Jak poznám, že je dítě připraveno do školky?

ratatooy
23. říj 2013

Ahoj,chodíme od minuleho tydne do školky čerstve s 3rokama,ale hrozně bojujeme,je vidět že malje je neštastnej,řve večer,ráno,kdykoliv se začne mluvit o školce a to nemluvím když je tam,prořve celou dobu než přijdu.tak me napadá jestly na nej neni brzo nebo se to srovná,zaroven se blíží narození sourozence tak tech stresových faktorů je na nej víc.

barborka09
23. říj 2013

@ratatooy No když řve i celou dobu ve školce, tak to na něj bude fakt asi brzy. A jestli jsi doma, tak bych o rok docházku odložila. Ono pro něj bude i změna příchod sourozence. Takže jestli máš tu možnost nechat ho doma tak bych ho tam nedávala. Podle mne si uvědomuje že jsi doma a možná si tím řevem chce vynutit abys sis ho nechala doma. Možná že kdyby jsi chodila do práce, vysvětlila mu že maminka musí do práce, tak by to bral jinak. Tak vidí že ty jsi doma tak možná proto vyvádí, ale těžko říct.

betelgeuzz
23. říj 2013

@ratatooy Já četla, že dítě je připravené do školky, když tam přichází ráno s úsměvem, pozdraví a jde za dětma. Starší nastupovala před 3. rokem, ze začátku chodila s pláčem, ve školce pobrekávala, to se zlepšilo po týdnu, ale s úsměvem a tam začla chodit až ke konci roku. To k tomu hlavnímu dotazu, kdy je dítě připravené.
a přes den brečí pořád, nebo chvílema, při změně činnosti? Já bych tomu na tvém místě nechala chvíli čas, když začal chodit před týdnem. Ze začátku, když starší ráno brečela, že tam nechce, jsem měla výčitky, že ji tam dávat nemusím, ale dala jsem si osobní limit, že vydržím měsíc a pak se rozhodnu. Po tom měsíci to bylo daleko lepší, sice nechodila ráno s nadšením, ale ve školce neplakala a odpoledne celkem spokojeně vykládala, co dělali, s kým se kamarádí, tak bylo poznat, že je tam spokojená.

kathy.skal
23. říj 2013

Ahoj. Naše holky takhle nastupovaly do školy v září, to jim bylo 2,5 roku. Září bylo krušné, brečely ráno, že tam nechtějí, brečely ve školce, že chtějí mamku a taťku, v noci se budily...Chce to vydržet. Já je první měsíc brala po obědě a vždycky s sebou do školky přinesla nějakou dobrůtku, jako odměnu, že vydržely.
Teď už chodí s úsměvem, brebentí, co dělaly, mají tam kamarády a do školky se těší. Chce to ale hodně trpělivosti. My dětem hodně vysvětlovali, jak je školka dobrá, co všechno se tam naučí..A naše malá se kupodivu těší do školky na takovou kravinu, jako je záchod... Musíme každé ráno vyrazit dřív, jelikož malá hned běží čůrat a kakat na ten super malej zachůdek,kde všechno zvládne sama 😀

amabilis
23. říj 2013

Já si myslím, že hodně dělá i to, že dítě nastupuje do rozjetého vlaku. Ostatní děti už se znají, zvykly si na režim, ví, co je čeká atd., kdežto pro tvoje dítě je všechno nové a bude chvíli trvat, než si tam najde kamarády a socializuje se. To byl důvod, proč jsem dceru dala ještě před dovršením tří let hned od září, aby byla v tom rozjezdovém měsíci. Ale ona se tam těší, ale zase tam různě zlobí a seká se, takže si asi nevybereš. Ona chodí do školky s úsměvem a paní učitelka si nejspíš oddychne, když se za ní zavřou dveře a v poledne si ji odvedu domů 😅

apacheee
AMBASADORKA
23. říj 2013

Ahoj, zkusím ti dát pohled z druhé strany - pracuju jako učitelka v MŠ a tento rok mám třídu, do které nastoupily všechny děti nově. Ty začátky jsou těžké pro drtivou většinu dětí, bez ohledu na věk. Je to prostě něco nového, místo, kde se musí dodržovat určitá pravidla (to se mnohde doma nemusí), a jako velký problém se mi většinou jeví to, že děti jsou zvyklé na neustálou pozornost dospělého, což prostě ve školce nejde. Pokud to vaše školka nabízí, je vhodné pobýt přímo ve třídě nějakou dobu s dítětem a postupně to utínat. Pokud máte "normální" a hodné paní učitelky, promluv si s nimi a zeptej se na jejich názor na celou situaci, co ti radí🙂 Za sebe můžu poradit, že není dobré brát si dítě ze školky pryč s tím, že to zkusíte příští rok znovu - děti si opravdu všimnou toho, co na rodiče platí a taky by se mohlo stát, že s tímto přístupem nedáš dítě do školky už nikdy🙂 Pokud máš možnost, ber si dítě třeba domů každý den po O a zvykejte si postupně. Dobré je taky mluvit s dítětem o školce vždy v pozitivním smyslu🙂

ikaterina
23. říj 2013

@ratatooy Já bych tomu dala ještě čas, týden je hrozně krátká doba... Naše treperenda chodí od září a zhruba ten měsíc jí trvalo, než si zvykla, ale teď je nadšená 😉 První týden to bylo takový rozpačitý, druhý týden brečela, a pak si prostě chvíli ještě zvykala, ale teď už tam má kamarády a moc se jí tam líbí 🙂 Chodí tedy jen do 12 hod.
Lepší bylo asi i to, že nastupovala hned od září, to je asi výhoda, ale určitě bych ještě vydržela a nevzdávala to 😉

ratatooy
autor
23. říj 2013

@betelgeuzz no odpoledne o tom taky mluví co delaly kde byli, s dtma si teda nehraje,a to řvaní no nekdy mu to vydrží cely dopoledne a jindy spíš při ty změně činnosti ale jak jdou na obed tak už dobrý protože ví že už přijdu

ratatooy
autor
23. říj 2013

@apacheee to jsme ráda že je tu učitelka,to si přesně myslím taky že přiští rok by to bylo na novo,ted ho beru vždycky po O je tam od 8-12hod,kdykoliv jsme chodily nekam do centra tak mel deti rád ted se s nima zatm nekamarádí když tam nemá me,no manžel mi řikal a i kamaradka že u mám skusit sebou dát nejakyho jeho plyšáka třeba to zabere,mám teda stanovisko vydržet do vánoc pak budou prázdniny uvidime co a jak a jakej budemem mít režim s mimčem

apacheee
AMBASADORKA
23. říj 2013

@ratatooy Neboj, rodiče to mnohdy berou hůře než děti🙂 A děti moc dobře vědí, co na maminku a tatínka platí - někdy to jsou malí vyděrači🙂

ikaterina
23. říj 2013

@ratatooy S tím plyšákem to zkuste, dcera si do školky taky nosí svého méďu, se kterým v noci spí, bere si ho k babi a dědovi atd. Je to nerozlučná dvojka 😉

anushka111
23. říj 2013

Pokud pláče celou dobu ve školce a ještě k tomu doma, když se o školce mluví, nechala bych ho doma. Některé tak moc plačtivé děti přestanou plakat, ale podle mě jsou spíš už otupené a ví že ostatním je to stejně jedno. Pokud si můžeš malého nechat doma, tak si ho nech. Ve třech letech ještě spousta dětí není na školku zralá ...

leni78
23. říj 2013

@ratatooy Proč ho dávat do školky, když jsi doma ? 🙂

malaradost
23. říj 2013

@ratatooy Ahoj 🙂 Fífa chodí do školky jen na dopoledne, ale jen proto, že se doma už prostě nudil, nebrečel ani první den, když jsem ho tam nechala a odešla, když jsem ho vyzvedávala, ve dveřích na mě hulákal, že nechce domů 😎 Kamarádka zkusila dát syna (taky 3 roky) do školky a nenesl to moc dobře, takže přerušili a je s ní ještě doma a budou to zkoušet zase na jaře. Já bych byla na Šimonka opatrná, kor když čekáte miminko, aby to nebral jako podraz, že se ho chcete zbavit 😒

anushka111
23. říj 2013

Přečetla jsem i tvé další příspěvky, v tom případě bych tomu ještě dala chvilku času a pak až se rozhodla. Jinak rok je velký rozdíl pro nástup do školky (dělala jsem praxi v mš) a chvíli studovala vývojovou psychologii dětí. Takže to že za rok by to bylo stejné, není moc pravděpodobné. V tvém případě bych dala na tvůj pocit, školka je první cizí prostředí ve kterém se ty naše děti pohybují a ze kterého si dělají obrázek o všech ostatních "cizích" prostředích, tak by se tam mělo cítit dobře, což i může za nějaké dva týdny přijít ...

ratatooy
autor
24. říj 2013

@leni78 proste sem mela za to že čím dřív začne tím líp

ratatooy
autor
24. říj 2013

@malaradost dekuji,na tom taky neco bude hold nevíme co se v tech detských hlavičkách odehrává

miranda77
24. říj 2013

já jsem syna dala do školky také ve třech letech, šla jsem do práce. Pláč, přemlouvání, scény ... Teď (4roky) se mnou může zůstat doma, ale už se těší do školky za kamarády ... Myslím, že začátky jsou těžké ... nové neznámé. Nemůžeš chodit do školky s ním? Pomoci mu seznámit se?

leni78
24. říj 2013

@ratatooy Haha to jsem si kdysi jako mladá a blbá myslela taky. Hlavně ovlivněna mámou, ze dítě přeci " musí do kolektivu ". No co myslíš ? Je to nesmysl ! Dítě se socializuje přes svou rodinu, kde se cítí v bezpečí. Z počátku napodobuje úkony a chování, které vidí u svých nejbližších, potom začne napodobovat chování lidí, se kterými se setkává s rodinou ( paní pokladní, řidič vlaku, průvodci, sousedka a její děti, děti na hřišti, paní doktorka ) Takhle to je prirozene a pro děti prospěšné. To, ze dítě musi do kolektivu, jinak asi ani nebude v pořádku a stane se z něj křovák, je ideologie komunismu, praktikovana proto, aby matka chodila do práce a děti aby byly pod kontrolou a výchovou ksč. Bohužel vymyti mozků zanechává sve mýty jeste dnes a děti chodí do skolek pochybných kvalit hlavne pro pretizenost, stále v dobre víře, že je to pro ne dobre. Není. 🙂 Školka je perfektní věc když je potřeba jít do práce, ale školka místo výchovy v rodině ? Ani náhodou, ani na 4 hodiny. Tomu dítěti to nepřinese absolutně nic lepšího, než by mělo u mámy. Pokud bych byla doma, dítě by šlo až do školy. První půlrok ve škole je spíše rozkoukavaci a dle průzkumu děti, které jdou z rodiny rovnou do školy, nemají sebemenší problém. Samozřejmě za předpokladu, že se rodina dítěti normálně věnuje a má dovednosti určené věku.

ratatooy
autor
24. říj 2013

@leni78 no me by zajimalo ale kde vezmou díte do školy bez předškolkní přípravy aspon poslední rok tady teda ne

ratatooy
autor
24. říj 2013

@leni78 jinak pro me znamená školka to že muže být s dětmi se kterými do ted rád v ruznych mateřských centrech byl a ne se nudit doma se mnou,a že já budu mit čas pro druhe dítě

ratatooy
autor
24. říj 2013

@miranda77 práve tady to nejde chodit do školky s ním ve meste jo ale mi jsme na větší vesnici kde je ješte hodně stara školka ale sem zase rada že je tam mín dětí

ikaterina
24. říj 2013

@ratatooy "proste sem mela za to že čím dřív začne tím líp" Tak u nás se to třeba potvrdilo 😉
Já jsem původně plánovala jít letos od září do práce, takže dcera by do školky šla tak jako tak, ale pak jsem otěhotněla a s manželem jsme si řekli, že to se školkou zkusíme a uvidí se... 🙂
Vidím, že ty taky čekáš miminko, takže to beru tak, že my máme tu výhodu (nebo možná nevýhodu, jak se to v tomhle případě vezme), že jsme a budeme doma, takže kdyby to prostě v té školce nešlo, nemusíš to hrotit a nemusíš tam toho prcka dávat a hotovo. Ale já osobně to u nás vidím dobře, dcera je spokojená a to je pro mě důležitý.
Jak jsem psala už předtím, já bych tomu dala ještě čas a uvidíš. Vzít domů si ho můžeš vždycky 😎

leni78
24. říj 2013

@ratatooy Poslední rok neni povinný 😀. To jsou fámy. Málokdo zná svá práva. Musí Ti ho vzít do školy, školka není povinná. Hodně lidí si to plete s tím, že deti predskolaci mají přednost v prijeti do školky.

kathy.skal
24. říj 2013

@leni78 tak já si dovolím oponovat. U nás se doma děti už nudily...a to jsou to dvě holky. Prudily, provokovaly, hračky, co mají doma je už nebavily..Co chodí do školky, umí nové básničky, písničky, naučily se různé tanečky...každý den jsou venku, mají kamarády a dělají spoustu věcí, na které doma není čas a prostor. Takže školka místo výchovy v rodině ne, ale školka jako doplnění, další krok ve výchově a vývoji, tedy rozhodně ano.
Mám příklad z vlastní rodiny - jak ty říkáš, kde se dítě socializovalo s rodinou, mamka (moje sestra) se mu hodně věnovala stylem montessori - teď chodí do druhé třídy ZŠ a dělá scény, že se mu stýská po mamce a chce s ní být doma. Neštěstí pro všechny.

leni78
24. říj 2013

@ratatooy Je to na tobě samozřejmě. Každopádně tvůj ma z toho očividně trauma podle popsaného chování.. Nechala bych ho doma. Chodila bych s ním mezi lidi, normálně, přirozeně. Školka socializaci za rodinu neřeší, opravdu bych ji vnímala jen na to pohlidani. Ale pokud tam dítě vyloženě chce, tak bych mu nebránila 🙂

leni78
24. říj 2013

@kathy.skal Jestli tvy děti vyloženě chtějí chodit do školky a doma se nudí, tak bych jim nebránila 🙂

ratatooy
autor
24. říj 2013

@leni78 ja ji taky vnímám jen na pohlídání,jinak mezi lidma je pořád,nvíc se mnou nebyl skoro cely dny vbec protože jak přišla domu babička okamžite šel k ní a přišel až večer

ikaterina
24. říj 2013

@kathy.skal Jako bys psala o naší princezně 😀 A ty máš rovnou dvě takový 😀
Malá když přijde ze školky, tak se vyspí a pak mi zpívá a básní celý odpoledne. Kolikrát jen koukám, kolik se toho takový prcek za necelý dva měsíce naučil 😉

leni78
24. říj 2013

No vidíš tak az půjdeš do práce, tak daš dite do školy nebo do školy a máte všichni klid. Navíc to bude asi " zajímavá " školka, když nepřipustí rodiče ve třídě. To by tam my dítě měli vidět. Každopádně pokud bych musela do práce, tak bych je využila, ale jinak mi to nedává smysl. Neumím si představit dávat svý dítě na výchovu nějaké cizí paní, která jeste přede mnou zavře dveře, ze nemam ve školce co dělat.... Ty jejich básničky a hromadné uniformni výkresy mi pro me deti vhodné nepřijdou. Jinak nikoho neodsuzuju, každý na věc můžeme mít svůj pohled.. 🙂

kathy.skal
24. říj 2013

@leni78 Právě že první měsíc taky chodit nechtěly, brečely, kudy chodily, jak jsem psala výše, i ze spaní se budily, že do školky nee. Až jsem se ptala učitelek, jeslti je to normální a ony mě ujistily, že každý rok tam mají někoho takového. Ale přešlo to. 😉