Jak vaše 4 leté děti mluví? Kdy je už čas na logopeda?

timbouctou
13. únor 2012

Ahoj, náš 4letý odmítá říkat š a č a ž a všeobecně prohlásil, že se nic učit nebude, protože už umí mluvit 😒 kdy mám začít plašit s logopedem? Všechny děti okolo už mluví mnohem líp. A taky začal z nějakého důvodu rozsekávat slova při řeči, jako že třeba místo postýlka řekne post - ýlka, pomlčka je nádech. Neni to divné? Jak jste na tom vy?

andulkaavetrelec
10. říj 2012

@pajinka29 díky moc. Sykavky mu jdou, umí i všechny ukázat na kartičkách, když se ho zeptala třeba na slovo "součet", tak ukazoval na "S", a "Č", ale přijde mi to teda metodicky zvláštní, je mu 5 let a ona po něm už chce tyhle písmena a bere to jako samozřejmost...

pajinka29
11. říj 2012

@andulkaavetrelec taky hledím, že to tak s přehledem zvládl..já myslím, že to spíše zkoušela, jako samozřejmost to asi nebrala...prostě chtěla vědět, jaké má schopnosti fonematické diferenciace a analýzy a očividně výborné!

andulkaavetrelec
11. říj 2012

@pajinka29 to jsi hodná, že to takhle píšeš, ono by mi to ani tolik nevadilo, kdyby ho víc za to pochválila, ona jen nakonec řekla, že dnes to nebylo nic moc, že nespolupracoval, což nebyla pravda, jen se jednou zasekl, myslel na něco jiného, holt je to příprava na školu a různé učitelky...
já se snažím být ve škole jako učitelka co nejvíc objektivní a empatická...

pajinka29
11. říj 2012

@andulkaavetrelec tak to teda hledím, že nějaká logopedka může být tak přísná ☹ přece mnohem lepší je pozitivní motivace, než to brát jak školu...no nevím, jsem z toho teda rozčarovaná..nicméně, podle toho, co jsi psala, zase asi ví, co dělá a jistě to půjde...pokud teda prcka totálně nedemotivuje..ale to snad neee

hest
25. lis 2012

Ahoj, jak jste tu řešily to Bambino Luk, tak už je k dostání tam co Logico, začali to konečně taky dovážet...

lenka1974
5. led 2013

@bledulka Dobrý den,
mám skoro 3letou dcerku, a také bydlíme v Praze. Chtěla bych se Vás zeptat kam chodíte k logopedce?
A jestli je dobrá dáte by mi na ní prosím Vás kontakt?
Děkuji Lenka

anta
17. led 2013

Naše dítě mluvit umí a to až moc 😀 Vyslovuje srozumitelně, všichni zírají, kecá od dvou let. Umí R, S, Ř, tak předpokládám, že se logopedce zdaleka vyhneme 😀 😀 😀 😀 😀

dagina
10. bře 2013

@pajinka29 prosím tě, dcera v lednu začala říkat R (týden před L), teď to R ale říká úplně všude 🙂, tedy tam kde je L, je fakt, že teď po tom měsíci se to skoro upravilo, už to R nejspíš tak neprožívá 🙂, patří toto k normálnímu vývoji????? Z počátku mě to dost zarazilo, ale jak říkám, už je to lepší.

pajinka29
10. bře 2013

@dagina klídek, normálka...když se děti naučí R, mají z toho strašnou radost a dávají to všude..ono je to R pro ně takové zajímavé, hrčivé..zmizí samo. Je to šikulka.

kamila297
19. bře 2014

@berenika39 Dobrý den, našla jsem si Vás na diskusi - máte kontakt na dobrou logopedku na Praze 4? Moc bych Vás o něj chtěla poprosit, kdyžtak do schránky. Děkuji!

berenika39
19. bře 2014

@kamila297
Ahoj. petr chodí do mš na Praze 4 a oni spolupracují s SPC A.Klara. odtamtud dochází logopedka do mš. Nevím jistě, jestli bere i děti mimo mš, ale je moc fajn, klinický logoped, nezaměřuje se jen na "hlásky", ale na celou osobnost. Posílám ti kontakt, myslím, že když napíšeš mail a odvoláš se na to, že jsi našla kontakt na diskusi, nic se nestane - pokud bude mít volno, vezme vás.
Napoprvé jsem byla u logopedky na poliklinice v Nuslích a to ti byla věc - jestli je ta paní logoped, tak já jsem Marťan. Tak tam nedoporučuji.

Je to mgr. Kadlecová
Mgr. Pavlína Kadlecová - speciální pedagog - logoped - kadlecova@spsaklara.cz

kamila297
19. bře 2014

Jsi moc hodná, zkusím to. Děkuji! K.

elvira
19. bře 2014

Děvčata - a zažily jste některá zhoršení mluvy po nástupu do MŠ? Mladý mluvil hezky, srozumitelně, uměl R i Ř, ale s nástupem do školky začal místo r říkat l a podobně... Opravuju ho, ale je to marné...
Má 4 roky pryč, kdy uvažovat o logopedii?

konidana
19. bře 2014

Synek se ve školce během 1.roku docela rozmluvil. Do té doby (šel přesně ve 3 letech) jsem pořád uměla spočítat slova která používal - bylo to méně než 100. Když něco neuměl říct, tak to neříkal. Výsledek snahy o opakování bylo akorát mlčení. V porovnání s dcerkou mi přišlo, že vlastně vůbec nemluví. Teď je mu 4,5, ale zdá se mi, že tak trochu ustrnul. Nejvíce mne zlobí, že si zafixoval svoje slova. Už strašně dlouho říká "pidžív" místo nejdřív. Když ho opravuji, tak to někdy zopakuje lépe, ale někdy ne. Říká to schválně pořád stejně špatně. Je tohle nějaký problém? Uvažuji o logopedii, nejradši bych se tomu martyriu vyhnula, ale bojím se, že mne to nemine☹

evaviki
19. bře 2014

@elvira u nas bylo to same.. postupoval skvele, i kdyz nektere pismena neumel.. ale zacal chodik do školky a uz to nebyla školka, ale školta.. paní učitelta.. nakonec to zacal rikat spravne (opakoval po kamaradce), ale prestal rikat č..
na logo chodime od 5 let a myslim, ze sme meli zacit driv.. nase dr. ale odesila na logo az po 5 lete prohlidce

konidana
19. bře 2014

@timbouctou a co se s tou patlavostí vycházející z lenosti a nezájmu dítěte dá dělat? To se asi bez nějaké logopedie věkem nezmění? Kluk totiž věci, které mu nejdou, nechce dělat. Pak k tomu nějak dospěje a najednou to umí, nebo to aspoň začne zkoušet, většinou s nějakým výsledkem. Příští rok vyzpovídám ve školce logopedku (někdy na podzim dělají plošné vyšetření) a uvidíme...

konidana
19. bře 2014

@timbouctou Jak jste to nakonec vyřešili vy?

hojda
19. bře 2014

Většinou se na logopedii posílá až v 5 letech po prohlídce u dr. (když už je dítě schopné udržet pozornost a spolupracovat). Já jsem si požádala naší dr. ve 4,5 letech o doporučení na logopedii a už půl roku chodíme.

poupe
20. bře 2014

Podle naší logopedky, čím dřív tím líp, spíš je problém se tam dostat 😝 😉 mému synovi budou v dubnu 4 roky a nemluví nejlíp, logopedka říká že je líný, do školky chodí od jara/2013 a je to o něco lepší než nastoupil, ale stále dost drmolí.

andelka
20. bře 2014

Můj starší má opožděný vývoj řeči. Chodíme na logopedii od ledna, 4roky bude mít v květnu. Do 3let se se mnou nikdo moc nebavil, těsně před 3r jsme šli na foniatrii a ve 3,5 jsme dostali žádanku na logo. Do školky chodí od září, pokrok je, ale malý. Bude to nadlouho. Ale jsem ráda že už někam chodíme.

konidana
20. bře 2014

@hojda a kam chodíte? a jak to funguje?

hojda
20. bře 2014

@konidana Chodíme normálně k logopedce, na každé schůzce nám ukáže, co a jak trénovat, ale nejvíc práce se musí samozřejmě udělat doma. Každý den trénujeme jazýček, jak tomu říkáme 😀 .

konidana
25. bře 2014

@sisstin Ahoj, prosím o tvůj názor: Syn 4,5 roku má podle školkového logo vyšetření (ve 4 letech) doporučenu logopedii - neumí K a G (krom sykavek a R,Ř). Začal mluvit později, trošku se rozmluvil až po 3. roce ve školce - tam byl během roku vidět velký skok dopředu. Nicméně teď se mi zdá, že v mluvení stagnuje, dokonce mu někdy i přestávám rozumět. Opakovat po mně nechce, spolupráci většinou sabotuje. I v ostatních věcech má svoje tempo a začne je dělat až když má šanci na úspěch: např. odmítal chodit za ruku, radši lezl a pak chodil sám, vodu má rád, ale půjde jen tak hluboko jak sám chce, tam kde stačí i plaval s kruhem aniž by stoupal na dno, ale musel mít prostě tu svou jistotu. Dokud neuměl sedět, tak řval při každém koupání ve vaně, protože byl asi nejistý vleže i v troše vody. Posledně usoudil, že s kruhem může i na hloubku 🙂 No a další věc je, že je vlastně celý den, 5dní v týdnu ve školce (6:30-17h). Díky za odpověď.

sisstin
25. bře 2014

@konidana ty jo, já moc nevím, jak se k tomu vyjádřit 😕 K a G by už měl umět v tomhle vku, na K navazuje pak tuším L, já s tou výslovností nejsem až tak zběhlá. To asi musí posoudit pak klinický logoped, ke kterýmu se objednáte, měl by mu pak udělat vstupní vyšetření a zaměřit se na to, co mu nejde. Mělo by to být hravou formou, logo už ted není o tom, že dítě před zrcadlem něco opakuje 😉 a většinou s cizím člověkem dítě spolupracuje líp, než doma, je to pro ně autorita 😉

konidana
25. bře 2014

@sisstin L už umí, vynechal právě to K a G. No tak se s ním asi budu muset objednat 😝 Díky.

skritkova
2. zář 2014

Ráda bych oživila tuhle skupinku 🙂 Mám dotaz - mám 4letou dceru a ta má problém při vyslovování některých hlásek. Neumí říct "S", "Z", "C" (místo toho vyslovuje "Š", Ž", Č) a komolí některá slova takovým svým způsobem, např. místo "zavřít" řekne "bašít", místo "sluníčko" řekne "kuníčko" apod. Vlastně i to "Ž" je takové spíš jako "Š"...
Je tohle už na návštěvu logopeda nebo se dají poradit nějaká cvičení "na doma", kterými by se to dalo spravit? Písmenko "R" je taky problém, ale to si říkám, že je snad ještě brzy, nevím... Ještě podotýkám, že "L" umí.
Poradí někdo? 🙂

hojda
2. zář 2014

@skritkova Najdi si na netu takovou tabulku, jaké hlásky by mělo dítě umět v jakém věku a podle toho bych se poradila s dětskou. Jinak to L je super, to je hodně těžké a na R je ještě čas, spíš se zaměřit na ty sykavky.

elvira
2. zář 2014

http://www.dagmarhruba.cz/cs/klinicka-logopedie...
Náš malý - 4,5 roku ještě pokulhává u "r", ale máme nějaké říkačky, tak si je doma cvičíme, po některých hláskách mu to docela jde, jinde je to horší... teď na schůzce ve školce se má mluvit něco ohledně logopedie, tak uvidíme...

hojda
2. zář 2014

@sisstin Právě jsem ve fázi, kdy přemýšlím o změně logopeda, protože u nás to je opravdu opakování předzrcadlem ☹ navíc paní doktorka dost nepříjemná a na dítě hodně direktivní. Pořád jsem si říkala, že když se to chce naučit, tak asi být přísnější musí, ale už se mi to vůbec nelíbí, když občas zaslechnu, jak probíhají návštěvy u logopeda jinde. Tady malého buzeruje i za to jak sedí, musí sedět rovně na židli a ruce položené na stehnech........Asi je fakt čas na změnu.

betelgeuzz
2. zář 2014

@skritkova Tady je to pěkně napsané http://www.logopedonline.cz/clanky/hlavni-clank...
na té stránce je i spousta dalších článků a otázek, třeba tam něco najdeš.
A cvičit doma můžeš cviky na oromotoriku, např. olíznout si rty dokola jako kočička, puťukat jazykem na vrch rtu, "vyčistit" si jazykem zoubky,udělat ruličku. Pak různé zvuky, jak dělá had -sss, jak dělá včelka bzzz, jak dělá mašinka - ššš. dobrý je trénovat před zrcadlem, ať dítě vidí, jak to děláš s pusou a jazykem ty a může zkontrolovat i sebe.