Komunikační šum v rodině. Jak tomu předcházet?

antilopkax
3. únor 2020

Mám otázku na to, jak přijít na to, kdo je původcem komunikačního šumu. Už si připadám jak cvok. Mluvím s dětmi a pravidelně to končí špatně. Pro něco je pošlu, přinesou něco jiného. Pošlu je něco udělat a udělají neco jiného. Pokud to neudělají, beru to jako neposlušnost. Ale oni se snaží a nakonec to nedopadne, protože pošlu pro mléko, přinese mouku, pošlu nakrmit kočku, přinese seno pro morčata, pošlu s prádlem do pračky a uklidí bundu do skříně...
Tak nevím, jestli špatně mluvím, nebo to je v dětech. Snažím se o jednoduché adresné pokyny.
Ráda uvítám tipy na to, jak předcházíte informačnímu šumu vy. Případně se klidně jen podělte o vaše zkušenosti a příběhy.

pipi_puncocha
3. únor 2020

Radu nemám, syn je ještě maličký, ale docela mě to pobavilo, promiň.😁 udělají to někdy správně, nebo je to vždycky něco takhle mimo? A jak jsou staré?

antilopkax
autor
3. únor 2020

@pipi_puncocha já to neberu tragicky. Byla jsem stejná. Já si žila ve svém světě. Často jsem pokyn zazdila, protože jsem na to během 2 minut zapomněla.
Vždycky to mimo není. Ale každý den se něco povede. A třeba to je normální a já mam jen přehnané nároky.

aneta15
3. únor 2020

@antilopkax buď ráda, že vůbec vnímají, že něco říkáš. Já když začnu dávat pokyny k práci moje děti přestávají slyšet. Vůbec nereagují. 5x řeknu Romane bez se mýt a nic...manžel řekne tys neslyšel mámu a on se zvedne a jde do koupelny, takže mám aspoň jistotu, že moje vyjadřování je v pořádku 😉 takže ano pokud máš děti ve věku od 8 do 13 let tak je to naprosto v pořádku 😉

katkapavlik
3. únor 2020

Ahoj tak to je jako u nás doma. Já mám 8 let syna a dělá také pokaždé něco jiného,nebo dlouho přemýšlí 😜 co má vlastně dělat. Tak to dělám tak,že ho o něco požádám a zeptám se hned " víš co máš dělat". Buď odpoví dobře,nebo prostě neví. Asi to pro něj není tak důležité aby si to pamatoval.😁😜

antilopkax
autor
3. únor 2020

@aneta15 tak to je normální, že nevnímají. Vše opakuju xkrát. Musím mluvit z očí do očí, takže běžné poslání umýt vypadá tak, že stojím před dítetěm, držím ho za ramena, udržuju oční kontakt a pomalu říkám - jdi do koupelny a umyj si ruce. Pokyny typu svlékni se/oblékni se, umyj se... To u nás nefunguje.
Spíš mi jde o to, že když už poslechnou, tak to pomotají.

@katkapavlik taky se ptám, on řekne, že má přinést mléko a přinese mouku.

amazonkajanik
3. únor 2020

To mi připomíná, proč jsem v pubertě dostala triko a na něm psáno: Vidím,nekoukám ; slyším,neposlouchám ; vnímám,nereaguju!
😂

antilopkax
autor
3. únor 2020

@amazonkajanik no jo, ale on je předškolák, který poslouchá, ale neudrží myšlenku.

lilian2111
3. únor 2020

Je to úplně normální 🙂 já syna vždy poslala něco udělat, nebo pro něco a sekl se na úplně jiným místě a neudělal nakonec nic. 🤣🤣
Jinak teď v 9 letech je to už dobrý 🙂

amazonkajanik
3. únor 2020

@antilopkax to se podaří i dospělým. Pošlu mužského pro 3 věci a vždycky min jednu zapomene,nebo přiveze něco jiného. Já jako dítě při nákupu totéž. Nebo jsem měla záseky, jako že jsem hodila ponožky do odpaďáku,místo do koše na prádlo. Nebo ještě líp,vzala mísu s hranolkama a místo do trouby,je otočila do odpadu a nechápala proč 😂
Děti bývají roztěkané,hodně vjemů,milion myšlenek. Občas se něco tzv ztratí v překladu. Mají nakrmit kočku. Jdou, něco vidí,slyší. Jé,co jsem to měl ...nakrmit...koho...asi králíka ...já...ne,mamka chtěla ...

antilopkax
autor
3. únor 2020

@amazonkajanik já vím, že se to podaří i dospělým. Ale tohle je z místnosti do místnosti. Ještě na něj volám, že chci mléko a stejně to je mouka. Nebo se ho zpetám, co si dá k večeři a on mi řekne, že mu oběd nechutnal.
Mám srovnání mezi 2, jeden to nevnímá a neudělá, druhý dělá tyto záseky.

amazonkajanik
3. únor 2020

@antilopkax jak říkám, v hlavě jim toho hodně lítá a než se mozek naučí utřídit myšlenky, hold se nějaká sem tam zatoulá. Místo mléka mouka. Obojí je bílé. Mozek si dokázal zachovat aspoň tenhle parametr a podle toho to dopadlo.Ten co nevnímá,neudělá,je starší,že 😁

antilopkax
autor
3. únor 2020

@amazonkajanik jo, ale ten to nedělal nikdy. Ten si žije někde ve svém světě. Toho pošlu pro mléko, vrátí se bez mléka a zeptá se mě, jestli vím, že Yellowstone je supervulkán a vědce děsí, že každý rok postupně stoupá. Případně se mě zeptá, jestli jsem věděla, že Himaláje pořád rostou díky tomu, že Indie se vsouvá pod asijskou desku a jestli nevím, o kolik mm za rok vyrostou 😂
U toho mladšího to je a bylo vždy jiné. U něj platí ono známé "já o koze a on o voze".

lv
3. únor 2020

Neuklidnim tě, nepřejde to - dceři je 12, s nastupujici pubertou JE TO JEŠTĚ HORŠÍ 🤪🙄😲🥰

antilopkax
autor
3. únor 2020

@lv takže když dceru pošleš, že je něco pod stolem, tak bude hledat na stole? Plete si místnosti? Lidi?

lv
3. únor 2020

@antilopkax hele jednu dobu jsme s mužem (trocha černého humoru) uzavirali sázky, jestli dokáže danou věc donést, např. Prosím z chodby, poslední skrinka, jak je drogerie dones čistící ubrousky/z lednice ve dvířkach kečup/ z 1.šupliku barevne fixy atp.. Úspěšnost odhaduju tak na 40%, když jsou instrukce zcela jasné (rict ze spize cukr, nebo mouka, to je utopie, neb je to bilej prasek jako bilej prasek, byt nasypany v popsanych sklenicich). Hele nekdy bouchnu, hučím, ale spíš jsem flegmatik a neřeším to. Průšvih je se školou, máme ukol, nevim jakej, do čeho atd

antilopkax
autor
3. únor 2020

@lv mně nejde jen o ten donos, ale prostě bloudí v místnosti. Není schopný dodržet jednoduché instrukce typu "otoč se", "podívej se pod stůl", "je to v ložnici"...

lv
3. únor 2020

@antilopkax ano, také, nedělám si z ní slouhu, ale instrukce triko na kolo máš v 1.šupliku vpravo nahoře a jde na konec chodby otočí se, prijde zpět, otočí se a jde do botniku, nebo se prostě ta myslenka "jdu se chystat na kolo" ztrati v metrixu

klea81
3. únor 2020

@antilopkax adhd?

antilopkax
autor
3. únor 2020

@lv u něj to je o tom, že stojím vedle něj, řeknu mu, aby se otočil a podíval pod stůl, protože tam je to auto, co hledá a on se podívá na stůl. Když to zopakuju, koukne pod židli. Musím krokovat. Ukaž stůl, ohni se a je to pod stolem. Kdybych ho z ložnice poslala do kuchyně pod stůl, tak tam ani nedojde.

martiina_k
3. únor 2020

@antilopkax kolik mu je?

tynka9
3. únor 2020

To dělá i můj bratr, a to je mu 25 😁 mamka řekne, že je potřeba posekat trávu, jde štípat dříví, má umýt nádobí, vysaje... a to ještě s velkým zpožděním, pár hodin je minimum 😁😂😁

antilopkax
autor
3. únor 2020

@tynka9 to není totéž. To, co dělá tvůj bratr, je můj celoživotní problém.
Tak ještě jednou popisu problém. Mně nejde o to, že nereaguje, reaguje se zpožděním... (to považuji za normální), mně jde o to, že reaguje špatně. Pošlu ho do obýváku a jde do ložnice. Řeknu mu, že to má za sebou, podívá se vedle sebe. Zeptám se ho, s kým si hrál ve školce a on mi řekne, že si hráli na policajty a zloděje. Zeptám se, jestli snědl celý oběd a on mi odpoví, že jedli těstoviny.

ni_kola
3. únor 2020

Ty jo, me to prijde, ze nerozumi prikazum, ze nevi, co presne po nem chces. Ze zachyti vzdy jen pulku tveho sdeleni. Je to v.... prines mi.... a ten zbyrek nepochyti, tak si proste udela/prinese/dojde tam, kam ho zrovna napadne. Stejne tak s temi dotazy s kym sis hral.... vypada to, ze proste pochyti jen slovo hral a podle toho odpovi.
A jak mluvi on? Ve vetach? Nema problemy s vyjadrovanim?
A co treba porozumeni textu? Jde mu to? Kdyz mu prectete pohadku/basnicku a zeptate se ho na neco z toho, odpovi dobre?

kijonkova.k
4. únor 2020

@aneta15 Zajímavé,u nás je to stejné 😁

antilopkax
autor
4. únor 2020

@ni_kola díky. To by mohlo být ono. Na rozdíl od bráchy se vydrží soustředit déle, takže postřehne pokyn, ale dál už nevnímá.

martiina_k
4. únor 2020

@ni_kola proto jsem se včera ptala, kolik mu je... taky mi to přijde na poruchu porozumění

mataharyy
4. únor 2020

@antilopkax Mám to doma. Roztržité dítko na dvou metrech je schopný ztratit sám sebe. Polož sešit na stůl = sešit už nikdy nikdo nenajde, máš to před sebou = hledá se minimálně u stropu, máš úkol = Pepa mě dnes naštval... Zkoušela jsem vypozorovat jaká akce způsobuje reakci, např. kdybych se zeptala jestli ho Pepa dnes naštval, či bych se dověděla jaký má úkol, ale v tomto směru mám dojem spíše náhodného generátoru slov a činů 😒 Bohužel radu nemám, sama nevím jestli jsem magor já a nebo mám dome E.T...

antilopkax
autor
4. únor 2020

@mataharyy to, co popisujes, dělám ja a starší syn. To je roztržitost. Tento nic neztrácí. Neodpovídá úplně z cesty. Tématu se to týká.

@martiina_k předškolák.

mataharyy
4. únor 2020

@antilopkax To ano, je roztržitý a do toho má to co popisuješ ty, přetváří to co mu říkáš tak jak si myslí že mu to říkáš (což bývá dost rozdíl). Ve spojení s roztržitostí a vším ostatním jsou dny kdy chodím řvát ven, protože je to dost náročný a jediné co mě uchránilo alespoň špetku zdravého rozumu, je fakt že to nedělá ze zlé vůle aby mě vytočil, ale prostě je jinde a já doufám že z toho vyroste, protože oproti sourozencům dal laťku trpělivosti hodně vysoko... 😇

martiina_k
5. únor 2020

@antilopkax napíšu večer zprávu, kde se tě na něco doptam. Abych nedělala závěry z pár vět 🙂