Kritéria k zápisu do školky, Praha. Máte to taky tak?

brisalek
8. únor 2012

Ahoj vsem . Minuly tyden jsem si na strankach Prahy 8 i materskych skolek precetla, ze to co rikali pri dnu otevrenych dverich je pravda a z kriterii pro zapis bude vyrazeno kriterium o pracujicich rodicich.

Takze jedinym kriteriem je vek (krome predskolaku a trvaleho bydliste). Takze kdyz bude dite narozene v cervnu a maminku bude mit na materske dovolene tak ho treba vezmou a moji dceru ne, prestoze pracuji, ale je narozena o mesic pozdeji a uz spadla pod caru☹☹.

V loni pry maminka napsala ombudsmanovi, ze ji syna nevzali do skolky proto, ze je na materskem s druhym a on vydal rozhodnuti, ze je to diskriminace a ze kazde trilete diote ma narok na vzdelani.....

Mate to ve vasich skolkach take tak? A jak budete reagovat, kdyz vam dite nevezmou a budou tam deti maminek na materske? Je to take diskriminace a proc ja mam davat treba 10tisic za soukromou skolku ???, abych mohla chodit do prace a odvadet statu penize?????.

sylvka
22. únor 2012

ahojky,tak mě se nové nařízení samoz.jako matce na mateřské,podávající přihlášku, líbí.na druhou stranu si ale myslim,že je to nesmysl.jednoznačně by podle mě,měly mít přednost děti,jejiž maminka potřebuje do práce.protože bez práce to v téhle době nejde- bohužel. minulý rok jsem taky dávala přihlášku do mš,jako mamka co potřebovala nastoupit do zaměstnání,malýho nevzali a vpráci mi řekli,ať ho dám do soukromé a že pokud nenastoupím první den po rodičovské,okamžitě ukončí prac.smlouvu. 😠
tenhle rok přihlášku podám,ale koukala jsem,že u nás se stále berou přednostně děti prac.rodičů,takže pokud martínka nevezmou (6,9 bude mít 4 roky) tak se nezhroutím.

amallie
22. únor 2012

@morgan no to je prave ten problem! Ruzne darky atd..... Kdyby to ale bylo podle bydliste a veku, tak by mohli vyvesit seznam a tecka a hned by bylo jasno!

Ja po precteni kriterii prave ze matka na matersky je potiz ani nezkousela zapis, mala jde do soukrome, ale stve me to poradne 😠

jancule79
22. únor 2012

Ahoj všem, u nás je taky hlavním kritériem věk dítěte. Já svým způsobem chápu obě strany. Ale přesto si myslím, že by měly být o něco zvýhodněné děti maminek, které nastupují zpět do práce. Co si budeme povídat, asi větší problém je, když žena musí dát výpověď z práce, protože nemá kam dítě dát než to, že bude doma s miminem a 3 letým dítětem, že. Potřebu kolektivu u tříleťáka lze řešit kroužkama, MC, školičkou při MC apod. 2 měsíční mimino, to podle mě žádný kroužky nepotřebuje, takže v tom bych problém neviděla.
Na druhou stranu chápu, že při dnešní nedostatečné kapacitě školek by někde mohlo dojít až k extrému, že děti maminek na mateřské se prostě dostanou do školky až rok před nástupem do školy.
Bohužel celý problém je prostě v tom, že po klesání porodnosti se školky šmahem rušily a s rostoucí porodností (kdy začaly rodit silné ročníky) se už nové nevybudovaly. Na mnoha místech kolem Prahy je situace úplně kritická. Developeři tam vystavěli spoustu bytů, takže spousta mladých rodin s dětma a obce bohužel už na to vybudováním patřičné občanské vybavenosti nezareagovaly.

takyja
22. únor 2012

Myslim, ze nema smysl se hadat, kdo to ma horsi (pracujici matka x matka na RD). Pokud podstatou rozhodnuti ombudsmana je, ze deti maji na MS narok, mely by byt vsechny deti dovrsenim veku 3 let umistitelne do skolky. Pokud se mi ma (rekneme spadova) skolka nelibi, nebo pokud budu preferovat soukromou, je to muj problem.. Takhle by mi to prislo fer a moc by mne zajimalo, jak by se k tomu postavil soud. Ony spravni soudy dost casto prekvapi velmi rozumnym rozhodnutim a lidi se zastanou.. Jako priklad muze slouzit hluk magistraly, kde se soud lidi zastal a mesto to musi resit (aktualne novy tissi povrch, kdo tam jezdite). Omluva za diakritiku, jsem ted bez ntb.

jancule79
22. únor 2012

Sice by to bylo krásné, kdyby ze zákona mělo každé 3 leté dítě nárok na školku, ale v reálu je to sci-fi. V současné (a myslím i brzké budoucí době) je tohle podle mě v praxi nerealizovatelné. Bohužel. ☹

brisalek
autor
22. únor 2012

@takyja ja se soudit zatim nechci a take zatim nemam duvod🙂 Nastesti mam na tu soukromou skolku a chodi do ni uz ted , jen me to zajimalo jak je to jinde a jak kdo bude reagovat. Urcite v pripade neuspechu podam odvolani
@morgan a to dite maminky, ktera pracuje tim znevyhodnene neni??? to fakt nechapu? To, ze s nim muzu jit do herny je neco uplne jineho nez skolka a jeji pravidla a zvykani si na jine deti, spoluprace ve skolce atd, atd.

morgan
22. únor 2012

@brisalek no určitě je tím taky znevýhodněná, ale dosud byli maminky vracející se do práce zvýhodňované a teď už by to teda roli hrát nemělo, takže by mělo jít jen o ten věk, což mi prostě přijde spravedlivější....nicméně, prostě problém je fakt jinde a to v nedostateném počtu školek, to je jasný...
A souhlasím s tebou, že herna je něco jiného než školka, právě proto chci aby moje dítě chodilo do školky a né do herny 😀
@jancule79 já neříkám, že dvouměsíční dítě nutně potřebuje kroužky, ale chodila jsem se starším a s mladším chodit zatím nemůžu a prostě nemám čas se mu věnovat zdaleka tolik, jako když bude starší ve školce...

Třeba jsem i četla, že někde upřednostňují děti rozvedených rodičů a s tím taky nemůžu souhlasit, protože proč by moje dítě mělo pykat za to, že není z rozvedené rodiny, a zase vím, že rozvedené maminky nebudou souhlasit...

morgan
22. únor 2012

@amallie přesně tak, a ani by nemuseli uvádět jména, ale alespon datum nebo měsíc narození a inicály, a každý by hned věděl, proč jeho dítě skončilo pod čarou, ale ty "sponzorské dary" tím mnohdy asi dost zamíchají 😀

valentynkaa07
22. únor 2012

Holky, máte pravdu, primárně je to nedostatkem školek, lidi řvou a městské části vymýšlí s prominutim hovadiny, místo aby řešili rozšíření počtu míst 😠 nebo asi to taky řeší, ale jako všude nejsou prachy a vypadá to jak to vypadá, navíc ta Praha je tak přelidněná,
@jancule79 právě, stavitel postaví baráky a jestli je tam zázemí nikoho nezajímá, no, nebudu se rozčilovat 😝

jancule79
22. únor 2012

@morgan V pohodě, já to chápu, že bys chtěla třeba s druhým absolvovat stejné aktivity jako s tím prvním. Já to měla taky tak. Ale s tím člověk musí trochu počítat, že už určitý aktivity jdou s těma dvěma hůř - pokud není starší ve školce nebo nemáš nějaký hlídací babičky atd. Nebo je prostě vzít oba. Atd.... to už by bylo ale do jiné diskuse, to se sem nehodí. 🙂
To s Tebou souhlasím, že MC, kroužky nejsou sumplementem školky, to je jasný. Ale lepší něco než nic. 🙂

jancule79
22. únor 2012

@valentynkaa07 Přesně, je to jak píšeš. Těch satelitů co se kolem Prahy postavilo, při nabídce bytů (které kupovali hodně mladé rodiny) naslibovali občanskou vybavenost v místě a samozřejmě nic. Dneska někde pomalu nemají ani chodíky, autobusy jim tam jezdí 2x za den, natož aby tam byla školka nebo byla alespoň rozšířená místa v nějaké stávající školce. Co vím, tak v některých částech mají pomalu problém i s nedostatkem míst v základní škole.
Je fakt, že dřív pokud se stavělo sídliště, tak se vším všudy - školky, školy, obchody, zdravonické středisko apod. Samozřejmě tím nemyslím, že bych chtěla vrátit staré časy, to fakt ne!!! 🙂

sarihy
22. únor 2012

KRITÉRIA PRO PŘIJETÍ DÍTĚTE DO MŠ
1/ dítě před nástupem do ZŠ
2/ trvalé bydliště na Praze 13
3/ zaměstnaní rodiče
4/ sourozenci
5/ děti od 3 let
6/ zaměstnaní rodiče žijící mimo P13
7/ děti mladší 3 let

Já jsem na RD s druhý dítětem, starší holku mi do státní loni nevzali, je v soukromé, letos to zkusíme zase, ale moc šancí s nedávám...Ale já upřímně souhlasím s tím, aby braly přednostně děti matek, co jdou do práce...Tak budu za 2 roky ve stejné situaci a taky se budu rozčilovat, když na úkor kojí dcery vezmou dítě od "pupkaté" maminky...

valentynkaa07
23. únor 2012

@jancule79 no jasný, že to nemyslíš ve stylu "zlatý komunisti" 😀 tady jde o to, že na tý radnici musí dát tomu staviteli povolení, takže ví, že se tam bude stavět....a pak jsou vyjevený, že nemají místa v MŠ a ZŠ. Asi čekaj, že se tam nastěhujou důchodci nebo co 😠 Hlavně, že pořád předhazujou, že máme 3letý rodičák, což nikde ve světě neni, no, ale že tu neni žádná podpora matek, částečný úvazky, jesle atd., tim se nepochlubí.

alexkraftova
24. únor 2012

Ahojky, nedá mi to, nenapsat svůj názor.Děti už mám sice odrostlé a jsem novopečená babička, ale je pravda,že dříve bylo školek dost, skoro zadarmo, a každé dítě mělo své místo, ale na druhou stranu, to, jak to ve školkách vypadalo,- počty dětí, přístupy učitelek- ne jednou jsem nechávala děti ve školce a odcházela se slzami v očích!
Dneska mají maminy alespoň na výběr, když je dítě ve školce nespokojené, vyberou si jinou, je spousta soukr.školek, klubíků a pod. To, že jsou dražší, je nepříjemné, ale stále je tu možnost volby a je přece jen na rodičích, jestli s dítětem jedou na víkend na hory a stojí je to 15.000,-Kč , nebo raději vyberou vhodné předškolní zařízení a peníze, které utratily za jeden víkend investují do spokojennosti dítěte na celý měsíc! 😉
Vůbec nemám v úmyslu se přít, že náš stát je čím dál větší KOCOURKOV, ale zatím ještě pořád jsou zde možnosti výběru. Ve světě už moc státních školek a jeslí nenajdete a pochybuji, že Ti naši "chytráci",kteří rozfrcají vše co od nás vyberou, budou investovat do institucí, jako jsou nové školky, které jsou ztrátové a to v době, když nejsou peníze na nic!!..teda prý 😠

takyja
24. únor 2012

@alexkraftova No tak průměrná rodina nedá každý měsíc 15.000,- Kč za hory, že? Dát ročně za školku v Praze 150.000 až 200.000,- Kč je dost peněz. Takže asi ne všechny maminky mají na výběr, resp. většina průměrně vydělávajících na výběr nemá. 😝

valentynkaa07
24. únor 2012

@takyja většina lidí si myslí, že se Pražáci topí v penězích 😠

valentynkaa07
24. únor 2012

@alexkraftova jasně, kocourkov to je, peníze nejsou na nic 😒 Většina rodin co znám, když neuspějí ve státní školce, hledají levnější soukromou školku. 15 000 je fakt hodně.

alexkraftova
24. únor 2012

Samozřejmě, těch 15.000,- jsem střelila od boku i když vím, že jsou i tací. Nemyslím si, že Pražáci se topí v penězích a mimo jiné jsem taky Pražačka z Vinohrad. Cítila jsem jen potřebu sdělit svůj názor, protože možností je dnes spousta i když to není zrovna jednoduché. Je přece fajn, když potřebuji peníze, jít do práce(pokud ji tedy seženu)vydělávat peníze, přitom si nechat i mateřskou(pokud seženu vhodné soukromé hlídání, kde bude dítě spokojené). To je to co jsem chtěla říct, že je to vše jen věc volby a priorit! 🙂 Znám z praxe spoustu rodičů, kteří mají hluboko do kapsy a přesto jsou schopni pro spokojennost svého drobečka obětovat hodně a pak jsou Ti druzí, pro které těch 15.000,-za víkend je běžných, ale když mají zaplatit dítěti kroužek 200,-Kč za měsíc, tak je to pro ně strašná prekerka.

valentynkaa07
25. únor 2012

@alexkraftova já tomu rozumím, omlouvám se, mě rozčilila ta částka 15 000 protože to je fakt moc 😉
třeba i za totality byl problém, mě nechtěli vzít do školky, do té, co jsme měli nejblíž mě nevzali ! a do té co byla dál byl boj, protože chtěli vzít nějaké prominentní dítě.....Jako jasně, je víc možností, to je fajn, ale vše je o penězích a o tom, kolik z rozpočtu můžem obětovat. Tato diskuse je o tom, že změnili kritéria pro přijetí do MŠ (někde), takže teď berou jen podle věku a to se prostě maminkám, které se potřebují vrátit do práce nelíbí.

takyja
25. únor 2012

@valentynkaa07 Klid 😉 , ze strany alexkraftova to bude tak trošku propagace vlastního podnikání - viz profil. 🙂

alexkraftova
25. únor 2012

...jasně,nic se neděje, omlouvám se za tu částku, nechtěla jsem nikoho naštvat. Téma diskuse jsem také pochopila, proto jsem se ozvala, k nám do školky tento rok nevzali ani jedno dítě, protože zůstala spousta předškoláků s odkladem a neuvolnilo se jediné místečko. Je mi jasné, jak to musí být pro maminy nepříjemné, ale právě proto jsem chtěla připomenout možnosti, které dnes jsou a i když je to smutné a k naštvání, tak můžeme být rádi za těch pár státních jeslí a školek. Fakt si myslím, že situace se zlepšovat nebude, protože pro stát nejsou tyto zařízení výhodná a navíc jak se řídíme ve všem podle okolních států, tak jsme možná jedni z mála s takovým množstvím státních školek.
Od března měly nastoupit dvě děti, jejichž maminám končila mateřská a nesehnali nikde v okolí místo ve státní školce. Jedné mamině zaměstnavatel zrušil místo, nabídl jí za stejný plat - uklízečku- mamina samozřejmě nepřijala a hledá si práci. Druhá mamina- s tou se zaměstnavatel nepáral vůbec, zrušil její pozici a bez náhrady ji donutil rozvázat pracovní poměr dohodou-takže taky shání práci. Ale mám holčičku, která ke mě chodí od dvou let, protože mamina se bála, aby nepřišla o práci, tak nastoupila dříve na zkrácený úvazek a práci si tak udržela.

adelka21
25. únor 2012

Při přijetí je důležitý pouze věk, což je velmi férové vůči maminkám, které se vracejí do práce ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

alexkraftova
25. únor 2012

@takyja tak to není, rozhodně tady nechci a ani jsem neměla v úmyslu, něco propagovat. Je mi jasné, že vše je o penězích, ale jen jsem chtěla říct, že jsou i jiné možnosti a to je přece fajn. Když mluvím s některými maminami, tak z nich vypadne, že spousta z nich něměla ani páru o dalších možnostech a zachování mateřské a přitom nastoupit zpět do práce a eliminovat tak její ztrátu. Jestli jsem se někoho dotkla, tak se omlouvám, jen jsem chtěla poradit....

morgan
25. únor 2012

@adelka21 a proč by to měla být fér jen k maminkám, které se vracejí do práce? Tato nová pravidla jsou sice horší pro tyhle maminky, proto se taky rozčilují, že přišli o výhodu na kterou podle mě neměli právo, ale dosud to bylo diskriminující pouze pro ostatní...tady přece nejde o rodiče, ale o děti a ty mají právo na školku všechny, tak at to jde alespon podle toho věku, když není místo pro všechny...

sarihy
25. únor 2012

@morgan Až budu v pozici pracující maminky, tak mě taky samozřejmě bude štvát, že mi dcerku nevezmou do školky na úkor staršího dítka, jehož maminka je na mateřské s další dítětem, ale jak správně píšeš - nejde o matky, ale o děti...moje starší dcera přece nemůže za to, že si její rodiče pořídili druhé dítě, ona to nechtěla, netoužila po tom, postavili jsme jí před hotovou věc, tak proč má být diskriminována kvůli nám....Každé pravidlo bude někomu vyhovovat, někomu ne, tak to prostě je..člověj se s tím musí smířit a zařídit se podle toho. My chtěli, aby starší dcerka chodila do školky, takže jsme jí dali do soukromé - platíme celkém únosné 3000,-/měsíc...Letos opět dáme přihlášku do státní a budem doufat, že jí vezmou...

prochi
25. únor 2012

Nechci vyvolávat rozbroje, ale mě se nová pravidla líbí. Já chápu, že je nefér, když dostane přednost dítě maminky, která je doma s druhým, před tím, jehož maminka musí nastoupit do práce, ale takhle by byl syn doma až do šesti let (je říjnový) a do školky by se měl šanci dostat až jako předškolák. Já prostě souhlasím s tím, že školka je vzdělávací zařízení a né hlídací.
U nás je jediným kritériem věk a nehledí se na to, jestli je rodič doma nebo ne, už asi tři roky. Předtím chtěli např. potvrzení, že oba rodiče chodí do práce. Docházelo k "švindlování", např. když přišla k zápisu maminka s břichem, tak jí nedali ani přihlášku, stejně tak přišla k zápisu maminka, která věděla, že čeká další, ale ještě to nebylo vidět, nahlásila, že se vrací do práce a její dítě vzali. Vznikali pak velký rozbroje.
Ono je to těžký a ať už jsou jakýkoli pravidla, tak vždycky to bude pro někoho nespravedlivý.
Nás to čeká letos, dcera je červnová, loni brali poslední děti zářijový, tak jsem sama zvědavá, jestli se dostanem, nebo ne.

prochi
25. únor 2012

Ještě bych ráda podotkla, že né každý má možnost soukromé školky a nemusí jít zrovna o peníze. Od nás nejbližší je 35 km daleko, manžel pracuje x km opačným směrem a kam se vrtnu já, ještě netuším...

papuchalk
25. únor 2012

@sarihy Ahoj, můžu se zeptat - jsi z Prahy 13? Mám syna - v únoru. Chtěla bych jít letos k zápisu, aby mi ho vzali od příštího února 2013, kdy mu budou tři roky. Myslíš, že mám na Pze 13 šanci? Písni klidně do IP, abychom to tu nezahlcovaly konkrétními otázkami.

A ještě jeden obecný dotaz - musím si vybrat vždy jen jednu školku, kam dám přihlášku, nebo můžu podat přihlášky do více školek v jedné MČ a ty si to potm mezi sebou nějak přeberou?

sarihy
25. únor 2012

@papuchalk Zkusit to můžeš, ale dle info od jedné ředitelky je to letos opět nabité, děti narozené později se prý budou brát až dle toho, zda bude v době, kdy dítěti budou 3 roky, místo...jako na tvém místě bych přihlášku dala, ale je to fakt loterie dle mého...MMCH 2 roky na tom budu ako ty a už teď z oho mám zamotanou hlavu...

Jinak ano, měla by se dávat přihláška jen do jedné školky...přihlášky se pak sejdou na Úřadě a ty doublované se vyřazují, a pak se ředitelé mezi sebou domlouvají, kdo to dané dítě přijme...My budem dávat jen do jedné....

pettule
25. únor 2012

Také bych ráda přidala svoji zkušenost 🙂 . Prckovi byly v březnu 3 roky a nastupovala jsem do práce s tím, že jsme v únoru byli u zápisu ve školce, kde je mimo jiné hafo kritérií, které jsme ale téměř vše splnili. Ale stejně ho nevzali. Takže jsem musela volit soukromou školku. Poté jsem zjistila, že jsem těhotná a momentálně máme domča mimčo. Půjdeme znovu k zápisu, ale vím, že ho zase nevezmou, tentokrát zase proto, protože jsem doma. Takže loni byl moc malý (podotýkám, že v září mu bylo 3,5) a letos má zase holt smůlu, že jsem doma, tak si ho mám prý doma nechat ☹ Takže vlastně půjde do školky až v 5,5 letech, protože jako předškoláka už ho vezmou 😒 . Tím jak jsem doma, tak na soukromou školku samozřejmě již není. Takže ono je to opravdu hrozně těžké, komu upřednostnit školku. Prcka je mi teď líto, protože se samozřejmě se mnou doma nudí a kolektiv potřebuje. Takže chápu, že když někdo nastupuje do práce, že potřebuje místečko ve školce, ale také je děsné, že budu mít malého doma do 5,5 let jenom proto, že jsem momentálně doma.