Jsem těhotná. Mohou 3 letou dceru vyřadit ze školky?

gejbule1
13. zář 2011

Ahoj,od září šla moje 3letá dcera do školky a já otěhotněla.Nevíte některá jestli mi můžou dceru ze školky vyhodit z důvodu mého těhotenství?

p.klara
13. zář 2011

to si teda myslím, že né... u nás to tak bylo normálně, že maminky čekaly druhé dítko a jejich první navštěvovalo školku.

lukza
13. zář 2011

Ahojky podle mě teda nemužou prostě bude nromálně chodit do školky a ty budeš doma odpočívat a pak s mimčem

marselina
13. zář 2011

vyřadit ti dceru nemůžou,jednak má 3roky a určitě na ni nebereš už rodičák a i kdyby tak ani tak nemůžou,jednou je přijata a to je dané.

bufina
13. zář 2011

To určitě nemůžou! Pokud byla jednou přijatá a chodí tam. Musel by být jiný závažný důvod, ale tvoje těhotenství určitě ne. My máme ve školce něco jako zkušební dobu - 2 měsíce. Ale to se jedná spíš o to jak to dítě ve školce zvládá apod. Ale jinak dítě učitě vyřadit nemůžou. Dcerka tam chodí i když já su na RD s mladším dítětem.

kaleilah
13. zář 2011

Jasně že ne, taky jsem těhu, otěhotněla jsem v květnu -hned po zápisu, synátor chodí do školky a já s pupkem a jsme spokojený všichni 😀 Hlavně těhotenství není důvod k vyhazovu, to by byla dost diskriminace 🙂

berenika39
13. zář 2011

gratulujuuuuu!!!!
Pokud je dcera zapsaná, je žákem školky. Tečka. Odpočívej a užij si to.

dammanka
13. zář 2011

Jsem na tom úplně stejně. Otěhotněla jsem až po přijetí a měla jsem strach, že malého kvůli tomu v září nepřijmou, když s ním první den přijdu a uvidí mě 🙂 Přednost totiž měli děti, jejichž maminky nastupovaly do práce a to já měla původně při zápisu v plánu taky 🙂 Když jsme ale přišli první den do školky, všechny obavy ze mě spadly. Byly tam i děti, jejichž maminky jsou na RD s mladším dítětem. Tak teď jen doufám, že zvládnem zkušební dobu 😉

kalo
13. zář 2011

Taky jsem tohle řešila a našla na internetu tohle:

Je možné dítěti ukončit předškolní vzdělávání v případě, že matka otěhotní, je na mateřské nebo rodičovské dovolené nebo přijde o zaměstnání?

Dítěti je možné ukončit předškolní vzdělávání pouze z důvodu stanovených školským zákonem (§ 35 odst. 1 zákona č. 561/2004 Sb.). To, že maminka otěhotněla, nebo ztratila zaměstnání, tímto důvodem není, není proto možné docházku tohoto dítěte ukončit. (zdroj MSMT)

Zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon)
§ 35
(1) Ředitel mateřské školy může po předchozím upozornění písemně oznámeném zákonnému zástupci dítěte rozhodnout o ukončení předškolního vzdělávání, jestliže
a) se dítě bez omluvy zákonného zástupce nepřetržitě neúčastní předškolního vzdělávání po dobu delší než dva týdny,
b) zákonný zástupce závažným způsobem opakovaně narušuje provoz mateřské školy,
c) ukončení doporučí v průběhu zkušebního pobytu dítěte lékař nebo školské poradenské zařízení,
d) zákonný zástupce opakovaně neuhradí úplatu za vzdělávání v mateřské škole nebo úplatu za školní stravování (§ 123) ve stanoveném termínu a nedohodne s ředitelem jiný termín úhrady.

akdar1
9. lis 2011

My jsme přijati do MŠ pod podmínkou, přistěhuje-li se předškolák, musí dítko - zřejmě nejmladší, jehož matka je na MD, ze školky odstoupit!

zubecek
10. lis 2011

já nevím, jestli jsou ty podmínky fér, ale řekla bych, že víc než na zákonech by mělo záležet na zdravém rozumu a domluvě. Ono když vy byste museli do práce, tak byste dali cokoli za to, aby místo ve školce bylo. U nás ještě před čtyřmi roky vzali všechny a už následující rok bylo o dvacet dětí víc, než mohli přijmout a ředitelka bezradně zoufalá. Takže třeba minulý rok se vyloženě domluvili dvě maminky, když jedna neotěhotněla a musela nastoupit do práce a druhá čekala mimi a měla malýho ve školce, že jí to místo pak uvolní. Je to docela lidské... 🙂 jinak jak je jedno dítko zapsané, nemůžou ho "vyměnit"

dukie
20. lis 2011

Já chápu všechny maminky, že jsou šťastné, když jim dítko do školky vezmou, ať už musejí do práce nebo zůstávají doma s mladším sourozencem - co si budeme povídat, péče o miminko je taky práce, a kolem a kolem vzato dokonce víc než na jeden úvazek, že jo... takže mít o toho staršího špunta postaráno je určitě úleva.

Na druhou stranu... u nás brali 21 dětí, přičemž zapsáno jich bylo 112 - brněnský standard (dokud jsme nezapisovali, neměla jsem tušení, že je to až tak zlé), tříletý prcek prakticky nemá šanci, protože přednost mají čtyřletí, pětiletí... A nebýt těhotná, tj. muset se navrátit do práce a nemít kam dát syna, byla bych, a to říkám zcela upřímně, dost nazlobená na maminky, které by doma byly (tj. mohly hlídat i své starší dítko) a přitom ho nacpaly do školky.

Ono je to těžké, ti malí prckové ty kamarády prostě potřebují, potřebují společnost stejně starých dětí, školka jim rozhodně prospívá. Ale je fakt, že nemožnost umístit dítě do školky dohání k zoufalství maminky, které musí do práce, ne maminky, které zůstávají doma s mladším dítětem.

bledulka
21. lis 2011

je to těžké se školkou
@dukie já jsem jednou z maminek, která měla štěstí a mám staršího syna od letošního září ve školce, přestože jsem doma... co si budeme povídat, čím vyšší věk dítěte, tím víc ten kolektiv potřebuje a je pro něj vhodný... a chápu, že se to sice maminkám tříletých nepřijatých nelíbí a že je to problém,když musí do práce,ale proč má čtyřleté dítě být "potrestáno" za to, že má mladšího sourozence?
a ono i ty maminky- které jsou ted doma a dítě jak píšeš "nacpaly" do školky- budou v situaci,kdy i ony budou muset do práce... Mě to čeká v létě- mladšímu synovi budou tři roky, budu muset do práce a přesto počítám s tím, že budeme mít "smůlu" a nepřijmou nás (a pak to budu muset řešit bud soukromou školkou, nebo budu muset nástup do práce odložit..) ...a i přesto si stojím za názorem, že čtyřleté potřebuje kolektiv více než tříleté...

dovolím si kopírovat části článku sepsaném jako doporučení ombudsmana 😉 (celé je to dlouhé, proto vkládám části ,které jsem chtěla říci,ale které bych těžko psala vlastními slovy)

Věk
Upřednostnění starších dětí je obecně legitimní, protože s vzrůstajícím věkem a blížící se povinnou školní docházkou je žádoucí, aby se dítě vzdělávalo s vrstevníky v kolektivu a získalo samostatnost. S výjimkou posledního roku před zahájením povinné školní docházky, kdy je dítě upřednostněno ze zákona, by však zvýhodnění staršího dítěte mělo být používáno pouze v případě rovnosti bodů a s ohledem na další kritéria.

zaměstnanost rodičů
Toto kritérium je problematické, přestože není diskriminační. Přehlíží totiž vzdělávací funkci mateřské školy a přisuzuje jí primárně funkcí hlídací služby poskytované rodičům. Jestliže je školka součástí vzdělávacího procesu, není možné toto kritérium používat paušálně, ale vždy na základě posouzení individuální potřeby předškolního vzdělávání konkrétního dítěte. Opačný přístup by byl v rozporu s právem na vzdělání garantovaným Listinou základních práv a svobod.

sourozenci dítěte
V případě znevýhodnění dítěte, jehož mladší sourozenec je v péči rodiče na mateřské/rodičovské dovolené se předpokládá, že rodič může pečovat i o dítě ucházející se o místo v mateřské škole. Vzhledem k tomu, že školka není poskytovatel pečovatelské služby, ale vzdělávací zařízení, uplatnění tohoto kritéria znamená znesnadnit nebo znemožnit dítěti přístup ke vzdělání. Neposuzují se přitom potřeby dítěte, ale jeho rodičů a role školky se zužuje na pouhé hlídání. Bodové rozlišování mezi dětmi s rodičem zaměstnaným nebo na mateřské/rodičovské dovolené proto není vhodné.

ale abych nebyla mimo téma-otázku tak odpověď na položenou otázku je : " ne, nemohou vyřadit dceru pouze na základě toho, že ty jsi těhotná" .
Ostatní důvody mohou být upraveny řádem,který určitě má školka k přečtení ...

peroli
21. lis 2011

Vyhodit asi ne ale možná Ti může být jemně naznačeno abys vyzvedávala už po-o a ne až odpoledne.. ale myslím že nakonec je to stejně všechno o dohodě 😉

neu.sona
21. lis 2011

Určitě nemůžou. A k tomu co psala @zubecek tak jsem měla podobné myšlenky, že když by mi vzali dítko do školky a druhé mamince, která by šla do práce třeba ne, tak bych jí uvolnila místo. Ale zase mě uzemnila kamarádka, která mi říkala, že se mám zamyslet, jestli by to pro mě udělal i někdo jiný? Že určitě ne. A vlastně mi došlo, že by to pro mě asi nikdo jiný neudělal.
Takže asi tak. Je to nelidské, ale dnešní doba je hrozná.
Užívej si malou ve školce 🙂

medvidek
21. lis 2011

Tak u nás je to tak, že se přihlásilo 62 dětí, brali přesně půlku. Vůbec jsme nedoufali, že naši tříletou dceru vezmou a když nám přišlo vyrozumění, že nás berou, tak jsem se málem radostí udusila obědem. Ono to u nás totiž funguje tak, že nejdříve berou co mají odklad školní docházky a předškoláky ze zákona, potom čtyřleté a zbytek tříleté. A u nás se vůbec nehledí, jestli jdete do práce nebo jste doma s dalším dítětem (já jsem šla k zápisu s čerstvým miminkem). Vlastně se Vám dítě musí narodit v dobrém měsíci. My jsme v červnu a byly jsme třetí odzadu. Sousedce syna nevzali, splnili všechny podmínky, ona i manžel pracují, ale protože je kluk v srupnu, tak se nevešli a nic s tím nevzmohli. Vyřešili to opět soukromou školkou. Jedinou podmínou u nás je trvalý pobyt v místě bydliště dítě + jeden z rodičů.