Jak říkají děti paním učitelkám ve školce?

lukana13
3. říj 2016

Dobrý večer chci se zeptat na váš názor. Mám syna na konci listopadu mu budou tři, od září chodí do školky a učitelkám říká teto. Snažim se ho naučit řikat paní učitelka, ale prostě slovo učitelka mu nejde a neřekne ho. Do dneška mi nikdo nic neřek, ale byla jsem si kluka vyzvednout a on se vracel ze šatny pro plyšáka a říká: tetooo já kočku pa jo? a paní učitelka mu na to docela rázně odpověděla : já nejsem žádná teta ale paní učitelka! Myslim si, že v první řadě by to měli říct mě, že jí to vadí a ne ho to nechat řikat měsíc a pak ze dne na den něco měnit. Co si o tom myslíte? děkuji Jana

evulinkab
3. říj 2016

Tak treba mu to paní učitelka říká, že neni teta, ale paní učitelka...Přece tam nejsi s nimi celý den(dopoledne)...Já učím ve školce a deti nám normálne rikaji pani učitelko.Tedy krome jedné holčičky.A já ji také pokaždé, když mi rekne teto, odpovim, že nejsem teta, ale paní učitelka.A nevidim popravde duvod, proč bych to mela resit s jeji maminkou.Neni to žádný závažný problém přece...

yerry
3. říj 2016

@lukana13 dcera od zacatku rikala pani ucitelka a rozlisovala je jmenem.. jako pani ucitelka lucka, pani ucitelka maruska.

Uklizecce rikala -pani verka. Kucharce -pani kucharka. Reditelce - pani reditelka

Neslysela jsem ze by nektere dote rikalo teto a uprimne mi to neprijde ani moc vhodne. Tety jsou prece nekdo jiny...

billi
3. říj 2016

U nás děti říkají "paní učitelko". Ale třeba ve vedlejší vsi říkají děti paní učtelce "teto" a na paní učitelku najíždí až jako předškoláci.

@lukana13 a jak víš, že ho celý měsíc nechávají říkat "teto"? Třeba to řeší od začátku.

mandala
3. říj 2016

Tak já tě tak trochu chápu, my bydlíme na vesnici a tety jsou tady všechny známé, mě říkají teto všechny kamarádky mých dcer i další děti. A jelikož v lednu nastupuje můj syn do školky, jsem taky moc zvědavá, jak bude oslovovat paní učitelky, protože špatně mluví a ani nevím, jak to pochopí, nicméně souhlasím s tím, že oslovení teto se moc nehodí, chce to asi stále vysvětlovat a učit vyslovit 😉

lukana13
autor
3. říj 2016

Děkuju vám za názory 🙂 máte pravdu že oslovení teto se nehodí a měl by řikat paní učitelko mě spíš šlo o to že to říct neumí a jsem zvědavá jak je bude oslovovat až bude něco chtít. Určitě to neberu jako nějaký problém a máte pravdu, že tam s nima nejsem a nevím jestli ho napomínají i jindy. Uvidíme časem jestli se to naučí a dojde mu to 🙂 děkuju vám

hojda
3. říj 2016

Tak u nás to nechávají, tak jak to dítěti vyhovuje. Máme moc fajn učitelky a děti se s některými znají i dříve než ve školce, takže klidně říkají i křestním jménem 😉 , jiné zase paní učitelko, jak to kterému dítěti vyhovuje. Je super, jak děti poslouchají, jak se učitelky oslovují mezi s sebou i s ostatními zaměstnanci, Takže nám třeba vaří Renatka a uklízí Deniska 🙂 .

veverun
3. říj 2016

Taky učím ve školce a dětem se od začátku představuju jako Veronika, že jsem jejich paní učitelka a taky jim dávám možnost, aby mi říkaly buďto jménem, nebo právě paní učitelko. A když někdo říká teto, vůbec to neřeším, ani s dítětem, natož s rodičem, to je blbost... Myslím, že se to moc řeší...hlavně ti prckové sotva tříletí toho všeho mají plný brejle, proč je ještě nějak zbytečně trápit tímhle...než půjdou do školy, budou mít jasno a i v tom, komu tykat a komu vykat, žádné obavy 🙂

anina32
3. říj 2016

No já bych ani děti neučila aby učitelkám říkali teto... Osobně mi třeba vadí i používání tohoto oslovení třeba pro kamarádky rodičů nebo sousedky, teta je prostě u nás oslovení jen pro příbuzné, sestru maminky nebo tatínka, nebo manželku jejich bratra. U nás používáme toto oslovení jen tam, asi proto že jsme velká rozvětvená rodina a tetiček tak mám já i moje děti dost. Co si vzpomínám tak starší syn před deseti lety měl ve školce paní učitelky Danušku a Janičku, a děti jim vesměs říkali jménem. Teď u mladšího máme mladé učitelky a ty se hned loni první den představily dětem jako Lucka a Denisa s vysvětlením pro nás rodiče, že si na pančelkování hrát nebudou, protože paní ještě nejsou. A pro děti to jsou prostě kamarádky, kterým říkají jménem, vymýšlí pro ně úžasný akce, mě osobně se jejich přístup hrozně líbí, že si jsou s těma dětma hodně blízko. Je jasný že třeba pro předškoláky to už pak bude chtít jiný přístup, ty už mají opravdu paní učitelku, ale tady u těch tří-čtyřletých prcků je takový důraz na oslovení asi nedůležitý 😉

hojda
3. říj 2016

@veverun Super přístup 😉 . Problém je, že v některých školkách člověk ještě najde i nějakou tu soudružku 😀 , která hrotí nejen to oslovování 😖 .

veverun
3. říj 2016

Jo a k tý výslovnosti, jeden chlapeček mě oslovuje tak, že to zní jako "ještěrko", to mi přijde vtipný 🙂 A určitě se to vyslovovat naučí, časem, žádnej stres, snad ho tím nebude "pančelka" moc trápit 🙂

hojda
3. říj 2016

Btw. nemáme paní učitelku ani ve škole 😀 . Taky se oslovuje křestním a děti jí tykají 😲 😀 😀 😀 😀 😀 .

1lenuska1
3. říj 2016

Ahoj, souhlasim s
@veverun, ja se diteti predstavim jako Lenka a ze mi muze rikat Lenko nebo pani ucitelko. Teto opravdu rada nemam, ale nektere deti (mam 3lete) prijdou z domova s tim, ze jsem teta, slysim to i od rodicu v satne "rekni tete, dej to tete" ale v klidu se s tim behem zari, max.rijna vyporadame 🙂 nemam problem s tykanim, u tech malych broucku to fakt neresim. Ona jim ta "pani ucitelka" naskoci sama, az budou starsi... a jinak toto take resim jen s detmi, s rodici ne 😉

drakenn
3. říj 2016

U nás to bylo zprvu teto a i jména, časem paní učitelko.. ale aby někdo tam malé dítko zprdával za "teto" mi nepřijde normální!!

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
lucieandrlova
4. říj 2016

@lukana13 Já myslím, že hodně záleží právě na přístupu paní učitelky... dcera byla od 2,5 do 4 let v soukromé školce, kde se všem říkalo teto: teta Jiřinka, teta Jana, teta Jitka... logicky tedy měla naučeno teto. Potom přešla do státní školky a chvilku se pletla... ale protože ostatní používali oslovení paní učitelko a sama paní učitelka byla shovívavá a nijak ji neopravovala, sama brzy začala říkat paní učitelko...
Myslím, že podrážděně nebo rázně napomenout malé dítě není správně. Vždyť co se vlastně stalo? Nic! Však se to jednou naučí... copak nám říkají paní učitelky: paní inženýrko, paní doktorko, paní magistro...?? Ne. Řeknou nám "maminko", zase to vaše dítě zlobilo...
A úpřímně mi to připomíná dobu, kdy jsem jako dítě měla strach ŕíct ve škole paní učitelko místo soudružko učitelko, protože to by byl fakt malér... A o pár let později jsem se těžko přeučovala ze soudruhu profesore na pane profesore... a říct to špatně kolikrát znamenalo zhoršení známky... přijde vám to normální?

Prostě se paní učitelky mají usmát, pohladit dítě a v klidu říct a příště zkusíme místo teto paní učitelko... Ne?

jancip
5. říj 2016

@lucieandrlova Tak nám tedy učitelky naštěstí maminko neříkají🙂 Ani nás neinformují, jak děti zlobí, si to vyříkávají společně ve školce.

Děti oslovují paní učitelko + jméno. Teto říkají možná ty nejmenší na začátku, než jim naskočí paní učitelka. Nevidím důvod, proč by tohle měla učitelka řešit s rodiči.

kamila297
5. říj 2016

Třeba mu to opakuje celý měsíc - určitě ne ze dne na den. Řekla bych, že z toho trochu děláte kovbojku. Zkuste mu to znova doma v klidu vysvětlit, komu se říká teta, komu paní učitelka. Syn říkal "paní učitelko", ale když o nějaké doma mluvil, tak to byla "paní učitelka Hanka" apod.

kamila297
5. říj 2016

@lucieandrlova V životě mi uč. v MŠ neřekla "maminko", vždycky "paní S......á". Zmiňujete dobu totality, kdy se oslovovalo "soudružko". To už je dávno pryč, ne? 😉

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
lucikpraha
5. říj 2016

Moje dítě🙂) říká černá a bílá učitelka🙂) Podle vlasů,příjmení nezná a jména si moc nepamatuje... A černou má raději🙂)

1lenuska1
5. říj 2016

@lucieandrlova Myslím, že to jsou dvě rozdílné věci... profese a titul. V mnohých profesích je přece normální říkat (paní) sestřičko, doktorko, paní prodavačko, průvodčí apod... ani my nechceme, aby nám rodiče říkali titulem. Jako učitelka většinou ani netuším, jaký má daný rodič titul natož zaměstnání. A hlavně - diskutuje se tady spíš o oslovování dítě - učitelka. Já s dětmi řeším na začátku roku, jak chce, abychom mu říkali (podoba jména) a stejně tak i já řeknu, jak říkat mně (a že jim dám na výběr). Drtivá většina dětí to vezme, je to pro ně velice snadno pochopitelné. Za tetu se nezlobím, ale upozorním třeba tak, že to jen zopakuji "teto?" Anebo mu řeknu strejdo, zasmějeme se společně a příště už mám jméno nebo učitelku 😉 Rozhodně bych to nespojovala s totalitou 🙂

maroussia
5. říj 2016

Tak podle mě je to taky o tom, co slyší doma - prostě opakují oslovení. Jak mluvíš o učitelce? My teda od začátku říkáme, že ve školce je paní učitelka, nikdy by mě nenapadlo mluvit o tetě. Co jsem si všimla, tak děti říkají "Paní učitelka Petra, paní učitelka Jana" a tak. Aby je rozlišily. Ze začátku je to asi "horší" s tykáním/vykáním - nejdřív dcera učitelce tykala (ale já jsem ji neopravovala, tohle si "řeší" ve školce sami) a pak kolem Vánoc začala tykat i doma mě - typicky při činnostech, které dělá ve školce. Třeba "Mami, nakrájejte mi prosím maso" 😀 😀 Teď už se to srovnalo.

rituska88
9. říj 2018

Syn když nastoupil do školky, tak mu bylo 2,5, už hezky mluvil, ale říkal: paní učitelka červená, paní učitelka černá (podle oblečení, které měly první den školky na sobě 🙂) a tykal jim. Teď říká paní učitelka Hanička a paní učitelka Blaženka, s vykáním má ještě problém a někdy když o nich mluví, tak zapomene ,,paní učitelka", ale řekne třeba jen ,,Hanička...", tak ho vždycky opravím, že to není žádná Hanička, ale paní učitelka Hanička - už je mu 4,5 a rozumí tomu, tak se snažím, aby to dodržoval. Někdy je sranda, když slyší jak se učitelky oslovují mezi sebou a pak říká ze srandy ,,Věruš" apod. - ale už je větší, takže už tomu rozumí, že děti tak říkat nemají. Jinak mají paní kuchařku a dvě paní uklízečky a to jsou prostě teta Anička, teta Danuška a teta Nela a těm říká ,,Ahoj" a tyká - mají to tak nastavené u všech dětí, takže u tohohle ho neopravuju. Někdy se splete a řekne třeba i paní učitelce nebo paní ředitelce místo ,,Nashledanou" ,,Ahoj", tak to ho akorát vždycky upozorním, že paní učitelce říkáme ,,Nashledanou", ale nijak ho za to nekárám nebo tak něco a učitelky to taky nijak nehrotí, jen třeba děti upozorní, prostě aby se to naučily. ,,Teto" se u nás ve školce učitelkám neříká. Jinak tohle oslovení sama vnímám trošku jako problematické, protože když je dítě malinké, tak se říká ,,teta" a ,,strejda" kdekomu a pak se to těžko přeučuje - taky jsem jako malá říkala ,,teto" a ,,strejdo" třeba kamarádům mých rodičů a potom v pubertě třeba když jsem je potkala po dlouhé době jsem z toho byla zmatená a ani jsem nevěděla jestli mám tykat nebo vykat, jestli můžu říct ,,ahoj"...U některých s tím mám problém doteď, některé mamčiny kamarádky ale pro mě zůstaly ,,tety" až doteď a i můj syn jim ,,teto" říká, protože si to samy přejí.

odula
9. říj 2018

@rituska88 jenom taková sondicka do "jiný kraj jiny mrav" . rikaji jménem a tykaji. "ahoj Josefin". ve školce i na zakladce. prijde mi to strasne praktický. "pa-ni- u-ci-tel-ko" je priserne dlouhy a hrozne formální.

zelenaesmolda
9. říj 2018

Tri letak jeste prece nechape spravnost osloveni a pokud to pani ucitelka nechape tak asi nema ve skolce co delat.Jestli na tom tak baziruje at jde ucit na gymplu,tam bude pani profesorka

zelenaesmolda
9. říj 2018

@odula my si v praci taky vsichni rikame jmenem a to i manazerum,prijmeni vetsinou ani nezname a co si budeme povidat kdyby jsem mela oslovovat sve kolegy ze Sri Lanky jejich prijmenim tak mam problem :D
jenom Cesi strasne hroti oslovovani a tykani a vykani

raduushka
9. říj 2018

A co ho misto "teto" naucit rikat "paní" a to "ucitelko" si k tomu přidá až se to rict naučí. Zkusila bych se takhle i domluvit v te školce, možná to tak pro něj bude nejjednodušší.

odula
Autor odpověď smazal
Zobraz
odula
9. říj 2018

@zelenaesmolda nailed it 👍🏾