Je tu maminka, která nepovažuje MŠ za přínos pro dítě?

tanu
28. kvě 2014

Jaké vidíte zápory školky?

michaela_2
28. kvě 2014

Já tam tedy popravdě řečeno nevidím žádné zápory, kromě počátečních častějších nemocí, než si dítě zvykne na kolektivní bacily 🙂 . Na druhou stranu si nemyslím ani to, že je katastrofa, pokud dítě do školky nechodí, rozhodně nesouhlasím s názorem, že v takovém případě se z něj vychovává asociál nebo že se hůře zapojí do školní docházky - to vše je individuální a nelze to vztáhnout na všechny děti, které do školky nechodí.....................Ale většině dětí je ve školce fajn, najdou si kamarády, vyřádí se, užijí si legraci s vrstevníky tak proč by tam neměly chodit 🙂.............

blahova_andrea
28. kvě 2014

tak přínosy školky rozhodně nepopírám, ale jako zápor považuji to, že si dítě domů začne nosit manýry od jiných dětí a člověk má pak složitější výchovu. stále vysvětlovat proč někdo něco dělá nebo říká a proč u nás se to nesmí... proč někdo věří na ježíška nebo v boha a jiný ne...ale ono je to asi jedno...když ne ve školce, tak ve škole a tam se tomu člověk už vyhnout nemůže 😉 dalším velkým záporem jsou pro mě tedy nemoci ☹

tanak
28. kvě 2014

@tanu Já si myslím, že klasická státní školka, kde to funguje tak, že je tam většinu dne jedna paní učitelka na minimálně 20 a více dětí, kde je otřesný stravovací systém, hračky které dítě nikterak nerozvíjí, venku místo řízených aktivit vidím za plotem školky děti pobíhat a paní učitelky si vykládat, atd...opravdu není pro dítě přínosem. Mně osobně hodně vadí neindividuální přístup k dítěti, ale to lze těžko vyžadovat při velkém množství dětí...Ale jsou i školky, kde to funguje jinak, př. typu montessori a ty přínos určitě mají🙂 Hodně určitě záleží o jak staré dítko jde, já si třeba neumím představit, že bych v blízké době poslala svoji dceru někde do školky (v srpnu ji bude 2,5 roku).Ale od těch 3,5 let o školce budeme uvažovat, nicméně budeme doufat v otevření montessori školky v našem městě nebo hledat jinou alternativu.

hojda
28. kvě 2014

Ve třech letech mi to nějak nepřišlo, že malý není ve školce, ale teď je mu pět a je to fakt masakr vymýšlet program pro tak velké dítě, on už chce hlavně k sobě děti na hraní a pořád něco vyrábět..... k tomu ještě doma mladší a celý barák se zahradou......Jsem ráda, že se od září už konečně dostane do klasické školky, bojím se jen těch nemocí..... 😠

madre1
28. kvě 2014

Častější nemocnost(hlavně ze začátku-velkou roli v tom hraje stres z odloučení od rodičů),občasný pocit neschopnosti,když podle p. učitelky Vaše dítě nezvládá to,co by ve svém věku zvládat mělo,občasné ne/řešení šikany a první hláška,kterou se tam děti naučí:"Tohle jíst nebudu,protože mi to nechutná!" 😅
Obě děti navštěvu státní školku,nejobyčejnější ve městě(řešila jsem hlavně vzdálenost od domova),ale ikdybych na to měla finance,do soukromé školky bych je nedala.Nechci,aby vyrůstali v izolaci od normálního života,protože by se nenaučily vycházet s ostatními vrstevníky(ať už to jsou pohodové děti nebo vyloženě agresoři,kteří si udržují určitou suverenitu ve třídě).Sice je to ze začátku drsné,ale čím dřív si zvyknou na realitu dnešní doby,tím lépe 😎

morgan
28. kvě 2014

@tanak já teda nevím jaké máte zkušenosti, ale moje dítě chodí do klasické státní školky a to co tu popisujete se tam teda neděje! Každý týden mají děti na nástěnkách nově vytvořené výrobky, výkresy atd, otřesné stravování jsem nezaznamenala, každý den se hraje na klavír, hračky jsou zcela nomální, i si někdy beru inspiraci co koupit domu, protože tam toho mají fakt hodně, děti se učí spoustu nových písniček, každý měsíc přijede divadlo, pravidelně se jezdí na výlety atd., že venku na zahradě děti nemají řízené aktivity mi přijde vpořádku, protože se tam chtějí vyřádit taky každý podle svého, nemusí mít pořád něco řízené!
Tenhle váš příspěvek se mi nelíbí a nezakládá se na pravdě.

hofka1
28. kvě 2014

@blahova_andrea všecko je o komunikaci, je přirozené, že se děti ptají na všecko .. pak je na rodičích jim vše vysvětlit, i když je to kolikrát komplikované. Když to nepochytí ve školce, tak jinde nebo je snad budem izolovat, aby se zbytečně neptaly?🙂

amallie
28. kvě 2014

@madre1 a jaké deti chodi do soukromé skolky? Nenormální nebo jak? To jsem teda nepochopila toto 😕 nebo žádné? A tudíž tam ostatní vrstevníci nejsou?

berenika39
28. kvě 2014

@morgan chtěla jsem napsat to samé. děkuji. škoda, že jsou takové předsudky o státních školkách, jako by to byly nějaké popelnice, které nejsou pro někoho dost dobré...škoda. máme taky státní a musím říct, že na pár řešitelných drobností za celé tři roky jsem nenašla nic, co by bylo "zápor".
Na všechno se dá koukat ze dvou stran, co je zápor, dá se nastavit jako plus - mě se nelíbí moc to, že tam pochytí vážně pro mě nepříjemné říkejme tomu manýry, ale beru to jako ideální příležitost v dobrém věku mu to vysvětlit - co je na tom špatně, proč, prostě se tím vlastně učí - nebudu mu pořád umetat cestičku, aby někdy náhodou na něco nenarazil - to je špatně. Pokud se dítě uchrání ted před vším, co by muselo řešit, později ho to doběhne. Věk kolem pěti let je podle mě celkem ok pro pochopení, jak fungují lidské vztahy.

amallie
28. kvě 2014

@tanu zápory skolky jako obecně nevidím, ale z individuálního hlediska treba to, kdyz se tam dítěti nelíbí a nechce tam

spagatice
28. kvě 2014

Za mě školka přínosem pro dítě je. Kluci jsou ve školce moc spokojení. Kolektiv už potřebovali, hlavně ten starší. Naučí se tam spoustu věcí. K jídlu dostávají někdy věci, které by mě ani nenapadlo uvařit. Sní tam všechno a ještě si chodí přidat. Neřeknou, že to jíst nebudou, protože jim to nechutná. Syn naopak říká, že mu to nechutná, ale sní to, protože je to zdravé (to se naučil ve školce). Od spolužáků občas pochytí nějakou lumpárnu, ale k tomu by stejně dřív nebo později došlo. Tak jim prostě vysvětluju, co je správné dělat a říkat a co ne. O to samé se snaží i učitelky ve školce. Jezdí do solné jeskyně, na výlety, stále něco tvoří.

zazulka
28. kvě 2014

Takhle...většinou se nezapojuju do diskuzí, který vyvolávají debaty...takže krátce 🙂 Pro mě, je nejlepší výchova doma, máma by přirozeně měla dát dítěti nejvíc. Dokud to jde a dokud je na to správná doba. Ve chvíli, kdy jde maminka do práce, jde dítě do školky a víc bych v tom nehledala. Každý věk si žádá své a všechno má svá pro a proti, pozitiva, negativiva... Mám 3leťáčka a ročního chlapečka k tomu...jsem na MD, staršího do školky nedáváme, ale příští rok (to mu bude 4,5) už bych ho dát chtěla...máme takovou supr pediatru, konzultovala jsem s ní a v názoru jsme se shodli. Max si přinesl parádní kousanec z pískoviště. Určitě si ho přinese i ze školky. Jsme stále mezi dětmi, jediná výhoda je to, že si kontakty vybíráme sami... a ty nemoci...ufff... to je pro mě jediná jasná nevýhoda... no takže...to zas tak krátký není 😀

madre1
28. kvě 2014

@amallie ,.....................do soukromých školek chodí děti z lepších vrstev-většinou děti podnikatelů,tzv. smetánka.Kdežto do statních školek chodí i rómské děti,děti z neúplných nebo sociálně slabých rodin,děti z dětských domovů apd. 😉

morgan
28. kvě 2014

@berenika39 přesně tak, tenhle "zápor" je ve výsledku kladem 😉

vrana
28. kvě 2014

@madre1 deti z lepsich vrstev??? To nemuzes myslet vazne, ze ne? V dnesni dobe, kde leckde nemaji ve statni skolce sanci deti mladsi 5 let moc na vyber, pokud se chces vratit do prace, neni. Mladsi dcera ted do soukrome skolky chodila a svete div se, jsou tam NORMALNI deti, normalnich rodicu a normalni ucitelky. Jedine, co tam povazuji za nenormalni je vyse skolkovneho.

michaela_2
28. kvě 2014

@madre1 gratuluji! pěstujete ve svých dětech skutečně poctivé základy ke třídění lidí podle peněz, již odmalička. Pokud toto doma slyší, bude jim to připadat naprosto přirozené..............................Mimochodem, lidé kteří nejvíce křičí, jak by za žádnou cenu svoje dítě do soukromé školky nedávali, si často lžou do kapsy.
Na jednu stranu tady nadšeně popisujete, jak chcete aby vaše děti byly sžité s romskýma dětma a na druhou stranu jim přísně selektujete děti tzv. smetánky - dle tohoto Vašeho názvu se automaticky začnou dívat na děti podnikatelů skrze prsty. Takže nejste o nic lepší než maminky, které své děti varují před cikáňaty 😉

madormi
28. kvě 2014

nemyslím si, že státní školka kde je spousta dětí ve třídě a dítě tam naběhne nejpozději úderem 3 tích narozenin je pro dítě přínosem. myslím, že pokud dítě má vyžití doma, je pravidelně v kontaktu s dětmi a maminka nemusí do práce, je zbytečné, aby dítko od tří let bylo od rána od 8 do 15 h, denně ve školce- v tom přínos žádný nevidím.

berenika39
28. kvě 2014

@madre1 tak tohle kastování snad není myšleno vážně? děti jsou děti, rodiče jim dělají v hlavě zmatek, a jak e vidět, začíná to už ve školce☹

anetka1701
28. kvě 2014

Zápory? Vyšší nemocnost dítěte (i sourozence), blbé chování, které odchytí od jiných dětí... Ale ty klady to určitě převáží... Dcerka nastoupila do školky ve dvou a půl letech (soukromá Montesori) a vidím na ní, jak jí školka svědčí a dělá jí dobře... Naopak se bojím prázdnin, až bude doma...

tanak
28. kvě 2014

@morgan 😀 klasika tady, asi jsem zapomněla, proč nerada přispívám do fóra. tak tedy: napsala jsem, že se mi nelíbí státní školky, ve kterých to takhle funguje! nenapsala jsem však, že to tak funguje v každé školce, a že všechny jsou špatné. Diskuze má být o záporech a já tyhle vidím v nejbližší školce, tak jsem je uvedla 😀 co se týče jídelníčku, aktivit ve školce, hraček, péče atd... tak každý má určitě jiné představy a souhlasím že co někdo může vidět jako zápor, jiný jako klad.

lenka5731
28. kvě 2014

Jako největší zápory školek, s kterými mám zkušenost, vidím jídelníček. Neustále bile pečivo, knedlíky, palačinky, lívance a podobná jídla.

morgan
28. kvě 2014

@tanak vy jste ale napsala, že takhle to funguje v klasické státní školce, né že to tak funguje ve školce u vás...samozřejmě že každý má jiné představy, ale to co píšete prostě není pravda pokud se bavíme o klasické státní školce. A ano, diskuze je o záporech, ale to co vy uvádíte není zápor, protože to je naprosto zkreslená představa...

megy
28. kvě 2014

tak zápory určitě nemocnost - já osobně budu dávat staršího do školky od nového roku, ale od mé sestry vidím právě tento zápor - nemocnost, ale je to přece jen individuální, jelikož každé dítě je jiné 🙂 co se týká stravování, tak po prostudování naší budoucí školky je jídelníček naprosto vynikající , vyvážený, dbaní na pitný režim a přísun ovoce a zeleniny i během dne 🙂

amallie
28. kvě 2014

@madre1 Hm....... Tak to je zajímavej názor. Ale smutnej 😒
A tyto děti se nějak liší od dětí o kterých píšete????? Čím?

tanak
28. kvě 2014

@morgan To už je trošku slovíčkaření, napsala jsem: "kde to funguje tak" tzn. někde to tak funguje, jinde to tak fungovat nemusí...zbytečná debata asi 😀 jinak tyto zápory samozřejmě může mít i nějaká soukromá školka, ale to nemám srovnání...ale určitě se shodneme na tom, že je to o lidech, přesněji o učitelkách: pokud je vyučování baví, dokáží dětem zajistit krásný program, příjemné prostředí, atp.
Jinak doporučuji absolvovat nějaký kurz montessori, můžete pak srovnat výuku v klasické školce a typu montessori a udělat si obrázek 🙂

martaska78
28. kvě 2014

mám 2 děti, obě školkové, samozřejmě vidím hodně záporů, které vidí jiné maminky (nemocnost, manýry) ale spíš vidím spoustu kladů, které sama nemůžete dítěti dát, tj. ve školce se naučí být bez vás a sám za sebe, plno věcí se naučí tím, že se chce vyrovnat vrstevníkům a hlavně se naučí to, co bude potřebovat ve škole, vyjít celé dopoledne s kolektivem, poslouchat paní učitelku atd. Samozřejmě, pokud to není nezbytné tyto klady si může osvojit rok před školou. Upřímně, pokud bych mohla, nemusela do práce, dala bych děti do školky rok před školou

kamiz
28. kvě 2014

Taky se do diskuzí moc nezapojuji,ale tohle mi nedá! Náš syn chodí do soukromé školky a opravdu,ale opravdu žádná smetánka nejsme,jsme normální pracující lidi,kteří dřeme,abychom se měli tak nějak aspoň trochu dobře! Na naši školku musím hlásat jen chválu,úžasné paní učitelky,krásný přístup k dětem,strava velmi pestrá,kolikrát koukám, co to vlastně děti měly k jídlu,ani to neznám! Na státní školku rozhodně žádnou špínu házet nehodlám a nemůžu,protože zkušenosti nemám!Na výběr s umístěním našeho dítěte do školky jsme měli,ale prostě jsme se rozhodli takhle a jsme spokojení!Pravda,školné není pakatel,ale syn je spokojený,do školky chodí moc rád a to je pro nás směrodatné!Takže i děti normálně pracujících lidí,žádných podnikatelů a generálních ředitelů čehokoliv chodí do soukromé školky!!!

amallie
28. kvě 2014

@kamiz nehledě na fakt, ze proč bychom měli na deti podnikatelů (@madre1 myslela asi úspěšných podnikatelů) koukat skrz prsty.

jannka15
28. kvě 2014

Pro zajímavost přikládám názor Naomi Aldort na školky.
Když děláte všechno tak, jak vám káže přirozenost, porodíte dítě přirozeně, miminko je ve vašem náručí, jste s ním úplně úžasně propojení. Nikdy jste nikoho neměli tak rádi. Mateřská láska je tak silná, ohromná, mocná. A ve chvíli, když je vaše dítě ve „školkovém“ věku, ho tam prostě nedokážete poslat. Nedokážete zkrátka své tříleté nebo třeba i pětileté dítě vzít a říci mu: „Tak, teď budeš tady, každý den mnoho hodin, s těmito dětmi a dospělými, kteří budou mít na tvůj život zcela zásadní vliv, a já je vůbec neznám a netuším, jak se k tobě budou chovat.“ A nedokážete být každý den mnoho hodin od svého dítěte oddělená. Pokud následujete přirozenost vašich dětí, pak celý nápad se škol(k)ou vidíte jako úplně absurdní. Jelikož jsem toho tolik nastudovala, bylo mi celkem jasné, že školní výchova odporuje tomu, jak se děti přirozeně učí. Škola brzdí učení. A hodně škod tropí též tamní nepřirozené sociální prostředí — skupina dětí stejného věku s jedním dospělým, který je ovládá. Proto jsem své děti do školy neposlala.
Škôlka neponúka nič, čo by vedelo naplniť potreby vášho dieťaťa lepšie ako vyrastanie pri jeho matke a otcovi. Čokoľvek sa naučí tam, môže sa naučiť lepšie, ľahšie a v preň optimálnejšom čase, keď je bez škôlky. To deťom v škôlke chýba to potešenie a istota, ktoré sprevádzajú vyrastanie pri rodičoch. Strácajú schopnosť byť autenticky sami sebou, strácajú pokoj pochádzajúci z prítomnosti tých, ktorí ich bezpodmienečne milujú.
Najlepšie sociálne zručnosti sa dajú nadobudnúť vo vzťahu jeden-k-jednému s milujúcim a spôsobilým dospelým. Dieta je ušetreno všetkej nezdravej a neprirodzenej sociálnej dynamiky, ktorá vyplýva z pobývania s rovesníkmi a skupiny.
Deti nemajú byť v skupinách či s rovesníkmi. Byť s rovesníkmi obnáša závislosť na autorite a naučenie sa nesprávnym sociálnym zručnostiam. Matka a dieťa si nikdy neberú hračky z rúk, nepištia a nebijú sa. Vaše dieťa sa učí sociálnym zručnostiam od sociálne zručnej a milujúcej osoby. Vo výsledku samo seba tiež prežíva ako sociálne schopné, pretože s dospelým sa mu skôr darí ako nedarí byť v spojení a hrať sa.

blahova_andrea
29. kvě 2014

@hofka1 ne, izolovat rozhodně ne. ale já osobně nepovažuji za nutné, aby dítě šlo do školky za každou cenu hned ve 3 letech. fakt mi přijde, že tím to nejhezčí končí.