Kdy by mělo dítko zvládat vyslovit R?

zelva
31. bře 2014

Maminky, nenašla jsem tu toto téma a docela mě to překvapilo. Kdy by mělo dítko zvládat vyslovit R? Je nutné chodit na logopedii nebo lze výslovnost nacvičit doma? Znáte nějaká cvičení na naučení výslovnosti R? Děkuji za všechny příspěvky! 😀

petrajurinova
31. bře 2014

Pokud to samo nezvládne do 5 let, je čas na konzultaci s logopedkou. Cvičení na výslovnost samy o sobě jsou k ničemu, pokud nevíte jak dítě navést k tomu aby správně nastavilo pusu - a to poradí právě logoped, podle toho jak vidí, kde dítě dělá zásadní chybu.

kamila297
31. bře 2014

Tak tohle jsem řešila nedávno, koupila jsem knížku od Mgr. Hrubínové Co nám povíš Matěji, ale musím se přiznat, že jsme to zkoušeli doma si tak 3 dny a nemá na to trpělivost ani syn, ani já 🙂 Tak jsem ho raději objednala na logopedii spíš ze strachu, abych ho nenaučila jako laik něco špatně. Jinak R a Ř by se mělo dítě naučit mazi 5. a 6. rokem.

pisisvori
31. bře 2014

@zelva jak je napsáno výše...nic zásadně nenacvičovat samostatně...cokoli neumí v 5 letech tak jít k logopedovi a ten posoudí. Ale zrovna R a Ř je čas ...některé děti je prostě začnou sami říkat mezi 6-7 rokem.
Jak mi teď řekla jedna dost dobrá logopedka není 1-2 hlásky, které dítě špatně říká rozhodně důvodem k odkladu školní docházky a už v žádném případě to není R nebo Ř.
Ale na druhou stranu po 7 letech už je s nácvikem pozdě, takže zajít na logopedii a oni řeknu, jestli to naskočí samo nebo je potřeba trénovat🙂.

nessik
31. bře 2014

Holky, já to řeším taky, dcera má teda čerstvě 4 roky a neumí R a Ř, přitom všechny hlásky se naučila do dvou let včetně sykavek, L...., a za dva roky žádný posun, R a Ř stále neumí, jinak slovní zásobu má bohatou. Starší dcera ve čtyřech uměla R i Ř. Myslíte, že je ještě brzo jít na logopedii?

laurital
31. bře 2014

@nessik Ano, pockala bych na kontrolu u pediatra v peti letech a ten vas eventualne doporuci k logopedovi.
Moje dcera ma 4,5 R take neumi a presne takto mi to bylo receno.

nessik
31. bře 2014

@laurital děkuji za info, teď jsem si uvědomila, že v září přijde do školky logoped a to bude mít dcera 4,5 roku, tak pokud se mu to nebude zdát, vezme nás určitě do péče.

laurital
31. bře 2014

@nessik Tak to je vubec nejlepsi reseni, starsi dcera byla v peci logopeda od ctyr let, ale je pravda, ze mela vetsi problemy s vyslovnosti.Take k nim chodil logoped jednou ci dvakrat tydne primo do MS a byly znat velke pokroky, takze bych se jen kvuli R nebala, u deti pri podchyceni kolem peti let a poctivem cviceni to jde opravdu velmi rychle.U druhe jsem po zkusenostech s prvni dcerou take po ctvrtem roce naklusala ke zname logopedce a primo mi bylo receno, ze pokud se jedna pouze o R mame pockat a resit kolem pateho roku.

pajinka29
31. bře 2014

@zelva ahoj, jako logopedka řeknu obecně tohle pravidlo. POkud se jedná jen o L, R, Ř, obecně stačí jít kolem pátého roku. POkud je hlásek více, šla bych k logopedovi dřííve. Co se týče samostatného nácviku, nebála bych se ho u hlásek lehčích-P, M, B atd..ale zrovna hláska R je hláskou artikulačně nejtěžší a mnohdy je víc příčin, proč to nejde zrovna jednoduše tímto způsobem, ale je potřeba zvolit jiný způsob nácviku a to ti poví jen logoped.
@nessik Ve čtyřech letech je na R, Ř jistě brzy, je šikovná, že už umí sykavky a jiné hlásky. Jistě jí i tyto poslední dvě hlásky postupně "naskočí" samy...

nessik
31. bře 2014

@pajinka29 děkuji, mně je práve divné, že jí dosud nenaskočily, starší měla vývoj řeči podobný a ve 4 letech uměla oboje. Vím, že bych neměla srovnávat, prostě to budu brát tak, že do 5 let má na R času dost 🙂

pajinka29
1. dub 2014

@nessik Mému klukovi naskočilo R až ted, samo od sebe, těsně před pátým rokem. KAždé dítko je jiné. Ale to víte.

alyssa18
16. kvě 2014

Mám ve školce děti, které mají R (některé i Ř) vyvozené už ve třech letech, a pamatuju i děti, které je neměly vyvozené ještě při nástupu do první třídy. Je to opravdu velice individuální. Chce to hlavně s dítětem mluvit doma, poněvadž ani logoped nikoho nespasí, pokud s dítětem rodiče doma netrénují. Každopádně pozor na příliš intenzivní a násilné cvičení, kvůli kterému může někdy vyskočit "hrdelní R", které se pak špatně odstraňuje.

lu777
16. kvě 2014

mladší umí R od necelých 3 let... staršímu naskočilo o 2.5 roku později, ted pracujeme na Ř s logopedkou... je to opravdu hodně individuální

jmisa
17. kvě 2014

Tak syn bude mít 5 na konci června a R a Ř začal říkat před cca 2-3 měsíci, ale není to 100% jsou slova, kde to řekne krásně a slova, kde ještě ne naprosto ideálně, ale nijak to tedy neřeším, přijde mi to OK.

Má jedno slovo, které se asi nenaučí a není to R je to slovo vůbec - když si nedá pozor, neřekne tam "v", přitom ho v jiných slovech říká. Když se soustředí, tak ho tam řekne, ale jinak zazní ůbec. Ale nikdo nic neříkal, do školky logoped zajde a učitelky taky nic, tak uvidíme.

reynocek
29. kvě 2014

Dcera umí R cca od 3 let a syn se ho naučil teprve asi před 14 dny (je mu 5 let a 9 měsíců).

lamarika
29. kvě 2014