Má MŠ právo nařídit matce na MD dobu vyzvedávání dítěte?

makytka.f
3. zář 2013

Jde mi o to, že syn (4roky) chodí letos už druhým rokem do školky. A včera mi bylo řečeno, že když teď budu doma s mladším dítětem, bylo by dobré si syna vyzvedávat po obědě. Vůbec se mi to nelíbí a nesouhlasíms tím.
Má na to školka vůbec právo? Jak je to u vás?

andy21
3. zář 2013

Na to školka právo zcela jistě nemá, nejde o to, co dělá matka, i kdyby se válela celý den doma, jde o právo dítěte na přeškolní vzdělávání, určitě je na to dohledatelný nějaký paragraf, školka ani ze zákona nesmí u přijímacího řízení zjišťovat zaměstnání matky a otce, i když jak vím, hodně školek to stále protiprávně dělá...

kammka
3. zář 2013

podle mně nemá... navíc tou dobou ti bude mimi asi spát. ale přečti si důkladně stanovy vaší školky, jestli jsi je při nástupu syna do školky podepsala a něco takového tam je, tak bohužel..já pro holku chodím jako jedna z posledních, ale co mám dělat, když kluk odpo spí, pak ho musím nakrmit, přebalit a oblíknout, takže se do školky pro holku obvykle nedostanu před půl čtvrtou...a učitelky jsou v pohodě..
navíc, o co jim jako jde?? aby měly odpoledne pohodu,?? nebo je u vás na školku takový nával, že berou některé děti jen na odpoledne?? to je asi blbost.. jednou je tam přijatý, tak nevím, proč by měl kdokoli jiný, než matka, určovat, jak dlouho tam to dítě bude...

monivo
3. zář 2013

Vidím v tom pouze pohodlnost učitelek, nic jiného. Právo na to nemají.

zyx
3. zář 2013

My jsme to měli ve školce také. Rok a půl jsem musela chodit pro dceru po obědě. Po návštěvě inspekce (nevím, kdo ji poslal) bylo toto ředitelce vytknuto, přímo bylo ve zprávě uvedeno, že je to diskriminační a od té doby všechny děti mohly být ve školce dle potřeb a přání rodičů. Pokud maminka není na rodičovské dovolené s dítětem, které navštěvuje školku, ale s mladším sourozencem, starší má ve školce úplně stejná práva jako ostatní děti. Toto bohužel ukazuje pouze na to, že paní učitelky si to usnadňují. Navíc rodiče platí všem dětem školkovné ve stejné výši.

efkas
3. zář 2013

nemá
řiká se to,ale na nás to nikdo nezkoušel

rye
3. zář 2013

Školka, kterou mám vedle domu, vyžaduje striktně vyzvedávání dětí v poledne, pokud je jeden z rodičů na rodičovské dovolené nebo nezaměstnaný. Tato školka má k dětem celkově prazvláštní vztah a vůbec se mi tam nelíbilo - na třídách byl napsaný (před 3 roky) seznam dětí, včetně bydliště a poznámka, jestli je rodič nezaměstnaný nebo na RD, dobrý návod pro zloděje.
Syn chodí do školky, kde je napsaná prosba, aby si rodiče kteří mohou, vyzvedávali děti v 15 hodin. Snažím se to dodržovat, není to příkaz, pokud potřebuji z nějakého důvodu přijít později nebo vyzvedává někdo jiný, tak to jen řeknu. U nás ve školce je příjemná atmosféra, snažíme se navzájem vyjít vstříc a funguje to. Po obědě si ho beru o prázdninách během školního roku nebo třeba když jsou děti na školce v přírodě a učitelky potřebují trošku odlehčit, jinak chodil po obědě tak jednou týdně, ostatní dny chtěl spát.

berenika39
3. zář 2013

ne, to určitě ne. je přijatý, chodí do školky. tečka. může ji využívat tak, jako ostatní děti. kdo a podle čeho by maminkám měl říkat, v kolik hodin mají chodit pro děti?

neu.sona
3. zář 2013

Určitě nemá. Je to pohodlnost učitelek. Já jsem doma také na RD s mladším sourozencem a nikdo mi nic takového neříkal. Mladší dítě minulý rok spalo zrovna přes poledne, tak jsem vyzvedávala ve 3 po spaní, když nebyl manžel doma.
Letos budu brát po O, protože už spí zase jinak a nechci ho budit.
Ale otázka je, zda bych chtěla syna nechávat každý den dlouho ve školce. Přece jenom, jednou půjdu do práce a už se budeme vídat mnohem méně, tak proč si ho neužít, když to jde. Pak nebude zbytí a bude tam bývat už každý den stejně.
Školku beru jako něco navíc, kde si pohraje, něco se naučí, nenudí se. My bydlíme na vesnici a jsou tady 3 děti ☹

zamilovanadonej
3. zář 2013

Nedala bych se a trvala bych i na odpolední docházce. 😉

evaviki
3. zář 2013

Tak dite si za rok zvykne, ze tam spi a ted uz nemuze?? Pak zase treba bude spavat a obreci to.. No pristup divny, urcite bych je poslala do haje..

giselka
3. zář 2013

Předpokládám, že v rozhodnutí o přijetí máš napsané, že ho přijali na celodenní docházku. Takže ne, nemají právo to po tobě vyžadovat.

dilemma
3. zář 2013

My navstevovaly loni Mš ve Vyskove také jsme byla na MD a reditelka me požádala abych si Martinka vyzvedávala každý patek po obede ze slucuji tridy.. myslim ze zalezi jakou formou vas o to poprosi nebo to rekne.. ale v pravu to urcite nema

kettm
3. zář 2013

U nás to taky občas zkouší, ale člověk se nesmí nechat, když se dítěti ve školce líbí a když si pro něj přijdu prosí mě, že si chce ještě hrát, nechápu proč bych ho měla tahat ze školky po obědě, je to jen pro pohodlnost učitelek.

kopretina77
30. zář 2013

právo na to určitě školka nemá, v naší mš je to ale normální,že když je jeden s rodičů doma,tak si bere díté po obědě,vím o tom,že jedna maminka chtěla,aby tam syn spábal a hned se mluvilo o tom,že se ho chce zbavit,prostě její pohodlí.

adelka21
9. říj 2013

To slyším poprvé,já si teda v práci taky reknu, ze jsem poo unavená, ať mi dávají min prace🙂 🙂 🙂 🙂 Podle me je to blbost a školka nemá vůbec právo toto vyžadovat, nedej se🙂 a nápiš jak jsi dopadla.

andelka
9. říj 2013

Taky nechávám syna spát ve školce, i když jsem s mladším na RD. Prostě mi to jinak nevychází. Mladší v době kdy se pro děti chodí už obvykle spí, pokud bych ho přetáhla, tak pak usne až moc pozdě, a starší když přijde ze školky tak chce být se mnou a ne si hrát sám nebo koukat na pohádky než uspím malého. Takže je mnohem lepší uspat mimčo, něco doma v klidu udělat, počkat až se vzbudí, posvačit, obléct a akorát je čas jít pro staršího. A pak už jsme všichni spolu. Ten první týden kdy chodil po obědě to byl mazec.

leni78
9. říj 2013

Tak treba jim je malýho líto, kdyz vidí, ze to ve školce stojí za nic a mohl by byt doma s rodinou. Ja bych ho osobně nikam na hlídání nedávala a nechala ho v klidu doma, nic mu neuteče. Výchova skolkou je fáma. Imho. Jinak si myslim, že pokud je přijat, ma stejná práva jako ostatní deti.

gabka32
9. říj 2013

právo na to určitě nemají, pokud dítě přijali, mělo by mít možnost chodit celý den.
Na mě to bohužel taky učitelky zkoušely, když viděly, že jsem přišla zapsat dcerku a druhou jsme měla sebou, tehdy jí bylo jen 5měs :-/ že coby na MD si mám chodit pro dítě po obědě. U nás je to totiž komplikované tím, že naše vesnická školka má jednotřídku, celkem 29 dětí, ale postelí je jen 13. tak jsou rodiče nuceni brát děti brzy..
Nicméně já se nedala, po 6ti měs MD jsem totiž už nastupovala do práce, takže vzali dcerku i na spaní. ale nechápu, jak to dělají ostatní rodiče, jestli nepracují či co... v 6.20 bývají moje holky ve školce první a v 15:15 poslední :-/

eiminka
9. říj 2013

U nas to taky pani ucitelky zkousely. A taky jsem to zjistovala - pravo na to nemaji. Jde o pohodlnost.

Ja jsem doma s mladsi. Tyden jsme vyzvedavaly po obede z duvodu nemoci ucitelek a byl z toho jen stres. Mala po obede spi...

Urcite se nenech, pokud to nekde nemas podepsane, jak bylo vys 🙂

rudolflenka
15. pro 2013

Milé mamiky, prvně bych ráda podotkla, že ve většině případů se nejedná o pohodlnost učitelek! 😠 většina maminek si ani nemumí představit, co je to starat se o 26 dětí celý den - (vynecháme-li, že jsem si toto zaměstnání zvolila dobrovolně 😕 ). My máme ve většině případů plné stavy, tzn. opravdu 26 dětí. Máme hodně malou třídu, ale dle metrů to prý vychází na 26 dětí :( jinak by nám snížili úvazky a peníze 😨 . Takže představte si celý den poslouchat 26 rámusísích dětí (nebojte, umím je zaujmout činností a zvládám je, ale když je jich 26 tak to prostě dává dohromady docela dost decibelů i když jsou děti hodné) , do toho se semtam někdo počůrá, něco vyleje (paní uklízečku máme jen jednu, takže většinou to umývám sama) občas se někdo popere, někdo brečí, pak dojde odpo ke slučování tříd...věřte mi, někdy je to na špagát 😖 Maminky si asi myslí, že odpoledne, když většina dětí spí luštíme křížovky a popíjíme kafíčko 😔 ...pak si ještě stěžují, že jejich děti musí po obědě spát. Přesto, že bych velice ráda některým nespícím dětem ulevila a dělala s nimi nějakou práci, nemůžu - ostatní by to rušilo, protože spíme ve stejné místnosti (jak se vzbudí více jak 3 děti, tak to potichu prostě nejde) a navíc já sama mám tolik "papírování" - diagnostiky (ke každému dítěti 30 stran, třídnice každý den zápis, prezence, pracovní listy s předškoláky apod.) je toho fakt moc a to si ještě beru práci domů a přípravy na týden si dělám doma ve svém volnu. A to nemluvím o tom, že na lehárně je docela málo místa (prostě nikdo nedal vyšší dotace, tak je bohužel mš malá) ...My našim maminkám nikdy nic nevyčítáme, ale prostě maminky co jsou na MD a mohou, tak je lepší když si děti vyzvednete po"O"...neříkám pořád, protože je dobré děti zvykat i na celý den...ale u nás se třeba v pátky slučuje třída paní ředitelky (ten den není u dětí) s naší a to je děs ☹ nikdo nemá právo to po vás vyžadovat neustále, víme, že miminka dají zabrat a že předškoláčci by si měli zvykat na celý den,ale snažte se nás také pochopit- není to opravdu pohodlnost! :( já skoro se všema maminkama vycházím, vždy se nějak domluvíme...jen některé to stále nemohou pochopit. Jedna mamka na MD chodí do školky neustále pozdě (dopo i odpo) a když jí slušně požádám, aby chodila včas, že narušuje provoz mš a školní řád, tak se na mě osočí, že si školku zaplatila a nemusí mi nic vysvětlovat. No díkybohu už se její chování trochu zlepšilo, ale tohle je pro mě vrchol neúcty k naší práci...a ještě pak kouknu tady na diskuzi, že jde o pohodlnost učitelek a můžu to jít asi zabalit 🙄

sarihy
19. pro 2013

Právo na to nemají, mohou požádat. Ale já, když jsem byla s mladší dcerkou doma, jsem sama od sebe chodila pros tarší dceru "po o" - brala jsem to tak, že dopoledne má svůj program, něco se naučí, pohraje si s dětmi, ale odpoledne bude doma, abych si jí i já užila, a aby dcerka neměla pocit, že je odstrkována. A když byly prázdniny a další volné dny, tak jsem jí zcela samozřejmě nechávala doma, protože třídy se různě v tu dobu spojují, tak abych učitelkám ulevila.
Určitě bych nějaké pravdila o vzyvedávání dětí po o nebrala jako pohodlnost učitelek, protože si asi nikdo z nás nedokáže představit, co to je starat se o 27 harantů a mít za ně tu obrovskou zodpovědnost.
Takže já když můžu, tak ulevím, ono se to pak zase vrací v přístupu učitelek ke mně.

sabuse1
19. pro 2013

slyším to poprvé, u nás naopak preferujou celodenní docházku...já si pro dceru chodím hned po spaní hlavně proto,že ona sama tam spát chce, pokud jsou nějáké školkové prázdniny a různá omezení nechávám si jí doma

pehaka
19. pro 2013

Nemají - ale myslím ,že nejde o pohodlnost učitelek a hlavně maminek!!!!!! můj starší synek 4 roky byl od 3-4let se mnou doma / nevzali ho do školky kvůli full stavu- a méme těhu. rok sem s nima byla doma 3 leté dítě a kojenec a bylo to prima, když se najde systém jde to levou zadní. Synka si od září vyzvedám po O - 2x týdně tam spí kvůli kroužkům ,které má odpoledne....on nespí i když ve školce kolikrát usne pro něj je to ztrátový čas nedělá žádnou činnost 😉 a pak si pro něj stejně chodím..takže si doma raději může hrát a večer usne normálně..zatímco, když spí ve školce je v 9 ještě v bdělým stavu...tím chci říct že mě mé vlastní dítě doma neotravuje a naopak sem ráda, že si ho ještě můžu pořádně užít, když mám tu možnost - navíc tráví čas se svým bráškou..nechci házet všechny do jednoho pytle ani školky...my máme báječnou školku, moje dítě je šťastný a tím pádem sem šťastná i já 🙂

medvidek
19. pro 2013

Jak píše Andelka - měla jsem přesně to samé. U nás ve školce remcají s vyzvedáváním po obědě jenom první nástupní týden v novém školním roce (když jsou děti úplně poprvé), jinak tam kterékoliv dítě může být jak dlouho chce. Takže dcera když jí byli tři roky, týden chodila po obědě a potom hned začala ve školce chrupkat, prostě to bylo dáno tím, že mladší syn neusnul nikde jinde než doma v postýlce a tam spal tři hodiny, takže když usnul ve dvanáct, vzbudil se ve tři, dali jsme mňamku a po půl čtvrté vyzvedli dceru a bylo to. Takhle to u nás dělá většina maminek. A žádný problém nemáme.

kytkakvete
19. pro 2013

Nemájí na to právo, je to jejich pohodlnost, mě se dokonce učitelky ptaly kdy už tam malou konečně nechám odpočívat 🙂 , jelikož dcera první měsíc proplakala chodila domů po obědě, uvažovala jsem že školku odložím, ale učitelky mě přesvědčovaly at to ještě chvíli zkouším, udělala jsem dobře, dcera je tam nadšená, ráda tam odpočívá, usne tam, sice jde spát pozdě, ale to mě nějak nevadí. Jsou učitelky a učitelky, některé to berou jako povinnost, jiné jako poslání a jiné ta práce s dětmi prostě baví, naše učitelky jsou kombinací všeho 🙂 .

pisisvori
19. pro 2013

ne nemají. To co píše výše pehaka, dotoho nikomunic není. To je jako kdyby ti v lahůdkách řekli ať si chlebíčky uděláš doma, když seš na mateřský, protože pak nezbyde na maminky co jdou odpoledne z práce🙂 nebo u doktora řekli, že se máš léčit sám ,když máš doktora v rodině🙂. Mě teda dost vadí to , že zrušili přednost pro zaměstnané rodiče a je tam víc jak půlka dětí, které mají maminu na mateřské, ale když to tak rozhodli a každé 3 leté dítě má právo na školku a to dítě tam vzali na celodenní docházku, tak nemají právo nic komentovat. Mě taky vždy naštve jak pořád tlačí ať už si děti v pátek necháme doma před Vánocema nebo při nějakých prázdninách, které jsou jen ve školách. Ale kdo má tolik dovolené jak učitelky, že?

tifanyt
19. pro 2013

Mě nepřijde nic špatného na tom vyzvednout svoje dítko ze školky dřív, když jsem stejně doma.
Ano někdo se to třeba nehodí, tak starší zůstane ve školce déle - nikdo vás nemůže nutit k tomu vyzvednou ho dřív. Ale jde také snad o projev dobré vůle vůči lidem, kteří se o moje dítě po celé dopoledne starají a o udržení nějakých vztahů rodič-učitel, ne?

Známá řešila to samé. Ona dlouhodobě bez práce, ale manžel je v pohodě uživil, takže to takový problém nebyl. Měla obě děti ve školce a poměrně rychle si zvykla na to být doma celý den a mít "pohodu". Čas na úklid, na vaření apod.
Nicméně děti vyzvedávala ze školky a později i ze školní družiny jako jedna z posledních - až okolo 16hod, i přesto, že bydlí v obci, kde školka i škola je a má to tam cca 10 min.
Učitelky jí jednou řekli, že tam její děti zůstávají už samotné a jestli by si je nemohla vyzvedávat zrhuba o hodinku dříve. Ona se samozřejmě urazila, začala si stěžovat, dělat zle...Já jsem se jí snažila krotit, nakonec uznala, že by mohla pro děti chodit dříve, nicméně s učitelkami má dodnes špatné vztahy - škola a školka jsou v obci hned vedle sebe, učitelky se znají, kamarádí se, leccos si poví...není to sice úplně profesionální, ale i učitelky jsou lidé a dodnes prostě nevychází s maminkou dětí a někdy mi přijde, že si navzájem dělají i naschvály.
A proč? Protože se za každou cenu chceme dožadovat svých práv? Opravdu si myslím, že je to někdy zbytečné a v rámci dobrých vztahů a pohody dítěte je lepší udělat kompromis, dohodnout se...

hojda
19. pro 2013

A co když dítě z té školky prostě nechce? Má ho maminka vyzvedávat, když jí doma brečí, proč nemůže zůstat s dětmi ve školce? I takové případy jsou....Tohle je hozně individuální a myslím, že na prvním místě bychom měli hlavně zjišťovat, co je nejlepší pro dítě a ne pro paní učitelku nebo pro maminku 😔 . Já chápu paní učitelky, musí to být opravdu stresující práce na druhou stranu i ostatní můžou mít stresující zaměstnání a paní na pokladně těžko asi řekne zákazníkům, aby k ní nechodili. Já osobně vyzvedávám po obědě, protože to tak máme domluvené, když si malej sám řekne, tak zůstane déle. Po pravdě je ta dopolední docházka pro maminku nic moc pomoc, protože než ráno obleču a nachystám dvě děti, než tam dojeme a zase zpátky, tak akorát uvařím oběd a už se zase oblékáme a jdeme pro malého do školky.

iira
19. pro 2013

i ja jsem doma se synem a dcerka chodi jiz 3 rokem do skolky,zustava tam i na spani ,protoze domu nechce ,ve skolce se ji moc libi a je ta rada,pokud ve skolce je nejaky problem ,tak prijde ucitelka za mnou a zepta se me jestli bych nahodou nemohla Janu vyzvednout po obede a nebo si ji uplne nechat doma(doma ale se to stalo jen 2* za ty 3 roky)..po dohode se dohodnem jak to bude a pokud to nejde tak se proste nic nedeje ,jen se musime dohodnout...ja myslim ze obcas se ditko po obede muze vyzvednout ,samozrejmne ale se to musi libit obema stranam ...nenechte si nic libit ,ale budte trochu schovyvave at zbytecne nemate ve skolkach problemy🙂

marcinek
19. pro 2013

u nas to pani reditelka vyresila chytre: Rekla neco v tom smyslu, ze maminky co mate male ditko doma, nenechavejte ty starsi dlouho ve skolce, oni to vyciti a takovy dalsi bla bla bla....no jak to rict, moje dite bylo prijato na celodenni dochazku a podle toho se ridim. Sice jsem na MD, ale jeste podnikam a ve 12 jsem treba jeste nekdy pryc, nekdy i cely den. Tudiz vyzvedavam jak se to hodi me, nekdy v 15 hod, jindy v 16,30. Sice na me koukaj srkz prsty, kdyz tam prijdu s malym a nase holka je mezi poslednima, ale co si mysli ostatni to mi je uplne fuk. Skolku chteji mit zaplacenou, tudiz ja na to musim vydelat, pac manzel to ma s praci takove vselijake, takze jim do toho nic neni. Navic nase holka je strasne spolecenska a je tam vylozene rada mezi detmi a doma se nudi. Ne ze bych ji nedokazala zabavit, ale proste je radsi ve stejne starem kolektivu, i si tam lehne po O, doma ji dostat do postele po O je utrpeni, plac a vztek. Celkove ji skolka prospiva moc, chtela uz chodit od necelych 3 let, ale nevzali ji, tak ted si to uziva full time. A po O beru jen kdyz se to hodi me 🙂