce vzít nějakou hračku, tak mu ji nechat, ať je to cokoliv ( my máme teď úchylku na šátky, vezme si vždycky minimálně čtyři a třepe s nimi ), jinak je mrzutý.. To je asi všechno..
Dneska už je to dobré, to naopak brečí, že jdeme domů.. 🙂

martaska78
10. kvě 2013

Já mám zkušenost jen "týdenní". 14 dnů chodila do školky moc ráda, potom byla nemocná, celou dobu se ptala, kdy už bude moct jít do školky a když přišel ten den, tak to bylo slzavé údolí, že tam nechce být . Dokonce to bylo 2x co jí musely ode mě odtrhávat, jak jsem odešla, tak už to bylo dobré. 5 dní, co to trvalo, jsem byla opravdu na prášky. Když jsme chodili ze školky, tak už to bylo dobré, tak jsme si vyprávěly co tam bylo a jak to je príma chodit za kamarády a že učitelky jsou moc hodné atd. Ráno jsem vždy musela najít "důvod" tam jít (jednou bylo divadlo, jednou jsme tam "náhodou" zapomněly plyšáka atd., prostě reálný důvod tam jít. Potom to bylo a je v nejlepším pořádku. 🙂

matulinda
autor
10. kvě 2013

Jenomže nechce jít ani do školky, na půli cesty se zastaví a nejde. Otočí se a jde domů.Začne vyvádět a vstekat se. Naposledy zapomněl oblíbenou hračku ve školce - i té se vzdal. Nechal ji ve třídě a že už ji nepotřebuje.
Nevím jak ho ,,přemluvit,, nebo přesvědčit ,aby se začal těšit. vysvětlovali jsme mu jak to ve školce chodí, že tam spinkat nemusí že půjde po obědě. snažili jsme mu říct samé pozitiva, ale prostě , NECHCE ☹ . jeden den to slíbí a ráno konec.

alpakovo
10. kvě 2013

se vztekáním cestou neporadím, syn se vztekal pouze doma, ale když už jsme vyšli tak šel a ve školce už o ničem nevěděl, jakmile za mnou zaklaply dveře, byl klid..... Jestli se vzteká pouze cestou a ve školce si hraje a nedělá nic, zkusila bych to nechat tak, třeba to přejde (mimochodem scény ze školkou dělá pouze mě, tatínek, babičky a děda to vůbec neznají)

matulinda
autor
11. kvě 2013

Do skolky,, chodime'' jen spolu.Tatka odchazi brzy do prace.
Jeste me napadlo odvest autem.
A ten kousek nejak preckat,ale i tak nechce v satne
Breci,prevliknout mi nepomuze.A kdyz tak se strasnym jekotem.Ani p.uc. ho nemuze presvetcit
😒

kamila297
11. kvě 2013

@matulinda myslím si, že právě učitelka by měla být jakási "záchrana" a pokud tomu tak není, je to zvláštní

loafeer
11. kvě 2013

Tchýně učí ve školce a mockrát nám popisovala scénky, které děti dělají. Prý v 99% jsou to ale scény určené pro rodiče- hlavně maminkám ( ty malé sivňuchy totiž poznají, že maminky jsou citlivé:o). A jen se za maminkou zaklapnou dveře, tak si spokojeně hraje, žádný problém, pohodička pohoda. Nejhorší prý je, když takto děcko začne vyvádět, maminka začne váhat, jestli ho tedy neodvést raději domů, začne slibovat, prosit a samotná není schopná z šatny odejít...tak třeba jestli vaše loučení v šatně není zbytečně dlouhé a nestresuje ho to?...no to jen co říkala babička, nás to čeká za rok, tak uvidíme, jak budu chytrá, až začne vyvádět 🙂
No a četla jsem, že mu třeba nemáš slibovat, že když bude hodný, tak půjdete za odměnu např. do cukrárny. Že má pak dítě ve školce stres, aby neselhalo, aby si paní učitelka nestěžovala atd....takže opačně: jé, tys byl šikovný, pč tě pochválila, tak víš co, za odměnu si zajdem...ti koupím atp....

matulinda
autor
11. kvě 2013

kamila 297 - v to jsem tak trochu doufala, ze mi pomuze ale bohuzel. 😨 .Bojim se aby nas nevyhodili.Verim ze ve tride uz je v pohode, Neni takovy ze by se bal. Je celkem,, zivy,, Je nevim jak ,, prezit,, samotnou cestu do skolky bez stresu

Loafeer - nemyslim ze bylo dlouhe louceni.Jen pusa a prani at si to s detmi uzije.Doprovodim ke dverim a odchazim.
Dekuju za tip, otocit motivaci
Snad budete odhodlanejsi nez my. 😉

janca26
11. kvě 2013

Tak nás čeká nástup do školky v září, synovi budou v tu dobu skoro 4 roky, tak uvidíme. Do školky se zatím těší, při zápisu jsme tam byli celé 2 hodiny a nemohla jsem ho dostat domů, o prázdninách tam můžeme jít ještě na zkoušku... Děti a kolektiv má rád, je hravý, tak doufám, že to bude ok. Jenže 29.srpna mám termín porodu na druhé mimi 🙂 a řeším jak to s tou školkou provést, ideálně kdybych porodila o něco dříve.... 😉 jinak fakt nevím, sice by určitě pomohl tatínek,babička, ale chtěla bych ho ty první dny do školky vodit sama.. A pak se taky bojím, aby nežárlil na mimi že je se mnou doma a on ve školce.... No bude to asi zajímavé.

matulinda
autor
13. kvě 2013

Popíšu dnešní ráno s přípravou do školky.
V pohodičce sám ráno vstal, rozkoukal se. Pomaličku jsme se nasnídali. Vybral si věci ve kterých půjde do školky.
Cesta byla celkem o proti předešlím v přijatelná. Jen před školkou jsem ho už musela vzít na ruku, protože začínal,,zpívat,, a bránit se že nechce do školky. Dobrý. To se ještě dalo. Před branou školky už startoval a všatně už měl amok.
Usilovně brečel ☹ , nechtěl se převlékat, pořád jenom brečel a bránil se. Nechal si sundat jen kalhoty a po nějaké době batůžek. Všichni po nás koukali jak kdybych mu ubližovala 😖 ani učitelka nepřišla , že by jen na malýho promluvila.Aby aspon nebrečel.Třeba by to šlo lépe. Už se chtělo brečet i mě.Do třídy jsem ho odnesla ve slipečkách i bez bačkůrek , učitelce jsem dala tepláky do ruky.
Sice jak byl u uč. tak přestal plakat,ale byl celý smutný. Odcházelo se mi těžko. 😢
Jen doufám, že nebude mít zase horečku. ☹ 😢

dusana2829
20. kvě 2013

@matulinda jako kdybys psala o mém synovi. chodíme od dubna do soukromé, jako přípravu před státní od září. ráno scény neskutečné. i se stydím, i je mi ho líto, ale chci vydržet do léta. jsem na to bohužel sama, protože celá manželova rodina i manžel se školkou nesouhlasí a nechtějí aby tam chodil. důvody psát nebudu, protože by jste těm argumentům asi neuvěřili. u mne je vyprovázení o to horší, že na rukou držím ještě ročního syna. je to šílený stres a vůbec nevím, jak bych ho přiměla k tomu, aby s tím pláčem přestal. zkoušeli jsme nejdříve chodit pěšky, máme to kousek, ale poté co se mi hodil na zem a já ho tam musela tahat z prostředku silnice, tak jsme radši začali jezdit autem. ve školce se první 3 dny hodil na zem a držel mne za nohu, teď už jenom pláče a pobrekává,hlavně když jdou ven. domů ho beru hned po obědě, protože on už asi od 2 let vůbec po obědě nespí. takže asi tak, je to katastrofa ale snad to vydržím bez újmy na zdraví u obou.

hupcza
20. kvě 2013

moje zkušenost není úplně identická, ale přece jen
můj syn si vytvořil představu, že na světě existuje jedna školka, kde chodí všechny děti - v létě se ale dozvěděl, že to je jinak, že někteří kamarádi budou chodit v úplně jinýc městech atd. on prohlásil, že za těchto okolností do žádné kolky nepůjde (a je to malý beránek, takže se tomu dalo věřit 🙂)
každopádně jsme využila své profese a začala ho koučovat - není to tak složité - zkrátka jsme spolu hledali pozitivní způsoby, jak to zvládnout, co mu to pomůže překonat, co přesně potřebuje ... (ony to děti ví mnohem líp než nějaké cizí ženské na netu a to naprosto bez urážky kohokoli zde)
u nás jsme se dobrali (přestože to vzniklo z důvodu kamarádů), že problém je v tom, že tam nebude žádný známý dospělý, že to nemusí být ani máma ani táta ..prostě nikdo blízký z rodiny nebo dobře známý ... jen by chtěl vědět, kdo tam pro něj bude "rodičem v zastoupení" ...
takže jsme zavolala ředitelce, jestli by se o prázdninách nemohl seznámit s některou z učitelek, což nám bylo umožněno a nástup proběhl úplně hladce a musím říct, že první cca 2-3 měsíce byla paní učitelka petra jeho velkou kotvou - prostě jistota ...dneska je v pohodě se všema ....
dalším opatřením, které si vygeneroal byla fotka rodiny do košíku v šatně, aby ji tam měl, kdyby mu bylo smutno - takže jsme spolu vybrali, vytiskli ... a vím, že ji nikdy nepoužil - jen mu "kryla záda"

takže za mě hledat řešení s dítětem, co potřebuje, jak by chtěl aby to vypadalo .vymalovat si to (obrazně nebo opravdu kreslit) ....a věřit jim, že nedělají naschvály, jen hledají cestu k tomu, co potřebují
ono to je většinou zadarmo a účinné 😉

matulinda
autor
21. kvě 2013

dusana 2829 - je škoda, že ,,musíš,, děti připravit sama. Ale když to jinak nejde.A mužu se zeptat, když přijdete ze školky domu (tak aspon podle nás) se snaží povídat zážitky a vše co dělali, jak manžel reaguje??
-Ve školce si najde kamarády a bude se mu tam líbit. Snažila jsem se mu vysvětlit co všechno mužou dělat, Hraní z hračkama které si tam oblíbí kostky malování atd..A když ještě brečel dala jsem ho učitelce tak jak přišel a až se uklidnil tak se poté převlíkl.Hlavně vydržet a nebrát si ho zase domu. Na to si zvykne a potom je problém ještě větší..J
Jeli jsme asi 3x autem a myslím že nám to pomohlo. ( i proto že jsem se bála, že nebude chtít jít, a nosit ho nějakou dálku na to už s jeho 17 kily nemám 😀 ). Přestal se ,,bát,, neznámýho už i za ten týden. Jen podmínka byla,že půjde domu po obědě. To mi nevadilo. A dneska už si vzal sám pyžamko, že chce ve školce spinkat.
Tak držím palce at to dokážete!!

hupcza - to je moc hezká pomoc, takto ma pocit, že má kolem sebe známé lidi.
A fotka je taky určitě velká podpora.

evcounek
21. kvě 2013

Ahojky maminy, já jsem zvědavá na našeho šikulku. Zatím se do školky těší, že si bude hrát, chodit na procházky .... ale maminka tam prý bude s ním 😒 Luky je dost plachý, né že by se bál ale když jdeme na hřiště a je tam sám tak je to raubíř obecný, ale jak přijde nějaké dítě (mladší starší) je to strašpytel. Příklad: Luky se klouzá na klouzačce a právě vylezl po šprušlích nahoru a vidí jak se hrne nějaké dítě na klouzačku tak radši sleze po šprušlích dolu a jde někam kde není nikdo místo toho aby sjel dolů a střídali se. Odejde se slovy teď se klouže např. holčička. ☹ Jsem zvědavá na to jak bude reagovat ve školce na x dětí 😖
poraďte jak ho naučit si hrát s ostatními a neutíkat před nimi. na hřiště chodíme pravidelně 3x do týdne vždy odpoledne (mám totiž vycházky). když jsem byla na rodičovské (zkončila 5.5) tak jsme spolu každé pondělí a někdy i pátek chodily do mateřského centra se stejně starými dětmi a vůbec to nepomáha.

eliani
20. zář 2017

@matulinda dobrý den přeji,já vím,že jste problém se školkou řešila už před dlouhým časem,ale já na váš příspěvek narazila teď,v zoufalé snaze najít recept na spokojené školkové dítě. Jakpak jste to tedy nakonec zmákly?? Děkuji za případné odpovědi