Jsem po porodu a školka odmítá vzít dítě o prázdninách

renatajjj
27. črc 2012

Maminky, nevíte, zda je něco jako zákoník mateřských školek a podobně? Hledala jsem na netu, ale nic jsem nenašla. Rodila jsem v červnu a školka mi odmítla vzít dítě na prázdninový provoz s tím, že jsem doma. Musím říct, že po měsíci obou dětí doma mám hlavu jako střep. Sice se s tím již nic dělat nedá, ale jen by mne zajímalo, zda je to opravdu tak nebo se mnou kvůli mé toleranci a snaze pomoci prostě vyběhli 😝

myschka
27. črc 2012

@renatajjj s tebou soucítím. Loni jsem v červenci rodila a Adélku měla přes prázdniny doma a myslela jsem, že o mně bude reportáž na Nově- zabila své děti a spáchala sebevraždu. Čerstvé mimčo a naprosto znuděná 4 letá Adélka 😝 😝 a to jsme lítali od hřiště k hřišti a já vymýšlela kde co ale stejně jsem pořád poslouchala: " Já se nudííííííííííím" "kdy půjdu do školky" 😠
Takže chápu 😉

myschka
27. črc 2012

@mamkamarketa zlatá Plzeň 🙂 tady se to střídá po měsíci a naše jede celé dva měsíce ale musím říct, že víc než děti jsou z toho vyjukaný rodiče, koukám na tatínky jak zoufale v novém prostředí hledají svršky svých ratolestí 😀 😀 😀

mamkamarketa
27. črc 2012

@myschka tak to je v poho. myslem,ze vsechny prazske obvody jedou stejnyj systemem. 😖

pumuckl
27. črc 2012

Jak to je nevím, ale že bys neměla nárok na umístění v letním provozu se mi nezdá. Na jednu stranu je pochopitelný, že prostě některý maminky musí od práce a morálně by přednost mít měly (představ si být v jejich situaci), ale zase vyloženě Tě odmítnout si myslím, že "právo" nemají. Ony to ty učitelky moc nechápou, když seš vlastně "doma", tak proč bys měla mít dítě ve školce, ale mít doma staršího prcka a k tomu miminko .... Kdo nezažil asi nepochopí. Mě to čeká za chvilku. V srpnu budu rodit a školka bude tou dobou zavřená. Vůbec nevím jak tu dobu "přežijeme". Unuděnej tříletňák a neaklimatizovanej novoš. 😅

ia.
27. črc 2012

@renatajjj chápu Tě...my naštěstí bydlíme v domku a máme slepou ulici, která je plná dětí, takže staršího vypustím ven na kolo a on se chodí na zahradu hlásit, nebo občas jdu na něho čučnout, páč mít ho doma, tak se asi zblázním...těžko zabavíš dvě děti najednou, zvlášť když každé má v tu chvíli jinou prioritu....
ale u nás frčí školka v červenci, srpen je zavřený, neptali se kdo je v práci, kdo není, jen jsme měli na seznamu poznačit, kdo chce mít děti i v červenci ve školce. Jsme vesnická školka, jen 50 dětí, třeba sousedka tam kluka má, i když je s holkou doma, chápu to...já jsem tam syna nedala, ale jen proto, že jsme byli 14 dní na dovči, teď byl s babi a dědou na týden pryč a zítra zase odjíždíme na týden na dovolenou...drž se 😉

mates22
27. črc 2012

@schnek @myschka @mamkamarketa malinko nesouhlasíms tím, že dítě je ošizeno o kolektiv, až bude dítě v první třídě, tak to už přes léto nepotřebuje kolektiv? No každé dítě je jistě jiné, takže pokud se do školky těší jako blázen, je určitě dobře, když tam jít může, ale moje dcerka třeba určitě vítá, že si od školky na ty dva měsíce odpočine. Přece to, že 2 měsíce v roce nebude ve školce její socializaci určitě neohrozí. Chodím s nima na návštěvy, jezdíme na výlety, na zahradě mám neustále více než jen své dvě děti, na týden tu máme na prázdniny 2 sestřenice........ Dřív chodila dcera hodně k babičce, teď ani moc nechce (prý běžné pro její věk), no a co, já jsem s nima ráda....nehledě na to, že malej je rád, když má doma parťáka......... takže kdybych dala dceru do školky, aby se teda doma nenudila, což se neděje, tak se mi bude zase nudit prcek, s mamkou to není úplně ono -tak ať si trochu užijou sebe navzájem.
Zakladatelka nepíše, že by malej nějak extrémně toužil po školce, vyznělo z toho spíš, že nějak momentálně nestíhá ona, není se co divit, je to obrovská změna, ale na druhou stranu, pokud tam mají jen jednu školku a omezený počet dětí, něčím se řídit musí a to, že nechtějí vzít děti rodičů, kteří jsou doma, mi přijde jako nejlepší výběr. Asi by se nikomu z vás nelíbilo, jako pracujícím matkám, pokud byste nemohly jít do práce, protože by vám ve školce řekli, no my bereme např. podle věku a vaše dítě se nevejde. Vím, @schnek pracuje, ale OSVČ na RD je zase něco trochu jiného. Myslím, že to je pak pro pracující maminku větší problém sehnat hlídání, než pro maminku na MD, byť s miminkem, nechat si dítě doma. Zaměstnavatele asi těžko bude zajímat, že dítě na prázdniny nevzali do školky. Stačí, že tenhle problém nastane s nástupem do školy.

mamkamarketa
27. črc 2012

@mates22 naproty souhlas. a hlavne leto je fajn,ze hriste jsou plna deti. takze to neni jako v zime,kdy jsou jen MC plna nemocnych deti 😉

katerinanov
27. črc 2012

No, nečetla jsem všechny příspěvky ale myslím, že být venku ve vedru s malým miminkem není zas tak úplně ok, chodit s novorozencem na hřiště, aby starší dítě bylo v kolektivu si dost dobře nedovedu představit. Soukromá školka mi přijde pěkná pálka a nápor na dětskou psychiku mi přijde daleko větší, když jde matka po šestinedělí do práce.
A jestli vzali dítě do školky mamince, která nepracuje a @renatajjj ne, tak mi to přijde docela nespravedlivé. Tím spíš, že je po porodu bych řekla, že by měla mít před tou nepracující maminkou přednost. A nepřijde mi zase tak strašné, že dítě je v jiné školce. Jasně, není to ideální ale myslím, že i kdyby zakladatelce umožnili tam dítko dát třeba jen půlku prázdnin do dvanácti tak jí to hodně pomůže a dítko z toho žádnou ujmu mít nebude.

karchinka
27. črc 2012

@renatajjj chápu tě, že tě asi spíš víc vytočil přístup školky, zvlášť pokud tam je dítě maminky, která je taky na RD a dítě ji na léto vzali - nevíš ale, v jaké situaci je ona (nebo možná víš a je to opravdu nespravedlivé), možná pracuje nebo je v nějaké těžší životní situaci. Úplně tě chápu, že mít doma tříleté dítě a novorozeňátko není lehké, mi měl malý tři roky v dubnu a na konci března jsme doma měli taky už jeho bratříčka - vůbec jsem o školce uvažovat nemohla, mám velké štěstí, že měli místo teď od září, a museli jsme to všichni zvládnout, nebylo to lehké, ale šlo to. Jak říkáš, zachránila nás hodně televize a ty extra dětské kanály Disney, Minimax, apod. Mickeymu, Doře objevitelce a podobným pohádkám jsem moc vděčná za to, že toho našeho hyperaktivního a tvrdohlavého klučinu na chvíli usadili. Navíc ještě náš první chlapeček je fakt jiný než ostatní děti (není to jen z mého subjektivního pohledu, říkají to snad všichni, co ho poznají), je prostě aktivnější než ostatní děti a má velké problémy s posloucháním, venku šíleně utíká, si moc sama s kočárkem netroufám, bydlíme u velké cesty, prostě patří mezi těch 10 % dětí, co jsou aktivnější než ty ostatní jeho věku a bohužel mi už ani chvíli přes den nespinká... S narozeným miminkem to byla ještě pohoda, i když jsem po porodu jako asi každá byla šíleně unavená, ale teď je to horší, miminko už není tak spavé, navíc manžel je lékař, takže furt v práci. Taky se už těším na školku, že snad budu mít trošku větší klid alespoň na chvíli, ale neberu školku jako odkládací prostor pro děti, myslím, že je spíš důležitá k dalšímu rozvoji mého miláčka, že se tam spoustu věcí i naučí (ať dobrých nebo i špatných), že si tam snad zvykne na kolektiv, atd. Jsem právě ráda, že jsem na RD a nepracuju a budu si moct vzít malého dřív nebo ho občas do školky neposlat, když to tam nepůjde, tak jak má. Nechci ho školkou trápit jenom proto, že má bráchu a já to nezvládám a jsem ráda, že nejsem nucena ho tam trápit, protože bych neměla s prací jinou možnost - jako spousta jiných maminek, co prostě nemají jinou možnost a jsou za školku moc vděčné a ani ty tam děti občas nedostanou, co pak mají dělat ony, když třeba i na jejich příjmu je závislá domácnost? Taky si myslím, že těžší to mají i ty maminky, co na školku ještě vůbec nemají nárok a mají třeba starší děti ve věku 2 let a k tomu novorozeňátka. Náš 3letý je už celkem šikovný a samostatný, ale vzpomínám si, když měl 2 roky, to byly fofry, si k tomu vůbec nedovedu představit miminko... Takže s dětma to je těžké a občas na oběšení nebo i na vraždění :D ale chtěly jsme je a máme je rády, takže když s nimi můžeme být, proč je odkládat? Navíc malý si na sourozence miminko krásně zvyknul, když byl pořád s námi 🙂
jinak ano, ten školkovský systém je nespravedlivý a diskriminující a nedá se s tím nic dělat, ale školek je málo a pracujících maminek hodně

benjik
27. črc 2012

Dle vyhlášky našeho města mají přednost děti pracujících maminek.Tady by ti jí taky nevzaly.
@renatajjj

nae
27. črc 2012

ahoj holky.
@renatajjj Úplne ťa chápem a je mi ľúto, že máš teraz ťažké obdobie. Našťastie všetko sa raz skončí a musíme to vydržať. Nie každé 3 ročné dieťa je vzorné, a tobož nie, keď sa mu narodí súrodenec. Náš starší ide do školky až v septembri, takže sme zatiaľ doma spolu. Najprv ho do školky nevzali, tak sme riešili, čo s ním - nesúhlasím s názorom, že by sa jednalo o "odkladanie" detí - starší syn už naozaj potrebuje iné podnety, nielen odo mňa, a školka je na to ideálna, aj čo sa týka financií. Padol tu dobrý názor využiť bu babičky, ak je to možné, alebo nejaké študentky, ktoré si určite radi privyrobia. Alebo napr. niektoré mamičky, ktoré nie sú zamestnané, ale deti v školke majú a majú skúsenosť a ochotu so strážením detičiek. Neviem, do akej miery je tvoj malý zvyknutý na ľudí, či mu nevadia "cudzie tety", či sa ľahko prisposobí, či mu nevadia cudzie deti.
A keď boli tie veľké hice, tak náš malý prďošek to neznášal dobre, musela som s ním sedieť doma - vtedy sme naťastie boli u rodičov, takže so starším mohli chodiť von oni...ja mám inak celý deň "na krku" deti sama, žiadna pomoc, občas večer a cez víkendy od manžela. Na štandardný denný režim, ako pred narodením mimina, sme nabehli, keď mal malý 2 týždne. Naše vychádzky vyzerali tak, že ja som furt kojila, a starší sa vyhral aj sám (našťastie)...keď výnimočne mlaďošek zaspal, hrala som sa so starším. Ale malý je nespavec a jedlík, tak ani neviem, ako sme v zdraví tie začiatky prežili 😎
@mamkamarketa u nás teda býva cez prázdniny na ihriskách takmer "vzduchoprázdno", deti sú rozlezené, deti pracujúcich sú v školke. Školky sa nezlučujú, ale normálne fungujú, akurát majú 3 týždne v kuse dovolenku. Chodíme von s deťmi 2x denne a len naozaj občas niekoho stretneme, aj keď bývame na ľudnatom sídlisku. O zime ani nehovorím, to mám pocit, že všetky deti sa na jeseň niekam stratia a objavia sa až na jar 😅

nae
27. črc 2012

A inak televízor nemáme, takže u nás Disney chanell a podobne - nula bodov. Keď už bola veľká kríza, tak som staršiemu pustila pár rozprávok z youtube, ale to fakt výnimočne.

mamkamarketa
27. črc 2012

@nae aha. tak u nas u nas jsou hriste plna. navic tohle leto celkem preje tomu byt hosne venku. vedro je, ale je to par dni v kuse, tak se to jeste podle me da. teda pokud doma nema clovek 35 stupnu

benjik
27. črc 2012

@renatajjj co ti řekla doktorka,že chceš aby starší dítkochodilo ted do školky?Ono totiž dost doktorů nedoporučuje,aby starší sourozenci chodili do školky,kvůli nemocem,když je doma šestinedělnátko.Sd tím vedrem chápu,my máme sice domek se zahradou,ale i tak se tam půl dne nedá být,bych syna asi upekla.

mamkamarketa
27. črc 2012

@benjik jee nemoci. ani nemluv. Za prvni zimu ve skolce 11 zanetu stredniho ucha, angina, strevni chripky, nachlazeni nepocitam...mit doma miminko, tak ho okamzite odhlasim. a to nejsme vyjimka. skolka je na tohle hrozna

benjik
27. črc 2012

@mamkamarketa fíha to je děs

mamkamarketa
27. črc 2012

@benjik hodne lidi me varovalo, ale tohle jsem necekala. bohuzel drtiva vetsina deti prvni rok prostona ☹

eloana
27. črc 2012

@renatajjj ahoj naprosto soucitim a chapu..... syn se narodil v cervnu- u nas bohuzel skolka pres prazdniny vubec neni-pouze prvni a posledny tyden.
Jinak dceri byly uz 4 roky kdyz se malej narodil, takze jsem se ji nemusela a bohuzel ani nemohla tolik venovat -malej mel reflux furt rval a zvracel. Nastesti mame barak a zahradu-holka se koupala, ja jen vzdy vykoukla zda je v poradku...pokud jste treba v panelaku nebo nekde v patre, je to problem kojenec a trilete dite ma jine potreby. S miminkem ve vedru nemuzes, triletak by byl nejradeji nekde na koupalisti....
Naopak si myslim,ze kolikrat by to dite tu skolku ocenilo- zabava, stejne stare deti
Rozhdne jsem se nechtela dcery zbavovat a to ani zakladatelka nechce. Jen mu chce dat zabaveni na par hodin,ktere ona sama nyni nemuze.

mates22
27. črc 2012

@katerinanov věř, že moje dítě z toho újmu mít bude 🙂, u nás stačilo jedno sestěhování s jinou třídou a byl z toho půlroční psychickej blok...opravdu záleží na dítěti

mates22
27. črc 2012

naprostý souhlas s @benjik, ono se to dneska nějak moc nebere, ale to šestinedělí něco do sebe má (což ale platí i pro ta hřiště a návštěvy, zkrátka to chce těch 6 tejdnů nějak překlepat, však odpoledne snad funguje tatínek, či ne?)

editah222
27. črc 2012

@renatajjj moje malá nastupuje do školky v září a už ted mi bylo řečeno at si vůbec nedělám náděj, že by byla přijata příští rok přes prázdniny na prázdninový provoz (u nás to je tak, že každý týden až 14 dní jsou děti v jiné školce, prostřídají se všechny školky v PV takže je to pro děti dost náročené), protože jsem s mladším dítkem na RD. To že nastupuju v září do práce nehraje roli, stále budu na RD a přesto vlak nejede. Takže budu platit hlídání pro 2 děti a nic s tím nenadělám.

eloana
27. črc 2012

@mates22 tak treba u vas🙂 konkretne u nas jezdi manzel domu kolem 18hodiny🙂
k tem nemocim...me doktorka rikala,ze pokud se chceme vyhnout, aby mala nosila bacily domu ma zustat rok doma🙂 na druhou stranu to je nesmysl.. kdyby chodila do skoly,tak tam proste chodit musi- miminko nemiminko. Syn byl do roka diky tomu hodne nemocny,ale zas si snad vytvoril imunitu a zacatky ve skolce budou lepsi

eloana
27. črc 2012

@renatajjj jeste me napadlo u nas na vesnici je naruc...... hernicka pro deti. pani s k tomu ma i hlidani na jak dlouho chcete je to za 30Kc na hodinu. ma tam vetsinou 3-5deti a spis tam davaji mrnata kolem 3let. Nebo tam davaji deti kdyz je nevezmou do skolky a nebo pres prazdniny. Treba neco podobneho muze byt i u vas

stoupicka9
27. črc 2012

@renatajjj nečetla jsem sice celou diskuzi, ale myslím, že jsi ty děti chtěla. MŠ jsou takhle nastavené u nás si musíš o prázdninovou školku zažádat včas už někdy v dubnu aby s tebou počítali jinak ti ho taky nevemou. Buď ale ráda, že ho máš doma jen na dva měsíce. Nám nevzali skoro 3letého prcka od září vůbec do školky a v říjnu se narodí drhý prcek takže my ho budeme muset mít doma celý rok a taky to budem muset zvládnout. Myslím, že nejsi jediná kdo má tříletý dítě a k tomu ještě miminko doma a určitě to taky zvládaj. Tady taky berou přednostně děti zaměstnaných maminek a docela to chápu. Taky mě to naštvalo, proč má být moje dítě ochuzené o kolektiv, ale vží se do situace mamin,které musí chodit do práce a ty děti opravdu nemají kam dát. Co pak mají dělat oni - přijít o práci 😖 ? Kvůli tomu, že do školky vzali dítě maminky, která je doma????? Kdybys na jejich místě byla ty taky by se ti to asi nelíbilo. 😠

sima08
27. črc 2012

Tak mě toto čeká celý rok ne jen 2 měsíce v létě 😀 😀 😀 Nikolce budou v říjnu 3 roky, do žádné školky ji nevzali a druhá prdola se narodí někdy v září. Niki prořvala první 3 měsíce strašně, takže jestli ta druhá bude stejná 😝 a ještě je Niki strašně živá, takž to bude dílo. Máme jen 2+kk a budeme tam 4, ale řídím se heslem, co tě nezabije, to tě posílí 😅 😀

stoupicka9
27. črc 2012

@sima08 tak to jsi na tom úplně stejně jak my. ☹ nám budou 3roky v prosinci a v říjnu tu bude další prcek. Ale naštěstí máme 3+1, ale taky v paneláku a jsme hyperaktivní, ale když už to tak vyšlo tak se to bude taky muset zvládnout né 😉

mates22
27. črc 2012

@eloana no náš je doma ve čtyři, právě ale jen když neveze malou ráno do školky a může jít na šestou do práce 🙂, ale taky to není pravidlo.....když malou veze ráno na sedmou, do práce na osmou a doma je taky v šest ☹ . No malej je promořenej dost teda, dcera nosí domů něco co 14 dní a to je předškolák, tak jestli to bude aspoň v tý MŠ trochu u něj vidět, nějaká posílená imunita, sama jsem zvědavá.......

@stoupicka9
@sima08 holky nebojte, to se zvládne, moje děti byly uřvaný obě, co ten malej vyváděl do osmi měsíců, celá ulice kvůli tomu pomalu nespala 🙂.....
A našeho jestli vezmou ve 3,5 tak to bude zázrak, máme šíleně narváno a berou podle věku, letos se dostali jen ty co jim bylo tři a třičtvrtě (jakože narozený nejpozději v lednu 2009 a to jen zkraje měsíce). A to mám RD jen do tří let, takže jestli mi ho vemou až na 4,5 tak to bude teda něco, ani na to radši nemyslím, ☹

karotky
29. črc 2012

Můj 2.syn se narodil před 2 rroky,když byly staršímu 3 roky a 3 měsíce.Byl 1.rokem ve školce a jelikož hodně marodil,stáhla jsme ho v únoru 2010(5 měsíců před narozením toho mladšího)ze školky,v květnu jsme s ním absolovovala operaci nosní mandle a znovu do školky jsem se ho odvážila dát až od září 2010.Prošel si s námi celé šestinedělí(hodně času jsme trávili procházkami,protože ten mladší lépe spal v kočárku,než doma v postýlce a mohla jsem se tak věnovat tomu staršímu),bylo to pro mě dost náročné,protože jsem brala léky kvůli špatným jaterním testům,měla jsem dodržovat klidový režim,ale když byl manžel v práci a babičky nepoužitelné,tak jsem to zvládnout musela a zvládla jsem to.Myslím si,že kdybych toho staršího strčila v po narození jeho brášky do prázdninové provozu ve školce,že by to mohl brát jako křivdu,protože ho už nechci,když se nám narodilo miminko.Tím pádem nikdy na bráchu nežárlil,pomáhal mi s čím mohl a rád a do teď spolu mají kluci moc hezký vztah.Myslím si,že to mé nepohodlí v šestineděli přineslo ovoce. 😎
Takže nezoufej a užívej si to,ikdyž máš pocit,že jsi na pokraji svých sil.Za chvíli to uteče a ještě si na to ráda vzpomeně. 😉

karotky
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
odetka
29. črc 2012

@renatajjj Ja te uplne chapu. V dubnu jsem zalozila podobnou otázku - Dáváte dítě do MŠ ve dnech volna i když jste doma? Ja bych byla pro to ať tedy na začatku školniho roku daj jasna pravidla. Ja jsem taky doma s 2. ditetem a ve skolce mi uca rekla at si malyho necham doma o prazdninach, kdyz jsem doma. On chodi do skolky moc rad a brecel a byl smutenj, ze tam nemuze. Tak mi dalo velky usili mu vysvetlit, ze je skolka otevrena jen pro pracujici maminky. Pak kdyz to pochopil, tak kolem naseho domu chodili ze skolky deti, jejichz maminky jsou take na materskej a maj mladsi sourozence. Tak se zas ptal, jakto ze oni muzou. Tak me to pekne nastvalo, proc nekdo muze a nekdo ne. A hlavne jak to mam malemu teda vysvetlit???? To same je ze spanim. Chodime domu po obede, prestoze kazdy den posloucham, ze by tam chtel spat. Kdyz jsem se na to ptala, bylo mi receno, ze jsem doma, tak ne, ze by museli dat postylky az ke stropu. Ale nektere ostatni deti maj maminky taky na matersky a spej tam. A to jeste tam bejt nechtej, kazdej den, kdyz pro malyho jdu, tak tam brecej na lehatkach. To pak teda ani nechapu ty maminky, ktere jsou doma a nechaj je tam i kdyz tam spat nechtej.