Lesní mateřské školky. Máte zkušenost?

hojda
16. únor 2011

Ahoj, na dnešní dopolední procházce jsem zjistila, že nám tu otvírají novou lesní mateřskou školku. Dívala jsem se na net. Moc jich v ČR zatím není. Máte s nimi nějaké zkušenosti? Mám kamarádku ve Švédsku a tam jsou tyto školky celkem běžné.

Jinak tady je stručná charakteristika lesní školky.

Lesní mateřská škola je založena na myšlence
"s dětmi venku za každého počasí bez zdí a plotů."
Věříme, že pravidelný pobyt v přírodě může dětem dát plnohodnotnou předškolní přípravu a ještě mnohem více. Děti i pedagogové čerpají nekonečnou inspiraci z přírody, která je každý den nová.
Dobrodružství poznávání světa začíná.

marecek4
16. únor 2011

projekt vypadá zajímavě,ale moc si nedovedu představit v dnešní době hojnou návštěvnost,i když je pravda,že děti jsou ještě malé a nejsou tak závislé na různých vymoženostech,jako ty co jezdí s námi na tábory-a ještě je tam rozdíl mezi dětmi městskými a z menších městeček a vesnic-paradoxně ty z velkých měst nelpí tak na parádě a technice jako děti z dědin

kdyby taková školka byla tady,tak tam rozhodně Máju přihlásím,takhle to zasuplujeme sami,les je za domem

A k tomu Švédsku-podotknu jen tolik,že tam jsou na to i v obchodech už zařízení,měla jsem od tety dovezené oblečko co nosila sestřenka do školky a s tím co je u nás se nedá srovnat,sice už jsou nějaké vlaštovky na netu,ale ne každý si může dovolit koupit pogumovanou kombinézu za 2500,-která je právě do toho špatného počasí místo gumáků a pláštěnky-ta sice chytí to nejhorší,ale pořád se dítko musí hlídat,v kombinéze se mi děcka váleli v kalužích a pod ní byli suchý,umyla jsem jim jen ruce a obličej,a celkově je výchova ve Švédsku o něčem jiném a s mentalitou nevhodná-aspoň pro většinu rodičů

heli79
16. únor 2011

Lesní školky mně zajímají a řekla bych, že se v ČR začínají docela rozrůstat. Koukněte na lesnims.cz tam je přehled všech školek. Uvažujem, že děti do lesní školky dáme.

mmmk
16. únor 2011

@hojda Smazla jsem ti tu otazku, kdyz jsi i zalozila diskuzi. Oboji je zbytecne a pro toto tema mi pripada diskuze prinosnejsi.
Tuto skolku znam, je u nas ve meste a na jare tam chci syna prihlasit. Je tam dlouha cekaci listina, je o to dost zajem. Mam nekolik znamych, co tam deti maji a jsou moc spokojeni. Myslim, ze velikym prinosem je, ze deti jsou fakt vecne venku, myslim snad jen ve velkym mrazu nebo desti jsou v budove. Co rikaji nasi znami a co i vidim, deti nejsou vubec nemocne a odpoledne doma jsou jako beranci, jak jsou vydovadeni a vyblbnuti 😀
Jinak tady v te skolce u nas plot je, aby se deti treba nezabehly nekam daleko do lesa, ale pozemek skolky je skutecne velkorysy, to neni jako zahrady u beznych skolek 🙂

hojda
autor
16. únor 2011

@mmmk Jo jo klidně, já prvně založila diskuzi, ale pak mě napdlo, že otázky si možná někdo všimne. U náš se školka teprve rozjíždí, tak jsem byla zvědavá na zkušenosti maminek, které tam své děti posílají.

mmmk
16. únor 2011

@hojda Tady to doporucuji hlavne pro takove ty živly a jine divochy 🙂 Ti jedni znami maji ty deti fakt neskutecne akcni, divoke, neposedne a tem tahle skolka neskutecne svedci 😵

hojda
autor
16. únor 2011

@mmmk Tak to mi naštěstí nemáme, ale ještě je čas a třeba se z něj divoch stane 😀

sonije
16. únor 2011

Škoda, že není i nás, chodím s dětmi od narození za každého počasí ven..A bohužel v naší školce s nima ven moc nechodí. Ono se není co divit, když některým dětem rodiče ani nedají do školky rukavice nebo oblečení na ven a navíc se tam půlka dětí neumí obléct ani do základu, takže se nedivím, že jsou radši v budově.. 😠 . K těm pogumovaným oblečkům, my máme doma dvě kombinézy s bundou, pogumované, vevnitř fleece. Z Normy za 500/ks. Malej to nosí do školky i se mnou ven, když se vyválí, otřeme a fungujeme dál.. 😉

marecek4
21. únor 2011

@sonije tak to máš štěstí,u nás a ani když jsem byla ve městě jsem na nic zatím nenarazila,celkem lituju,že zrovna tyhle kombinézy jsem po velkých pak poslala dál

a ještě k těm školkám-vidím to jako dobré východisko třeba pro města,kde samozřejmě na to mají možnosti a kde nemají dostatek míst ve školkách běžně,protože nárazově se dá myslím vydržet pak i s více dětmi při nepříznivém počasí ve školce

evi3
22. únor 2011

lesné školky musia byť super 🙂 , u nás v okolí tu taká nie je, ale školkárov z okolia som videla vonku v každom počasí. Dcéra chodí do školky, trochu vzdialenejšej a vonku nejdú len výnimočne - keď leje a ešte 2x neboli kvoli silnej inverzii. Boli aj dnes, keď bolo ráno -11 🙂. Chodia na prechádzky do lesa, majú velikánsku záhradu, v školke majú kolobežky, boby - keď bol sneh tak jazdili 🙂 . Závisí to asi hlavne od riaditeľky a učiteliek.

hojda
autor
22. bře 2013

Přidávám odkaz na reportáž o lesní školce 😀

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096056775-p....

anushka111
23. bře 2013

Velmi záleží na konkrétní školce, u nás se pouze odkupují licence na provoz lesní školky, takže co školka, to jiné vedení. V Čr se myslím zavřeli už 2 z důvodu ingorujích hygienické předpisy. Žádné wc, druhá zase neměla pořádné zázemí, pro případ že budou muset děti zůstat v mš při opravdu špatném počasí. Některé lesní školky mají celkově jiný přístup k výchově a životním postojů, takže je pak dobrý, aby jste se se školkou tak nějak na stylu výchovy shodli (alespoň všeobecně). Takže za mě , lesní školky je skvělý nápad,ale je důležité si prověřit, kdo ji vede a jak vypadá nejenon venkovní zázemí,ale i případná budova pro děti 😉

smehy
9. kvě 2013

Lesním školkám velmi fandím. Ráda bych iniciovala její založení v Moravském Písku, či Bzenci, jste tady někdo z okolí, kdo by měl o ni zájem?

rannveig
10. čer 2013

Ahoj všem, já mám dceru v lesní školce v Brně již dva roky a nesmírná spokojenost. Pedagožky výborné, krásné prostředí, dcera nebyla v zimě ani jednou nemocná, nikdy neměla ani silnější rýmu. Školka funguje již 3. rok a spousta věcí je vychytaných, je radost se dívat, jak se celý projekt z nadšeného amatérizmu posouvá k opravdové profesionalitě. Mají i výbornou ředitelku-manažerku...prostě celkově velká spokojenost. Již bych dítě jinam opravdu nedala. Ale je pravda, že to závisí hodně i od pedagožek, zde je orpavdu unikátní tým.
Je mi tak líto když vidím jiné děcka na školkovní vycházce na betonu mezi auty, ještě třeba i připoutané na walkadile. Cena je samozřejmě vyšší než státní školka, ale na úrovni soukromých školek dost nízká.
Lesní školka samozřejmě prověří i citlivost rodičů na "špínu". Ale když máte doma pračku, tak prostě to zabahněné oblečení šoupnete do ní a je to. Žádný horor.

mishulle
25. črc 2013

Po prázdninách se díky soukromé iniciativě otevře v Mladé Boleslavi klub "Přírodu dětem“ pro předškolní děti. Klub je inspirován lesní mateřskou školou, jejímž principem je trávit většinu času venku, tedy za každého počasí. Po prázdninách klub nabídne program 3x týdně, do budoucna je cílem zajistit celotýdenní provoz. Iniciátorkou realizace klubu lesní školky je Jana Krumpholcová, matka dvou dětí, která se rozhodla řešit situaci s nedostatkem volných míst v mateřských školách a absencí lesní školky v Mladé Boleslavi. Dále se tým „Přírodu dětem“ skládá ze dvou učitelek s bohatými zkušenostmi s dětmi a prací s nimi venku.
Případní zájemci se mohou informovat na prirodu.detem@seznam.cz. Veškeré dotazy rády zodpovíme.
Tým „Přírodu dětem“.

Více zde: http://prirodu-detem.webnode.cz/

romanka1234
25. srp 2013

Tady jsem nasla dobry clanek na tema lesni skolka http://www.pidak.cz/lesni-skolky-aneb-proc-dat-...
a take zde maji seznam lesnich skolech / alternativnich- http://www.pidak.cz/alternativni-skolky Celkove mi tyto stranecky prijdou super. Je tam hodne tpu na vylety s detmi a ruzna zajimava mista. Zaregistrovala jsem se a ted si muzu i ukladat mista ktera se mi libi do oblibenych a nemusim je pak znova hledat. Maji i verzi pro mobily a tak pokud mate net v teefonu tak jen najedete na stranky a kliknete hledat v mem okoli a ono vam to najde co je okolo vas v blizkosti zajimaveho. Jen tak jako doporuceni. Me se to moc libi jsou tam jen vazne zajimave veci a ne kazda hvadina jako jinde 🙂

simona299
3. říj 2013

ahoj zijeme ve skandinavii. S detmi tu jsou venku opravdu hodne moc. Maji nepromokave veci. Syn co tu chodi do skolky je mene nemocny nez v Cr a odolnejsi. Je super ze v Cr oteviraji lesni skolky.

lenkachv
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
rewq
29. kvě 2014

Dovolím si uvést i svůj názor, byla jsem na dni otevřených dveří v blízké lesní školce a také tam chodí dcerka od kamarádky (3 roky). Já osobně si myslím, že lesní školka je určitě fajn, o pohybu na čerstvém vzduchu snad není nutné diskutovat🙂 Ale já osobně bych tam dítě dávala jednou, maximálně dvakrát do týdne. Hlavně pro předškoláky je podle mě tento typ školky nevhodný. A to z hlediska jeho přípravy do školy. Pro menší děti (2,3, max 4 leté), proč ne, ale větší dítě by již mělo mít návyky a dovednosti, které v lesní školce nezíská. Hlavně např. grafomotoriku. Na správný nácvik grafomot. je přeci zapotřebí pořádná židle, stůl, psaní pomůcky atp. A vybavení lesních školech (v našem okolí jsou 3 a všude je to stejné) je jednoduše řečeno improvizované. Děti se mačkají v maringotce u malého stolečku, každá pastelka jiná, povrch stolu nerovný ... A to jen za špatného počasí. Když je hezky, tak se k tomu ani nedostanou. Pak je to na rodičích, co s dětma ještě po školce doma natrénují. V obyčejné školce je spousta jiných pomůcek, her, puzzle atp. Takže jak říkám, lesní školka ano, ale ne na denní docházku. Je to jen názor🙂

monizami
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
hojda
autor
10. čer 2014
hojda
autor
9. črc 2014

Petice pro zachování pestrosti předškolní výchovy, na zachování lesních školek.

https://www.facebook.com/epetice

hojda
autor
16. pro 2014

I za lesní školky je možné uplatnit odpočet z daně za školku 8.500,- za rok 2014.

kacenkaharris
6. čer 2015

Neviete, prosim vas, ako je to s ockovanim v lesnych skolkach?

sangita
6. čer 2015

@kacenkaharris Obvykle se na ockovani neptaji a chodi tam i neockovane deti..

Lesni skolky jsou skvele, ale jako u vseho zalezi na konkretnich lidech a pojeti. Doporucuju pro rodice, kterym je blizke montessori, waldorf, R+R.. Napr. grafomotoricke listy do lesni pedagogiky moc nezapadaji a hlavne by dite melo byt pripraveno na skolu vsim, co ve skolce dela, ne jen nejakymi prac. listy. Rozvijet matematicke predstavy, nebo polozit zaklady psani lze i venku s kastany a klackem..

rannveig
8. čer 2015

@rewq Ahoj, já mám zkušenost jinou, ale je jasné, že úroveň předškolní přípravy se liší školka od školky. V Sýkorce děti mají k dispozici rovné stoly, jsou k malování a vystřihování vedeny téměř každý den, jednou za týden tyto činnosti rozvíjí ve výtvarce. Co se týče přímo rozvoje předmatematických dovedností a grafomotoriky, předškoláci mají jednou za týden v odpoledni blok, kde pracují přesně na tomto, během celého šk.r. s pedagožkou, která je k tomu kvalifikovaná. Využívají Monte pomůcky a pracovní sešit matematika prof.Hejného 1. díl. dělají různé hry rozvíjející pravolevou a prostorovou orientaci, zaměřují se na cviky na uvolnění zápěstí, správné držení tužky...prostě vše, co je potřeba. A nedělají to jenom v tomto předškoláckém bloku, ale i během celého týdně během programu - pedagogové jim tyto výzvy předkládají celý týden. Navíc mají ve skupině výjimečné postavení, dostávají více odpovědnosti (dostanou na starost pomoc malošům při výšlapu do kopce, nebo nalít všem čaj u svačiny, nebo pomoct s nachystáním dřeva na topení, nebo dostanou za úkol hlídat zalévání záhonků na zahradě atd. ) To se mi moc líbí.

rewq
9. čer 2015

@rannveig zní to hezky🙂 Opravdu se školka od školky liší. Já mám zkušenost s lesní školkou, kde zkrátka na první místo dávají pobyt venku a ostatní jde stranou. Samozřejmě je pobyt venku super a bezva, děti znají přírodu, zvířátka .... ale jak říkám, první třída pro ně bude podle mého záhul. Režim v obyčejné školce je připravuje na režim školy. Režim v lesní školce podle mého ne. Ale jak už jsem psala, je to jen můj názor. Jde také o to, jak jsme kdo nastaven ...

verdos
17. srp 2015

Přispěju do diskuze a přidám nějaké info...
My právě LMŠ zakládáme. Jsme obec s 1000 obyvateli, zatím máme málo dětí, ale všichni říkají, že chtějí chodit od příštího roku, tak uvidíme (spousta malých dětí, které musí dorůst 🙂).
Myslím si, že celkově je u LMŠ různá kvalita i různé zaměření, asi si to chce zjistit... Co se týče očkování - tam je důležité, jestli jsou evidované jako dětská skupina nebo jako školka registrovaná na MŠMT, pak musí splňovat určité hygienické podmínky, které jsou v takovém případě přísnější a tudíž je potřeba, aby děti byly očkované. V ostatních případech na to nikdo nehledí.
Co se týče daňového uplatňování slevy na dítě, tak to platí nově taky jen pro dětské skupiny a školky registrované pod MŠMT, jinde už to uplatnit nepůjde.

jackie3
26. led 2017

Dcera byla v LŠ dva roky a taky jsme byli spokojení😉 Určitě je vhodná pro tříleťáky, citlivě je naladí na chození do školky (míň dětí na jednu učitelku než ve státní školce, děti hodně běhají po venku, mají asi i víc volnosti, užívají si přírodu za všech podmínek- sníh v zimě, kaluže když prší, v létě třeba spí pod stromama..). Určitě není vhodná pro útlocitné rodiče, protože se děti docela zašpiní. To si ale právě děti na lesní školce užívají, můžou dělat věci, které jim často zakazujeme - skákat do kaluží, chodit třeba bosí (v létě😉... Ale díky tomu mají železnou imunitu.
Taky jsem slyšela, že mezi jednotlivými školkami jsou velké rozdíly. Většina LŠ umožňuje rodičům, aby se přišli podívat na exkurzi, na den nebo alespoň na část programu, tak doporučuji využít a vyzkoušet!

verdos
27. led 2017

Koho problematika LMŠ zajímá, může se přidat k nám do skupinky "Lesní školky": https://www.modrykonik.cz/group/7090/

janevka
31. led 2017

Milé maminky, jsem matka dvou puberťáků a na "stará" kolena chodím do školy. Jsem zároveň dětská sestra a proto jsem si za téma bakalářské práce zvolila nemocnost dětí v předškolním věku. Prosím pomozte mi a vyplňte krátký dotazník, ať mám objektivnější informace. Předem díky za ochotu.
http://redir.netcentrum.cz/?noaudit&url=https%3...