Kritéria k zápisu do školky, Praha. Máte to taky tak?

brisalek
8. únor 2012

Ahoj vsem . Minuly tyden jsem si na strankach Prahy 8 i materskych skolek precetla, ze to co rikali pri dnu otevrenych dverich je pravda a z kriterii pro zapis bude vyrazeno kriterium o pracujicich rodicich.

Takze jedinym kriteriem je vek (krome predskolaku a trvaleho bydliste). Takze kdyz bude dite narozene v cervnu a maminku bude mit na materske dovolene tak ho treba vezmou a moji dceru ne, prestoze pracuji, ale je narozena o mesic pozdeji a uz spadla pod caru☹☹.

V loni pry maminka napsala ombudsmanovi, ze ji syna nevzali do skolky proto, ze je na materskem s druhym a on vydal rozhodnuti, ze je to diskriminace a ze kazde trilete diote ma narok na vzdelani.....

Mate to ve vasich skolkach take tak? A jak budete reagovat, kdyz vam dite nevezmou a budou tam deti maminek na materske? Je to take diskriminace a proc ja mam davat treba 10tisic za soukromou skolku ???, abych mohla chodit do prace a odvadet statu penize?????.

papuchalk
25. únor 2012

@sarihy Já jsem si právě myslela, že Pha 13 je na tom ještě tak nejlépe - aspoň jednou se tak vyjadřoval Vodrážka ve STOPu 😠 .

sarihy
25. únor 2012

@papuchalk Jako prej jediná P-13 uspokojila loni všechny děti pracujících rodičů...My přilášku dávali, nevzali jí, neb mladší dceři bylo 5 týdnů a starší dcerka je až 12.9. ..takže letos tak nějak doufám, že bude mezi těmi staršími, a navíc loni odmítnutá, tak by to snad mohlo vyjít....aspoň se na to ty učitelky tak tvářily...ale uvidíme v květnu...Každopádně pokud jdeš do práce, zkus tohle http://www.koralek-skolka.cz/ ...dcerka tam chodí a dobrý a na soukromou školku levný...

papuchalk
25. únor 2012

@sarihy Aha, tak já myslela, že vzali všechny tříleté děti, tak nic. Díky za odkaz, uložím si ho, může se hodit. Vojtíškovi právě budou tři roky příští rok v únoru, takže to také moc dobře nevypadá. Teď zkoušíme ještě druhé mimi (v tom případě, by mi to nevadilo, kdyby mi ho nechali doma do září - doufám, že potom by ho vzali, už by mu bylo 3,5 let), ale nevíme, jestli se zadaří, takže k zápisu každopádně půjdeme a o našich dalších plánech nic říkat nebudu. A nevíš něco o školkách přímo na Stodůlkách? Která je lepší/horší?

sarihy
25. únor 2012

@papuchalk Mně bylo řečeno, že uspokojili všechny děti, ale jelikož dcerku nevzali, vyložila jsem si to tak, že odmítnutí rodiče podali odvolání a našli pro ně místo někde jinde...Jinak těch jednotlivých MŠ tady moc nevím, jsme z Velké Ohrady,,,

morgan
26. únor 2012

@sarihy tak 3000 mi přijde taky ještě únosné, nevím jestli teda myslíš s obědama nebo ne, ale jde to 🙂
@papuchalk přihláška by se měla podávat jen jedna, ačkoliv mnoho maminek jich podává několik...stejně se potom ty duplicitní v rámci jedné MČ vyhazují a ještě na takovou matku koukají jako na pako, co jsem slyšela 😀
@pettule tak to máte taky pech, umím si představit, jak se starší doma nudí, znám to denně a proto tak moc doufám, že mi ho do té školky vezmou 🙂

morgan
26. únor 2012

@papuchalk já jsem někde četla, že nejlépe je na tom Praha 3, loni dokonce přes léto na rychlo rekonstruovali školku, aby otevřeli dvě nové třídy a mohli uspokojit všechny žadatele...No já jsem z Prahy 3, takže doufám, že se na nás letos taky dostane 😀

evulatko
26. únor 2012

@morgan, my jsme tedy Praha 8 a vsude nam na dnech otevrenych dveri rekli, ze prihlasek si muzeme podat, kolik chceme🙂

takyja
26. únor 2012

@pettule Právě pro tebe je vhodné to doporučení ombudsmana - viz odkazy stránky dříve, co jsem dala v příspěvcích. Tvého syna nesmějí diskriminovat proto, že TY jsi na mateřské / rodičovské doma. Takže si to vytiskni a mávej tím ředitelce před očima, popřípadě si podej odvolání - v tom od ombudsama najdeš i odůvodnění a můžeš se tím inspirovat. Školky v našem obvodě ombudsmana respektují.

takyja
26. únor 2012

@evulatko Praha 4 totéž.

morgan
26. únor 2012

@evulatko
@takyja
aha, tak to mají asi jiný systém, možná spolu ty školky nespolupracují...akorát by mě zajímalo, jestli pak jedné mamince přijde, že jí vzali dítě do 3 školek a ona si pak vybírá a jiné mamince přijde, že jí dítě nevzali nikam a ona pak panikaří a čeká jestli se někde uvolní místo...?

evulatko
26. únor 2012

@morgan, ja jsem to pochopila tak nejak, ze pokud dite vezmou do vice skolek, tak pak se snad reditelky domluvi a daji ho do te skolky, ktere ma nejbliz bydlisti🙂

morgan
26. únor 2012

@evulatko no u nás je to právě tak, že ředitelky mají schůzku ještě předtím, než se vůbec rodičům něco posílá o přijetí či nepřijetí, to je určitě lepší, než aby se domlouvali až později 🙂, jinak jsem ještě u zápisu uváděla jakou druhou školku bych případně preferovala, což je super, protože já bych třeba nechtěla tu školku co máme nejblíž. Zkrátka místo podávání několika přihlášek a zahlcování "systému" uvedu preference a ředitelky to pak nějak rozhodí.. 😎

jmisa
26. únor 2012

No já jsem P4 a známá učitelka mi řekla, že se duplicitní předem vyřadí a pak se umístí podle dohody ředitelek. Takže doporučují podávat jen na jednu školku.

Jinak jsem taky četla, že umístěny v obvodu jsou všechny děti narozené do konce srpna (teda psali to vloni, letos ještě zápis nebyl), akorát to nemusí být ve školce, kter je nejblíž domu nebo práci apod.

evulatko
26. únor 2012

@morgan, no u nas maji tu schuzku taky predtim, asi jsem to blbe napsala🙂 Kazdopadne jsem to pochopila tak, ze kazde dite je prijate po jejich domluvy jen do jedne skolky. A kam bych to preferovala, taky muzu rict u zapisu nebo napsat do prihlasky, ja bych taky nechtela do te, co mame nejbliz🙂 Ale reditelka jedne skolky jasne rekla, ze prihlasek muzeme podat vic, ze s tim sice oni pak maji vic prace, ale ze nas chapou, ze se bojime, aby se nase ditko vubec nekam dostalo🙂

morgan
26. únor 2012

@evulatko Tak to je zřejmně nějaká extrémě chápavá paní ředitelka 😀

pettule
26. únor 2012

@takyja Moc díky za radu 🙂

vercaberca
26. únor 2012

@brisalek nečetla jsem celou diskuzi a reaguji jenom na úvodní článek.
zcela souhlasím s tím, že budou chodit děti podle data narození. je to jasný, průhledný systém. do doby než toto zavedli bylo možné různě spekulovat a školku si nevybírali rodiče, ale školka si vybírala děti. dokonce to svádělo i podplácení. sice měli přednost děti zaměstnaných rodičů, ale stejně se tam tyto děti všechny nedostaly. a samozřejmě se v tom podvádělo. matky si někde sehnali razítko o zaměstnání a pak byly doma.
a jak bys v tomto systému "zaměstnaných rodičů" chtěla rozlišit pracující matky na MD. podívej se tady na koníkovi, co holek chodí na MD do práce. to je například můj případ. při přihlašování starší dcery mi jasně řekli, že na první pohled jsem na MD (vozím kočár), takže by se jim před ostatními rodiči špatně dokazovalo, že pracuji (šanony a pc sebou na procházky nenosím, tak to nikdo nevidí).
takže říkejte si co chcete, ale s tímto průhledným systémem podle data narození naprosto souhlasím.

kocicinka
26. únor 2012

@vercaberca Naprostý souhlas. Já sice na MD ještě nepracuji, ale studuji VŠ. A až jí vbrzku dodělám, tak si budu schánět nějakou práci z domova, aby nemusel vše táhnout manžel..
Jenom by měli nějak zařídit, aby nebyl takový převis dětí ve školkách, protože to, že se u nás dostane každé druhé dítě je fakt hrozný... měli by tu šanci dostat všichni

morgan
26. únor 2012

@vercaberca souhlasím, akorát teda mi ten systém tak průhledný nepřijde v tom, že člověk stejně neví jestli se tam nedostalo nějaké mladší dítě přes protekci, sponzorské dary apod., pochybuju že to někdo (např MČ) kontroluje...jen můžeme doufat, že se tím školky řídí a že je to spravedlivé 🙂

takyja
26. únor 2012

@jmisa My jsme byly na dnu otevřených dveří, rovnou řekli, že v obvodu Prahy 4 se určitě na všechny nedostane, neboť je více dětí než míst. Taky si hodně rodičů předškoláků požádalo o odklad a tím pádem berou o to méně dětí a preferují se zase předškoláci. Taky nám řekli, že si přihlášek můžeme dát kolik chceme...
@vercaberca Já to s prací mám podobně, naštěstí jsem si vzala dvouletou RD, takže jsem sice v suchu ohledně přihlášky, ale stejně se nedostaneme. 😀

jmisa
26. únor 2012

@takyja no dát si je můžeš, ale nejdřív to proberou a vytřídí.

Ono se hlásí i dost dětí, co jsou narozeni později než toho 31.8.2009, takže ti se nedostanou s největší pravděpodobností.

vercaberca
26. únor 2012

bydlím v nymburce a tady naši radní opravdu super pracují. zareagovali velice rychle a rozšířili školku o 55 míst (vytvořili v ZŠ ve volných prostorech nové školkové třídy) a letos ji rozšíří zase o dalších 50 míst. to už by mělo asi pokrýt většinu poptávky. předškoláčci už pomažou do škol a uvolní místo dalším. potom taky město podporuje i soukromé školky. nepřispívá, ale minimálně pomáhá hledat levné a zároveň důstojné prostory. ale je pravda, že místní rodiče se spojili a dali na město stížnost o neumožnění vzdělání dětem a město reagovalo.
neumím si představit, že by starší dcera šla do školky až jako předškoláček (to by bylo, kdyby ji nepřijímali, protože já jsme na MD). Tento rok má takový seznamovací a zajížděcí, kdy si musela zvyknout, že se maluje v určitém čase a ne, když jí se chce. Seznámila se s dětmi, učitelkami a režimem. A jako předškolačka by už zase záhy musela odejít do školy a hned nový režim, prostředí apod.
takže není dobré, aby se matky mezi sebou napadaly, ale jít na město (obec) a dožadovat se svých práv. všem je nepříjemné čelit oficiálním stížnostem, trestním oznámením nebo žalobám.
a jak tu někdo psal, že by nějaký právník jistě u soudu vyhrál s tím, že pracující matky mají mít přednost, tak to hodně těžko.

adelka21
26. únor 2012

@prochi někdy někdo řekl , že školky jsou vzdělávací a ne hlídací 😀 😀 😀 se mi zdá, že ted to pořád každý opakuje, takže 4leté dítě, které vemou do školky, tak je vzděláváno a 3,5leté dítě, které se nedostane kvůli věku je hlídáno? Já to fakt nechápu 😝 😝 😝 Nebo teda od kterého věku je dítě vzdělávano a do kterého věku hlídáno???? 😅 😅 😅

prochi
27. únor 2012

@adelka21 to snad ale není o věku - vzděláváno versus hlídáno, to je o školce. Já jsem řekla něco o tom, že dítě, které není ve školce není vzděláváno? 😕 Já jsem řekla, že ŠKOLKA není na hlídání dětí, nýbrž předškolní vzdělávání, a na to by mělo mít právo každý dítě bez ohledu na to, jestli má mladšího sourozence nebo nemá.
To, že je míst málo a o tom, že to není pro pracující maminky fér, je věc druhá a taky to nepopírám 😉

brisalek
autor
28. únor 2012

@vercaberca presne souhlasismorgan. Nic se nesprehledni, jen umoznili, ze uz si ty potvrzeni o praci nemusi schanet.

vercaberca
28. únor 2012

@brisalek @morgan tady na malém městě si to docela umíme pohlídat, protože se matky tak nějak různě potkáváme na hřištích, takže člověk má přehled. slyšela jsem, že někteří rodiče měli podezření na správné dodržení kritéria datum narození a podali trestní oznámení. nejsem si 100% jistá, jestli to je pravda nebo jenom místní drb. nicméně potom během prázdnin přijali ještě 8 dětí (takže tím asi rodičům zalepili pusy). zcela ověřenou informaci mám, že dítě mojí kamarádky mělo být šoupnuté pod čáru na úkor dítěte místostarosty. tento přesun jsem měla potvrzený z toho nejoficiálnějšího zdroje. místostarostova žena raději stáhla přihlášku a nás tady roznášela na kopytech. 😝

jancule79
28. únor 2012

S tím vzdělávacím zařízením..... Já bych řekla, že je školka a školka. Souhlasím s @takyja, že pokud je ve školce 28 dětí a 1 pedagog, tak je to spíš hlídací zařízení než vzdělávací.
Je fakt, že pokud je hlavním kritériem věk dítěte, tak teoreticky by to mělo být docela průhledné, protože věk v rodném listě dítěte - to jsou fakta a dost těžko ho bude někdo falšovat.
S tím potvrzením o zaměstnání, tak znám pár případů, kdy maminka byla těhotná s druhým (na začátku), v zaměstnání to neřekla, nechala si potvrdit nástup do zaměstnání a toto potvrzení také dávala při zápisu ve školce. S tím, že samozřejmě už věděla, že bude další 3 roky doma s druhým. Takže ve finále její dítě vzali a dítě třeba o měsíc mladší, jehož maminka opravdu do zaměstnání nastupovala tak nevzali.

morgan
28. únor 2012

@vercaberca jo, to věřím, že na menším městě to není tak anonymní a různé protekce jsou líp ohlídatelné a taky rodiče se líp domluví. S tou místostarostovou ženou je to vtipný a je to dobře, že jim to nedopadlo, teda nechci být nepřejícná, ale pokud to bylo na úkor jiného staršího dítěte, tak je dobře, že to takhle dopadlo 😀

@jancule79 a ty se dostaneš k rodnému listu jiného dítěte? To se zase dostane jen k těm ředitelkám, takže je to snad jedno ne? Nic průhledného na to není...

vercaberca
28. únor 2012

@jancule79 to že je matka zase těhotná snad není problém. přece nikdo nemůže kalkulovat s nenarozeným dítětem. 😕

@morgan a vlastně i tady si to rodiče neuhlídali.... moje jiná kamarádka s vlivnými rodiči dítko do školky dostala, ale hezky v tichosti po humbuku se zápisem. a na veřejnosti pustila hlášku, že se 2 děti přestěhovali a její dítko bylo na druhém místě pod čarou. no velmi průhledné. ale chytla se na lep sama, když jsem jí vyprávěla podobnou historku 😀 .

rodný list dítěte nikde neukazujete. takže by se to mohlo falšovat, ale to by udělal jenom magor.

jancule79
28. únor 2012

@morgan Tak samozřejmě, že se info o datumu narození dětí dostanou jen k ředitelkám. Já ani data narození jiných dětí vidět nepotřebuju. Měla jsem spíš na mysli to, že pokud je jediné kritérium věk dítěte, tak se to dá těžko zpochybňovat.
@vercaberca To těhotenství a potvrzení o zaměstnání jsem uvedla pouze jako příklad, že na rozdíl od věku dítěte se s tímhle dá docela účelově "pracovat".
Je jasné, že při současném nedostatečném počtu míst ve školkách bude stejně vždycky někdo nespokojený. Já jsem byla a budu de facto v obou situacích. Staršímu byly 3 roky na podzim, loni by ho do školky nevzali (v září nebyl 3 letý a do odcházelo dost málo dětí, takže místa stačila tak na děti pracujících rodičů). Mně to ani nějak nevadilo. Syn se se mnou doma určo nenudí, krásně si vyhraje s bráchou, v pohodě se zabaví i sám, chodíme na kroužky, podnikáme různé akce, atd. Letos ho budu hlásit, tak uvidíme. Mladšímu synovi budou 3 roky na jaře, pak bych se měla vracet zpět do zaměstnání. Jsem realista a vím, že do státní školky ho na jaře nikdo nevezme. Takže to budu nejspíš řešit buď paní na hlídání a nebo soukromou školkou. Ale taková je doba - máme tržní ekonomiku, nic není zadarmo. ☹