Jsem po porodu a školka odmítá vzít dítě o prázdninách

renatajjj
27. črc 2012

Maminky, nevíte, zda je něco jako zákoník mateřských školek a podobně? Hledala jsem na netu, ale nic jsem nenašla. Rodila jsem v červnu a školka mi odmítla vzít dítě na prázdninový provoz s tím, že jsem doma. Musím říct, že po měsíci obou dětí doma mám hlavu jako střep. Sice se s tím již nic dělat nedá, ale jen by mne zajímalo, zda je to opravdu tak nebo se mnou kvůli mé toleranci a snaze pomoci prostě vyběhli 😝

renatajjj
autor
29. črc 2012

Určitě téměř většina maminek zde pochopila, že nejsem tak naivní, abych si myslela, že se dostanu před pracující maminy. O tom nepadla zmínka a je to i samozřejmě nelogické. A zda je střídání školek pro dítě náročné? To přeci záleží na typu dítěte. Nepochopila jsem, proč některé maminky napadají druhé ohledně "strkání" dítěte do školky. To je každého věc a nechci být hrubá, ale co je komu do toho?? Takhle otázka tématu nezněla. Kupodivu je, že je diskriminační se ptát, zda maminka pracuje, ale není diskriminační konstatovat: no vy jste doma na mateřské!! Nejsme úplná vesnice a dle mého názoru: kde je vůle, je i možnost ... tedy pokud to podmínky prázdninového povozu dovolují. A o to šlo. Určitě je pravda, že prázd. provoz je pro pracující, ale třeba je tam i bod b), o kterém se raději "zapomněli" ve školce zmínit. Určitě tam nepoběžím ohánět se paragrafy, bylo to jen pro mou potřebu a případně do budoucna někomu poradit. Na každý pád moc děkuju všem maminkám mého ražení 😀 za psychickou podporu a zkušenosti a doufám, že se s namachrovaným negativním přístupem typu mamkamarketa nikdy nepotkám. Mějte se hezky, děvčata 😉 .

renatajjj
autor
29. črc 2012

@odetka .. no konečně 😎 .... a to je to, na co jsem se ptala. Zda jsou někde uvedena pravidla, podle kterých se prostě jede. A ne že si je každý vymyslí podle sebe. Pak si tam člověk příjde jako trdlo, protože neví, na co má a nemá nárok. Až školka začne, tak se na to stejně ředitelky zeptám, kde jsou psaná pravidla, podle kterých to funguje. Prostě to chci vědět 😀

fiallinka
29. črc 2012

Zakladatelko, naprosto tě chápu... a myslím, že pokud už ti jednou dítě vzali do školky, tak nemají žádné právo se vůbec ptát na to, zda jsi na rodičovské nebo mateřské, dokonce bych to považovala za diskriminační a zkusila bych si to - alespoň pro příští rok - dohádat už dopředu u zřizovatele školky... u nás se na tohle nikdy nikdo neptal, a to na rodičáku s druhým dítětem jsem... na léto jsem ho umístit mohla, kdybych chtěla.. já bych se v tvém případě asi dost bála nemocí a taky střídání školek, takže bych ho spíš nechala doma, ale na to se neptáš.

Nemůžu si odpustit jednu věc - všichni chytře radí, ale neznají tebe a tvé děti a tvé zázemí... pokud mám babičky nebo manžela, který chodí brzo domů a pomůže, nebo aspoň hodného spícího novorozence, nebo aspoň přiměřeně spolupracujícího staršího, žádné psychické a fyzické problémy... taky bych dítě nechala doma... ale může to být přesně naopak v mnoha směrech a pak může být pro všechny školky větším přínosem než být doma.

herak
10. srp 2012

@renatajjj Já Tě nechci v žádném případě kritizovat, ale mě se druhé dítě narodilo v zimě, když starší bylo 3,5, do školky šla až za 3/4 roku v září.To nemění nic na situaci, že sice jsem neměla pařáky 30stupňů, ale zas mrazy, takže prašť jak uhoď, možná horší, protože ikdyž jsme se dostali ven, tak maximáně s kojencem po desetiminutách a to nepočítám do navlíkání dvou děti do zimního.Tím to nezlehčuju, ale prostě jednou máš dvě děti a musíš se spolehnout sama na sebe..Vydrž bude líp, ale až tak v roce a půl toho mladšího 😀

herak
10. srp 2012

@renatajjj Ale jinak tedy ještě k tomu tématu jsem zapomněla 🙂, o prázdninách dcerku do školky nedávám i já sama si chci odpočinout od těch povinností, ale jednou na mě zaútočili, že v pátek jí tam nemůžu nechat spát, když jsem jí tam jednou náhodou chtěla nechat, protože dcerka sama chtěla, jelikož jsem na MD s druhým děckem, dost ostře jsem se ohradila proti tomu, protože to vnímám jako diskriminaci a tak jsem jim to i řekla, takže na Tvém místě bych se rozlobila také.

eloana
10. srp 2012

tak u nas to je docela v pohode, prilis neresi, zda jsou matky na MD ci ne. Proste kdyz jsou prazdniny, kazda maminka ma napsat, zda bude ditko o prazdinach chodit nebo ne..... podle zajemcu bud skolka je nebo neni- takze pracujici maminky jsou rady, kdyz se napisou i nepracujici.....neplati o hlavnich prazdninach.
o prazdnicha je skolka prvni a posledni tyden. dcera samozrejme nechtela, tak jsem ji nedala a ted se nudi nastesti od pondeli jde na primestky tabor- hrozne se tam tesi
Jeste tedy nechapu, proc by vam nemohli nechat deti spinkat po obede.... skolka je dana kapacitou, tak preci musim mit aktualni pocet luzek na dane deti.....

marecek4
10. srp 2012

@renatajjj ať se rozčiluješ a divíš na některé odezvy jak chceš,tak prázdninové školky byly už za komunismu jen pro pracující maminky a ani tehdy se na všecky nedostalo a hodně dobře si pamatuju jak se mi v jedné té půjčené hrozně nelíbilo-bylo do ní daleko a na zahradě měli strašně moc takových těch červeno černých hnusných ploštic který nesnáším mimochodem dodneška
spíš bych se ve školce hodně nahlas pozastavila nad tím,že tedy dítko nezaměstnané maminky tam je a Tobě vstříc nevyjdou,ale to je tak vše co můžeš udělat a je na nich jak oni zareagují

lenousek100
10. srp 2012

Tak v naší školce jsou v řádu jasně vypsané podmínky pro maminky na MD/RD a nepracující. Jakmile je omezený provoz (prázdniny, občas když např. vypnou vodu, plyn atd.), tak si tyto mamky mají nechat děti doma. O hlavních prázdninách je to samozřejmě taky tak. Asi se na mě nahrne pár běsnících maminek na MD, ale tohle je můj názor - v době těchto "omezených provozů" jsou děti sloučeny většinou do jedné třídy (nebo o hlavních prázdninách do jiné školky), tzn. jsou tam s dětmi, které neznají, mají jiné učitelky, jsou v jiném prostředí. Určitě existují děti otrlíci, co jim to vůbec nevadí, většinou si ale myslím, že to pro ně je svým způsobem stresující. Takže opravdu moc nechápu, proč je tam dávat. My jsme s manželem oba v práci - oba na plné úvazky - a občas se těmto omezeným provozům nevyhneme - ale s těžkým srdcem.
Nejsem proti tomu, aby do školky - v běžném provozu - chodily děti s mamčou na MD/RD, určitě potřebují kolektiv atd. Ale tak nějak všeho s mírou 😀

lenousek100
10. srp 2012

A ještě jedna myšlenka, co sice přímo nesouvisí s tématem, ale zajímalo by mě, jak je to u vás. Do nedávna jsem pracovala tak, že jsem do školky dobíhala kolem 16. hod. (dobíhala proto, že po 16.hod. se děti ze všech tříd slučují do jedné...což taky není úplně fajn) - jak se říká, jazyk až na vestě, abych tam byla co nejdřív. A cestou ze školky jsem potkávala spoustu maminek s kočárky, co si šly teprve svá starší dítka vyzvednout. Tak nevím, jestli jsme nějaký exoti - oba jsme si upravili pracovní doby tak, aby tam malá byla co nejkratší dobu (já pracuju už od 6,15, manžel naopak od 8,30 - on vozí ráno, já odpo vyzvedávám) - pak když vidím mamky, co mají možnost si prcka vyzvednout když ne po o, tak po spaní a sváče a místo toho jej tam nechají téměř do zavíračky, říkám si, jestli nejsme padlý na hlavu my 😀 😀 😝

herak
10. srp 2012

@lenousek100 A to potkáváš stále stejné maminky, já že někdy vyjímečně - asi 2X za celý rok jsem tam také holku nechala cca do 16 hod a neviděla jsem na tom špatného, tím myslím, že sice vídáš maminky co chodí pro dítě kolem zavíračky, ale třeba to nemusí být stále ta samá, nebo maj třeba děti potom ještě kroužek a nechodí už mezi tím domu atd, je hromada možností...

veraakubik
10. srp 2012

Ted to neberte ve zlym,protoze tak to urcite nemyslim,ale v tomhle pripade nikoho nezajima jestli jste nebo nejste po porodu..Ja teda loni v cervnu rodila,doma uz dva prcky a prave naopak jsem si nechala malyho doma..Mala nastupuje az letos,takze tam to bylo fuk,ale malyho jsem ze skolky stahla..Mela jsem je doma vsechny,manzel do vecera (nekdy i do pozdnich hodin) v parci,ale zvladla jsem to..I kdyz mate pocit,ze na hubu nadate-prominte ten vyraz,ale vite jak to myslim,tak to jde o to zaradit do toho denniho koletoce i odpocinek kdyz vam mimis spinka,nalakat toho starsiho na nejakou ,,pohodovou,, aktivitu-prohlizeni knizek,nejaka pohadka na dvd-proste nejaka cinnost pri ktere se vy muzeme na chvilku alespon an gauc natahnout a odpocinout si..Verim,ze to mate tezke,ale naprosto rouzumim-vemte si,ze jsem mela doma jeste o jednoho vic jak vy!Takze zaverem-pokud vam ditko do skolky v prazdninovem provozu chtit nechteji neveste hlavu-fakt to chce se naucit odpocivat,vyuzivat chvilky kdy je klid!Drzim palce!

eloana
10. srp 2012

@lenousek100 podleme je to o tom, ze nektere deti jsou rady ve skolce a chteji tam byt co nejdele.....ja osobne to neznam dcera chodila po obede temer porad. Samozrejme je si hloupe,kdyz kvuli mamine na mterske tam musi byt ucitelka treba dele.... ale pokud neomezuji pracovni dobu

eloana
10. srp 2012

Ja chapu omezeny provoz o prazdninach, ale mainky na MD si plati stejne skolkovne jako pracujici rodice, tak nevim proc by mely byt nejake vyjimky

jancule79
10. srp 2012

Ahoj, u nás taky o prázdninách berou do školky jen děti pracujících maminek. Já myslím, že to je zcela logické, protože kdyby o prázdninách dávaly do školky děti všechny maminy (i kterou jsou na MD), tak by to nebyl prázdninový provoz, ale celoroční. A jeden takový detail - i učitelky ve školce jsou lidi a kdy jindy by si měli vybrat dovolenou než o prázdninách? Tudíž logicky se musí počet dětí ve školce snížit, takže je třeba udělat selekci. A podle pracujících rodičů to má samozřejmě logické opodstatnění.
Shodou okolností jsem nedávno vyslechla názor 2 učitělek s 30 letou praxí v MŠ, de facto potvrdily slova @mamkamarketa, že prázdninový provoz je pro děti určitá psychická zátěž (každý týden jiná učitelka, jiný kolektiv dětí atd.). Doslova doporučovaly děti o prázdninách do školky nedávat (pokud to jde), aby si také od toho školkového kolektivu trochu odpočinuly.
Jinak souhlasím s @mates22 a @karotky.

lenousek100
10. srp 2012

@herak potkávám z 90% stejné maminky. Chápu, že občas to tak vyjde, jak píšeš, ale tohle je pravidelné vyzvedávání.

dagina
17. srp 2012

@renatajjj jsem se také nechala trochu doběhnout o prázdninovém provoze, hned jsem neuměla reagovat a na všechny nebyl stejný metr. Ráda také vycházím vstříc, když nejde o život, tak nejde o nic, není problém se domluvit. Jinak mi přijde dost zcestné, rozlišovat děti od pracujících a na děti od matek na MD. Školku platím stejně jako pracující matky. Jo, pokud to mají např. ve školním řádu, tak to je jiná.

jancule79
17. srp 2012

@dagina Souhlasím, že by prázdninový provoz měl být někde ustanoven, třeba ve školním řádu. Ale pořád si dovoluji tvrdit, že pokud o prázdninách nevezmou dítě do školky mamince na MD, tak je to opravdu menší zlo, než když ho nevezmou pracující mamince. Prázdniny mají cca 8 týdnů (a to nepočítám jarní a vánoční prázdniny) a počet týdnů standardní dovolené jsou 4.

gilotek
17. srp 2012

@renatajjj Kopíruju názor herak - Já Tě nechci v žádném případě kritizovat, ale mě se druhé dítě narodilo v zimě, když starší bylo 3,5, do školky šla až za 3/4 roku v září.To nemění nic na situaci, že sice jsem neměla pařáky 30stupňů, ale zas mrazy, takže prašť jak uhoď, možná horší, protože ikdyž jsme se dostali ven, tak maximáně s kojencem po desetiminutách a to nepočítám do navlíkání dvou děti do zimního.Tím to nezlehčuju, ale prostě jednou máš dvě děti a musíš se spolehnout sama na sebe..Vydrž bude líp, ale až tak v roce a půl toho mladšího.

S tímto se naprosto ztotožňuju.
Narodily se mi dvojčata v prosinci, doma 3. letý syn, který šel do školky v září, tj. ve 3r a 9měsících.
Ven jsem se po porodu dostala asi za měsíc, protože byli mrazy pod 10. Navlíkání a svlíkání dvou kojenců a do toho syn - žádná lahoda.
Proto moc nechápu tvoji větu, že nevíme, jaké to je hrozné být doma zavřená se 2 dětma.

A k tématu: o prázdninách nejsou nikde povinni ti vzít dítě do školky.

jancip
17. srp 2012

Diskusi jsem nečetla celou, ale určitě není žádný zákon, který by říkal, že školka musí přijímat děti. To je už jen vzhledem ke kapacitě školek nereálné. Spousta pracujících maminek je ráda, když škola běží alespoň měsíc o prázdninách, protože spousta jich musí vykrývat celé dva měsíce různýma dovolenýma, babičkama apod. Takže se docela tazatelce divím, že se nad tím tak pohoršuje.

myskin
20. srp 2012

Tak u nás když jsme podávali přihlášku do školky, tak se tam přímo dotazovali jestli nejste doma s druhým dítětem, ztratili jste body a samozřejmě vás nevzali. My jsme se dostali, ale v době podání přihlášky byly holce něco málo přes 2 roky a nastoupit mohla až ve třech, takže jsme rok platili školku aniž by tam chodila. Ale u nás je o školku boj, tak jsem byla za to místo ráda. Dcera nastoupila když jí bylo 3,5 roku a mladší 4 měsíce. V naší školce jsem zatím nějaké výrazně jiné chování k maminkám pracujícím a na MD nepocítila, pouze my na Md jsme byly slušně požádány si vyzvednout dítě do 15.30, protože je pak vodí do jiných tříd. Já když přijdu pro dceru dřív, tak brekot že chce jít s dětmi ven, tak i učitelky mi doporučili jí to protáhnout do těch 15.30.Je fakt že mě nenapadlo ji tam dávat o prázdninách, takže ani nevím jak to funguje. Ale můj názor je ten, že pokud školka jednou přijme něčí dítě, tak ji vůbec nemá zajímat, jestli rodiče pracují nebo čumí celý den doma z okna. Měla by to být otázka domluvy, ale ne nařízení.Taky tento rok u nás už z přihlášky vypadla ta otázka jestli maminka není na MD s druhým dítětem. Maminky stěžovaly u ombudsmana a na základě jeho doporučení tuto informaci z přihlášek vypustit se město jako zřizovatel podle toho zařídilo.

evulinkab
23. srp 2012

Taky docela nechápu, že se nad tím, že ti nevzala MŠ syna na prázdninový provoz, takhle pohoršuješ..?? 😕 Děti jsi snad chtela a s tím, že ti díte nevezmou do školky-obzvlášt v dobe prázdnin, když jsi navíc doma s druhým dítetem, jsi mohla počítat..Bohužel kapacity školek jsou omezené a záleží na školce, jaká má pravidla a kým tu kapacitu vyplní.O prázdninách se spojují děti z ruzných školek. Rodičů, co potrebují hlídání, jsou mraky...takže školka "bohužel" může přijmout jen tolik dětí, kolik to kapacita dovolí a myslím, že je docela SPRAVEDLIVÉ, když přijme detí od rodičů, kteří pracují..Kdyby to bylo naopak a pracující maminka by se dozvěděla, že zatimco jí nevzali syna do MŠ(a ona tak pracně musí hledat hlídání atd..) a tobě jakožto mamince na MD ano, tak by to bylo nefér, nemyslíš?Ty hlídání nutně nepotrebuješ.
@renatajjj

renatajjj
autor
23. srp 2012

@evulinkab ... prosím tě, první si přečti o čem ta diskuze a především úvodní otázka vlastně je a pak komentuj. Jen blbec by si opravdu myslel, že bude mít přednost před pracujícími. Tak nebo tak, je 22.8., takže téma je tak trochu pasé. Strašně se mi líbí, jak tu ostatní řešej to, na co se jich vůbec nikdo neptá. Otázka zněla, podle jakých pravidel školky jedou. Bohužel to tu pochopilo jen asi 50%.

renatajjj
autor
23. srp 2012

@evulinkab ... vida, čas letí. Není 22, ale 23.8.

waldmannovav
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
elu
31. srp 2015

tak zrovna o tom jsem se dnes bavila se segrou, která je ředitelka MŠ, v životě by si to nedovolila někde napsat nebo říct rodičům, že si mají dítě nechat doma...prostě zřizovatel určí, že třeba červenec je školka otevřená, takže každý, kdo toho chce využít tak má na to právo, ano sice si to všichni řeknou, že máma se fláká na mateřské a dítě má až do 16 ve školce, ale to je tak všechno...záleží na tom, co si necháte jako rodiče líbit, rozhodně, kdybyste po tom šli, dítě by vám vzít museli

keckemet
31. srp 2015

Ja nevim,mozna mne tu ukamenujete,ale ja jsem toho nazoru,ze jsou to nase dobrovolne deti,at jsme po porodu nebo ne................ a nam přísluší o ne pecovat a ne se vztekat,ze nam ´je nevezme skolka o prázdninách nebo na odpoledni spani.... ale jen muj osobní nazor

marton
1. zář 2015

@renatajjj domnívám se,že jsou to interní pravidla,která určují chod školky v těchto případech.U nás je na nástěnce napsáno,že provoz školky je v době prázdnin,popř.nečekaných situací/odstávka vody/,přednostně pro pracující rodiče.A i ti si musí pospíšit neb kapacita na letní provoz je omezena.Naše školka jela jen do 17.7. A sláva alespoň za to.Při téměř 9ti týdnech volna a pouze 5ti týdnech dovolené na celý rok se to bez náhradní školky nedá zvládnout.

kazy
1. zář 2015

chápu, že již s křížkem po funuse, ale přeci: Také jsem na RD a když jsem si zjištovala letní provoz, bylo mi sděleno že na přihlášku jako matka na RD nemám nárok. Tak jsem volala na školský odbor pro naši část Prahy a mrzí mě že jsem nedávala větší pozor abych to uměla říct přesně, ale bylo mi řečeno něco ve smyslu, že o prázdnnách není MŠ povinna zajišťovat školkovou docházku a tím že bere děti pracujících, těm pracujícím vychází vstříc. Jiná věc je, že po začátku prázdnin se semtam někomu povedlo oběhnout školky nebo obvolat, zjistit kde je místo (ne všechny přihlášené děti nastoupily) a dodatečně dítě do školky dát. Popravdě - nevidím rozdíl mezo tím když můj syn chodí do školky v lednu, březnu nebo červenci, když už na to má věk a naplňuje to jeho potřeby. I já si v červenci ráda udělám dopoledne svoje (uvařím, uklidím), abych se jim po příchodu ze školky mohla věnovat. Samozřejmě, je to moje chtěné dítě, které jsem si pořídila, ale když se na to dívám z pohledu matky dětí, které potřebují být dopoledne i odpoledne nejmín dvě hodiny venku, jinak mi z bytu dělají kůlničku na dříví...no bylo to náročné léto. Chápu, že učitelky si chtějí odpočinout a vybrat dovolenou a tak se musí prostřídat a tudíž není tolik "lidí". Na druhou stranu, soukromá kam jsme kluky na týden dali, jede celý rok prázdniny neprázdniny, takže to zařídit jde, ale zřejmě za jiné výplaty, nebo nevím, v čem to kouzlo je🙂 A to, že jsem doma, si nemyslím že je indikace k tomu, aby bylo "logické", že si dítě doma nechám. Já jsem totiž na RD vlastně placená za péči o to nejmenší, kterému bych se měla naplno věnovat, je to práce stejná jako každá jiná. Ono při ní sice jde mít ty starší doma, ale je to haluz. Doma je mám docela divoký a někdy už znuděný, ve školce "vyšlapujou" a baví je to tam. Ve školce na ně mají čas, doma bych ho také chtěla mít, ale je potřeba uvařit, poklidit, postarat se o nejmenší. A pro všechny je lepší když u toho děti dělají něco nového a tvořivého, než když je posadím před TV, protože oni si sami vyhrají, ale jen chvilku. Pak už to není hra, ale bugr, aspon u nás🙂

marton
1. zář 2015

@kazy soukromá školka si může dovolit fungovat celé léto.Taky si říkají za letní provoz jednou takové školné jako mimo prázdniny.Alespoň ta do které chodila naše dvojčata.

elu
1. zář 2015

@kazy jenže matka je na RD s jiným dítětem a i při RD může pracovat na plný úvazek,nehledě na to, že rodiče jsou dva a tatínek většinou pracující je....to je velice diskutabilní, tyto "vnitřní předpisy"