Jak vaše 4 leté děti mluví? Kdy je už čas na logopeda?

timbouctou
13. únor 2012

Ahoj, náš 4letý odmítá říkat š a č a ž a všeobecně prohlásil, že se nic učit nebude, protože už umí mluvit 😒 kdy mám začít plašit s logopedem? Všechny děti okolo už mluví mnohem líp. A taky začal z nějakého důvodu rozsekávat slova při řeči, jako že třeba místo postýlka řekne post - ýlka, pomlčka je nádech. Neni to divné? Jak jste na tom vy?

dagina
23. srp 2012

@pajinka29 existuje nějaká nenásilná metoda pro domácí užití, třeba při hře, na prochajdě...prostě aby dcera ani nezaregistrovala, že něco pilujeme. Myslím si, že mluví úměrně věku, jsou ale děti, které mluví lépe, to jo..., ale o to my až tak nejde. Někdy mívá problém s delšími slovy např. nejoblíbenější a pod. - v rychlosti se na další nevzpomenu -), jakoby se u nich zadrhne, nevím zda to je ještě běžné v tomto věku...v prosinci jí budou 4. Takže i plynulost by to asi chtělo cvičit.... Moc díky za info.

pajinka29
23. srp 2012

@dagina jj, kolem třetího roku se objevuje období fyziologických obtíží v řeči a tím je myšleno právě to, jak ty píšeš, zadrhávání. Objevuje se to právě i u delších slov..je to normální, prostě jednoduše řečeno, hlavička přemýšlí rychleji, než zvládá pusinka řict. Nejlepší je na to, aby měla doma nebo kolem sebe dobrý mluvní vzor. Aby se mluvilo pomalu, klidně, prostě jakoby tu řeč lehce zpomalovat. Ale pozor, neupozornovat, neopravovat..jen prostě, když na ni mluvíte, mluvte klidně, pomaleji, zřetelně. Taky jsou dobré rytmizace, vytleskávání dlouhých slov po slabikách, nebo vytleskávání říkadel, rozpočitadel atd...jinak pro nácvik jednotlivých hlásek-ale myšleno pod vedením logopeda, který dává instrukce, jak na to, je právě nejlepší využití situací, jako je procházka, prostě deset minut a stačí a potom třeba odpoledne při vyklízení myčky nebo prostě takových činnostech. Děti to potom neberou jako prudu.

dagina
8. zář 2012

@pajinka29 a je to míněno i v případě, kdy mluví pomalu, né zbrkle?! Některé děti mluví jak rychlík, tam bych brala zadrhnutí, ale naše mluví fakt pomalu, spíš uváženě - no nevím jak to lépe popsat. To, že se někdy neumí vymáčknout, to beru 🙂. Navíc ona si tu zadrhnutí uvědomuje, pak si to slovo potichu zopakuje znovu, opět se jí třeba nepovede...

pajinka29
8. zář 2012

@dagina klasické koktání vypadá tak, že se dítě zadrhává zejména na počátku slova, většinou je to formou prodloužení první hlásky slova, nejčastěji jsou to hlásky, jako P, B, K...pokud jde o to,ž e spíše řekne místo maminka mamamaminka, prostě spíše opakuje slabiky, tak to většinou nevede ke koktání, ale je to projevem výše popsaných normálních obtíží. POkud ovšem tyto potíže přetrvávají déle než půl roku, tak bych asi doporučila navštívit logopeda. To,že dítě mluví pomalu, neznamená, že v hlavě si ty myšlenky neformuluje rychleji a proto potom dochází k těmto slovním přesmyčkám. TAk nevím, snad jsem nějak poradila 😉

dagina
29. zář 2012

@pajinka29 moc díky za info. Poslední dobou se setkávám, že dítěti není ani 4 roky a už krásně umí "r"..., mě to příjde dost brzy, u nás to teda nehrozí... . Se mi zdá, že takové to přeříkávání/zadrhnutí jakoby vymizelo, asi to bylo chvilkové... . Ale měla bych ještě jeden dotaz. Dcera mluví ...teda dle mého názoru, i manžel to říkal jakoby změkčeně, nevím jak to správnějí formulovat a tím pádem u některých slov zašišlává, do 3 let měla dudlík, může to být i tím???? OPět nijak moc neřešit, pouze správný mluvený vzor a třeba to přejde????? A u některých slov místo L říká V např. dudvík /dudlíkú 🙂, ale u jiných L zase říká normálně...... moc díky za info.

bocinka
29. zář 2012

@timbouctou já bych taky už šla.... synovec začal v pěti letech a dodnes má problémy 😒 bude mu devět..... Sofi - moje malá - neuměla "K" říkala "T" a všichni okolo říkali, že má čas(asi má, ještě jí nejsou tři), ale mě to nedalo, sedla jsem na net a začala s ní cvičit "KáKáKá" s nanukovým dřívkem a během dvou měsícu v pohodě.... ještě některá slůvka říká špatně, ale to už neřeším, jen opravuji, když vím, že to "K" už umí 😉 😉

timbouctou
autor
29. zář 2012

@dagina tvoje holčička je malá ještě... děti všeobecně se neumějí někdy dobře vyjádřit, začnou větu a najednou nevědí, jak dál tak raději prostě nedokončí nebo řeknou něco jinýho 🙂 Než začneš něco řešit, počkej do těch 4, dřív to nemá smysl, ani tě logoped nevezme, to se prckům teprve rozvíjí slovní zásoba a mají toho tolik, že nemají čas se to pořádně naučit. Až kolem toho 4. roku by se to mělo vytříbit a pokud nebude vyloženě šišlat nebo patlat nebo tak, tak v pohodě. R a Ř by měly děti umět až do cca 6 let.

To se musím pochlubit, jaké Alex udělal pokroky, paní logopedka ho pochválila, že se všechno dokázal naučit za necelý půlrok (L, ž, š, č a v ) a máme přijít až jestli se do vánoc 2013 nenaučí r a ř 😀

miawa
30. zář 2012

@dagina Kolik má malá přesně? 3 roky a ? Dobrý logoped bere i dvouleté děti a náprava jedné hlásky může trvat i několik let, takže čím dřív, tím lépe. 😉

reruna
30. zář 2012

@dagina tohle nám visí ve školce :
Artikulační vývoj hlásek dětí do 7 let
1-2 roky : A,E, I, M, B, P
2 1/2 roku : O, U
3 roky: AU, Ou, H, J, Ň, Ť
3 1/2 - 4 roky : V, F, CH, K, G, T, D, N, L
4 1/2 - 5 let - Ď, Č, Š, Ž
5- 6 1/2 roku - R, Ř, C, Z, S
7 let : rozlišování sykavek C-Č, S-Š, Z-ž

dagina
30. zář 2012

@miawa v prosinci jí budou 4 roky. Ona asi žádný velký problém nemá, toho spíš dělám já....si myslím...a také mě zaskočilo, jak 3,5 roční a téměř čtyřleté dítě mé známé umí R.

@reruna tak jsme na tom asi normálně...no 😅 ...a jak se máte????????

miawa
30. zář 2012

@reruna jo, tak nějak to bude... akorát si myslím, že měkčení Ň, Ť má být společně s měkčením sykavek po nějakém tom 4.roce... a určitě ne dřív jak D N 😉 a ten uvedený věk je horní hranice, kdy by to to dítě mělo zvládnout 😉

@dagina To mě zaskakuje taky, když vidím nějaké takové dítě. 😉 😀 Ale já se setkávám nejčastěji s dětmi co mluví velmi špatně, málo nebo vůbec. Tak pak takové standartní dítě, které nemá problém s řečí je šok. 😀

pajinka29
1. říj 2012

@dagina ahojík, no, co se týče toho L, tak to, že ho nahrazuje V je normální, V se tvoří jazykem dole, takže je to lehčí, než L, na které musí jazyk zvednout...ale to,ž e ho v nětkerých slovech už říká správně je dobré znamení, že by se L mělo postupně rozšiřovat do všech slov. Napadá mne jen, že může být, že třeba to L neříká správně-kdyžtak jukněte, jestli ho netvoří jazykem dole, ale jestli opravdu dává jazyk za horní zuby-třeba zkuste lala...ale na L má prostě dost času..co se týče měkčení, tak nejdříve se opravdu v řeči objevuje č, š, ž a c, s, z až později. udává se, že děti mají většinou schopnost rozlišit sluchově jednotlivé sykavky od sebe až tak v pěti letech.jen poznámka k tomu, co napsala Reruna-ty sykavky v sedmi letech je tedy dost pozdě. většina logopedů je urpavuje kolem pátého roku věku, protože to máš šest hlásek dohromady a to nějakou dobu trvá, než se upraví a aby dítě v první nebo nedej bože druhé třídě neumělo sykavky, by bylo pro něj dost hendikepující...Ale zpět k tobě, pokud pouze místo miska řekne miška, tak je to v podstatě v pořádku a sleduje to normální vývoj řeči. Některé děti jsou holt rychlejší, některé pomalejší...pokud ty hlásky neříká vyloženě špatně, u sykavek nejčastěji strkání jazyku mezi zuby, tak není moc co řešit, prozatím..ono se klidně může stát, že ani v pěti letech to nenaskočí..ale to ti nikdo neřekne dopředu, zatím je to prostě v normě...

sarihy
2. říj 2012

Ahoj, nelouskala jsem úplně celou diskuzi, ale vloni jsem se bavila s logopedkou a ta říkala, že do 4let je času dost, poté by bylo vhodné někoho navštívit a poradit se...takže já bych to asi už začala řešit. Naštěstí se nás to zatím netýká, starší dcera říká správně všechny hlásky, i R a Ř už umí od zimy...Dle mého laického rozumu tipuju, že správné mluvení souvisí s hudebním sluchem (stejně jako učení se cizím jazykům), ne tak s tím, jak na dítě mluví rodina - prostě některé dítě má odpřirozena dobrou výslovnost, některé na tom musí pracovat.

timbouctou
autor
2. říj 2012

@sarihy jo to náš starší má slušný hudební sluch podle mě, ale je to veška líná 😀 což mi i logopedka potvrdila, že to je pravý důvod jeho "patlavosti". A zároveň doporučila rozvíjet učení jazyků, takže Alex si vydupal angličtinu, tak jsem mu tam přihodila i zpívání 😀 at se mu nezkrátí žíly.

dagina
7. říj 2012

@pajinka29 jsem se na Luci víc zaměřila, a spíše místo L říká V..., tak uvidíme, věřím, že vše bude OK.
@sarihy s hudebním sluchem????? Hm....

mamkamarketa
7. říj 2012

@sarihy prosimte jak souvisi mluveni s hudebnim sluchem a ucenim se cizich jazyku?
Syn hudebni sluch fakt nema.ani siroko daleko v nasich rodinach nikdo zpvat neumi.
Syn cesky nemluvi nic moc. Moc rozumet neni.
Za to anglicky? Mluvi perfektne,ciste.ma obrovskou slovni zasobu...

sarihy
7. říj 2012

@mamkamarketa To se říká, že když má člověk hudební sluch, učí se snáz jazyky, protože to prostě lépe odposlouchá, ten mozek to všechno líp vnímá, a je jedno, jesti rytmus, nebo cizí slova...A u nás v rodině to teda platí - já, ségra i naše mamča sluch máme a jazyky nám šly vcelku snadno, zato náš taťka má hudební hluch a je z něj věčný začátečník, jazyky mu vždy daly mnohem víc práce...Takže tomuhle já fakt věřím. Ale u vás to bude trochu jinak kvůli dvojjazyčné rodině - je možný, že tvj syn si vzal jako "hlavní jazyk" angličtinu, a ta čeština se mu učí kvůli tomu sluchu hůř...ale nevím, jsem laik, ale tak nějak mi ta teorie zapadá...Starší dcera má sluch výbornej a i fakt dobře mluví - správně říká všechna písmena, od února umí R a Ř, ve srovnání s dětmi ve školce je to fakt znát, některým dětem tam skoro vůbec není rozumět...takže i tady se mi to nějak potvrzuje...ale třeba je to náhoda...

tajemna30
7. říj 2012

@sarihy Ono co platí u jednoho nemusí platit u druhého 😉 😉 U nás je to přesně naopak, u sestry také.

sarihy
7. říj 2012

@tajemna30 Jako že děti nemají hudební sluch a dobře mluví ? však říkám, že to je můj laický pohled..

andulkaavetrelec
8. říj 2012

@pajinka29 Ahoj, chtěla jsem se zeptat. Mému synovi je pět let, neříká úplně dobře "l", neumí "r, ř". Chodíme k jedné mladé logopedce. Manžel ráčkuje, já jsem taky chodila na logopedii, r i ř ale umím. Myslíš, že se to můj syn naučí vyslovovat dobře, nebo občas logoped "selže" a dítě se to prostě dobře nenaučí? Kdy bych měla případně uvažovat o změně logopežky? Abychom nechodili třeba rok zbytečně, když by ho to jiná naučila rychleji a lépe. Myslíš, že starší logoped je vždy lepší?

pajinka29
8. říj 2012

@andulkaavetrelec na to asi není možné správně odpovědět. KAždý logoped je individualita a co sedí jednomu, nesedí druhému, nejde všechny posuzovat stejně, že staří umí a mladí ne. Staří můžou být vyhoření, nezajímají se o nové trendy na rozdíl od mladých atd...takže být tebou, zkusila bych se poptat u vás v okolí, jaké jsou na toho konkrétního logopeda reference, zkušenosti ostatních. Ani nevím, jak dlouho k logopedovi chodíte, nicméně, není ničím neobvyklým, že se třeba jen hláska L u někoho "učí" třeba i rok. nezáleží jen na schopnosti logopeda, ale také na "řečové výbavě" dítěte. Dá se předpokládat, že váš prcek na tom bude s tou výbavou "hůře"-neber to zle, když jste oba měli/máte s výslovností problémy. Většinou se ale udává, že nácvik L začíná kolem pátého roku věku, pokud dítě tuto hlásku artikulačně dobře zvládne, tak se pokračuje s vyvozováním hlásky R, Ř . POkud není dítě velice slabé v motorice jazyka, nemá problém s vyzvednutím jazyka nahoru atd, tak se všechny tyto hlásky většinou do začátku školního docházky podaří vyvodit. Jinak obecně logoped řekne, co je potřeba dělat a trénink je pak na vás, na vás je, jak se vám to podaří vyvodit...logoped zhodnotí, kde je problém, poradí a zkontroluje, zda ten trénink doma probíhá tak, jak má. většina tíhy ale spadá na rodiče, kteří prostě pod vedením logopeda doma trénují několikrát za den.

mamkamarketa
8. říj 2012

@sarihy tak urcite to zni logicky.
Ale ja teda fakt hubeni sluch nemam a troufam si rict,ze jazyky mi celkem jdou.
Syn taky, slysi chvilku u tchanu spanelstinu a docela se chyta.
Tak sme asi vyjimka co potvrzuje pravidlo 😀

sarihy
8. říj 2012

@mamkamarketa Hele, já fakt nevim, ale opravdu se říká, že ten sluch s tím souvisí....A třeba oba se synem hudební sluch máte a ani o tom nevíte 😀 Každopádně jak je to s tím mluvením, nevím, jen kamarádky sestra je učitelka a říkala, že to, jak dítě mluví, není ovlivnitelné tím, jak na něj mluví rodiče - prostě buď bude muvit dobře, nebo ne...

mamkamarketa
8. říj 2012

@sarihy jasny, rikam je to logicky. 😉
Ale hudebni sluch faaakt nemam 😀 😀 😀

jarunkaxyz1
8. říj 2012

kromě písmenka ř je to bez chyb...jen na to ř bych potřebovala nějakej fígl:o) 😉

andulkaavetrelec
9. říj 2012

@pajinka29 No díky, k logopedce chodíme krátce, od září. Nejlepší na tom je, že jsem zjistila, že to "l" říkám špatně taky. A to jsem učitelka češtiny...On je syn narozený v červenci, takže půjde do školy v 6 letech a 1 měsíci; myslíš, že by to hodně vadilo, kdyby nastoupil bez "r", "ř"?

pajinka29
9. říj 2012

@andulkaavetrelec do školy, co se týče přijetí to není nikdy na překážku, když dítě nemluví zcela správně...největší potíž je se sykavkami, pokud ty dítě neumí, tak potom i špatně píše, zaměnuje je mezi sebou-dovedeš si to jako učitelka češtiny představit. R není problém v tom smyslu, že ho dítě špatně slyší-což je většinou zásadní problém u sykavek-tam je to spíše o hybnosti jazyka, tudíž si své problémy nepřenáší do psaní, jen může být terčem posměchu od jiných dětí..ale to je už věc jiná. Myslím, že na ten nácvik máte spoustu času, ř většinou naskočí za pár týdnu po R, protože je podstatně jednodušší. je potřeba, aby jste dobře zvládli to L, potom R a pak to půjde samo.

sarihy
9. říj 2012

@pajinka29 To je zvláštní číst...moje dcera se naučila neprve správně říkar R a Ř, a až potom začala dobře vyslovovat L...teda ona ho říkala, ale v některých slovech jí to nešlo...A tím se mi opět potvrzuje, že co kus, to originál 🙂

gaka
9. říj 2012

@pajinka29 Syn dobře ovládá R, ale L nic moc - jen když se na něj v řeči zaměří, jinak je neznělé. Takže asi fakt výjimky existují.

pajinka29
9. říj 2012

@sarihy
@gaka jasně, může být, každý je originál..já říkám jen správný postup, jak se to vyvozuje u logopeda...když něco naskočí samo jinak, tak co už s tím, že🙂L je totiž mnohem jednodušší na výslovnost, takže je velmi malá pravděpodobnost, že dítě začne dříve s R...holky, jste milé výjimky a prcci jsou šikulíci...někdy holt nejde nic podle tabulek...