Jsem po porodu a školka odmítá vzít dítě o prázdninách

renatajjj
27. črc 2012

Maminky, nevíte, zda je něco jako zákoník mateřských školek a podobně? Hledala jsem na netu, ale nic jsem nenašla. Rodila jsem v červnu a školka mi odmítla vzít dítě na prázdninový provoz s tím, že jsem doma. Musím říct, že po měsíci obou dětí doma mám hlavu jako střep. Sice se s tím již nic dělat nedá, ale jen by mne zajímalo, zda je to opravdu tak nebo se mnou kvůli mé toleranci a snaze pomoci prostě vyběhli 😝

hojda
1. zář 2015

Vím, že je to starý dotaz, ale některé dotazy tady mě napřestávají udivovat. Tak nám vzali druhé dítě do školky až jako předškoláka a popravdě by mě nenapadlo uvádět jako argument proč nutně potřebuju školku, to že se mi narodilo druhé dítě a je toho na mě nějak moc..... Tak snad mi nikdo nenakazoval, abych si druhé dítě pořizovala. Tohle mi přijde jako, narodilo se mi druhé dítě, tak se mi o to první musíte postarat.....

rebe
1. zář 2015

@hojda Dotaz zněl, zda má školka právo odmítnout dítě kvůli tomu, že je maminka po porodu doma – což ze zákona nemá, byla by to diskriminace dítěte při nároku na vzdělání. Takže nechápu, co tě tolik udivuje. Nejde o to, že by měli povinnost vzít dítě kvůli tomu, že je maminka po porodu unavená, to je z dotazu patrné, ale o to, že je nezákonné kvůli tomu dítě odmítnout. A je fajn, že jsi svou odpovědí ten zapadlý dotaz vytáhla, třeba díky tomu nějaká jiná maminka bude vědět, na co školka právo má a na co ne...

hojda
1. zář 2015

@rebe Koukej lépe, já to nevytáhla 😉 . A už vidím, jak by se na mě koukali u nás ve školce, pokud bych přišla s takovým požadavkem (letní provoz je u nás letos první rok jeden týden v létě, jinak bylo zavřeno a doposud brali opravdu jen předškoláky). Takových maminek je přece mraky, kterým neveznou starší dítě do školky a mají doma děti dvě.

kazy
2. zář 2015

@elu obavam se ze jsem napsala tak dlouhou odpoved, ze v tom zanikl, jak to vlastne myslim...jsem taky nazoru ze RD neznamena duvod nechat si doma dite ktere by mohlo jit do skolky, treba prave proto ze je matka placenaa za peci o sve jine dite coz je jeji řadna prace.
@rebe pochopila jsem ze jde o skolku o prazdninach a podle vyjadreni ze skol.odboru prave pres prazdniny dite narok na vzdelani nema.

Vrta mi to cele hlavou ciste z principu, asi mrknu do skol.zakona, jestli ty paragrafy budu chapat.

scai
2. zář 2015

U nás byla školka 4 týdny zavřená a 4 otevřena. Na ty 4 otevřené jsme si psali dopředu kdo bude chodit a kdo ne. Byla jsem na rodičáku a klidné jsem tam holku dávat mohla, nikdo mi neřekl, že ne. Jen si všichni museli dopředu na každý den napsat zda ano nebo ne. Já dceru nedávala, užívaly jsme si prázdniny spolu. Ale mohla jsem! Takže fakt v každé školce je to jinak.

rebe
2. zář 2015

@hojda Četla jsme to na mobilu, tvůj příspěvek je první na stránce a ty předchozí mi prohlížeč zatajil – tak se omlouvám, že jsem tě obvinila 😀 Myslím, že je to o úhlu pohledu. Je mi jasné, že školky nemají dostatečnou kapacitu na to, aby přijaly všechny děti, proto musí zvolit nějaké kritérium, podle kterého někomu vyhoví a někomu ne. JENŽE to není chyba maminek, které tam chtějí svoje děti umístit, ale neschopnost zřizovatelů zřídit dostatek míst ve školkách, byť je to problém, o kterém se mluví dlouhodobě. Je ale potřeba si uvědomit, že školka není a nemá být hlídárna dětí, jakási služba pro maminky, aby se nemusely o své děti starat samy, ale vzdělávací ústav, stejně jako škola. Upírat dítěti právo na vzdělávání proto, že má doma mladšího sourozence? Kdyby šlo o školu, bylo by v pořádku mamince říct, že má mladší dítě a je s ním doma, tak ať si to starší vzdělává sama? Jasně že je takových maminek mraky, kterým nevezmou dítě do školky, takových, které mají jen jedno, i takových, které potřebují chodit do práce. Ale tím je ten problém přece spíš ještě horší, ne?

@kazy To jsem se už taky na předchozí stránce dočetla, že dítě nepracujících rodičů má nárok na vzdělání jen ve školní rok a ne o prázdninách, na rozdíl od dítěte pracujících rodičů, ale nemůžu říct, že bych tomu rozuměla...

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz