Lesní školka, jaký máte názor?

duvi21
24. dub 2018

Maminky a tatinkove, prosim, kdo mi sem napisete Vas nazor na lesní skolky? Jste rady za moznost lesni skolky v okoli, zvazovali by jste ji pro sve dite? Je pro vas dulezite, ze vase dite muze travit velke mnozstvi casu z dne v prirode, lese? Ze se uci zit v sounalezitosti s prirodnimi cykly, dovida se uz v predskolnim veku informace na toto tema? Nebo by jste si vybrali spis klasickou materskou skolu? Samozrejme predpokladam, ze i lesni skolka ma nejaky vzdelavaci program, ktery pocita s pripravenosti na vstup do zakladni skoly 😉 Je muj sen otevrit lesni skolku, ale mam obavy, ze nebude zajem ze strany rodicu, zejmena kvuli financim, ale i proto, ze klasika je proste klasika. Dekuji za kazdy nazor!

zmrz_lina
24. dub 2018

Mám syna v lesní školce a jsem spokojená, i když mě to stojí peníze i čas. Vidím, jak se tam vyvíjí (tj.neni pravda, že by tam děti nic nedělaly), jak se mu zlepšily motorické schopnosti, kolik toho zvládne ujít. Původně to pro nás byla záchrana skrze chybějící MMR a nemožnost dát synka do normální školky. Nicméně všechno zlé je pro něco dobré a já jsem moc ráda, že to takto dopadlo.

jonl
24. dub 2018

Ahoj, mým snem zase je, aby me děti lesní školku navstevovaly, ale nejbližší je 40km☹

swetlusska
25. dub 2018

Já o tom jen slyšela, je to zajímavý, no ale jak to tam existuje v zimě? Nebo je to jen letní záležitost? A spí tam děti taky?

lucyp13
25. dub 2018

Me se to líbí moc ale bohuzel finance jsou taky důležité a i kdyz nemáme hluboko do kapsy tak davat 8tis měsíčně se nám nechce, přeci jen s hypo na krku a rodicakem umíme tyto peníze využít jinak, ale pokud by školka nebyla tak dráha dcera by jisti jistě chodila

pavcatko
25. dub 2018

Kdyby byla někde v blízkém okolí, tak bych tam dcerku dala 🙂

ireniq
25. dub 2018

Malej chodí do státní školky, ale je trošku šmrncnutá Montessori, taky tam kladou důraz na pobyt v přírodě, všechno si osahat apod., jsme tam max spokojeni a o lesní školce neuvažujeme, i když je jich v okolí několik (4 si teď vybavuju v přijatelné vzdálenosti) a finance by nebyl problém. Spíš mi vyhovuje takhle trochu kompromis, než plnohodnotná lesní školka s pobytem venku za každou cenu (jednu takovou znám, kde se chodí ven i na dýl v lijáku, v krutým mrazu... jasně že ve vhodným oblečení se to dá přežít, ale netvářila bych se, že je to super zábava).

saruskas
25. dub 2018

Mě se lesní školky moc líbí, máme jednu ve městě. Akorát školkovné stojí 5 000 Kč měsíčně, což je dost. Takže až to bude aktuální, budeme muset hodně přemýšlet, jestli do toho tolik investujeme. Ale myslím, že už se nějak řeší, že by lesní školky mohly čerpat podporu od státu, četla jsem na toto téma nějaký článek.

zmrz_lina
25. dub 2018

@ireniq hele u nás v brutálním dešti nechodí, ale jak byly ty velký mrazy, tak byli venku normálně. Jen měli "běhací" aktivity, aby se zahřáli. A syn byl naprosto v pohodě a zdravý a nadšeně vykládal, co dělali 🙂

zmrz_lina
25. dub 2018

@saruskas to můžou i teď, ale musí se registrovat a tedy splňovat podmínky jako státní školky např.co se plného očkování týče. Což většina lesních školek nechce, protože jsou dneska často jedinou alternativou pro ty, kteří třeba nemají naočkované MMR.

ireniq
25. dub 2018

@zmrz_lina na ty krutý mrazy si právě pamatuju, měla jsem nějaký pochůzky venku a trpěla jsem jako pes, a při představě, že mám být celý dopoledne venku "pro zábavu" 😖 a pak mi říkala jedna maminka, že její holčičky z toho plakaly. V tý konkrétní lesní školce jeden den v týdnu pronajímají útočiště jiné aktivitě, takže ten den opravdu musí být venku celé dopoledne. Ale je pravda, že kolikrát asi děti tu nepohodu nevnímají tolik, jako dospělí, že to pro ně může být zábava.

zmrz_lina
25. dub 2018

@ireniq právě to si myslím, mně stačilo jen přeběhnout z domu do auta a zpět a vzpamatovávala sem se doma dvě hodiny u horkého čaje 😂 ale dítě bylo nadšené, klouzali se na zamrzlých loužích, pozorovali námrazu na stromech a tak 🙂

anazuzzuzana
25. dub 2018

Syn teď chodí do jedné lesní školky, ale od září ho bohužel už budu muset dát do klasické. Pro mě je lesní školka volba č.1...líbí se ten koncept, můj syn je outdoor baby, myslím že je to super pro imunitu, hračky se omrzí, ale les a jeho kouzlo ne...každá školka má nějaké zázemí, takže nejsou v mrazech venku non stop, nicméně většinu času ano...a jak se říká, není špatně počasí, ale špatné oblečení...mě děsí, že v normální školce právě při sebemenší nepřízni počasí, budou vevnitř...ale bohužel to jednak stojí dost peněz, na což už když bude chodit každý den, mít nebudu a druhak ty, co jsou v mém okolí, bohužel ani nemohu dát do daní...

duvi21
autor
26. dub 2018

Funguje i v zimě a nějaké zázemí, kde je teplo podle mě být musí. Nevím, jak fungují všechny lesní školky, nebo i lesní kluby, ale já bych určirě nešla do varianty být venku pořád a za každého počasí. Sen mám opravdu spíš kompromis, hodně venku, ale zároveň poskytnout i zázemí, jako má normální školka. Taky to tak vnímám. Děti mívají i odpolední odpočinek, když je teplo, tak venku, jinak uvnitř a taky spíš si myslím, že ty, které potřebují, pokud je nějaký aktivec, jistě si může zvolit jinou činnost. Jde to, protože dětí bývá míň. Vše samozřejmě záleží na lidech. Mně se líbí ta svoboda: udělat to dětem tak, jak je pro ně dobré, žádná nesmyslná nařízení apod. Líbí se mi ta pružnost. Pokud je krásně, jako například tyto dny, dá se být venku pořád: na jídlo, na odpočinek... To teplé zázemí tam ale vnímám jako potřebné. Líbí se mi mongolská jurta. Je velká a zateplená a i uvniř krásná, v zimě se v ní dá zatopit. Jsem na začátku, mám ještě velké mezery v informacích, možná jsem i naivní 🙂... Ale ta představa. Já toto povolání vnímám tak, že když člověk chce, tak z něj může udělat převážně hru. Děti jsou kouzelný, ty vám jen nahrají 😀😀 A tak bych si přála, abychom se scházeli a prostě si to užívali a hrou se i učili, přirozeně... Ve státní školce jsem učila a dost věcí mi vadilo, jako myslím i pro děti. Vedení k soutěživosti, zaměření na výkon, na slepou poslušnost... Neříkám samozřejmě, že to tak je všude, ale já prostě potřebuju tu svobodu. Pro sebe i pro děti 😉 Taky velká svoboda = velká zodpovědnost... A o penězích to nebude. Školné vysoké, zisk minimální, ty peníze jsou tam problém, no. To se dá dělat jen z lásky 😀😀 Dotace od státu ani Unie nechci. Právě proto, že už by mi diktovali co a jak a já proti své víře nic dělat nechci. A chci mít možnost přijmout i neočkované děti. Brala bych nějakou dobrou dušičku, která by to měla podobně jako já. Abych na to nebyla sama a mohla spolupracovat, dělit se o starosti i tu velkou radost, až se podaří 🙂

duvi21
autor
26. dub 2018

A děkuji mnoho za reakce 🙂 ❤

verdos
26. dub 2018

@duvi21 jé, dívám se, že jsi z Blanska. Tam ještě není lesní? Myslela jsem, že tam něco takového už je.

duvi21
autor
26. dub 2018

@verdos Z Blanska ne, jeste tak 30 km. Jen okres 🙂, ale uz na okraji

zuzineckah
26. dub 2018

Já nějak nechápu jak se lesní školka dostane se školným na úroveň klasických soukromých školek. To mě fakt hlava nebere...
@duvi21 jaké jsou reálné náklady? Z čeho vycházejí? Můžeš mi to prosím trosku objasnit, mně to fakt zajímá. Už jsem nad tím několikrát premyslela, ale nemám asi relevantní informace. Byla bych fakt vděčná. Klidně SZ. A rada bych podotkla, ze chápu i to, ze jako každý jiný podnikatelský záměr i tento je realizován za účelem zisku. Ale ty poplatky jsou někdy tak absurdní, ze fakt přemýšlím, z čeho vycházejí.

sarkoc
26. dub 2018

Dcerku jsme teď do lesní školky zapsali a už se straaašně moc těšíme. Jezdit budeme do vedlejšího městečka cca 10 km. Už jsem tam tento rok s dcerkou chodila jedno dopoledne na kroužek a naprostá paráda. Lidi, co školku vedou jsou moc fajn, zázemí je tam krásné - od jara do podzimu mají terasu s pergolou, kde jsou stolky na tvoření a na jídlo, na spaní a při nepřízni počasí zahradní chatku, kterou je možno i vytopit, když je hůř...v zimě jsou v přízemí klasického rodinného domu v místnosti s krbem. Na zahradě mají spoustu aktivit _ chodník pro bosé nohy, prolézačky, dělají si zahrádku, ohniště...ale převážně jsou samozřejmě v lese. Ráno začínají zpíváním a cvičením v kruhu, jógou, asi dva dny v týdnu mají angličtinu během dopoledních aktivit, to jsou celé dopo většinou v lese, po obědě spaní a odpo bud na zahradě nebo uvnitř, tvoří, pečou, dělají na zahrádce atd...často jezdí na výlety, chodí do dětských divadel...super je, že je asi 12 dětí a na ně 3-4 průvodkyně. To je pro mě největší plus...paní, co tu školku vede je moje kamarádka a mají to jako neziskovku, ona to zatím spíš sponzoruje (plat nemá vůbec), průvodkyně pár tisíc, ale s tím do toho šly...nejsou pod ministerstvem, takže dotace nic moc, něco málo od asociace lesních školek. Platit budeme za docházku 3 dny v týdnu 3500/měs + 1000 na pomůcky na rok + 35 Kč/oběd, což mi přijde velice příznivé. Chápu, že při takto malém počtu dětí je strašně náročné tu školku udržet při takto nízkých cenách...rodiče tvoří jakýsi spolek a stýkají se při různých slavnostech v průběhu roku a cca 2x ročně je celodenní brigáda , kdy rodiče pomáhají s úpravou zázemí, sekáním dřeva atd 🙂 Klasickou školku mám 100 metrů od dom, ale rozhodnutí bylo jasné 🙂

verdos
26. dub 2018

@zuzineckah Dotace od státu se liší jen v tom, jestli jde o školku zřizovanou obcí/krajem nebo o soukromého zřizovatele (kam patří i lesní), ne? Lesní se nijak nevyčleňují, ne? Ovšem aby lesní měla tyto dotace, musí být v rejstříku, což zakladatelka nechce. Všechno má svá pro a proti, u nás ve školce vyšlo jednoznačně výhodněji si o ty dotace od státu říct, ale u každé školky to může být dost jinak. Některé školky mají hodně sponzorů, větší podporu obce, taky záleží, jak to mají se zázemím a pozemkem - jestli a kolik za to platí, taky kolik mají průvodců, na jaké smlouvy, atp. U lesního klubu to může být tak, že to táhnou nadšenci, kteří se pravidelně střídají a vlastně se tam i tak trošku realizují ve volném čase a přivydělají si malinko jakoby "hlídáním" dalších dětí. Takový jakože komunitní model, ale často to dlouho nevydrží a buď to skončí a nebo se to nějak promění.

zuzineckah
26. dub 2018

@verdos já právě nevím jak to funguje. Většina běžných soukromých školek nejde přes dotace. Zda se lesních školek týkají jiné pravidla to netuším. Mě spíš zaráží, že co do počtu dětí ve skupině vs. učitelé (průvodci) je to to samé, akorát lesní školka se pyšní tím, že si vystačí s "přírodou" a nepotřebuje tolik didaktických pomůcek, neprojedou tolik elektřiny - ve finále ani nepotřebují 100% vybavený prostor, protože většina jejich aktivit se odehrává venku, bez ohledu na počasí. Spíš v tomhle kontextu jsem o tom uvažovala.

sarkoc
26. dub 2018

@zuzineckah LŠ, kam bude chodit dcerka (viz o kousek výše), má pěkné zázemí a je vybavená bohatě...nespadá pod ministerstvo a nepodporuje ji obec, občas něco málo dostanou od asociace letních školek, ale to je pár kaček...LŠ mají normálně výtvarné potřeby, kuchyňku třeba, starší děti pracovní listy, spoustu hraček, knížek, dětský nábytek, ...

zuzineckah
26. dub 2018

@sarkoc to chápu, to mají ale úplně běžně i soukromé školky (i spousta státních), aktivity kterých se převážně dějí ve školce (logicky mají tedy větší náklady na energie). Pořád nevidím důvod na to vysoké školné.

sarkoc
26. dub 2018

@zuzineckah např.málo dětí třeba? Ta školka, kam půjde dcera má kapacitu max 16 dětí...některé chodí na tři dny, nektere na 5 dní...3-4 průvodkyně, kucharka, vždyť to, co zaplatí rodice na skolkovnem pokryje dle me jen tak tak platy...a že nejsou nijak vysoké. A kde jsou nějaké renovace, vybavení atd...do nějakých 7 tisíc za měsíc mi to přijde úplně opodstatněné...

zuzineckah
26. dub 2018

@sarkoc ale soukromé školky běžně mají stejný počet dětí/učitelů. Renovace čeho? Neměla by být primárním děním lesní školky příroda? Měla jsem zato, že lesní školka bude mít náklady nižší už z charakteru svého fungování. Nechápu v čem tkví jejich stejné, nebo dokonce vyšší náklady než u kamenných" školek, jsem doufala, že nějaký zřizovatel by to tady právě mohl napsat.

pavla555
26. dub 2018

Ja taky nad tim premyslela, ze se nauci ,,zit s prirodou,, bude venku, ale zas mi tam chybi radne zazemi, kultura stolovani.... A po skolce bude zavrenej ve skole. Tak do lesni nepujdem.

sarkoc
26. dub 2018

@zuzineckah Nevím, jak jiné LŠ, ale ta, co znám, má zazemi pekne, jak jsem už popisovala...☺

hermelinah
26. dub 2018

Osobně považuji lesní školku za jeden z těch lepších nápadů dnešní doby 😉 Záleží jaká by byla dostupnost pro lidi zijici v tvem okoli - cena, umístění...

sarkar
26. dub 2018

Když jsem pro syna sehnala lesní školku, znenadání ho přijali i do státní, takže je nakonec tam, ale trošku mě to mrzí. Nicméně hlavně z organizačních důvodů je pro nás státní školka lepší. Jedinu nevýhodu lesních školek vidím v tom, že je jich zoufale málo a jsou prostě "daleko" od civilizace. Proto se jmenují lesní, jasně, ale myslím, že nějaká přírodní školka by šla udělat i někde za městem, nemusí to být zrovna uprostřed ničeho. Což zrovna v našem okolí je, jsou tu dvě, ale obě velmi z ruky. Nejsou to vlastně ani školky, jen lesní kluby, otevřeno mají jen 3x týdně a navíc až dost pozdě, od cca 9h, což je pro nás málo a pozdě. Mám kamarádku, která má stejný problém, ta má školku blíž, ale protože potřebuje jet do práce už v 6h ráno, tak to prostě nestíhá. Ale myslím, že i kdybys měla otevčeno jen takhle "blbě" (😃) tak pořád zájem bude.

bekyc
26. dub 2018

Kdyby byla blízko, tak ano. U mě je na jedné straně příroda, kterou milujeme a na druhé straně čas (třeba hodinu-dvě denně strávit v autě, než bych ho tam dovezla), peníze a taky bych byla ráda, kdyby chodil s dětmi, které zná, z baráku, z hřiště atd. Takže vzhledem k těmto okolnostem ho dám (snad) do nejbližší školky. Přírodu si vynahrazujeme holt o víkendech.

sarkoc
26. dub 2018

@sarkar už vznikají i ve městexch, třeba v Hradci Králové jsou prý minimálně dvě...myslím, že se to bude zlepšovat, protože zájem e 🙂