Kritéria k zápisu do školky, Praha. Máte to taky tak?

brisalek
8. únor 2012

Ahoj vsem . Minuly tyden jsem si na strankach Prahy 8 i materskych skolek precetla, ze to co rikali pri dnu otevrenych dverich je pravda a z kriterii pro zapis bude vyrazeno kriterium o pracujicich rodicich.

Takze jedinym kriteriem je vek (krome predskolaku a trvaleho bydliste). Takze kdyz bude dite narozene v cervnu a maminku bude mit na materske dovolene tak ho treba vezmou a moji dceru ne, prestoze pracuji, ale je narozena o mesic pozdeji a uz spadla pod caru☹☹.

V loni pry maminka napsala ombudsmanovi, ze ji syna nevzali do skolky proto, ze je na materskem s druhym a on vydal rozhodnuti, ze je to diskriminace a ze kazde trilete diote ma narok na vzdelani.....

Mate to ve vasich skolkach take tak? A jak budete reagovat, kdyz vam dite nevezmou a budou tam deti maminek na materske? Je to take diskriminace a proc ja mam davat treba 10tisic za soukromou skolku ???, abych mohla chodit do prace a odvadet statu penize?????.

sabuse1
8. únor 2012

no já jsem v opačné situaci - jsem na mateřské a doufám, že mi dceru vezmou protože je narozená v dubnu a syn další rok v listopadu, přednostně berou sourozence takže pokud jí letos vezmou on bude mít příští rok větší šanci - pokud by jí letos nevzali půjdu za rok k zápisu s oběma a je pravděpodobné, že mi vezmou jen jí a já pak budu rok zadarmo doma se synem...takže asi se to nedá posoudit až takhle objektivně i když chápu tvojí situaci a případné naštvání pokud by dostalo přednost dítě maminky která je na mateřské....
jako kdyby byl syn narozený taky na jaře asi bych to neřešila a bylo by mi vcelku jedno, že je dcera se mnou doma, ale takhle prostě doufám...a taky si myslím, že už kolektiv potřebuje...na druhou stranu s námi půjde k zápisu maminka která má stejně starou dceru a je těhotná takže pak bude doma další 3 roky...tak jsem zvědavá na postoj školky a jak to vlastně dopadne

mamkamarketa
8. únor 2012

@brisalek ja te naprosto chapu,ale tak to je. bohuzel. dneska ta situace je dosti silena. meli by se uprednostnovat deti pracujicich rodicu. tecka. je mi jasny,ze se do me obuji rmatky na RD,ze jejich dite skolku potrebuje a kdesi cosi.
skolka kam spadame ma kriterium,ze bere deti narozene nejdpozdeji do 31.8. jelikoz mam dite v listopadu, mela jsem smolika. dala vypoved v praci a kluka dala na par dni v tydnu do skolky soukrome. jenze si nedovedu predstavit, co by se stalo,kdyz nas manzel neuzivil,pac soukrome skolky u nas stoji ke 20 000,- 😖
proste cely tenhle system je padly na hlavu. sileny kvanta skolek uzavrely a co ted? 🙄

kocicinka
8. únor 2012

@brisalek Napiš ombudsmanovi 😀
Né je to skutečně tak jak píšeš. Je to tím, že se mění koncepce školek- již se neberou jako "hlídací ústavy", ale jako vzdělávací zařízení, na které má nárok dítě, nikoliv matka. Je to nedomyšlené a chyba není v tom, že se to takto změnilo ale v tom, že je školek málo, jak je zrušili. Kdyby jich bylo dost, tak to nevadí. Já třeba nechápu to, že u nás v ulici je celý prázdný barák- zrušená ZŠ, proč tam neudělaj školku? Nebo střední škola, kde učí manžel, je taky z poloviny prázdná, je tam asi 5 volných tříd. Prostě zrušej to rychle, ale když je pak školky potřeba, už je nikdo neobnoví.

usounek25
8. únor 2012

souhlasím s mamkamarketa. Chystám se také vydat do školky podat synáčkovi přihlášku s tím, že kdyby ho vzali, tak by nastoupil od září. Ale od známé jsem se dozvěděla, že od příštího roku se má v místní školce uvolnit cca 8 míst a už teď mají asi 10 přihlášek a to ještě nebyl zápis 😒 . Ale jelikož se nám má během pár dnů narodit druhé dítko a já budu další 3 roky na RD nebude pro mě žádná katastrofa, když ho nevezmou a půjde třeba za rok. Jako byla bych samozřejmě moc ráda, kdyby do školky mohl, ale hlavně kvůli němu - bydlíme na malé vesnici a děti v jeho věku tu bohužel nejsou žádné. Ale pokud na to příjde, mile ráda uvolním místo pro dítko pracující maminky, protože vím, že jednou to budu taky potřebovat.

kammka
8. únor 2012

úplně ti rozumím, ale nevím, co bych dělala, kdyby mi v červnu řekli, že když za měsíc rodím, tak nemám v září do školky vodit dceru, která tam teď chodí druhým rokem...co bych s ní doma dělala??? po dvou letech ve školce by mi doma brečela, že chce za dětma... ☹ ☹ ☹

neu.sona
8. únor 2012

@brisalek Ahoj, není to tak v Praze. Je to tak všude. U nás také. Sice se snaží upřednostit tak nějak matky, které jdou do práce, ale raděj vezmou dítě narozené v květnu, než dítě narozené v listopadu a je jedno, zda je na RD nebo ne.
Já jsem v postavení matky, která bude mít od srpna druhé dítko, tudíž budu na MD. Popravdě řečeno si ale nedovedu představit, že bych ho měla doma ještě rok a on šel do školky skoro ve 4,5 letech. Byla bych ráda, kdyby chodil aspoň dopo do školky. Zabavil se, trochu se vzdělával atd. Už teď horko těžko vymýšlíme jak na něj, aby se nenudil a opravdu to vyžití měl.
Ale chápu, že kdybych byla ve tvém postavení, tak se budu rozčilovat naprosto stejně. Jsou to nefér podmínky, ale je to jen kvůli tomu, že je školek málo. Kdybych jich bylo dostatek, nic takového se neděje. Každá školka se s tím vyrovnává jinak a nezavděčí se bohužel všem 😠

neu.sona
8. únor 2012

@usounek25 Víš, taky jsem přemýšlela nad tím, že kdyby mi ho vzali a byla by tam nějaká matka, co jde do práce a její dítko nevezmou, tak bych jí místo uvolnila... Ale pak mě uzemnila realisticky kamarádka, že jestli si myslím, že by to pro mě někdo udělal, kdybych byla v té samé situaci. Myslíš, že udělal? Já myslím, že bohužel ne :(. Takže to neřeším, zkusím dvě školky a buď nás vezmou a nebo taky ne...

usounek25
8. únor 2012

@neu.sona no to máš bohužel pravdu 😒 . Já stejně předpokládám, že ho zatím nevezmou, když je tam takový nátřesk, ale uvidíme, třeba ano.

brisalek
autor
8. únor 2012

@kammka to je neco jineho kdyz uz tam chodi🙂.

kammka
8. únor 2012

@brisalek no tak já osobně bych za situace, kdybych byla na MD a měla doma tříleťáka, ani přihlášku nedávala.. shodly jsme se s učitelkama, že kdyby to šlo tak vždycky udělat, bylo by tříletejm, teda velké většině, líp doma a mezi děti jen na hřiště, na návštěvu, do MC a tak.. mně se do toho moc nechtělo, ale bohužel plány vždy nevycházejí a tak se druhé nepovedlo..až teď, na třetí pokus to snad vyjde...ale mohla být klidně ještě rok doma v klidu... ☹

llluckaaa
8. únor 2012

U nás je taky kritériem věk dítěte. Ale naštěstí tu máme rozumné zastupitelstvo, které si s vysokým počtem dětí poradilo a rozšířilo prostory školky, takže loni ta naše školka vzala všechny žadatele - i našeho prcka, který má matku na mateřské s miminem.

brisalek
autor
8. únor 2012

Samozrejme, ze me na tom nejvic stve to, ze to mily ombudsman jen zkomplikuje svym rozhodnutim, misto, aby jakymkoli zpusobem zacala tlacit na vladu, ze je potreba rozsirit skolky dela to slozite vsem zucastnenym.

A samozrejme chapu i maminky na materske, ze chteji 3 lete ditko pri prichodu miminka dat do skolky, ale prece jen tu moznost nechat je doma maji lepsi . I kdyz na druhou stranu, ja v praci mam zase ty penize na tu soukromou skolku🙂.

mamkamarketa
8. únor 2012

ja souhlasim s @kammka ona vetsina tech mladsich na skolku pripraveni nejsou. a dalsi vec jsou nemoci. ja jsem cekala,ze bude vice nemocny,ale to co prislo se neda popsat jinak nez masakrem 😔

morgan
21. únor 2012

Já si teda nemyslím, že dětem který mají třeba ty tři roky a víc je líp doma s maminkou. Teď máme doma druhého prcka a ty aktivity jsou mnohem víc omezenější, nemůžem např. chodit do bazénu, na dlouhé procházky a tak..Do teď jsme ani nechodili do heren, kvůli mladšímu. Syn se začal dost nudit, protože byl zvyklý, že spolu pořád někde chodíme a vymýšlíme...Jsem ráda, že už by se nemělo přihlížet k tomu jestli maminka zůstává na mateřské nebo jde do práce, protože tohle je věc rodičů a né dětí a nevím proč by moje dítě mělo být o kolektiv dětí ochuzeno a sedět doma s náma, ale je mi jasné, že spousta maminek se mnou nebude souhlasit 🙂

takyja
21. únor 2012

@brisalek Přečti si celé to rozhodnutí ombudsmana, má to celkem hlavu a patu. Základním kritériem je věk, protože takto se postupně dostane snad na všechny. Pokud by si každá školka dávala svá kritéria, tak se nějaké dítě nemusí dostat. A školka není hlídárna dětí, ale předškolní vzdělávací zařízení a dítě má právo na vzdělání.

Mně teda zase jako diskriminační přijde, že se u nás dávají body za to, že se někdo do té samé školky hlásil již minulý rok. Asi jim do toho z legrace hodím vidle 🙂

morgan
21. únor 2012

@takyja body za to, že se tam někdo hlásil již předchozí rok? Tak to mi přijde taky jako blbost... 😝

morgan
21. únor 2012

Nevíte někdo, kam se do žádosti k přijetí píše, kterou jinou školku bychom v případě nepřijetí preferovali? Prý se to může do žádosti uvést, ale nevím kam a jakou formou to napsat...

brisalek
autor
22. únor 2012

@takyja
@morgan
ano je to hezke co pan omudsman napsal, ale podle toho ma narok na vdelani kazde dite ve chvili, kdy dovrsi 3 roky. Takze stat jako zrizovatel MS, tedy zarizeni poskytujici toto vzdelani, by mel zajistit aby se kazdemu diteti v den jeho 3 narozenin tohoto prava dostalo. A ne vymenit diskriminaci deti , ktere maji maminku na materske za diskriminaci deti, ktere mely tu smulu, ze se narodily o den, dva...mesi pozdeji🙂.

brisalek
autor
22. únor 2012

A navic myslim, ze neni tak uplne nemozne, ze se zacnou rodiny soudit proto, ze tim je o´hrozena i jejich zivotni uroven, ze diky tomu prisli o praci - maminka musela zustat s ditetem doma, protoze holt 12tisic mesicne na skolku nemaji, cimz jeji zamestnavatel ztratil povinnost drzet ji misto a ona tak prisla o praci...myslim, ze na to nebude potreba ani uplne ten nejlepsi pravnik , aby to vysoudil🙂. A myslim, ze existuje spoustu pravniku, kteri si na tom radi udelaji jmeno🙂.

valentynkaa07
22. únor 2012

@brisalek ahoj, já jsem zrovna taky koukala na tu Prahu 8, sice je nám terpeve rok, ale už přemýšlím, co s ní budu dělat, protože je v březnu, takže v podstatě není šance, že by v den, kdy jí budou tři nastoupila do školky a já do práce. 😠

takyja
22. únor 2012

@valentynkaa07 Já mám dceru v únoru, letos se nedostaneme... jsou tam s námi děti ročník 2007, hahaha... (nechápu, kdo jde k zápisu z ročníku 2007). Příští rok se asi také nedostaneme, takže by nástup do státní školky měla v září 2014, kdy jí budou 4 a půl roku. No nic... hledám soukromou, ale bez úspěchu zatím...
@brisalek Proto je nyní rodičovská flexibilní, tj. můžeš si nastavit počet měsíců čerpání RD, aby ti vše ůépe vyšlo. Co se zákonné úpravy v zákoníku práce, tak máš pravdu, pokud ti zaměstnavatel nevyjde vstříc ve 3 letech dítěte, jsi v loji... Já bych se klidně o ty školky soudila, ale stejně jsou státní tak mizerné, že radši najdu dobrou soukromou... a budu makat a vydělávat na ni.
Já jsem spíše chtěla upozornit na to, že ombudsman vzal školkám možnost, aby si stanovovaly různá nesmyslná kritéria (což se dělo), nebo požadovaly dary od rodičů, atd. Teď máš aspoň jistotu, že ti dítě vezmou nejpozději jako předškoláka. Před rozhodnutím ombudsmana tato jistota nebyla.

takyja
22. únor 2012

@brisalek Ještě doplním, že ombudsman nepsal, že by každé tříleté mělo nárok na MŠ. Celé doporučení je tady: http://www.ochrance.cz/fileadmin/user_upload/DI... a tady je z něj výtah: http://www.ochrance.cz/tiskove-zpravy/tiskove-z...

V celém doporučení můžeš načerpat podklady pro odvolání a žalobu (jedná se o správní řízení, takže podle mého názoru je proti rozhodnutí o odvolání možná žaloba).

Mimochodem se tam dotkli také toho, že není OK, pokud by díky věku byli vyloučeni tříletí..

takyja
22. únor 2012

A ještě naokraj - nevím, jak myslíte vy ostatní, ale školka, kde je 1 pedagog na 28 dětí, je hlídací zařízení, ne vzdělávací..

valentynkaa07
22. únor 2012

@takyja rocnik 2007 to jsou asi ty predskolaci.....no jo, co nadelame, nic. Já holt najdu neco soukromého a pak se uvidí.
Prave, usilujes o statni skolku, je to mizerie, ale proste finance jsou finance.

jmisa
22. únor 2012

Ve školce, kam chci malého zkusit přihlásit jsou tato kritéria:
V případě překročení kapacity volných míst školy budou přednostně umístěny děti:
-rok před nástupem povinné školní docházky
-děti s odkladem povinné školní docházky
-dětí s trvalým bydlištěm na území MČ Prahy 4 a s trvalým pobytem alespoň 1 ze zák.zástupců na tomto území
- stáří dítěte (zápis se týká především dětí narozených do 31.8.2009)
Dále může být přihlédnuto k těmto skutečnostem : sourozenec v MŠ,
dítě se hlásí k celodennímu provozu,
nutnost péče o dítě v době výdělečné činnosti rodiče.

Syn je na konci června, doufám, že mi ho vezmou. Teď chodí do soukromé školky na dva dny v týdny a až mi nebude vyplácen rodičák, tak bychom na to už nejspíš neměli 😝

brisalek
autor
22. únor 2012

@takyja s tim hlidacim zarizenim urcite souhlas🙂

brisalek
autor
22. únor 2012

@takyja to neni pravda. Predskolaci meli prednost vzdy pred vsema. Skolky mely take vzdy shodna kriteria z 90% (trvale bydliste , pak predskolaci , pak vek a pak pracujici maminka). samozrejme na malych mestech, kde nebyl problem ,aby deti vzali treba tu pracujici maminku nemeli....
a nyni je pouze doporuceni ombudsmana jak vidis podle jmisa take se tim vsechny skolky neridi.

takyja
22. únor 2012

@brisalek Předtím nikdo neřekl, že ostatní kritéria mohou být diskriminační, teoreticky se nad předškoláka nemuselo dostat, kdyby si ředitel mš postavil hlavu. Teď to mají těžší... 😉

Já myslím, že si nijak neodporujeme, ani tě o ničem nepřesvědčuji, prostě je to bída a děs. Zkus to prosoudit, protože pak by musely obce něco začít dělat. 🙂

amallie
22. únor 2012

@brisalek tak já jsem z prahy 9 a tam to kriterium stále ještě je a jelikož jsem v opačné situaci, tak mě to připadne diskriminační zas naopak a dokonce před matkami na mateřské mají přednost ještě matky dětí evidované na úřadech práce!
péče o mladšího sourozence a domácnost, jak všechny víme, vydá mnohdy za víc, než práce na plný úvazek, proč by tedy má dcera neměla být přijata do školky a musela sedět doma na zadku a vyčkávat, až maminka dokojí, dohoupe, dokoupe a pak na ní možná najde pár minut, než půjde přebalovat a zase kojit? vždyť školka není odkladiště dětí, ale taky má za úkol děti něco naučit, poskytnout jim zábavu, vyžití, režim atd........ a to fakt doma nenahradíš a naopak, mám-li jít do důsledku, tak když pracuješ, máš na školku soukromou víc peněz, než matka na rodičáku

takže já jsem rozhodně pro zjednodušení systému a věk a bydliště mi připadne nejsnadnější kriterium, ničím neočuratelné, všem průhledné a jasné

takže já jsem jedině pro, aby

morgan
22. únor 2012

@amallie Jenže stejně se člověk nakonec nedozví, podle čeho děti vybrali/nevybrali, protože je to tajné....dneska jsme byli u zápisu a dostali jsme registrační číslo, ani už se nesmí nikde zvěřejňovat jména přijatých dětí..
A souhlasím, že pokud matka zůstává na mateřský, tak to starší dítě je tím dost znevýhodněný,když ho nevezmou do školky, protože ať se snažíš jak chceš, tak to brečící mimčo, prostě má v tu chvíli přednost..A to ani nemluvím o tom, že ani tomu mladšímu se pak nemůžeš věnovat jak chceš, protože 3leťák tě těžko bude doprovázet na kurzy pro dětičky např. od dvou měsíců 😀 😀