Klady a zápory školky, aneb na co se připravit?

nadja73
4. lis 2013

Maminky školkových dětí, prosím o rady. Starší dcera mi nastupuje od prosince do školky. Čtu zde, jak se děti dokážou změnit k horšímu, ale co klady? Andrejka je celkem dost tvrdohlavé dtě, dokáže se vztekat až hrůza,na druhou stranu i moc hodná, je velmi chytrá, děti má moc ráda. Z cizích dospělých má fobii, začně plakat, když na ní někdo promluví. Neodvedu si předtsavit, že bude komunikovat s učitelkama. Má období "já sama" , o všem diskutuje - samozřejmě o věcech, které nesnesou diskuzi (mytí rukou, oblékání, atd). Na co se mám připravit a jak jí i sobě co nejvíc usnadnit nástup do školky i pěkné pobývání v ní? Děkuji

leni78
7. lis 2013

@nadja73 Do školky ji moc připravit nemůžeš. Protože školka je jiný svět s jinými pravidly. Ve spolupráci dítěte, rodičů a učitelky, muže dojít i k idealnimu případu, ze dítě bude spokojene. Realita je ale tak individuální a citlivá, strašně moc záleží na poovaze dítěte a prostředí, do kterého se dítě dostane. I ty čtyři hodiny do oběda jsou pro dítě hodně, na celý den ani nemluvím. Neudělaš nic, dítě je ovlivněno neskutečně, pokud narazí na problém ať je jakýkoliv.
Ja jsem toho názoru, že školka ve většině případů doopravdy pro dítě přínosem není. Kolektiv deti ve školce a jeho přínos je Imho prezita ideologie komunismu. Školka je výborná proto, aby rodina dokázala skloubit práci s rodinou, nic víc bych v tom nehledala. Přínosy, jako novi kamarádi, nebo nějaká basnicka, nepřevyšuje přirozenou výchovu v rodině pokud ta možnost je.
Samozřejmě pokud musíš do práce, připravit dítě můžeš tím, že se budeš snažit ho co nejvíce podpořit, nic jinýho neudělaš, dítě už tak zpočátku prožívá šok, když zjistí, že i když do školky nechce, musí. Pak ho to zlomí a zvykne si.

sqita
7. lis 2013

@naomi6 Určitě bych to zkusila, přednost budou mít ale děti pracujících rodičů. Každopádně dítě školku potřebuje.

rudolflenka
9. lis 2013

@leni78 absolutně nechápu Váš přípěvek...že je školka přežitá ideologie komunismu? To bych řekla spíš o jeslích ne o školce...my máme ve školce výborné výsledky v práci s dětmi, děti se do mš těší a mají o 100% pak lepší výsledky ve škole a menší problémy s adaptací na režim ZŠ...možná jste dokonalá matka, která dítěti dává pravidelný režim a umí ho připravit na školu - gratuluji, takových je opravdu málo (a tím se tady nechci nikoho dotknout, ale bez patřičného vzdělání to ani nejde) ..kolikrát je školka!!!- ne doktor, za tím, že se u dítěte za včas najde nějaká patologie - ať už v mluvě, nebo v chování. Stále mě zaráží, že třeba dětský lékař nebo zubař zanedbá tak důležitou věc jako je podjazyková uzdička u dítěte. Kdybych to tehdy neobjevila, tak to dítě do teď chodí se zkrácenou uzdičkou a maminka by si myslela, jak je to v pořádku a roztomilé, že ten náš předškoláček stále šišlá (doma nemáte objektivní srovnání, takže se ani nemůžeme zlobit)... :( vždy záleží na konkrétní školce a učitelkách, ale tohle je naprosté zpochybnění naší práce. Nejde o to, že děti naučíme básničku, nebo písničku. Jde o to, že vy jste doma rády, že jste rády, stihnete všechny povinnosti, občas si s dítětem pohrajete, něco ho naučíte, ale nikdy ho nemůžete připravit na školu tak, jako ho připraví MŠ - dětský kolektiv, pravidelný režim, uznávání ostatních autorit, zdokonalení motoriky a dalších věcí, nehledě na to, že teprve v kolektivu a při pravidelné docházce můžete objevit zavčas různé patologie, nebo věci, kterých byste si doma ani nevšimla...to je jako zpochybňovat existenci školy- taky existují domácí školy a funguje to, ale vždycky je to jiné a nikdy nevíte co konkértní dítě může mít v sobě za spouštěč a co z toho bude. Bezpochyby dítě zažívá v reálném životě mnohdy horší šoky, než je příchod do MŠ ;)

rudolflenka
9. lis 2013

btw. tvrdit, že dítě nemůžete připravit na školku je blbost...to stejné platí přece o škole...ano dítě sice v pozdějším věku lépe chápe, ale vždy je nejlepší správná motivace, s dítětem se jít do mš podívat, často si o mš povídat, říkat dítěti, co ho v mš čeká, jaká jsou pozitiva....pro dítě je nástup do mš těžký, ale mohu vás ujistit, že o to lépe se bude pak adaptovat v ZŠ. Taky je to obrovský šok- najednou přísný režim, kde se dítě musí učit i když se mu nechce, nebo ho to nebaví...ale musí to zvládnout. V našem životě je hodně "těžkých" mezníků, které musíme překonat, tak proč dělat z nástupu do mš takový problém...důležité je, aby dítě vědělo, že ho milujete, že se pro něj vrátíte a aby vědělo, proč do školky chodí (najdeš si kamarády, něco nového se naučíš, pak nám ukážeš co jsi se naučil a my budeme mít radost...apod.) stačí troška fantazie a pevné nervy - pro rodiče je to opravdu mnohdy těžší než pro samotné děti, to mi věřte ;)

leni78
9. lis 2013

@rudolflenka Zajimejte se více a opravdove o dětskou psychologii. To je moje doporučení. Jinak respektuji, ze máte jiný názor, takových lidí je stále většina.

rudolflenka
9. lis 2013

@leni78 myslíte, že bych to psala, kdybych neměla zkušenosti? Dětská psycholožka nejsem, ale stále studuji a dále se vzdělávám, s dětmi pracuji hodně dlouho...mezi předměty jsem měla i d.psychologii a stále nechápu Váš negativní postoj k mateřským školkám...Ano, mateřskou lásku nenahradí a bylo by jistě fajn, kdyby matky nebyly nucené tak brzo nastupovat do práce apod....ale ruku na srdce, kolik takových matek, které o to opravdu stojí je? Ve školce máme maminky, každá druhá kariéristka...nebo matky co děti ve školce nechávájí celý den od otvíračky do zavíračky...některé se skoro o děti nazjímají, jiné dětem umí akorát nadávat a to si pak člověk říká, proč vlastně ty děti mají....jinak by mě zajímalo- jestli jste dětská psycholožka, protože laik si může odborné knihy vyložit uplně jinak. Není od věci se vzdělávat, ale s nadhledem...pár knih už jsem přečetla a nezlob te se, ale nezdá se mi, že by všichni d,psychologové měli takový negativní postoj, jako vy... a nesouhlasím, že školka je jiný svět s jinými pravidly :D vždycky záleží na tom, jak spolupracuje rodina se školkou. Váš komentář se mi opravdu nezdá, byť by se jednalo o odborníka, to se na mě nezlobte....nechci se tady zastávat školek, ale tvrdit, že jiná pozitiva na nich nelze hledat je dost odvážné tvrzení. Samozřejmě věc s kterou naprosto souhlasím je, že do 4 let by dítě nemělo navštěvovat školku na celý den. Negativum je, že naše školství je velmi špatně postaveno, na 26 dětí zpravidla jedna učitelka, věkové rozpětí od 2,5-7 let. Věřte mi, že pokud jste měla osobní špatnou zkušenost z mš, pak je to opravdu individuální, protože já zaznamenávám spíše pozitivní ohlasy.

rudolflenka
9. lis 2013

@nadja73
Mnohé potíže ve školce vyplývají z toho, že dítě není schopné komunikovat. Laskavě, ale důsledně po dítěti vyžadujte opakování správné formulace, až pak požadavek splňte: „Prosím, dej mi pít, děkuji za oběd, podej mi, prosím....vše je také o trpělivosti rodiče, dítě musí vědět, že na Vás nemůže "zkoušet", občas musíte být neústupní a trvat na svém požadavku - co se týče převlékání apod...prostě neustále zkoušet, vhodně motivovat -( ne ale zákazy nebo hračkou, sladkostí...) Podle dětské psycholožky (když už jsme u toho): rozloučení v šatně by mělo být milé, ale rozhodné. Pomoci může krátký loučící rituál. Rychlý útěk, ani hodinové scény mezi dveřmi dítěti neprospějí. Vhodný je i nějaký talisman - oblíbený plyšák či dečka. Můžete pak říct: „Když ti bude smutno, tak se přitul k Ušákovi a pak to bude lepší“. Špatné také je, když rodiče slibují svým dětem odměny za pobyt ve školce.dítě může vnímat, že školka je něco nepříjemného, za co musí být odměněno. Může také prožívat dvojitý stres z toho, že bude plakat a tím pádem nedostane slíbenou odměnu.
Jinak jak už jsem psala - s dítětem se často o MŠ bavit, připravit ho na to, co ho tam čeká, mš navštívit apod....jinak k Vaší otázce - ano, musíte si dítě do hodiny vyzvednout, což je logické - aby se dál nemoc nešířila. Věřte mi, že asi jen 5% ze všech rodičů, neví, že je dítě nemocné. Zbytek nám tam dáva děti se zelenýma nudlama u nosu, s kašlem a kolikrát se od dětí dozvíme, že dostaly ten "růžový prášeček na teplotku"....takže chápu, že je to těžké ale je spoustu služeb, včetně studentek nebo "babiček", které Vám za malý příplatek dítě z mš vyzvednou apod. dnes už to není problém a jedná-li se o nárazovou akci, (např.nemoc) tak o penězích nemůže být řeč. Já tak sama taky začínala, brala jsem si od 50 do 100kč/hodina, podle situace...mě osobně přístup některých rodičů zaráží, protože neustále si stěžují, jak je jejich dítě nemocné - že ostatní rodiče tam dávají nemocné děti, ale přitom to sami dělají :D pak je to bohužel začarovaný kruh...navíc je to většinou i v řádu mš - učitelka má právo nepřijmot dítě, které je nemocné...v naší školce tohle letos přísně sledujeme a musím říct, že nám nemocnost dětí opravdu klesla na minimum. Bohužel při nástupu do mš s tím musíte počítat :( než se dětské tělíčko obrní proti takové dávce nemocí, bude to trvat....proto doporučuju - otužovat, studené sprchy, sauny - mě to jako malé moc pomohlo + vitamínky, hodně pestré stravy,pohybu....přeji aby byl nástup do školky co nejméně problémový! 🙂

pisisvori
9. lis 2013

@rudolflenka ve většině s tebou souhlasím jen ne s tím, že někdo je špatný když dítě necháve ve školce do zavíračky od rána. Když žena pracuje na celý úvazek (moc zaměstnavatelů kratší neumožňuje ) a nemá babičky tak jak to má asi jinak udělat? Když dá dítě v 7 do školky do práce třeba v Praze se dostane v 7:30-8 pracuje teda do 16:00-16:30 a do školky zpět jen tak tak na před 17:00. Moje dcera ještě teď chodí na 8 a odpo nejpozději ve 3, ale prostě si to můžu dovolit,ale každý takové možnosti nemá.

nadja73
autor
9. lis 2013

@rudolflenka dekuju. uz jsem si precetla "navod" v nasi skolce, co a jak a hodne se tam toho shoduje s tim, co pisete. s tema nemocema 100% souhlasim. Je to tak, byl by to zacarovany kruh, kdyz budou ve skolce nemocne deti. S dcerkou jsme se byly ve skolce podivat za "provozu" , byla s detmi venku na zahrade a moc se ji tam libilo, tak doufam, ze to rpo ni enbude takovy skok. Hlavne ji tam v prosinci budu nechavat jen do obeda, po O si pro ni pujdu. nastesti mam uzasnou tchyni, ktera by pri mozne nemoci zaskocila, ale to se jedna az u mladsi dcery, kdy uz budu v praci i ja.
Pro me to bude hodne tezke ji tam nechat, ale vim, ze to je pro jeji dobro a po case, kdyz ne hned, se ji tam bude urcite libit. 🙂

jasekd
9. lis 2013

@naomi6 koukam na dotaz, zda dat dceru dio skolky. Za me ano, aspon zkusit, nic te netlaci, kdyz jsi doma. kdyz bude nemocna, nechas si ji doma, nebo kdyz to nejak nepujde. Jsi v lehci situaci nez treba ja, ja tam kluka proste dat musela natvrdo od zacatku, musim do prace. At se mu to libilo nebo ne. Byt na MD, tak z toho takove nervy nemam. Pozitiva a negativa jsem uz tady popsala,a pozitiva prevazuji. Co se nemocnosti tyka, nemocny drive skoro nebyl. Od zari je skoro porad. ALE zatim se vzdy jednalo jen o rymu a z ni pramenici kasel. Zadne teploty, zadny zanet stredniho ucha apod. Pokud ma jen rymu, a ta neni zelena, nema teplotu, tak proste do skolky chodi 😝 Stejne tak ostatni deti, zejmena pracujicich rodicu. Byt doma, necham ho doma, ale takhle to proste nejde. Nejsem zdaleka sama a ani ucitelky v tom problem nevidi, smrka vetsina deti 😅 Takze zatim tuk tuk, zadne vaznejsi onemocneni. Ale taha to domu a tak jsme nachlazeni vsichni vcetne dcery. Ale aspon si treba ona zvykne pak driv 🙂 Do skolky z duvodu nemocnosti bych nedavala dite s nejakym omezenim, nebo kdyz by melo doma nemocneho maleho sourozence. Jinak fakt pozitiva prevazuji 🙂

hojda
9. lis 2013

@rudolflenka Problém je v tom, že hodně maminek si nemůže dovolit být s dětmi doma, když marodí, vidím to všude, všichni se klepou o práci a sehnat novou práci je pro maminku od dětí téměř nemožné. Babičky většinou ještě pracují nebo jsou daleko a platit si někoho na celý den na hlídání dítěte je dost finančně náročné a né každý si to může dovolit a navíc sehnat někoho, komu budete důvěřovat není taky jednoduché, hlídacích slečen je třeba hodně, ale jakou máte jistotu, že dáváte dítě správné osobě ☹ . Chápu že je to začarovaný kruh, když nemocné děti chodí do školky, ale zase chápu, že někteří rodiče jinou možnost prostě nemají. ☹

jasekd
9. lis 2013

@naomi6 co se tyka te sebeobsluhy, mate cas. Muj syn je motoricky docela pozadu, s oblikanim problem byl. Ale co jsem se ptala, tak s trikem a mikinou ma problem vic deti, kolikrat prijdu do satny a decka stoji frontu k pani ucitelce a ta navlika svetry 😀 a zlepsuje se kazdym dnem. Mozna mame stesti na skolku, ale pani ucitelky jsou trpelive a je videt, ze se tam deti hodne nauci, a daleko rychleji nez doma. S cim ja se mordovala, zvladne ve skolce najednou dvakrat tak rychle.

rudolflenka
9. lis 2013

@pisisvori mluvila jsem o maminkách, které opravdu mohou, ale nechtějí ;) máme u nás např. hodně maminek co dělají na pokladně někde v Albertu, a to není žádný med to vím....nebo dojíždějící maminky. To všechno chápu, ale s těmahle většinou žádný problém není...tohle ve většině přípradů dělají matky, co nepracují, nebo jsou na mateřské (nic proti, není-li to opravdu každý den) a pak maminky, např učitelky - ty je tam dají klidně i o prázdninách...rozhodně nejsem typ člověka, co soudí aniž by nezkoumal, co je za tím...;) a pokud vidím, že dítě nijak nestrádá, nebo se mu rodiče věnují, tak mě absolutně nevadí, že je tam dítě celý den...ale bohužel jak už jsem psala, hodně dětí v naší školce citově strádá a hodně se semnou chtějí mazlit, protože doma se prý moc nemazlí apod. taky mi občas říkají, že jsem taková jejich maminka...na jednu stranu hezké, ale na druhé smutné...a ještě tady zaznělo, že děti v mš pochytají různá ošklivá slovíčka apod...apeluji na vás, abyste si dávaly pozor, co vaše dítě sleduje v televizi (bohužel nyní i často ne moc vhodné pohádky - gormiti) . Když se mě jeden chlapeček (5let) zeptal, jestli sleduju Vyvolený a nebo Ordinaci, tak co si o tom pak mám myslet? A to ho rodiče vychovávají dobře, chlapeček je fajn, ale semtam něco nevhodně "utrousí" -a už vím, proč ... dítě často pochytne i to, čemu myslíte, že nerozumí....

hojda
9. lis 2013

@rudolflenka s většinou věcí souhlasím, jen z toho trošku cítím je tu paní učitelku a ne maminku, asi vlastní děti ještě nemáte, že (není to myšleno špatně)? Člověk může mít nastudováno všechno možné ale ta realita s těma prckama je prostě jiná. Něco jiného je třeba dívat se na ranní loučení s dítětem z pohledu paní učitelky a jiné z pohledu maminky. Rad je plno, ale ne vždy vše u všech funguje.

jasekd
9. lis 2013

@rudolflenka ad ty vyrazy a ruzny reci. Z toho absolutne ucitelky nevinim, to snad nikoho nenapadne 😅 a ze obcas pritahne vyrazy...ani ne tak sproste slovo, ale urcite situace, ktere doma nevidel a nemohl zazit.
S tim loucenim souhlas, ale nekdy je to fakt tezky, v satne jsem se vzdycky drzela, ale cesta do prace pak prijemna nebyla.
Kluk je mazlivej a precitlivelej a chova se tak i k nekterym ucitelkam, a ne proto , ze by mel doma malo lasky 🙂
Ne vzdy to, co deti rikaji, musi byt pravda. Muj syn treba vyklada, ze jsme se vybourali v aute. Presne popise misto, kdo v aute sedel...nikdy se to nestalo. A takovych historek ma vic 😅 Pak si rikam, co asi vyklada ve skolce 😕

V cem vidim nejvetsi pokrok: v jidle, s tim jsme hodne bojovali a stale bojujeme, ale je to lepsi, a libi se mi pristup skolky, snazi se, nabizeji, at dite ochutna, ale nenuti na silu... a zda se, ze to funguje 🙂 V malovani, velikansky pokrok a najednou ho to bavi. Ja, ac jsem se snazila, jsem ho zaujala jen na chvilku. A v sebeobsluze, co se oblikani tyka.
S nemocnosti. Ja si dovolit nemuzu nechat dite pri prvni rymicce doma. S teplotou a zelenou rymou bych ho tam nedala. Musela bych so ho vzit do prace. Pracuju jako lekarka, v ordinaci ve vedl. mistnosti mam gauc, par deti od sestricek uz se tam kuryrovalo 🙂 Doma zustanu jen v nejnutnejsim pripade, mam plne naobjednano, dlouha obj. doba, a neprejte si slyset, co si od lidi vyslechnem, kdyz se neco po...a musime je preobjednat, i kdyz chyba neni na nasi strane (treba vypadek proudu v cele casti mesta 😝 ) Na druhou stranu aspon si muzu dite vzit do prace a aspon cast pracovni doby si nejak osefovat, kdo ma tuhle moznost...
A kluka vodim do skolky nejpozdeji na 7 hod. a vyzvedavam kolem 16 hodiny, a jeste se lidem zda, ze bysme meli pracovat dyl. Dokud nedodelam praci, nemuzu domu, obcas posilam pro kluka sestricku 😅 Tak to proste funguje. Nejsem zadna karieristka, ale holt do prace uz se musi a musi se delat naplno 🙂

rudolflenka
9. lis 2013

@hojda ano, máte pravdu, vlastní děti ještě nemám...ale prcky vychovávám jako vlastní a s dětima mám bohatou zkušenost. Navíc já sama takhle byla vychovávána a myslím, že dobře... dnes se s dětima zacházi v "rukavičkách" dostává se sem americký model výchovy a s tím já nesouhlasím...vlastní děti plánuji co nejdřív a doufám, že na mých názorech to nic nezmění...bohužel...jsem typická učitelka :D prostě profesní deformace, tak se nezlobte...to ale neznamená,ž e pro vás maminky nemám pochopení, ke každému přistupuji citlivě a individuálně...a strašně nesnáším, když mi někdo říká, že je nemůžu pochopit, když vlastní děti ještě nemám...není to tak! když vidím, že konkrétní věc u mnoha maminek jde, tak nechápu, proč by to jinde jít nemohlo (jde o komunikaci a o snahu). S maminkama mluvím hodně, zajímám se o jejich názory, snažím se je pochopit, většinou si spolu rozumíne, ale pak jsou tu takové matky, které na mě koukají z patra, protože vlastní děti nemám, závažným způsobem porušují školní řád a hlavně . berou nás pouze jako institutci, která má jejich dítě vychovat, aniž by se doma samy snažily...a s tím loučením maminky uplně chápu, ale je to prostě praxe - např.čím déle to protahujete, tím horší to pak je. Mám zkušenosti, že co se za rodiči zaklapnou dveře, tak jsou děti v pohodě...já tu nechci rozumovat, ale paní se tady ptala, jak dítě připravit na školku, tak jako pedagog radím, co je vyzkoušené a skoro u všech dětí to funguje, přestože je každé dítě originál...tady obecně platí, hodně komunikovat s učiteli a nechat si poradit- vždyť jsme tu pro vás a hlavně pro vaše děti ;)

jasekd
9. lis 2013

@leni78 proc tak negativne? 😕 Skolka jako skoro vsechno ma sva negativa, ale prece i pozitiva. Kdybych k tomu mela pristupovat takhle, tak se s nastupem do prace musim uplne zblaznit. Ja mam dite hodne precitlivele, specificke, dokonce jsem konzultovala i detskou psychiatricku ohledne nekterych jeho rysu. Bala jsem se strasne. A kluk nas prekvapil, zvlada, a neni to nejaky smireni se s osudem, on se tam vetsinou tesi 😵 Jiste ze obcas fnuka, ve skolce nekdy place (vetsinou pozde usne a pak ho brzo budi a on je unavenej), obcas si stezuje na jednoho chlapecka, ktereho kdyz jsem videla, tak to asi bude trochu kapo tridy, ale nevypada, ze by z nej byl az v takovem stresu. Hodne si o skolce povidame, kdyz se mu chce, a je videt, ze ho to tam bavi a ze je i na sebe pysnej, ze neco noveho zvlada 🙂

jasekd
9. lis 2013

@rudolflenka ja myslim, ze trochu se to zmenit musi 🙂 A to nemyslim nejak zle nebo povysene, ze deti nemas, to prece ani neni povinny, aby ucitelka mela deti. Ty matky, o kterych pises, by se koukaly spatra, i kdyz bys deti mela, tak by si proste nasly neco jinyho 😝 Musim rict, ze kdyz jsem byla na prvnich tridnich schuzkach, ze jsem si o nekterych rodicich hned rekla "To je material" a litovala ucitelky, ze s nima musi komunikovat a vychazet 😝

rudolflenka
9. lis 2013

@jasekd souhlasím s vámi...ale tohle je zase špatně pochopeno. Moc dobře vím, jak si děti umí vymýšlet, ale často už za ty roky rodiče prokouknu a vím, jaký mají k dětem vztah (stačí občas poslechnout, jak se k dětem chovají v šatně, když si myslí, že je nikdo nevidí a neslyší). Je to smutné ale je to tak, že rodiče na děti čas nemají a ve většině případů ani nechtějí...ono je to bohužel nastaveno tím, že náš systém rodiny absolutně nepodporuje a rozhodně vím, jak to mají maminky těžké. Sama to teď řeším i když ještě dítě nečekám - jak to bude s penězama, až budu na mateřské, co s prací, co se školou...navíc splácíme s manželem hypotéku, tak musím řešit i tu nemocnost- prostě bych si nemocenskou nemohla dovolit, musela bych si vzít dovolenou....takže uplně chápu. Máte všechny do poslední můj velký obdiv ;) Rozhodně jsem nemyslela s každou rýmičkou, uvadím opravdu extrémy, ale bohužel se s nimi setkávám stále častěji ☹

rudolflenka
9. lis 2013

@jasekd ale jo, asi se to trochu změní to je jasné 🙂 , ale mám prostě už docela dlouho nastavené jasné priority a věci, které neměním. Je pravda, že možná pak na to budu zase koukat jinak, ale my se například s mojí kolegyní, která dítě má a je o 20 let starší, uplně ve všech názorech shodneme...navíc jak říkám, když vidím, že u spousty maminek některá věc jde, tak proč jiné omlouvat za jejich lenost nebo neschopnost... 🙂 Naštěstí musím říct, že je pořád ještě hodně maminek "normálně" uvažujících....

jasekd
9. lis 2013

@rudolflenka jejda, neva, ze ja jsem tykala? Ja jsem tu zvykla, ze i mne se tyka 🙂 Nooo, musim rict, ze kdyz stojime v tech 7 rano v satne a Martinek se schvalne coura a zevluje a ja uz vim, ze bych mela byt nekde jinde, ze uz se mi cekarna plni a cim dyl zacnu, tim dyl zas skoncim, lidi budou nervni atd atd., ze uz moc jako chapajici maminka taky nevypadam 😔 Nesnasim ty hekticky rana, plus k tomu mam jeste mladsi dceru, kterou predavam jeste jinde,pak ji zas vyzvedavame, no pripadam si jak krecek v kolotoci nekdy 😝

hojda
9. lis 2013

@rudolflenka Ono jde hlavně o to, jak se zaměstnavatel dívá na zaměstnance, který je stále doma a je jedno jestli na dovolené nebo nemocný, prostě když přijde na lámání chleba, tak je pak jasné, kdo půjde z kola ven ☹

rudolflenka
9. lis 2013

@jasekd já si toho ani nevšimla...já vykám ze slušnosti, ale nějak si na to nepotrpím...takže mi klidně tykejte :D ...jasně, já to uplně chápu, že jsou někdy maminky nervózní - často jim nabízím, že jim pomůžu či se jinak snažím vycházet vstříc...jenže opravdu tady mluvím o maminkách - zejména těch starších, které mají hrozně málo trpělivosti a často "vybuchnou" a pak to dítě odnáší zbytečně...možná to nevypadá, ale jsem dost chápající tvor, jen nesnáším, když někdo porušuje pravidla, dělá ze mě blbce a nebo si nedá říct, byť to s ním myslím dobře, nechce komunikovat ap.o to hůř, je-li to u dospělého člověka :D 🙂

jasekd
9. lis 2013

@rudolflenka tak to ne, kdyz vy mne vykate, tak ja vam budu taky 😉 😀 Ja uz jsem taky starsi matka, je mi 33 😝 a obcas uz mi nervy praskaji. Ja uz se snazim zdrzet se soudu na jine lidi, ale je jasny, ze neco jineho je , kdyz nekoho vidim jednou , treba na hristi, a neco jineho, kdyz ho vidim opakovane a musim s nim resit urcity veci. Ja uz taky mam nektery ty rodice pacientu prokoukly 😅

nadja73
autor
9. lis 2013

@rudolflenka a ja mela za to, ze my starsi matky jsme trpelivejsi a vetsi citlivky, co se tyce deti. Ja se ve sborovne rozbrecela, kdyz jsem podepisovala papiry o nastupu do skolky, kdy jsem si uvedomila, ze uz je to tu a moje mala holcicka bude nekolik hodin denne beze me. 😔 Vim, ze skolka bude pro ni prinos a bued se ji tam libit.

rudolflenka
9. lis 2013

@jasekd
@nadja73 já to nemyslela špatně 🙂 ale většinou to tak bohužel je 🙂 asi to nebudu dál rozebírat, protože vždy záleží na konkrétním jedinci 🙂 ...a uplně chápu nadja73- vlastní sice nemám, ale jak tak koukám na svou neteř a synovce, tak uplně lituju, že jsem se jim víc nevěnovala, hrozně to letí a Kubík už půjde do školy....achjo 🙂

nadja73
autor
9. lis 2013

@rudolflenka o tom, jak to neskutecne leti si muzes povidat hodiny 🙂 furt mam v hlavne, jak jsme nasli // na testu a za mesic jde nase prvni cacorka do skolky 😕

jasekd
9. lis 2013

@rudolflenka ja se taky neurazila 😉 Proti vam stara uz jsem 😀 Bylo to spis takove povzdechnuti, jak to leti 😝 a ty nervy proste mam, moje chyba, ze jsem takova 😝

leni78
10. lis 2013

@rudolflenka Ja Vaše úvahy vnímám spíše jako úsměvné, ale tím se vas nechci dotknout. Respektuji, ze máte jiný názor, nez ja a děkuji za příspěvky, i když jsou pro me nezajímavé. Věřím, ze celkově jsou pro diskuzi přínosem. 🙂

leni78
10. lis 2013

@jasekd Ja myslím, ze jsem nepsala negativně 🙂 Spíš fakticky. Me osobně přijde spíše vaš příspěvek takový smutný.