Mám dát dítě do školky, když se narodí druhé?

mikulka
18. srp 2011

Ahoj holky, od října, kdy synkovi budou tři roky, jsme přijati do státní školky. Byl to boj. Musela jsem přinést potvrzení o zaměstnání, že v říjnu nastupuju, a také to, že pracuji již nyní (mám dvě práce na dohodu o prac.činnosti), jen pak ho vzali.
Jenže jsem otěhotněla a zatím jsem na rizikovém těho s rozsáhlými myomy. Do práce tedy nevím, kdy půjdu az da vůbec.
Také zvažuji, zda kluka do školky na to dopo na 4 hod. vůbec dát, když od února, března, budu na mateřské?

Jde mi o tohle: bude nosit ze školky nemoce a já na rizikovém se mohu taky nakazit.
Pak v době šestinedělí by tam nechodil, to bych se bála, aby neonemocnělo mimi..., ale pak už by asi zase chodil.

Pro mluví to, že kluk vyhledáví děti. Se mnou už se nudí. Taky se bojím, že za rok, když budu na mateřské, se už do školky nemusí dostat (nebo je šance?)...
Celkově si myslím, že by mu školka prospěla a já budu mít ty 4 hodiny čas na mimi. Když si představím, že by byl s námi další rok či déle doma, už teď ho to nebaví a to furt něco podnikáme! S miminkem na zábavu s ním nebudu už mít tolik času a ani na něj asi (nebo jak to je s dvěma dětma?), tak mám pocit, že by byl spokojenější mezi dětmi.
Ale co ty nemoce???

Co si o tom myslíte, dát, nedat, a když bych ho tam nedala, je šance, že jako čtyřletého by ho tam za rok vzali znovu, ač budu doma s druhým děckem?

mikulka
autor
29. lis 2011

Ahoj holky, tak kluk začal v listopadu chodit do školky. Docela to zvládal, zatím tam byl jen na zvykání na hodinu a půl. Ale po 4 dnech onemocněl a byl to silný bacil. Mně skolil (v těho jsem musela brát antibiotika, což nic moc), manžela, babičku, dědu a i naší kočku, která nebyla nikdy nemocná.

Ve čt to budou 3 týdny a kluk ještě kašle. Ne moc, ale občas ano. proto ho do školky ještě dát nechci. Navíc, já se z toho ještě nedostala. Prý to v těho trvá dýl.

Přemýšlím, že by tam už do konce roku nešel, abychom si nezkazili Vánoce, kdyby byl nemocný zase a my pak taky. Ale nevím, co na to vše školce, když tam byl jen ty 4 dny a šel by zase až v lednu?
Nevyloučili ho třeba, že tam nechodí? Nevíte, jak to je? Nemáte podobnou zkuěšenost???

berenika39
29. lis 2011

@mikulka neboj se, vyloučit ho nemohou, je zapsaný, platíš poplatky, jen odhlásíš stravu a je to. upřímně - pro ně to nic neznamená - možná jen plus, že mají dětí míň. to, že je nemocný, přeci nejde řešit vyloučením, opravdu ne. Vám to pomůže a jim je to jedno. normálně jim to vysvětli, tak jako tady, o nic nejde, můžeš říct, že není stále v pořádku a nechceš krom jiného, aby nakazil další děti. podle mě je školce jedno, jestli chodí nebo ne, hlavně když platíš, náklady mají stejné, at tam syn je nebo ne
At jste brzo zdraví, všichni.

veruska007
29. lis 2011

@mikulka Ahoj, řešila jsem něco podobného, jen syn byl mladší a v soukromé školce, obvykle na 1 den týdně, výjimečně celotýdenně. Ve školce byl rád, nechala jsem ho tam, já byla doma na rizikovém a dodělala jsem si doktorát 😉. Když jsem chtěla malýho nechat doma (za odměnu), tak to pro něj bylo za trest, škemral, že chce do školičky. A pak jsem litovala, že jsem nevyužila soukromé jesle, do kterých měl nastoupit, než jsem zjistila, že jsem těhotná, protože jako rizikovka jsem strávila po doktorech i 3 dny z týdne, běžně jsem tam čekala 4-5h a s prckem v čekárně to bylo utrpení 😕

mikulka
autor
1. pro 2011

Tak si, holky, představte, že mi včera volala ředitelka, co je s naším klukem (samozřejmě ho pravidelně omlouvám a informuju, co mu je, že třeba teď má ještě kašel), že doma víc jak 14 dní a žze to není ibvyklé!
V takovém případě prý musím napsat oficiální dopis, proč dítě nenavštěvuje školku.

Ptala jsem se jí, zda skutečně ty tříletý děti chodí a nejsou nemocní, říkala, že dýl jak 14 dní ne. Dost mne to překvapilo. Jak je to u vás? Stíháte se vyléčit do 14 dní? On třeba kašel přece tvrá dlouho...

Chtěla jsem ho nechat do Vánoc doma, i naše dr. mi to doporučila, abychom si nezkazili Vánoce, a teď tohle! Te´d se budu bát ho doma nechat.

jajkax
1. pro 2011

Co to je za řiditelku, tak asi je dobrý že se informuje 🙂Ale tady je teda naprosto normální že je dítě doma i měsíc.A nepřijde jim to divný.Samozřejmě teda do školky zavolat a omluvit, ale volat že 14dní je moc mi příjde jako kravina 🙂

lojzina
1. pro 2011

@mikulka jezisi,co by pani reditelka rikala na nas? 😅 😅 😅 😅 maros byl doma mesic v kuse,pak sel na tyden do skolky a ted je zas tyden doma,a jeste bude asi... 🙄 ,skolny jim zaplatim ,omluvila sem ho,tak o co jde? 😕

babulinkab
1. pro 2011

@mikulka ředitelka je nějaká divná, ne? podle mně je naprosto normání, že děti např. 14 dní marodi s atb. a pak si je (když teda člověk může) nechá třeba ještě 14 dní doma na rekonvalescenci
můj syn byl měsíc nemocný,pak byl ve školce 3 dny a opět dotáhl nachlazení, moje dcera z toho má počínající zápal plic, takže do vánoc ho ve školce už nikdo neuvidí, ostatně mi to doporučoval i dr.

babulinkab
1. pro 2011

a vím od paní učitelky, že dětí odhlášených do konce roku je tam více 😉 😉 takže to rozhodně není ojedinělý jev

berenika39
1. pro 2011

@mikulka Já bych došla za paní ředitelkou a narovinu se jí zeptala, jaké jsou podmínky, proč potřebuje dopis, oficiální omluvenku, abys měla klid. Jinak budeš zbytečně ve stresu, to za to nestojí. Vyjasníte si to, třeba o nic nejde. Ale zvláštní to je. Můžeš k tomu dopisu přidat doporučení od mudry, které ti určitě dá - pro častou nemocnost a tvoje těhu.

lojzina
1. pro 2011

no jiste,letos v lednu me dokonce taky nase dr dopor.nechat Mariana doma,byli od rijna nemocni oba na stridacku,takze byl leden a skoro celej unor doma,v breznu ,jen nastoupil,dotahl rotaviry,takze tak 🙄 .Si myslim ze ti nikdo nic nemuze...

lojzina
1. pro 2011

jo a vyloucit kvuli tomu ze marodi?kde sme?to je blbost,to s evysvetli 😉

berynka
1. pro 2011

V našich školkách chtějí papír od doktora, když je dítě déle než 14dní nemocné a pokud ho rodiče neomluví vůbec, tak školka má právo na vyloučení 😉 . Stejně tak po nemoci je nutné prohlášení (nebo potvrzení), že dítě je zdravé a může do MŠ.

mikulka
autor
1. pro 2011

Já se už na nic ptát nebudu, ptala jsem se, zda chce vyjádření dr., to prý není třeba - ale dr. mi dokonce doporučila ho do školky nedat, že se ještě bude mít rekonvalescenci. Já to napíšu a hotovo.
A to platím školné hned na zač. měsíce a volám jim tam furt a informuju, jak na tom jsme!

O vyloučení nemluvila, to ne. 😕 Mně to jen hzarazilo, protože vím, že děti bývají doma i měsíc, zvlášť ty tříleťáci, kteří se teprve promořují.

lojzina
1. pro 2011

@mikulka tak pak dej vedet jak to dopadlo 😉

zevina
1. pro 2011

@mikulka no já nevím, u nás dokonce, pokud dítě neodchodí ani jeden den v kalendářním měsíci, tak se platí poloviční školné 😉

mikulka
autor
13. led 2012

Ahoj holky, tak loni se to vysvětlilo, napsala jsem jen mail, že z důvodu nemoci a rekonvalescence po ní nebude do konce roku ve školce.
Od zač. roku zase začal chodit a po týdnu onemocněl zas!
Termín porodu mám v půlce února, určitě 14 dní před, možná 3 týdny, bych ho do školky nedala, abych byla zdravá na porod - hned to od něj chytám. No a v šestinedělí mi to dětská dr. vyloženě nedoporučila ho dávat do školky, že by pak ohrozil mimi. A jak je vidět, chytne hned vše.

Jenže nevím, jak to ve školce říct, ty se zblázní, když řeknu, že tam 8 týdnů nebude!
Nezažily jste takovou situaci? Já si to chci pojistit na ten další rok, to budeme školku potřebovat, tak o ní nechci přijít... Mám prostě narovinu říct, že v šestinedělí bude doma a hotovo?
Neřeknou mi, že je vidět školku nepotřebuji a tak něco?

mamkamarketa
13. led 2012

@mikulka ahoj,ja si myslim,ze kdyz jim radne platis,tak by nemel byt problem 😕 ja vim,ze 8 tydnu je hodne,ale nas kluk chybel 10 tydnu (nemoc,''karantena pred dovolenou''dovolena,nemoc) a vedeli dopredu,ze jedeme pryc a narovinu jsem jim napsala,ze ho budu mit pred dovolenou 14dni doma,ze musi byt zdrav,pak sme se vratili a neustal teplotni rozdil a zase 14 dni doma.
ale on chodi do soukrome ale i tak si myslim,ze je to stejny
davas mu neco na imunitu?

baris
13. led 2012

@mikulka ahoj, zběžně jsem přečetla celou diskuzi a chápu tebe i ředitelku. Tebe, že chceš, aby bylo tvoje dítě mezi dětmi, zvlášť, když je vyhledává a zároveň chápu i ředitelku - odmítla jiné maminky a tvoje dítě tam skoro nechodí.

Já mám mezi holkami menší rozdíl - 17 měsíců - a do školky jsem jí sice zapsala - ale předem jsem řekla, že tam tak chodit bude- nebude. Taky, na začátku prosince onemocněla a do školky šla až teď. Ale dávám jí tam tak 2x týdně - nechce tam ještě moc být- sice se těší na děti, ale pak řve, že chce domů a druhý den, že do školky už nepůjde. Ještě asi není zralá, navíc i mladší je dost fixovaná na svou sestru - ty dny, kdy je ve školce se se mnou nebaví 😀 😀 , kde má sestru.

A taky, pořád domů "nosí" bacily. Holky jsou pořád nemocné.

pumuckl
14. led 2012

@berenika39 nevím jak je to u Mikulky, ale ve školským zákoně je stanoveno, že dítě může být přijato se zkušební lhůtou až 3 měsíce a správním řízením jej lze vyloučit v průbehu této lhůty. Nevím, zda nedocházka může být důvodem pro správní řízení, ale proč ne, je to projev nezájmu o školku. Je osobně považuju přístup, "ať si nepokazíme Vánoce, nebudeme chodit do školky" za sobeckej vůči maminkám, který nasotupily do práce, ve státní školce místo nesehnaly a platí někde drahou soukromou školku, protože jinou možnost nemají a místo blokuje dítě, jehož matka ani neví jestli o to má zájem a dítě tam nedává. Buď mám zájem dávat dítě do školky a dávám ho tam, když už jsem měla to štěstí, že jsem sehnala nebo ho tam nedávám, ale neblokuju místo a odhlásím se.
Stejně tak se neztotožňuju s názorem, že by starší dítě mělo být ochuzený o možnost kolektivu, když o něho má zájem a mělo by trávit čas s maminkou, která ma na starost ještě mimino a nemůže se mu věnovat jak bylo zvyklý proto, aby náhodou neonemocnělo.
Buďte rády, že můžete svýmu dítěti dopřát ten luxus školky už ve třech letech , když jste to sehnaly a nepřemýšlejte nad tím co by kdyby. Až vám bude opravdu marodit 3 týdny ze 4 v měsíci, tak to řešte. 🙂

babulinkab
15. led 2012

@pumuckl vidím, že jedno máš a druhé čekáš, sama uvidíš, co nastane, až starší začne chodit do školky a bude dom na miminko tahat nemoci. Potom možná sama budeš chtět mít aspon na ty vánoce klid.

Mně bylo přímo panem doktorem doporučeno syna nechat nějakou dobu doma ze školky, aby se obě děti daly dokupy,protože byly neustále nemocné. A znám ve svém okolí více takových případů. Takže tak.

pumuckl
15. led 2012

@babulinkab Chápu jak to myslíš, ale dotyčná osoba ani neví jestli vůbec chce, aby její dítě do školky chodilo. Kdybys musela do práce a nesehnala školku a musela dát Broučka s Babulinkou do soukromé školky, protože na vás ve státní už nezbylo a místa blokujou děti, který tam nechodí a snad ani nebudou, tak bys taky mluvila jinak.

samsa
16. led 2012

@mikulka já myslím, že je úplně normální v šestinedělí dítě do školky neposílat, protože může ze školky donést třeba neštovice a ty jsou pro novorozence velmi nebezpečné. Sama bych to tak rozhodně udělala a v okolí to tak všechny maminky dělají, dokonce znám maminku, která stáhla holčičku na půl roku a nic se nedělo, platila dál školkovné a nikdo nic neříkal. Moje dcera byla například doma celý skoro prosinec, protože donesla ze školky zápal plic a doktorka mi řekla, že je po atb oslabená a že ji mám nechat doma, aby se z toho dostala. A nikdo mi nic neříkal. Dcera je taky víc doma než ve školce, je tam týden a 14 dní marodí doma, takhle to máme od září a co můžu dělat....
Takže se nestresuj, školka s tímhle přece musí počítat.

mikulka
autor
16. led 2012

@pumuckl Donedávna jsem pracovala, byť jsem se se zaměstnavatelem dohodla, že budu dělat z větší části z domova. Já samozřejmě kluka do školky dávat chci a např. od května budu pracovat, byť zase z domova, a od září naplno, takže je to nutnost.
Ovšem zcela jiná situace nastala, když jsem se ocitla na rizikovém těhot. a hrozil mi předčasný porod. Dr. mi řekla, že pokud dostanu infekci, situace se dál zkomplikuje.
V šestinedělí mi bylo doporučeno, kluka nechat doma, a to ze dvou důvodů - já mám sníženou imunitu, ta se po porodu ještě sníží, i tím, že mám vysokou anémiim a pak je to hlavně nebezpeční pro novorozeně.
Před Vánoce byl kluk doma, protože přinesl nemoc, kterou chytla celá rodina, já měla (v těho!!!) dvoje ATB a samozřejmě jsem se bála, že zase budeme znovu nemocní.

Každopádně bych to ale dál nechtěla rozebírat a omlouvat se tady, o tom tohle téma není. Takže díky za pochopení. Nejdrřív jsem reagovat nechtěla, ale musela jsem to uvést na pravou míru.

mikulka
autor
16. led 2012

@samsa moc díky!

mikulka
autor
16. led 2012

@mamkamarketa Zakoupila jsem imunoglukam a teď má taky preventan. Snad to pomůže...

lojzina
16. led 2012

Jas si myslim ze se az tak,jak bude ditko nosit bacily ze skolky,ovlivnit neda...nekdo proplouva a nekdo ne.Takze i kdyz jsem doma a do skolky chodi-nechodi z duvodu nemoci,jeste neni treba ho stavet do pozice ze ja jsem doma a on vlastne taky,ale blokuje misto.Nemoci s eovlivnit nedaji.

mikulka
autor
16. led 2012

@lojzina Myslím, že dají. Do 3 let byl K. nemocný pouze 2x a bez ATB. Nyní je nemocný vždy po 5 náívštěvách školky. Je to logické, je tam nějvětší kumulace bacilů, mají společnou jídelnu, a je období, kdy prostě ty nemoce jsou.

mikulka
autor
16. led 2012

@lojzina Mimochodem, proč tu pořád zmiňujete, že blokuji místo???!!! Pokud je kluk nemocný, tak co mám jako dělat? Dávat ho tam i přesto, že je nemocný? A že ho tam nechci dávat v době šestinedělí, není to normální? Za co jsem tady vlastně "souzena"? 😠 Já potřebovala radu, jak to ve školce říct, a ev. vaše zkušenosti, jestli jste zažily něco podobného.
Místo toho se diskuse zvrtla zcela jiným směrem.

lojzina
16. led 2012

@mikulka omlouvam se,,ale nebylo to mysleno na vas 😕 🙂 ,ani omylem.Myslela sem to tak vseobecne,mam s tim os.zkusenost,pze kluk je taky ve skolce a dost casto nemocny,a ja nejednou slysela nazor ze je nemocny a dal uz to znate... 😉 ...rozumite mi?

Ten prvni rok,kdyz tam chodil tak na 50%,byl to mazec,i uc.obcas poznamelnaly ze je vic doma nez ve skolce,ale tak co mam delat,ja pri zapisu nevim jak moc bude nebo nebude nemocny.Na vasem miste bych to neresila,proste je to tak jak je a hotovo....ja odsobne myslim ze pravo na skolku ma jak dite zam.matky,tak i te co je na maters.s druhym... 😉
Jeste jednou,nebylo to na vas mysleno

mikulka
autor
16. led 2012

@lojzina Ok, díky, já se taky omlouvám, že jsem hned vystartovala.