Je možný nástup do školky jindy než v září?

lenkazdenek
26. led 2008

vím,že máme hodně času ,ale za 3 měsíce se musím rozhodnout jak dlouho zůstanu doma,protože malý budou 3 roky až v listopadu zajímalo by mě jestly je možný dát dítě do školky už v září(necelé 3roky)nebo zda je možný nástup do školky třeba až v prosinci.Máte s tím některá zkušenost? Děkuju

blondynka400
9. únor 2012

@jijitka bohužel to není až zas tak časté, že to takhle funguje. ☹ Co vím, tak na malých městech a nebo pak člověk už musí mít fakt štěstí a nebo jít na doporučení. U mne to tedy vypadá, že asi štěstí mít budu, ale nechci to zakřiknout, ještě nebyl zápis a nemám to černé na bílém, jen ústní dohoda s ředitelkou. A nějakým sponzorským darem si to asi radši pojistím, ikdyž si tedy o nic neřekla... Jinak jsme na tom stejně, taky mmá lednáčka. Já osobně bych to řešila tak, že kdyby nevyšla státní školka, na ten půl rok by šla do soukromé.
Ale 100% musíš jít na zápis teď na jaře.
Jo a nejsem si úplně jistá, ale to že zůstáváš na "staré" RD neznamená, že 2 leté dítě nemůže jít do školky. Ta změna by měla platit pro starý i nový systém...

crca
9. únor 2012

@jijitka to jo,ale když jsem se byla ptát loni,tak mě řekli,že mě je stejně nevezmou,že jsou malí 😠 to mě nemohli říct,ať je ale přihlásím,že je to na tento rok???Blbci 😠 tak jsem prostě odešla a že půjdou letos,kdyby mě to řekli,tak tam manžela pošlu,já byla zrovna loni v tu dobu s klukem ve špitále 😠 Já nevím,nedávám děti do školky každý rok,nemluvě o tom,že se pořád něco neustále mění,a nemám nikoho aby mě řekl,že to musí být rok do předu 🙄 Všechny kolem kterým prostě dovršelo 3let,tak druhý den nástup..... 😅

blondynka400
9. únor 2012

@crca jo nevím jak u vás, ale třeba v Praze to jsou plusové body, že se už dítě hlásilo minulý rok. Takže i když víš, že je to k ničemu, stejně je dobré to dítě tam zapsat.
bohužel máš pravdu, tyhel informace nikde moc nenajdeš a všude se tvrdí něco jiného 😖

crca
9. únor 2012

@blondynka400 jo to bylo plus,ale tak mě to mohl ten trubec říct ať ale příjdu,že aspoň s nima budou počítat,ale mě jen prostě řekl,že jsou malí a že je stejně nevezmou,takže tam spíš selhali informace od dotyčného a ještě jsme spolu mluvili jen přes kecátko,že mě ani dovnitř nepustil 😠 Před pár dny jsem mluvila s ředitelkou oné školky a taky jsem jí to řekla co mě odvětil 😠 No....

monivo
9. únor 2012

@lenkazdenek školky berou děti i v průběhu roku, pokud mají místo. A jak tu už někdo psal - třeba u nás školka má bodová kritéria a mimo jiné se dává 1 bod za opakovanou přihlášku. Takže i když nemáš 100% jistotu,že vás vezmou, tak je dobré to zkusit aspoň kvůli příštímu roku.

blondynka400
9. únor 2012

@crca a s kým jsi to mluvila? Já tedy zatím "jednala" jenom se 2 školkami a vždycky přímo s ředitelkou 😕
A co ti schválně na to řekla? 😀 To víš no, člověk se nesmí nechat odbýt....

jijitka
9. únor 2012

@blondynka400 je to určitě vždycky na domluvě a ochotě vyjít vstříc (když je to možné). Bydlím sice v relativně velkém městě, ale v takové už spíše vesnické okrajové části, takže tak trochu spoléhám na místní školku. Sice jsem nad ní původně dost ohrnovala nos - z jistých důvodů ☹ , ale nakonec budu ráda.
Jinak u toho rodičáku nějaké změny byly, nevím už přesně jaký byl rozdíl mezi novým a starým systémem. Myslím, že u starého se změnilo omezení počtu dnů na asi 46 hodin v měsíci, takže je to možné rozložit třeba na několik dnů po 4 hodinách.
@crca já jsem si to podrobněji taky začala zjišťovat až nedávno. A fakt mě situace dost nemile překvapila. Byla jsem přesvědčená, že pokud se jedná o státní školky, měly by zapadat do celého systému, tedy že matky, kterým končí rodičák kdykoli jindy než v září, budou možnost bez problémů se vrátit do práce. Pustit svoji práci jen proto, že je tenhle systém stupidní, jít na pracák a pak horkotěžko shánět novou práci je postavené na hlavu.

blondynka400
9. únor 2012

@jijitka no ono to občas na krajích je horší než v centru, tedy když mluvím za Prahu nebo třeba Brno... To znám, nad něčím ohrnovat nos a pak být ráda 😀
Změny tam byly, předtím mohlo být dítě od 3 let libovolně ve školce a teď je to od 2. Předím v období od 2 do 3 ler mohlo být dítě jem 5 dní v měsící a to snad ještě nějaké hodiny. To se změnilo a mělo by to být pro všechy rodiče. 🙂

maximka33
9. únor 2012

ahoj holky, můžu napsat naši zkušenost. měla jsem jen dvouletou rodičovskou, tak jsem intenzivně hledala školku. do státní se hned nedostal, takže do soukromé šel ve dvou letech. náhodou se u nás státní mš rozšířilla o jednu třídu, takže teď v lednu jsme tam přešli. malý měl přesně 2 roky a 9 měsíců.

jijitka
9. únor 2012

Tak mě se právě podařilo objevit u nás jednu MŠ, do které je možné se zapsat během celého roku a přijímá děti už od 2,5 roku. A mám ji skoro za rohem. Začínám být optimista a jdu spát. 😀

crca
10. únor 2012

@blondynka400 co mě na to řekla??Že jsme měli přijít 😠 ale jinak milá ředitelka 😀 Je to teda školka kam bych je dát nechtěla,je tu ještě jedna a tam by se mě to líbilo víc,jenže teď budu ráda že je vezmou kamkoliv 😀
@jijitka to já si taky myslela,že je vezmou co nejdřív po dovršení 3 let,obě školky co tu jsou tak jsou státní,byla tady ještě jedna,ale jeden pan podnikatel potřeboval barák k podnikání,tak se ta školka zrušila,jenže to bylo v době kdy těch dětí moc nebylo a teď chybí 😠 Já práci nemám,teda pracovala jsem 11 let v jednom podniku,ale když jsem otěhotněla,tak druhý měsíc to zavřeli celé ☹ ,byl to super podnik a opět zavládli papaláši 😠 jenže teď si hledej práci,když nevíš jestli je do té školky vezmou a tak nějak přednostně mají maminky co mají práci,jenže jak si jí můžu hledat když nevím jestli je vezmou a je to zase začarovaný kruh 🙄 No už to nějak neřeším,prostě jdu na pracák,ale pár dní po tom vyjádření"že až od září"mě teda tekly nervy.Práci si chci najít i když by nás manžel uživil,ale nejsem zvyklá na někom"živořit"i když je to manžel,mám lepší pocit,když mám i já na účtu svůj díl 😀

blondynka400
10. únor 2012

@crca a u vás někde není soukromá školka? Že by se tím to období překlenulo... Tak alespoň,že byla milá 😀
Jinak ámš pravdu, no, je to začrovaný kruh a moc lekhé to není. Ono ani pak najít si práci, kde bude vyhovovat pracovní doba a nebude jim vadit, že občas zůstaneš s nemocnýma dětma doma... Já taky nemůžu dělat to co jsem dělala před RD, dělala jsem od rána do večera, víkendy, časté služební časy. Sice jsme měla volnou pracovní dobu, klidně i homeoffice ale na co ti to je, když ta práce musí být hotová 🙄
@jijitka tak si tam hlavně zavolej, jestli to tak je a pravdu mají i přes rok volná místa, aby ti ho přijali. Ono občas tohle sice na stránkách mají, ale skutečnost je pak jiná 😝 😀

crca
10. únor 2012

@blondynka400 no nejblíž je soukr školka v Pardubicích,jenže od nás je to 60km 😀

blondynka400
10. únor 2012

@crca hm, tak to asi nic no. Tady jich je hold jako hub po děšti, že mi přijde, že je nemůžou ani zaplnit... Tak mám pro tebe řešení, založ si vlastní školku 😀

crca
10. únor 2012

@blondynka400 tak to radši ten pracák a počkám na září 😀 Vždycky jsem chtěla pracovat mezi dětma,ve školce,v jeslích,jsem z těch dětí byla úplně mimo,ale po této mojí osobní zkušenosti-byť jen se dvěma,jsem vyléčená 😀

blondynka400
10. únor 2012

@crca tak zas má dvojčátka, to kloubouk dolů 😅 . Ale tedy teď ti zas závidím, odbyla sis to najednou a mít teď 2 stejně velké by mi až zas tolik nevadilo 😀
Já bych tedy do vlastní školky taky nešla,i když mě to už tedy napadlo. 😀

jijitka
10. únor 2012

@crca @blondynka400 no, tak bohužel můj optimizmus nebyl na místě. Dneska jsem do té školky volala a už mají prý poptávku i na další rok. Ona je to taková zastrčená školička s jednou třídou, prakticky na vesnici, domek s velkou zahradou atd., dlouho byla lidmi ve městě opomíjená, ale jakmile jí objevili, tak najednou každý chce dítě dát z města co nejdále, což chápu. Nicméně malého tam přihlásím a uvidíme. Naštěstí tady u nás v celém městě je asi 15 státních školek (možná víc) + několik soukromých.
Vlastní školka není špatný nápad, ale pro normálního člověka asi nerealizovatelný - šílená spousta požadavků (hygiena, strava, prostory atd. atd). Ale řešením by mohla být tzv. dětská skupina, tam je, myslím, hlavní požadavek, aby osoba, která ji provozuje měla pedagogické nebo zdravotnické vzdělání.

blondynka400
11. únor 2012

@jijitka hm, to je bohužel to, o čem jsem psala. 😒 Na webu nějaké informace a skutečnost je pak jiná. Ale přihlášku určitě dej, třeba budete mít štěstí a když ne, tak plusový bod pro další rok 😉
A k té dětské skupině (tedy ne že bych do toho šla 😀 ), fakt musíš mít vzdělání tohoto typu?

twoangels
11. únor 2012

Malá měla 3 roky 27.9. a vzali mi ji do školky až od října, dřív to nešlo.

morava739
11. únor 2012

@lenkazdenek do tri let ikdyz jsi na materske ti vemou dite na 5 dni v mesici od tri let denne jen do obeda a od 4 coz konci materska denne cely den,pokud teda nemas materskou jen do tri to ti ho musi vzit na cely den uz od 3 let po skonceni tve materske.podminka je ze je bez plinek a umi si rici o zakladni veci a taky pokud je volno ve skolce coz dnes byva nemaly problem