Mám dát dítě do školky, když se narodí druhé?

mikulka
18. srp 2011

Ahoj holky, od října, kdy synkovi budou tři roky, jsme přijati do státní školky. Byl to boj. Musela jsem přinést potvrzení o zaměstnání, že v říjnu nastupuju, a také to, že pracuji již nyní (mám dvě práce na dohodu o prac.činnosti), jen pak ho vzali.
Jenže jsem otěhotněla a zatím jsem na rizikovém těho s rozsáhlými myomy. Do práce tedy nevím, kdy půjdu az da vůbec.
Také zvažuji, zda kluka do školky na to dopo na 4 hod. vůbec dát, když od února, března, budu na mateřské?

Jde mi o tohle: bude nosit ze školky nemoce a já na rizikovém se mohu taky nakazit.
Pak v době šestinedělí by tam nechodil, to bych se bála, aby neonemocnělo mimi..., ale pak už by asi zase chodil.

Pro mluví to, že kluk vyhledáví děti. Se mnou už se nudí. Taky se bojím, že za rok, když budu na mateřské, se už do školky nemusí dostat (nebo je šance?)...
Celkově si myslím, že by mu školka prospěla a já budu mít ty 4 hodiny čas na mimi. Když si představím, že by byl s námi další rok či déle doma, už teď ho to nebaví a to furt něco podnikáme! S miminkem na zábavu s ním nebudu už mít tolik času a ani na něj asi (nebo jak to je s dvěma dětma?), tak mám pocit, že by byl spokojenější mezi dětmi.
Ale co ty nemoce???

Co si o tom myslíte, dát, nedat, a když bych ho tam nedala, je šance, že jako čtyřletého by ho tam za rok vzali znovu, ač budu doma s druhým děckem?

lojzina
18. srp 2011

ahoj....napisu ti jak to bylo u nas-mmch.-pocity sem mela uplne stejne,kluk se doma uz nudil,chtel mezi deti atd...takze:v breznu 2010 se narodil syn,v dubnu jsem sla se starsim k zapisu(take sem v sobe resila nemoce atd 😖 ).byl prijat-coz sem vubec necekala...v cervenci t.r.mel 3 roky a od zari nastoupil-mladsi mel v te dobe 7 mesicu..A jak to dopadlo-od konce rijna do letosniho dubna-na stridacku,s vyjimkou nekolika malo dnu-oba nemocni,divim se ze jsem neskoncila v blazinci 😅 ,vic byl teda nemocny ten starsi,ale rikala me ucitelka,ze nejsme jediny,ze jen malo jedincu prvnim rokem ve skolce propluje ,,beznehod",staci mala epidemie nejake chripky a ze 100deti co u nas jsou ve skolce,vetsi polovina lehne.Takze,kdybych ho dala o rok pozdeji,bylo by to asi to same.On treba onemocnel.10 dnu byl doma,dalsi tyden ve skolce,3 dny doma treba s rymou,14 dnu ve skolce,tyden doma,a porad dokola,a do toho ten mladsi.Reknu ti,zadnej med,i sem si to nekdy vycitala,ale jak sem psala,kdyby sel o rok pozdeji,asi by to bylo to same....Takze sem ti asi primo neporadila,ale aspon napsala jak to je,ale taky to tak byt nemusi 😉 ....ono zalezi hodne na imunite a tak... 😉 .Preju at se rozhodnes spravne a nelitujes,a malemu at se tam libi.Jo,a u nas je to tak,ze 4 lete berou automaticky.maji prednost pred 3letymi.....a to ze uz doma s jednim ses,neresi.Jinak,dopolka se nam moc nosvedcily,jen sem rano prisla ze skolky domu,strasne to uteklo a akorat sem tak uvarila,kolem mimina,a sla nazpet 😖 ,ikdyz je fakt,skolka mu prospela. 😉 .Pravdou take je ze s dvouma malyma tolik casu neni,aspon ze zacatku,pak jak se to zajelo tak uz bylo lip.

denousek
18. srp 2011

určitě ho tam dej ty 4 hodky mu jen prospějou bude mezi dětma .-)

evulinkab
18. srp 2011

@mikulka Ahojky, tak já bych synka do školky na 100% dala.Já tam vidim samá pozitiva, jak sama píšeš, děti vyhledává a s tebou se už doma nudí..takže pro nej to bude určitte zajimavé zpestření ( i když ze začátku možná boj než si zvykne), ty budeš mit chvili klid pro sebe-sama vim, že když jsem byla tehotná, byla jsem hodne unavená a pak po porodu to byla uplná hruza-takže myslim, že to, že bude sny pár hodin ve školce, tobe určo pomuže.Co se týká tech nemoci, nevidela bych to tak černě.Já učím ve školce a mužu ze zkušeností říct, že je to individuálně díte od dítete.Některé jsou nemocné porad a některé vubec.Sice tam od sebe pochytaji neštovice a infekční nemoci, ale řekla bych, že pokud je to díte náchylné k nemocem, tak to chytne i v obchodě nebo v tramvaji.Další vec-pokud máš ted přijetí syna v kapse, bud rada a dej ho do MŠ.Protože příští rok budeš mit mimčo, zájem o školky je velký, dětí je hodne, ale míst málo...a ty říští rok budeš doma na MD, tak se to klidne stát muže, že ti ho nevezmou, protože tam budou maminky, které budou nastupovat do práce a budou to potrebovat vic než ty.

smardik
18. srp 2011

jsem taky doma s mladším synem a starší syn bude chodit do jesliček-do školky z určtých důvodů nemůže ale mezi děti chce takže bude chodit do jeslí, bude chodit jen na 5dní v měsíci-kvůli peněz ale bude, chce mezi dětmi a myslím že mu to jen prospěje takže já jsem pro to ho dát

imzadi
18. srp 2011

super tema, my jsme zatim jeste mali a druhe jeste ani neni na ceste, ale nas plan je maleho poslat do skolky ve trech letech a mit druhe...takze se tesim na nazory 😵 ty nemoce mi ani poradne nedocvakli...jelikoz ale u nas je hrozne malo skolek a kdyz je zenska doma, tak proste dite nevemou ani na 4h, tak jsme prihlaseni do soukrome skolky, kde je jen 14 deti, tak snad by to nemuselo byt tak hrozne...

mikulka
autor
19. srp 2011

Holky, díky. My tady teda máme 20 dětí... Ale to je asi jedno, kolik jich je. Spíš se hodně bojím, abych nebyla od malýho nemocná v těhotenství, kdy se nemůžou brát antibiotika a nic. Navíc je mi dost blbě, malý teď nemocný byl a byl to teda záhul. Nespal (tedy ani já ne), furt blinkal, tak furt mýt, vytírat, prát... 😔 A když si představím, že bych tohle dělala těhotná a ještě nemocná... Ale zase si říkám, že když bude ve školce, nebude ho tolik mrzet, že se věnuju mimču a na něj nemám čas. Nemusel by pak ani na mimi žárlit... Tak spíš kvůli tomu.
No a možná bych to udělala tak, že bych ho tam dala a uvidím, jak to bude probíhat, odhlásit ho a mít o rok odklad můžu vždycky, ne?

A snad, když tam teď bude chodit jako tříletý, příští rok jako čtyřletý, ho tam vezmou určitě? To už se ani nemusí dávat přihláška, nebo jo? Nevíte? Bude pokračovat automaticky v docházce?

@lojzina Díky, lojzinko, popřemýšlím....

ia.
19. srp 2011

ahoj, tak tohle je můj případ. Chtěli jsme druhé dítě, tzn. z mateřské na mateřskou, ale chtěla jsem rozdíl tři roky právě proto, aby starší dítě chodilo do školky a já se mohla věnovat miminku. Syn je od září přijatý a to na celý den, u nás je taky velký zájem o místa a proto měly přednost děti, které budou chodit celý den. Takže já budu s miminkem přes den doma a odpoledne si půjdeme pro syna. Moc se tam těší, miluje děti a semnou se doma nudí, nemám žádné výčitky, že ho dávám od sebe pryč. Miminko mě bude potřebovat úplně stejně jako mě potřeboval on a stejně mimčo půjde taky ve třech letech do školky, pže já půjdu do práce. Myslím že jsem syna za ty tři roky vypiplala tak, aby se dokázal sám najíst, vyčůrat, jakž takž oblíct, hrát si s dětma, poděkovat, poprosit. Je prostě připraven na předškolní vzdělávání.
Co se týče nemocí, holt to už je to riziko. Malého jsme od mala brali taky, aby nebyl žádná skleníková kytička, od srpna jsem mu začla dávat marťánky (vitamíny na podporu imunity v podobě gumových medvídků) a budu pokračovat celou zimu. Samo že se mu asi nemocnost zvýší, ale tomu nezabráníš, jednou ho dát do školky musíš a raděj teď, než v posledním ročníku školky nebo v první třídě školy....

lojzina
19. srp 2011

@mikulka ahoj...tak kdybys ho tam dala a bude to dobry,tak to je ejn dobre,ne? 😉 Ale kdyby ti nejak marodil a tak,-u nas me dr doporucila nechat ho doma mesic,dva,a pak treba od brezna dubna ho zas vodit,proste je doma ,a ty ho jen odhlasis z obedu-skolne se teda platit musi ,aspon u nas,no a pak zkusis na jare ho zase dat.Dalsi rok uz se prihlaska nepodava,kdyz uz tam chodi,.nevim jestli by byl nutnej odklad...spis byste kdyby bylo treba jen prerusili dochazku,reknes ze je nemocny a ze ti marodi treba i mladsi,tak tze raci zustane mesic dva doma,a je to-u nas to tak ve skolce je.Bylo i vic mamin s mimcama,co jim starsi nosily nemoce,a dr doporucovala nechat nejakej patek doma...Co s etyce toho zarleni,to je zas jina kapitola,starsi zarli porad ikdyz uz min,ja to resila tak ze sem se snazila ,pokud to slo,jit pro nej do skolky sama,bez mimca,sli sme treba na zmrzku nebo nekam,a byla sem jen s nim,...

kajulka001
19. srp 2011

nam se v rijnu naroid druhe a od zari jde prvni do skolky na cely den pro me to ze zacatku urcite bude lepsi ze budu moct vice behat u miminka 😉 a jemu to jen prospeje mezi detmi co semnou doma

kristi
19. srp 2011

urcite dat 🙂

alena76
19. srp 2011

ahoj.ja si myslim, ze zalezi od dietatka.ak je citlive a v spolocnosti sa neciti dobre, alebo si tazko zvaka na nove veci alebo velmi ziarli na mladsie-tak by som asi pockala...ja mam starsie dve deti po roku a dcerka v 2,5 rokoch nastupila do skolky, lebo chcela a velmi rada tam chodila.ale ak by bol problem alebo plakavala, nechala by som ju doma 😉 .syn mal 1,5 roka-cez den som sa venovala jemu a po obede sme isli po sestricku

bettyna84
19. srp 2011

@mikulka Já doporučuju ho tam dát, když máš místo, tak ho drž zuby nehty, i kdyby většinu času byl malý s tebou doma. Za rok už by to místo právě kvůli tvé mateřské dostat nemusel. 😉

beponka
19. srp 2011

já bych ho tam dala. děti potřebují děti. a i při podezření na nachlazení ho můžeš nechat nějaký ten den doma vždycky...

zany
19. srp 2011

@mikulka já bych ho do školky dala 😉 Školka mu prospěje a i kdyby ses mu věnovala celý den na 100%, tak mu nedáš to co ve školce 🙂
U nás to bylo tak, že syno byl víc nemocný před nástupem do školky než po nástupu... Samozřejmě, že přišla nějaká ta rýma, kašlání, ale nebylo to nic hrozného 🙂
A pokud ti ho jednou vzali do školky, tak už je přijat a nemusí celý rok vůbec chodit 🙂 Pokud budeš řádně platit poplatky, tak není problém. Alespoň u nás to tak je a vím, že ředitelka o tom mluvila, že některé děti vůbec nechodí a že jí to vadí kvůli ostatním, kteří by školku potřebovali víc než na jednou za měsíc na pohlídání 😠

berynka
19. srp 2011

Nedala bych 😉 . Jednak kvůli těm nemocem, jak už je napsané a pak mít na starosti tříleté-čtyřleté dítě je v pohodě. V "normální" rodině získá dostatek podnětů i tak v běžném provozu a není o nic ochuzeno. S dalšími dětmi se přeci potká třeba na hřišti, v přibuzenstvu, nebo na akcích pro děti.
A dávat dítě do školky na čtyři hodiny denně není žádná sláva z organizačních důvodů. To tam člověk jde a v podstatě za chvilku už musí zpátky. Nehledě k tomu, že tak musí víc upravovat režim toho mladšího dítěte, které třeba v tu dobu spí, nebo má spát, jíst apod.

babulinkab
19. srp 2011

když ho vzali, tak bych to zkusila a dala bych ho, až se narodí mimi, tak taky budeš řešit, aby ti netahal nemoci zase na miminko

ewuska
19. srp 2011

No ať se rozhodneš jakkoliv, školku bych rozhodně nepouštěla. i přesto že by tam měl chodit jednou za týden a ty budeš vlastně pořád platit školný. příští rok bude situace ještě horší a třeba by ho ani nevzali.
syn jde od září taky do školky jsou mu 3.5 roku a mladšímu bude rok, jsem zvědavá jak to budeme zvládat, ale přesně jak píšeš děti vyhledává od školkovýho plotu se nemůžeme odtrhnout, skamarádí se hned se všemi na rozdíl ode mě 😕

mikulka
autor
21. srp 2011

Ptala jsem se naší dr. a říkala, že ho do školky dát mám, že školku potřebuje. A až se narodí mimi, že tam asi chodit nebude, protože se budu bát, aby nepřenesl nemoce na miminko. A že vzít ho odtamtud můžu vždy.
Ale kamarád mi říkal, že jeho holky byly první rok nemocní furt a nosily neskutečný nemoce. Tak jsem se trochu zalekla (vzhledem k těhotenství).

A myslíte, že bych měla ředitelce - která nás vzala jen proto, že jsem donesla potvrzení, že mám nyní dvě práce na dohodu a od října stálou práci - že bych jí to měla říct, že jsem těho a tak? Ona to teda uvidí, ale asi bych jí to měla nějak i říct, že v únoru jdu na mateřskou???

bettyna84
24. srp 2011

@mikulka Nic jí neříkej, když jsi potvrzení dávala, tak to tak bylo. Ona to stejně uvidí 😉 , s tím si nemohla počítat, že tak rychle přijde druhý 😉 .

jarunkaxyz1
24. srp 2011

Tak já tohle řešila pěkně dlouho a nakonec jsem se rozhodla, že rok počkáme (dcera půjde ve 4 letech).
Nicméně ji dětskému kolektivu nemůžu bránit, i když právě ty nemoce byly důvodem k odložení docházky.
Udělali jsme kompromis, půjde za rok, ale v půl roce věku miminka začne chodit na pár kroužků. To už mimi snad bude mít silnější imunitu 😉 a očkování

zelivka
24. srp 2011

I já to řešila, jestli malou dál posílat do školky, ale nakonec jsem jí tam nechala. Malej se narodil v březnu, to už malá do školky od září chodila a byla tam moc spokojená. Co se nemocí týče, tak do 3. let měla akorát rýmu a teď za ten první rok 5x antibiotika, 2x zápal plic...atd. Jen co jsem se vrátila z porodnice, tak jí po 14 dnech prasklo ucho a byla 3 týdny doma a i pak nosila různý nemoci, ale malej od ní chytl akorát jednou lehkou rýmu jednou trochu kašlal. Myslím, že tím, že kojím, tak je odolnější ...hlavně ty první 3-4 měsíce mlíko obsahuje hodně protilátek a chrání mimčo před nemocí. Ředitelce nic neříkej, nás taky vzali jenom proto,že jsem měla nastoupit do práce a holt jsem otěhotněla....nic jí do toho není... 🙂

meleri
12. zář 2011

@mikulka neboj kluci si budou hrat spolu. hned ne ale jak bude mladsi mit tri ctyri mesice tak si ho zacne vsimat. ja se taky bala a nakonec jsou rano kluci spolu v pokojicku a hrajeme si vsichni obcas i uvarim.
my sme se taky rozhdli kvuli nemocem to nechat ale hlavne porad nosi pliny 🙂

mikulka
autor
12. zář 2011

@meleri Já to pořád řeším, dnes jsme si byl ve školce pro papíry, měli bychom nastoupit v říjnu... Já se prostě hlavně bojím těch nemocí. Je mi furt blbě a do toho se ještě starat o nemocné děcko... Stále zvažuju.

meleri
12. zář 2011

@mikulka zas mas fajn ze uz nema pliny ja mam ted dva plinkace na starost 🙂)) jo tehotenstvi podruhe to uz si moc neodpocines ...a s tema nemocema pro me to byl hlavni duvod taky. starsi jak starsi ale mam taky strach o miminko. ja uvazuju ze mozna v lednu nebo tak ale spis az pristi zari..u nas je problem hlavne ty pliny...

adunka73
12. zář 2011

Ahoj holky,tak ja malou zrovna zaskolkovavam-ma 2 roky a 2 mesice,bude tam byvat jen 3 hod.kazde dopoledne at je mezi vrstevnikama,v prosinci cekame prirustek.Co se tyka bacilu tak tyhle nam prubezne dodava prostredni dcerka,ktera je nosi ze skoly.Skolkove jsou,pravda,jeste silnejsi,ale doufam,ze nejakou imunitu za vsechny skolni roky mame...A kdyz se zadari a budu i kojit,tak se tech beznych infekci nebojim,male deti je snasi mnohem lip,nez muj manza.Ten umira pri 37,0 C a mam s nim vice nervy nez s celou smeckou potomku 😀

hojda
12. zář 2011

Tak my nejdem, do státní nás nevzali a do soukromé ho dávat nebudu. Pokud by ho do státní vzali, tak bych řešila to samé jako ty. Všichni tvrdí, že nástupem do školky nastane doma marůdkov 😝

mikulka
autor
13. zář 2011

@meleri Ty máš ale Samíka malýho. Ještě mu nejsou tři, viď... Takže bez plín taky brzo bude 😉

llllucka
14. zář 2011

@mikulka:Ahoj,nevím,jak u vás,ale pokud u nás se dítě dostane do školky a ty ho tam nedáš,tak máš prostě smůlu a příště ti ho tam nevemou i kdyby ses rozkrájela.Vím,že to maminky dělají tak,že tam prostě dítě nedají,ale platí školné,aby o místo nepřišly.
Já jsem to měla jako ty,jen s tím,že synovi byly dva roky a šel do miniškolky.Byla jsem na "rizikovém" poslední 2 měsíce a můžu ti říct,že mi to dost pomohlo.Je fakt,že za to dopoledne celkem nic neuděláš,ale můžeš si odpočnout.A jak se narodil mladší syn,tak se ten starší dokonce do školky začal ještě víc těšit.Viděl,že na něho není tolik času.Nebyl víc nemocnej,jen měl pořád rýmu.Jak to bude teď ve školce,nevím,ale je mi jasný,že ta nemocnost vzroste,s tím se nedá nic dělat.Ale to bych ho nesměla pouštět do žádného kolektivu.Co se týče nemocí a přenos na mě,tak jsem se bála jen neštovic,protože nevím,jestli jsem je měla nebo ne.Jinak chřipky nebo angíny jsem se nebála,člověk to nesmí tolik řešit.A podle mě,až se ti mimčo narodí,tak se ti ho tam bude dávat hůř,hlavně vůči němu,aby si nemyslel,že tam jde proto,že máte doma mimi,

Jak tu psal někdo,já to beru tak,že díky tomu,že je malej teď ve školce,tak se můžu plně věnovat tomu mladšímu,aby měl takovou pozornost jako ten starší.
Jo a ve školce svoje těhu nehlas,nikomu do toho nic není a pokud je jednou přijatej,tak je to jedno.Pokud ovšem nenastoupí .... ale to už jsem psala.

mami29
14. zář 2011

Ahoj v srpnu se mi narodil druhy syn a prvni chodi normalne od zari do skolky, vodim ho tam, chlapa nemam doma. Nemoce moc neresim (minuly rok chozeni nebyl casto nemocny ze skolky) je tam prevazne na dopo, spal tam jen 2krat. Je spokojeny.
U nas jediny problem vstavani kdyz by chtel ten nejmladsi vyspavat.
Budes mit klidnejsi dopo, cas na sebe. 😉

mikulka
autor
14. zář 2011

@llllucka
@mami29
Tak jste mě, holky, zase nahlodaly... Ještě máme čras do října. Možná to zkusím a uvidíme. Horší by určitě bylo, kdyby se nedostal pak za rok ve 4 letech...