Jsem na RD, na jak dlouho může syn do školky?

ronja27
3. dub 2012

Ahojky, potřebovala bych poradit. Syn se narodil 6.7.2009 (v létě mu budou tři) a jdeme k zápisu do školky. Já mám čtyřletou variantu rodičovské dovolené (neměla jsem na výběr) a zajímalo by mě, jestli bude moci navštěvovat školku jen dopoledne nebo na celý den. Prvně mi ředitelka oznámila,že podlo nových paragrafů bude moci chodit celý den a ted zase , že se informovala a že pro nás platí ještě staré paragrafy , takže jen dopoledne. Tak jak je to vlastně? Nevíte někdo prosím?

iluss
3. dub 2012

@ronja27 proč by pro vás měly platit ještě staré paragrafy? Já myslím, že už se to řídí těmi novými, tudíš může chodit do školky na celý den.

spimira
3. dub 2012

@ronja27 Pokud jste neměnila na novou variantu, což píšete že ne, tak pro vás platí stará pravidla, tzn. že syn může do 4 let navštěvovat školku opravdu jen dopoledne, ředitelka má pravdu, pokud ho tam dáte na celý den, příjdete o rodičovdký příspěvek.

jajik25
4. dub 2012

Ahojky už sem se tady někde ptala ale radši se zeptám ještě jednou,má¨m v tom docela bordel.Jsem na RD podle starých zákonů a se synem půjdeme teď v dubnu k zápisu,byla bych ráda kdyby šel už v září ale tři mu budou až v listopadu,to my končí i rodičák.Chci mít jasno u zápisu na jak dlouho by mohl chodit než mu budou tři?Doufám že mi někdo poradí a předem díky za odpověď

spimira
4. dub 2012

@jajik25 Já řeším to samé, syn je narozen 3.října, mám 3 letý rodičák, do školky bude nastupovat od 1. září.V září může chodit na 5 dnů v měsíci celodenně, od října už klasicky na celý měsíc.Takto nepříjdu o rodičák za září a říjen, pokud by chodil denně, vzali by mi rodičák a navíc né každá školka veme dítě před dovršením 3 roku.Takže ten měsíc nějak přežiju, bude na střídačku hlídat manžel když mu vyjde volno a moje mamka, je to jen 15 pracovních dní, tak snad to n ějak zvládnem 😉 .Takže máš vlastně 2 možnosti : 1.bu´d ho tam dáš celodenně od září, pokud ti ho školka veme a příjdeš o rodičák, nebo na 5 dnů v měsíci s tím, že budeš mít hlídání a rodičák ti zůstane.V tom listopadu ho ode dne narozenin můžeš dát na celodenní provoz 🙂

jajik25
4. dub 2012

@spimira tak mě je to vcelku jedno jestli my ho od září vezmou,spíš mi jde o to abych byla informovaná abych věděla na co mám nárok,i těch 5 dní v měsíci my zatím stačí a od listopadu už bude chodit normálně a já hurá do práce,když by to vyšlo a chodil by na těch 5 dní v měsíci tak zbytek dní bych hlídání snad měla a já bych klidně i dřív nastoupila do práce ale ještě uvidíme jak to nakonec všechno dopadne,ještě dost času na změny 😉 🙂

lendaxy
4. dub 2012

ahoj je to , jak píše spimira.Mojí dceři budou v srpnu 3 roky, já mám MD na 3 roky.Vála začne chodit do školky teď v dubnu do srpna opravdu jen na jeden týden v měsící, jinak bych přišla o rodičák.Stará mateřská tak platí i stará pravidla.

ronja27
autor
5. dub 2012

Takže mám smůlu ☹ zažádat si asi o změnu už podle nových paragrafů tedy nelze, takže mi zůstáne stará varianta a tím i nemám nárok na celodenní docházku, pochopila jsem to správně? O nic mi stejně nejde, protože ve školce mi řekly, že kvůli mé čtyřleté variantě mi syna nevezmou stejně a dají přednost maminkám co mají dítě sice mladší, jsou taky bez práce ale mají tříletou mateřskou. Ach jo , je to pech, stát sice dovolí maminkám si přivydělat (měla jsem možnost jít od září na brigádu) ale stejně toho nemůžu využít a budu sedět s prckem doma.. ☹

hakanka
7. dub 2012

@ronja27 dle nové varianty si člověk může vybrat za dobu,kdy je na RD max. 220 000 Kč. myslím, že na 4leté RD to vychází stejně dle starých a nových pravidel. Změna dopadá hlavně na maminky na 3leté RD, které přechodem na novou variantu rodičáku přijdou o část peněz. takže doporučuji: spočítej si, kolik jsi dostala na rodičáků peněz, pokud ti to vychází stejně, dojdi se zeptat na prac. úřad, zda musíš něco nahlašovat a v případě, že seženeš školku tak můžeš jet dle nových pravidel. Dokonce pokud parter pracuje můžeš si díky němu zvolit jinou variantu rodičáku, např. pobírat dvojnásobek peněz do 3,5 dítěte a pak jít pracovat.
docela hezky je to na: www.socialnireforma.cz

ronja27
autor
14. dub 2012

děkuji za vysvětlení i odkaz 🙂